A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5321. Zalerdasr 3 Juli 1909. Gemengde berichten. 49e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave BBRSTB BIjJLXD. Binnenland. Woensdagmiddag werd door den Commis- saris der Koningin in Zeeland, den heer Mr. H. J. Dijckmeester, een ofhcieel bezoek gebracht aan het schietterreiu te Vlissingen, waar thans de Kon. scherpscbuttersvereeniging uVlissingen", ter gelegeuheid van haar 25jarig bestaan, een nationalen schietwedstrijd houdc. Het eere-comite voor den wedstrijd was hierbij tegenwoordig. De voorzitter der feestvierende vereeniging, de heer M. van der Beke Callenfels, dankte in een toespraak den Commissaris der Koningin voor zijn bezoek en hij bood hem, namens de vereeniging een op perkament fraai gecalligra- feerde oorkonde aan, vervat in een ebbenhouten etui. De oorkonde, die versierd is met verschil- lende etnblemen, op de schietsport betrekking hebbende, bevat de volgende opdracht Ter herinnering aan den nationalen schietwedstrijd van 26 Juni6 Juli 1909, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Koninklijke scherp- schuttersvereeniging //Vlissingen", haren eere- voorzitter aangeboden. Het Hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft zich tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek de algemeene voorwaarden voor de uitvoering en het onderhoud van werken, onder het bebeer van dat Departement, in dien zin te willen wijzigen, dat niet alleen het gebrnik maar ook het aanwezig zijn van alcoholische dranken op het werk verboden is, behoudens bijzondere ge vallen ter beoordeeling van de directie, en dat beschonken personen niet op het werk zullen worden geduld. TER NEUZEN, 2 Juli 1909. In de' week van 23 tot en met 29 Juni 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 4 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te Eede en 1 te Middelburg. Iloschkapelle. Op de hofstede van mej. de wed. D. L. van Damme werd een hooge boom door den bliksem getroflen. De werking van den bliksem toonde zich hier op bijzondere wijze. Groote spaanders zijn wel 200 M. ver gevlogen in de richting van den winddoch er zijn er ook gevonden in tegengestelde richting wel 50 M. ver, en die dus over zoo'n grooten afstand tegen den wind in zijn geslingerd. Bet hemelvuur groefde een lange, diepe gleuf in den boom, zoodanig, dat hij wel voor goot zou kunnen dienen. Dinsdagnacht heeft men bij een onzer landbouwers het rijtuig buitengehaald en in een nabijzijnden diepen waterput geworpen, en een groote snede gehaald door de kap, die eerst onlangs was_ vernieuwd. De landbouwer had wel eenig gerucht gehoord, doch was niet opgestaan om te zien, wat er gaande was. El E H E R IJ K der maten en gewichten in 1909 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats hebbeu op de volgende dagen Ter Neuzen, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 Juli. Hoek, 12 Juli. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 13 Juli. Koewacht, 14 Juli. Westdorpe, 15 Juli. Sas van Gent, ook voor Philippine, 16, 17, 19 en 20 Juli. Axel, 26, 27, 28 en 29 Juli des voormiddags. Zaamslag, 29 Juli des namiddags en 30 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdjjk en Bosch- kapelle, 3 Augustus en 4 Augustus des voor middags. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 4 Augustus des namiddags, 5 en 6 Augustus. Graauw en Langendam, 7 Augustus. Hulst, ook voor ^linge en St. Jansteen, 16, 17, 18, 19 en 20 Augustus. In een woning aan de Rustenburgerstraat te Amsterdam was Dinsdagavond de vrouw des huizes bezig, op een trapje staande, wasch- goed op te hangen. Zij gleed uit en viel boven op haar kindje van anderhalf jaaf, dat bewuste- loos naar het gasthuis werd overgebracht, waar werd geconstateerd, dat de kleine een schedel- breuk had bekomen. De logementhouder R., in de Zevenhuis- steeg te Rotterdam, werd 's nachts wakker, en zag toen een inbreker bezig zijn zakken te doorzoeken. Hij greep een revolver en schoot den dief door het linkeroor. De man bleek te zijn een 18jarige Duitsche logeergast; hij moest naar het Ziekenhuis ge bracht worden. Aan boord van de //Helena", van Amster dam naar Rotterdam, brak op de Noordzee brand uit in de lading, bestaande in zakken aardappel- meel, kisten cacao, glaswerk enz. Twee drijvende stoomspuiten voeren uit Rot terdam het schip tegemoet, maar bij aankomst in den Waterweg bleek de brand met de brand- slangen van het schip reeds gebluscht. De schade is vrij aanzienlijk. Te Zutphen ving iemand een snoek van 11 pond. Toen het dier op den wal was spuwde het een nog levende zeelt uit, wegende 2 pond. Het dienstmeisje van den manufacturer Bokern, te Zutphen, was Woensdag bezig hare glace-haridschoenen met benzine te wasschen toen plotseling de benzine ontvlamde door een brandende gaslamp, die zich boven de bak met benzine bevond. Zij werd aan beide armen tot aan den schouder ernstig gebrand en haar hoofd- haar werd verschroeid. De brand werd ge bluscht door een toevallig aanwezig reiziger, die de vlammen met zijn jas doofde. Het meisje moest echter onmiddellijk in het zieken huis worden opgenomen. Toen de le afdeeling van het le reg. veld-art. uit Utrecht, Nijkerk binnentrok op reis naar Oldebroek brak een stukrijder op twee plaatsen zijn been tusschen het wiel van het stuk, waarop hij gezeten was. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Aan de grenzen bij Dinxperlo heeft tus schen Duitschers uit Suderwick en Hollanders uit Dinxperlo een ernstig gevecht plaats gehad. De eersten die het feest van den Krieger-Verein vierden. werden door de Hollandsche belhamels bemoeilijkt. De Duitschers namen hooivorken, schoppen enz. en hielden daarmee een klopjacht op de Hollanders, waarvan eenigen gewond. kermende van pijn op de vlucht werden ge- dreven. In een vertrek, waarin een moord was gepleegd, werden op een beddelaken te midden van donkere bloedvlekken nog zeer duidelijke afdrukken van een blijkbaar bebloede hand ge vonden. Dit gedeelte van het laken werd ge- photographeerd, om wellicht als overtuigings- stuk te kunnen dienen. Bij nauwkeurig onder- zoek bleek de afdruk afkomstig van een rechter- hand. De rechterhand van den verdachte werd nu met drukinkt bestreken en op een stuk wit papier afgedrukt. Er konden in den met drukinkt, verkregen afdruk elf lijnen gevonden worden, die zoowel wat richting, onderliugen afstand vorm als lengte betreft nauwkeurig overeen- kwamen met de lijnen op het bebloede laken gevonden. Verder werd nog een afdruk van een eeltplek zoowel bij het bebloede als het met drukinkt verkregen afdruksel gevonden, veroorzaakt door den hefboom van een toestel, waarmee de verdachte limonadeflesschen kurkte. Een groot aantal afdrukken, van andere handen gemaakt, vertoonden met de eerst ver- kregene en ook onderling zoo groote verschillen, dat vergissing met den handafdruk van den verdachte niet mogelijk was. Deze kwam door dit overtuigingsstuk tot bekentenis. (Pharm. Tijdschr.) Te Heelsum had een 92jarige vrouw, bij het openen van een verkeerde deur, het ongeluk in den kelder te storten, met het gevolg dat zij kort daarop is overleden. Men schrijft uit Brielle aan de N. Ct. De drie kleuters die, van het Geuzengesticht uit, zulk een avontuurlijken tocht op den bree- den Maasmond ondernamen, blijken, volgens het verslag, dat in den Bode van dat gesticbt voorkomt, in hun 12jarigen hoofdman een leider gehad te hebbeu, wien het aan tegenwoordigheid van geest noch aan fantasie ontbrak. Wat al stoute plannen van zoo'n kind Eerst trachtte hij aanhangers te winnen om met hem holbewoners bij Zwartewaal te worden. Op den tocbt zelve werden zij door de ebbe zeewaarts gevoerd, anders zouden zij Rotterdam met een bezoek hebben vereerd. Nu zou het over Hoek van Holland naar Den Haag gaan. Doch de sterke noordenwind dreef hen geluk- kig tegen het strand van Voorne, waar zij op bevel des hoofdmans dadelijk de rol van schip- perskinderen speelden, die voor hun vader een boodschap hadden te doen. Ook wist hij wel zijn gezag te doen gelden en zijn makkers onverbrekelijk nan zich te verbinden. De aanleiding tot heel de geschiedenis is een dagbladbericht van een vliegmachine, die voor 62,50 te koop zou zijn. Dat wekte de fantasie op. Een lljarige begon daar dadelijk voor te sparen, wat echter den hoofdman te lang voorkwam, waarom hij maar dadelijk de wijde, wijde wereld in wilde. 't Moet een lastig klantje zijn om op te voeden, want, zouden de zeeleeuwen der 17e eeuw gezegd hebben, het jongmaatje heeft nog leelijke streken op zijn kompas. Doch wie weet, wat er bij uitnemende leiding en verstan- dige opvoeding uit dien kuaap nog groeien kan. JEen spookhnis. Aan de //N. T. Ot". schrijft men uitEchteld In eenen uithoek van het dorpje Echteld, onder den rook van Tiel, waar goede scholen, goed onderwijs en verschilleude inrichtingen en instellingen de hoofden vullen met allerlei wereldsche en bovenwereldsche kennis en weten- schap en beschaving en ontwikkeling in wijden kring verspreiden (men mag aannemen ook in dit uithoekje), waar het spiritisme vele beoefenaren vindt, daar kan men avond op avond, hoewel geen oog of oorgetuige, toch deelgenoot zijn van eene geheel kostelooze seance van boven- natuurlijke dingen, waarvan dan ook door lieden van allerlei stand, rijk en arm, uit Tiel, Echteld en omstreken een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Sedert een achttal dagen wordt bet gezin van R. aldaar bezocht door onzichtbare wezens die zijne woning bestoken en de bewoners van schrik en angst doen vervullen. 's Avouds tien uur, half elf, nadat het gezin zich ter ruste heeft begeven en vooral de man na vermoeiden arbeid versche krachten moet A'erzamelen voor den volgenden arbeidsdag, wordt deze eensklaps hevig opgeschrikt als zijn oogen pas zijn geloken, door bonzen tegen de bedstede, wat dan gepaard gaat met ver- schillende andere geluiden van hoefgetrappel, van fietsen, menschenstemmen en menschenge- draaf en springt hij, geheel ontzet en rillende van angst uit bed. Ook dan nog dezelfde ge luiden, den geheelen nacht door tot de hanen beginnen te kraaien en de belagers voor den lichtenden morgen wijken en vertrekken. Oit— geput van doorgestanen angst begeeft men zich om 2 a 3 uur opnieuw te ruste, hoewel telkens opscbrikkende door overspanning der zenuwen van den doorgestanen angst. Honderden uit den omtrek, Dinsdagavond pl.m. 600, komen te voet, per fiets, om deelgenoot van dit boven- zinnelijk vertoon te zijn, gaan de woning bin nen en worden met open armen door den be- woner ontvangen, natuurlijk als een welkom raiddel om angst en vrees te verdrijven. Avond op avond is de woning dan ook opgepropt van belangstellenden en moeten honderden zich met een staanplaatsjebuiten vergenoegen, hunkerende, het een of ander verdachte geluid op te vangen. Spiritisten trachten contact te verkrijgen met de geesten, wat echter nog niet moet zijn gelukt. De groote toeloop van gisteravond was oorzaak, dat de Echteldsche politie moeite had, alle belangstellenden en nieuwsgierigen op een afstand te houden en het opdringen tegen te gaan. Zij zal, naar men ons mededeelt, voor de volgende avonden versterking aanvra- gen. Wie had ooit kunnen denken, dat derge- lijke schouwspelen plaats zouden vinden bij al de 20eeuwsche ontwikkeling en beschaving De correspondent meldt nader In verband met het reeds alom beroemde spookhuis alhier, kunnen wij nader melden, dat Woensdagavond weder een groote menschen- massa aanwezig was, die nu echter door de nu aanmerkelijk versterkte politie op een eer- biedigen afstand van de woning werd gehouden. Aan een drietal belangstellenden uit Rotterdam hiervoor overgekomen, werd eveneens het ver zoek tot toegang geweigerd. Het gezin ging naar bed, was reeds om een uur of een weer op en riep half twee de hulp der politie in, toen dezelfde tooneelen weer voor hen werden afgespeeld. Deze vernam inderdaad werkelijk verdachte geluiden bonzen en kloppen. Zij zal nu te onderzoeken hebben, of stofielijke of geestelijke krachten hierbij in het spel zijn. Ook een mooie gelegenheid voor heeren- en damesspiritisten. De nieuwe Gazet (van Antwerpen) schrijft Aan de Bank, rond het standbeeld van onzen eersten Koning, werkte gisterenmorgen, de nieuwe keermachine, die het gemeentebestuur aan den heer L. Donkers heeft besteld en die het een dezer dagen bepaald in ontvangst zal nemen. Dit tuig is een automobiel, voorzien van een waterbak, waaruit de straatvloer wordt besproeid en een draaienden borstel die het opgevaagd vuil uitstort in een wiel dat dwars op den wagen staat. Van binnen in dat wiel zijn er bakjes als de emmertjes van een baggerbootvanonder valt het vuil in de bakjes en als die bakjes komen wordt hun inhoud overgestort in een bak, die achter aan de automobiel har.gt. Eens die bak vol, is het maar een kleinigheid om hem in een andere kar leeg te schudden. Deze machine rijdt zeer snel, zoo snel dat op minder dan vijf minuten een plaats als het plein van Leopold zoo zuiver als een dansvloer is gekeerd. Met zes zulke tuigen zal men iederen dag de heele stad kunnen schoonvagen. Eens deze eerste machine door de stad aange- nomen, zal zij aan de haven worden gebruikt en wel des nachts, zoodat iederen dag aan de kaaien en de dokken al het vaagwerk zal ge- daan zijn, voor den arbeid begint. Slagen deze proeven, dan zal het gemeentebestuur waar- schijnlijk nog meer zulke tuigen doen maken. Te Neubreisach, in den Elzas, zijn drie schooljongens op ongelukkige wijze om't leven gekomen. Een groote meubelwagen reed door de Neubreisacher vestingpoortuit de tegen- overgestelde richting kwamen schoolkinderen die met een onderwijzer een uitstapje gingen maken. Vijf jongens tracbtten tusschen den wagen en de ijzeren poort door te glippen drie hunner werden voor de oogen van hun onderwijzer en mede-scholiereu dood gedrukt. Te Roubaix moest een dokter een zieken boer bezoeken. Toen hij aan de woning kwam, vernam hij dat de zieke op 't veld was. De geneesheer ging hem opzoeken, maar toen hij naderbij kwam, werd de boer eensklaps zinne- loos en bracht den dokter met de zeis ver- scheidene slagen toe. De toestand van den geneesheer was hopeloos. Het schijnt dat onder de arbeiders in de Engelsche kolenmijnen eene groote staking op handen is. In Wales worden tal van verga- deringen gehouden en overal toonen de arbeiders zich beslist tegen het aannemen van de voor waarden der mijneigenaars. Ook in Schotland is de verhouding zeer ge- spanuen. De i, Daily Chronicle" berekent dat in geval van een conflict, niet minder dan 900.000 menschen hetzij door staking, betzij door uitsluiting den arbeid zullen moeten neerleggen. TER SEII7/EISCHE COIIRAST. nit blait werscliijnt IfHantlnif-, 11 nt'iinlaK' en VriJ«lasf»von«l, aitKezanderil op

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1