A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5324. Zaterdap; 10 Juli 1909. 49e Jaargang. Buitenland. (iemengde berichten. ABORNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32% en yoor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich big alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTERTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentiSn v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het proces-Eulenburg is Woensdag voor onbepaalden tijd verdaagd. De Prins zag er uit als een gebroken man, maar de recbtbank bleek bein ditmaal als een gewonen beklaagde te willen behandelen. Eulenburg klaagde over zgn ziekte, waarop president Kanzow bem een strenge berisping gaf en bem verweet ziek te worden als't voor bem noodig was. Bij't onder- zoek op Liebenberg had beklaagde den adem ingehouden om ziekte verschijnselen op te wek- ken. Eulenburg bleef't antwoOrd niet schuldig, de onmeedoogendheid van den voorzitter wond hem op, bij sprak heftig en zijn stem beefde. Zelfs sloeg hij op de leuning van zgn stoel. De meeste aanwezigen kregen toen den indruk dat Eulenburg, als volleerd diplomaat, comedie speelde. De procureur-generaal Preuss, steunena op het rapport van het medicinaal college eischte onmiddellijke arrestatie, omdat er gevaar bestaat voor ontvluchten, en omdat Eulenburg getracht had de getuigen te bewerken. Deze eisch moet den beklaagde onzettend bebben aangegrepen bij werd lijkbleek in't ge- laat, zenuwtrekkingen verrieden zijn ontroering. Daarop werden geneesheeren gehoord over de vraag of Eulenburg in staat was de behande,- ling van zijn proces te volgeu en of hij wegens zijn gezondheidstoestand in bechtenis kon worden geDomen. De opinies liepen uiteen. De huis- dokter en een »Gericbtsarzt" ontkenden beide vragen, de andere bevestigden haar, als de be- bandeling tijdens het arrest verzacht werd, met het oog op de ernstige hartkwaal, waaraan Eijlenburg lijdt. De terechtzitting werd geschorst, opdat de geneeskundigen Eulenburg nog eens zouden kunnen onderzoeken. Tijdens het onderzoek kreeg Eulenburg weder een ernstigen aanval van hartzwakte. Daarop kwamen de deskundigen unaniem tot de uitspraak dat Eulenburg niet in staat is de behandeling te volgen en evenmin in staat gevangen gezet te worden. De procureur-generaal vroeg toen uitstel voor onbepaalden tijd, waarmee de recbtbank instemde. Eulenburg's vrouw en zoon waren in de zaaleen klein publiek woonde de zitting bij. In het Belgische regeeringsvoorstel tot reor- ganisatie van het leger, wordt de loting afge- schaft, maar jaarljjks zullen 15.400 gezinnen ieder een zoon aan het leger leveren. De diensttijd wordt verkort maar het plaatsver- vangers-systeem blijft. De jongelieden zijn vrij den datum van het in dienst treden te bepalen mits deze tussehen hun 18e en hun 24e levensjaar valt. Geestelijken zijn vrij van dienstplicht. De regeering belooft gunstige voorwaarden voor de vrij willigers. De rechterzijde is het schijnbaar geheel met het voorstel eens, maar de kans bestaat, dat de Kamer. op voorstel der socialisten, voor af- schaffing der remplaceering zal stemmen. De //Matin" betwist de juistheid van de be- wering van den Russischen schrjjver Boertseff, dat de Russische politiechef Harting te Parijs, de eertijds veroordeelde speurder Landesen zou zijn. De leeftijd klopt niet en Boertseff beeft zonder bepaalde bewijzen de beschuldiging de wereld ingezonden, om stemming te maken tegen 't aanstaande Czarenbezoek aan Frankrijk. De Fransche regeering beeft intusschen een onderzoek bevolen indien de beschuldiging waar blijkt, dan wordt Harting verbannen en zgn naam van de lijst van het eere-legioen geschrapt. Jaures heeft te kennen gegeven, dat men tevens moet afrekenen met alle buitenlandsche speurhonden, die veelal de regeering weten te dwingen, bijstand te verleenen tot hun afschu- weljjk handwerk, om gevluchte politieke mis- dadigers aan den beul over te leveren. Jaures kondigt een interpellatie over de zaak aan. Berichten uit Belgrado schetsen den toestand van 'tServische leger als zeer bedenkelijk Prins George, de voormalige kroonprins, die j zich steeds deed kennen als een tegenstander der samenzweerderspartij, is nu heftig tegen hen te velde getrokken. De koningsmoordenaars houden geheime bgeenkomsten, waarin zij plan- nen ontwerpen om prins George 't land uit te bannen. De Oorlogsminister Ziwkowitsj wil de koningsmoordenaars uit 't leger verwijderen, maar koning Peter heeft dat weten te voor- komen. Te Weenen verwacht men gewelddadigheden. Generaal Maschin en kolonel Misjitsj, de leiders van de koningsmoordenaars, hebben een bijeen- komst belegd van alle tot hun partij behoorende officieren. Maar de Minister weigerde, met toe- stemming des Konings, hen verlof te geven. Een aardschok is Dinsdag-avond te Rognes waargenomen, een dorp bij Marseille, dat bij de heftige beving onlangs zwaar geteisterd werd. De bewoners, door een paniek bevangen, brach- ten den nacht in 't open veld door. Deskundigen van de Italiaansche aardbevings- wachteu voorspellen nieuwe aardschokken, die nog deze week zouden plaats hebben aan de Middellandsche zeekust en in Centraal- en Zuid- Amerika. le Aagtekerke werd Dinsdag een winkelier de dupe "van twee vrouwen, een Hollandsche en een Fransche, die hem voorgaven stuivertjes te willen wisselen. De winkelier voldeed aan haar verzoek en toen de vrouwen weg waren, ontdekte hij dat zij, behalve eenige stuivertjes, ook ander geld hadden meegenomen. En dit niettegenstaande herhaaldelijk daarvoor wordt gewaarschuwd. Men zij dus nogmaals gewaarschuwd, daar die vrouwen, die in gezelschap zijn van een Franschman, ook elders hun praktijken trachten uit te oefenen. Een jong dokter, die hard moest werken om zich op't piatteland een praktijk te scheppen, wedervoer eens het volgende Hij werd 's nachts opgebeld en toen hij voor den dag kwam, werd hem door een man gevraagd wat hij rekende voor een visite. ,/Twee vijftig 's nachts," zei de dokter. z/Hebt u een wagentje vroeg de man verder. ,/Ja." »Laat dan inspannen." Dat gebeurde en de man nam plaats naast den dokter. Ze reden een paar uur door de sneeuw en kwamen ten laatste bij een klein huisje waar de man liet stilhouden. z/U hoeft niet binnen te komen," zei de man. //Er is geen zieke. Ik ben alleen met u meegereden, omdat u goedkooper bent dan de stalhouder, die vijf gulden vroeg." Dinsdagnacht hebben te Amsterdam dieven hun slag gestagen bij den heer J. Harengs, uitdrager, Korte Koningsstraat 5. In de winkel- kast waren verschillende voorwerpen van waarde uitgestald. De dieven hebben nu, ten einde deze voorwerpen te bemachtigen, dien nacht de winkelruit met zeep besmeerd en daarna inge- drukt. Door het gemaakte gat moeten zij hun arm gestoken hebben om op deze wijze 4 gouden horloges, 5 zilveren, beneveus 5 gouden ringen en twee gouden halskettingen te ontvreemden. Naar men ons mededeelt, was de waakhond voor dezen nacht juist uitgeleend. Hoewel men eenige verdenking heeft, heelt men van de daders nog geen spoor kunnen vinden. Dinsdagmiddag reed de automobiel M 198, uit Nijmegen, waarin vier personen gezeten waren, in voile vaart tegen de Grebbebrug. Door het spoedig omwerpen van het stuur liep de machine van den weg en in een diepte van 5 meter. Het bleek een tuin te zgn. De auto kwam tegen een treurwilg aan, hetgeen gelukkig verhinderde dat de machine met man en al in de zeer diepe inundatiesluis terecht kwam. Nu kwamen alien met den schrik vrij. De machine was binnen enkele uren weder op den weg gebracht. Het gevaarte had in zgn val en woesten vaart nog al wat schade aangericht en kon, deerlijk gehavend, de reis nietvoortzetten. Men meldt uit Enkhuizen Toen zich gister op de begraafplaats alhier de inspecteur van politie De Groot en de doodgra- ver Last bevonden, voegde zich bg hen een als heer gekleed persoon, die inlichtingen vroeg omtrent het graf van de gebroeders Scholten, die indertijd op de Zuiderzee verdronken. Nadat hem de graven gewezen waren, begat hij zich daarheen, en deelde met betraande oogen mee, dat de gebroeders Scholten studievrienden van hem waren voorts dat ook zijn vader op dit kerkhof begraven ligt, alsmede dat in zgn eigen testament geschreven stond, dat hij daar zou worden begraven. Eenige oogen blikken later, toen de heeren De Groot en Last een eind waren opgewandeld en eerstgenoemde het kerkhof had verlaten, vond de doodgraver Last den onbekenden man stervende aan den rand van het kerkhof. Een fleschje vergift stak uit den zak van zijn jas. Op den man, zekeren C. A., werd een brief gevonden, waarin hij verzocht hem van het geld, dat zich in zijn jaszak bevond, te Enkbuizen te begraven. Tevens verzocht hij een parapluie, die hij in een hotel te Enkhuizen geleend had, aan den eigenaar terug te geven. Een revolver met patronen werden nog op het Igk gevonden. De overledene is een man van middelbaren leeftijd. Zijn zoon nam onlangs aan den zeil- wedstrijd te Sneek deel. De brandkast, die Zondagnacht uit het station van de Staatsspoorwegen te Harmelen verdwenen was, is gisteren ongeopend terugge- vonden in een waterput achter het station. Aan den Emmerikschen weg te Zutphen is gistermorgen de tienjarige schooljongen G. K. onder een zwaar beladen wagen geraakt, waardoor het achterwiel over zijn hoofd ging. Zeer ernstig verwond is de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Naar de Resb. verneemt, is door de r.-k. vereeniging Gemeentebelang te Eindhoven een schrijven gericht aan den Minister vanJustitie en den officier van justitie te's Hertogenbosch, teneinde de verkeevde praktijken (boycot, aan- bieden van drank en geld, enz.), waartoe de gemeenteraadsverkiezingen te Eindhoven den laatsten tijd telkens aanleiding gaven, te doen ophouden. Naar aanleiding van het feit, dat bij de jongste stemming voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Beverwijk, J. S. te Santpoort, hoewel geen kiezer zijnde, gebruik heeft gemaakt van een hem abusievelijk in handen gekomen oproepingskaart, heeft de officier van justitie een onderzoek ingesteld. In een gemeente nabij Roermond is men bij de dezer dagen gehouden gemeenteraadsver- kiezing zeer practisch te werk gegaan. Er waren twee aftredende leden. Een kon wegens vertrek niet meer in aanmerking komen. Maar er daagden voor deze plaats twee liefhebbers op. Er bestond dus gevaar voor een stemming en wat daarbij komt. De burgemeester, die het wel meent met de gemeente-financien, vond er echter iets op. Hij ging met de beide heeren praten. Hoewel zij reeds gereed waren om hun lijst in te dienen, bracht hij het zoo ver, dat beideu besloten om den Gemeenteraadszetel te loten. En zoo kwam het, dat een der leden de gelukkige werd, omdat hij het langste strootje trok. De andere schenrde zijn volteekende candidatenlgst aan stukken. Door den heer O. Rootvoets, onderwijzer aan de Utrechtsche Ambachtsschool, is, onder medewerking van den directeur der school, den heer L. van Essen Rz., uitgevonden een snelverband-hoefijzer, dat, naar men aan //Het Vad." meldt, zonder nagels, in enkele secouden door den leek aan den voet van het paard kan worden bevestigd. Dit hoefijzer zal dan ook in tgd van oorlog bij het leger zeer goede diensten kunnen bewijzen. Overigens is het bij alle voorkomende hoefziekten bijzonder geschikt als verbandijzer, omdat het aanbrengen en afnemen, zonder hinder of nadeel voor het paard kan geschieden en niet de minste moeite of tgd vraagt. Het is onder leiding door de leerlingen van de Utrechtsche Ambachtsschool vervaardigd en zal zeer zeker een eervolle plaats inffemen onder de collectie boefijzers, die in den laatsten tgd met verschillende nieuwe, in de school gemaakte, modellen is aangevuld. Zonder overdrgving kan dan ook vermeld worden, dat deze Ambachtsschool een der mooiste, doelmatigste en uitgebreidste collectie modellen heeft. Dit snelverband-hoefijzer is door den directeur der school ter beoordeeling en beproeving opge- zonden aan Z.Ex. den Minister van Oorlog. De vliegen zjjn een walgelijk en gevaarlijk zomerverschijnsel. Ook wanneer zij niet, door er haar eieren in te leggen, onze spgzen be- derven, zgn die insecten, die op allerlei vuil azen, reeds door hun enkele aan raking vies en overbrengers van allerlei besmetting. Ieder behoort dus mede te werken om ze uit zijn omgeving te verdrijven en zooveel mogelijk uit te roeien. Een goed werkend middel daartoe is, volgens het „Mbl. t. d. Vervalsch.", het volgende: Men schudde 15 deelen formaldehyde met 15 deelen melk, 5 deelen suiker en 65 deelen water. De kosten zijn gering, en de doodende werking is, zegt men, zeer krachtig. De vader van de aan nekkramp overleden kinderen te Haarlem, de schoenmaker S., die als bacillendrager in het St. Elisabeths-gasthuis was opgenomen, is thans geheel genezen daaruit ontslagen. Te Scheveningen vervoegden zich twee mannen bij een vrouw, wier man in de stad werkzaam was, vertelden haar dat haar man een ongeluk had bekomen en dat zij nu haar om geld kwamen vragen ten einde hulp te kunnen verleenen. De vrouw was zoo voorzichtig om niet dadelijk het gevraagde te gevenlater bleek het verhaal verzonnen. Yoor ruim 1% jaar werd de onder-direc- teur der coop, boterfabriek Wiggers te VVin- terswgk ontslagen, daar hij verdacht werd van diefstal van pi. m. 18. De zaak kwam zelfs voor de Zutphensche Rechtbank, doch daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd kon worden, volgde geene veroordeeling. De ver- dachte hield zijn onschuld echter steeds vol. Thans is de politie door de praatjes van kinde ren op het spoor van den werkelijken dader gekomen. 'tis het zoontje van den directeur, die het geld voor en na versnoept heelt. In de Dinsdagavond gehouden vergadering is Wig gers weer in zgn eer hersteld. Te Gouwsluis bij Alfen is een ernstig ongeluk gebeurd. De daggelder van v. d. St., G. Verbrugge geheeten, reed met een voer hooi in het land. Bij een der bruggetjes gekomen, reed hij waarschijnlgk te dicht langs den kant de planken wipten ten minste en G. V. geraakte met paard en kar te waterhet voer hooi boven op hem. De man stikte in de modder en moet nog een paar trappen van het paard hebben gehad, althans borst en hoofd waren beschadigd. De ongelukkige, die 53 jaar was, laat een vrouw en zes kinderen achter. In den Padborough gemeenteraad had Dinsdag een der raadsleden zijn kiektoestel mee genomen, om zijn medeleden, wanneer zij op- stonden om te spreken, te vereeuwigen. De voor zitter riep hem tot de orde maar het raadslid zei dat er in het reglement niets tegen foto- grafeeren bepaald was, en dat hij er mee zou voortgaan. De voorzitter herhaalde tot drie maal toe tot zijn orde-roeping, en bij de derde inaal riep het raadslid //Nou heb ik ze Nou kunt u doen wat u wilt." Met groote meerderheid besloot de raad den fotograat te schorsen, maar deze weigerde heen te gaan, en moest ten slotte uit de zaal gedragen SEIIZESSCHE C0URA5T Olt bind versch ijnt Jlaandag., Woenndag- en I'riJtlaKavond, ailgezanderd op Feentdagen. bij de Ftrma I*. Jl. OK S.IIHE le Ter <euieH.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1