BREUKEN. A. MASQUELIER, H. K. H. Frinses Juliana, verschillende soorten BRIEFKAARTEN Landbouwberichten. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Indien ik geweten had Advertentien. VOORHANDEN: gefotografeerd deor H. M. de Koningin. Firma P. J. van de Sande Prijzen den Chiiisalpeter. H.bl. Een eekhoorn-geschiedenis. Zaterdag 29 Mei 10.1 10.34 Zondag 30 11.2 11.26 Maandag 31 11.48 Dinsdag 1 Juni 0.8 12.27 Woensdag 2 0.45 1.2 Donderdag 3 1.18 1.36 Vrijdag 4 1.53 2.9 Breukmeester, Kunstlei 30, Antwerpen. Is den eera&VIl Woensdag Ter Neuzen. Boekhaudel. In dit seizoen is de chiiisalpeter of het //zout," zooals vele landbouwers zeggen, aan groote prijsveranderingen onderhevig geweestde prijzen der aanbestedingen Jiepen zeer uiteen. In de laatste dagen werd bij eene aanbesteding nog ingeschre.en het hoogst voor f 12,64 en het laagst voor 11 terwiji enkele weken geleden geleverd is voor j 11,yu. Op de markten te Hulst en Axel werd de vorige week aan particulieren gevraagd van 12,25 tot 12,75 toe Opvallend is het geweest, dat de chiliprijs aan de bemzen bijna dagelijks veranderde; te Antwerpen liep i ??ms *n dagen 6dn franc omhoog of omlaag. Ver- scinllende handelaars, die op speculatie kochten, hebben daardoor heel wat verdiend of verloren, en de afnemer heett heel wat roeer of minder moeten betalen, naar gelang het ongunstiger of gunstiger tijdstip van aankoop en ook naar gelang de handelaar in voorkoop had teeen hoogeren of lageren prijs. Evenwel mag de landbouwer niet te hard klagen over de geregelde duurte dit jaar van de chili; want de priizen van f 13 tot f 14 liggen nog versch in het geheugen. Bij ueze gelegenheid mag wel eens gewezen worden op een oorzaak van prijsverschil bij aanbestedingen, die verre van algemeen bekend is en die gelegen is in de verpakking van het artikel bij aflevering door den aannemer, Zooals men weet, wordt de chiiisalpeter uit Zuid- Amerika aangevoerd, vooral uit Chili aan welk land de meststof haren naam ontleent. Het transport naar de havens, die voor ons land van belang zijn, Antwer pen, Rotterdam en Hamburg, geschiedt voor het over- groote deel met zeilschepen, die soms 15 maanden en langer onderweg blijven, met het gemakkelijk te be- grijpen gevolg, dat de balen, waarin de meststof is verpakt, zeer veel hebben geleden bij aankomst in die havens en er zeker niet beter op worden bij overJading in ltleinere vaartuigen, tram en trein. Let nu eene aankoop-vereeniging bij het leveren van chiiisalpeter op behoorlijken toestand der balen, voor zoover die behoorlijk kan zijn, dat wil zeggen, dat gescheurde zoodanig worden hersteld, dat de boer bij het naar huis rijden er niets uit verliest, of anders door deugdelijke andere worden vervangen, dan is het duide- lijk, dat zulks den leverancier heel wat kost, en hij belangrijk lager kan inschrijven bij eene vereeniging, die op deze punten nog al wat door de vingers ziet, vergeleken bij eene, die dat niet doet. Vooral de ver- andering van baal loopt den aannemer in de papieren niet alleen kost hem dit een nieuwe, doch de oude bevat al licht 1$ tot 2 K.G. salpeter, welk gewicht dan voor hem verloren is; hij kan toch zoo'n zak al niet duurder dan gemiddeld 5 cent verkoopen. Een ander punt van belang is de monsterneming deze dient te eeschieden uit het grootst mogelijk aan- tal balen, verdeeld over de geheele levering, en dus beginnende bij de eerste en eindigende bij de laatste balen. Geschiedt ze zoo, dan spreekt het van zelf, dat de aannemer er naar inschrijft, om zooveel mogelijk tegen een ondergehalte gedekt te zijn. Een andere reden van prijsverschil is de korting. Er zijn vereenigingen, die 1 pCt of pCt der aan- nemingssom den leverancier korten, om de onkosten goed te maken, anderen doen dat niet. Natuurlijk zal dan bij een der eerstbedoelde vereenigingen de inschrij- vingsprijs omtrent zooveel hooger zijn als die korting beloopt, dan bij eene der laatste. Daar die laatste echter ook hare onkosten moet dekken, zal zij eene hoogere jaarlijksche contribute moeten keffen, of den prijs voor hare leden meer verhoogen per 1(H) K.G. zoodat hier van toepassing is, dat het niet veel verschilt, of men door de kat, dan wel door den kater wordt gebeten. Nog een ander punt geeft een groot prijsverschil, namelijk de levering in balen van 100 K.G., of de leve ring in ^origineele balen," zooals men zegt. Een klein voorbeeld kan dat duidelijk maken. Zooals bekend is wordt de chili gewoonlijk aanbesteed of verkocht per baal van 100 K.G. bruto voor netto, doch de meststof arriveert in balen, de zoogenaamde ^origineele" balen, vff £ewjcht nooit halen, hoogstens wegen deze en dit gewicht loopt terug tot 80 K.G. en nog minder. Moet nu die aannemer leveren in balen van 100 Kg. dan is hij verplicht, de origineele tot dat gewicht bij te vullen uit andere balen, waardoor hij begrijpelijker- wijze een aantal leege overhoudt, dat grooter wordt naar gelang de origineele minder dan 100 Kg. wegen. Zooals we boven zagen, vertegenwoordigen die ledige balen een betrekkelijk hooge waarde, wat de handelaar in het oog houdt bij zijne inschrijving op leveranties TereeiJi&inge» en bij detail verkoop in balen van 100 Kg. Mag de aannemer leveren in origineele balen dan worden de balen eenvoudig gewogen en aanvaard, zooals ze per schip of per trein aankomen, dus zooals ze uit de plaats van herkomst arriveerden. Hij heeft nu geen kosten van het op vereischt gewicht brengen der zakken, hij moet geene nieuwe zakken koopen, houdt geen kostbare leege zakken over. De landbouwers brengen bij ontvangst eenige ledige zakken mede. Het is zeker, dat voor zoodanige levering de mschiijvers of handelaars nu tegen een veel lageren prijs kunnen noteeren doch de vraag blijft, of de af- nemers zooveel er door gebaat worden, en men zal licht begnjpen waarom. Aangezien de origineele zakken steeds veel geleden liebben, zoodat men en er zeer gemakkelijk er eene grootere ot kleinere hoeveelheid uit kan verliezen, hebben eenige aankoopvereenigingen, o. a. op Zuid Beveland, een weg ingeslagen, die zoowel in 'tgemak en belang van hen zelf, als van de leveranciers is. Ze kooperi namelijk onder voovwaarde, dat de origi neele baal moet geleverd worden in een nieuwen baal, en deze dan, gevuld, bijv. 101 K.G. bruto moet wegen. Het voordeel ligt voor de hand geen repareeren ot vervangen van oude balen, geen zoutverlies. Alleen dient goe(| omschreven te worden, hoe zwaar de nieuwe baal mag zijn, en van welke kwaliteit. Tot slot hierbij een enkel woordje over het gebruik dat de landbouwers maken van ledige origineele zakken. Sommigen leggen ze enkele dagen in bakken met water om dit dan over de gewassen te sproeien, anderen werpen ze geheel tusschen de plan ten weer anderen, en waarschijnlijk de wijsten, snijden ze eerst in kleine stukken en brengen deze tusschen de veldvruchten. Naar wij vernemen heeft de auditeur-mi- litair bij den Krijgsraad te Haarlem, na advies van den advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshot te Utrecht, besloten, om der sergeant der genie, die geheime stukken aan Duitsehland verkoopen wilde niet voor den krijgsraad te brengen. De auditeur-militair acht de zaak vooral als poging niet ernstig genoeg om haar voor den krijgsraad te doen vervolgen. Dientengevolge zond hij de stukken terug aan den Plaatselijken Commandant, kolonel Brocx, alhier. Deze is het echter met de genomen beslissing van den auditeur-militair oneens en vertrok naar Haarlem om alsnog de vervolging voor den krijgsraad te bewerken. Gelukt dit niet of geschiedt de vervolging zonder veroordeeling, dan volgt disciplinaire bestraffing met degradatie en wegjaging uit het leger, naar men in militaire kringen verwacht. De Zutph. Ct. schrijft Verleden zomer werd er in een tuintje in de Dieserstraat te (Zutphen) een eekhoorntje ge- vangen. Vermoedelijk was het dier ontsnapt of losgelaten door iemand, die er genoeg van had. De gevangene werd behoorlijk verzorgd en werd zeer mak. Op Hemelvaartsdag kwamen de jongens thuis met twee jonge eekhoorns, die nog blind waren. Zij had den die uit een bosch meegebracht, waar iemand bezig was een eekhoorngezin uit te roeien, wat zeker een stichtelijke manier is om Hemelvaartsdag te vieren. De geredde stumperige diertjes werden bij den gevangen eekhoorn in de kooi gedaan en nu gebeurde er een on verwacht en wonderlijk iets. De eekhoorn ontfermde zich over de jongen, zorgde er voor en voedde ze, zoodat ze nu beiden nog leven en de oogjes reeds open gaan. Als had zij ze zelve ter wereld gebracht zoo heeft het gevangen dier zich aan de vondelingen gehechtzjj gromt en keft als men het hooi wegduwt om de jongen te bekijken, maar het vreemdste is zeker wel, dat dat plotseling ont- waakt moederlijk instinkt haar ook in staat heeft gesteld de zuigelingen te voeden. Brehm zegt, dat de jongen negen dagen blind blijven, zoodat de voedsterlingen in de Dieser straat nu dus ongeveer 10 dagen oud zullen zijn. Een barbier in een leeuwenkuil 'n Leeuwentemmer onder het mes te krijgen, dat overkomt een barbier niet dagelijks. Doch n leeuwentemmer van zijn al te weelderigen baardtooi te ontlasten in een leeuwenkooi, dat komt zeer sporadisch voordaartoe behoort primo een groote dosis koelbloedigheid van de zijde des eoiffeurs. Een dergelijk geval heeft zich Zaterdagavond te Maastricht voorgedaan. De coiffeursbediende Chr. B., werkzaam bij den heer Kiel, in de Spilstraat aldaar, had met een leeuwentemmer, die met zijn menagerie op de kermis stond, de weddenschap aangegaau, dat hij Zaterdag dezen zou scheren in de leeuwenkooi. Geen zweem van angst was bjj den coiffeur te bemerken volgens al de regelen der kunst schoor B. den temmer tweemaal. Bloed vloeide er niet, noch van het gelaat des temmers, noch van de zijde des barbiers, wiens hachje geen enkel oogenblik door het drietal leeuwen in gevaar werd gebracht. B. won glansrijk de weddenschaponder fanfaregeschetter verliet hij triomfeerend de leeuwenkooi. Kindermishandeling. Dinsdag is door de correctioneele rechtbank te Parijs vonnis ge- veld in zake de echtgenooten Sargent beschul- digd van mishandeling van hun toevertrouwde kinderen. Bjj het getuigenverhoor deed zich een inci dent voor. Een getuige, die haar dochtertje. aan de beschuldigden had toevertrouwd, was door dezen zonder eenig bericht betreffende haar kind gelaten. Toen zij hare verklaring had beeindigd wierp ze zich op de vrouw van Sargent en wilde deze wurgen. De toeschietende bewakers maakten een einde aan dit pijnlijk tooneel. Wat het kind betreft, dat door deze getuige wordt opgeeischt, er is nog een andere dame die verklaart de moeder te zijn van hetzelfde meisje, zoodat nog moet worden uitgemaakt aan wie het kind eigenlijk behoort. Sargent werd veroordeeld tot twee jaar ge- vangenisstraf en eene boete, ten bedrage van 100 frcs. zijne vrouw werd voor den tijd van dertien maanden naar de gevangenis verwezen terwiji haar een gelijke geldboete werd opgelegd. Eenige te New-York aangekomen sclnpn n hebben daar bericht aangebracht van Tm'/lenge- wone ontmoetingen met ijsbergen ter hoogte van Kaap Race. Een van hen, de Madura van New-Castle, ontsnapte ter nauwernood aan samen- drukking tusschen twee ijsmuren van 90 voet hoogte. De kapitein deed een opmeting van een dier ijsbergen en bevond dat deze boven water een hoogte van 400 voet haalde en een lengte van 3300 voet. Den heelen dag voeren de schepen door groote en kleine ijsschollen. Soms was de zee er zoover het oog reikte mee be- dekt. Enkele schepen verloren bij die vaart een of meer schroefbladen. Een luchtbol van de Wurtembergsche ver eeniging voor luchtvaart is onlangs, bij den grooten Duitschen ballonregen, in Frankrijk neergekomen en niet vrijgelaten, voor de lucht- schippers 500 frs. aan invoerrecht hadden be- taald. De vereeniging heeft hemel en aarde bewogen, om die som terug te krijgen, maar nu van het Fransche ministerie van ffnancien de mededeeling ontvangen, dat daar niets van komen kan. Een koopje. Yerleden jaar nam de Berljjnsche politie bij den ingenieur Gorke 'n zuurstofapparaat in beslag, 'n inbrekerswerk- tuig van de hoogste technische volmaaktheid, waarmee men geyuischloos en in enkele minuten de dikste deuren van brandkasten kon openen. Deze ingenieur Gorke was een gewikste inbreker, die dit toestel zelf had uitgevonden en vervaar- digd. In het proces tegen Gorke diende zijn toestel als overtuigingsstuk tegen hem, zoodat het op de griffie van de rechtbank werd gedepo- neerd. Gorke werd tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Hij kon de gerechtskosten niet betalen en daarom kwam het openbaar ministerie op het Iumineuze idee, zijn toestel in de lombard te beleenen en verder dacht men er niet aan. Dezer dagen was het pand //verstaan" en de lombard-administratie, zonder eigenlijk te weten wat het voor een ding was verkocht het toestel, dat minstens 500 mark moet gekost hebben voor 35 mark. Toen de politie dit vernam, was zij wanhopig. Onmiddellijk werden pogingen aangewend om den kooper te vinden, maar deze was spirit*® terdweheta, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat een /yvakman" de geluk- kige kooper is, die er zeker een ,/iiuttig" gebruik van zal maken. In het armhuis te Pittsburg (Y.S.) werd dezer dagen, door tusschenkomst van vrienden, een vrouw opgenomen die 25 jaar geleden een bruidschat van niet minder dan 5 millioen dollar mede ten huwelijk had gebracht. Zrj was gehuwd geweest met een zekeren baron Lagerfelt, destijds consul van Zweden te Pittsburg, van wien zij is gescheiden, nadat hij haar geheele vermogen had verkwist. Drie weken geleden had de arme vrouw haar laatste penningske uitgegeven en met bange zorg zag zij de toekomst tegemoet. Toen hoorden eenige personen van haar droevig lot en kochten haar een plaatsje in een liefdadigheidsgesticht, waar zij nu haar levensavond onbezorgd, zij het dan ook in geheel andere omstandigheden dan zij eens gewend was, zal kunnen sly ten. Bij een stierengevecht te Sevilla is Zondag cje matador Reverte door een stier op de horens genomen en een eind weggeslingerd. Reverte kreeg een diepe wond in de burst en bezweek kort daarna. Zijn dood is bijzouder tragisch, omdat het 't laatste stierengevecht was, waaraan hij deel zou nemen en zijn jonge vrouw met eigen oogen het ongeluk aanschouwen moest. In Brussel heeft de groote hitte reeds talrijke ongelukken veroorzaakt. Een meisje, 12 jaren oud, was gaan wandelen met haar moeder en zuster, toen het, op de Zuidlaan ge- komen, wegens de hitte, eensklaps neerzakte haar toestand is hopeloos. Een voerman in de Madeleinestraat viel plotseling neer, getroffen (|oor een zonnesteek. Hij heeft voorts in zijn val den schedel gebarsten en moest in alle haast naar 't gasthuis gebracht wordey. Een klok van rijwielen is vervaardigd door den Franschman Alfons Duhamel. De klok die 4 meter hoog is, bestaat uitsluitend uit rijwiel-onderdeelen, zoowel het werk als de wijzerplaat waarop de cijfers door middel van rijwielkettingen zijn aangebracht, terwiji de wijzers uit framestangen bestaan. De klok slaat heele en halve uren, op rij wielbellen. Een justitieele beslissing, die op ons een allerzonderlingsten indruk maakt, maar in Ame- rika als volkomen vanzelf sprekend geldt, werd onlangs gegeven door het hoogste rechterlijk college van New-York. Ze is wel geschikt om de scheiding tusschen het zwarte en het blanke ras daar zoo mogelijk nog te verscherpen. Een neger had een klacht ingediend tegen de politie wegens wederrechtelijke vrijheidsbe- ooving, werd in het gelijk gesteld en de ge- daagde werd veroordeeld tot schadeloosstelling. De neger nam echter geen genoegen met het daartoe bepaalde bedrag en ging in hooger be- roep. En thans werd uitgemaakt dat, met het oog op 's mans huidkleur, het bedrag reeds buitensporig hoog was. lets anders ware het geweest als het een blanke had getroffen maar een ongegronde arrestatie is voor een neger een veel minder diepe vernedering. En daarom werd jple_ schadeloosstelling op een veel lager bedrlgi bepaald. AANBESTEDINGEN. Op Woensdag, 9 Juni 1909, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provincaal Bestuur te Middelburg, van Het afbreken en vernieuwen van een ge- deelte beschoeiingsmuur in de haven te Bres- kens behoorende tot de havens in Zeeland. (Raming f 6700.) DAGEN. Yoorm. Nam. Mej. Deliana de Leeuw, wonende te Nieuw- Lekkerland, B 64, en wier portret wij hierbij geven, schreet ons dezer dagen het volgende fflk heb het genoegen u te berichten dat de behandeling met de Pink Pillen zeer gunstig voor mij is geweest. Als ik denk dat die goede pillen mij zoo spoedig genezen hebben en dat ik gedurende drie jaren nutteloos geleden heb, betreur ik het bitter ze niet eerder te hebben genomen en zeg ik tot mijzelve //Indien ik geweten had ft It H tt Mej. D. de Leeuw. (CI. De Raad, Rotterdam). Sedert drie jaren toch leed ik veel aan erge hoofdpiju en pijnen in de maag en in de lenden. Ik had geheel raijn eetlust verloren en kwijnde weg. Daar men veel over de Pink Pillen spreekt en er veel goeds van zegt en ik vele geneesmiddelen had beproefd die niets uit werkten, heb ik die pillen ook willen gebruiken, en ik heb er geen berouw van gehad. Zij hebben mij volkomen genezen en ik zend u mijn com pliment en mi]n dankbetuiging. Indien ik geweten had die woorden vinden wij in heel wat brieven van personen die ge durende jaren nutteloos geleden hebben en die eindelijk door de Pink Pillen genezen zijn. Opdat iedereen de krachtdadige werking der Pink Pillen kenne, publiceeren wij de getuige- nissen der genezen personen en opdat er nie- mand meer zal behoeven te zeggen//indien ik geweten had De Pink Pillen worden verkocht op de aan- beveling van hen die zij genezen hebben. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, Scheie hoofdpyn, zenuwpijnen, verschietende pijnen, neurasthenie, zenuwuitputting. Prijs 1,75 de doos 9,per zes doozen. Verkrijgbaar bij Snabilie, Hoofd-depotbouder voor Nederland, 7 Groote Markt, Rotterdam, Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157, Middelburg, voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van Overbeeke-Leunis, VVestkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bijVerhaak, drogist, en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Genezing zonder operatie door den nieuwen band van van iedere maand te spreken bij Mej. E. VAN LEEUWA ARDEN, Noordstraat (Schotschenhoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot s namiddags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CEINTURES, ELASTIEKEN KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. Bijzonder stelsel voor het recht maken van scheef gegroeide kinderen. van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2