Gemengde berichten. BURGERLIJKE sTanIl Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Dp reden van die rust was, de afwezigheid van het personeel. Gisteren toch werd door het personeel met hunne dames de pleizierreis ge maakt, door de firma aangeboden ter gelegenheid van het door haar herdachte zilveren jubileum als eigenares der zaak. Als doel van den tocht was de keuze geval- len op Brussel. In den vroegen morgen vergaderde het gezel schap in de werkplaats. Dat de jongste be- dienden bi] die gelegenheid niet onder de laatst opgekomenen waren, laat zieh denken. J e G ure vertrokken we, 3 coupe's vullende, met den trein naar Gent. De machinist be^ schaamde de vrees hunner die van een retard spraken, waardoor de aansluiting te Gent Icon worden gemist. Er werd klaarblijkelijk flink gestookt, de trein vloog Gentwaarts en op het bepaalde uur arriveerden we tijdig aldaar om plaats te kunnen nemen in den expres naar Brussel. loen ging het nog wat vlugger. Na te hebben stilgehouden te Wetteren, Aalst en Denderleeuw, bracht de trein ons te Brussel, een plaats die om zijn schoonheid bij velen zoo bekend is. Daar werd door de zorgen der firma het gezelscbap opgewacht door een gids en ving de tocht door Brussel aan. Alvorens werd een bezoek gebracht aan het cafe automatique, een eigenaardige inrichting waar elk bezoeker zjjn kop koffie, biertje enz. kan tappen na in de bestemde gleuf de noodige nikkels te hebben geofferd. De zorg van hen, die meenden in Brussel te moeten zoeken naar prent-briefkaarten, was spoedig verdreven. Ze bleken daar te kust en te keur te worden aan geboden, zonder dat men er veel naar zoeken moet. Nu, de drukkersgasten lieten zich niet onbetuigd en verschaften werk aan de post. Nadat alien verzadigd waren ving de tocht door Brussel aan, deze duurde lang en wat Brussel aan merkwaardige gebouwen als anderszins bezit werd een bezoek gebracht. In een zaal van de taverne /r/Emile" vereenigde zich het gezelschap aan een diner dat alle eer werd aangedaan. De restaurateur komt voor de verzorging een woord van lof toe. Natuurlijk werd bij deze gelegenheid niet nagelaten vanwege het personeel een woord van dank te uiten jegens de firma Van de Sande, voor hare guile gastvrijheid dezen dag betoond, waarop met een dankbetuiging namens de firma werd geantwoord voor de steeds onder- vonden toewijding van het personeel. Van de thans gegeven pauze maakten velen gebruik om de bazar te bezoeken, en lieten zich daar (zeldzame gelegenheid voor hen) eens //liften." Nadat het gezelschap weer bijeen was begat men zich op weg naar het Ter Kameren bosch, om daar van het natuurschoon te profiteeren. Over een langen weg voerde ons de tram daar- heen. Daar aangekomen was men opgetogen ovei al hetgeen de natuur daar te aanschouwen gaf. Langs een anderen weg voerde de tram ons terug tot nabij het station. Bet werd tijd om de terugreis te aanvaarden, Na voor amusement nog een bezoek te hebben gebracht aan den dorst lesschende automaten nam het gezelschap, zeer voldaan over het genotene, plaats in den trein die ons terug zou voeren. Daar werd afscheid genomen van den vriendelijken gids. De terugreis werd onder gezelligen kout en vroolijk gezang volbracht en menig boera weerklonk voor het welzijn der patrones, die bij de aankomst alhier het gezelschap opwachtte. Door onze drukkersgasten en hunne dames zal de 15e Juni van 1909 niet licht worden vergeten en zeker in aangename herinnering blijven. De echtgenoote van den heer H. Bayens, exploitant van den winkel der Rotterdamsche koloniaalhandel in de Noordstraat alhier, be- merkte gisteravond omstreeks 9 ure, dat er brand was ontstaan in het magazijn achter den winkel. Die ontdekking had voor een oogen- blik binnenshuis eene paniek tengevolge. De kinderen werden allereerst in eene andere woning overgebracht. De brand die zich dreigend liet aanzien, en die waarschijnlijk ontstaan was door zelfont- branding van lucifers, werd spoedig meteenige emmers water volledig gebluscht. De schade is daardoor zeer gering. olgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen zijn in het Schaar vanOnrust, Roompot, de stompe ton No. 4 met afgeknotten kegel verlegd op ongeveer 51° 36' 25" N.b. en 1° 16' 22" W.l. en de spitse ton No. la op ongeveer 51° 36', 27" N.b. en 1° 15' 53" W.l. In het Schaar bij Walsoorden is als minste diepte gevonden aan den spitsetonskant32 d.M., middenvaarwaters en aan den stompetons- kant25 d.M.op de ondiepte tusschen het Schaar en het grootscheepsvaarwater staat 22 d.M. minste water. Zaamslag. Bij J. B., arbeider, wonende in de buurt //Het Poontje" heeft men de regen- put zeer verontreinigd door er petroleum en vuil in te werpen. Men denkt aan eene wraakneming, omdat J. B. den landbouwer, waarbij hij werkzaam is, waarschuwde, dat een tweetal personen chili- salpeter wegnamen, die op het land werd ge- strooid, en tegen welke twee personen te dier zake proces-verbaal werd opgemaakt. Bij den- zelfden landbouwer is nu ook een baal chili salpeter uit de sehuur ontvreemd, de dader(s) onbekend. Axel, 15 Juni. Op de heden te Sas van Gent gehouden vergadering van de afd. Axel der Z. L. M. waren, behalve de voorzitter dbr. Ph. J. van Dixhoorn, slechts elf leden tegen- woordig Eenige ingekomen stukken werden voor ken- nisgeving aangenomen, terwijl het ledental met een vermeerderde. Voor de excursie naar Roermond op 17 Juni a. s. hadden zich officieel slechts 2 personen aangemeld, waarom werd besloten van het uitstapje af te zien. Werd besloten in 1910 van wege de afd. Axel eene tentoonstelling te houden niet alleeu van paarden, rundvee enz. maar ook van alle mogelijke landbouwwerktuigen, ter wijl op voor- stel van dhr. Joh. de Fejjter van Zaamslag aan alle leden der Z. L. M. "(ook in andere afdee- lingen) een circulaire zal worden gericht behel- zende het verzoek om geldelijken steun tot dek- king van de kosten, die de jeugdige afdeeling ter wille van hare expositie noodwendig maken moet. De voorz. drukte den wensch uit ruimschoots medewerking te mogen ondervinden. Niemand meer het woord verlangende sloot de voorz. de vergadering dankende voor de op- komst der enkele getrouwen. Hillst. Zondagnamiddag hield voor de leden van den R. K. Boerenbond Z. VI. 0. D. de ZEerw. Pater G. v. d. Elzen, Secretaris van den Neder- landschen boerenbond, eene rede over //Onder- linge Ongevallen-Verzekering". De ruime zaal van den heer Nelemans was geheel met belangstellenden gevuld. De Eerw. spreker behandelde op duidelijke wijze de statuten voor die verzekering, zooals ze door den Noord-Brabantsch Christelijken Boerenbond in een algemeene vergadering te Bokstel zijn vastgesteld, beantwoordde verschil- lende vragen en raadde ten slotte aan niet tot particuliere verzekering over te gaan, doch met bekwamen spoed aan de onderlinge verzekering te werken. Het behoeft zeker niet gezegd, dat de populaire en zeer bekwame spreker een daukbaar gehoor vond. (Zel.) Boschkapelle. Hier zijn op twee plaatsen ten nadeele van een onzer ingezetenen, te veld staande aardappelen en beeten uitgetrokken men had hierbij de brutaliteit een bosje beeten te binden aan de deur van den gemeente-veld- wachter. Nieuw-Namen, 15 Juni. Heden vierde het echtpaar C. van HeckenLeenknecht onder vele blijken van belangstelling hun gouden huwelijksfeest. Mooie versieringen waren aan hunne woning aangebracht, terwijl aan het feest vierend echtpaar prachtige cadeau's werden aan geboden. Zeer vele inwoners gaven van hunne belang stelling blijk door het uitsteken van het dundoek. De krasse oudjes resp. 82 en 78 jaar oud, werden aan hunne woning door het muziek- gezelschap „De Scheldezonen" eene serenade gebracht, terwijl ook nog eene muzikale wan- deling werd gemaakt door het dorp. Dat deze oudjes nog een groot aantal jaren mogen samenleven, is veler wensch. Maandagmiddag is het 7jarig zoontje van zekeren A. Dammer te Ekamp, gemeente Fin- sterwolde (Gr.) van een stroowagen gevallen met bet hoofd op den straatweg, tengevolge waarvan het knaapje korten tijd daarna over- leed. Te Dordrecht zijn, tijdens de kermis, in den nacht van Zaterdag op Zondag, drie bru- tale diefstallen gepleegd. In twee naast elkauder staande woningen, waarvan de bewoners uit waren, werden alle kasten en laden geopend en is een betrekkelijk klein bedrag aan geld gestolen. Verder is uit de toonbanklade van een winkel een drie gulden aan zilvergeld ont vreemd en zijn eenige gouden en zilveren voor- werpen gestolen. De dieven zijn met valsche sleutels binnengekomen. Te Arnhem zal gedurende de maand Augustus in den tuin van //Musis Sacrum" ge- organiseerd worden oud-Griekenland, waarop ver- schillende groote gebouwen, o a. het Parthenon, zullen nagebootst worden, terwijl er een winkel- galerij zal zijn, een oud-Grieksch marktplein enz. Verschillende vermakelijkheden, in overeen- stemming met de omgeving, zullen plaats hebben, oud-Grieksche dansen en tooneelstukken zullen opgevoerd worden, terwijl een Grieksche kapel niet zal ontbreken. Zondag legden drie knapen uit Heemstede botje bij botje om jenever te koopen. Door den oudste, een 17jarige werd drank gehaalc en er werd zooveel van verorberd, dat een 13- jarige knaap in kennelijken staat van dronken- schap door de politie in bewaring werd gesteld Dinsdagnacht is te Gouda ingebroken in de bank van leening. Door een poort bereikte men den achterkant van het gebouw, waar een ruit werd uitgesneden. Hierdoor kroop men naar binnen, foreeerde met beitels een deur en kon toen voorwerpen van waarde bereiken. Ontvreemd wer den alle gouden voorwerpen, die gisteren beleenc. zijn ter waarde van pi. m. 400. Alle andere voorwerpen, ook zilver, bleven onaangeroerd. De daders zijn onbekend. Het parket van 4ntwerPen heeft Zater dag avond een onderzoek in de Diamantclub' ingesteld, in verband met de langdurige afwe zigheid van een der leden van de club, aan wien voor een half millioen aan diamanten was toe- vertrouwd. De tusschenkomst van de politie was uitgelokt door een klacht, ingediend door talrijke klanten, wier diamanten zich in de brandkast van het bedoelde clublid moesten be- vinden. Deze laatste was op zijn beweren, dat hij ziek was, naar het ziekenhuis gebracht, van waar hij naar Bonn vertrbkken was. Hij hac zijn clienten beloofd, dat hij binnen eenige dagen zou terugkeeren, maar toen zijn afwezigheid te lang duurde, diendeu zij een aanklacht tegen hem in. Thans werd de brandkast geopend en men vond daarin een oude portefeuiile, die slechts eenige minderwaardige diamanten bevatte. Een buitengetwone vorm van dood trof den twintigjarigen zoon van een bekenden arts te Rome. Hij was soldaat en bij artillerie- scbietoefeningen in de Campagne ging hij om de uitwerking der schoten beter te kunnen zien, met een kameraad op een kleinen toren van de oude maar nog altijd gebruikt wordende water- leiding zitten. Het muurwerk stortte in en beide vielen in het stroomende water. Zijn kameraad kon zich nog aan een stuk muur vasthouden, maar hij zeif werd meegesleurd. Nadat de waterleiding afgesloten was kon men 's avouds zijn lijk ophalen. Na het eten van een gerecht met padde- stoelen zijn in 't kamp te Braaschaet (Belgie) acht officieren ziek geworden. Een hunner, majoor Gens, van de vestingartillerie te Namen, is reeds gestorven en men vreesde nog voor 't leven van een luitenant. De overigen zijn buiten gevaar. Zaterdag ging een 16jarige fabrieksjongen te Laken langs den Vergotedok naar zijn werk, toen hij opeens op een sinaasappelschil uitgleed en in het water viel. Voorbijgangers kwamen den knaap ter bulp, doch zij moesten tien mi- nuten werken, eer zij het slachtoffer konden ophalen, en de ongelukkige had toen reeds opgehouden te leven. Te Ashaville, in den Amerikaanschen staat Zuid Carolina, heeft men in een doodkist, die in de bergplaats van een ondernemer van be- grafenissen stond, het uitgedroogde lijk gevonden van George Lascelles. Deze heeft iudertjjd veel van zich doen spreken, doordat hij beweerde een zoon van den hertog van Devonshire te zijn en verscheidene menschen geloofden dat, totdat een onderzoek overtuigend bewees, dat zijn vader een boschwachter van den hertog was. Drie jaren geleden verd ween Lascelles spoorloos en de geneesheeren, die nu zijn lijk geschouwd hebben, verklaren, dat hij 3 jaren dood moet zijn. Nog onopgehelderd is de oorzaak van den dood en ook hoe het lijk in die bergplaats van den begrafenisondernemer is gekomen. Te Antwerpen is in Vlaamsche kringen nog al veel rumoer gewekt door het volgende Toen de majoor van een afdeeling jagers der burgerwacht (schutterij) op fie Kunstlei een bevel had gegeven in het Fransch, wat tegen de voorschrifteu. is, vroeg een der omstauders hardop of hij dit niet in het Vlaamsch had kunnen zeggen. Als antwoord gaf de majoor, die te paard zat, met zijn sabel zulk een slag op het hoofd van den jongeling, dat deze erg gewond zou zijn geweesc indien zijn strooien hoed, hem niet had gered. Maar de hoed was toch doorgeslagen. //Daar dat is nu een com mando in het Vlaamsch", riep de majoor //en nu weg of ik steek je doodDaarbij beval hij Rompez les rangsen de jongeling werd door de compagnie achtervolgd tot in het cafe Wagner, waar men hem wilde te lijf gaan maar waar hij kon ontsnappen. De Vlamingen zijn woedend. Het Verbond der Vlaamsche Maatschappijen in Antwerpen heeft per plakbrief het geval bekend gemaakt. En Ook het Hand. v. Antw. hoopt dat deze zaak de aandacht voor goed op de wetsovertrediug vestigt. De pastoor van het dorp Sturzelbronn, bij Saargemund, heeft bij het werken in zjjn tuin een zeer belangrijke vondst gedaan, nl. een bronzen koffertje dat een abtskruis in ivoor en paarlmoer bevatte en de wapens vertoonde van Sturzelbronn. Er lag ook een handschrift in op perkament, gedagteekend van 813, beslaande 317 bladzijden met geschilderde aanvangletters en als titel dragende //Concordia Regulorum." Er waren ook twee brieven, een van Koning Lode- wijk den Vrome aan St.-Benedictus van Aniane, om hem uit te noodigen het Concilie van Aken bij te wonen in 817, de andere van Pepijn de Korte, aan denzelfden Benedictus van Aniane,.betrekkelijk kwesties van klooster- lijke tucht. Hulst, 14 Juni 1909. ZKETUDINtiEN. Van 14 tot en met 15 Juni. Van 14 tot en met 15 Juui werden langs de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op en 27 afgescbut; door de Westsi. 7 op- en 3 algeschut. Positie der Stoomschepen. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 17 Juui Vrijdag 18 Zaterdag 19 n Zondag 20 r Maaridag 21 u Dinsdag 22 Woensdag 23 1.45 2.27 3.9 3.51 4.31 5.14 1.22 2.5 2.49 3.30 4.11 4.53 5.36 Axel. Huwelijks-aangiften. 3 Juni. Antkonie Pieter de Ruijter, oud 23 j., jm. en Pieternella de Blaaij, oud 22 j., jd. 10 Juri. Adriaan den Hamer, oud 50 j., weduwn. en Cornelia de Visser, oud 32 j., jd. Hu welijks-voltrekkingen. 3 Juni. Meeuwis de Regt, oud 26 j., jm. en Adriana Levina Dieleman, oud 22 j jd. Geboorten. 3 Juni. Daniel Franfois, z. van Cornelia van Hermon en van Maria van Cadsand. 4 Juni. Maia Elodie, d. van Joseph de Moor en van Maria Catbarina Vereecken. 6 Juni. Cornelis, z van Jacobus Gijsbregt Houg en van Elisabeth Margaretha Deij. 10 Juni. Ca- millus Norbertua, z. van Josephus Jacobus Michielsen en van Maria Louisa de Rechter. 11 Juni. Arsene Joseph Victor, z. van Julius van de Steene en van Irma Maria de Clercq. 13 Juni. Adam, z. van Marinus Pieter Zegers en van Elizabeth Schieman. 14 Juni. Elizabeth Krina, d. van Andries Hollebek en van Wil- leiniua de Jonge. Overlijden. 2 Juni. Mechiel de Visser, oud 82 j., weduwn. van Aaltje van Cadzand. 7 Juni. Jaspert de teijter, oud 6 m., z. van Adriaan en van Geertruij Heijnsdijk. 10 Juni. Neeltje de Visser, oud 61 j., echtg. van Leendert van Oosten. 14 Juni. Bernardus van Ruijven, oud 63 j echtg. van Johanna Frangoise de Haan. St. Jaiiateen. Hu welijks-voltrekkingen. 11 Juni. Carolus Ludovicus van Goethem, oud 28 j., jm. en Slephania de Block, oud 19 j., jd. Geboorten. 31 Mei. Leon Petrus, z. van Augnstinus van den Branden en van Emma van Holle. 2 Juni. Emerij Frandescus, z. van Cornelis Johannes Cockheijt en van Alberta van Avermaete. 6 Juni. Bertha Louisa, d. van Alphonsus Sturm en van Maria van Dorsselaer. 7 Juni. Cijrillus, z. van Johannes Baptist Pieters en van Philippina D'Hooghe. 12 Juni. Anna Maria Amelia, d. van Jan Frans Nachtegaal en van Maria Ludovica Aerts. 14 Juni. Alphonsius, z. van Franciscus Saman en van Maria Ludovica Impens. 15 Juni. Maria, d. van Franciescus Ludovicus de Potter en van Louisa van Eck. Overlijden. 10 Juni. Celestina Vonck, ond 10 m., d. van Aloijsius en van Maria Louisa d'Hooghe. Has van Kent. Iluwelijks-voltrekkingen. 12 Juni- Petrus Paulus Verplanken, oud 27 j., jm. en Jeannetta Maria de Bakker, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 Juni Rend Franciscus Anthonus, z. van Franciscus Vercauteren en van Eulodia van Goethem. 6 Juni. Robert Charles Henri, z. van Eduardus de Vleesschauwer en van Sophia Maria Mattheeuws. 11 Juni. Lea Regina Livina Rosa, d. van Octavos Petrus Adolphus van Praet en van Augusta Christiaens. Xaamvlae, Huwelijks-aangiften. 10 Jnni. Le- vinus de Blaeij, oud 22 j., jm. en Janna Leuntje Buijze, oud 22 j., jd. Johannes van der Boom (van Rotterdam), oud 35 j., jm. en Jacomina Catharina de Bokx, oud 33 j., jd. Geboorten. 6 Juni. Isaak, z. van Pieter de Jonge en van Pieternella Maria van Cadsand. 13 Juni. Janna Dirkje, d. van Adam Dirk Kaijser en van Maria Passira Hong. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 13,25, Rogge ^8,50, Wintergerst Zomergerst Haver /8,75, Erwten 13,Witte boonen f 12,50, Brnine boonen f 13,25, Duivenboouen /ll.— Paardenboonen f 10,50,Boekweit Lijnzaad f Koolzaad J Aardappels 4,50. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks f 0,£0. Ter weakmarkt waren aangevoerd 24 stuks Rundvee, 19 varsens waarvan verkocht 11 stuks rundvee en 7 varkens. VLAG. NAAM MA I Van en uaar Lading. Voor Ter Veuzeu I 15 Eng. s.8. Ned. 8.s. been. ».s. 14 15 Eng. 8.8. Noor. 8.8. Zweed. 8.8. been. s.8. D uits. zeel. Eng. 8.8. Zweed 8.8 Eng. 8.8. RUS. 8.8. Quentin 3607 Leith stukg. Richard 4850 Riga bout Uffe 5290 Hernosand idem l our Grill F rankfort 3269 Goole stukg. Arnfnd 3701 Riga hout Rosa 2654 Hernosand idem Ove Gjedde 4034 Trangsund idem Van 4-it III i Moderne Knnst 1902 Stolpemunde phosph. Saltmarshe 2633 Goole iedig Albert Edward 2,27 Griinsby idem Ellington 2047 W. Hartlep. idem Natalie 4956 Hull idem .s. HARALD vertrok 11 dezer van Methil naar Kroonstad. .s. JENNY in lossing te Riga, s. RICHARD in lossing te Ter Neuzen. .s. ELISABETH van New-flastle on Tyne naar Kroonstad passeerde 13 dezer des v ni. 4 uur Elseneur. s. HELENA vertrok 11 dezer van South Shields naar Soroka. MAGDALENA in lading te Blyth voor Kroonstad. ir 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2