A I g e m e e n Nisuws- en Advertentieblad j voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No, 5308. H I NDERW E T. BEE11SKAII1S. Donderdag; 3 Juni 1909. 49e Jaargang. EHELRSTIB DBL-AJD. STEMMING FEUILLETON. Landbouwberichten, Verkiezing voor de Tweede Kamer. Tweede Concours-Hippique ABONNEMENT: Telef'oon No. 25. Inzending va# advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ter verkiezing van EEN LTD van \le Tweede Earner der Staten-Generaal. DIELEMAN P., SANNES G. W. en VORSTERMAN VAN OYEN G. A. te Axel, op 1 Juni 1909, - 8,29 8,37 8,40 8,44 8,53 TER IEIZKISME COURAST. Per drie'maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle-^Boekbande- laars, Posfdirecteuren en Brievenbushouders. le"J ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Pit blad versefiijnt jWaanday-, Woeni^g^n Vrydttgavond, nii^ezonderd op FeeMdaKeD* bij tie Firma P. FAM PB 8AIBE tt? Ter Weuzen* Burgemeegter en Wethouderg van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet(Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie ig ge- legd een verzoek van PIETER MARIN US GEELHOEDT, bakker enzwonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het opriekten eener broodbakkerij. op een gedeelte van het perceel plaataelijk gemerkt 9 en gelege- de Donze-Visserstraat, kadastraal gectie C nr. 424 en dat op Maandag, 14 .luni 1909, des ct nldaagg yan 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeentl, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 31 Mei 1909. Burgemeeater en Wethouderg voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. N.B. Wij vestigen er de aandacht op, dat volgeng de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschmen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare keunis, dat Op I rijili.:; den 11 Juni aaiiataande, ran des morgens aclit tot des namiddags vijr uren, de atemininic zal geschieden ter vervulling van eenr pluatn in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Oostburg, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van bet Wetboek van Strafrecht, luidende Hi.j die opzettelijk zicb voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisatraf van ten hoogste EEN JAAR.'' Ter Neuzen, den 2 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Vasthand stond dicht bij den ingang van bet dorp. De schaduwen van het wood aehter hem maakten zijne gestalte slechts onduidelijk zicht- baar; onbewegelijk stond hij daar leunend op zijn werpspies, de onvermijdelijke tomahawk in den gordel, pijl en boog over den scbouder. Waar dacht de jonge Choctaw aan Onge- twijfeld droomt hij eens een opperhoofd zijns volks te worden. De eerste schrede op de ladder van den roern heeft hij reeds afgelegd. Eenige dagen geleden was hij met de scalp van een verslagen bleekgezicht thuis gekomen en had die triomfeerend aan de krijgslieden getoond. Een glimlach van welgevallen was zjjn belooning. Als daar nu nog de scalp van een Apache bijkwam kon hij den naam van //Vasthand met dien van krijgsman verwisselen en hij zou een man van naam worden. Trotseher verhief de jongeling bij dit vooruitzicht het hoofd, vuriger schitterde zijn oog Op eens keert hij biiksemsnel het hoofd om en kijkt wantrouwend rond. Zijn scherp gehoor heeft een gedruisch vernomen, alscf er een dorre tak onder menschelijke voetstappen kraakte. Langen tijd luisterde hij, of het geluid zich herhalen zou maar alles bleef stil, doodstil, doch daardoor verdween zijn wantrouwen niet. Met zijn werp spies en tomahawk gewapend, onderzocht hij, zonder eenig gedruisch te maken, den oratrek. Na verloop van een kwartier keerde hij gerust- gesteld naar zijne plaats terug. Op nieuw ver- Burgemeester en Wethouderg van TER NEUZEN brengen ter algemeene kennis, dat voortaan door het Eereoneel van den reinigingsdienst alleen asch en ander uisvuil zal worden medegenomen, zoodat afval uit een of ander bedrijf, afbraak, snoeieel van boomen, afval uit tuinen enz. door of van wege den eigenaar znllen behooren te worden verwijderd. Ter Neuzen, 2 Juni 1909. Burgemeester en Wethouderg voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeeater. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. TER NEUZEN, 2 Juni 1909. Ds. S. J. Vogelaar, predikant bij de Geref. kerk te Groningen, heeft voor het beroep naar die gemeente alhier, bedankt. Voor het voorbereidend militair onderricht alhier hebben zich 23 deelnemers aangemeld. Om een denkbeeld te geven van het ge- bruik van rijwielen, kan dienen dat, naar men ons inededeelde, met de Prov. boot op Maandag- morgen op de tweede reis van hiernaar Vlissingen werden vervoerd ongeveer 300 reizigers, die ten vervoer hadden aangeboden ruim 200 rijwielen. De directeur-generaal van den laudbouw, de Commissaris der Koningin in Zeeland, leden van het Gedeputeerd College en Burg, en Weth. van Kruiningen hebben de uitnoodiging, om de algemeene vergadering der Zeeuwsche landbouw-maatsehappij te Kruiningen bij te wonen, aangenomen. Door den Commissaris der Koningin is voor de tentoonstelling een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Aan het bestuur van de Koninklijke Neder- landsche landbouwvereeniging is kennis gegeven van het toetreden der Maatschappij tot de vereeniging, met,verzoek alsnog vertegenwoor- digd te worden in het voorloopig bestuur. Aan het permauent-comite ter voorbereiding eener ouderlinge landbouwongevallen wet is even- pens kennis gegeven dat de Maatschappij zich daarbij zal aansluiteu. De heer Mr. H. F. L. C. de KruijfF Jr. heeft kennis gegeven dat hij wegens andere bezig- heden op de algemeene vergadering te Krui- strijken minuten Vasthand is weder in diep gepeins verzonken en onbewegelijk rusten zijne blikken op een der eerste hutten van het dorp. Daar woont het opperhoofd Bereuklauw met zijne dochter de vlugge Hinde," het schoonste meisje van het dorp, ken het opperhoofd heeft hem beloofd haar als squaw in zijn wigwam te mogen voeren zoodra hij den naam van krijgs man verworven zal hebben. Vasthand heft zijn hoofd on willekeurig hooger. Reeds is een bleek gezicht met wien hij in het woud twist kreeg door zijne hand gevallen, en spoedig hoopt hij ook eene Apache te overwinnen. Dan zal //de vlugge Hinde" zijn vrouw worden. Anne Indiaan! Ge koestert geen vermoeden, dat niet elk uwer idealen verwezenlijkt zal worden want aehter u in het woud loert reeds de dreigende dood op u. Een donkere gestalte nadert onhoor- haar den Indiaanschen wachter nog een enkele schrede en hij is vlak bij hem en Vasthand koestert geen argwaan rustig staart hij naar de hut, waar zijn //vlugge Hinde" sluimert doch plotseling krimpt de jongeling ineeri, alsof hij door den bliksem getroffen werd. Een zware breede hand voelde hij op zijn schouder rusten. De kreet van schrik, die den Roodhuid ont- snapte, veranderde in een gil van vreeselijke ontzetting toen hij de gestalte ontwaarde die aehter hem stond. Dieaanblik jvas inderdaad wel zoodanig schrik- wekkend, dat de dapperste der dapperen van vrees ineen zou krimpen. Wie zou het daarom den jongen man lot verwijt kunnen maken dat de lange werpspies zijn hand ontglipte en hij met wijdgeopende oogen de flauw door het on'- zekere maanliclit beschenen gestalte aanstaarde Bjj bet aanschouwen van zulk een verschijning, uingen niet als spreker kan optreden. In zijn plaats zal de heer Mr. A. Schilthuis te Groningen spreken. In de Zaterdag gehouden afdeelingsvergade- ring werd tot vice-voorzitter gekozen de heer J. Wondergem en tot bestuurslid de heer J. Kooyman. De rijtoer zal gehouden worden door den Frederikapolder tot de hofstede van den heer W. Kakebeeke, terwijl de terugrit zal gaan langs het station Rilland. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor leden van de Tweede Kamer werden in Zeeland offieieel candidaat gesteld Goes. Mr. H. Goeman Borgesius (lib.), J. A. H. van den Brink (soc.-dem.) en Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman (a.-r. aftr.). Hontenisse. J. A. H. van den Brink (soc.-dem.), H. A. van Dalsum (vrij kath.,) P. F. Fruijtier (kath. aftr.) en Jhr. R. R. L. de Muralt (lib.). Middelburg. J. H. Blum (a.-r.), Mr. E. A. 0. de Casembroot (vrij lib.), Mr. G. W. Sannes (soc.-dem.) en H. Snijders (vrijz.-dem.). Oostburg. Mr. P. Dieleman (a.-r.), Mr. G. W. Sannes (soc.-dem.) en G. A. Vorsterman van Oven (lib.). Zierikzee. Mr. R. J. H. Patijn (lib. aftr.) H. C. Vegtel (a.-r.) en F. M. Wibaut (soc.-dem.). Gekozen verklaard werden in de volgend districten Breukelen. J. H. de Waal Malefijt (antirev. aftr.). Grave. Mr. D. A. P. W. Koolen (kath. aftr.). Helrnond. Mr. E. R. H. Regout (kath. aftr.). 's Hertogenbosch. Jhr. Mr. A. F. 0. van Sasse van Ysselt (kath. aftr.). Iteden. Jhr. J. W. van Nispen tot Seve- naer (kath.). Iloermond. Mr. F. J. Bolsius (kath. aftr.). Sit tar d. J. H. J. Beckers (kath. aftr.). Teghel. B. R. F. van Vlijmen (kath. aftr.). Waalwijk. Mr. J. A. Loeff (kath. aftr.). Weert. Jhr. Mr. V. E. L. de Stuers (kath. aftr.) Zevenbergen. A. C. A. van Vuuren (kath. aftr.) zou zelfs het dapperste opperhoofd der Indianen alien moed verloren hebben. Het onheilspellende wezen met zijn afschuwelijken doodkop, waaruit een paar vurige oogen schitterden, beteekende de dood. De Booze Geest was het, die slechts aan Roodhuiden verscheen, die een blanke ver- moord hadden: Vasthand wist dat er geen redding mogelijk was; de Booze Geest was ge komen om het verslagen bleekgezicht te wreken. z/Je hebt een blanke vermoord en daarom ben je ter dood veroordeeld," klonk het den In diaan in de ooren, //trt&ar de Booze Geest ver moord geen weerloozen neem je wapens op en verdedig je." Het gevoel van verrassing dat den jongenman beving toen hij deze volstrekt niet spookachtig klinkeude stem hoorde, verdreef zijne vrees ge- heel en al. Moest hij sterven dan wilde hij zijn leven ten minste duur verkoopen. Hij stiet een luiden kreet uit die binnen weinige oogenblikken het geheele dorp op de been moest brengen. z/Vervloekt." riep deonbekende uit, eu hij richtte met bliksemsnelheid zijn geweer op den Rood huid, doch voor dat hij vuren kon, snorde diens tomahawk, met zekere hand geworpen op hem toe. De buks op den grond te werpen en naar het gevaarlijk wapen te grijpen, was het werk van een oogenblik. Het gelukte hem het bij den steel te grijpen en behendig naar den Indiaan terug te slingeren dfe doodelijk getroffen neder- zeeg. Een oogenblik beschouwde de onbekende het nog trilleude lichaam en in zijn oogen blonk iets, dat naar medelijden, naar berouw zweemde. Misschien bekroop hem een gevoel van bewon- dering voor de dapperheid van den jongeling die het gewaagd had zich tegen een wezen te ver- gegeven door de Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- derensche Concours-Hippique vereeniging, gesteund door de Prov. Regelingscom- missie en door het Zeeuwsch- Belgisch Stamboek. Na het overgroote succes van het voorgaande jaar was het te verwachten, dat bovengenoemde vereeniging ook dit jaar niet zou achterblijven, om dit jaar een concours te geven, dat het voorgaande jaar nog zou overtreffen. Er werden dan ook fraaie, waardevolle prijzen uitgeloofd, om veel deelnemers te trek- ken en deze ontbraken dan ook niet. Zooals wij reeds vroeger meldden, hadden deze zich in grooten getale opgegeven. Het was zeer warm, toen wij des voormid- dags per fiets naar Axel peddelden, om bij te wonen, hetgeen op de ruime weide van den heer Ph. J. van Dixhoorn aan het paardenken- ners- en belangstellend pnbliek zou worden gepresenteerd. Wij waren iets verlaat, om den aanvang van den wedstrijd bij te wonen, maar een tijdverlies, dat wij ondervonden, scheen ook te hebben teruggewerkt op de regeling van het eoncours-hippique, zoodat wij nog tijdig op het versierde terrein arriveerden, om den eersten wedstrijd bij te wonen. No. 1. Wedstrijd voor vierwielige rijtuigen bespannen met 2 paarden, toebehoorende aan particulieren. Daarvoor kwamen van de 3 aangegeven deel nemers 2 op. De keuring had plaats in stap en in draf. De eerste prijs werd toegekend aan Jac. Geense te Axel, de tweede aan A. de Feijter te Ter Neuzen. No. 2. Wedstrijd in het monsteren van vierspannen eenjarige paarden. Hierin kwamein van de vier aangiften 2 uit. De le pr. in deze afdeeling werd toegekend aan den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel en de tweede aan C. Begheijh te Axel. Gedurende het rondleiden bleek een der paarden van een viertal er den- brui van te geven om rondgeleid te worden en ging op eigen gelegenheid toeren over het terrein. dedigen waarvoor de moedigste Indianen sidder- den. Zich over, het lijk van den verslagene heen" buigend, trot de Booze Geest twee vederen uit dienk hoofdtooisel en legde hem die kruislings over de borst, toen raapte hij zijn buks van den grond en verdween in de duisternis van het woud. In het dorp werd het inmiddels levendig en kort daarna kwamen delndianen door den Zittende Stier aangevoerd, op de plaats waar de ver- slayrene lag. Ook Charles Larnon bevond zich daarbij. Vasthand gaf geen teeken van leven meer. Toen de mannen de twee kruiselings gevouwen vederen bespeui den. wisten zij genoeg. De anders zoo onverschrokken gelaatstrekken der krijgslieden verrieden angst en ontzetting. Slechts in het vurige oog van het opperhoofd de Zittende Stier blonk vastberadenbeid en toorn. z/Choctaws", zoo sprak bij, //hier ligt op nieuw een slachtoffer van den Boozen Geest. De Zittende Stier zweert voor het aangezicht van Manitoe, dat de moord van den krijgsman in het bloed des moordenaars zal gewroken worden. Nog eer de maan zich driemaal ver- nieuwd zal hebben, wandelt de Zittende Stier of de Booze Geest in het rijk der geesten." De blikken der krijgslieden rustten met bewondering op de here gestalte van hun aanvoeder. Ze wisten dat hij er de man naar was, om zijn eed gestand te doen doch de meesten hunner waren overtuigd, dat hij ondanks zijne groote dapper heid een onvermijdelijken dood tegemoet ging daar er tegen bovennatuurlijke krachten geen wederstand mogelijk was. Zwijgend natnen de krrjgslieden den terugweg aan, het lijk mede- voerende. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1