Machinale Breierij. J. de Lange (wit briefje) J.P.VercouterenSr ■(geelbriefje). Een val van de 2de verdieping. H. K. H. Prinses Juliana, Advertentien. BRKEHDMAKING. ilOPIHDHet Volkslogement „De stad Vlissingen". Gemengde berichten. 5 verschillende soorten BRIEFKAARTEN Landbouwberichten. Laatste berichten. Mejuffr. MAATJE QUINTUS, „Hulp in Nood" te Ter Neuzen. Beurtveer van Axel op Rotterdam, Nieuw Circus van Gent. Een succes te Oudenbosch. V00RHANDEN: gefotografeerd door H. M. de Koningin. Firma P. J. van de Sande. D. HEIJGEIAAR J«Jz., F. G. P E U 9i E. Ter Neuzen. Nieuwediepstraat 6. De Husmaend. Poaitie der Stoomschepen. Alle ledematen gebroken. Alle middelen tevergeefs aangewend. Alleen de Kioosterbalsem hielp. Hier wordt wederom een belangrijk geval bekend gemaakt. Ter Neuzen. Boekhandel. Axel. 9 u. en 2 a., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., leeskerk en 2 a., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u., Ds. Hijmans van Koudekerke en 2 n., Ds. E. Kaams Jr. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Boos. Hnlst. 10 a., Ds. De Boer. 4»eref»rme.ertle Herkeu. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. Jansen van Burum. Axel A. 9 u. en 2 u.. Ds. J. H. Beumer v. Ureterp. B. 9 n. en 2 u., H. van Dijk v. Zwammerdaiu. Zaamslag A. 9 u. en 2 u„ Ds. B. Hamming. n B. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhondt. Hoek. 9 u. en 2 u., candidaat Wientjes v. Amsterdam. 4»ert>for iiit-crile gemi-enle (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 a. en n., Ds. A. Janse. Oud-Gereformeerde gemeenle (Vlooswijkstraat) Ter Nenzen. 9 u., 2 u. en 5} u., leeskerk. Iisskaul .,4il>en lliil'A<-r'* (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5£ u., dhr. J. J. Kense. Een ernstig ongeluk had te Mandeville, in den Amerikaanschen staat Louisiana, op de Mississippi plaats. Een aantal menschen, die een uitstapje hadden gemaakt, zouden door de stoomboot //Margaret" worden atgehaald en stonden op de pier te wachten op de aankomst van het schip. Toen dit naderkwam, drongen hllen haastig naar voren, de slecht aangelegde pier zakte in en 200 personen geraakten te water, juist op het oogenblik dat de boot aankwam en midden door de drenkelingen voer. Negentien personen verloren het leven en bovendien werden nog een veertigtal ernstig gekwetst, doordat zij in aanraking kwamen met de stoomboot of de schroeven. 's Gravenhage, 11 Juni. De Koningin met den Prins en Prinses Juliana zijn hedennamiddag te 2,55 ure per staatsspoor naar het Loo ver- trokken, door een jubelende menschenmassa uitgeleid. Aan het station toonde de Koningin, die er zeer welvarend uitzag, haar kindje aan den burgemeester en aan den gouverneurder residentie en ging daarop in den trein zitten met het Prinsesje op haar schoot, voor het venster van Haar compartement, waar in zich een wieg bevond. Onder onbeschrijflijk enthusiasme van de menigte, die den trein dicht naderde, vertrok het Koninklijk gezin. Heden overleed na een hevig lijden van enkele dagen, onze geliefde Zuster en Tante in den leeftijd van ruim 84 jaar. M. QUINTUS, Ter Neuzen. O. VOERMAN— 1 Van dee Bel. Ter Neuzen. J*. VAN DER BEL. C. A. VAN DER BEL. Aa. VAN DER BEL— dam^" Van Starkenborg van Straten. J A. VAN DER BEL. 'TerNeuzen L. VAN DER BEL d'Ivory. j leri>(euzen- Ter Neuzen, 11 Juni 1909. De Dijkgraaf van den DEKKERSPOLDER, maakt bekend, dat een vergadering van Stem- bevoegde ingelanden, zal gehouden worden op Woensdag 28 Juni a. s., 's nam. twee ure, ten huize van Mejufir. de Wed. Rolff te Axel, en dat de rekening over 1908/09, benevens de ontwerp-begrooting 1909/10, gedurende acht dagen, voor en na de vergadering voor belang- hebbenden bij den Ontv.-Griff, ter inzage zullen liggen en afschriften hiervan tegen betaling der kosten verkiijgbaar zijn. De Dijkgraaf, P. DEKKER Fz. Axel, 11 Juni 1909. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging maakt hare leden en donateurs bekend, dat de jaar vergadering zal gehouden worden op Zaterdag 12 Juni a. s., des avonds 8 uur, in de herberg bewoond door den heer M. J. Adriaansen. HET BESTUUR. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het breien van kousen in verschillende soorten. Ter Neuzen. Klaassenstraat 14. Hopende zich door een nette en vlugge be- diening de gunst van een ieder waardig te maken. Zich minzaam aanbevelend, De ondergeteekende bericbt hier- iH, mede, dat bij het vroeger voor zijn vader gedreven, nu voor eigen rekening hoopt voort te zetten. Axei Aanbevelend, 8 Juni 1909. M. VAU DOORN. gggBjpj!*'16* Voor de verkiezing van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier, op Diusdag 15 Juni a. s. worden ten zeerste aau- bevolen de heeren en Een politieman te Belfast zag op het vensterboord van een drankhuis een kleine doos staan hij nam ze op. Eensklaps weerklonk een geweldige ontploffing en de politieagent, erg gekwetst en bijna een oog uitgerukt, werd ver weggeslingerd. De stukken van het springtuig verbrijzelden de ruiten van het politie-commissariaat, gelegen recht over het drankhuis. De gekwetste agent is in bedenkelijken toe stand naar het gasthuis gebraekt. Bij een storm op de kust van Bretagne is een visschersbarge uit Donarnez vergaan de geheele bemanniug, 9 man sterk, kwam om. Door het springen van een band kantelde uabij Weenen een auto, waardoor de inzittenden tegen de straat geworpen werden. Een hunner, mevronw Kupelwieser, brak den ruggegraat en was op slag dood haar broeder werd licht ge- wond, haar man bleef ongedeerd, terwijl de chauffeur zwaar gekwetst werd. De overleden vrouw was 40 jaar en te Weenen om haar liefdadigheid bekend. Eindelijk kan de Amerikaansche politie op een succes wijzen tegenover het Genootschap van de //Zwarte Hand." Te Marion (Ohio), heeft de politie een italiaanschen fruitverkooper, Lima geheeten, in hechtenis genomen, in wiens huis bonderden documenten gevonden werden, uit welke bleek dat hij lid is van de //Zwarte Hand". Maar bovendien houdt men het er voor dat het huis het hoofdkwartier was van de //Zwarte Hand" in Amerika. Ook zijn nog zeven andere personen in hechtenis genomen. Dit kan misschien leiden tot arrestatie van de moordenaars van den politie-luitenant Petrosino op 13 Maart te Palermo. Uit de in beslag genomen boeken blijkt dat er op buitengewoon groote schaal afdreiging werd gepleegdop de geldverdeelingslijsten komen de namen van bonderden slachtoffers voor. De Rochefellertrust strekt thans haar geweldige vangarraen uit over bonbons, prelines en alles wat in Amerika aan zoetigheid ver- biuikt wordt. De trust zal in alle straten der Lnie reusachtige labrieken openen en daarmee de markt voor de snoepers veroveren ora zoo- doende ook in deze bedrijfstak een monopolie te stichten. le Conuso, op Sicilie, had een 60jarige boer pog om de hand gevraagd van een meisje, maar zij wees hem afen ook haar ouders weigerden de plannen vau den ouden vrijer te ondersteunen. Deze, hierover in woede ontstoken, vermoordde het meisje en haar ouders en wist daarna in het gebergte te ontkomen, waar hij zich eenige dagen schuil hield. Ten slotte waagde hij zich weer in de stad en kocht brood in een bak- kerswinkel. Hij werd herkend en een menigte liep voor den winkel te hoop, zoodat hij met meer kon ontsnappen. Toen de misdadiger in handen van de woedende massa viel, werd hij met stokken zoo geslagen, dat hij neerviel en daarna bedolf men hem onder een heop kei- steenen. De politie, die eindelijk ter plaatse kwam, vond niets dan een onkenbaar verminkt lijk. Dp het kasteel Seebenstein, in Neder- Oostenrijk, worden op het oogenblik onder- handelingen gevoerd over een huwelijk tusschen prins Franz Jozef van Braganza en een dochfer van den Amerikaanschen milliardair Vanderbilt. Prins Franz Jozef is een neef en petekind van den Keizer van Oostenrijk en 27 jaar oud. De bruidschat van mej. Vanderbilt bedraagt de kleinigheid van 120 millioen gulden. Het kleine stadje bij Berlijn *blijft zijn Europeesche vermaardheid, die het aan den on- sterfelijken //kapitein" te danken heeft, hand- haven, maar alweer ten nadeele van de gemeente- kas, die ditmaal niet door een valschen officier, maar door een echten gemeenteambtenaar is geplunderd. De ontvanger der plaatselijke be- lastingen ging een maand geleden op zijn huwelijksreis, maar is niet teruggekeerd en toen men, over zijn lang uitblijven ongerust geworden zijn kas eens nakeek, kwam men tot de ervaring dat deze totaal ledig was. De gemeentelijke overheid houdt strikt geheim hoe groot het door den ontvanger verduisterde bedrag is. I In den zomer van 1904 deed de Rijkslandbouwleeraar, dhr. ibbens eene studiereis van eenige maanden door Deneruarken. Van die reis werd door het Miniaterie van Landbouw een verslag opgemaakt en rondgezonden aan de Land- bonwvereenigingen in ons land. De Directeur-Generaal van den Landbouw, dhr. Lovink, schrijft in zijn voorwoord jAangezien de landbouw in Deneiuarken in velerlei opzicht onder soortgelijke omstandigheden verkeert als de onze, is het voor onze landbouwers van veel belang, te vernemen, wat in ge- noerrid land geschiedt tot verbeteriug van het bedrijf." Wij onderschrijven deze woorden ten voile en daarom ontleenen wij aan genoemd verslag het volgende omtrent den Husmand-staud in Denemarken. Het woord ^husmand", in t meervoud vhusmaend", beteekent letterlijk ve'rtaald„huisman". Onder een husmand verstaat men in Denemarken iemand, die minder dan 7 H.A. grond bezit en hoogstens 66a paard houdt. Het ontstaan van eene talrijke klasse van husmaend is door verschillende omstandigheden in de hand gewerkt. De grondslag werd gelegd bij de verdeeling van bet gemeenschappelijk grondbezit, doordien aan de kleine luiden, als vergoeding voor het verlies van weidegang voor een paar koeien eene zekere uitgestrektheid land werd gegeven. Het streven van de regeering is steeds geweest, aan den werkman op het platteland eenig grondbezit te verschaffen. Het ligt voor de hand, dat deze nieuwe bedrijven niet alle even groot wordenzoo waren sommige groot genoeg, om den bewoners een zelfstandig bestaan te verschaffen, terwijl op de kleinere de menschen nog in drukke tijdeu eene bijverdienste moeten zoeken op de grootere boerderijen iets wat thans nog het geval is. Het aanzienlijk aantal kleine bedrijven is zoowel voor de technische als de economische ontwikkeling van het landbouwbedrijf in Denemarken van groote beteekenis. Niet alleen de regeering maar ook de grootere land- bouwers hebben dan ook de groote waarde van den husmands stand ingezien. Direct zijn de husmaend voor lien als werkkrachten niet van zoo groote beteekenis, daar ze in hun kleine bedrijf veelal een zelfstandig bestaan vinden en dus in den regel niet als loonarbeiders gaan werken op de groote boerderijen, maar indirect zijn ze voor de grootere bedrijven wel degelijk van belang. Het hnsmandsbedrijf is als het ware een kweekschool voor arbeidskrachten. De husmandakinderen leeren reeds als kind de verschillende werkzaamheden op den akker en in den veestal en zijn later, als ze overbodig zijn geworden in het kleine bedrijf, als werkkracht voor den landbouw van veel meer waarde dan die, welke uit geen der grond bezittende stand geboren zijn. Maar dat niet alleen. Bij alle jonge mannen, geboren uit en groot gebracht in den husmaendstand, is het streven aanwezig, om later ook zelfstandig husmand te worden. Deze jonge mannen hebben een doel, dat alleen bereikt kan woraen door vlijt en spaarzaamheid. Wordt vervolgd). Zondag 13 Juni a. s., om 3 ure, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen door de Eden-cinema. ZKETIJDING Id IV. Van 9 tot en met 10 Juni. VLAG. NAAM MS. Van on naar. Lading. 10 Woo* Ter lieuzen I Eng. 8.8. Heriot 3506 Leith idem River Thames j 2242 Londen Vhii Ter leuzen t 8.8. River Lagan Eng. barge A thole 2272 Londen I 411 IRije Woor <-e»( 1 10 Noor. 8.8. Eng. 8.s. idem RllS. 8.8. Eng. 8.8. Zweed. 8.8 Eng. 8.8. Deen. 8.8. Rus. 8 s. Eng. 8.8. Duits. 8.8. Harald Kotka New-Hailea Natalie Sea Gull Albert Edward Hero St. Blicher Graf Tolstoi Hon Pera Eng. s.s. idem idem idem idem idem idem Rus. 8.8. 3065 lLoviaa 4796 Reval 4027 Trangsund Biga Londen Norr Sundett Hull Kotka Biga Goole Oatende Van 4956 2763 2727 2195 3106 3776 2658 3351 3968 (Rotterdam 2412 Goole 2895 idem 2554 Londen 3633 Manchester 3927 Liverpool 3610 Hamburg 4398 Grangem. Selzaete 1079 |Christiania ledig 10 Juni werden stukg. idem stukg. macadam hout stukg. hout stukg. idem hout stukg. idem idem idem ledig ledig idem stukg. idem idem idem ledig idem City of Stockh. Airmyn H umber Sea Serpent Ousel Serula Sappho Gen. Zimmerm. Van 9 Eng. s.s. Alchymist Van 9 tot en met 10 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op en 37 afgeschutdoor de Westsl. 4 op- en 4 afgesehut. HARALD vertrekt heden van Methil naar Kroonstad. .JENNY in lossing te Riga. RICHARD van Riga naar Ter Neuzen passeerde 1] dezer des v.m. 10 nur Elseneur. ELISABETH vertrok 9 dezer van New-Castle on Tyne naar Kroonstad. HELENA vertrok 11 dezer van South Shields naar Soroka. MAGDALENA in het droogdok te South Shields. Mej. F. Breibach, Leege Werfsteeg 7 te Leiden verklaarde //Bij het schoonmaken van een glazen afdak 51/,, M. van den grond bij eene mevrouw alhier, gleed ik uit en stortte naar beneden", aldus verklaarde Mej. Breibach. //Ik lag in een bloed- bad en al mijne ledematen waren bijna gebroken. Ik werd naar bet gasthuis vervoerd en beb daar vier weken gelegen. De pijnen die ik na dien tijd uitgestaan heb, zijn niet te vertellen. Alle mogelijke behandelingen en middelen werden op mij toegepast, de pijnen wilden evenwel niet wijken en ik bleef vreeselijk lijden. Loopen kon ik in het geheel niet en men moest mij dragen, als ik mij wilde verplaatsen. Mijne docbter Maria maakte mij opmerkzaam op den Kioosterbalsem, Klooster Sancta Paulo. Ik liet direct een pot komen van den drogist Broerse, Haarlemmerstraat 70 en nadat ik zes dagen daar trouw mede gewreven was, deden mijne ledematen mij minder pijn en kon ik mij een beetje voortbewegen. Ik zette de be- handeling met den Kioosterbalsem voort en thans zijn de ondragelijke pijnen verdwenen en kan ik weer loopen." De Kioosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is steeds onschadelijk. Rheumatiek, Rheumatische zenuwpijuen, Jicht, Podagra, Ischias, stramheid in de ledematen, spit in den rug, spierverrekkingen en alle dergelijke ziekten worden er ouviiorwaardelijk door genezen. Ook alle huidziekten wijken als bij tooverslag voor dezen kostelijken balsem. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, boe voor- deeliger dus Verkiijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende depothouders. De heer C. van de Ende, Brouwerstraat 42 te Oudenbosch, deelt ons mede Nu ik volkomen genezen ben van een nierziekte, waarvan ik ruim vier jaren het slachtoffer geweest ben, wil ik U hiervan gaarne melding doen. Ik leed steeds aan een aanhoudende en stekende pijn in den rug en lendenen. De hoofdpijnen. die ik vaak te verduren had, waren onbeschrijfelijk en ik kon dan somtijds niet zien, zoo hevig werd ik hierdoor gekweld en daarbij kwamen nog duize- lingen. Mijn eetlust en slaap waren beiden gering en steeds was ik met een vermoeid gevoel aangedaan. De urine kwam met een pijnlijk gevoel en was geregeld troebel, vuil met veel bezinksel. Ofschoon ik reeds onder docto- rale hulp voor mijn ziekte geweest was, bad niets mij kunnen helpen en daar ik reeds negen en zestig jaar ben, dacht ik dat er niet veel meer aan mijn lijden gedaan kon worden. Ik ben zeer verheugd dat ik tot een proefname met Foster's Rugpijn Nieren Pillen overgegaan ben, want bet gebruik van twee doozen slechts heeft mij van mijn ellendige kwaal verlost. Ik slaap thans gerust, heb geen hoofd- of rugpijn meer en gevoel mij veel flinker. Mocbten de pijnen onverhoopt nog eens terugkeeren, dan weet ik dat ik bij Uw pillen genezing kan vinden. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staande waar is en macbtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Mogelijk zal men U een ander geneesmiddel te koop aanbieden met de bemerking //even goed" of //juist hetzelfde". Gij vergist LI wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander genees middel //even goed" voor de nieren of //juist hetzelfde", als Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ze zijn te Ter Neuzen verkrijgbaar bij den heer A. van Overbeeke-Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontvangst van post- wissel k 1,75 voor een of 10,voor zes doozen. i Namens de Chrisc.-Nat. Werkmansbond (afd. Ter Neuzen), HET BESTUUR. van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 7