(iemengde berichlen Landbouwberichten. geposteerd op de straten, om zoo vlug mogelijk bekend te zijn met den uitslag, die eerst op het laatste oogenblik definitief viel vast te stellen. 'I oen het eenmaal zoo ver was, ontstond zelfs nog een relletje, waardoor de gebeele Achter- straat in actie kwam. Bij de stemming voor de as. periodieke af- treding belooft de strijd niet minder hevig te zijn. Philippine. Maandagmorgen te zeven uur kreeg de oudste zoon van den landbouwer P. Groothaert, wonende in den Seydlitzpolder, zoo geweldig een slag van een der paarden tegen de bor^t, dat hij bewusteloos onder een ander paarcl werd geslingerd. Men vreest het ergste. Alaandagnamiddag omstreeks twee uur barstte boven deze gemeente een hevig ouweer los vergezeld van hagel zoo groot als duiven- eieren. De vruchten te velde hebben daarbij zeer groote schade geleden. In den Mossel- polder zijn de suikerbieten op sommige plaatsen geheel verhageld. Borssele, 21 Juni. In den tijd van e&kele minuten werd heden door een ongekenden hagel- slag voor duizenden guldens aan veldvruchten ver- uield. Het was zoo ongeveer half drie in den namiddag dat zich over de omstreken een ver- schrikkelijke hagelbui ontlastte. Steenen ter grootte van 3 4 c.M. vielen in geduchte massa neder. de te veld staande vruchten vernielende, glasruiten verbrijzelende en zwak gevogelte doodende. Het dorp 's Heerenhoek werd bet ergst ge troffen. In de Katholieke kerk werden tal van fraaie ruiten stuk gehageldin de daarbij staande school moesten leerlingen in de gang zich in veiligheid stellen, wijl de ruiten ver- brijzeld werden en seherven glas door het schoollokaal vlogen. In de herberg//De Kroon" werden aan den zijgevel ongeveer 25 ruiten vernield en ook vele in andere gebouwen. De verwoesting te velde was verschrikkelijk. Heele velden met erwten zijn totaal vernield van de aardappels bleef slechts een verwarde massa stengels over; klimboonen warenblader- loos, paardeboonen geknakt en afgebroken, terwijl de suikerbieten mede een treurigen aanblik opleverden. De landbouwers P. Boon- man, B. en P. Remijn, Van der Meulen, Oosthoek en Werry leden ontzettende schade. Ook in en bij Hollestelle (Ovezand) was de verwoesting vreeselijk. Daar hebben de lande- rijen van De Baar, Verdonk, De Regt, Mol, wed. Grim, Boonman e.a. geleden. flier werden ook veldvruchten vernield of zwaar beschadigd o.a. bij de landbouwers Van Liere, De Jonge, Boone en Van 't Westeinde. Op de verpachte landerijen aan ffDe Staart" had de hagelslag eveneens groote verwoesting aangericht. Ook hier werden eenige ruiten verbrijzeld o. a. by de haven en den steiger en bij enkele landbouwers. Het dorp bleef gelukkig gespaard. Graaf Marnix de St. Aldegonde. Een lezer schrijft ons Op den dag der geboorte van Prinses Juliana en nog dagen nadien heeft over het gansche zeide Jacques Leroy, //de spitsboef lacht je in zijn vuisje uit. Er is geen doortrapter en bloed- dorstiger Roodhuid dan deze hoofdman Hiakowa. Welnu mynheer Larnon, wij kwamenjuist bij- tijds hier; doch waar zijn Houdance en zijne dochter en de oude Pierre, de poortwachter Charles wilde antwoorden maar voor zijne oogen begon op eens alles te draaien en het bloed stroomde uit een wond aan zijn hoofd. Onder het uit3preken van Ninette's naam, viel hij bewusteloos in de armen van Jacques Leroy. Des natniddags van den volgenden dag ont- waakte Charles Larnon uit een verkwikkenden slaap, keek verwonderd om zich heen en bracht de hand aan zijn hoofd, dat met een breed verband omwonden was. Aan den voet van het bed zat Jacques Leroy en beschouwde den patient opmerkzaam. Wat is e| met my. geheurd Waar ben ik Waar zijn Ninette en haar vader c/Veel vragen opeens, zeide Leroy glim- lachend, //als ge rondkijkt zult ge bemerken, dat ge hier in uw eigen blokhuis zijt. Wij haalden u gisteren uit Houdance's blokhuis af, joegen de Apachen naar den duivel en brachten u bewusteloos thuis. Den ganschen nacht en een groot gedeelte van den dag hebt ge ver- slapen. Hoe gevoelt ge u h0, zeer wel, maar een beetje zwak, maar waar is z/Houdance en zijn dochter," zeide de bont- handelaar, //dat weet ik waarachtig zelf niet." z/Gevangen in de handen der Apachen," kermde de jonge man. z/Dat denk ik, doch dan zijn ze er in ieder geval nog beter aan toe dan de oude Pierre." land langs straten, velden en wegen het //Wil- helmus van Nassouwe" weerklonken uit duizenden eD nog eens duizenden kelen. Graaf Marnix de St. Aldegonde, de trouwe aanhanger en vriend van Willem de Zwijger is bekend als de dichter van dat Oranje-lied, in den loop der tijd ook het volkslied geworden. Als een merkwaardige samenloop van om- standigheden mag vermeld, dat toen onlangs te Princenhage, waar vroeger de Prinsenkinderen van het Huis van Oranje-Nassau hun ont- spanningsoord hadden, het geboortefeest der Prinses Juliana gevierd werd. daaraan ook op doorslaande wijze heeft deelgenomen een nazaat en naamgenoot van voornoemden trouwen aan hanger en vriend van Willem de Zwijger, namelijk Graaf Marnix de St. Aldegonde uit Lier (Belgie). In Belgie geboren en getogen zijn de leden van het geslacht Marnix de St. Aldegonde aan hun geboorteland gehecht gebleven, evenwel zonder hun liefde voor het Huis van Oranje te verliezen. Zoo kon dit Liersche stamlid in zijn stormachtig toegejuichte speech memoreeren, dat verschillende leden zijner familie in Holland gestudeerd ook de krjjgsschool te Delft bezocht hebben, terwijl Graaf Lodewijk kapitein van het regiment dragonders onder Koning Willem 1 en sprekers groot vader, des Konings opperjacht- meester was, voor 1830. Het is ook wel de liefde en eerbied voor het Huis van Oranje die deze nazaat van den IGeeuwschen Marnix de St. Aldegonde (die thans grootste landeigenaar te Princenhage is) heeft bewogen, naar aanleiding van Prinses Juliana's geboorte, aan zijne talrijke pachters aldaar eerie geruste toekomst te schenken niet den tegen- woordigen alleen maar ook hunne kinderen, door hun voor een lange reeks van jaren een blijvende pacht te verzekeren. Dit is voorwaar eene daad van humaniteit en sympathie men zou het zelfs noemen eene manifestatie van verbroederings-gezindheid tusschen Holland en Belgie. (Wordt vervolgd). Provinciate Staten van Zeeland. beke. tievetidoansoi no sif9n Stoomtramverbindinrj van Aeeuwsch- 3 Vlaanderen. De Husmaend. Voor 'u 33jarigen landlooper-stoelenmatter, die op 16 Mei in een herberg te Amerongen eenige grofheden over de Koniugin uitte, naar aanleiding van de geboorte der prinses, heeft het O. M. bij de rechtbank te Utrecht, wegens opzetteljjke beleediging van H. M., 2 maanden gevangenisstraf geeischt. Maandagmiddag omstreeks halt vijf woedde een hevig onweder boven Zuiderwoude. Drie jongelieden van 2024 jaar zaten in een schuitje bij //de Poel,' om huiswaarts te keeren. Een der jongelieden, B., werd doodelijk doot den bliksetn getroffen, de 2e werd geraakt aan schouder, borst en voeten, doch kon loopende huiswaarts keeren, terwijl de derde met getroffen werd. Diflsdagmiddag om twaalf uur is de blik- sem geslagen in de torenspits van de Neder- duitsche Herv. Kerk te Veenendaal, waardoor de toren zeer ernstig beschadigd werd. Er werd geen brand veroorzaakt. Ds. .longebrugge hield juist cathechisatie met 50 a 60 kinderen. Aan een zyde werden verschillende pannen vau den toren algeslagen. Tijdens het hevige onweer, sloegen Maan- dagnamiddag te Loosduinen de vlammen uit de bercr- en werksehuur van den tuinder U. v. d. L. Nadat de levende have gered was, wist de brand- weer het vuur tot dit gebouw te beperken. Later bleek dat de brand ontstaan was doordat een vijfjarig meisje met haar nog jonger broertje in die schuur met lucifers had gespeeld. De schade wordt door assurantie gedekt. Men meldt uit Delft Aan "s Ruks constructiewerkplaatsen werden sedert een half jaar tal van kostbare koperen raachinedeeleu vermist. Eindelijk is het der politie gelukt drie leerjougens als de daders aan te houden. Een opkooper alhier kocht hem het gestolene af. Hij en de jongens zyn gever- baliseerd. Een klein deel van het gestolene werd by den opkooper in beslag genomenmaar de groote hoeveelheid was reeds in den Haagdoor hem ten gelde gemaakt. Te Heerenveen vochten Zondag twee honden. De eigenahr van den eenen hond sloeg met een oroot kaasmeS den raooien herdershond van den slager K. zoo in den rug, dat een gapende wonde ontstond en het dier op ad vies van den veearts direct werd afgemaakt. De dader is door de marechaussee geverbaliseerd het is de koopman v. d. M. Bij de politie in Den Haag is een Duitscher zich komen beklagen, dat een hem onbekend man, met wien hij in den trein van Rotterdam naar Den Haag reisde, hem in een kroegje 100 mark 60) afwon met kaartspelen. Blijkens de agenda voor de aanstaande zomerzitting dier Staten, moet daarin plaats hebben de benoenaing van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provin ciate wet. Verder, komen ter tafel voorstellen van Ged. Staten tot aanhouding van een verzoek van E. Huygebaert om een renteloos voorschot voor den aanleg van een eleetrischen tramweg van Knocke naar Breskens en van een verzoek van de Stoomtramwegmaatschappij Bres kensMaldeghem om een renteloos voorschot voor den aanleg van een stoomtramweg van Oostburg naar Cadzand. Verder doen Gedep. Staten voorstellen tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland en tot vernieuwde vaststelling van het reglement; tot wijziging van het reglement voor het waterschap de Damespolder en vernieuwde vaststelling van het regle ment; tot intrekking van het reglement op de tram wegen en tot vaststelling van een nieuw reglementtot afwijking van het verzoek van het hoofdbestuui der Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren om wijziging van het reglement op de bescherming van trekhonden. Voorts stellen Gedep. Staten voor toekenning van een subsidie van 600 aan de gemeente Nisse en van 270 aan de gemeente Veere in de kosten van hare huis- houding voor 1909; vorming van een reservefonds voor de stoombootdiensten. Ter tafel komen nog de volgende voorstellen van het Gedeputeerd collegetot afwijzing van een verzoek van het gemeentebestuur van Vlissingen om subsidie voor een handelsschool en van een verzoek van het bestuur der Vereeniging voor handelsonderwijs te viiddelburg, om een subsidie ten behoeve van een handelscursus aldaar; tot toekenning van een subsidie van /loOover het jaar 1910 ten behoeve van den teekencursus te Aardenburg tot afwijzing van het verzoek van de Stoomtramweg maatschappij Breskens Maldeghem om een renteloos voorschot voor het aanleggen van tramwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen tot toekenning van zoodanig voorschot aan de IJzen- dijksche stoomtramwegmaatschappij tot afwijzing van een verzoek van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het voormalig 4e district van Zeeland, betreffende een verbindingswcg tusschen het Oostelijk en het Westelijk deei van Zeeuwsch-Vlaanderen. Verder tot toekenning van een subsidie van /400 voor den wagendienst tusschen Tbolen en St. Maartens- dijk tot verkoop van grond aan den weg van Oostburg naar Zuidzande aan W. Smoor te Oostburg; tot afwij zing van een verzoek van W. F. Coumou c. s., ingeze- tenen van Wissekerke, tot het bouwen van een steiger bij Kamperland. Naar aanleiding van een verzoek van A. Moerdijk te Zuiddorpe tot overdracht van den onderhoudsplicht en opheffing van het verband betreffende den weg van Axel naar de Belgisclie grens in de richtinrg van Moer- Voorts komt in behandeling een voorstel van den heer Dekker c. s. betreffende de jaarwedden van de ambtenaren van den provincialen waterstaat en van de vaste arbeiders op de provinciale wegen, en voorstellen van Gedep. Staten tot intrekking van het besluit der Staten van 8 Juli 1892 no. 4 en tot bepaling van de bijdrage der provincie in de kosten der verpleging van arme krankzinnigen en tot vaststelling van een nieuw besluit op dit onderwerp; tot opening van een crediet van 3000 aan de afdeeling Zeeland van hetNederlandsch Rundveestamboek tot bevordering en aanmoediging van de verbetering der veefokkerij, voor de jaren 1910,1911 en 1912; tot afwijzing van een verzoek om subsidie van het hoofdbestuur der provinciale Zeenwsche Ver eeniging yHet Groene Kruis"betreffende een verzoek van het bestuur der Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het voormalig 4e district van Zeeland om een crediet van ten hoogste 100 voor een te Oostburg te houden tentoonstellingtot vaststel ling der rekening en goedkeuring der verantwoording van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1907 j tot wijziging van de begrooting der Provinciale inkom sten en uitgaven voor 1909 en tot vaststelling van de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven voor 1910. Eindelijk komt ter tafel een voorstel van Gedep. Staten tot heffing van opcenten op de rijksbelastingen voor 1910. Aan de door Ged. Staten gedane voorstellen en daarbij gegeven toelichtingen is voorts nog het volgende ontleend De bureel-ambtenaar der le kl. van den provincialen waterstaat R. J. A. Lagas te Zierikzee verzoekt om een personeele toelage. Gedep. Staten vinden geen aanleiding daartoe een voorstel te doen. Bij besluit van 20 November 1908 werd aangehouden de beslissing op het verzoek van A. van Leeuwen te Wolphaartsdijk, om meer dan twee paarden te mogen bezigen voor het vervoer van eene dorschmachine en is tevens eene motie aangenomen van den heer Mr. A. A. de Veer, om Gedep. Staten uit te noodigen, eene wijziging in het reglement op de wegen en voetpaden aan te brengen in dier voege, dat aan Gedep. Staten de voegdheid zou worden gegeven, om dispensatie te ver- leeneu van het verbod, om bij het vervoer van zware vrachten meer dan twee paarden te gebruikeu. Terwijl Gedep. Staten voorstellen art. 87 in dien geest aan te vullen, bieden zij tevens een ontwerp-besluit aan tot wijziging van het geheele reglement, daar er vooralsnog geen uitzicht kau worden gegeven op eene spoedige totstandkoming van eene weltelijke regeliug omtrent dit onderwerp. Zooals uit dat ontwerp blijkt, achten Gedep. Staten wijziging, invoeging of intrekking noodig a. van de artt. 3, 10, 11, 53 J 3, 54, 55, 67bis, 101, 101 bis en 113, tengevolge van de wettelijke bepalingeu, welke $edert de vaststelling van het reglement tot stand zijn■Kqmeb'ipw Jsesmv; i. "^ni de artt. 4, 68 en 117, tengevolge van het be sluit1 van 23 November 1906, om de tollen op de pro vinciale wegen af te schaffen c. van de artt. 14, 15, 15bis, 16, 20 en 27, om de foi'maliteiten voor de vaststelling vun den ligger, welke op enkele punten gebleken waren verbetering te be- hoeven, deels te vereenvoudigen en deels aan te vullen; d.van de artt 42, 43, 45, 47, »0, 51, 53 J 1 en art.. 117 fclot), ten einde de processen-verbaal, welke tot uitgangspunt voor de strafvervolging strekken en de verslagen van schouw en herschouw, welke den grond- slag van de administratieve handeling uilmaken, te onderscheiden e. van art. 83, in verband met het door Burg, en Weth. van Goes ten vorigen jare gedane verzoek, om wagens der gemeentereiniging uit te zonderen van het verbod van vervoer bij dooiweder; van de artt. 35, 37, 39, 40, 59,61,69, 70,75,79,84, 90, 105, 107 en 113 Id, op grond van de dienaangaande in de praclijk opgedane ervaring; In ile najaarszitting van 1908 werd bij de bespreking van het voorstel van Ged. Staten, om niet over tegaan tot verzekering van de aan de Provincie .behoorende stoombooten, door het college de toezegging gedaan, dat het de weuschelijkheid van de vorming van een reserve fonds in overweging zou nemen. In aansluiting met het oordeel der Commissie van Toezicht op den Provincialen stoombootdieust op de Wester Schelde komt het Gedep. Staten gewenScht voor, het bedoelde reservefonds te vormcn. Blijken3 hun voorstel van 9 October 1908, bedroegen de kosten van de schadevaringen in de jaren lyOl tot 1907 niet meer dan gemiddeld 1400 per jaar. Deze gelukkige uitkomst mag de oogen nietdoen sluiten voor de mogelijkheid van grootere schade. Al zal de Provincie in slant zijn en blijven daarin te voorzien, toch is moeilijk tegen te spreken, dat een schadepost van eenigen omvang op de uitgaven van een enkel dienstjaar bijzonder zou kunneu drukken. Het is wenschelijk, dit te voorkomen, door bij voorbaal de verdeeling van dergelijke uitgaal over verschillende jaren mogelijk te maken. Wordt m de weuschelijkheid van de vorming van een fonds gedeeld, dan rijst de vraag, wat daarvoor zal worden afgezonderd. in het algemeen versing der af- deelingen van de Staten omtrent genoemd voorstel is bet denkbeeld geoppeid, het for.de samen te stellen uit hatige saldo's of uit overwinst. Terecht is daartegen- over opgemerkt, dat de diensten geen batig saldo opie- veren. Uit de begrootingen voor de stoombootdiensten zpoals die thans zijn ingericht, blijkt duidelijk, dat de provincie er juarlijkseen belangrijk bedrag bijlegt. Van een saldo .zou alleen kunnen gesproken worden, als men gewaagt van, de expToitatiekosten in engeren zm. dus met medegerekehd rente en atloSsing van kapitalen. Maar het is lang niet zeker, dat ook in deze beteekenis elk jaar winst zal worden behaaldj en indien dit plaats heeft, is het bedrag zeer verschillend. Gedep. Staten achten het niet wenschelijk, de vorming van een fonds daarvan afhankelijk te doen zijn Zal de vorming van een reservefonds eenigen zin hebben, dan dient daarvoor elk jaar een hepaald bedrag te worden afgezonderd. Dit bedrag behoort naar het inzien van Gedep. Staten te worden gesteld ongeveer gelijk aan het bedrag der premie, welke bij verzekering der booten zou moeten worden betaald. De te storten som zou dan moeten worden berekend naar de geschatte waarde van het materieel op 1 Januari. Stelt men de waarde van het mhterieel voor den dienst Vlissingen— Breskens— ler Neuzen op 422,000, die van de Walzoorden op J 45,000 en de premie op IV4 pGt., dan zouden de af te zondeien sommen bedragen J 5275 en J 562,50. Daarvoor zouden in de begrootingen voor de stoombootdiensten posten in uitgaaf moeten worden gebracht, tengevolge waarvan de artikelen in de Provinciale begrooting (hoofdst. 111 der uitgaven artt. 7 en 8) met gelijke bedragen zouden moeten worden verhoogd. De jaarlijks te reserveeren sommen zouden, voor zoover zij niet tot betaling der kosten van schadevaringen noodig zijn, moeten worden belegd. In overeenstemming met het reglement op de pen- sioneering van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren in Zeeland, zou kunnen worden bepaald, dat de af te zonderen sommen moeten worden inge- schreven op een der Grootboeken Nationale Schuld onder het hoofd <-De provincie Zeeland voor reserve fonds van hare stoombootdiensten". -vrjQetiep- Staten doen een voorstel in dien zin. voor 1910 wordt voorgesteld in ontvang en uitgaaf op 682,910,59 Blijkens het voorstel tot heffing van opcenten wordt voorgesteld le heffen 39 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde en 31 op die der gebouwde eigendommen en 25 op de hoofdsom der personeele belasting. l(J5 "IOOV Het voorstel van Gedep. Staten tot subsidieverleening aan de IJzendijksche Stoomtrammaatschappijstrekt om aan die maatschappij, gevestigd te IJzendijke een renteloos voorschot uit de provinciale tondsen te verleenen voor den aanleg en de exploitatie van een net van stoomtramwegen, bevattende de navolgende lijnen a. IJzendijke—Philippine—Sasyan Gent-DrieSchouwen- Nederlandsch-Belgische grens in de richtmg van Moer- beke; b. Hoofdplaat—PyramideC. Philippine-Ter Neuzen—Zaamslag. Volgens de voorwaarden zal het voorschot bedragen een derde der kosten van aanleg met inbegrip der kosten van aankoop van bet rollend materieel tot een maximum van 690,000, verminderd met de tegen 4 pCt. gekapita- liseerde waarde der door belanghebbenden (gemeenten, polders of derden) te verzekeren bijdragen tot een bedrag van 123,527, te storten in ten hoogste twintigjaarhjksche termijnen. n Voor 1 Juli 1912 wordt ten genoegen van Ged. Staten het bewijs geleverd, dat het geeischte subsidie van belanghebbenden is toegezegd en dat het benoodigde aandeelen-kapitaal geheel is geplaatst. Voor 1 Juli 1915 moet de geheele onderneming in exploitatie komen eo daarna onafgebroken blijven. Dagelijks, zonder ver- plichting voor den Zondag, worden ten minste zes ritten been en weder volbracht lot vervoer van personeu en goederen. De begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven 11. Het is vooral sedert den tijd, dat het vereenigingsleven zich in den Jandbouw heeft ontwikeld, dat de husinaends zeer zijn vooruitgegaan. Was het huu vroeger vrij wel onmogelijk hunne producten in zoodanige kwaliteit en hoeveelheid ter markt te brengen, dat zij er Ben goeden prijs voor konden bedingen, thans kunnen zij zeer goed, daiik zij de cooperatie, concurreeren met de groote grondbezitters. Even goed als deze protiteert de hus maend van de voordeelen der nieuwste uitvindingen op technisch gebied en van den verkoop in het groot. Hij levert zijne melk aan de cobperatieve boterfabrieken, zijne varkens aan de cooperatieve varkensslachterijen en zijne eieren veelal aan de eier-exportvereenigingen. Vroeger werd alleen goed melkvee gevonden op de grootere boerderijen, waar men het vee kon verbeteren door het houden van goede stieren, terwijl de husmand vaak genoodzaakt was zijne koeien te laten dekken door stieren van slechte kwaliteit. Thans door het oprichten van fokvereenigingeu, is dit geheel veranderd. Nu worden de beste melkkoeien niet meer gevonden op de groote boerderijen maar bij de husmaend. De gelegen- heid, om zijn vee te verbeteren, is nu voor ieder gelijk geworden, maar bij de husmaend, waar in den legel de vrouw met de verpleging en oppassing der dieren is belast, wordt daaraan meer zorg besteed dan op de groote boerderijen. Ter behartiging van de speciale belangen der husmaend zijn overal husmaendsvereenigingen opgericht, die zich tot eene groote veieeniging, werkende over geheel Dene- marken, met 6800 leden hebben aaneengesloten. In 1903 werd door .den Staat aan de husmaendsver eenigingen eene subsidie gegeven van 14000 kronen en bovendien nog 85000 kronen besteed:, tot het premieeren van de best gedreven husmandsbedrij ven en het houden van studiereizen, terwijl door de verschillende landbouw- vereenigingen een som van 17700 kronen ter bevordeiing van hef husmandsbedrijt' werd gegeven. Uit het bovenstaande blijkt ten duidelijkste, dat de Deensche regeering en de landbouwende bevolking het bestaan van een grondbezittenden arbeidersstand zeer wenschelijk achten. Eveuwel heeft zich in den ln°P der tijden door verschillende omstandigheden, op het platteland ook een arbeidersstand zonder grondbezit ontwikkeld. En juist onder deze menschen had in de laatste jaren een groote verhuizing plaats van het land naar de sledeu en naar Amerika, waardoor gebrek aan arbeids- krachten op het land ontstond en op de groote boerderijen elken zomer een groot aantal Poolsche en Zweedsche mannen en vooral vrouwen en meisjes in dienst moesten genomen worden. Deze ontvolkmg heeft men getracht tegen te gaan door den arbeiders de gelegenheid te openen zich grond- eigendom te verscbaffen. Op welke wijze men dit doel tracht te bereiken, hopen wij bij gelegenheid wel eens te vertellfiii.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2