A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5306. Donderdag 27 Mei 1909. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor bet overige Buitenland 1,05. Men abonneert zich by alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVEETEK TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Wegens het Pinksterfeest zal a, s. Maandag geen nummer van dit blaa verschijnen. De jong-Turksche regeering heeft opnieuw de Kamer naar haar hand weten te zetten en vond voor het regeeriugsprogram een groote tneerderheid. Dit program, door Hilmi-pasja voorgelezen, brengt in de eerste plaats hulde aan Schefket-pasja, den dictator en aan het Saloniki-leger en aan de vry willigers. Dank zij hen is het regeerstelsel in Konstautinopel weer steviger gevestigd. De troebelen in Adana zijn 't gevolg van de reactionaire beweging. De schnldigen zullen streug gestraft en de orde hersteld worden. Het program kond-igt aan, dat er een geinengde commissie heengezonden zal worden belast met't nemen van maatregelen j de overheidspersonen in de provincies hebben bevelen ontvangen om ter geschikte plaatse een voldoende troepenmacht te vereenigen. Het program kondigt ook aan 'n wet op den algemeenen dienstplicht. Na een heftige beraadslaging nam de Kamer met 191 tegen 5 stemmen een motie van ver- trouwen in de regeering aan. De Senaat volgde dat voorbeeld. Het nieuwe bewind met zijn machtigen bond- genoot, het Ieger, heeft dus weer vasten voet gekregen en kau thans met 't. uitwerken van zijn hervormingen beginnen. De weerwraak op de leiders der reactionaire beweging duurt nog voort. De ex-minister van Oorlog, Riza-pasja, is veroordeeld tot degradatie en verbanuing. Hetzelfde lot is ten deel gevallen aan Ismail- pasja, directeur van de krijgs-school. De krijgsraad te Adana heeft 9 aanstichters der moorden ter dood veroordeeld. Nieuwe aardschokken in Zuid-Italie wijzen er op, dat de mogelijkheid van een verwoestende aardbeving niet is buitengesloten. In het Cala- breesche stadje Bianco werd Zondagnacht een heftige golfvormige aardbeving. waargenomen, die enkele seconden duurde en een paniek onder de bewoners veroorzaakte. De menschen snelden de straat op en bleven dien nacht buiten. Gisteravond omstreeks half zeven werd de bevolking van Messina opgeschrikt door een zeer sterken aardschok, gevormd door onder- aardsch gerommel. De //Giornale d'ltalia" zegt, dat de schok 10 seconden aanhield. Verscheidene muren zijn ingestort. Uit de omstreken worden nog andere schokken gemeld. Een bloedig naspel van de groote aardbeving werd Zondag te Sinopoli in de provincie Reggio afgespeeld. Enkele duizenden menschen liepen op 't stadsplein te hoop, eischten verdeeling van de onderstandsgelden en ontslag van den gemeenteraad. Verscheidene karabiniers, die de rust trachtten te herstellen, werdeu met steenen geworpen. Een karabinier, die door een steen- worp getrolfen werd, gaf vuur. De betoogers ontwapenden hem en schoten op de karabiniers, die het vuur beantwoordden. Er werdeu daar- door 5 betoogers gedood en verscheidene gewond. De troepen moesten er aan te pas komen om de orde te herstellen. Italie gaat ziju vloot krachtig versterken en daartoe zijn totaal 220 millioen gulden noodig. De Marine-Minister zegt in zijn toelichting dat het noodzakelijk is, gezien den vooruitgang van vreemde vloten, spoedig de ltaliaansche vloot uit te breiden met machtige eenheden van 't nieuwste type. Het totaal der kredieten is bestemd om den bij vorige wetten voorzienen bonw te voltooien en om twee slagschepen le kl., nog twee kruisers en een grooter aantal torpedobooten en duikbooten dan bij de wet van 1905 werd toegestaan, te bouwen, en de uitvoering van de onontbeerlijke ondernemingen voor de kracht der vloot en de kustverdediging te verhaasten. De Marine-Minister der Vereenigde Staten kondigde aan dat de vloot in 1911 uitgebreid zal worden met 2 Dreadnoughts en 5 torpedo- H. M. de Koningin met H. K. H. Prinses Juliana. Reproductie naar eene fotografische opname van H. M. de Koningin. booten, ondanks het plan van president Taft, om 25 millioen gulden op de marine-begrooting te schrappen. De Berlijnsche burgemeester Kirschner en de raadsleden, die een bezoek aan Engeland brengen, zijn Zondag te Southampton aangekomen. Bij de begroeting werden bartelijke bezadigde toe- spraken gehouden. Berlijn en Londen, Duitsch- land en Engeland zoudeu vrienden blijveu, zoo heette 't. Kirschner zei te hopen op een harte lijke verstandhouding in de toekomst- Te Londen was veel volk op de been om de Ber- lijners te begroeten. Kirschner heeft tegen een vertegenwoordiger van Reuter gezegd dat bij geen Duitscher met gezond verstand kende, die Engeland vijandig gezind was. Dat had Kirschner drie jaren geleden gezegd en dat kon hij slechts herhalen. Die verhalen van luchtschepen achtte hij alleen geschikt om domme menschen schrik aan te jagen. De twee volken wedijvereu als vrienden op het gebied van handel, wetenschap en kunst, tot heil van de beschaving. De poging om twee- dracht te zaaien noemde Kirschner een mis- drijf tegen de beschaving. Het ware dwaas in het Duitsche vlootprogram een bedreiging tegen Engeland te zien. Zondag heeft de Koningin, na haar herstel, haar eersten kerkgang gedaan. H. M. woonde, onder het gehoor van Ds. Vermeer, de voor- middag godsdienstoefening bij in de Regentesse- kerk, evenals H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. de Prins. Het kerkgebouw was geheel gevuld. In het voorgebed dankte de predikant God, die de Koningin, het Vorstelijk Huis en het Nederlandsche Volk zoo rijk gezegend had in de geboorte van Prinses Juliana. Bij het eiude van den kerkdienst zong de gemeente H. M. staande //dat 's Heeren zegen op U dual" toe. 's Middags bracht de Koningin per rijtuig, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder in haar Paleis in het Voorhout. Daarna deed H. M. met Koningin Emma een rijtoer door het Haagsche Bosch. De (loop van Prinses Juliana. Men meldt uit den Haag Ter bijwoning van den plechtigen doop van Prinses Juliana worden in de residentie de vol- gende buitenlandsche vorstelijke personen, tevens verwanten der Koninklijke familie, verwacht De groothertogin-weduwe Marie van Mecklen- burg-Schwerin, moeder van den Prinsde vorstin-weduwe van Wied, geboren prinses Marife der Nederlandenprinses Tekla van Schwarzburg hertog Johan Albrecht van Meck lenburg, hertog Adolf van Mecklenburgde prins en prinses van Erbach en als vertegen woordiger van de groothertogin-weduwe van Baden prins Max van Baden, haar neef. A1 deze vorsten en vorstinnen zullen tegen 3 Juni hier aankomen en vermoedelijk den 7den Weer uit Den Haag naar hunne woon- plaatsen terugkeeren. Alleen Hertog Johan van Mecklenburg, Regent van Brunswijk, komt reeds den 29sten Mei hier ter stede, ter bywoning van het congres van het interuationale Koloniale InstituuL dat onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik alhier gehouden wordt en in welks doel en werkzaamheden de regeut groot belang stelt. De Hertog komt met een gevolg, bestaande uit den grootmeester en hofmaarschalk Von Rantzau den intendant en president van het Kabinet Schmid en zijn adjudant kapitein baron Bernewitz. Een gedeelte van de vorstelijke familieleden logeert ten koninklijke paleizede overigen ten paleize van H. M. de Koningin-Moeder. v-- Mag een failliet op de kiezerslijst worden gebracht Keen, oordeelde men tot dusver algemeen. Maar de tegenwoordige Minister van Justitie bleek de meening toegedaan, dat faillieten niet van het kiesrecht moeten uitgesloten worden en daaraan hield zich nu o. a. het gemeente- bestuur van Hilversum. Mr. V. H. Rutgers, aldaar, die dit niet in overeenstemming achte met de Kieswet, kwam daartegen in verzet, en de kantonrechter in deze zaak uitspraak doende, heeft nu schrapping van een gefailleerde als kiezer bevolen. Van deze uitspraak gaat men in hooger beroep, om een beslissing van den Hoogen Raad uit te lokken'. TER NEUZEN, 26 Mei 1909. Naar wij vernemen heeft de heer D. Buyze, arts alhier, door eenige ingezetenen aangezoebt om eene candidatuur voor de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature De Masier) te aanvaarden, zich daartoe bereid verklaard. Naar we vernemen is het te ver- wachten, dat deze candidatuur door de liberale kiesvereeniging zal worden gesteund. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ont slag verleend aan den heer L. J. Geelhoedt, als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Ter Neuzen en als zoodanig benoemd de heer J. A. Dregmans, candidaat-notaris te Axel, met toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend voorzitter, terwijl tot plaatsvervangend voorzitter is be noemd de heer J Huizinga, burgemeester van Axel. Bij kon. besluit is benoemd tot opziener der electriciteitswerken van het kanaal Gent Ter Neuzen, te Ter Neuzen, de heer E. T. de Glopper, met toekenning van eervol ontslag als machinist-electricien bij de Rijks electrische inrichtingen te IJmuiden. Gisteren speelde een jongen op de Markt met een ketting en wierp deze omhoog, waar- bij die bleef hangen op de draden van de electrische verlichting, wat tengevolge had dat het licht in verschillende straten begon te bran- den. De oorzaak was spoedig ontdekt, waarna de directeur der centrale met een paar werk- lieden en den ladderwagen ter plaatse arriveer- den en een der werklieden, met handschoenen gewapend, den ketting van de draden afhaalde. Door ingelanden van den polder Noord is met algemeene stemmen besloten aan de ge meente Axel 150 bijdrage te geven, ter tegemoetkoming in de kosten voor de rioleering. In de, de vorige week gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap //Hengst- en Rummersdijk," werd besloten den 825 M. langen weg op de kruin van den dijk tusschen den //Rummersdijk- en den Stoppeldijkpolder" te verharden door keibestrating, waardoor in een lang gevoelde behoefte wordt voorzien. Evenals door de, door dit waterschap pas voltooide, in dit blad vermelde, verbinding van dekeibestrating van de kunstbaan in den Konings- dijk en die in den Langenweg, worden ook door het nieuwe ontwerp verbonden de keibe strating op den havendijk by den Aardheuvel met de steenslagbaan in de buurt Campen, die beide deel uitmaken van het groote net van kunstwegen in het voormalig 5de district onzer provincie en gelegen zijn respectievelijk in de gemeenten Hengstdijk en Stoppeldijk. Een zeer kleiachtige aardeweg als deze dijkkruin is, is de verharding niet alleen van beteekenis voor het algemeen, maar ook van zeer groot belang voor de aanpalende land- gebruikers. Zondag werd door de Maatschappy tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het voor malig 5e district te Oostburg eene vergadering gehouden, die, onder leiding van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, door een 28tal leden werd bijgewoond. De heer M. Lucieer werd met 25 stemmen als bestuurslid herkozen. TER VEI 7iE\S('HE C0U1AIT. Woensdiig- en r.ydftgavonj, i. 4u.#o»il nl op Keritdngf-n. bij de Kir inn r. J. VIS 1»K gAWBE <e Ter Weuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1