Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 12 Juni 1909. 49> Jaargang. feuxTTeTonI GIBIB BS R00BHB1D2I. No. 5312. Buitenland. TWBEDB De terechtstellingen van een dozijn reactio nairen te Adana, in Klein Azie, hebben elders nieuwe moorden op de Armenische bevolking tengevolge gehad. Het Mohammedaansche ge- peupel in de havenstad Alexandrette is tegen de christenbevolking losgetrokken. Ongeveer 100 menschen zijn bij de nieuwe moordpartij omgekomen. De reactionaire beweging had, naar de //Tageblatt"-corresp. meldt, zeker nog grooter omvang genomen, wanneer men niet bevreesd was geweest voor de weerwraak der Jong-Turken. De regeering doet wat zij kail om ordeverstoring te belett.en, meldt die corres pondent verder, maar versche troepen zijn nog niet aangekomen, waardoor de toestand hier en daar dreigend is. Dinsdag hebben, zooals gemeld, wederom terechtstellingen te Adana plaats gehad. Behalve 10 Mohammedanen werden 0 Armeniers gehan- gen. Dit laatste klinkt wel vreemd, maar wel- licht heeft de Turksche overheid daarmee een bloedige concessie gedaan aan de Koerden. De wali's van Erzeroem, Wan en Diarbekr zijn afgezetde nieuwe gouverneurs zijn Jong- Turken. De Turksche Kamer heeft de Grondwets- wijzigingen aangenomen en de zittingsduur op een half jaar bepaald. Een Reuter-bericht uit Konstantinopel meldt, dat de weg, die naar de Turksch-Grieksche grens leidt, inderhaast wordt hersteld. De militaire overheid bereidt zich op elke gebeur- lijkheid voor, want er zijn verwikkelingen in de Kretenzer kwestie ontstaan. Van die //verwikkelingen" deelt Reuter echter niets mede. Over de reis door Europa van Czaar Nicolaas, wordt half officieel uit Petersburg 't volgende berichtEen reeks ontmoetingen met vorsten zal plaats hebben, ailereerst met den Duitschen Keizer, die op uitnoodiging van den Czaar, in in 't midden dezer maand naar de Finsche Scberen komt. Einde Juni staat een beantwoor- ding van het bezoek van den Koning van Zweden op het program en eind Juli en begin Augustus een bezbek aan president Fallieres en aan Koning Edward, lets later vertrekt de Czaar naar Italie, ter beantwoording van het bezoek van Koning Victor Emanuel. Het juiste tijdstip voor deze laatste ontmoeting is echter nog niet vastgesteld. Zooals gemeld is, zal het bezoek aan En- geland zeer worden ingekort en van een reis naar Italie zal in 't geheel niets komen, wegens vijandige betoogingen en mogelijke moordaan- slagen. De berichten over de verduisteringen bij de Tasjkentspoor blijken juist. De instructie-rechter graaf Pahlen, heeft verduisteringen van vele millioenen ontdekt, waaraan 250 ambtenaren schuldig zijn 19 hooge ambtenaren, stations- chefs en inspecteurs, hadden I millioen ver- donkeremaand. Bij de intendance te Moskou zijn 140 officieren en ambtenaren, onder wie 8 excellenties, aangeklaagd wegens omkooperijen. Allen kregen ontslag, maar bleven, op verzoek van Poljalrow, den generaal-intendant, voorloopig nog in dienst, daar hij anders zonder ambtenaren zou zitten. 't Schandaal kwam uit bij de leverantie van leder. Bij een directeuf van een lederfabriek vond men een ganscheu stapel postbewijzen, kant en klaar, geadresseerd aan z/Als een opgejaagd stuk wild," zeide de trapper met heesche stem terwijl b(j diep ademhalend het zweet van zijn voorhoofd veeg- de. z/Wie vervolgde u dan?" //Die schurken van Apacheu Ze waren mij vlak op de hielen, doch in het bosch zouden ze mij niet te pakken gekregen hebben en daarom hebben de sluwe schurken mij omsin- geld, zoodat mij niets anders overbleef dan in dit blokhuis te vluchten." z/Dan is het zeker reeds door Apaehen om- singeld V" zeide de jonge man verschrikt. //Zoo is hetkijk maar eens door een der schietgaten en het zou mij niets verwonderen als ge eenige bruine gestalten in het bosch ziet bewegen." Charles Larnon keek naar buiten, doch hoe hij ook tuurde hij zag niets opvallends. ,/lk zie niets dan booraen en struiken," verklaarde hi) z/Maar ik zie meer en zal het u bewijzen," zei de trapper en schoof zonder geraas den loop van zijn buks door een der schietgaten, plotseling weerklouk een donderende knal door het woud. Tegelijk met de echo vac het schot hoorde men nog een ander geluid, dat den Franschman het bloed in de aderen deed stollen den doodskreet van een getroffen Indiaan, hooggeplaatste officieren. Intendantuurposten werden niet onder de 18.000 gulden verkocht, ofsehoon het jaartraktement 2600 gulden be- draagt. De beklaagden, hue zaak als verloien be- schouwend, verklikken elkaar om het hardst. De Russische regeering zou plan hebben het verboud van 't Russische volk te ontbinden. Krassofski, die de benden der Jodenmoorde- naars vormde, heeft tegen een hooge som een bundel compromitteerende stukken overge- geven, nadat huiszoeking bij hem was gehouden. Die stukken zijn nu in handen van den Minister van Justitie. Het onderzoek is geheim. Te Londen vergadert dezer dagen een pers- conferentie, een bijeenkomst van journalisten uit alle deelen van 't uitgestrekte Britsche rijk. In Engeland staat de Pers in hooge eere, ook bij de bewindslieden, die op de conferentie be- langwekkende redevoeringen houden. In't kort werd melding gemaakt van de redevoeringen van Rosebery en Grey, die beiden de landsverdediging bespraken. Deze beide liberale politici verde- digden handhaving der vlootsterkte. De vloot is in Engeland geen partij-kwestie meer. Con- servatieven en liberalen wedijveren gezamenlijk voor de vlootuitbreiding. Balfour legde gister nog eens den nadruk op het overwicht der vloot, waarvan het lot des rijks z. i. afhangt. Hij stemde in met de redevoeringen van Rosebery en Grey en spoorde aan tot vereeniging van strijd krachten. Te Essen had de opening plaats van het Europeesche spoorweg-congres, waarbij Pruisen, Beieren, Oostenrijk-Hongarije, Neder- land, Frankrijk en Italie officieel vertegenwoor- digd waren, terwijl bovendien 180 leden van spoorwegdirecties der verschillende Europeesche staten aanwezig waren. In de bijeenkomst werd besloten, dat het op 8 en 9 December te houden Europeesche spoorweg-congres, te Straatsburg zal plaats hebben. TER NEUZEN, 11 Juni 1909. De opening der jacht op waterwild is door Gedep. Staten van Zeeland bepaald op 19 Juli a. s. Gisteren speelden eenige knapen op den muur van de fortificatien bij den Oostbeer alhier. Een hunner, een zoontje van M. P., viel van den muur en bekwam daarbij naar het leek ernstig letsel. Hij werd huiswaarts gebracht. Naar wij vernemen is de toestand van den knaap thans gunstig. Een comisch voorval deed zich gisteren na- middag voor in de Vluchthaven alhier. Eenige vreemdelingen waren hier per motorboot aan gekomen, hadden aangelegd in de Vluchthaven en hielden zich daar onledig met het versterkeu van den inwendigen mensch. Of een hunner daarbij teveel krachten had opgedaan, zich wilde afkoelen of iets anders, dat weten we niet, maar wel dat een der touristen, ua zich tot op het hemd ontkleed te hebben, met een reddingsboei te water sprong, zich in het water ook ontdeed van zijn hemd en verschillende evolutien uitvoerde. In elk geval bleek aan de saamgestroomde toeschouwers, dat de bedoelde persoon goed met het natte element was vertrouwd. Hij scharrelde in het water met zijn reddingsboei als een bruinvisch, die herhaaldelijk aan de oppervlakte van het water komt om uit te blazen. Na ongeveer anderhalf uur gelukte het zijnen reisgezellen hem met vereende krachten binnen boord te trekken. Toen was de vertooning afgeloopen. Zaamslag, 11 Juni. Bij de heden alhier ge houden verkiezing voor een lid van den gemeente- raad (vacature L J. Geelhoedt) werden officieel candidaat gesteld de heeren A. de leijter en C. A. Wisse. Beide behooren tot de christelijke historischen, doch eerstgenoemde is door dezen en de liberalen, laatstgenoemde door de antirev. gecandideerd. EHaaischappij tot bewordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Dinsdagavond is de zomervergadering van het Hoofdbestuur gehouden, die voor het eerst werd gepresideerd door Mr. H. C. Moolenburgh, Burgemeester van Zierikzee, den nieuwen Voorzitter. Voor de werkzaam heden aanvingen sprak de heer J. H. O. Dominicus, Burgemeester van Kruiningen .en Voorzitter van de landbouw- afdeeling, en herdacht de groote verdiensten van aen afgetreden Voorzitter, Mr. P. C. J.Henne- quin, en wenschte den nieuwen Voorzitter kracht toe om de Zeeuwsche Maatschappij te helpen en te steunen. De toestand in Kruiningen is lang niet on- gunstig. Wij hebben hier vruchtbare en goed- bebouwde gronden, terwijl wij op t gebied van de paardenfokkerij en de veeteelt zeer zijn vooruitgegaan. AUeen is de toestand nog slecht op de gronden, die in 1906 zijn ondergeloopen. De Voorzitter dankt voor de vriendeljjke woorden tot hem gericht, en geeft de verzekering, dat hij de Zeeuwsche Maatschappij met al zijn kracht zal dienen. Na deze inleidende woorden werden de werk- zaamheden een uurtje opgeschort, in welken tijd door het strijkorkest Apollo een concert werd gegeven in de vergaderzaal. De agenda van de vergadering bevatte niet veel belangrijks. Medegedeeld werd, dat alle afdeelingen zijn vertegenwoordigd ook Dr. J. C. de Ruyterde Wildt, directeur van het Rijkslaudbouwstation te Goes, de heer 1. G. Kakebeeke, Rijksland- bouwleeraar en de heer C. Zwagerman, zuivel- consulent zijn aanwezig. Door de regeering is f 2500 subsidie verleend voor het zuivel-consulentschap. De voorstellen aangaande eenassistent voor den zuivel-consulent zullen door de regeering in nadere overweging worden gerfomen. Besloten werd het volgende jaar de algemeene verjjadeving en de tentoonstelling te houden in Axel.1 De heer A. Hoist van N.-Beveland zegt, dat men hier nog al eens gescbil heeft met zijn arbeiders. Daarom hebben een 3tal boeren op N -Beveland, waarvan spreker er een is, besloten hun arbeiders een aandeel in't bedrijf te geven, speciaal wat betreft de opbrengsten van de suikerbieten. Zij krijgen hetzelfde loon als voorheen, doch hebben kans meer te verdienen. En nu is het merkwaardig, dat juist de domste arbeiders voor deze nieuwe regeling niets voelen. Kunnen wij nu niets doen voor de ontwikkeling van den landarbeider Zij verdienen voor ons goed geld, want het gaat ons lang niet slecht. De Voorzitter zegt toe deze zaak nader in het dagelijksch bestuur te zullen bespreken. De heer Kakebeeke zegt, dat de Staatscom- missie voor den landbouw, waarvan ook hij lid is, spoedig een rapport zal uitbrengen over den toestand der landarbeiders. vermengd met den woedenden oorlogskreet der Apaehen, dien hij na den vreeselijken nacht in de prairie al te goed herkende. Spoedig echter verstomden die kreten en alles was doodstil in het woud. ,Nu weet gij waar wij aan toe zijn," zeide de trapper op beslisten toon. //Laten wij den toestand met kalmte onder de oogen zien en middelen tot onze redding beramen. Tot dat, de duisternis invalt, zullen de roode duivels ons met rust laten". Charles Larnon deelde nu den trapper in korte woorden het doel zijner komst mede, zijne toevallige ontmoeting met Ninette en hare vrees voor het leven baars vaders. /,Onze toestand is volstrekt niet zoo gevaarlijk als het schijnt", merkte Houdance op. »Het duurt nog twee voile urea eer de zon onder gaat en voor dien tijcl zullen de Apacheu, zooals ik straks zeide, niets ondernemen. In dien tijd kan er veel gebeuren. De kolonisten door Ninette ingelicht zullen wegens uw lange uitblijven ongerust worden en ons te hulp komen. Tien goede schutters zijn voldoende om de Apaehen te verjagen al zijn ze driemaal zoo sterk in aautal." z/En als uwe hoop niet verwezenlijkt wordt en de duisternis invalt eer men ons te hulp komt, wat dan „Dan weet ik nog een anderen uitweg", gaf de trapper ten antwoord, //doch vraag mij voor loopig niets naders daaromtrent". De Franschman kon weliswaar niet gissen, waarin de uitweg bestaan kon, maar de overtuiging van den trapper boezemde hem vertrouwen i n. Al zijn vooroordeel tegen den zouderlingen man was verdweneo, welke levenservaringen ook achter hem mochten liggen. Ninette wachtte intusschen met klimmend geduld de terugkomst van den dokter. Een onbedwingbaar gevoel van angst beving haar. Toen de zon op het punt was van onder te gaan en noch Charles Larnon, noch haar vader v^rscheen kon zij hare ongerustheid niet langer bedwingen en snelde naar den poortwachter, wien zij haar vermoeden, dat er iets gaande was, mededeelde en verklaarde naar het blokhuis te willen gaan om de reden van het uitblijven des dokters te weten te komen. Pierre schudde bedenkelijk het hoofd en gat toen de volgende diepzinnige verklaring //Of er is een ongeluk met den dokter ge- beurd, of niet. Laten wij aannemen, dat het laatste het geval isnaar mijn vermoeden is hij op het spoor van een stuk# wild geraakt en vervolgt dat." wDat geloof ik niet," bernam Ninette, //doch ik heb geen lust lang in ongerustheid te ver- keeren. Open de poort voor mij." z/Maar deukt toch wat ge aanvangt, kindlief. Als de vijanden werkelijk in het bosch op den loer liggen, loop je ze vlak in den mond. Zou het niet beter zijn, als wij het geval aan de kolonisten vertelden en z/Waartoe zou ons dat dienstig zijn Als de mannen op onderzoek uitgaan, zouden zij hun leven misschien op het spel zetten, mij echter, een zwak meisje. zal niemand leed doen. //In 's hemels naam dan," hernara de oude vast besloten, ./dan zullen wij gaan. Jawel Wat nu de ontwikkeling van den landarbeider betreft, heo is zeker merkwaardig, dat in geen provincie zooveel zoons van arbeiders de land- bouweursussen volgen als juist in Zeeland. In Friesland en Groningen nemen deze jongelui geen plaats op de schoolbanken. Nog veel meer dan thans moet het landbouw- onderwijs worden uitgebreid, doch zal dit ge beuren, dan moeten de landbouwonderwijzers vpel beter gesalarieerd worden. Dan komen er vanzelf meer cursussen, waardoor de arbeider ook zal kunnen worden ontwikkeld. De heer Vredenburch uit Tholen klaagt over het slechte bezoek op de afdeelingsvergadering. Hij zou wenschen dat het Hoofdbestuur door meer propaganda de belangstelling onder de niet- leden opwekte. Ten slotte wijst Dr. De Ruyter de Wildt op de practische wijze van werken in de Groninger Maatschappij van Landbouw. Daar worden door het Hoofdbestuur vraagpunten aan de afdeelingen opgegeven, die daarover rapporten uitbrengen, welke in een boekdeel verzameld, voor de leden worden verkrijgbaar gesteld. Hij beveelt die wijze van werken zeer aan. Kierna wordt de vergadering gesloten. Woensdagochtend is de Algemeene vergadering dezer Maatschappij gehouden, onder leiding van Mr. H. C. Moolenburgh, uit Zierikzee, die, onder applaus der vergadering, herinnerde aan de geboorte van Prinses Juliana. Gedeputeerde Staten zijn vertegenwoordigd. Met groote waar- deering spreekt de heer Moolenburgh over den afgetreden Voorzitter, Mr. Hennequin, die en in deze Maatschappij en in de vergaderzalen van Rijk en Provincie veel voor den landbouw heeft gedaan. Na een algemeene beschouwing over den landbouw te hebben gegeven en de leden te hebben opgewekt tot een krachtig vereenigingsleven, opende de \oorzit,ter de vergadering. Vooreerst worden eenige huisboudelijke zaken afgedaan. Daarop komt aan 't woord Mr. A. Schilthuis uit Groningen, die in plaats van Mr. H. P. C. L. de Kruijff Jr., uit Amsterdam, eene lezing hield over Een vrijwillige onderlinge land- bouw-ongevallen verzekering. Spreker begint met op te merken, dat een organisatie voor een vrijwillige onderlinge landbouw-ongevallenverzekering in wording is. De beweging voor deze organisatie is ontstaan uit het besef, dat men de arbeiders niet aan hun lot mag overlaten en dat men hen niet wil laten wachten tot een wet tot stand komt. Bovendien had men tegen een wettelijke regeling het bezwaar, dat de geheeie uitvoering zou berusten bij Rijksambtenaren en dat alles van uit Amsterdam zou worden onderzocht en geregeld. Men wil de verzekering in eigen handen houden dan wordt ze niet zoo grootscheepsch, omslachtig en duur. Neemt de landbouw zelf vrijwillig de zaak ter hand en kan men dan wijzen op een flinke organisatie, dan staat men sterk in zijn bewering, dat de zaak niet van den Staat behoeft uit te gaan, dan kan in't raam der wet ruimte worden o-elaten voor vrijwillige organisatie, wat dan mogelijk is, indien deze vooraf gereed is en goed werkt. Vervolgens ging spreker na, welke lasten door het ontwerp-Kuyper, dat van 1905 nog bijna 'onveranderd in den Haag ligt, op den landbouw worden gelegd. ik zeg wij, want uw vader heeft u aan mi) toevertrouwd en ik zou een slechte kerel zijn, als ik u moederziel alleen aan een onbekend gevaar blootstelde." Ninette protesteerde wel tegen die begelei- ding, maar Pierre bleef op zijn, stuk staan, haalde zijn buks voor den dag, vertelde zijn vrouw wat hij ging doen en vertrouwde haar zijne betrekking van poortwachter toe. Nu verlieten beiden de beschermende wallen der kolonie. Zij waren nauwelijks halverwege in het woud toen Ninette angstig staan bleef en zich tegen haar begeleider aaudrong. ffWat is er vroeg hij. ,/Daar achter het struikgewas ziet ge ze dan niet, die groote fonkelende oogen ,/Onzin, kindlief, dat zijn glimmende bosch- bessen, ik zal ze even voor je gaan plukken om je gerust te stellen. Een onbeschrijfelijke angst sloeg het meisje om het hart toen de oude op de vermeende bessen toeliep. Nu was hij er nog maar een schrede van verwijderd, doch in plaats van zich te bukken, bleef hij onbe- weeglijk van schrik, als een steenen beeld staan. Op hetzelfde oogenblik sprongen twee af- schuwelijk beschilderde Apaehen uit het struik gewas te voorschijn. De beide Indianen stonden met sombere blikken, doch niet vpandig tegen- over den ouden man, die plotseling zijn buks opnam en op hen aanlegde. Dit was zijn doodvonnis. (Wordt vervolgd). O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5