A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5319. BEKEHDMiimg. OIBIB BE EOOBHUIDEI. Dinsdag 29 Juni 1909. 49e Jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/a en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentijjn voor 3 uren op den dag der uitgave. Met de verwerping van de erfdeelenbelasting is het lot van de financieele hervorming beslist. Er is geen weg ter verzoening meer, zegt het //Berl. Tagebl." De liberalen hebben beslist verklaard, dat zij de indirekte belastingen glad- weg zouden afstemmen, wanneer de erfenisbe- lasting viel. Evenzoo heeft Btilow herhaalde malen verklaard, dat hij geen financieele her vorming tegen den zin der liberale partijen zou dulden. Het wachten. is dus op prins Btilow. Vrijdagavond is de rijkskanselier naar Kiel vertrokken,-om aan Keizer Wilhelm verslag uit te brengen over den binnenlandschen warwinkel. Wat zal Btilow doen Niets zoo wordt er van sommige kanten beweerd. De //Lok Anz." verneemt officieelBtilow blijftOok zal er geen Rijksdagontbinding zijn. Hij acht het zijn plioht aan bet hoofd van den Bondsraad het ergste af te wenden, dat de belasting op den omzet van molens en meelfabrieken, de effectenbelasting en het uitvoerrecht op steen- kolen in den door de commissie opgestelden vorm, wet worden. De hervorming moet en zal er komen. Aoorts verneemt het blad, dat de conservatieven door tegemoetkoming de regeering met den toestand hopen te verzoenen, zoodat de hervorming zonder erflasten in veertien dagen gereed zou kunnen zijn. Maar het centrum wil nog niet meedoen aan die verzoenende politiek. De liberalen zullen wel aan de verdere be- raadslaging deelnemen, maar stemmen tegen alle voorstellen van het anti-Biilow-blok. Er is nog een dringende reden voor de re geering om zoo spoedig mogelijk met de belas tingen gereed te zijn, daar elke dag vertraging 9 ton kost. Maar daarbij worden de financieele moeilijkheden van het groote, welvarende Dnitsche rijk door de concurreerende mogendheden met dubbel leedvermaak aanschouwd en het eindloos getob om de financien op orde te brengen, maakt Duitschland tot de risee van gebeel Europa. In heel 't land dringen de vrijzinnigen op Rijksdagontbinding aan, maar de lust hiertoe z/Voortreffelijk gaf de Franscbman toe, „en ik zou niet aarzelen, mij met uw plan te vereenigen, als ik het met inijn plicht als hoofd dezer kolonie overeen zou kunnen brengen in deze dagen van dreigend gevaar Libreville te verlaten." z/Onzin," bromde, Jacques Leroy, »in drie, hoogstens vier dagen is de zaak afgeloopen." //Wij hebben toch alleen voor de reis twee dagen noodig." z/Slechts een dag als wij te paard gaan; reken dan nog een dag om het dorp der Apachen te bereiken en dan nog een dag voor de terugreis. Wilt ge J a of neen z/Ja, ik wil z/Wanneer vertrekken wij //Reeds morgen vroeg." //Afgesproken." Charles Larnon maakte alles voor de reis in gereedheid en gaf den kolonisten kennis van zijn besluit. Den volgenden morgen verlieten twee ruiters °P j0Dge sterke paarden gezeten, de kolonie. Jacques Leroy was weder in zijn element. »Ik heb plezier als een windhond, dat ik schijnt bij den kauselier niet bijster groot. Het onderhoud met den Keizer zal vermoedelijk de noodige klaarheid brengen. De Rijksdag heeft Vrjjdag nog aangenomen de rijksstem pel belasting, met 174 tegen 151 stemmen voorts de door de commissie voorge- stelde verhooging van de inkomende rechten op ongebrande kotfie tot op 36 gulden en op gebrande kotfie tot op 48 gulden per 100 kilo, met 187 tegen 154 en 7 bianco stemmen. Eveneens werd een verhooging van de douane- rechten op thee tot 60 gulden per 100 kilo aangenomen. Op slot werd aangenomen de belasting op verlichtingstoestellen voor gas en elektriciteit, met 185 tegen 160 stemmen. De eerstkomende zitting heeft Woensdag plants. De Russische Doemaleden, die een bezoek aan Londen brengen, zijn door Koning Edward ontvangen. De Koning betuigde zijn ingenomen- heid, de afgevaardigden persooulijk te ontmoeten. Hij had den arbeid der Doema van af 't begin met groote belangstelling gevolgd. De Doema-voorzitter Chomjakoff, sprak zijn erkentelijkheid uit over de ondervonden sympa- thie. De weerklank daarvan zouden zij met vreugde naar Rusland meenemen. De //Matin" heeft gastvrijheid verleend aan //burger" Pataud, secretaris van den elektriciens- bond en anarchistisch woelwater, om zijn mee- ning eens te zeggen aan het boulevard-publiek. Pataud trekt op ironische wijze van leer tegen de burgerij, die zoo boos was over de staking van staljongens jl. Zondag. Hij verklaart dat de arbeidsbond thans weet hoe de gehate burgerij aangepakt moet worden. z/VVat zoudt gij er b. v. van zeggen, wanneer wij eens een gala-voorstelling in de opera in de war stuurden vraagt hij. //Daar zit een Koning als gast van president Fallieres. De ge- heele zaal is gevuld met heeren in gala en dames bezaaid met diamanten. De koren en het corps de ballet treden op. En op een teeken niet van den gewonen kapelmeester heft het koor aan z/Ah fa ira. Lous les bourgeois a la lanterne," (alle bur gers aan de lantaren), terwijl de balletteuses daarbij een woesten bacchantendans uitvoeren Hoe zoudt gij, rijkaards, het vinaen, wanneer aan de klanten van al de voorname restaurants op hetzelfde oogenblik, zonder dat zij daarvan eenig vermoeden hebben, een purgatief werd toegediend Dergelijke plagerijen, die de Confederation kan en zal toepassen, hangen boven 't hoofd der Parijsche burgerij. #De guerilla-oorlog", weder de heerlijke lucht der wildernis inadem," zeide hij op de hem eigene nai'eve wijze. z/Een stad, en vooral een groote stad, is toch de onverstandigste uitviuding die ik mij denken kan." Voorzichtigheidshalve onderzochten de beide ruiters behoedzaara het bosch nabij de kolonie, doch ze zagen geen enkel spoor van Apachen zij zetten gerustgesteld de reis voort. Zonder moeilijkheden bereikten ze voor zonsondergang het Choctawdorp waar ze met gejuich ontvangen werden, in triomf werden de gasten naar de tent van het opperhoofd geleid. Met een van blijdschap stralende uitdrukking op zijn gelaat vernam de Zittende Stier wat de reden van het bezoek des Franschmans was, die hem zulks in korte woorden mededeelde. „Mijn blanke broeder heeft de hulp der Choctaws noodig, ze zal hem geworden. Het blanke meisje zal uit de onreine lucht van het Apachen-dorp verlost worden nog eer de zon ten tweede male haar loop volbracht zal hebben" z/Het meisje en haar vader," voegde Charles Larnon er bij. z/Berendooder is geen vriend der Choctaws", antwoordde het opperhoofd op scherpen toon. ,/Een vijand mijns volks uit de gevangenscbap te verlossen, daarvoor zijn de bijlen der Choc taws te stomp z/Maar om 's hemels wil, opperhoofd, is je aldus Pataud, is begonDen, en van de algemeene staking wordt daarbij niet afgezien. Men kan 't zich voor gezegd houdenPataud blijkt dus een grappenmaker te zijn, maar zijn ,,grappen" verbergen vaak bitteren ernst. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de verbintenis van jongelingen, die bij het Instructiebataljon te Kampen in dienst wenschen te treden, wordt aangegaan voor hen die den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, voor den tijd van 8, en voor hen die boven genoemden leeftijd zijn, voor 6 jaren, met dien verstande, dat het zoowel aan den aangenomene als aan den korpscommandant zal vrijstaan, om na verblijf van drie maanden te Kampen te beslissen of de verbintenis zal worden bestendigd. Blijkt het gewenscht de dienstverbintenis na drie maanden niet te bestendigen, dan worden de betrokken joDgelieden naar hunne ouders of voogden teruggezonden, zonder bewijs van ont- slag. TER NEUZEN, 28 Juni 1909. In de Vrijdag gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging alhier werd de reke- ning over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Met algemeene stemmen werden voor de a. s. raadsverkiezing tot candidaten verkozen de heeren J. de Feijter Jacz., M. van den Hoek en A. Moggre, aftredende leden, en verder de heeren A. H. Donze en L. J. van der Lubbe. Naar we vernemen is alhier definitief opgericht eene Christelijk Historische kiesver eeniging. Tot bestuursleden zijn benoerod de heeren D. J. Dees, H. J. van den Ouden en J. Vercouteren. Zaterdagavond werd eene vergadering gehouden tot bespreking der a. s. verkiezing voor den gemeenteraad. Na stemming en berstemming werd vanwege de vereeniging tot candidaat geproclameerd de heer A. de Feijter Jz., terwijl voorts werden overgenomen de 4 doordeantirev. kiesvereeniging gestelde candidaten, de heeren Jac. de Bruijne, J. J. de Jager, P. J. Scheele en G. Wieland. Bij de door de leden der vereeniging //Hulp in Nood" alhier gehouden stemming over wijzi- ging van art. 32, om het bijwonen der jaar- vergadering niet verplicbtend te stellen, verklaar- den zich 146 leden voor en 57 tegen verplichting. 2 briefjes waren bianco en 1 van onwaarde. Uit dit besluit volgt dat het bijwonen der jaarvergadering, die in Mei plaats heeft, voor de leden verplichtend is. dat ernst De vader is mij even lief als de dochter, ik kan hem van het reddingswerk niet uitzonderen z/Miju blanke broeder stelle zich gerust," hernam de Zittende Stier glimlachend. //Beren- dooder spot met de boeien, die hem door de blinde Apachen zijn aangelegd, hij is vrij." Vrij riepen Charles Larnon en zyn metgezel verheugd uit, ffhebt ge daar bewijzen voor Het opperhoofd zond nu een jongen uit, om het onderopperhoofd Berenklauw te ontbieden die kort daarna verscheen en mededeelde dat hij op bevel van den Zittende Stier alle be- wegingen der Apachen nauwkeurig gadegeslagen had. De oorzaak van dezen maatregel raadde de dokterde Zittende Stier wilde den smaad, hem in de raadsvergadering aangedaan, bloedig w reken. Berenklauw verhaalde, dat hij den aanval op het blokhuis onbemerkt bijgewoond had en vervolgens de door de koionisten verdreven Apachen op den voet had gevolgd. Ze hadden de beide gevangenen naar het dorp der Apachen gevoerd waar tien krijgslieden als wachters achterbleven, terwijl alle anderen, onder aan- voering van Hiakowa, spoedig weder waren uitgerukt, naar Berenklauw meende om zich bij den opperaanvoerder Wolventand te voegen ten einde aan den algemeenen opstand deel te kunnen nemen. In den nacht van Zaterdag op Zondag, hebben, omstreeks half 12 ure, baldadigen de ruiten ingeworpen van het gebouw van het Leger des Heils, in de Donze-Visserstraat alhier. De gemeentepolitie heeft de daders bereids opgespoord. Met ingang van 1 Juli is de kommies 2e kl. bij 's Rijks belastingen F. Crone te Sas van Gent verplaatst naar Coevorden en is in- getrokken de tegen 1 Juli bevolen verplaatsing van den kommies 3e kl. P. la Gasse van Maas tricht naar Philippine. Door de liberale kiesvereeniging Algemeen Belang te Axel zyn candidaat gesteld voor de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad de heeren P. Dekker Fz., F. van Driel en M. J. Wolfert, aftredende leden, benevens de heer J. K. Vink. De uitgaande schokker //Philippine 41" werd Donderdag in de Kil aangevaren door de goederenboot //Stad Gent". De schokker werd aan bakboordzijde bij het roer getrofien en bekwam aanzienlijke schade. Het vaartuig ligt nu aan den wal en zijn lading, uit mosselzaad bestaande, zal door een ander schip overge nomen worden. Te Biervliet is Vrijdagnamiddag, tjjdens een kort maar hevig onweder, de bliksem ge stagen in de landbouwschuur van den heer A. Bliek. Tijdige hulp bluschte de vlamruen, die op een paar plaatsen uit de nok te voorschijn kwamen. De schuur was met pannen gedekt. Zaamslag. Vrijdagmiddag werd alhier in het logeinent van C. P. de Regt, door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtpolders aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1910 van de aarde-, kram-, njs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van bovengenoemde calamiteuze polders (raming 2529). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. P. de Vos te Ter Neuzen, voor f 3000, A. Tholens Danz. te Ter Neuzen, voor 2898, A. Yisser te Honteuisse, voor 2888 en J. de Bree Fzn. te Ter Neuzen, voor 2884. Het werk is, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan den laagsten insehrijver gegund. Zaamslag. Zaterdagnamiddag werd door de notarissen Dregmans en Van der Moer voor de erven van den heer A. Riemens alhier in den Groote Huissenspolder onder deze gemeente verkocht, te veld staand koolzaad, klaver en gras. De prijzen waren hoog. 6 gemeten koolzaad brachten op f 97 per gemet4 gemeten klavers 82, 3 gemeten Op zijn terugweg had Berenklauw Beren- dooder gezien, die ongewapend, en met somberen blik in het bosch verdween. Het moest den Trapper dus gelukt zyn te ontvluchten. v Hij heeft zich zeker naar de kolonie begeven en bij onze terugkomst vinden wij hem daar gezond en wel," zeide de dokter verheugd. Altijd als hij niet van bonger omgekomen is in het woud", merkte Jacques Leroy op, z/doch in ieder geval hebben wij nu een zekere aanwijzing en kunnen we al onze krachten aan de bevrijding van het meisje wijden. Als het opperhoofd het goed vindt, gaan we morgen vroeg op weg naar het Apacbendorp, dat wij dan uiterlijk des middags zullen be reiken." De Zittende Stier gaf door een lichte hoofd- beweging zijne toestemmingdaarmede nam het gesprek een einde. Na den vermoeienden rit, sliepen de beide vrienden voortreffelijk. Des morgens werden zij zeer vroeg door den Zittende Stier gewekt. Jacques Leroy kon zijn ontevredenheid over zulk een ellendige korte nachtrust niet bedwingen en gaf daarvan op de hem eigen manier lucht. Nu ging het te voet door de wouden. Twaalt uitgelezen, goed gewapende manschappen, onder aanvoering van den Zittende Stier, namen aan den toeht deel. (Wordt vervolgd). TER KElIZESSdE l ili RiVT. m« blatil vemchijnt Waanday-, Woenwdaff- en I'rlJJagavund, uilgezonderd op Eeentdagen. bij de FiriiiH P. J. VAM i>K bAKWE «e Ter TEenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat de levering der geneesa iddeJen enz. ten behoeve der armen, gedu- rende het tweede halfjaar 1909 zal geschieden door den apotheker E. H. T. VAN BORSSUM WAALKES alhier. Ter Neuzen, 28 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIEEE.Y1AN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1