Gemengde berichten. Wei is dat het geval geweest bij zaken, waar op geenerlei wijze het geloof bij te pas gebracht kon worden. De sociaal-democraten aanvaarden als anti-these den strijd tusscben arbeid en kapitaal. De maatregelen die in het belang der arbeiders genomen zijn, zijn door de burgerlijke partijen ingevoerd dank zij de agitatie verwekt door de sociaal-democraten. Laatstgenoemde partij treedt alleen op voor de behartiging van de belangen der arbeiders en het is dan ook in hun belang, om eene versterkte fractie naar de Kamer af te vaardigen. De arbeiders hebben daarbij een groot maat- schappelijk belang. an de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Van der PeijI, die den spreker hulde bracht voor de gema'tigde wijze waarop hij zijne beginselen had verdedigd. Hij meende echter te moeten opmerken dat van vrijzinnige zijde verschillende wetsontwerpen ten voordeele der arbeiders zijn voorgesteld en ook wet geworden. Meer speciaal wees hij op de Ongevallenwet. Dat niet is kunnen voldaan worden aan de beloofde vermindering Van mili- taire uitgaven, is z. i. een gevolg van onmacht, niet van onwil en woordbreuk mag naar het, hem voorkomt aan de vrijzinnige partij ten deze niet worden verweten. De heer De Jong handhaafde zijne bewering dat het vrijzinnige ministerie De Meester zich ten opzichte van de uitgaven voor leger en vloot aan woordbreuk heeft schuldig gemaakt, daar in plaats van bezuiniging verhooging der uitgaven werd voorgesteld. Met kracht protes- teerde spreker tegen de uitlating van den debater dat de sociaal-democraten ter wille der propaganda zouden gestemd hebben tegen maat regelen in het belang der arbeiders, betoogende dat deze, dat ziende, de sociaal-democraten spoedig den rug zouden toekeeren. Hij hielc staande dat deze alleen opkomen voor de belangen der arbeiders en dat de vrijzinnigen door hun optreden het vertrouwen der arbeiders hebben verbeurd om voor de arbeiders op te treden. Waar de debater aanried om te stem- men op den heer Van Oyen kon spreker de arbeiders niet genoeg op het hart drukken hun stem uit te brengen op den heer Mr. Sannes, daar zij alleen van dezen behartiging hunner belangen te verwachten hadden. De vergadering werd matig bezocht en voor bet einde waren de helft der bezoekers reeds vertrokken. Zaterdagavond hield voornoemde spreker eene leeing te Hoek. Vrijdagavond trad in het lokaal van den heer Koole te Axel voor de kiezers op de heer Vorsterman van Oyen. Er had eenig debat plaats. Zaterdag werd eene goed bezochte vergadering gehouden te Zaamslag. Aldaar werd geen debat gehouden. -Naar men ons mededeelde had gisteravond te Philippine eene vergadering plaats waarin voor de kiezers optrad de heer Vienings, van Breda. Deze vergadering werd aangekondigd na afloop der vergadering, waarin de heer Van Oyen optrad. Voornoemde heer zette voor de kiezers uiteen de beteekenis van den strijd die thans wordt gestreden en de redenen waarom de rechtsche partijen, anti-revolutionairen en katholieken samen werken. Voorts besprak hij ook nog enkele practische belangen van Philippine, die door den heer Van Oyen waren besproken. De heer W. A. Dekker van Hoofdplaat heeft te Utrecht met goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in de Godgeleerdheid, tweede gedeelte. Zaterdag is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht D. C. P. d. S., 21 jaar oud, geboren en wonende te Sluis, timmermansknecht, verdacht van verduistering, gepleegd te Brussel op 28 Februari jl. Zaamslag, 5 Juni. In de door ingelanden van den Zaamslagpolder gehouden vergadering. werd de rekening over het afgeloopen dienst- jaar vastgesteld, in ontvang op 12677,63 de uitgaven op 10493,43, goed slot 2184,20. Het dijkgeschot werd bepaald op 6 per hec tare, evenals het vorige jaar. Het voorstel van den heer J. van Hoeve van Axel, in de vergadering van 1908 gedaan, om den grindweg bezuiden het Veer door kei- bestrating te vervangen, werd niet aangenomen. Het verzoek van den Raad van Zaamslag om een bijdrage in de kosten tot verharding van den Pouckepolderschendijk werd aangenomen. De begrooting voor 1909/10 sluit in ontvangst en uitgaaf met 10251,79. In de vergadering van ingelanden van den Groote Huissenspolder werd de rekening vastgesteld in ontvang op 6560,72, in uit gaaf op 4427,11, goed slot 2133,61. De begrooting voor het volgende dienstjaar bedraagt 25477,73. Hieronder is begrepen f 19000 voor bekeiing van de Polderstraat en van den weg benoorden Poonhaven tot in aansluiting met den Kamperschenweg. Het dijkgeschot werd bepaald op 7 per hectare of 0,50 hooger dan het vorige jaar. Herbenoemd werd tot lid van den dijkraad de heer Ph. J. van Dixhoorn. Tot lid van de commissie van toezicht op en beheer over den Valweg, ter vervanging van wijlen den heer A. lliemens werd benoemd de heer F. J. M. de Moor. De rekening vastgesteld door ingelanden van den Aan- en Genderdijke polder bedroeg in ontvang 1701,32s, in uitgaaf 1463,386, goed slot f 237,94. Het dijkgeschot werd be paald op f 5 per H. A. In beginsel werd besloten tot begrinding van al de nog onver- harde in onderhoud bij den polder zijnde wegen, behalve een klein gedeelte van den dijk gelegen tusschen de polderstraat in den groote Huissens polder en het gehucht Poonhaven, welke ge deelte geacht werd alleen in het belang te zijn van de polders Groote Huissens en van Lijnden. Zaamslag, 7 Juni. In vergadering van ingelan den van den Margarethapolder werd herbenoemd tot dijkgraaf de heer F. de Ruijter en tot lid van den dijkraad de heer W. de Klerk. Door ingelanden van den„Kleirfet Huisjehs- polder werd tot lid van den dijkraad herbenoemd de heer J. Verpoorte. Verder werd besloten tot aanleg van een gedeelte grindweg vanafi" den bestaanden onder den zeedijk tot aan de hof- stede bewoond door de wed. A. J. Verpoorte. Ingelanden van den Eendragtpolder benoemden in plaats van den heer P. Dees tot lid van den dijkraad den heer W. Dees. Philippine. Zondagnamiddag omstreeks half vijf ure hield de heer Vorsterman van Oyen eene politieke rede in de herberg van J. van Hurck. De zaal was meer dan overvol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Hij was, zoo begon de spreker, naar deze gemeente gekomen om den kiezers in te lichten, wat de beginselen waren der vrijzinnig-demo- craten, en die niet te verwarren met de sociaal- democraten. Hij wenscbte gaarne de toehoorders zijne be ginselen tegenover die van zijn tegen-candidaat der anti-revolutionaire partij, die Zaterdag 30 Mei alhier heeft gesproken, duidelijk te maken. Mochten de kiezers niet met zijne beginselen kunnen meegaan. welnu, even goede vrienden, dan kiest men de tegenpartij. Na uiteenzetting vau verschillende politieke vraagstukken en wetten kwam spreker tot de locale belangen. Wat de tramplannen aangaat, wenscht hij niet alleen de verbinding per tram tusschen het 4e en 5e district maar ook dat de trambaan zoo breed worde aangelegd, dat er een rijweg naast komt. Bij de mosselvisscherij wenscht spreker dat de perceelen in den Brakman niet verpacht zooals de heer Dieleman verlangt maar verloot worden, daardoor komt de kleine vis- schersman in de gelegenheid om zelf in mosseien te kunnen handelen. Dan is er nog eene voor- waarde, dat de visschers zich vereenigen en door tusschenkomst van hunnen afgevaardigde er op werken om mannen van het vak in het visch- bestuur te krijgen. Nog een bezwaar dient opgelost te worden en dat is, als in Belgie en b rank rijk de mosselzaadbanken reeds lang open zijn gesteld, die aan onze kusten steeds gesloten worden gehouden. Voor schade aan de kusten beboeft men immers niet te vreezen Waarom worden die dan door de polderbesturen Tien honderd en Zwarte, aan Breskens en aan Wal- cheren verpacht Spreker had een kijkje genomen aan de haven en het kanaal, het werk van den voor Philippine onvergetelijken afgevaardigde Hennequin. Spreker weet, dat die haven nog altijd een lastpost voor die gemeente is. Het rijk heeft duizenden en nog eens duizenden guldens van die indijking geprofiteerd en trekt nog jaarlijks groote sommen van die landerijen, daarom kan ook het rijk die haven wel een rijkshaven maken en de arme gemeente een groote last van hare schouders nemen. Vervolgens sprak de heer Van Oyen nog over staatspensionneering, die bij mogelijk acht, met vrijlating van inkomens van 400 tot 500. Ten slotte ried hij de kiezers aan te stemmen op den caudidaat hunner overtuiging. De voorzitter der vergadering,- .de- lieer -Wis- kerke, sprak een woord van dank tot Serf spreker. Nieuw-Namen, 6 Juni. In den namiddag van 5 Juni jl. werd het den daaropvolgenden dag te houden Internationaal Festival aange kondigd door het luiden der klokken, kanon- neugebulder en eene muzikale wandeling in het dorp der feestvierende vereeniging //De Scheldezonen". In den vroegen morgen van 6 Juni was het dan ook door het uitsteken van het dundoek en de mooie aangebrachte versieringen het dorp aan te zien, dat er iets bijzonders zou plaats hebbenhetwelk dan ook betrof de feestviering wegens het 50jarig bestaan der Parochie en 40jarig bestaan der vereeniging //De Scheldezonen". Des uamiddags te 2 ure had de optocht plaats door de 15 deelnemende gezelscbappen, onder net gebulder der kanonnen, en het afwisselend spelen door de gezelschappen van pas-redoubles. Na afloop van den optocht werd de eerewijn aangeboden en aan elk deelnemend gezelschap in het lokaal der R. K. bewaarschool een herinneringsmedaille uitgereikt. Daarna werden door de vereenigingen op de hun aangewezen kiosk verschillende nummers uitgevoerd. In 't dorp stroomde het van het volk honderden menschen waren van elders gekomen om aan de feestviering deel te nemen. Daar er zich naar men hoort geen wanklanken of wanordelijkheden hebben voorgedaan en het weer naar wensch medewerkte, mag dit feest dan ook als goed geslaagd beschouwd worden. Men hoorde wel eens fluisteren //Op andere plaatsen hebben ze wegens de geboorte van onze Prinses Juliana flink feest gevierd," en daar hier in die dagen niets anders heeft plaats gehad, dan alleen door de vereeniging wDe Scheldezonen" eene muzikale wandeling door het dorp, geen kindertractatie, nock iets anders bij die blijde gebeurtenis, mogen wij ook wel eens een feestje hebben. v j Vrijd^^cht werd op den straatweg tus schen Rotterdam en Overschie de koopman M., uit Overschie, door twee straatroovers aange- vallen, en zoo geslagen, dat hij het bewustzijn verloor. In dien toestand werd hem zijn geld en horloge ontroofd. De twee roovers, vader en zoon, zijn Zaterdagmiddag in de Zandstraat te Rotterdam aangehouden. Geen leergeld. Een Duitscher die op zijn doorreis naar Amerika te Rotterdam ver- toefde, kwam in aanraking met kwartjesvinders. De kennismaking kostte hem 60 mark. Uit de koningshaven te Rotterdam is het lijk gevischt van een 40jarige vrouw, gekleed in zwart zijden blouse, zwarten rok enz. Op het lijk werd o.a. bevonden een Zeeuwsche broche, gouden horloge met zilveren kettiug. J Door de gemeente-politie te Franeker is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden en na het verhoor naar het huis van bewaring overgebracht zekere Tichelaar, van Franeker, wegens poging tot moord op den agent Bosma. Deze agent had Tichelaar, die in beschonken toestand verkeerde, naar huis achtervolgd. Toen Tichelaar even in huis was geweest, kwam hij op straat terug en haalde van onder zijn jas een bajonet (een wapen, dat hij als landweerplichtige in huis had) te voorscbijn, waarmee hij onder bedrei- ging//lk zal je een por geven", Bosma te lijf wilde. Deze wist echter hem de bajonet uit de handen te slaan en den woesteling te arresteeren. Weer een ongeluk met een geweer 1 De tuinman van de stichtitig Wolfhezeu", bij Oosterbeek, wilde een geweer beproeven. Onverwachts ging dit af en het schot trof den boschwachter Jansen in de borst. Zijn toestand is hopeloos> -t- Bidstohd vdor verkidzin'g. Woensdagavond zal in de groote zaal van Irene, te Utrecht, een bidstond gehouden worden voor de Tweede Kamer-verkiezing, waarbij als sprekers zullen optreden prof. H. Visscher en Ds. Gewin. Te Wageningen reed de Oosterstoomtram een 2jarig kind aan, dat daarbg een ernstige hoofdwonde bekwam, waaraan het een paar uur later stierf. Te Jubbega (Fr.), is Vrijdag het 3jarig kindje van den hakker Van Zee in de Schoter- landsche Compagnonsvaart verdronken. Kordate vrouw. Vrijdagnacht heeft bij de wed. De Haan, herbergierster, aan den IJweg, te Haarlemmermeer, poging tot inbraak plaats gehad, welke door het kordaat optreden van de dochter, die met haar ruim 80jarige moeder samenwoont, werd verijdeld. Ze begroette den Jnbreker met eenige schoten uit haren revolver, zoodat hij het geraden vond te vluchten. De buren, welke in allerijl werden gewekt, snelden toe om hulp te verleenen. Politie werd gehaald en aan deze gelukte het, den inbreker te arresteeren, naar Hoofddorp te brengen en voofloopig onschadelijk te maken. Bij zijn arrestatie was hij gewapend met een lang, scherp mes. Bij zijn verhoor heeft hij gezegd: tin, iJMei- jl. uit de gevangenis te zijn ontalagen. Hij wordt verder ter beschikking der justitie gesteld. Men meldt uit Haarlem Yan het gezin in de Schermerstraat is in het gasthuis ook het derde door de epidemische meningitis aangetaste kind overleden. De doktoren meenen de ziekte thans te heb ben gestuit. De vader, een zuivere bacillenbron, en twee kinderen, zijn nog ge'isoleerd, maar gevaar voor voortplanting der ziekte bestaat niet meer. Donderdag werd ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis te Nieuwerbrug (bij Woerden) feest gevierd. Dit feest had een treurig slot Door het vele publiek ontstond er eenig ge- drang, waardoor zekere v. d. B. op zijn voeten werd getrapt. Hierover in woede ontstoken, gaf hij den 21- jarigen S. een slag tegen het hoofd, welke zoo- danig aankwam dat S. onmiddellijk op de plaals ineenzeeg. Een geroepen geneesheer kon bij het slacht- ofl'er, dat een boerderij werd binnengedragen, niets anders dan den dood constateeren. De dader is in hechtenis De feestelijke stemming was hierdoor eens- klaps geeindigd. De dader, v. d. B. van beroep klompenmaker is vader van 7 kinderen het slachtoffer, de 21jarige S., was kostwinner voor zijn groot- moeder. Te Paesens kwam S. T. tot de minder aangename ontdekking, dat uit zijn kist^een briefje van f 40 werd vermist. Het biljet had gelegen tusschen twee van 100, welke op- merkelijk genoeg, op hun plaats waren gebleven. Zekere Peirlot, schaper te Westdorpe, was zijne wol komen leveren bij Ad. Mazure te te Assenede. Onderweg is hij vau zijne kar ge- vallen en is een der wielen hem over de beenen geloopen. Dr. Bruinsma verleende heelkundige hulp. Zaterdagavond is er te Amsterdam brand Ontstaau in de keuken van de 2e verdieping van het perceel Ferdinand Bolstraat 81, door het omvallen van een peti-oleumlamp. De vlam deelde zich mede aan de kleederen van de be- woonster, die in haar angst de straat opsnelde. Nadat het vuur was gedoofd, werd de vrouw, met brandwonden overdekt, in haar woning gebracht en aldaar verbonden. De brand werd spoedig gebluscht. Verkeerd gesprongen Dezer dagen heeft zoo vertelt de A.v.d.p. een aandeelhoudersvergadering plaals gehad van een der grootste transportondernemingen te 's Gravenhage. Op deze vergadering verschenen een 29 #aan- deelhouders", die alien als //stroomanuen" moesten dienst doen. Er waren kellners, kleine kooplieden enz. onder en alien waren door den Amsterdamschen directeur der onderneming die zijn Haagschen collega een beentje wilde lichten, van 6 aan- deelen voorzien, uitbrengende samen 6 stemmen, dus in het geheel 174 stemmen. Nu wilde het geval, waardoor laten wij in het midden dat de stroomanneu op de vergadering toen het op stemmen aankwam, alien tegen hun lastgever stemden, wat tenge- volge had, dat de Haagsche directeur met groote meerderheid van stemmen in zijn functie werd gehandhaafd en ook andere voorstellen, van Amsterdamsche zijde ingedieud, met groote meerderheid van stemmen werden verworpen. Daarmee was de zaak evenwel niet afgeloopen. Een der stroomannen-aandeelhouders vroeg na afloop van de vergadering aan een der aanwe- zigen „Moet ik die //briefjes" (depotbewijzen bewijzen dat de aandeelen gedeponeerd waren) nu nog weer teruggeven z/Neen", was het antwoord en daarop werd door de stroomannen aan den Amsterdamschen directeur medegedeeld//eens gegeven blijft gegeven". Goede raad was duur De eigenaar der 174 aandeelen wilde zijn bezit natuurlijk graag terug hebben en deed daartoe met zgn advocaat alle moeite. Men begon //goede raad is duur" zeiden we geld te bieden en wel tot duizend gulden toe, maar de andere partij antwoordde//als 't u duizend waard is, dan mij wel tweeduizend. (Een der nieuwe z. g. aandeelbouders trad namenlijk voor alien op). Ten slotte werd de hulp van een commissaris van politie en den officier van justitie inge- roepen en na dagen achtereen in de weei te zgn geweest om de handteekening van de pseudo- aandeelhouders te krijgen, waardoor zij afstand doen van hun rechten, uitgedrukt in het depot- bewijs, is dit met 't grootste gedeelte hunner gelukt. Eenige „aandeelhouders" blijven echter, naar men o"ns meedeelde, trots alle dreigementen met vervolging, weigeren en willen of//aandeel- houder" blijven of hun recht als aandeelhouder duurder verkoopen. We zijn benieuwd boe de zaak nog zal afloopen. Donderdagavond heeft te Parijs een buiten- gewoon hevig ouweder gewoed, dat gepaard iring met zware stortbuien en sterken hngelslag. Op verschillende plaatsen liepen de kelders on der water, zelfs stonden hier en daai stiatin blank, zoodat het verkeer was gestremd. De barakken, waarin sedert den brand in het en- traal gebouw de telephoondienst tijdelijk onder dak is gebracht, hadden het hevigst te 1 ijden Bij stroomen drong de regen door de spleten van het dak, zoodat de kabels onder water kwamen te staan en het geheele telepboonver- keer werd gestoord. Er werden onmiddellijk maatregelen genomen, teneinde kortsluitingen te voorkomen. De onderstaatssecretaris van posterijen en telegraphie Simyan hield zelf toe zicht op het werk en vertrok eerst weder, nadat alle gevaar was geweken. In den sneltrein van Sonneberg naar Wurzburg is de //Amtsrichter" Gehring uit Schalkau bij Sonneberg het slachtoffer geworden van een moordaauslag. De ongelukkige werd bewusteloos en badende in zijn bloed bij aan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2