A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5322. Dinsdag fi Juli 1909. Kamer van Koophandel en Fabrieken Buitenland. 49e Jaargang. Openbare Vergadering FE1JILLET0N. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoen No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. te Ter Neuzen. op Dinsdag den 6 Juli 1909, 's nam. 8 uur. De Voorzitter, A. C. LENSEN. De Secretaris, H. J. VOOREN. De Duitsche Rijksdag heeft weer een stap nader tot de ontbinding gedaan. Na aanneming der bierbelasting is in 2e lezing tabaksbelasting aangenomen, grootendeels overeenkomstig de voorstellen der commissie. De conservatieven en clericalen zegevierden weder met hua streven om den indirecten belastingdruk te verhoogen. Duurder bier, tabak en sigaren zullen bij 't Duitscbe volk zeker de sympathie voor de huidige Rijksdagmeerderheid niet doen toenemen. Art. 1 van de nieuwe wet verhoogt'tinvoerreeht naar 't gewicbt voor tabaksbladeren en tabak van 51 tot 420 gulden per dubbelen centenaar voor sigaren tot 240 gulden voor sigaretten tot 600 gulden de commissie wilde 720 gulden per dubbelen centenaar. Yerder werd met 191 tegen 155 stemmen en 10 onthoudingen art. la (toeslag voor tabaks bladeren van 40 pCt der waarde) aange nomen. Het overige gedeelte der wet, waaronder de nabelasting van de sedert 1 Januari ingevoerde buitenlandscbe tabaksbladeren met 40 pCt. van de waarde, en van sigaren met 24 gulden per 1000 stuks ging er zonder debat door. 1 October treedt de wet in werking. Alweer een tegenvaller voor prins Biilow, die zich nog tot taak gesteld had om zooveel mogelyk indirecte belastingen te weren. De dader van den politieken moord te Londen is de 22jarige Hindoe Madar Lai uit Dhinagri. Hij werd aanstonds voor den politierechter geleid, maar toonde geen berouw over het dooden van den kolonel. Alleen zeide hij buiten zijn wil den indischen geneesheer te hebben vermoord, die, evenals de moordenaar, een aanhanger van de Parsee-sekte is. De moorden wekken ge- weldig opzien. Men gelooft aan ophitsing door 21) Drie naakte muren werden nu zichtbaar, de vierde echter bestond uit dunne latten. Een breede en hooge afsluiting werd nu verwijderd en gaf uitzicht, niet op het bosch, maar in een klein vertrek. Twee oude Indiaansche vrouwenzaten daar op den groQd neergehurkt en nog een derde persoon, die aan handen en voeten vastgebonden was, met een prop in den mond. Deze persoon, een slank, tenger gebouwd blank meisje, met goudblond haar, was Ninette, de dochter des Trappers. //Ninette riep Charles Larnon juichend uit en verloste haar van de boeien. De beide vrouwen haddeu de binnentredende mannen met alles behalve vriendeljjke blikken ontvangen. Blind van woede vlogen ze op Charles aan om hem de gevangene weder te ontrukken, maar ze hadden niet op Jacques Leroy gerekend, die met zijn grove rechterhand haar een paar duchtige oorvijgen toediende, waarop ze de yerstandigste partij kozen en in een hoek kropen. Onze vrienden haastten zich nu met de be- vrijde de hut en het dorp te verlaten. Hun aftocht werd begeleid door het machtelooze geschreeuw der Apache-vrouwen. Ninette verhaalde haar lotgevallen, die over- den Indischen agitator Krisjna Varma, die on- langs te Londen lezingen hield, en een der leiders is van de omwentelingsgezinden in Britsch-Indie. In 't orgaan dier partij wordt de leer verkondigd dat een politieke moord geen gewone strafbare doodslag is, wanneer hij gepleegd wordt op Engelschen in Britsch-Indie, die de lndische nationalisten alleD als booswichten en bandieten hebben te beschouwen. De Indiers, die te Londen wonen, bereiden een groote meeting voor, om den moordenaar te verloochenen en zijn daad te brandmerken als een anarchistische geweldpleging. Men vreest dat de zaak der Indiers veel nadeel van 't gebeurde zal ondervinden, daar de reac- tionaire partij den moord zal uitbuiten om de hervormingen in Indie tegen te bouden. De vermoorde kolonel Wyllie was de vertrouwde raadsman van Minister Morley. De burgemeester van New-York, Mc. Clel- lan, houdt een radicale zuivering onder het politiekorps. Een groot aantal hooggeplaatste ambtenaren zijn ontslagen onder hen, zooals gemeld, generaal Bingham. De reden moet gelegen zgn in't verzet dat Bingham en de zijnen durven te bieden aan Tammanyhall-kliek, de vereeniging van invloedrijke personen te New- York, die op de regeering strenge controle oefenen, de baantjes verdeelen en de verkiezin- gen door allerlei Amerikaansche trues onzuiver maken. Bingham voelde zich te veel onafhan- kelijk om zich aan Tammany te storen, maar de machtige geldkliek heeft hem een beentje weten te lichten. Nu de gemeentelijke ver- kiezingen aanstaande zijn, had de kliek een meer gewilligen politiechef noodig. Mogelyk komen voor den post van mayor Bingham en de Tam- many-candidaat rechter Gaynor, tegenover el- kaar te staan. Ook in de Fransche Kamer is over de Czaren- reis gesproken. Bij de behandeling der alge- meene politiek bracht Jaures in herinnering dat in Engeland teekenen van verzet tegen het bezoek van den Czaar zich voordoen, zoodat hij genoodzaakt is //bij Cowes rood te zwalken". De voorzitter en Minister Pichon protesteerden tegen deze uitlating. Pichon verklaarde, dat de Czaar ook in Frankrijk als bondgenoot en vriend zal ontvangen worden en tevens als een soeverein die meewerkt aan 't behoud van den vrede. Toejuichingen volgden op deze woor- den, maar aan de uiterste linkerzijde werd de Czaar voor //moordenaar" uitgemaakt. eenkwamen met hetgeen Berenklauw had mede- gedeeld. Met groote blijdschap sprak zij van de vlucht haars vaders, wien het gelukt was des nachts zijn boeien te verbreken en weinige uren na Hiakowa's aftocht te ontvluchten. De tien Indianen moesten tot het aanbreken van den dag waehten, eer ze het spoor van den vluchteling konden volgen. Uit vrees voor straf gingen alle tien op de vervolging uit. Ninette sprak de hoop uit, dat haar vader gelukkig ontkomen was, anders zouden de krijgs- lieden die reeds drie dagen afwezig waren, wel met hem teruggekeerd zijn. Op Charles' vraag of ze den tijd harer ge- vangenschap voortdurend in de bewuste geheime kamer had doorgebracht, antwoordde Ninette bevestigend, doch de vrouwen hadden haar pas een paar uur geleden vastgebonden, nadat het Indiaansche meisje was komen vertellen dat er vreemde krijgslieden in het dorp waren aange- komen. Ze had niet geweten wat dit te beduiden had, tot ze bekende stemmen in het naburig vertrek hoorde en haar redder binnenstormde. Met dien redder bedoelde zij den jongen Fransch- man, die echter tegen dien onverdienden eere- titel protesteerde, daar hem die slechts voor een gering deel toekwam. Jacques Leroy liep vlak achter de jongelieden en luisterde met onbeschaamde nieuwsgierigheid hun gesprek af. z/Als dat geen paar wordt", mompelde hij, frwil ik mijn geheele leven boomschors eten." Na een uur loopens bleven de Choctaws Daar de heer Dr. J. Th. de Visser de benoeming tot lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Harlingen niet heeft aangenomen, zal daar een verkiezing moeten plaats hebben. Deze is bepaald op Dinsdag 13 Juli, de stemming zoo noodig op Vrijdag 23 Juli en de herstemming Dinsdag 3 Augustus a. s. TER NEUZEN, 5 Juli 1909. Bij de Geref. kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. Joh. Jansen te Burum. Door den aanhoudenden regen was het gisteren allesbehalve aangenaam voor hen die zich des Zondags in de vrije natuur wenscben te verpoozen, nog minder voor de talrijke vreemdelingen die de reis hierheen hadden gemaakt. Ook onze vereenigingen die voor- nemens waren het festival te Hulst te bezoeken, waren des morgens onaangenaam verrast door den aanhoudenden regen, die voor de plezierreis het ergste deed vreezen. Ook voor //de Buiten-Societeit" waar een concert moest worden gegeven door het harmoniegezel- schap //Flora" van Evergem, beloofde het weer niet veel. Hoewel het tegen het uur van aan- vang nog droog was, bleef de lucht dreigen, wat oorzaak was dat de leden der societeit slechts in geringen getale waren opgekomen, en het getal aanwezigen vermeerderde ook niet, daar na het begin van het concert de regen weer begon te vallen. Dit was bephald jammer voor de eoncert-gevende vereeniging, die een mooi programma flink uitvoerde, en voor de leden der societeit was het jammer dat ze het genot van deze uitvoering hebben moeten missen. Velen hopen dan ook, onder gunstiger omstandigheden het harmoniegezelschap //Flora" hier nog wel eens terug te zien. Naar wij vernemen is door de gemeente- politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen een cafehouder wegens overtreding der Zondags- wet (het niet gesloten houden der deur van zijn cafe gedurende kerktijd). Het schijnt dat de betrokkene zelf heeft verzocht aan deze zaak gevolg te geven. Door Z.Ex. den Minister van Binnenl. Zaken is benoemd tot waarnemeud directeur bij de Rijksnormaallessen te Axel, deheerM. L. de Keijser, hoofd der school te Graauw. plotseliug staan en keken met zekere onrust naar de lucht. Het daglicht drong wel is waar slechts mat door het dicbte gebladerte, maar zelfs dat zwakke halve licht was plotseling eenige tinten donkerder geworden, alsof de zon reeds onder zou gaan. De zonen der wildernis bespeurden met hunne zintuigen, zoo gescherpt in het waarnemen van natuurverschijnselen, dat er gevaar dreigde. Ook Jacques Leroy keek onrustig om zich heen. Charles Larnon, die slechts oogen voor des Trappers dochter had, viel ten slotte die onrust tocli op en hij vroeg den Zittende Stier wat er toch gaande was. De Zittende Stier keek peinzend naar een boomgroep, doch gat geen antwoord. Deze boomgroep was gevorrod uit een aantal woud- reuzen en had den vorm van een onregelmatige ellips. De ruimte tusschen de boomen was zoo gering dat een persoon er zich met moeite door zou kunnen wringen. Een zonderlinge luim der natuur had hier iets tot stand gebracht, dat den schijn had door menschenhanden gevormd te zijn. De dokter herhaalde zijne vraag, waarop het opperhoofd hem beduidde met Ninette onder die boomgroep te gaan. Ofschoon Charles daardoor niet veel wijzer werd, gehoorzaamde hij zonder tegenspreken. Hij kende den Zittende Stier te goed, om te weten dat diens beschikkingen steeds een verstaridigen grond hadden. De Choctaws schaarden zich om den dokter Hoek, 5 Juli. De heer W. L. Korfker can- didaat te Zaandam, heeft voor het beroep naar de Geref. kerk alhier bedankt. Zaamslag. Tot lid van het hoofdbestuur van //Vrederust" te Bergen op Zoom werd in de algemeene vergadering op 29 Juni, te Mid- delburg, gekozen de heer Abr. de Kraker Kz. Zaamslag, 4 Juli. Zoo behoort ook onze kermis van 1909 weder tot het verleden. Even als hare voorgangsters gaf zij ons de bewijzen van sterken achteruitgang. Thans zag men nog op het dorpsplein een schommel, een draaimolen en een paar kraam- tjes. Alhoewel de kermis zichtbaar haar eigen dood sterft, de lust onder de jongelui om el- kaar te lijf te gaan, blijft steeds levendig. Reeds vroeg in den namiddag kwam het tusschen bewoners van Zaamslag en Axel tot een treflen, waarvan een groote vechtpartij het gevolg was. Met boksijzers en zelfs met hamers werd de strijd gevoerd. Na den strijd moesten drie per sonen voor de hun geslagen hoofdwonden ge- neeskundige hulp inroepen. Door de politie werden drie boksijzers en een hamer in beslag genomen, die door de strijdende partyen waren weggeworpen. Aangezien boksbeugels uitsluitend dienen om er mede te vechten, was een wettelijk verbod om die wapenen te mogen verkoopen, alleszins aan te bevelen. Zaamslag. Op Vrijdag j.l. hebben de kinderen uit de 5e en 6e klasse der 3 openbare scholen, meer dan 100 in getal, onder geleide van hun onderwyzers en onderwijzeressen, een reisje ge maakt naar Antwerpen. Liet zich het weer de dagen vooraf leelijk aanzien, op den reisdag zelf was het uitmuntend. 's Morgens kwamen de kinderen alien te zamen op het dorp die van Othene en den Huissenspolder waren af- gehaald en werd gezamenlijk naar Axel gereden om verder per trein naar Antwerpen gevoerd te worden. Op de plaats van bestemming aangekomen werd natuurlijk eerst de dierentuin met een bezoek vereerd, waar alles op't gemak werd bezichtigd. V ervolgens moest de inwendige mensch versterkt worden de kinderen marcheer- den daartoe in optocht naar het aangewezen hotel, waar zij getrakteerd werden op een warm maal soep, aardappelen met vleesch en groente. Daarna werd nog een lichtbeeldenvoorstelling bijgewoond in het gebouw //Pathe", waar alien zich uitstekend vermaakten. Na afloop daar van en Ninette en weldra stond het geheele gezel- schap onder de boomen. Een paar minuten later werd het onrustbarend levendig in de lucht zware windstooten gierden door de kruinen der eeuwenoude woudreuzen. Toen vernam men een gelijkmatig plassen, dat met iedere seconde in kracht en hevigheid toenam. In geweldige stroomen viel de regen neer, en het dichte gebladerte kon niet lang weerstand bieden. Binnen eenige minuten waren onze vrienden doornat. Het halfdonker ging nu in bijna vdlslagen duisternis over. Plotseling zag men een ver- blindenden bliksemstraal, oogenblikkelijk ge- volgd door een knetterende donderslag, alsof de grond zou opensplijten. Bliksemstraal voigde op bliksemstraal, vergezeld van dreunende donderslagen met het woeden der elementen verinengde zich het gekraak van nederstortende boomtakken. Onbescbrijfelijk grootsch en verschrikkelijk was dit oproer in de natuur. Doch bijna even snel als het opgekomen was, trok het onweder weg. De bliksemstralen werden zeldzamer en de donder liet zich slechts uit de verte meer hooren. Alsof ze door een tooverstaf aange- raakt waren, verdeelden zich de zwarte wolken en met triomfeerende macht brak de zon weder door. De boschgrond was op sommige plaatsen in vijvers herschapen. Millioenen regendroppels, die aan het gebla derte hingen, schitterden als diamanten in het zonlicht. (Wordt vervolgd). TER IEUZESSCHE (01 RUT lilt blad versrliijnt Woenadnf;- en VrijtliiKavond, aitfrezonderd »p Feeitdttfen. bij de Finn* J»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1