Gemengde berichten. Laatste berichten. Handelsberichten. Zaterdag 11. werd te Goes eene verga- dering gehouden van de leden van het Stam- boek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard, onder leiding van den heer F. Hombach als voorzitter. Medegedeeld werd dat de heer Vorsterman van Oyen het Stamboek en het Veulenboek tot op heden had bijgewerkt. Ingeschreven zijn thans 146 heugsten, 384 merries en 298 veulens. De heer C. A. H. Wagtho, die van de op- richting van het stamboek tot heden de belan- gen van het stamboek zoo belangeloos en krachtig als secretaris had behartigd, werd onder applaus benoemd tot eerelid. De heer Hanken bracht de rekening uit over T908, die met een voordeelig saldo sloot van 325,465 en ten slotte werd besloten tot de ont- binding van het stamboek en aansluiting bij het Ned. Belg. stamboek, indien door het dage- lijksch bestuur de regeling kan verkregen worden in deze vergadering vastgesteld. Medegedeeld werd, dat voor de snoeicursus- sen, die door respectievelpk 8 en 12 leerlingen gevolgd worden, de rijkssubsidien weder zijn verleend, alsmede dat ook weer gelden beschik- baar worden gesteld voor den proeftuin. De begrooting voor 1909 werd op f 1600 goedgekeurd. De verslagen omtrent de snoeicursussen waren zeer gunstigde voorzitter mocht dan ook constateeren dat de leerlingen gaarne gezien worden in de provineie en ver daar buiten sommigen hebben zelfs eene, zeer voordeelige betrekking. Hieraan kan iedereen zien, dat het daaraan besteede geld een flinke rente afwerpt. (M. C.) Hook. De bliksem is gisterennamiddag langs den schoorsteen ingeslagen in een huis in den Koudepolder. Er was niemand thuis. Een spiegel werd verbrijzeld. Verder is eveneens onder deze gemeente een varken in het hok door den bliksem gedood. St. Jansteen. Dinsdagnamiddag raakte bij den landbouwer P. Kremers te Heikant, tenge- volge van het onweder zijne schuur in brand. Een paar runderen en een varken alsmede eenig landbouwersgerief werden met het aan- palend huis een prooi der vlammen. Nieuw-Namen, 24 Mei. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee uur, is alhier de woning met aanhoorigheden van den veldarbeider J. Vonk totaal afgebrand. Niets is gered kun- nen worden, zoodat inboedel, kleeding, 5konijnen en 2 kippen zijn verbrand. De vrouw van Vonk, nog een en ander willende redden uit het bran- dende gebouw, kreeg daardoor enkele brand- wonden in haar aangezicht zij zou vermoedelijk verbrand zijn, ware zij niet door haar 23jarige inwonende dochter uit het brandende perceel teruggetrokken. Niets verzekerd zijnde bedraagt de schade circa 700 gulden. Daar Vonk on- vermogend is en niets meer bezit, zal voor hem bij de ingezetenen eene collecte worden gehouden om het noodige te koopen. Oorzaak van den brand onbekend. RECHTSZAKEN. Bij bevelschriften der arrondissementsrecht- bank te Middelburg zijn naar de openbare terechtzitting verwezen de zaken tegen de te Middelburg gedetineerden lo. J. C. d. K., 38 jaar, commissionnair, geboren en wonende te Bulst, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met een kind beneden den leeftijd van 16 jaren, en 2o. C. v. G., 31 jaar, werkman, geboren te St. Jansteen, wonende te Stekene (Belgie), beklaagd van diefstal. Het bericht, dat H. M. de Koningin Vrijdag ook reeds in den tuin zou hebben gewandeld berust, volgens Het Vad., op een misverstand, dat zijn grond waarschijnlijk hierin vindt, dat het jonge Prinsesje dien dag voor het eerst op den arm van de verpleegster in den tuin is geweest. Een aardige bijzonderheid wordt hierbij ge- meld De schildwacht, die achteif het paleis op post stond, begreep onmiddellijk dat het kindje, dat daar rondgedragen werd, Prinses Juliana moest zijn. Hij presenteerde het geweer en bracht zoodoende voor het eerst aan de jonge Prinses het militaire eere-saluut. Z. K. H. de Prins, die het tooneeltje van uit de verte zag, liet den soldaat 's middags bij zich komen en schonk hem een belooning. Te Renkum is Zaterdagmiddag een I9jarig jongeling, T. K. genaamd, bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd daarna opgehaald. Zaterdagavond om 10 uur liep door on- bekende oorzaak de 18jarige Kokernoot aan de Zwanenburgwal te Amsterdam, waar hij alsnacht- waker fungeerde, te water. Op zijn hulpgeroep schoten eenige politieagenten en burgers toe, doch in dien tijd was Kokernoot reeds gezonken. Na eenige minuten werd hjj opgehaald en naar het Binnengasthuis overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. Men meldt uit Amsterdam Maandagmorgen omstreeks 5 uur waren de kooplieden Boas en Pais met hun vlet, waarmede zij de verschillende schepen bezoeken, om zaken te doen in touw, oud ijzer enz., op het Y. Zij hadden hun bootje aehter een sleepboot ge- bonden, toen ploseling een boot uit de tegen- gestelde richting aaukwam, hetwelk een sterke golfslag veroozaakte. Pais werd uit de vlet te water geslingerd. Onmiddellijk bood men den man, die reeds naar de diepte was gezonken, hulp en na veel moeite wist men hem weder in de vlet te krijgen. Dat hij nog bij kennis was, bleek wel uit zijne woorden //Boas breng mij naar het gasthuis", welke hij fluisterend en reeds stervend tot zijn metgezel richtte. intus- schen was de havenpolitie reeds gearriveerd en trachtte men Pais nog met het koolzuurapparaat te behandelen, doch voor dood werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, alwaar hij kort daarop overleed zonder bij kennis te zijn gekomen. Omtrent het ongeval deelt men nog van audere zijde mede, dat door de krachtige tegengestelde golfstroom de vlet, welke met een dun touwtje aan de sleepboot vastzat, plotseling werd los- geslingerd door de schok werd Pais te water geworpen. Het ongeval wekte in de buurt waar de overledene woonde zeer veel deernis, daar P. als een oppassend mensch bekend stond. In de werkhuizen der stoomvisscherijen te Oostende nam een Brusselsch ingenieur een proef met een nieuwe methode van soldeering en deed zich hierbij helpen door eenige werklieden. Op 't oogenblik dat hij het toestel wilde ge- bruiken, ontplofte het, stukken ijzer naar alle kanten slingerende. Een dezer trof een werkmau aan het hoofd. Een gedeelte van den schedel werd weggeslagen en de man bleef op de plaats dood. Het onweer heeft in 't buitenland al ver- scheidene slachtoffers gemaakt. Te Blankenrath bij Zell a/d. Moezel werden Zondagmiddag 10 personen door den bliksem getroffen. Een 14jarige jongen werd op slag gedood, zijn broer werd zwaar gewond, twee audere personen licht. De overigen bleken ongedeerd. Te Koekelberg bjj Brussel zocht een 18jarige jongeman tijdens een onweer een schuilplaats onder een boom in de nabijheid der kerk. De bliksem sloeg in den boom en doodde den jongeman. Zijn vader en breeder, die naast hem stonden, bleven ge- heel ongedeerd. De jonge man nam deel aan een kerkelijken optoeht, die juist de kerk ver- laten had toen het onweerlosbarstte. Eenkoperen muziekinstrument, dat de jongeman in de hand hield, was tot een vormeloozen klomp gesmolten het lijk van het slachtoffer leek geroosterd. Te Haarleu doen zich in een geziu in de Schermerstraat gevallen van epidemische menin gitis voor. Drie kinderen zijn er door aange- tast, waarvan er reeds twee zijn overleden. Het derde is nu in het gasthuis opgenomen en daar met twee zusters in een barak ge'isoleerd. Ook de vader, die gebleken is bacillendrager te zijn, is in het gasthuis opgenomen eu blijft daar eveneens geisoleerd. De geneeskundige dienst heeft het gemeentebestuur geadviseerd het huis te doen ontruimen en te doen outsmetten en de vrouw die er nog is, te lateu verhuizen naar een perceel dat door een cordon kan worden omgeven. Te Rheden is Maandagavond een groote brand uitgebroken, vermoedelijk tengevolge van het spelen van kinderen met lucifers. Een zes- tal huizen, gelegen aan de dorpstraat, werden met eenige schuurtjes een prooi der vlammeu, waaronder een bakkerij en een vergunningslokaal. Van het eigendom der tien gezinnen, die thans dientengevolge zonder dak zitten, is weinig ge red kunnen worden. Alles was verzekerd. De spuit van de Steeg bewees hier goede dieusten. Eenige kippen kwamen in de vlammen om. Probatum est. In de laatsfc gehouden raadsvergadering der gemeente Heumen hebben de vroede vaderen een uiclegging of liever gezegd een uitbreiding gegeven aan de motorwet, zooais wel in geen enkele ministrieele hersenkas nog zal zijn opgekomen. Wat toch was het geval Men wilde eens afdoende maatregelen nemCn tegen het gejakker der auto's die maar ruak tuffen en vaak maling hebben aan alles wat zich op den weg bevindt. Het plan werd daarom geopperd om een achttal waarschuwings- borden te plaatsen. Doch de kosten, weet je Er zou wel een tweehonderd pop mee gemoeid zijn. Zou er dan niks anders op te vinden zijn //Als we eens hekken op de wegen hiugen, zooais in de Ooij, dat was stellig afdoende," vond een der leden. //Of," riep er een ander, z/laten we steenpuin op de wegen rijden, daar hebben ze allemaal ontzag voor. Hier in de buurt is genoeg te krijgen." Deze raad vond alge- meenen bijval en zoo geschiedde het, dat de acbtbare vergadering besloot om op hyper- moderne wijze de wegen met een laag steenpuin te bedekken. Als er nu maar geen fabrieken komen, die puinwegbanden in den handel brengen Men meldt uit de prov. Groningen In den herfst van het jaar 1892 strandde de kof Aaltje, kap. Morra van West-Rhauwerder- veen, op de Boschplaat, ongeveer 150 M. van den westkant. De opvarenden werden, na van Zaterdagmiddag tot Zondagmiddag in doods-. angst in den mast te hebben doorgebracht, door gebr. T. en J. Yisser van Westnieland gered. Het schip met de lading, bestaaude uit pannen, verdween langzamerhand in het zand. Thans, bijtia 17 jaar later, is het weer voor den dag gekomen, doordat de plaat, die aan de westzijde afslaat en aan de oostzijde aangroeit, zich naar 't oosten heeft verplaatst. Rottum ondergaat een dergelijke verplaatsing. De gebr. Visser, indertijd door aankoop eigenaar van wrak en lading geworden, zullen trachten hun eigendom te bergen. Om ratten en muizen te verdrijven geeft „De Huisvrouw" het volgende eenvoudige middel aan. Men legt een in terpentijnolie gedrenkt lapje in de hoeken waar de dieren zich ophouden en men kan verzekerd zijn, dat de ratten en muizen gedurende eenige jaren het huis zullen schuwen. Te Brest zou Zaterdag een nieuw Fransch pantserschip Danton" te water worden gelaten. Maar toen het over een afstand van ongeveer 44 meter langs de helling was afgegledeu, bleef het plotseling staan. Er was toen geen bewe- ging meer in te krijgen, ook niet toen twee sleepbooten trossen hadden aangebracht om het gevaarte van de helling te sleepen. Men vermoedde kwaadwilligheid. In een socialistisch blad, Egalite, was reeds de moge- lijkheid geopperd, dat de Danton niet zou af- loopen. Maar hoewel het onderzoek nog niet de oor zaak aan het licht heeft gebracht, wordt ver zekerd dat iedere gedachte van kwaadwilligheid kan worden ter zijde gesteld. Zondagavond reed een rijtuig met twee dames en een koetsier van Groot Bijgaarden langs den Brusselschen weg naar Molenbeek. Nabij het station van Berchem, waar de weg een scherpe kromming maakt, raakte het rijtuig, door een sprong van het paard, op de helling van den weg en kwam in een diepe gracht tereeht. De dames vielen midden in de gracht en verdwenen in het tamelijk diepe water. De koetsier raakte onder het rijtuig dat boven op hem was omgekanteld, maar kon zich loswerken. Pogiugen werden aangewend om de twee andere slachtoffers te redden, doch toen men ze boven haalde, hadden beide vrouwen reeds den geest gegeven. Te Ludres in het departement Meurthe et Moselle, heeft een jongen van dertien jaar een vriendje van een half jaar jonger, overhoop geschoten. De jongens waren neefjes. De vaders, broers, waren gehuwd met twee zusters. Een der zusters, de moeder van den dertienjarigen knaap, was onlaugs overleden. Er was na dat overlijden ruzie ontstaan tusschen de twee gezinnen over een geldkwestie. De neeljes vingen wel eens wat op over die ruzie, en als zij het bij hun spel niet goed met elkaar vinden konden, gooiden zij elkaar de verwijten naar 't hoofd, die zij de booze groote menschen hadden hooren uiien. Zoo had de jongere tegen den oudere gezegd Jou moeder was een dievegge, ze heeft grootraa 70 frank afgenomen. De dertienjarige diep ge- krenkt door de beleediging, de nagedachtenis van zijn moeder aangedaan, is naar huis gegaan heeft de revolver van zijn vader gehaald waar van hij de bergplaats wist, een geladen revolver, en daarop heeft hij den moordaanslag gepleegd. Hij lokte zijn ueetje in het bosch en vroeg hem of hij wat gras wou plukken. Terwijl de jongen zich bukte, schoot de ander hem in den nek. De moordenaar ging naar het politiebureau om het gebeurde te vertellen. Het slachtoffer was, naar het laatste bericht, nog niet overleden, maar de doktoreu geven niet de minste hoop. Een vrouw te Ciney zat in den hoek bij deu haard. Een heiligen-beeld in een lijst hing aan den wand boven de kacheleensklaps viel het stuk van den haak en kwam tereeht op een porceleinen lamp, welke zich op de schouw be- vond. De lamp brak, de petroleum verspreidde zich op de kachel, ontplofte en de vrouw werd door de vlammen in het aangezicht getroffen. Toen men er in geslaagd was de vlammen uit te dooveu, was de vrouw onkenbaarde huid van hoofd, armen en borst was letterlijk ge roosterd. Zij werd in een wanhopigen toestand naar het gasthuis overgebracht. Schiedam, 26 Mei. Een metselaar uit Venlo die werkzaam was aan de in aanbouw zijnde schoorsteen der vernisfabriek viel door den luchtdruk daarin en kwam met het hoofd op den beganen grond neer. De ongelukkige had zijn nek gebroken en was op verschillende plaatsen inwendig gekneusd. Overschio, 26 Mei. Drie kinderen, uit school huiswaarts keerende, werden door den bliksem getroffen. Een knaapje was op slag dood, terwijl de audere twee tot hedenmorgen be wusteloos waren. Heer Hugowaard, 26 Mei. Een man werk zaam in zijn weide werd doodelijk door den bliksem getroffen. St. Petersburg, 26 Mei. Een door 39 leden der Russische Doema ingediende interpellate over de werkzaamheden van den bond van Russi sche mannen in betrekking met de politie, werd na een stormachtig debat tusschen uiterste rechter en linkerzijde aangenomen. Gemeenteraad van Axel. Hulst,, 24 Mei 1909. ZKETIJDINli EN. Van 24 tot en met 25 Mei. a I Van 24 tot en met 25 Mei werden langs de Oostsluizen albier 43 binnenvaartuigen op en 34 afgeschut; door de Westsl. 2 op- en 6 afgescbut. Positle der Stoomschepen In de kathedraet te Oviia in Portugal sloeg, tijdens den kerkdienst, de bliksem en doodde den priester en drie vrouwen. De kerkgangers vluchtten in paniek 27 personen, die onder den voet geraakten, moesten in't ziekenhuis worden opgenomen. Vergadering van 25 Mei 1909. Annwezig alle leden, uitgezonderd de heer D. J. Oggel. Voorzitter de heer J. Huizinga. Secretaris de heer J. A. van Vessem. De notulen van de vorige vergadering worden geiezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken a. Misssive van Gedep Staten van Zeeland houdende goedkeuring van het kohier Hoofd. Omslag dienst 1909. Aangenomen voor keunisgeving. b. Als voren kohier schoolgeld 2e kwartaal 1909. Aangenomen voor kennisgeving. o. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente- ontvanger. In kas moet zijn f 718,41$ overeenkomende met de vertoonde gelden. Aangenomen voor keunisgeving. d. Brief van het gemeentebestuur van Zaamslag houdende mededeeling, dat de Raad instemming betuigt met het voorstel tot verlichting van het Zoute Spui. Te zijner tijd hopen zij ter plaatse zelve te confereeren en zullen gaarne de verdere behandeling dezer aange- legenheid in 1909 en 1910 aan Axel overlaten. e. Verzoek van het fafare-gezelschap vCorcordia om voor de repetities gratis gebruik te mogen maken van een lokaal der O. L. school. Het verzoek wordt inge- willigd, terwijl ook vrij vuur en licht zal worden verstrekt. Verzoek van J. de Kraker tot het verleggeu van zijne stoep. Wordt eveneens ingewilligd. g. Missive van de Gezondheids-commissie, zetel Ter Neuzen, boudende toezending van de raming hunner ontvangsten en uitgaven voor het kalenderjaar 1910, waarin het aandeel voor Axel bedraagt f 168,14. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Wordt aangeboden het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1908. 3. Tot leden van stem bureaux worden benoemd Voor de 2e Kamer. Voorzitter 1. Huizinga, leden Srnies en Wolfert. Plaatsverv.Lamaitre, Van Uriel en P. Dekker. Voor den Raad. Voorzitter J. Huizinga, leden Kruijsse en Dieleman. Plaatsverv.: Lamaitre, F. Dekker en Dregmaus. Buiteugewoon lid J. de Feijterplaatsverv. D. J. Oggel. 4. Wordt overgegaan tot het benoemen eener com- missie ingevolge art. 166 der Gemeentewet. He benoe- miug wordt aangenomen door de heeren Van Driel, Dieleman en Dregmans. 5. Wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting voor 1908. 6. Verzoekschrift van A. Dieleman, om buiten de door Burg, en Weth. aangegeven rooilijn te mogen bouwen. Op voorstel van den heer Smies wordt besloten het verzoek in een volgende zitting te behandelen. 7. Inzake bestraling en rioleeriug van het yPlaatje" wordt overeenkomstig het voorstel van Burg, en Weth. besloten, met de eigenaars een vergelijk te treffen. 8. Met het oog op de kosten wordt het voorstel tot rioleering van de Kerkdreef aangehouden tot eene vol gende vergadering. 9. Wordt besloten eenige reclames inzake Hoofd. Omslag te stellen in handen eener commissie. Tot leden hiervan worden benoemd de heeren Wolfert, Smies en P. Dekker. Bij omvraag wijst de heer Smies op den vuilen toestand van de sloot voor de woningen in den buitenweg en vraagt de heer F. Dekker om de putten in den Zaam- slagschen weg dicht te maken voor het drukke vervoer begint. De Voorzitter zegt hiervan nota te zullen nemen, waarna de vergadering gesloten wordt. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 12,Rogge 1*8,50, Wintergerst 9,50, Zomergem. Haver /8,50, Erwton f 13,—, Witte boonen 13,—, Brnine boonen 18,—, Duivenboonen /ll.—Paardenboonen f 10,—.Boekweit/— Lijnzaad f 12,50, Koolzaad Aardappels 3,75. Boter per kilo 0,95. Eieren per 26 stuks f 0,85. Ter weekmarkt waren aangevoerd 35 stuks Rundvee, 34 varkenawaarvan verkocht 15 stuks rundvee en 22 varkens, VLAft. 24 Eng. a.s. idem 25 idem 25 Eng. s.s. 24 Noor. s.a. Eng. s.s. Noor. 8.8. Eng. a.s. idem Eng. ach. 25 Eng. a s. Noor. s.s. 25 Eng. s.s. 24 Eng. barge 25 Eng. s.s. NAAM Ms. Van on naar. Lading. 3665 Liverpool 1762 Millom 3607 Leith stukg. ijzer stukg. I oor Tee Semen X Nyroca The Princess Quentin en Ter Semen i The Princess 1762 |Antwerpeu ledig t oor (dent i Ivanhoe Humber Duse Serula S. D. Stirling Sea Serpent Normandie V« Hessle Alchymist s.s. HARALD vertrekt heden van St. Petersburg naar Duin- kerken. s.s. JENNY in lossing te London. s s RICHARD vertrok 25 dezer van Lubeck naar Riga. ELISABETH van St. Petersburg naar Ter Neuzea pasaeerde 26 dezerdesmorgena ten5 uur Elaeneur. aa HELENA van St. Petersburg naar Ter Neuzen pasaeerde 25 dezer des n. m 10 uur Brunsbuttel. a.s. MAGDALENA vertrok 25 dezer van St. Peteraburg naar London. 3214 Kola hout 2895 Goole stukg. 3819 Fineidet erts 3927 Manchester stukg. 871 Kingslyn pitch 441 Plymouth china clay 2554 Londen stukg. 2826 Riga idem t 2695 |Goole ledig Selzaete i 277 I Londen zout 1079 1 Marseille creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2