Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 26 Juni 1909. 49e iaargang. No. 5318. TWSEDB Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Predikbeurten. Een goed deel der Engelsche bevolking is slecht te spreken over de belastingen, door bet liberale kabinet ingediend. Woensdag werd te Louden een druk bezochte protestmeeting tegeu de begrooting van Minister Lloyd George gehouden. 't Was eeu vergadering van aauzien- lijke kooplieden en bankierslord Rothschild was Voorzitter en de lords Avebury en Goschen stelden moties voor, die met algemeene stem- men aangenomen werden. Rothschild betoogde dat de ministerieele plannen den ondernemings- geest en de spaarzaamheid fnuiken en schadelijk voor den handei zijn. 't Is er den liberalen slechts om te doen, aldus Rothschild, om zeker te zijn van een belangrijk overschot. Hi] noemde de nieuwe grondbelasting (door 't Lagerhuis aangenomen) ,/SOcialistisch kwaadaardig". Mocht het parlement deze bekrachtigen, dan zou niets de Ministers meer weerhouden van dergelijke commnnistische plannen ook op anderen eigen- dom dan grondeigendom toe te passen. Met algemeene stemmen nam de vergadering een motie aan, waarbij de in behandeling zijnde begrootingsplannen werden veroordeeld. Lord Rothschild en anderen spraken de ver- wachting uit, dat deze groote meeting in de City invloed op het parlement zal oefenen. De Duitsche Rijksdag geeft bij elke nieuwe stemming blijk geheel vom" te zijn, d. w. z. dat de nieu we eonservatief-clericale meerderheid voortaan de lakens uitdeelt. Woensdag werd de belasting op de waardeverraeerdering van onroerende goederen met alle stemmen van rechts, van het centrum en de Polen aangenomen. Omtrent de blijde gebeurtenis aan hetSpaan- sche hof wordt uit la Gracja, 't koninklijk buitenverblijf, nog gemeldHet prinsesje zal Beatrix heeten, naar baar grootmoeder van moederszijde, prinses Beatrix van Battenberg. Ev'enals de prinsen Alfonso en Jaime geniet zij een jaarrente van 62,500 gulden. Een half uur na de geboorte bulderden de kanonnen om de heuglijke tijding aan de bevolking te melden. De Koningin-moeder Marie Christine en prinses Beatrix vertoefden aan de zijde der jonge moeder. Dinsdagmorgen had de voor- stelling der prinses aan de ten paleize genoo- digde personen plaats. Koning Alfons, de 23jarige vader, in maarschalksuniform, presen- teerde zijn dochter, die in een met kant versierd mandje lag. Tergelegenheid van de gelukkige geboorte werden 3 terdoodveroordeelden bege- nadigd en aan verscheidene gevangenen werd de straf kwijtgescholden. Bij de behandeling der begrooting in de Italiaansche Earner kwam de hooge politiek ter sprake. De socialist Morgari stelde voor dat Italie het initiatief zou nemen tot een internationale conferentie voor arbitrage en ontwapening, waarna hij een heftigen uitval deed tegen den Czaar. Minister Tittoni berispte hem, wegens de ge- bezigde uitdrukking. Welke snoodheid Morgari begaan heeft, meldt Reuter niet, maar wel wordt uitvoerig de rede van den Buitenland-Minister weergegeven. Deze betoogde dat de betrekkiu- gen van Italie met Rusland van uitstekenden aard zjjn en wanneer de Czaar naar Italie komt, zal hij een geeerbiedigde gast zijn, die als hoofd van een bevrienden staat wordt ontvangen. In de goede betrekkingen van Italie met de overige mogendheden kwam geen wijziging. De ontmoetingen van Koning Victor Emanuel met Koning Edward te Baja en met Keizer Wilhelm te Brindisi, bewezen de uitstekende betrekkingen tot Engeland en de onwrikbare eenheid van den Driebond. De vaderlandslie- vende betoogingen bij den 50en jaardag der nationale eenheid waren een nieuw bewijs voor de vriendschap met Frankrijk. De Minister betoogde voorts, dat Jtalie's v V\ at is er met hem gebeurd ,/Wij vonden zijn lijk gisterenavond in het bosch. Hij heeft zijn onvoorzichtigheid met den dood geboet. Wat deed hij ook onverstan- dig, om den wensch van een onervaren meisje te vervullen en met haar de kolonie te verlaten om u op te gaan zoeken." Ontroerd zonk de jonge man met het hoofd in de kussens terug. ?Nu weet ge voorloopig genoegwindt u niet te veel op, dat zou u schaden doch dat weet ge als geneeskundige beter dan ik." Met deze woorden sneed hij den patient de gelegen- heid af om verdere vragen te doen. Den tweeden dag was Charles Larnon reeds merkbaar beter en kon het bed verlaten en reeds na drie dagen verklaarde hij Jaques Leroy, vol- komen hersteld te zijn. Deze scheen die mede- deeling vrij onverschillig te wezen, hij keek houding in de wereldpolitiek. bondgenootschap ter eene en vriendschappelijke overeenkomst aan de andere zijde, onontbeerlijk is bij den huidigen stand van zaken in Europa. Vredes- gezindheid staat bij de Italiaansche politiek op den voorgrond. Op een vraag antwoordde Tittoni, dat van een hernieuwing van den Driebond geen sprake is. De motie van Morgari, waarbij Italie zich als internationale arbitrage-mogendheid opwierp, verkreeg slechts 27 van de 232 stemmen. Sommige berichten zouden doen gelooven dat 't met de heerschappij van Sultan Moeley Hafid spoedig gedaan zal zijn. Alle stamtnen, die ten noorden van de hoofdstad wonen, hebben den pretendent tot Sultan uitgeroepen. Diens leger- tje rukt op naar Fez en de Sultanstroepen doen wanhopige pogingen om dien opmarsch te be- letten. Volgens de //Matin" beschikt Hafid nog slechts over 200 soldaten en 1000 ruiters, en Fez loopt groot gevaar ingesloten te worden. De daar wonende Europeanen hebben de stad verlaten waar een paniek heerscht. De vrees voor een belegering heett reeds de prijs der levensmiddelen buitengewoon doen stijgen. Sultan Hafid heeft, ten einde raad, Mai Ainin, den ,/toovenaar uit de woestijn", geraadpleegd, en schijut minder aandacht te schenken aan de raadgevingen van zijn viziers. Men meldt uit Den Haag De Ministerraad vergaderde Donderdag in buitengewone zitting. De voorzitter van den raad, de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. Heemskerk, vertrok heden naar het Loo ter audientie bij H. M. de Koningin. Naar men verueemt, is eerlang te ver- wachten de instelling van een staatscommissie, aan welke opgedragen zal worden het doen van voorstellen tot het brengen van eenheid in de spelling der Nederlandsche taal. Dr. Kuyper zou als voorzitter van de staatscommissie optreden. De 61/2 cents portzegel Nederland, defi- nitieve uitgave 1908, dus geen opdruk 61/, op 20 der De Ruyter-uitgave, belooft zeldzaain te worden, schrijft men aan de »N. Ct." Slechts eeuige maanden in gebruik, is in den loop van Mei de geheele voorraad 6y3 cents portzegels met een roode 4 overdrukt om als 4 cents portzegel dienst te doen (voornamelijk voor de ontoereikend gefrankeerde prentbrief- kaarten). Dit portzegel was dringend noodig geworden door de verandering der Postwet en daardoor het 61/,, cents zegel ook overbodig. Met 1 Augustus worden de O1^ cents en 20 cents portzegels buiten omloop gesteld en sinds 1 Juni kunnen de postkantoren deze zegels niet meer aanvragen. Van deze uitgave is maar een betrekkelijk klein getal in omloop, zoodat de prijzen bij handelaars reeds aardig gestegen zijn. Te Am sterdam bv. staat dit 6J/s cents portzegel reeds met 60 cent genoteerd en hier in den Haag voor 50 cent. TER NEUZEN, 25 Juni 1909. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging alhier zijn voor de a.s. verkiezing voor 5 leden van den gemeenteraad, wegens perio- dieke aftreding, candidaat gesteld de heeren J. J. de Jager en G. Wieland, aftredende leden, benevens de heeren Jac. de Bruijne, landbouwer, en P. J. Scheele, handelaar. Gisteren is alhier uitgevaren, komende van Gent en besterad voor Grangemouth, de Noor- sche stoomboot //Juno". Dit stoomschip had een defect aan de machine bekomen, welke alhier niet kon worden gerepareerd, waarom het daar- voor naar Vlissingen is vertrokken en op de reede geankerd. met groote opmerkzaamheid naar het bosch. z/Wat ziet ge daar toch in het geboomte?" vroeg de dokter ongeduldig. //lndianen luidde het rustige antwoord. z/Denkt gij dat die zich daar verscholen hebben wWie weet," zeide bij schouderophalend, //men kan die schurken van Apachen nooit ver- trouwen z/De gedachte aan een langdurig beleg maakt mij beangst," riep Charles Larnon verdrietig uit. z/Ge zit hier achter sterke palissaden." z/Begrijp mij niet verkeerd, mijnheer Leroy voor mij zelf ben ik niet bezorgd, maar de ouzekerheid aangaande bet lot van Houdance en zijne dochter maakt mij zeer ongerust. Leven ze of zijn ze dood V Deze vragen pijnigen mij voortdurendhet is om het verstand er bij te verliezen." z/Dus hunnentwegehernam Jaques Leroy en klopte zijn pijp uit. i/Nu, ik zou honderd tegen een wedden dat de scalp van den ouden Houdance aan den gordel van een Roodhuid bengelt, daarover moet ge u niet te veel van streek brengen, maar zeker ben ik er niet van, Heden is aan de werf „Zeeland" te Haus- weert-, met goed gevolg te water gelaten bet stalen sleepschip V i e r Gebroeders", groot pi. m. 800 ton, voor rekening van den heer C. de Bakker te Sliedrecht. Daarna is de kiel gelegd voor eenzelfde schip van den heer Schulz, te Miltenberg a/ Main. In de St. Ct. no. 145 is opgenomen een Kon. besluit van den 8sten Juni 1909, betrefien- de uitbreiding van het aantal plaatsen, waar de militieraden in de proviucien Noord-Brabant, Zuid-Holland, Zeeland, Friesland en Groningen tot het houden hunner zitting vergaderen. Ten opzichte van Zeeland is daarbij bepaald dat de militieraad vergadert, behalve in de hoofdplaats der provincie, ook in de gemeenten Zierikzee, Noordwelle, Tholen, St. Maartensdijk, Goes, Ovezande, Krabbendijke, Wissekerke, Vlissingen, Oostburg, IJzendijke, Per Neuzen en Hulst. Gedeputeerde Staten wijzen de gemeenten aan, voor welke de militieraad in evengenoemde ge meenten vergadert en bepalen den dag, waarop in elke van laatstbedoelde gemeenten en in de hoofdplaats der provincie, de in artikel 72 der Militiewet 1901 vermelde zitting wordt geopend. De commissie van toezicht op den Provin- cialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, gevolg gevende aan een door verscheidene Statenleder uitgesproken wensch, om kennis te kuunen maken met de nieuwe stoomboot Zeeland, heeft de leden der Staten uitgenoodigd, met die boot op de Schelde een tochtje te maken op Donderdag 8 Juli a.s. voorm. 11 uur. In de St. Ct. van gisteren zijn opgenomen de wetten tot naturalisatie van E. Hileijn, banketbakker, geboren te Westdorpe den 5 Mei 1860, wonende te Gent, en A. A. M. Cortvriendt, handelsreiziger, geboren te IJzendijke den 28 Maart 1856, wonende te St. Amandsberg bij Gent. Hock. Bij de op jl. Woensdag door het bestuur vau het waterschap Loven- en Willems- kerke gehouden aanbesteding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1910, van de aarde-, kram-, rijs-en steenglooi- ingwerken aan het waterschap werd ingeschreven door J. Pijpelink te Ter Neuzen voor 480, R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 475, Jan Tholens te Hoek voor 409 en J. van Drongelen te Hoek voor 407. Hoek, 23 Juni. Heden werd alhier in het logement ff's Lands Welvaren" door het bestuur van den Koudepolder aanbesteedhet maken van werken tot zeewering enz. met het onder houd daarvan tot en met 30 April 1910 aan bovengenoemden polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Pijpelink te Ter Neuzen voor 841,J. Tholens te Hoek voor f 784,Th. Meertens te Hoek voor 748,—R. Verschelling te Ter Neuzen voor 732,en Jac. van Drongelen te Hoek voor 619, Koewacht. Als een bewijs, dat er in onzen vlashandel met Belgie een groote wijziging ten goede is gekomen, diene, dat volgens het Belgi- sche Ministerie van Financien, in de vorige maand over de 8 millioen kilogram vlas uit ons land in Belgie is gevoerd, een hoeveelheid grooter dan onze invoer in de maanden Januari, Februari, Maart en April te zamen. De meerdere vraag naar vlas van Belgische zijde moet worden toegeschreven aan den minderen invoer van Russisch en Fransch vlas. In de vorige maand overtrof onze invoer van vlas dien uit Rusland en verre dien van Frankrijk. 't Is voor onze landbouwers te hopen, dat de tegenwoordige prijzen zich eenigen tijd staande houden. In alle geval zijn ze nu toch in de gelegenheid hun groen Vlas aan goede prijzen van de hand te doen. Stoppeldijk. Woensdagavond zijn de 21 Zaanengeitjes voor onze geitenvereeniging ge- arriveerd. De beestjes kwamen per trein uit want die Jean Houdance is een slimme gast en ik geloof dat hij in staat zou zijn den Rood- huiden nog een vlieg af te vangen, al hadden ze hem aan den martelpaal gebonden." z/En Ninette z/Zijne dochter? Omtrent haar behoeft ge u werkelijk niet ongerust te maken, eerstens om- dat de Roodhuiden geen vrouwen dooden en ten tweede omdat het meisje verduiveld mooi is. Het een of ander beroemde Apachen-opper- hoofd heeft ongetwijfeld reeds het oog op baar geslagen om baar tot zijne squaw te maken." z/Dien schurk breek ik den nek," zeide Charles tandenknarsend. ,/Zoo Maar wat gaat de zaak u eigenlijk aan Charles Larnon bloosde, doch Jacques Leroy, zijn verlegenheid bemerkend, zeide metondeugen- den glimlach ,/Kom, ik wil mij niet dommer voordoen dan ik ben, en ik moet erkennen dat het vervloekt jammer en een waar schandaal zou zijn, als zulk een laffe Apachen-Roodhuid zijn smerige vingers ongestraft naar des Trappers dochter zoude uitsteken. Als het meisje u bevalt en Swalmeu naar Vlake en per boot naar Wals- oordenmet enkele zaten ze in kisten, die alle op een grooten wagen torenhoog waren geladen en met vlaggen getooid. Op het hof van den heer Breijaert, voorzitter van den geitenbond. werden de beestjes per lot toegewezen ze zagen er, niettegenstaande de verre reis nog frisch uit; alleen waren ze dorstig, zoodat de zoete melk, die de heer Breijaert bun voorzette, met graagte werd gedronken. De geitjes kosten f 11 per stuk. Dinsdagnamiddag a. s. zal de geitententoon- stelling worden gehouden en tegelijkertjjd ko- nijnententoonstelling. De fanfare //St. Cecilia die anders naar de fietswedstrijd te Hoek zou gegaan zijn, zal nu hier die tentoonstelling opluisteren. Verschillende volksspelen zullen tegelgkertpa worden gehouden, zoodat, bij eenigszins gunstig weder heel wat drukte wordt verwacht. Voor een hier te geven landbouweursus hebben zich 23 leerlingen aangemeld. Eene rijkssubsidie zal worden aangevraagd, zoodat zeer waarschijulijk nog dezen winter het onderwijs kan aanvangen. Zondag 27 Jnni RECHTSZAKEN. Avrondissements-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Juni de volgende vonnissen uitgesproken: H. R., oud 30 j., arbeider te Aardenburg, is wegens vernieling veroordeeld tot y 5 boete of 5 dagen hechtenis. L. L. V., oud 70 j., landbouwer te Clinge, is wegens beschadiging veroord. tot 25 boete of 10 dagen hecht. L. J. d. R., oud 15 j., A. Z., oud 15 j., landbouwersknechts, beiden te Groede en F. D. 0., oud 18 j., landbouwersknecht te IJzendijke, zijn wegens diefstal veroord. de le tot f 7 boete of 14 dagen tuchtschoolde 2^ tot be- schikbaarstelling der regeering en de 3e tot 14 dagen gevangenisstraf. A. A., oud 17 j., zonaer beroep te Vlissingen; is wegens diefstal met inklimming veroord. tot 1 jaar tuchtschool. W. D., oud 20 j., landbouwersknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. N. F. V., oud 26 j., visschersknecht te Philip pine en N. C., oud 39 j., huisvr. van E. B., zonder beroep te Zuiddorpe, zijn wegens als voren veroord. ieder tot f 15 boete of 15 dagen hecht. A. M., oud 20 j., arbeider te Eede is wegens overtreding der Rijksbelasting, wederspannig- heid, vernieling en beschadiging veroord. tot I maand gevang., met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. gij over een flinke portie moed beschikken kunt, zou ik een plan weten om de gevangenen te be vrij den z/Moed voor tien," riep Charles Larnon uit, .spreekspreek 1" „In de kringen der Wild—Westmannen vertelt men, dat het eerste opperhoofd der Choctaws, een dappere en edelmoedige jongen, tusschen twee haakjes gezegd, een goed vriend van u is. Is dat zoo z/Zeker! De Choctaws vliegen voor mij door het vuur en de Zittende Stier zou mij bezwaar- lijk een verzoek weigeren altijd als de vervulling daarvan raogelijk is." ,/Dat laat. zich hooren," hernam Leroy met ingenomenheid. //Welnu, op die vriendschap alleen berust raijn eenvoudig en gemakkelijk uitvoerbaar plan, wij brengen een bezoek aan het opperhoofd den Zittende Stier, met zijn hulp en die zjjner krijgslieden bevrijden we des Trappers dochter die waarschijnlijk naar het dorp van Hiakowa gevoerd is." (Wordt vervolgd). Hervormde lAerlt. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiakil. 9 u., Ds. Hugenholtz van Axel en 2 n., Ds J D. Domela Nieuwenhuis van trent. 9 n., leeskerk en 2 u„ Ds. J. B. T. Hugenholtz. 9 u. en 2 u.( Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 9J n., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 10 u., Ds. De Boer. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas van Gent. Hulst. Ciereforineerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. E. Beijenga van Leerdam. Axel A 9 u. en 2 u., Ds. A. Taal van Stellendam. n. 9 n. en 2 u., Ds. A. M. van den Berg van Moordrecht. Zaamslag A, 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. VS. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 9 n. en 2 u., dhr. T. L. Kroes, Theol. cand. van Kampen. fciereforineertle gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. eu 5* u., Ds. A. Janse. Uuil-«eref«rmeerdegeineente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u„ 2 u. en u., leeskerk. IiOkaal „Kben-HaS*er-» (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Maandagavond 8 u., Bidstond v. d. Tent/ending, voor ieder toegankelijk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 7