Ter Neuzensche Courant. - Donderdag 3 Juni 1909. 49e Jaargang. No. 5308. T "W ZEi IEJ D IEI B L A 3D. SP00RWEG MECHELEN-TER NEDZEN. Bekeudraaking overeenkomstig art. 28 der Wet Tan 9 April 1875 (Stsbl. 67). De hierna opgegevene tarieven voor het vervoer van goederen, levende dieren, enz., door de nevenvermelde Ministerieele beschikkingen goedgekeurd, zijn in de stations Ter Neuzen, Sluiskil, Axel, Kijkuit en Hulst aan den aangeduiden prijs verkrijgbaar. TER NEUZEN, 2 Juni 1909. Ia den tuin van //De Buicen-Societeit" alhier, werd gisteren gehouden het vijfde Zomer- feest van de gezamenlijke Christelijke vereeni- gingen alhier. Dit feest kan weder goed ge- slaagd genoemd worden. Het hezoek aan den tuin was zeer druk en het was der comroissie gelukt de medewerking te verkrjjgen van een aantal erkend goede sprekers. Het openingswoord werd uitgesproken door Ds. G. van Dis, van Zaamslag, waarna Ds. J. D. Domela Nieuwenhuis van Gent sprak over z/Wat de vaderen deden en wat de kinderen moeten doen." Alsnu volgde de pauze, gedurende welken tijd zieh deden hooren het Christelijk rauziekgezel- schap ^Excelsior" en de Chr. gemengde zang- vereeniging //Looft den lleer". Deze gezel- schappen voerden tot genoegen der opgekomenen verschillende stukken uit. Na de pauze werden de spreekbeurten ver- volgd, allereerst met eene rede van Ds. J. van den Berg van Feijenoord over /,Een gedenk- waardig jaar". Daarna sprak Ds. J. van Petegem, van Groede, over »Wat doet gij boven auderen vervolgens Ds. A. Yermeer van Vlissingen over //Matth. 6 28, Aanmerkt de lelien des velds", Ds. M. Uijtenhoudt van Zaamslag over //Jezus jongeling- schap", waarna door Ds. E. Raams van Hoek het slotwoord werd uitgesproken. De verschillende sprekers werden met voort- durende aandacht gevolgd en de bezoekers van dit vijfde zomerfeest waren zeer voldaan over den hun door de vereenigingen geboden genoeg- lijken dag. De zang, tijdens de spreekbeurten, werd bege- leid door het muziekgezelschap //Excelsior". In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van de liberate kiesvereeniging »De Vrijheid" werd in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer De Masier tot bestuurslid ver- kozen de heer N. J. Harte. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de heer D. Buyze, wien door geachte ingezetenen eene candidatuur voor den gemeenteraad was aangeboden, en die deze aanvankelijk had aan- genomen, op dit besluit is teruggekomen en thans geene candidatuur wenscht, op grond dat zijne tegenwoordige instructie als gemeente- geneesheer hem belet eene eventueele benoetning tot lid van den raad te aanvaarden. Het bestuur, dat voornemens was voor te stellen de candidatuur van den heer Buyze te steunen, stelde thans als candidaat voor, de heer E. 0. Kerkhoven, rijkshavenmeester, die zich voorloopig had bereid verklaard eene candidatuur te aanvaarden. Daar geen verdere candidaten genoemd werden. had de stemming plaats, met het resultaat dat de heer Kerkhoven met algemeene stemmen tot candidaat werd verkozen. Gisteren werd alhier des voormiddags in het //Hotel des Pays-Bas" eene buitengewone vergadering gehouden van het Prov. comite van Antirev. kiesvereenigingen in Zeeland. In deze vergadering werden huishoudelijke zaken be- handeld. Des namiddags werd in de Geref. kerk eene vergadering gehouden toegankelijk voor anti-revo- lutionairen, christelijk historischen en Roomsch- Katholieken, waarin als spreker optrad Ds. Vunderink, Ned. Herv. predikaut te Amersfoort, met het onderwerp //Onze strijd". Naar men ons mededeelt was het bezoek niel druk te noemen en behandelde de zeer begaafde spreker de beginselen der rechterzijde. De vergadering werd geopend door den voor zitter van het Prov. Comite, den heer Mr. A. A. de Veer, die ook een slotwoord sprak, waarna door Ds. Vunderink de vergadering met dank- zegging werd gesloten. Zaterdag speelde de voetbalvereeniging Hercules een wedstrijd tegen een elftal der alhier in garnizoen zijnde militairen en won deze met 81. Met de rust was de stand 40 doelpunlen. Den daaropvolgenden Zondag had dezelfde vereeniging een ontmoeting met de vereeniging E. M. M. uit Vlissingen. In het begin spelen beide clubs met 10 man en zijn volkomen aan elkaar gewaagd. Stand met de rust 22. Bij de hervatting van het spel is, hoewel Hercules thans volledig E. M. M. beslist de sterkere en weet nog 4 maal te scoren, zoo- dat zij met 62 doelpunten leidt. De ruim 300 H. A. groot zijnde polder, welke een voiig jaar is bedijkt in het/SYaaken welke polder door het publiek tot heden Slaak- polder werd genoemd, is thans gedoopt Prins Hendrikpolder. Die polder is nu geheel met koolzaad bezaaid, wat nu in vollen bloei staat en een mooi gezicht oplevert. Tot onderwijzer aan de R. K. school te Vlissingen is tegen 15 Augustus benoemd de heer M. Castenmiller van Stoppeldjjk, thans onderwijzer te Gilze. Bij de te Assenede gehouden aanbesteding van het leggen van een keiweg van Porphyr- keien 12/14 was minste inschrijver de heer J. Jansen te Ter Neuzen voor 33.493.92 francs. Zaamslag, 29 Mei. Heden werd alhier door den architect P. Galle voor mej. de wed. W. de Putter aanbesteed, het bouwen van een landbouwschuur, op de hofstede bewoond door mej. de wed. A. J. Verpoorte in den Kleine Huissenspolder te Zaamslag. Voor het eerste perceel, metselwerk, werd ingeschreven door L. de Visser voor 2987, H. P. Lensen voor 2970, J. van de Velde voor 2495, Joh. van Fraeijenhove voor 2460, J. H. Houg voor 2450, en W. Galle voor 2398, Voor het tweede perceel, timmerwerk, werd ingeschreven door D. W. F. Kaijser en P. J. VVisse voor 4128, C. H. H. Wisse'voor 3997, J. Wisse voor f 3856, Gebr. Stoffels voor 3810 en D. Galle voor 3800. Het werk werd gegund aan de laagste in- schrijvers. Door de zorgen van de afdeeling Volks- onderwijs zullen de kinderen der -openbare scholen in deze geraeente een pleizierreisje maken naar Antwerpen. De datum is voor loopig vastgesteld op 2 Juli, tweeden kermisdag. De meeste leden verklaarden de reis te zullen meemaken, met huisgenooten. Philippine. Zaterdag 29 Mei, 's avonds te half zes, trad in de zaal van P. Wijnedeheer Mr. P. Dieleman, de anti-rev. candidaat in het district Oostburg, voor de kiezers op. Voor de pauze werd gesproken over mosselbanken enz. Na de pauze werd behandeld staatspensioen of verzekering. Met de betuiging, dat sociale wetteu ontzaglijk veel geld kosten, ging spreker de geschiedenis na, wat ouderdoms-, ziektever- zekering enz. betrof, van de bekende motie Heldt in de Kamer af. Spreker verzekerde dat pensionneering zonder premiebetaling ru'ineus voor het land zou wezen en gaf de bekende cijfers van Treub, wien hij voor zijne kennis zeer veel lof toezwaaide. Ook werkte staatspensioen demoraliseerend. De kleine winkeliers en herbergiers zoudeu er niet door gebaat zijn. lnvaliditeits- en ziekteverzekering zou er door achterwege blijven, de barmhartig- heid zou te loor gaan. We gingen den weg van het communisme op die manier op. Staatspensionueering was eene bedriegelijke leuze. Spreker liet eene plaat zienMr. Goeman Borgesius een windei leggende. Ook de verzekering zou geld kosten, volgens den oud-min. De Meester 6,400,000. Hoe aan het geld van die verzekering te komen Van links wil men geene indirecte belastingen, geene wijzigiug en verhooging van de tariefwet. Dat wil meu wel van rechts. In andere landen wordt de arbeid beschermd. Duitschland steekt Engeland naar de kroon. De bloeiende industrieen, hier door uitgewekenen na de opheffing van het edict van Nantes ge- bracht, zjjn bij gebrek aan bescherming ver- dwenen De bloei in Twente ontstond door de bescher ming. Daardoor worden de producten niet duurder, de werkeloosheid verdwijnt en geld voor de verzekering is er. Echter geen tarief, dat protectie is. Dat kan niet in ons kleine land. Voor de geestelijke vrijheid, volledige subsidie- regeling voor de bjjz. school. Daarvoor wordt nu 2'/i millioen uitgegeven, ruaar aan de an dere zijde wel 6 millioen gespaard Het leger is geene politieke kwestie. Af- schaffiug van de 3e herh. oefening en gaan in de riehting van een volksleger zijn leuzen van links. Minister Sabron moet rustig aan het werk blijven. Hij brengt vermindering van personeele en finantieele lasten. Met een herin- nering aan de historie van Philippine deed hij een beroep op de rechtsche beginselen in het hart zijner hoorders en wekte op tot den glorie- strijd, gekroond door het kruis. De heer J. van der Peijl, uit Ter Neuzen, vroeg debat, wat werd toegestaan. Debater be- tuigde zijn spijt, dat hij niets van de vergadering wist, daar hij nu het begin niet had gehoord. Voor de pauze was sprake van mosselbanken, misschien voor zijne komst van tramplannen, zaken, waarvoor de candidaat Vorsterman van Oyen natuurlijk zijn uiterste best zou ^loen. Den spreker hoorende, kon debater niet zeggen of hij hem moest indeelen bij oud-liberalen, Unie-liberalen of anti-revolutionairen. Alleen het slot wekte het vermoeden, dat spreker, die door de anti-rev. is gesteld, tot deze partij be- hoorde. In dat slot keurde hij af de traditio- neele woorden voor God, Oranje en Nederland. Debater keurde zulk eene demonstratie op kiezersmeetings af, daar het een bedriegelijke indruk op de gewone, eenvoudige menschen maakt. Daarna besprak debater staatspensionneering of dwangverzekering, meende, dat het tijd werd dat iets gedaan werd voor den arbeider maar herinnerde er tevens aan, dat het van links niet bij beloften gebleven was. De Onge- vallenwet, hoewel met gebreken, had velen werklieden baat gebracht, al zeide spreker, dat ze den werkman weinig geholpen had. Ook Woningwet en Gezondsheidwet, zij het ook weer met hare gebreken waren werk van linksche Ministers. Mr. Treub wordt nu sterk in de hoogte gestoken, omdat het zoo in de kraam te pas komt. Anderen hebben meeroptimisme. Debater herinnerde eraan, dat de subsidie-regeling voor het bijzonder onderwijs weer op het anti-rev. program stond. Zoo was het onder Mackay, zoo onder Dr. Kuyper, behalve dat bracht Dr. Kuyper nog zijne drankwet tot stand waarover niet veel hoefde gezegd. Tariefwet raakte eigenlijk geen beginsel, ofschoon debater sterk tegenstander was en herinnerde aan het slagen van den heer Voor- hoeve in Rotterdam als lid voor de Prov. Staten, een anti-rev. door de anti-rev. aanbevolen als vrijhandelaar. De 2'/2 millioen door spr. genoemd als sub- sidie voor het bijzonder onderwijs gaan thans de 6 millioen reeds te boven. Debater wees op duurte, kleine scholen en verdeeldheid ten- gevolge van die subsidiewet. Daarna wees hij op de coalitie, herinnerde aan de Statenverkiezing in Goes, en toonde aan, hoe nadeelig deze werkte o. a. gebleken bij de totstandkoming der drankwet. Debater hoopte, dat ze in Philippine der traditie getrouw, zouden stemmen op den candidaat van links. In zijn repliek zeide spreker, dat het hem genoegen deed, dat de debater zijne politieke kleur niet wist te onderscheiden. Hij heeft zich op zelfstandig standpunt geplaatst,gesproken, zooals hij over de zaken denkt. Men moet de zaken objectief beschouwen. Hij heeft Oranje niet als inzet gebruikt, als Jhr. de Muralt in Ter Neuzen. De liberalen hebben deelgenomen in de nationale feestvreugde, maar in 1848 hebben ze toch alle gezag aan het Koningschap ontnomen. Uit de salariswet-Rink blijkt, dat ook van links voor het bijzonder onderwijs de subsidie verhoogd werd. De debater heeft op het niet bij uitstek christelijke gewezen van mijne punten. Het komt er maar op aan, wat de partijen van rechts voorstaan, het principe heeft daar niet mede te maken. De drankwet is de schuld van Borgesius, die den zedelijken moed miste, om ze zelf tot stand te brengen. Die drankwet echter zit uitmuntend in elkaar. De val van den Kath. candidaat in Goes is de schuld van de Chr. Historischen. De beer Fruijtier wordt steeds gekozen door de hulp der anti-rev. in Goes. Sabron voldoet als minister van oorlog beter dan Staal. Staal diende eene begrooting in hooger dan in het ministerie-Kuyper, Sabron wil bezuini gen. Dien moeten we dus zien te houden. Spreker zou niet zichzelven aanbevelen, maar hij wees er op, dat hij niet alleen de candidaat der anti- revolutionairen was. Hi] hoopte, dat rechts zou winnen. De vergadering was goed bezocht. DECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Winschotenstond Vrijdag terecht A. J. E., 32 jaar, schoenmaker te Sappemeer, wegens een poging tot vergiftiging (om een erlenis te verkrijgen) van de wed. V. d. Wijk en haar dochter, door op een ven- sterbank van haar woning te plaatsen een doosje in den vorm eener reelame-proefdoos, bevattende een mengsel, waarin een hoeveelheid zuringzout, van welk mengsel de helft voldoende was haar die het innam te dooden, welk doosje tot op- schrift had de woordenDeze Poeder is voedzaam en krachtig word Bereid als sago voldoende voor Twee Personen. Gratis Proef." De wed. V. d. Wijk heeft van den inhoud geproefd, doch aan smaak en gevolgen der inname bemerkt, dat die inhoud nadeelig was of kon zijn, zoodat zij er slechts even van proefde, en den inhoud ook buiten bereik harer dochter bracht. Voorts was aan beklaagde moord ten laste gelegd op een andere dochter van de wed. V. d. Wijk, door in het najaar van 1908, aan haar moeder, op dezer verzoek, zoogenaamde wormpoeders te verschaffen, welke poeders ge heel of gedeeltelijk bestonden uit zuringzout. De wed. V. d. Wijk deed het meisje meerdere dier vergiftpoeders innemen, waarop het kind levensgevaarlijk is ziek geworden en op 25 November 1908 is overledeu. De eisch luidde 15 jaren gevangenisstraf. De kapitein-kwartiermeester J. W. M., van het lndisch leger te 's Gravenhage. is door den krijgsraad veroordeeld tot 21ji jaar gevan genisstraf, wegens verkrachting van eeu zijner dienstboden. Het Gerechtshof te's Gravenhage behandel de Donderdag uitvoerig de zaak van R., koop- man en agent in suikerbieten te IJzendijke, door de Middelburgsche rechtbank vrijgesproken van de aanklacht van verduistering van 30.000 francs ten nadeele van een Belgische suiker- fabriek, aan wie hij 150 H. A. bieten zou leveren. OPGAVE DER TARIEVEN. Nummers en datums der beschikkingen van den Minister van Waterstaat. Prijs. Uitzonderingstariet voor het vervoer van steenkolen, enz. in Belgisch-Ter Nenzen en Badensch verkeer no. 199 van 28 Maart 1907 0,50 Uitzonderingstarief voor het vervoer van steenkolen, enz. in Belgisch-Ter Neuzen en Palstersch verkeer no. 199 van 28 Maart 1907 0,50 Bundel A van het lste gedeelle van het tarief voor het Belgisch- Zwitsersch verkeer no. 287 van 21 Mei 1907 0,50 Uitzonderingstarief voor het vervoer van steenkolen, enz. van Belgische stations en Ter Neuzen naar de stations van de spoorwegen in Elzas Lotharingen en van den Luxemburgschen Willemsspoorweg no. 287 van 21 Mei 1907 0,50 Uitzonderingstarief voor het vervoer van steenkolen, enz. van Belgische stations en Ter Neuzen naar de stations van den Prins Hendrikspoorweg no. 287 van 21 Mei 1907 0,50 Tarief van voortzending in Belgisch-Danube goederenverkeer no. 232 van 17 November 1908 0,50 Bundel B van deel 1 van het tarief voor het Belgisch-Oostenrijksch- 0,50 Uitzonderingstarief voor het vervoer van steenkolen in Belgisch- Zwitsersch verkeer no. 232 van 17 November 1908 0,50 Uitzonderingstarief voor het vervoer van 9teenkolen in Belgisch- Wurtembergisch verkeer no. 232 van 17 November 1908 0,50 Reglement voor het vervoer van goederen tusschen Belgie, Givet en de Nederlandsche stations van de spoorwegen Mechelen-Ter Neuzen en GentTer Neuzen eenerzijds. en de Fransche stations van de Compugnies van Noord-, Oost en Anzin ijzerwegen en van den ijzerenweg van Hazebrouck naar de grens, anderzijds no. 238 van 22 Maart 1909 0,50 Bundel A van het eer9te deel, gemeenschappelijk tariefboek, voor de rechtstreeksche tarieven voor het vervoer van goederen tusschen Belgie, Givet en de Nederlandsche stations van de spoorwegen MechelenTer Neuzen en GentTer Neuzen, eenerzijds, en Duitsch land, het Groot-Hertogdom Luxemburg, Bazel en Delle (transit) 0,50 Uitzonderingstarief voor het vervoer van steenkolen enz. van de stations uit hei gebied van Aken, Keulen, de Roer en de Saar naar de stations van de spoorwegen van den Belgischen staat en van de Belgische spoorwegmaatschappijen no. 238 van 22 Maart 1909 0,50 Speciaal tarief voor het vervoer van Europeesch hout voor papierpap bij zendingen van minstens 50,000 Kg. van Ter Neuzen naar Willebroeck (Race. De Naeyer) no. 260 van 26 Mei 1909 0,25 Speciaal tarief voor het vervoer van grint, bij zendingen van minstens 50,000 Kg. van Ter Nenzen naar Puers en Willebroeck no. 260 van 26 Mei 1909 0,25

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5