A I g e tn e e n Nieuws- en Advertentieblad Zee voor sch-Vlaanderen. No 5316. 1909. 49e Jaargang. BekencSmaking. Dinsdag 22 U1TSLAG VERK1EZING. PAARDEN- en VEEMARKT Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders vanZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis dat de gewone jaarlijksche in deze gemeente zal plaats heoben op Don- derdag den I Ju!i i'30S, aanvangende des voormiddags ten 9- en eindigende des namid- dags ten 3 ure dat iedere eigenaar of aanbrenger van vee zal verplicht zijn dadelijk bij zijn aankomst zich bij den Marktmeester aan te melden tot opgaaf van het aantal, de soort en den ouderdom van de door hem ter markt gebrachte dieren dat geen ander dan gezond vee ter markt zal worden toegelaten dat onmiddellijk na bet sluiten der markt de navolgende premien zullen worden uitgereikt 1°. Voor het grootste getal paardeu van een eigenaar ter markt gebracht, doch minstens 5 stuks f 4, 2°. Voor het grootste getal hoornvee als vorenn 4, 3o. grootste getal varkens als voren2, 4°. schoonste Merriepaard van 4 jaar of ouder le pvijs een verguld zilveren medaille en 3, 2e prijs 5,— 5o. u t schoonste Merriepaard van 3 jaar oudle prijs een verguld zil veren medaille en 1,50 2e prijs3,— 6b. u u schoonste paard van 2 jaar oud le prijs3,— 2e prijs2.— 7°. schoonste paard van 1 jaar oud2,50 8°. u n schoonste veulen ge- boren in 1909 2,50 9°. de schoonste baatgevende of kalfdragende koe le prijs4,— 2e prijs2,50 10°. u vetste koe, vaars, os of stier le prijs4,— 2e prijs2,50 Geen bekroning kadi plaats hebben voor dieren na 11 uren voormiddag, ter markt gebracht. 13. dat de kermis zal worden gehouden te beginnen Donderdag I- en eindigende Zaterdag 3 JuEi aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wefhouder. Zaamslag, 14 Juni '09. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat, wegens de jongst, ingetreden of verhoogde rangen van onderotficieren de volgende onder- scheidingen zullen worden gedragen de vaandel- drager ter weerszijden van den kraag der korte- jas of tuniek twee naast elkander geplaatste ronde plaatjes in zilver de sergeant le klasse en de fourier-instructeur op een c.M. afstand langs de binnenzijde van de chevron, een tres breed 3 millimeter de sergeant-majoor-admi- nistrateur, boven de tegeuwoordige chevron, op den linkermouw een kroon van gouddraad, en de sergeant-fluajoor-instructeur een kroon van zilverdraad. Ouderofficieren en korporaals, die aan het examen voor een hoogeren rang hebben vol- daan en daarvoor een soldi) verhooging ontvan- gen, dragen aan weerszijden van den kraag van de tuniek of kortejas een platten gladden rne- talen knoop. TER NEUZEN, 21 Juni 1909. De zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland zal worden geopend op Dinsdag 6 Juli, des avonds half acht. Bij kou. besluit is een pensioen toegekend ad f 544 'sjaars, aan den heer W. Fraterman, commies te water le klasse, te Ter Neuzen. Naar we vernemen worden alhier pogingen aangewend voor het oprichten eener christelijk historische kiesvereeniging. Zaterdag had daar- toe een voorloopige bespreking plaats. Het was gisteren een genotvolle avond voor de talrijke leden der //Buiten-Societeit" die met hunne introducee's waren opgekomen naar het concert dat in den tuin der vereeniging werd gegevendoorhetharmoniegezeUchap ySt. George" van Eecloo, onder directie van den heer Charles Maheu. Het werd met den avond zeer fraai weer en men kon kalm genieten van de uitvoering van het welgekozen programma door voornoemde harmonie. De verschillende muziekstukken vol- deden over het algemeen goed en vooral na de uitvoering van de ouverture van de opera//Guil- laume Tell" weerklonk een algemeen applaus. Het was in een woord een schoon concert, waarvan het succes door aangenaam weer ver- hoogd werd en waarvan de leden zeker hopen nog meer te kunnen genieten. Gisteren trokken hier talrijke vreemde- lingen door naar Walcheren, o. m. met eene extraboot der provincie een harmoniegezelschap van Willebroek, met gevolg. Hit hetgeen deze vereeniging alhjer ten gehoore bracht, bleek het een harmdniegezelschap te zijn dat over vele en uitstekende krachten beschikt. Des voormiddags arriveerde alhier met de stoomboot //Wilford II" ook een gezelschap uit Antwerpen, vergezeld van een muziekgezelsehap. Dit trok naar den tuin van de //De Buiten- Societeit" waar verschillende muziekstukken werden gespeeld. Het bezoek der leden was bij die gelegenheid niet groot, wat te wijten was aan het ontbreken van eene kennisgeving en het voor velen moeilijke uur. De Antwerpsche ,/Neptun" bericht dat een Antwerpsche reederij van haren kapitein bericht ontving dat eene Engelsche maatschappij had geweigerd het stoomschip opnieuw te ver- zekeren. (De meeste zeeschepen zijn bij een Engelsche maatschappij verzekerd). Het bedoelde stoomschip verkeerde in goeden staat en had nog nimtner ongevallen gehad sedert het onder Belgische vlag voer. De kapitein informeerde naar de reden en vernam toen, dat de reden der weigering was veroorzaakt door een besluit der Engelsche verzekeringmaatschappijen, om geene verzekering van Belgische schepen meer te sluiten, zulks naar aanleiding van het voorgevallene met het Belg. s.s. ,/Palomares" dat in de Finsche golf door de bemanning werd verlaten, doch later door anderen in eene haven werd binnengesleept. Naar aanleiding van dit geval bepleit de ,/Neptun" de onverwijlde instelling van een Raad van Tucht voor de koopvaardijvloot, dat voor het prestige der Belgische zeelieden dringend noodig is. Dat de kapitein der ,/Palomares door de aandeelhonders voor een eere-raad zal worden geroepen, is geen afdoende maatregel. Het tijdschritt „FairpIay" van 17 Juni maakt meldiug van het overlijden van den heer Tobert Thomson, te Grangemuir, Wimbleton Common, op 10 dezer overleden. In het jaar 1839 te Montrose geboren, kwam hij in het jaar 1859 in den handel en richtte zich speciaal op de zeevaart. Zijn vooruitzienden blik deed hem een toekomst voorspellen aan de stoomvaart, en dank zij zijn werkeu werden verschillende kleine zeilschepen, die verschillende geregelde diensten of vrije vaart onderhielden, vervangen door stoomvaartuigen. Vermoedelijk zullen onze lezers beginnen af te vragen waarom wij deze bijzonderheden te huuner kennis brengen. De reden daarvan is dat de heer Robert Thomson, de eerste reeder is geweest, die een regelmatige stoombootdienst heeft ingericht tusschen Londen en l'er Neuzen ep dus de pionier was vau de zeevaart op Ter Neuzen. De heer Thomson had zich voor 8 jaren uit de zaken terruggetrokken, waarin hij is opgevolgd door zijn zoon, die handelt onder de firma Temple, Thomson en Clark. De heer Fr. van Waesberghe, burge meester van Hulst, tevens lid van den Raad, zal zich, bij de a.s. periodieke verkiezing voor leden van den Raad, als zoodanig niet meer beschikbaar stellen. Zaterdag is te Middelburg gevankelijk in het huis van bewaring binnengebracht G. J. van Boud 35 jaren, meesterknecht in het atelier van de stoomtramwegmaatschappij Hulst Valsoorden te Hulst, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen te Hulst. Naar men ons vandaar meldt, is de verdachte in zijne omgeving gunstig bekend. Zaamslag, 19 Juni. Gisteren had alhier door de notarissen Van der Moer eu Dregmans, ten verzoeke vau den heer H. de Bruijne en de erven zijuer overleden echtgenoote, de verkooping plaats van de volgende onroerende goederen, gelegen in deze gemeente en in de gemeente Hoek. Koop I. Eene hofstede in den Eendragtpolder samen groot 34 H. A. 90 A. 65 c. A. of 78 gem. 101 roeden. Hiervan werd kooper voormelde heer De Bruijne voor 740 per gemet, of totaal 57980,22. Koop 11a. Een beplanten dijk, gelegen tus schen de polders Eendragt en Groote Huissens, samen groot 1 H. A. 82,40 c. A. of 4 gem. 28 roeden. Koopers werden de heeren A. en J. A. Scheele voor f 450 per gemet, of totaal 1842. Koop lib. Eene hofstede met bouw- en weiland als voren, samen groot 18 H. A. 71 A. 95 c. A. of 42 gem. en 3 roeden. Koop III. Een perceel bouwland en weg in den Kleine Huissenspolder, samen groot 5 H. A. 72 A. 26 c. A. of 12 gem. 253 roeden, Koop IV. Een perceel bouwland en dreef in dien zelfden polder, samen groot 4 H. A. 77 A. 40 c. A. of 10 gem. 214 roeden. Koopers van deze 3 pereeelen werden de heeren Jan en Hermanus Verpoorte Jacz. voor 735 per ge met, of totaal f 48575.15. Koop V. Eene hofstede als voren, gelegen in den Koudepolder, gemeente Hoek, samen groot 20 H. A. 98 A. 16 c. A. of 47 gem. 26 roeden. Koop VI. Een perceel bouw- en weiland in voornoemden polder en gemeente gelegen, groot 3 H. A. 17 A. 50 c. A. of 7 gem. 38 roeden. Van beide laatste pereeelen werd kooper de heer G. de Regt te Hoek voor 975 per gemet, of totaal 52856,11. Koopen VII en V1H Twee perceeltjes grond in erfpacht waarvan koopers werden de heer J. van de Wege en mej. de wed. Chr. van de Wege, ieder voor 11,—. Heden werd alhier door den architect P. Galle, ten verzoeke van den heer W. Dekker Az. aanbesteed het bouwen van een woonhuis, waarvoor werd ingeschreven als volgt Voor het timmerwerk door P. J. Wisse voor y 715, D. W. F. Kaijser voor 695, C. H. 11. Wisse voor 685, D. Galle voor 680, J. Wisse voor 672 en A. Lensen voor f 596. Voor het raetselwerk door H. P. Lensen voor 686, L. de Visser voor f 683, J. H. Houg voor f 650, J. van de Velde voor f 640, W. Galle voor 630, A. van Fraeijenhove voor 610 en W. Romeijnsen voor f 595. Gegund aan de laagste insehrijvers. Philippine. Zaterdagnamiddag trad de heer De Boer uit Hulst op voor een voile zaal in de herberg van den heer G. Voerman vanwege den bond voor staatspensionneering. Nadat de vergadering door den heer Vink uit Axel was geopend, gaf de spreker zijue tevredenheid te kennen over de vele belangstellenden die aan- wezig waren om dit gewichtig vraagstuk te hooren behandelen, dat onder alle partijen in ons vaderland in ernstige overweging wordt genomen. De noodkreet, dat onze ouden van dagen in het welvarende Nederland nog een aalmoes van de openbare liefdadigheid moeten ontvangen vaak te gering om er droog brood voor te koopen, gaat door ons gansche Vaderland. Oud en arm. Is 't niet verschrikkelijk De grijsheid wordt in het gewijde Boek een sieraad van den ouderdom genoemd. Maar ook voor hen, als de krachten hun begeven om hun handwerk uit te oefenen en zij sukkelen moeten tot het kille graf hen ontvangtNeen Dr. Kuyper heeft terecht gezegd, geen dag, geen uur mag die toestand voortduren. En noch- tans zijn er acht jaren verloopen en nog is er geen uitkomst voor onze oudjes. De staatspensionneering gaat niet alleen over de arbeidersklasse zij betreft het geheele volk. Het doel van den bond is, het recht van pensioen te verleenen aan mannen en vrouwen op 65jarigen leeftijd. Zij die het hard noodig hebben, komen daarvoor het eerst in aanmerking. Sluit u daarom bij ons aan, vervolgde de spreker, het is uw belang, o, volk van Nederland, uw belang moet wet worden. Zij staan als broeders en zusters van welke religie of partij ook in deze zaak naast elkander. Allen, alleu, gij ouden van dagen, willen wi) een pensioen toekennen, denkt er aan, weldra komt de tijd, dat uwe krachten u begeven en dat gij de maatschappij geen diensten meer kunt bewijzen, maar ook dat uw loon u ontvalt. Sluit u daarom bij ons aan, want het is mogelijk peusioen te kunnen genieten. Maar de kosten 1 Nadat de spreker uitgewijd had over de verschillende stelsels, het Duitsche, het Belgische, het Deensche, het Australische bleef hij meer stilstaan bij het Engelsche stelsel, dat volgens hem het beste en eenvoudigste is. Bedragen de kosten aldaar 100 millioen, hier zal het aanmerkelijk minder worden. Rekent men de sommen, welke jaarlijks op de ge- meentebegrootingep voor de algemeene armen worden uitgetrokkeu in ons land eens te zamen en heft men eenige procenten hooger de successierechten in de zijlinie, dan zal die som wel te vinden zijn. Bedenkt eens hoeveel millioenen worden in ons Nederland niet aan drank vermorst Van de staatspensionneering moet men eene zaak maken waardoor de administratie niet het grootste deel opslokt, zooals helaas de tegenwoordige Ongevallenwet. Neen, zeer eenvoudig kan die inrichting zijn en dit zullen wij nader omschrijven als het eenmaal zoover is, dat gij alien u bij ons hebt aange- sloten. Sluit u daarom bij ons aan werklieden, reeds 25000 zijn u voorgegaan, zoo eindigde de spreker zijn leerzame rede. Van de aanwezigen sloten zich 46 personen aan. Aangezien niet alle visschers thuis waren is het te verwachteu, dat nog velen zich zullen aanmelden. Zaterdagavond is op de markt het nieuwe vaandel van de fanfare //Willen is Kunnen door den burgemeester dezer gemeente ingewijd. Koewacht. In de laatste dagen zijn hier verschillende partijen vlas door Belgische koop- lieden gekocht. Er is wel vraag naar vlas van uitstekende kwaliteit en de prijs is circa 75 francs per gemet hooger dan verleden jaar. Men betaalt 375 tot 450 francs per gemet naar kwaliteit. Door het schrale koude weder der laatste dagen is er weinig lang vlas. Zondag en Maandag werd door den heer Stips eene vertooning gegeven met de einema- tographe. Maandag had ook bij de Eerw. Zusters eene voorstelliug plaats voor de kinderen der l>it blml verscliijnt ItHnntlKK-, Woensdiii;. eu riJ<t»KUVon<l, nilf(eii)nd«rd op Feealilanen. bij de Kiriot* 1". J. i Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal vermeldende den uitslag der op 18 Juni 1909 gehouden stemming ter verkiezing van 6en lid van den Gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, 18 Juni 1909. Burgemeester en Wethoudcrs voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1