Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag* 19 Juni 1909. ^FuiTleTonT""" No. 5315. (jemengde berichten. 49e Jaargang. Buitenland. Predikbeurten, BIjAD. Aantal stemmen r in district Totaal. Aantal kiezers 844 202 438 1484 Uitgebracht 696 162 378 1236 Van onwaarde 16 4 5 25 Geldige stemmen 680 158 3-73 1211 E. 0. Kerkhoven 423 72 170 665 D. Scheele Az. 258 86 203 547 E. O. KERKiiOVEH. Zondag 20 Juni 1909. In den nacht van Zondag op Maandag In den Duitschen Rijksdag is het groote debat begonnen over de nieuwe belastingen. Bijna alle leden waren present; de tribunes overvol. In de hofloge zat prins August Wil- helin. 's Middags twee uur ving de zitting aan. Aan de ministerstafel had ook prins Bulow plaats genomen, die aanstonds 't vuur opende met 'n groote redevoering. Bulow zette zijn verhouding tot de groote party en uiteen en wees er op hoe hy alle, zelfs 't centrum, had uitgenoodigd deel te nemen aan de tot stand koining van de financieele hervorming. Op de medewerking van de liberalen was de re- geering zeer gesteld omdat dezen zulk 'n groot aaudeel hadden in de stichting en ontwikkeling des rijks. Bulow ging daarna als volgt voortMaar de zwakke zijde van het liberalisme, de doc trinaire richting, heeft zich ook by de hervor ming der financien zwaar doen gelden. De vrijzinnigen konden bij verscheidene kwesties der agrariers vriendschappelijk gezind zijn en toch liberaal blijven. liij de besprekingen met de liberalen werd mij echter gezegd //Gij hebt eigenlijk gelijk, maar ons program wordt 'n doodeti letter 1" (Gelach.) En nu wat de houding der conservatieven betreftde breuk met het centrum is ontstaan wegens zyn neigingen tot overheersching (hoortOok van de conser vatieven kan ik mij niet afhankelijk maken. Geen minister schat de beteekenis der conser vatieven hooger dan ik. Van het eerste oogen- blik af ben ik opgekomen voor de belangen en de rechteu van den landbouw. Maar ik zal mij niet, ook door de conservatieven niet, laten af- dringen van den weg, dien bet staatsbelang voorschrijft. Ik acht het in overeenstemming met de ver- bondeu regeeringen rechtvaardig en uit econo- misch oogpunt noodzakelijk, dat eene zeer groot deel van de nieuwe belastingen door de bezit- tende klasseu gedragen wordt. Ik houdt vast aan de belasting op erfdeelen. (Bravo van links.) Ik weigerde in den Bondsraad belastingen te steunen,die handel en verkeer ernstig.benadeelen, de ny verheid ondragelijk belasten en de geheele economische positie verzwakken. Biilow eindigde met te zeggen dat hij als kanselier zal aanblijven zoolang de Keizer zijn medewerking nuttig acht. Valt de financieele hervorming niet naar Billow's zin uit, dan gaat by been. De nationaal liberaal Bassermann dankte den rijkskanselier voor zijn duidelijke houding. Spr. noemde de blokpolitiek ff'n roemvolle bladzjjde uit de Duitsche politieke geschiedenis". Vandaag wordt met de behandeling der wet- ten voortgegaan. Niet minder dan 22 belasting- ontwerpen hebben de Rijksdagleden te door- worstelen. Het is dus zeer twijfelachtig of nog in deze zitting, voor het zonierreces, een der ontwerpen wet zal worden. Met de Kreta-kwestie is't anders gesteld dan //Reuter" meldde. Ondanks 't verzet van de Porte zullen de mogendheden met Juli toch hun troepen van het eiland terugtrekken. De strijd om 't bezit van Kreta zal vermoedelijk dan weer losbarsten, want al mocht Griekenland terugschrikken van 'n inlijving, die weer op een oorlog zou uitloopen, de Kreteuzers zelf willen de inlijving bij Griekenland doorzetten. Zelfbestuur is den eilanders niet voldoende. Michalidakis, president van het Kretensische uitvoerend cornite, heeft verklaard, dat Kreta onder een autonoom bestuur omnogelijk tot bloei kan komen en dat alleen door de inlijving bij Griekenland de vooruitgang en de beschaving op het eiland bevorderd zullen worden. Moekhtar-pasja, de Turksche maarschalk die aan 't hootd staat van een byzonder gezantschap te Parijs, verkfaarde aan persmaunen dat Turkye Kreta wil behouden. //Ik ben geen vriend van overtollig praten en wilde u daaroru door de daad het tegendeel be- wijzen, doch ik bemerk, dat ge mij nog te weinig kent om blindelings mijue beschikkingen uit te voeren V" z/Kunt gij mij dat kwalyk nemen?" //Eigeulyk niet en daar ik dat inzie zal ik u klaren wijn schenken en u mededeelen, waarop ik mijn gausche plan gebouwd heb. Gij moet mij echter onvoorwaardelijk stilzwijgen beloveu maar hoorde ik daar geen geraas //Neen, neen, vertel maar verder in plaats echter van aan dat verlangen te vol- doen, keek Houdance door een der schietgaten, de dokter keek naar buiten en wat hij daar zag leidde ziln gedachten van het onderwerp in kwestie af. Ongeveer dertig dotikere gedaauten liepen in lange rechte linie op het blokhuis toe. De gestalte, die zich aan de spits der schare //Kreta is Turksch, zei by en waar wij het met 't zwaard veroverden, zullen wy, iudieu noodig, tot behoud opnieuw 't zwaard trekken. Eerder dan Kreta afstaan offeren wij den laatsten furkschen soldaat op. Zelfbestuur zal het eiland krijgen, maar zijn afgevuardigden zullen zitting nemen in het parlement te Istamboel. VVanneer de mogendheden hun troepen terug trekken, zal Turkije gereed zyn het eemg antwoord op 'n aanslag op onze rechten, door Griekenland of wie ook, zal zijn: 'tgetrokken Turksche zwaard." De uitspraken van dezen generaal en andere Turksche bewindhebbers zijn volkomen duidelijk. Turkije is gereed. Uit Washington wordt geiueld dat president Taft besloot, onmiddellijk een bijzondere bood- schap aan het congres te zenden, waarin verlof wordt gegeven tot het belasten der netto-in- komens van maatschappijen, met wijziging van de grondwet, waarbij goedkeuring wordtgeschon- ken aan een bondsbelasting op particuliere inkomens. Een nieuwe aardschok is Woensdagmorgen vroeg te Toulon en otngeving waargenomen. In het zuidelijk en oostelijk deel der stad werd eenige schade aangericht. Een deel der be- volking liep verschrikt de straat op, hetgeen de geheele stad weer in opschudding bracht. Een groot aautal personen is van plan naar het plattelaud te verhuizen. Dezelf'de verschijn- selen, die te Marseille na de beving werden waargenomen, werden ook hier bemerkt. In het oude kanaal en in de haven viel het water 50 c M., om eerst na verscheidene uren weer op zijn gewone peil terug te keeren. TER NEUZEN, IS Juni 1909. UIT SLAG der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen (vacature De Masier) op 18 Juni 1909. "c3 1 Ct zi De volstrekte meerderheid bedraagt 606. Gekozen de beer Hoek. Door de wielerclub //Nooit Genoeg" alhier, is bericht ontvangen dat haar bij Kon. besluit vergunning is verleend om, ter gelegen- heid van het wielerfeest op 29 Juni a.s., onder de deelnemers te verloten 10 rijwielen, zijnde 3 dames- en 7 heerenrijwielen. De vooruitzichten voor het welslagen van het feest zijn gunstig. Door de muziekgezel- schappen zal, naar we vernemen gezatnenlijk een wielermarsch worden uitgevoerd. Voorts kan Worden medegedeeld dat goede maatregelen worden genomen voor een fliuke en animeerende outvangst der vreemde bezoekers. Axel. Aangenomen het beroep naar de Ger. Kerk A te Ambt Vollenhove (0.) door dhr. P. de Putter candidaat alhier. Sas van Gent. Dinsdag hield de handboog- maatschappij St. Sebastiaan haar jaarlijksche Koningsvogelschieting. De gelukkige treffer van den Koningsvogel was den heer E. de Moor, die daardoor voor een jaar Koning werd in de plaats van den heer D. van den Berg. bevond, dekte met haar lichaam de achter haar marcheerende Roodhuiden. Die gestalte was een slank, tenger gebouwd meisje met doodsbleek gelaat het was Ninette, de dochter des 1 rappers. //Mijuheer Larnon," zoo riep het meisje uit, of vader, als ge in het blokhuis zijt, spaar mij niet Schiet Daar binnen werd de grendel nu van de deur geschoven, die open vloog en Jean Hou dance stormde vreeselijk ontsteld naar buiten. Ellendige honden," siste hij met eene stem die niets menschelijks meer had, en wierp zich op de wilden. »Wil je me mijne dochter ontrooven vDaar, pak aan, jou hond, jij ook zoo"- iedere uitroep ging vergezeld van een gewel- digen slag met de kolf van zijn buks en eenige der Apachen vielen kermend op den grond doch dit oogenblik besliste over het lot van den door woede verblinden Trapper. Op een wenk van Hiakowa vielen twee der behendigste en sterkste Apachen hem van ach- teren aan, klemden zijne beenen en wierpen hem op den grond. Ook anderen hunner vielen op hem aan en Op 29 Juni a.s. zal alhier de verkiezing plaats hebben voor 2 leden van den gemeente raad, wegens periodieke aftreding van de heeren D. van den Berg en P. Malotaux. Als een der tegencandidaten wordt reeds genoemd de heer E. Buijsse, zoodat het bij enkele candidaat- stelling niet zal blijven. Sas van Gent. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werden als ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen 1. Begrooting der gezondheidscommissie. 2. Missive van den Commissaris der Koningin houdende kennisgeving herbenoeming van den heer P. Wauters als burgemeester. Als lid der Commissie tot wering van school- verzuim (vacature J. Hemmekam) werd met algemeene stemmen benoemd de heer C. Wil- lemsen. Het gemeenteverslag over 1908 werd voor de leden ter visie gelegd. De begrooting voor 1909 werd gewijzigd in verband met de gemaakte kosten ad f 150, voor het Prinsessefeest. Aan de N. V. Beetwortelsuikerfabriek alhier werd tot wederopzeggens vergunning verleend tot overbrugging der Poelstraat voor den aan- leg van een luchtspoor, tegen een recognitie van 1,00 per jaar. De rekening van het algemeen armbestuur werd aangeboden en ter inzage nedergelegd, met benoeming der heeren Van den Berg, Hamelijnck en Pauwels tot commissie van onderzoek. Tot verpachting van straatgeld en vesting- gronden werden B. en W. gemachtigd dit op de gewone voorwaarden te doen. Aan B. de Smet werd in erfpacht afgestaan 1 a. 16 c.a. grond, tot bouwing eener wooing in de verlengde schoolstraat. De geloofsbrieven, door het gekozen raadslid den heer H. T. Gross iugezouden, werden na onderzoek in orde bevonden. De jaarwedde van den veldwachter werd met f 25 verhoogd, zegge(bijna 7 heele centen per dag) terwijl de pensioenregeling weder werd uitgesteld tot later. Sas van Gent. Donderdag den 17 Juni werd door de feestcommissie alhier, haar laatste vergadering gehouden. Op deze bijeenkomst bleek, dat er van het in kas zijnde geld 322,21, was uitbetaald aan rekeningen en verdere on- kosten 313,41, zoodat de commissie haar arbeid kon eindigen met een batig saldo van 8,80. Besloten werd het overgeblevene te storten in de algemeene arraenkas. Mochten er soms belangstellenden zijn, die inzage willen hebben van het werk der feestcommissie, zoo kunnen zij zich steeds wenden tot den peuningmeester dier commisie. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., Ds. De Boer van Hulst. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Boos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Ter Neuzen. Axel A. B. Zaamslag A v B. Hoek. fieretonneerde Herken. 9 u., Ds. J. H. Koers v. IJmuiden, Bed. H. Avondm. en 2 u., Ds. J. H. Koers v. IJmuiden, Dankz. H. Avondm. 9 u. en 2 u., Ds. B. Hamming v. Zaamslag. 9 n. en 2 u., Ds. A. Brouwer v. Harmelen. 9 u. en 2 u„ Candidaat Tremming. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 9 u. en 2 u., dhr. T. C W. van Helsdingen, Theol. cand. V. U. Amsterdam. (ierefurmeerde geineente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., leeskerk. Oud-Gereforineerde g e in rente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5} u., leeskerk. I.okaal „Gben-HaSzer" (Kerkhotlaan). Ter Neuzen. 5J udhr. J. J. Kense. Maandagavond 7 u., Bidstond v. d. Tentzending. binnen weinige oogenblikken was Jean Hou dance zoo stevig gebonden, dat hij geen lid kon verroeren. Charles Larnon had niet kunnen verhinderen dat de Trapper in razende drift de deur uit- stormde, doch hij verloor zijn tegeuwoordigheid van geest niet. Zoodra mogelijk schoof hij de grendel weer van de deur, ging toen naar een der schietgaten en schoot zijn buks af op een der Apachen, die bezig waren Houdance te bindeu. De kogel vloog den Apache door het hoofd die nu dood neerviel. Op een commando van hun aanvoerder Hiakowa trok de bende ijlings in het bosch terug, de gevangenen en dooden medevoerend. De laatste Apache sleepte de heftig wederstrevende Ninette achter zich mede doch maakte geen haasthet meisje toch was het beste schild tegen de kogels van den blan- ke in het blokhuis. Driemaal was Charles op het punt te vuren, doch hij durfde niet, uit vrees Ninette te raken. De Apache balde hoonend de vuist, doch het struikgewas ver- borg het meisje weldra voor de blikken van den Franschman. Alles was nu weder doodstil in het bosch. Een landbouwer te Hoornsterzwaag, in de Zevenwouden, die zijn beslag vee in de weide had loopen, was wegens gebrek aan voedsel genoodzaakt om het weer op stal te zetten. Het vee wordt nu weder met hooi gevoederd. kwam een heer het politieposthuis Willemspoprt te Amsterdam binnensnellen met de mededeeling, dat er iemand in de Haarlemmervaart bij het Nassauplein gesprongen was. De politie slaagde er in den drenkeling op het droge te brengen. Zijn toestand was van dien aard, dat hij naar het gasthuis overgebracht moest worden en daar is hij overleden. De ouders van den overledeDe zijn van meeuing, dat hun zoon het slachtoffer is geworden van een wraakneming en dat de fa- milie van een meisje, dat door denjongenman verlaten is, meer van de zaak weet. De naam dier familie kennen de ouders evenwel niet eens. De jonge man is kort voor zyn dood nog door de politie gehoord. Hij verklaarde absoluut niet te weten hoe hij in het water was terecht- gekomen. Sporen van mishandeling werden niet op hem bevonden. De politie gelooft niet, dat hier misdrijf in het spel is. De Haagsche Kouter van de Prov. Gron. Ct. schrijft o.a. het volgende lntusschen zijn er eenige andere zaken waar- mee zich de Hagenaars in de laatste dagen druk hebben bezig gehouden. Een daarvan, het duel tusschen een paar zeer bekende hoofdofficieren, heeft in breeden kring groote ontroering teweeg gebracht. De oorsprong van 't geschil ligt in de alge meen bekende quaestie-Romer, het voor bevor- dering passeeren en eindelijk met pensioen uit den dienst //dringen" van den overste, laatstelijk provinciaal-adjudant te Leeuwarden. De, ook in mijn oog, niet rechtvaardig bejegende luit.- kol. R. verkeerde sedert geruimen tijd al in een toestand van groote en verklaarbare prikkel- baarheid en zon op een gelegenheid om degenen wien hij zijn //val" verwijt, satisfactie te vragen. En zoo zond hij, eenige weken geleden, uitaa- gingen aan den kolonel-coramandant baron v. d. C. van het derde reg. huzaren, en aan den gepens. generaal B., oud-inspecteur van het wapen der cavalerie. De laatste wees t twee- gevecht in een kort hooghartig briefje af, maar de eerste nam het aan en 11a overleg werd tot een duel op de sabel besloten, dat in de scherm- zaal van de V„ in de Parkstraat te s Gravenhage plaats vond en waarbij de beide combattanten terdege zijn gehavend. De overste R. kreeg een aantal houwen en stooten, die wel niet gevaarlijk, doch //teekenend waren en de kolonel ontving een sabelhouw in den nek, waarmee hij bij de officieele feesten van deze week weliswaar toch voor den dag kon komen, maar zoo hoog in zyn kraag, dat iedereen ontwaren kon, dat er iets //achter zat Zoodra de justitie de reuk kreeg van't gebeurde, werd een onderzoek bevolen, maar aanvankelijk zonder resultaat, omdat men het deed voorkomen, dat het tweegevecht op Belgisch grondgebied had plaats gevonden, zoodat het hier te lande niet strafbaar was. By nadere nasporingen, die op last van den Minister van Justitie werden gedaan, kwam evenwel de waarheid aan bet Ficht en zoo is thans deze treurige geschiedenis het onderwerp eener instructie van den burger- lijken rechter, wijl de gepens. overste R. niet meer onder de militaire rechtspraak valt. Wat de afloop zal zijn is niet te voorspellen, maar 't geval wordt in de hoogste kringen zeer ernstig opgenomen en zou ook voor den algemeen zeer hooggeachten kolonel-commandant van ons huzarenregiment wel eens een voor hem en voor 't leger minder gewenscht gevolg kunnen hebben. Dooden en levenden, vrienden en vijanden alien waren verdwenen. De duisternis viel in en hulde alles in een grauwe tint. IX Met koortsachtig ougeduld wachtte Charles Larnon het oogenblik der outknooping. Hy was besloten zijn leven zoo duur moge lijk te verkoopennaar strijd verlangde hij, naar het krijgsgeschreeuw der Apachen alles liever dan die onheilspellende stilte. Die ontknooping nu liet niet lang op zich wachten. Het was nog niet geheel duister toen er beweging in het bosch begon te komen. Eene groote donkere bende naderde het blokhuis, een boomstam achter zich aanslepend. W at beteekent dat Wat het ook zijn mocht, hij wilde het ge- broed toonen, dat hy op zijn hoede was. Waarom zonk nu het geweer van den Fransch man als verlamd neder, waarom ontsnapte een kreet van vertwijfeling zijn borst Hij zag dat Ninette, evenals straks met hare tengere gestalte den vijanden tot schild diende. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5