Gemengde faerichten. De Middenstands-enquete. Internationaal Festival te Hulst. was het weer tijd om de terugreis te aanvaarden, wel vermoeid, maar niet minder verheugd en tevreden over al het vele, dat zij in „zoo'n groote stad" hadden gezien. 't Is voor de kleine reizigers een dag geweest van genot en plezier. Ze hebben genoten, plezier gehad, gezongen, leven gemaakt, zooals kinderen dat kunnen, dat het een aard had. Een woord van lof daarom aan de leden van „Volksonderwijs", en aan onzen geachten burgetneester in 't bijzon- der, die alle krachten hebben ingespannen om deze reis te regelen, en die op den dag zelf de ge- leiders hebben geholpen een oogje in het zeil te houden over de schare. Maar niet. minder lof ook aan hen, die met hunne milde gaven het mogelijk hadden gemaakt zooveel jonge harten vroolijk en opgeruimd te stemmen. Deze alien mogen de voldoening smaken met hun steun een goed werk te hebben verricht. Stoppeldijk. Vrijdag j.l. vierden de echte- lieden Petrus Vermeulen en Francisca Lossie, wonende op den Margretschen Dijk hun 50jarig huwelijksfeest. Begeleid door een eerewacht deden de krasse oudjes een rijtocht naar Rapenburg. Een viertal mooie bogen waren nabij hunne woning opge- ricbt ook eene kiosk, waar de fanfare ffSt. Cecilia" des napiiddags te hunner eer een concert gaf, dat by het mooie weder zeer veel belangstellenden op de been bracht. Clinge, 4 Juli. In verband met de vreeselijke misdaad te Beveren (B.) zyn volgens bericht uit Belgie de drie vermoedelijke moordenaars aangehouden zij zijn door verschillende personen bij confrontatie herkend, en genaamd Julius Voght, 29 jaar, geboren te Koningsberg en wonende St. Janskaai 15 Gustaaf Blommaert, 25 jaar, wonende Korte Schipperskapelstraat en Alois Cappaert, Hollander van geboorte, alien verblijvende te Antwerpen. Yoordat de tnis- dadigers het huis verlieten, hebben zij de banden van het rijwiel van den herbergier (de man van het slachtoffer) stuk gesneden, zeker om mogelijke achtervolging te beletten. In den omtrek van het huis in een korenveld, heeft men de plaats gevonden waar de vermoedelijke moordenaars gegeten hebben. Op last van het Parket van Dendermonde, dat ter plaatse is geweest, werden het lijk en verschillende plaatsen gefotografeerd. De misdaad zou 28 Juni's avonds in de woning van YT. wonende boven eene herberg der St. Janskaai, door dezen en de 2 medepliehtigen B. en C. beraamd zijn. De vermoedelijke moor denaars. althans men mag als bijna zeker aan- nemen dat het de daders dezer gruwelijke misdaad zijn, zijn te Antwerpen door de agenten De Bruijcker en Yan den Bosch aangebouden en achter slot gezet. Art. 14 der gemeentewet. Ylissingen, 4 Juli. Na een korte ongesteld- heid is heden overleden de heer B. Stofkoper cargadoor en lid van den gemeenteraad. De heer Stofkoper, die tot de liberale partij behoorde, was dit jaar aan de beurt van aftreding als lid van den gemeenteraad en was in het Ie district, waarvoor hij zitting had, wederom candidaat gesteld. In dat distrist moet nu, volgens art. 14 der gemeentewet, een nieuwe verkiezing worden uitgeschreven. Dat artikel zegt o.a. dat wan- neer een candidaat voor de stemming komt te overlijden, geschiedt binnen 14 dagen een nieuwe verkiezing op den door Burg, en Weth. te bepaien dag. Zaterdagvoormiddag vergaderde alhier in de raadzaal de zuidelijke commissie voor de Mid denstands-enquete, teneinde het doel der te houden enquete uiteen te zetten en den heer H. Koelmans als enqueteur te installeeren. Deze bijeenkomst werd door een talrijk pu- bliek bijgewoond. Vertegenwoordigd was ook de Kamer van Koophandel. De burgemeester dezer gemeente, de heer Gleill, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de leden der commissie, en stelde deze aan de vergadering voor n.l. de voor- zitter de heer Dr. Nouwens, van Heeswijk, de heer A. Huson, van Vlissingen, en de heer F. de Vries, leden. De aanstaande enqueteur, de heer Koelmans, achtte hij voldoende bij de aan- wezigen bekend. Spreker drukte de hoop uit, dat de commissie hier algemeene medewerking moge ondervinden voor het volbrengen der taak die ze op zich heeft genomen, en dat bet haar als resultaat van haar werk moge gelukken iets tot stand te brengen dat weldadig zal werken voor de gemeente Ter Neuzen in het algemeen en van hare middenstanders in het bijzonder. Dr. Nouwens, hierna het woord nemende, begon met het gemeentebestuur in den persoon van den burgemeester dank te zeggen voor de bereidwilligheid waarmede de raadzaal was beschikbaar gesteld, om den heer Koelmans alhier als enqueteur te installeeren en voor de hulp die bij de voorbereidende maatregelen is verleend. Aan die goede hulp is dan ook zeker wel deze groote opkomst te danken. Hij beveelt den enqueteur ook verder aan in de medewerking van het gemeentebestuur, daar hij deze, voor de uitvoering zijner taak dikwijls zal noodig hebben. Vervolgens wijst spreker er op, dat de mid- denstand een groot deel der maatschappij vormt, sinds jaren, sinds eeuwen zelfs, is de middenstand het bolwerk geweest voor den staat. In vroe- gere tijden was de middenstand vereenigd in gilden, die voor hare leden verschillende voor- rechten verzekerden, al waren ook misstanden te constateeren. Door de Fransche revolutie verdwenen de gilden en ook de misbruiken die er het gevolg van waren. Er ontstonden echter grootere nadeelen, zoodat de middenstand er niet op vooruit was gegaan. Voor den eenling, voor elk op zich zelf, viel niets te bereiken en men is daarom gaan be- grijpen dat men in vereeniging kracht moet zoeken. Het is ongeveer 10 jaren geleden dat verzamelen voor de mindenstanders werd geblazen en na 2 jaren hadden zich reeds duizenden en tienduizenden aangesloten om pogingen aan te wenden tot verbetering van dien stand. Na die krachtige uiting heeft ook de-Regeering begrepen, dat zij iets moest doen ter verbetering van dien stand en is de Staatscommissie voor den middenstand in het leven geroepen. De opdracht die de commissie kreeg, was, om te overwegeti of steun van overheidswege nood- zakelijk was en, zoo ja, of een onderzoek naar den toestand van den middenstand noodig was en hoe dit moest geschieden. De Commissie kwam tot de conclusie dat een onderzoek noodig was, zij heeft dat voor- bereid en kan haar eerste lustrum vieren door de benoeming der enquete-commissie. De commissie heeft bare zware taak aanvaardt, haar toevertrouwd door H. M. de Komngin, omdat zij meent daarmede een nuttig werk in het belaug der maatschappij te verrichten. De commissie kan deze taak echter niet alleen vervullen. Zij heeft zich daarom weer tot anderen gewend, met verzoek eene enquete te willen leiden. Het is een zeer omvangrijk werk. Yoor gemeenten beneden de 2000 zielen is de medewerking gevraagd van de gemeen- tebesturen, terwijl voorts eenige plaatsen zijn uitgekozen waarvan men zoo uitvoerig mogelijke gegevens wenscht te verkrijgen, en waarvoor een enqueteur is aangesteld. Ook Ter Neuzen be- hoort tot die plaatsen,waar de heer Koelmans zich bereid heeft verklaard de enquete te leiden. De reeds verkregen medewerking bij de voor bereidende maatregelen en de groote opkomst, getuigende van belangstelling in het werk, geven spreker goeden moed, dat alhier een vruchtbare enquete zal kunnen worden gehouden, Het woord is thans aan de middenstanders. Zij behooren thans aan de commissie het noodige materiaal te verschaflen. Het is er niet alleen om te doen de stille wenschen die velen koesteren, maar ook, om te vernemen welke maatregelen men zou meenen dat kunnen strekken tot ver betering der toestanden. Op deze wijze kan het thans ingestelde onderzoek de voorbode worden van middelen ter verbetering. Ten bewijze wat door de Regeering voorgestelde maatregelen kunnen beteekenen, verwees spreker naar Oosten-- rijk, waar voor 15 jaren 5000 werden uit- gegeven voor middenstandsbelangen, doch waarvoor thans 500,000 zijn uitgetrokken. De middenstanders behooren dus in hun eigen belang mede te werken aan het welslagen der enqudte. Niemand behoeft te schromen aan den enqueteur alle inlichtingen te verschaflen die hem bekend zijn. De enqueteur moet aan de commissie rapport uitbrengen, doch daarin worden geen namen genoemd. Daaromtrent is hem volledige geheimhouding opgelegd. Het rapport moet alleen een beeld geven van de toestanden ter plaatse en mag geen persoonlijke belangen raken. Het is er alleen om te doen, te weten te komen wat er in het bedrijf hapert en wat de middelen zouden kunnen zijn, om daarin verbetering te verkrijgen. Spreker beval dus den enqueteur in aller medewerking aan, en deed een beroep op de aanwezigen, om hem den noodigen steun niet te onthouden. Dr. Nouwens verklaarde in naam van H. M. de Koningin en in naam van de Staatseommissie voor het zuiden den heer Koelmans als enque teur geinstalleerd en eiudigde met de hoopmit te spreken, dat Gods zegen op den teGerricbten arbeid moge rusten. Hierna verkreeg de heer Koelmans het woord, die dank betuigde voor de reeds van het gemeente bestuur verkregen medewerking en zich daarvoor ook voor de verdere vervulling zijner taak aan- beval. Hij dankt ook den voorzitter, voor de welwillende wijze waarop hij hem hier heeft ingeleid om de vervulling der taak aan te vangen. Hij wil zich niet ontveinzen, dat hem eenige beklemdheid overviel, toen hij op de hoogte werd gesteld met den geheelen omvanw der taak, die hij op zich heeft genomen. Hij heeft echter in verschillende betrekkingen door hem bekleed veel omgang gehad met midden standers en reeds lange jaren veel belang in dien stand gesteld, waarom hij het mogelijke wil doen, in haar voordeel werkzaam te zijn. Daarom betuigt hij zijn hartelijken dank dat men hem voor deze taak heeft willen benoemen en beveelt zich in aller medewerking aan. Bovenal doet hij een beroep op de medewerking der Kamer van Koophandel, van wier hulp hij zeker veel steun zal ondervinden. Hierop nam nogmaals het woord de burge meester, om vanwege het gemeentebestuur alle mogelijke hulp toe te zeggen, terwijl spreker vertrouwt, dat die ook van andere zy de wel niet zal ontbreken. Dr. Nouwens betuigde hierna zijn dank uit naam der zuidelijke commissie, voor de gedane toezeggingen en drukte de hoop uit dat Ter Neuzen van het werk der commissie de vruch- ten moge plukken, tot heil der gemeente en van hare ingezetenen. Met een woord van dank voor de betoonde belangstelling, slont hij deze bijeenkomst. Hulst, 5 Juli. Gisteren was het de dag, waarop het internationaal festival zou worden gehouden voor muziek- en zanggezelschappen, ter viering van het 25jarig bestaan der zangver eeniging Apollo" alhier. Zaterdagavond werd het feest ingeleid met eene omwandeling door voornoemde vereeniging, met het muziekgezelschap Harmonie" en de fanfare Vlijt en Volharding." Na afloop werd op de Markt een concert gegeven, waarna in het lokaal der zangvereeniging door den voorzitter, den heer Claassen, in eene rede de geschiedenis der vereeniging werd geschetst en daaraan eenige woorden van opwekking toegevoegd. De morgen van gisteren was niet hoopvol. Het was regen en nog eens regen. Het aan- houden der buien deed het ergste vreezen voor het binnenkomen der gezelschappen van elders. De stad was inmiddels in feestdos door den vlaggentooi, en toen het des middags wat op- Do 7 J klaarde, herleefde de hoop op welslagen. Toen de trein uit Ter Neuzen arriveerde, die een groot aantal feestgangers, waaronder de Ter Neuzensche gezelschappen, meebracht, stond de stoet aan het Stationsplein ongeveer opgesteld, en hadden enkel de laatst gekomen gezelschappen zich daarbij aan te sluiten. De stoet zette zich daarop onmiddellijk in beweging, om den tocht door de stad aan te vangen. Naar omstandigheden was het vreemdeliugen bezoek zeer bevredigend. Er waren aanwezig in den stoetZangver eeniging //Apollo" van Hulst, Fanfare //Vlijt en Volharding" van Hulst, Kon. fanfare //St. Ce cilia" van St. Gilles (Waes), zangvereeniging z/Vlaamsch en Vrij" van Temsche, muziekge zelschap //De Vereenigde Werklieden" van Ter Neuzen", zangvereeniging //De Vreugd" van St. Gilles (Waes), fanfare //St. Jan Opwaarts" van St. Jansteen, fanfare „Vrijheid Eendracht" van Lamswaarde, fapfare //Excelsior" van Ter Hole, fanfare „Weldoen door Yermaak" van Zeeuwsch-Clinge, muziekgezelschap Harmonie" van Hulst, fanfare „De Scheldezonen" van Nieuw-Namen, fanfare //Nooit Gedacht" van Graauw, fanfare //St. Cecilia" van St. Pauwels, gemengd koor „Geduld Overwint" van Ter Neuzen, fanfare //St. Cecilia" van Clinge (Waes), fanfare //Door eigen Hulp" van Zandberg, en de zangvereeniging //St. Corneliuskriug" van Meerdonck. Na afloop van den optocht, die onder droog weer plaats had, door de druk bevlagde straten, waaronder de muziekgezelschappen beurtelings pas-redouble's uitvoerden, die er de stemming wat in bracbten, werden de besturen der ver schillende deelnemende gezelschappen in de benedenzaal van het stadhuis ontvangen door den burgemeester, den heer Fr. van Waesbergbe. Deze heette, namens de zangvereeniging z/Apollo" de aanwezigen welkom, vooral hen die, ondanks het minder gunstige weer van elders waren gekomen om dit jubile der zangver eeniging mee te vieren. Hij wensehte de ver eeniging //Apollo" geluk met dezen dag en hoopte dat het haar moge gegeven zijn nog lange jaren te mogen meewerken tot opluistering van feesten en he? verschaffen van kunstgenot aan de inge zetenen van Hulst. Hierna verkreeg het woord de heer Claassen, vporzitter der zangvereening, die in welgekozen woorden dank zegde aan het gemeentebestuur voor de medewerking, ook bij dit feest aan de Vereeniging bewezen, en in het bijzonder aan den heer burgfem'eester, die voldaan had aan het verzoek om de gezelschappen uit den vreemde hier namens //Apollo" te verwelkomen. Ook hij heette alien welkom en betuigde dank voor de belangstelling die heden werd betoond, al is het ook dat het weer niet medewerkt. Spreker herdacht in het bijzonder den heer C. W. Bouwmans, muziekonderwijzer, tegen- woordig gevestigd te Ter Neuzen, den oprichter der zangvereeniging, die, door te voldoen aan de uituoodiging om ter plaatse tegenwooidig te zijn, bewijst nog aan Apollo" te denken, zooal's ook de vereeniging zjjner niet vergeten is. Vervolgens betuigde hij ook namens de vereeniging bijzondere tevredenheid met de aanwezigheid op het feest van de Kon. fanfare van St. Gilles, die ook tegenwoordig was bij de viering van het lOjarig bestaan der zang vereeniging. Alsnu nam na deze woorden de heer Ite Stobbelaere, directeur der fanfare van St. Gilles het woord om leedwezen te betuigen, dat, door omstandigheden een aantal leden der maatschappij niet tegenwoordig konden zijn, doch hjj en de aanwezigen hadden gemeend niet te moeten achterblijven. Hij trad daarom ook thans op als vertegenwoordiger van het bestuur. vereeniging neemt hartelijk deel in jubile S van zustergezelschappen op het gebied der kunst en is er dan ook steeds, als het maar eenigszins mogelijk is, voor te vinden deze te helpen opluisteren. Met voldoening bracht spreker in herinnering, dat zijne vereeniging, de Koninklijke fanfare van St. Gilles, wel de eenige vereeniging is, die op het voorrecht kan wijzen. aan haar vaandel te hebben gehecht eene medaille geschonken door Koning Willem I, in het jaar 1822 (deze muziekvereeniging dateert reeds van de jaren 1790). Met applaus werden de verschillende toespra- kcn begroet. Op guile wijze werden de aanwezigen op een frisschen dronk onthaald en ondertusschen werd door den burgemeester overgegaan tot het over- handigen der herinneringsmedailles, een traaie vergulde medaille. Onder gepaste, varieerende toespraken, die met hartelijke woorden werden beantwoord, had deze uitrei'kiug door den heer Van Waesberghe plaats, wat aan het slot den voorzitter van A polio" aanleiding gaf, daarvoor nogmaals den burgemeester harteljjk dank te zeggen. Thans was het tijdstip aangebroken voor de muziek- en zanguitvoeringen. De feestvierende maatschappij opende de rjj op de kiosk op de Markt en de //Harmonie op de kiosk op de Vischmarkt. Deze vingen aan onder een talrijk gehoor. Er begon echter meer vrees te bestaan dat er stoornis zou komen. En dit bleek ten slotte waarheid. Het begon weer te regenen. Eerst bij druppels, toen bij stroomen. De gezelschap pen die op de Groote Markt een programma hadden uit te voeren, hadden het voordeel dat ze in het droge stonden, al liet het auditorium hen in den steek en zocht dit in de nabijstaande cafe's een goed onderkomen. Minder troflen het de gezelschappen op de ischmarkt J^en bleek echter over het algemeen zoo vol ljver, dat men er een nat pakaan waagde en daarin deed vooral niet onder het gemengde koor, uit Ter Neuzen, al is het ook dat vooral de dames- toiletten er veel van te lijden hadden. Te 5 ure. ongeveer toen de regen de feest- vreugde eenigszins tracbtte te temperen, kwamen de voorzitters der deelnemende gezelschappen weder onder voorzitterschap van den burgemeester samen, teneinde daar de aanwijzing van fortuna te hooren, betreffende de te verloten geldpremie s. Deze was als volgtle pr. fr. 50 fanfare ,/St. Cecilia" te Clinge (Waes), 2« pr fr. 40 funfare //De Scheldezonen" te Nieuw Namen, 3e pr. fr. 30 harmonie //De vereenigde Werk lieden" te Ter Neuzen, 4e pr. fr. 30 Kon. fanfare ,/St. Cecilia" te St. Gilles (Waes), 5e pr. fr. 30 zangvereeniging //St. Corneliuskring te Meer donck, fle pr. fr. 25 zangvereeniging ,/Vlaamsch en Vrij" te Temsche, 7e pr. fr. 25 fanfare Vrijheid Eendracht" te Lamswaarde en 8e pr. fr. 20 fanfare ,/St. Jan Opwaarts" te St. Jansteen. Nadat de winnende gezelschappen met hunne premies waren gelukgewenscht en alien een naai omstandigheden zoo aangenaam mogelijken dag had gewenscht sloot de heer V an W aesberghe deze bijeenkomst. Het spreekt van zelf, dat het weder vele vreemdelingen heeft weerhouden de reis naar Hulst te maken, doch naar omstandigheden was het er druk. De verschillende lokalen waren met ondanks het weer in goede stemming verkeerende feestelingen gevuld. 1 oen het voor de gezelschappen tijd was om de terugieis e aanvaarden, kon men het alien aanzien, cat zy zich, ondanks den regen, badden geamuseeid en zij nog lustig gestemd waren. Te verwachten is het dan ook, dat het bij volgende feestelijke gelegehhedeu te Hulst, aan deelneming niet zal ontbreken. Twee jongens te Harlingen, die njdag- avond met elkaar kaatsten om centen, kregen ruzie, over een verschil van een cent. Een der jongens, G. genaamd, ontstak zoo in woede, dat hij den ander, H., met n mes in de buik stak, zoodat opneming in het ver- ple<ringsgesticht noodzakelijk was. De dader, 13 jaar, werd reeds aan een verhoor onderworpen. Te Maassluis is een zeventienjarig meisje, B. Gerdes, thuisgekomen zij ride van de boet- schuur, met haar kleeren aan een brandend petroleumtoestel gehaakt, waardoor dit omviel. In een oogenblik stond het meisje in een vlammenzee, en hoewel dadelijk hulp verleend werd, was ze reeds geheel met brandwonden overdekt. Donderdagnacht is het meisje aan de gevol- gen bezwekeu. In de jongste raadszitting te Den H el der werd meegedeeld, dat de heer J. C. S. c o king als lid van den Raad bedankte, daarbij als reden voor zijn ontslag opgevende de ver- dorvenheid in politieke zeden daar ter plaatse. 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2