A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5323. s cYo o l gTI d. Donderdaa; 8 Juli 1909. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/a en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTES TIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. BEiRSTB BLAT1 De Perzische burgeroorlog staat voor de be- slissing, nn de nationalisten den grooten slag wagen om de hoofdstad Teheran te veroveren en af te rekenen met den reactionairen sjah Mohammed Ali. De toestand is thans deze de nationalisten, dat zijn zij die voor een Grond- wet vechten en de Bachtiaren, staan in grooten getale onder de muren der hoofdstad. De Sjah, niet van plan aan hun eischen te voldoen, zendt zijn brigade kozakken, de eenige hem trouw gebleven troepen, onder bevel van Rus- sische officieren, op hen af. De Russische re- geering stuurt langs den straatweg van Enzeli een regiment kozakken, voetvolk en kanonnen naar Teheran om in naam de vreemdelingen te beschermen, maar inderdaad den Sjah tegen zijn vrijheidlievende onderdanen in bescherming te nemen. Engeland laat Rnsland hierin de vrije hand. De gebeurtenissen zullen vermoedelijk 'n snel verloop hebben. Het vechten nabij Teheran is reeds begonnen. Te Sjahabad op 25 K.M. ten westen van de hoofdstad is Zondagmorgen vroeg een gevecht geleverd. De troejpen van den Sjah bestonden uit 360 kozakken, met 3 kanonnen, onder bevel van den Russischen kapitein Sapolski. Het aantal nationalisten was onbekend en zal waarschijnlijk overgroot geweest zijn. De opstandelingen kregen 12 dooden, de troepen van den Sjah verloren 1 offi- cier en 3 man aan dooden. De kozakken werden in hun kamp nabij de stad door de nationalisten aangevallen. Deze moesten echter voor 't vuur van twee machine-geweren afdein- zen. De troepen van den Sjah vermeesterden een kanon en vier vaandels. De Sjah heeft den overbrenger van de tro- FEUILLETON. 22) Onze vrienden zetten nu de wandeling voort. Welk een tafereel van verwoesting vertoonde zich aan hunne blikken de grond was letter- lijk bezaaid met takken en stammen, waarbij van reusachtige afmeting en omvang. Door eene goedgunstige beschikking van het lot hadden onze vrienden nog bijtijds een schuilplaats gevonden anders zouden ze misscbien gewonden ofcjooden huiswaarts gebracht hebben. //We zijn nu wel tot op de huid nat," merkte Jacques Leroy op, ./maar dat booze weer heeft ons toch een onschatbaren dienst bewezen." z/Waarin bestaat die?" vroeg Charles. /.Daarin, dat we niet voor een vervolging der Apachen behoeven te vreezen, want ons spoor is uitgewischt. Wat zullen die snuiters groote oogen opzetten, als ze in hunne wig wams terugkeeren en bemerken, dat ook de tweede vogel gevlooren is." z/Hiakowa zal dien smaad hem aangedaan niet vergeten zeide de dokter bezorgd. //Hij zal zeker met zijne krijgslieden het dorp der Choc- taws aanvallen en bloedige wraak nemen/' //Daarraee zal hij nog wel een beetje wachten. Voorloopig bevindt hij zich, onder hoofd- aanvoering van Wolventand, op het krijgspad tegen de blanken, dooh het zou mij verwonderen als van de duizenden oproerige Apachen een vierde gedeelte heelhuids terugkomen." peeen een majoor tot generaal bevorderd en den soldaten 300 gld. geschonken. 's Avonds had eeu nieuw gevecht plaats. Het kozakkencommando te Karadsj werd door de nationalisten overrompeld en verslagen. De kozakken trokken op Mirabad terug, dicht bij Teheran. Tengevolge van de gevechten ver- keerde de hoofdstad in groote opwinding. De nationalisten zijn vermoedelijk aan de winnende hand de Sjah wil onderhandelen. Een Engelsche en een Russische bemiddelaar zijn naar Karadsj, 't hoofdkwartier der opstande lingen, vertrokken om den aanvoerder Sardar Assad te berichten dat zijn voortrukken de inmenging van de Russeu zou ten gevolge hebben. Verder werd verzocht om 48 uren wapenstilstand. De nationalisten zijn goed gewapend en bebben machine-geweren in hun bezit. De kozakken moeten weer met de overbekende wreedheid zijn te werk gegaan. Yandegedoode opstandelingen hakten zi] de ledematen af. Sardar Assad had oorspronkelijk 1200 man onder zijn bevelen naarmate de opmarsch naar Teheran vorderde, groeiden zijn vrijheidscharen aan, die thans duizenden in aantal zijn. De Russische troepen te Theran bedragen niet meer dan 1800 man. Ieder oogenblik wordt den zegevierenden intocht van de nationalisten te Teheran verwacht. Hun chef heeft aan den Engelschen gezant verklaard dat hij niets tegen den Sjah zou ondernemen. Zijn bedoelingen waren vredelievend. In de Fransche Kamer werd geinterpelleerd over de Kretenzerkwestie, n.l. over't terugtrekken van de Fransche troepen van Kreta. Minister Pichon gaf te verstaan dat de mogend- heden de leiding der zaken op 't eiland toch in handen zullen houden. De mogendheden zullen wachtschepen zenden om eventueel troepen aan land te kunnen brengen. De troepen der mogend heden worden dus alleen //verplaatst" en zullen niet op, maar rondom 't eiland waken voor orde en rust. Het Kreta-spelletje wordt steeds onbe- gri]pelijker. De Duitsche Rijksdag-meerderheid gaat voort de regeering nederlagen te bezorgenGister werd met 191 tegen 136 stem men t regeerings- voorstel betreffende uitbreiding van't erfrecht van den staat verworpen. Evenzoo kelderde met 200 tegen 125 stemmen de door de regeering voor- gestelde wijnbelasting en werd de door de commissie ingediende belasting op schuimwijn aangenomen. z/Je denkt. dus dat de Amerikaansche troepen eene geweldige opruiming onder de Roodhuiden zullen houden z/Ongetwijfeld //Deze opstand komt den Yankees zeer gelegen, daar men reeds lang een gnnstige gelegenheid afwacht, om onder den eervollen dekraantel der be- schaving de Indianen sterk te doen verminderen." z/Onze Amerikaansche troepen eu hunne aan- voerders zullen met hun geschut eene ware slachting onder de Roodhuiden houden." //Van rechtswege zullen de spitsboeven van regeerings-agenten die met de Indianen ver- keeren en ze op de schurkachtigste manier beetnemen en bedriegen, daarbij hun profijt hebben." Er was veel waarheid in deze harde woorden van den bonthandelaar. Het is toch een bekende waarheid dat de regeerings-agenten door hun hebzucht, de eigen- lijke oorzaak waren van den lndianenoorlog in 1890 evenals van de vroegere. ledere staatsambtenaar der Amerikaansche Unie, van den geringsten klerk tot den hoogsten waardigheidsbekleeaer heeft op het punt van eerlijkheid een zeer ruim geweten en een nog ruimer zak. Kort na zonsondergang kwamen de reizigers weder in het Choctaw-dorp terug. De stemming van Charles Larnon, toen hij zich ter ruste begaf, was nu geheel anders dan den vorigen nacht. Bij het krieken van den dag werd hij door Jacques Leroy gewekl met de woorden //Sta op, het is tijd om te vertrekken." De aankoop van Rhodesia door de Zuid- afrikaansche Unie wordt door air Henri de Vil- liers tegengesproken. In goed-ingelichte kringen te Louden zegt men er ook niets van te weten. Men zal er wel meer van hooren bij het a.s. bezoek der Zuidafrikaansche afgevaardigden aan Engeland. De Senaat der Vereenigde Staten heeft in beginsel besloten tot het uitvoeren van Taft's plan om een inkomstenbelasting te heffen. Het oordeel der verschillende staten zal nu worden ingewonnen. In den Antwerpschen gemeenteraad kwara gister 't geval van den Vlaamschen jongeling ter sprake, wiens stroohoed door den schutterij- kapitein Albrecht werd gekerfd, toen de jonge ling den kapitein verweet in't Fransck te kom- mandeeren. Een heftige bespreking had plaats over't ont- slaan van Albrechtde vroede vaderen dreigden handgeraeen te zullen worden op de tribune werd de burgemeester uitgejouwd. De tribune werd ontruimd en op slot nam de raad 'n motie aan waarin de regeering verzocht werd een ./eind te maken aan het incident". Mr. Tn. M. de Meester heeft de verklaring, dat hij voor Den Helder opteert kunnen teekenen. Zijn toestand blijft zorgelijkde longen zijn nog aangetastDinsdag was er weer eenige temperatuursverhoogingmaar men slaagt er in d,e verzwakking met versterkende middelen te beteugelen. TER NEUZEN, 7 Juli 1909. Volgens traditie, na een bezoek aan een festival, hield Maandagavond het muziekgezel- schap vDe Vereenigde Werklieden" en de zang- vereeniging //Geduld Overwint' alhier, gezamen- lijk een optocht door de stad, met zich voerende de herinneringsmedaille ontvangen te Huist, eerstgenoemde ook die van het wielrijdersfeest te Hoek. Het fraaie weder lokte velen uit en was oor zaak dat de gezelschappen door eene overtalrijke menigte werden geescorteerd, terwijl de muziek en zang van de gezelschappen er den goeden toon in braehten. Na het invallen der duisternis werd de optocht vWaar is het opperhoofd vroeg Charles orakijkend. z/Een half uur geleden is hij naar de hut van zijn squaw gegaan om Ninette te wekken. Nu zal hij zeker reeds met zijn krijgslieden te paard zitten, gereed om uit te gaan. Haast u dus." Ditmaal verliet een statige ruiterbende het dorp. Als er aan vastgegroeid zaten de Choctaws te paard. XL Naast den dokter bereed Ninette een witten telganger, die aan de squaw van het opperhoofd toebehoorde Charles Larnon bewonderde de bevalligheid waarmede zij het paard bestuurde. In het woud ging het stapvoets, maar na eenigen tijd bereikte men de prairie en in galop ging het nu voorwaarts. Toen de zon naar het westen neigde, reden onze vrienden het woud in, op eene plaats vanwaar ze de kolonie binnen een uur bereiken konden. Bijna het doel hunner reis bereikt hebbende, hielden ze alien plotseling hunne paarden in. De doife knal van een geweerschot klonk in hunne ooren. z/Dat beteekent strijd," riep Charles Larnon opgewonden uit, //voorwaarcs, laten we de kolo- nisten te hulp Snellen." z/Het opperhoofd weet beter bescheid," riep Jacques hem toe. //Zie, hij raadpleegt met Berenklauw. Daar gaat de wakkere knaap begeleid met fakkellicht voortgezet en werd tevens eene serenade gebracht aan den heer A. A. Guequierre om hem te huldigen met het behalen van den eereprijs op de huisvlijttentoon- stelling te Middelburg, de zilveren medaille van H. M. de Koningin, zijnde de hoogste aldaar verleende onderscheiding. Naar wij vernemen zal aanstaanden Zater- dagavond te 7 ure de eerste steenlegging plaats hebben van het gebouw der Chr. Jongelings- vereeniging wBidt en Werkt," welk gebouw zal verrijzen in de nieuwe straat aehter de VerbindingS3traat alhier. Van de 144 hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland, wonen er te Middelburg 46, Goes 9, Vlissingen 6, Axel en Hulst elk 5, Cadzand, Kloetinge en Koudekerke elk 4, St. J ansteen, Ter Neuzen, Oostburg, Tholen en IJzendi^ke elk 3; in ver schillende gemeenten 46. Bij de jaarlijksehe prijsuitdeeling der aca- demie van schoone kunsten en nijverheidsschool der stad St. Nicolaas op 29 Juni j.l. zijn drie le prijzen toegekend aan den heer P. F. van Dorsselaer te Lamswaarde, n.l. een eere-diploma en een boekwerk voor versierschilderen, een eere- diploma en een Koninklijke medaille in verguld zilver voor natuurschilderen, een eere-diploma en een stedelijke medaille voor hout- en mar- merschilderen. Bij de paardenkeuringen werden te Hulst aangegeven 8, voorgebracht 5 en op de be- kroningslijst gebracht 1 merrie van 3 jaar merries van 4—8 jaar aangegeven 23, voorge bracht 17 en op de bekroningslijst gebracht 3. Te Axel waren aangegeven merries van 3 jaar 26, voorgebracht 19 en op de bekronings lijst gebracht 9, en merries van 3—8 jaar aangegeven 46, voorgebracht 37 en op de be kroningslijst gebracht 9. Te Oostburg waren aangegeven 22 merries van 3 jaar, voorgebracht 13 en op de bekronings lijst gebracht 6; merries van 48 jaar aange geven 47, voorgebracht 34 en op de bekronings lijst gebracht 17. In het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard zijn opgenomen te Hulst 10, Axel 24 en Oostburg 25 merries van 3 jaar en ouder. Nadat Donderdag te Breskens de kermis was begonnen en die in de beste orde had plaats gehad, vielen er zoo schrijft men ons Zaterdagavond betreurenswaardige tooneelen voor. Te twaalf uur werden de bezoekers uit de herbergen gedreven door een sterke politiemacht. De brigade marechaussee was met zes man vermeerderd. Hierop schoolden naar schatting 300 a 400 kermisbezoekers voor de woning van den bur- vooruit. Laten we rustig zijne terugkomst afwachten." Terwijl Berenklauw op verkenning uitging hoorde men opnieuw schoten vallen. Toen werd alles weder stil. Na geruimen tijd, die Charles een eeu wigheid toescheen, kwarn Berenklauw weder te voovschijn. z/Welnu?" vroeg Charles in ademloozespanning. z/Apache Hiakowa", zeide de Indiaan kort en bondig. //Hoeveel?" vroeg hij verder. Berenklauw strekte zijne tien vingers uit en bewoog zijne handen snel op en neer, wat be- teekende dat de Apachen zeer talrijk waren. Verder verhaalde Berenklauw dat ze zooeven de kolonie bestormd hadden, doch met bebioede koppeu teruggeslagen waren. z/Een fraaie geschiedenis," mompelde de bonthandelaar, „we zitten nu vast als de muizen met dit onderscheid, dat de muizen niet uit de val en wij er niet in kunnen." Charles Larnon keek het opperhoofd vragend aan, die in dit kritieke geval weder met raad en daad moest voorgaan. qoi De Zittende Stier wist geen ander plan te beramen, dan langzaam eu voorzichtig te trachten den uitgang van het woud te bereiken en zich dan door de vijanden .heen te slaan. (Wordt vervolgd). TER \EI /iEVSCIIE COUBAIT. Oil bind veracliijDt IIhhih!»k-, Woensdag- en VriJiiaBavond, niiKezonderd op Feesfdagen. bij de Flrma 1". J. VABT OK >.Q'HK le Ter Menken. Burgemeester ea Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennia dat het kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het 2e kwartaal 1909 in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 6 Juli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. VAN DEN HOEIv, Lo. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Seeretaris. TT *1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1