Gemengde berichten. Laatste berichten. gemeester samen, bij wijze van protest tegen het afschatten der Zondagskermis. JEr werden allerlei liederen gezongen en een massa schimp- woorden geuit tegen den burgemeester en zijn echtgenoote. Op aanmaning van den wachtmeester der brigade om huiswaarts te gaan werd geen acbt geslagen. Daarop verschenen twee marechaussees te paard, die dadelijk, zonder sommatie, een charge uitvoerden, waarbij een man werd omver gereden. Dit zette kwaad bloed. Er vlogen weldra enkele steenen door de lucht en de paarden van de marechaussees werden vastgegrepen, waarop de wachtmeester Pape, op verzoek der protesteerenden, de twee manschappen te paard liet inrukken, wat de gemoederen weer een weinig tot kalmte bracht. I och bleef het den geheelen nacht rumoerig. De woning van den burgemeester werd door een sterke politiemacht bewaakt. De predikant en de oudste wethouder, die, naar men zeide, het hunne er toe bijdroegen om den burgemeester het besluit te doen nemen dat zooveel ergernis gat, kregen 's nachts om twee uren nog een allesbehalve vriendschappelijke ovatie, En eerst- genoemde werd, toen hi) Zondagmiddag een bezoek bracht bij den burgemeester, door de menigte uitgejouwd en beleedigd. Des avonds na het slurten der herbergen was er weer een groote volksmenigte voor de woning van den burgemeester samen geschoold opnieuw onder het uiten van scheldwoorden en hem uit- dagende naar buiten te komen. Hij verscheen echter niet. Ook hield zij nogmaals een be- tooging voor het huis van den predikant en den oudsten wethouder, waarna zij om half een voor de woning van het hoofd der gemeente verscheen altijd onder het zingen van verschil- lende liederen. Hierop richtte de wachtmeester Pape nogmaals een vriendelijk verzoek tot de menigte om naar huis te gaan, waarop door haar werd geantwoord voor de politie te zullen weggaan maar niet voor den burgemeester. Daarop gingen velen dadelijk huiswaarts. Omstreeks half twee was de rust weer in de gemeente weergekeerd. (Midd. Ct.) Axel, 6 Juli. De heden gehouden stemming voor 4 leden van den gemeenteraad had den volgenden uitslag Aantal kiezers 760. Uitgebracht 672. Van onwaarde 6. Volstrekte meerderheid 334. C. T. van de Bilt (r. k.) 233, P. Dekker (aftr. lib.) 304, F. van Driel (aftr. lib.) 323, G. Heijnsdijk (a. r.) 272, J. Smies (aftr. a. r.) 396, J. K. Vink (lib.) 197, J. Weijns (a. r.) 254, M. Wolfert (aftr. lib.) 339. Alzoo gekozen de heeren J. Smies en M. Wolfert, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Dekker, F. van Driel, G. Heijnsdijk en J. Weijns. Osseilisse, 6 Juli. De heden gehouden stem ming voor 2 leden van den gemeenteraad had den volgenden uitslag Aantal kiezers 131. Uitgebracht 107. Van onwaarde 1. Volstrekte meerderheid 54. J. J. Fassaert 39, L. G. Hermans 83, G. de WaalStallaart 66. Alzoo gekozen de heeren L. G. Hermans en G. de Waal Stallaart. Koewacht, 6 Juli. Maandagavond werd alhier ten huize van den heer E. de Vleeschouwer, vanwege het bestuur van den polder Oud Beoostenblij-Bezuiden aanbesteedhet bekeien van 4075 M. lengte weg in de gemeente Koewacht, met het ouderhoud gedurende 6 maanden. Hiervoor werd, zooals reeds in het vorig nummer is vermeld, het laagst ingeschreven door den heer Jac. Jansen te Ter Neuzen voor j 28,275. Aan dezen is het werk gegund. Verder werd nog ingeschreven door de heeren L. Arnouts te Biervliet voor 34,659, A. Visser te Walsoorden voor 32,335, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 31,765, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 30,589, A. van Male te Hoofdplaat voor 30,500, J. Wolfert te Hoek voor f 30,290, A. de Wael te Hontenisse voor f 29,900, Willems te Selzaete voor 29,816, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 29,787, A. Verschelling te Ter Neuzen voor 29,600, De Mol te Bergen op Zoom voor 29,267, Jacobs te Goes voor 29,200, Jac. de Vos te Ter Neuzen voor 29,200, J. F. Adriaansens— Polfliet te Walsoorden voor 29,000, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor 28,980. De raming bedroeg 30,700. Na afloop van bovengemelde aanbesteding werd door denzelfden polder nog aanbesteed het maken van een gedeelte weg naar de zoo- genaamde Olmendreef. Daarvoor waren slechts 3 inschrijvers, n.l. de heerenJ. Wolfert te Hoek voor f 1290, Jac. Jansen te Ter Neuzen voor f 1215 en D. de Doelder te Ter Neuzen voor 1210. Het werd gegund aan den laagsten inschrijver. Clinge, 6 Juli. Nog in verband met de vreeselijke misdaad te Beveren, meldt men ons, dat een der 3 verdachten, genaamd Voght, na ondervraging belangrijke verklaringen heeft ge- daan. Hij bekende o.a. dat hij, Blommaert en Cappaert in eene herberg op de Ylaamsche Kaai, de buit, dien zij te Beveren hadden bemachtigd, gedeeld hadden, en dat hij voor zijn deel 250 fr. had gekregen. Volgens zijn verhaal, zijn de verdachten Blommaert en Cappaert in de herberg van het slachtoffer gegaan en hebben zij den moord gepleegd, terwijl hij (Voght) buiten in eene gracht de wacht "hield. Toen alles, zooals vroeger gemeld, gedaan was, zijn ze snel op hunne rijwielen gesprongen en naar de stad Antwerpen teruggekeerd waar zij onmiddellijk de rijwielen terugbrachten, waar zij ze ge- huurd hadden. Een gevangene Frans van Bellingen ge- heeten, die wegeus rijwieldiefstallen in de ge- vangenis te Dendermonde zat, is gisteren daaruit ontsnapt, en in het bureau van den bestuurder gekomen, waar hij uit de lade een met 12 kogels geladen revolver nam, er mee de straat op vluchtte en zich verschool op een stuk grond, eenige meters van de gendarmerie ver- wijderd. Het alarm werd gegeven, waarop de brigadier Ullens en gendarm Smet op hem af- gingen. De vluchteling, hen ziende aankomen, loste verscheidene schoten. De 2 eersten trof- fen Smet in den arm en borst. De ongelukkige viel dood neer. Meer andere schoten misten, zoodat de brigadier gelukkig niet gekwetst werd. Andere gendarmen kwamen toegesneld, namen- eerst het lijk van hunnen makker weg en naderden toen voet voor voet de plaats der misdaad, de schoten van Van Bellingen beant- woordende. Een der kogels verbrijzelde ten slotte de hand van den bandiet, zoodat hij de revolver moest laten vallen en hij bloedend ten gronde viel. Men bond hem en bracht hem weg, terwijl de menigte riep //dood hem, den moordenaar." Het scheelde weinig of men had hem gelyncht. De vermoorde gendarme was slechts 23 jaar oud, geboren te Zwijndrecht- St. Anna en stoud op het punt tot brigadier bevorderd te worden. Hoofdplaat. Dinsdag viel op de hofstede van den heer H. Cammaert de knecht van een voer stroo tusschen de paarden, en met zijn hoofd onder een der wielen. De knecht was geheel bewusteloos en het duurde een geruimen tijd eer de levensgeesten wederkeerden. Zijn toestand is hoogst ernstig. Geneeskundige bulp was spoedig ter plaatse. Provinciate Staten van Zeeland. De zomervergadering werd gisteren, Dinsdag- avnnd, te halft acht geopend. De zittiug werd bijgewoond door 36 leden afwezig waren de heeren Bouwmeester, Lucasse, Van Teijlingen, Hennequin, Fruijtier en Elenbaas. De Commissaris der Koningin hield, alvorens met de werkzaamheden werd aangevangen, de volgende toespraak Mijne Heeren Bij den aanvang van deze zomerzitting willen wij met dankbaarheid de gebeurtenis herdenken, welke op 30 April dezes jaars plaats greep, de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana. Gij zijt U bewust van de groote beteekenis die dit feic heeft voor geheel Nederland, ook voor onze provincie. En gij vereenigt U met uwen Voorzitter in den innigen wensch, dat het Koninklijk Kind moge opgroeien tot zegen van ons Vaderland en van Hare Koninklijkeouders. Gedep. Staten hebben gemeend in uw geest te handelen door een eerhiedigen gelukwensch tot Hare Majesteit te richten. (Applaus). De griffier deed hierop voorlezing van den gelukwensch, die luidde als volgt Mevrouw De mededeeling, dat de blijde verwachting is verwezenlijkt en uwe Majesteit het leven heeft geschonken aan eene Prinses, heeft de hoopvolle spanning, waarin het Nederlandsche volk verkeerde, doen overgaan in vreugde. Niet het minste verheugen zich met Uwe Majesteit en met Z. K. H. den Prins der Nederlanden de Zeeuwen, die te alien tijde vooraan gestaan hebben in liefde voor en toe- wijding aan het Oranjehuis. Mochten de Zeeuwsche vrouwen reeds aan hare gevoelens uiting geven door de aanbieding van een stoffelijk blijk van hare warme genegen- heid, thaus voelt het geheele Zeeuwsche volk zich gedrongen uiting te geven aan zijn gevoel van levendige vreugde en innige dankbaarheid, nu aan den alouden Oranjestam, welks geschiedenis sedert eeuwen met die van Nederland verbonden is, een nieuwe spruit is ontloken. En uit aller harten welt de diepgevoelde bede, dat de jonggeborene moge opgroeien tot nieuwen luister van Uwer Majesteits Huis, tot heil van het Vaderland. Met den innigen wensch, dat de Almachtige Uwe Majesteit verderen bqstand zal verleenen en de Koninklijke Prinses zal zegenen teekenen wij eerbiedig enz. enz. Op dezen gelukwensch werd dd. 11 Mei een antwoord ontvangen van den directeur van het Kabinet der Koningin van den volgenden in- houd Ter voldoening aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer aan de Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland de betuiging van Hare Majesteits hartelijken dank over te brengen voor de gelukwenschen bij gelegenheid van de voorspoedige geboorte van Hare Koninkljjke Hoogheid Prinses Juliana. Hierna herdacht de Commissaris de beide over- leden Staten-leden de heeren P. van Houte en B. M. den Boer en sprak ongeveer het volgende Mijne Heeren 1 Niet al uwe medeleden tijdens de vorige zitting mochten in deze volksvreugde deelen en hier heden terugkeeren. Den 20 December 1908 overleed te Schoondijke in den ouderdom van 64 jaren de heer P. van Houte. In Mei te voren tot lid der Staten gekozen, had zijn minder gunstige gezondheidstoestand hem belet dadelijk zitting te nemen. Aanvankelijk hersteld, werd hij in de najaarszitting geinstalleerd, maar korten tijd later tastte de ziekte hem op nieuw aan. De heer Van Houte was algemeen bemind en geacht en het is voor U alien eene teleurstelling hem in uw midden niet aan het werk te hebben mogen zien. Op 17 Maart dezes jaars overleed te Goes in den ouderdom van 79 jaren de heer B. M. den Boer, sedert 1889 lid der Staten. Een algemeen geacht man die op menig gebied aan het publieke leven deelnam en zijn district op waardige wijze vertegenwoordigd. De namen •van beide overledene blijven bij u in goede herinnering. (Applaus.) Hierna was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden, de heeren J. A. Neeteson en W. Kakebeeke, dat opgedragen werd aan een commissie, bestaande uit de heeren Sprenger, Van Voarthuysen en Dumoleyn. Tijdens dat onderzoek werd de zitting ge- schorst. De commissie teruggekeerd zijndeconcludeerde bij monde van den heer Sprenger tot toe- lating. Dienovereenkomstig werd besloten en de nieuw gekozen leden door den griffier bin- nengeleid. Daarna legden zij in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af en namen zij na een gelukwensch zitting. Vervolgens werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken en Kon. be- sluiten, houdende goedkeuring van door de Prov. Staten genomen besluiten. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat over den post, voorkomende onder hoofdstuk 9 der uitgaven in de provinciale begrooting voor 19U8 en 1909, ter bestrijding van de behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de arti- belen der begrooting, is beschikt tot een bedrag van 200 voor een gratificatie aan den heer H. L. Dormaar ter gelegenheid van zijn 50jarige dienstvervulling als vast ambtenaar ter prov. griffie. Nog werd medegedeeld dat de prov. boot z/Walcheren" is verkocht aan P. Lobberstal te Gent voor 16767,50, welk bedrag als eerste post is gebracht op de reserve voor den prov. stoombootdienst. Ook werd namens Gedep. Staten medegedeeld dat van het crediet, toegestaan voor een in September 1908 te Middelburg gehouden ten- toonstelling van bloemen enz., geen gebruik is gemaakt. Door den heer Van Rompu werd, namens Gedep. Staten geantwoord op het door den heer Van Waesberghe in de najaarszitting van 1908 gedane verzoek, om een onderzoek in te stellen naar de financieete gevolgen van eventueele toepassing van art. 9 sub 2 en 3 van de alge- meene bepalingeu, in de zomerzitting van 1906 vastgesteld voor het verleenen van provinciale hulp voor den aanleg en de exploitatie van stoomtramwegen in den vorm van renteloos voorschot. De heer Van Rompu zeide dat Gedep. Staten hebben gemeend geen aanleiding te kunnen vinden nu reeds een wijziging voor te stellen van de regeling, eerst in 1906 vastgesteld en waarover de practijk nog geen uitspraak heeft gedaan. Bovendien meenen Gedep. Staten dat het niet op hun weg ligt een onderzoek in te stellen als door interpellant wordt verlangd. Overeenkomstig de voorstellen van Ged. Staten werd besloten ter aanhouding van a. een ver zoek van E. Huijghebaert om een renteloos voorschot voor den aanleg van een electrische tramweg van Knocke naar Breskensb. een verzoek van de stoomtram weg-maatschappij BreskensMaldeghem om een renteloos voor schot voor den aanleg van een stoomtram weg van Oostburg naar Cadzand. De verschillende voorstellen van Ged. Staten werden naar de afdeelingen verzonden. Naar aanleiding van het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van een verzoek van het gemeentebestuur van Vlissingen om subsidie voor een handelsschool was nog een nader adres ingekomen van Burg, en Weth. van Vlissingen, waarin zij zeggen dat zij het in alle beschei- denheid betreuren, dat Gedep. Staten dit af- wijzend voorstel hebben gedaan omdat, indien geen provinciale subsidie wordt verkregen, ook het rijk geen subsidie verleent en daardoor de mogelijkheid van het tot stand brengen van een voor den handel van het grootste belang zijnde inrichting zal vervallen. Van het bestuur van het departement Middel burg der Maatschappij van Nijverheid van het bestuur der vereeniging van de handeldrijvende middenstand ^Handelsbelang" te Middelburg en van het bestuur van de afdeeling Middel burg—Vlissingen van de Ned. vereeniging van christelijke kantoor- en handelsbedienden was een adres ingekomen, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het voorstel van Ged. Staten om afwijzend te beschikken op een aanvraag om subsidie aan de vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg, ten behoeve van een aldaar op te richten driejarigen cursus voor handelsonderwijs. Adressanten wijzen er op dat tot heden voor den jorigen koopman, den kantoor- of hatidelsbe- diende in de hoofdplaats der provincie Zeeland geen gelegenheid bestaat om door middel van handelsonderwijs zich voor hun vak te bekwa- rneu dat door het subsidieeren der Vereeniging voor Handelsonderwijs deze in staat zou worden gesteld aan de door velen gevoelde behoefte tegemoet te komen. Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen.|en zich tot de Prov. Staten wenden met het dringend verzoek, het voorstel van Ged. Staten niet aan te nemen. Op voorstel van den heer Fokker werd, na- dat door den heer Van Rompu namens Ged. Staten was medegedeeld, dat zij zich daarmede konden vereenigen, besloten het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland en tot vernieuwde vaststelling van het reglement, niet te verzend'en naar de afdeelingen doch het voorstel aangehouden tot de najaarsvergadering omdat de leden nog geen gelegenheid hebben gehad dit belangrijke voorstel behoorlijk te bestudeeren. Hierna werd op voorstel van den Voorzitter besloten de volgende bijeenkomst te houden op Vrijdag 16 Juli; des voormiddags 10 uur en daarin een buitengewoon lid van Ged. Staten te verkiezen en werd deavondvergaderinggesloten. De afdeelingen werden samengesteld als volgt eerste afdeeling: de heeren Hollestelle, Loois, Neeteson, Hombach, Van de Putte, Van Waes berghe, Hennequin, Kakebeeke, Dekker, Won- dergeni en Bolle en als leden van Gedep. Staten de heeren Siegers en De Casembroot ticeede afdeeling de. heeren lJsebaert, Lucasse, Erasmus, Van Dam, Dumoleyn, Heijse, Merckens, Giljam, Sprenger, Hammacher en Mulder en als leden van Gedep. Staten de heeren Van Rompu en De Jonge derde afdeeling de heeren Moerdijk, Fokker, Moolenburgh, Van Voorthuijsen, Dekker, De Veer, Tichelman, Noordijke, Hocke Hoogenboom, Moes, Vorsterman van Oyen en Houterman en als leden van Gedep. Staten de heeren Blum en Fruijtier. Het 5jarig zoontje van den heer J. A. H.. te Goingarijp is eergistermorgen in een sloot gevallen en er na eenigen tijd levenloos uit- gehaald. Zondagavond heeft de Westlandsche stoom tram, komende van Kijkduin, midden in het dorp Loosduinen het vijfjarig zoontje van J. Brak overreden. Het kind was terstond dood. De schippersknecht J. B., varende aan boord van het tjalkschip Confiance, schipper Koops, is Zondagnacht bij het mhalen van de kluiverfok overboord gevallen en verdronken. Het ongeluk geschiedde tusschen de Boontjes en Harlingen. De verdronkene, 19 jaar, was afkomstig van Groningen. 's Gravenhage. By Kon. besluit is benoemd tot deurwaarder bij de Rechtbank te Middelburg ter standplaats Oostburg, de heer A. Brevet, voorheen rijksklerk, laatsteiijk deurwaarder bij het kantongerecht Oostburg. Medeniblik. Van Gaalen, de bekende her- bergier, uit de Zeistermoordzaak is heden onder geleide van 3 rechercheurs, zwaar geboeid van Leeuwarden naar Medemblik overgebracht. Rotterdam. Een Belgisch handelsagent in den trein Brussel Rotterdam bemerkte even boven Antwerpen dat zijn portefeuille met bank- biljetten was ontvreemd. Verdacht werd een medereiziger die bij arrestatie echter niet in het bezit der portefeuille bleek te zijn. Ver- moed wordt dat hij handlangers gehad heeft. Berlijn. De behandeling der zaak Eulenburg heeft heden een aanvang genomen. Beklaagde verklaarde zich niet in staat de zaak te volgen, waarop door den procureui- generaal inhechtenisneming werd gevraagd, op verdenking van simulatie door het gebiuikvan middelen, waardoor beklaagde in een ziekelijken toestand komt. Onmiddellijk hierop werd Eulenburg door geneeskundigen onderzocht. doch gedurende het onderzoek kreeg deze een aanval van hartzwakte, waarna de geneeskundigen verklaarden, dat be klaagde werkelijk niet in staat is den loop der zitting te volgen. Hierna trok de proeureur-generaal zijn ver zoek in en werd de zitting verdaagd. Denver (Colorado). Een verwoestende over- strooming in de staten Colorado, Missouri en Mexico heeft voor duizenden dollars eigen- dommen vernield. Honderden menschen zijn dakloos. O o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2