A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 5305. Dinsda^ 25 Mei 1909. 49e Jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdireeteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6ox 3 uren op den dag der uitgave. De financieele commissie uit den Duitschen Rijksdag heeft het voorstel der conservatieven tot het heffen van belasting op effecten en op de overdracht en waardevermeerdering van on- roerende goederen, zonder debat aangenomen. De conservatieven, het centrum- en de agrariers stemden voor, de uationaal-liberalen en vrij- zinnigen tegen, de sociaal-democraten hielden zich buiten stemming. Aan vrijzinnige zijde beschouwt men dit conservatieve voorstel als een lokaas voor de regeering om de erfenisbelasting te laten ver- vallen. Er zouden nl. uit de -/belasting op waardevermeerdering" enkele tientallen mil- lioenen meer te halen zijn. En deze uitkomst klinkt der regeering natuurlijk als muziek in de ooren. De Parijsehe arbeiders hebben zich niet door den algemeenen arbeidsbond op sleeptouw laten nemen en in een nieuw manifest van dien bond worden de werklieden uitgenoodigd den arbeid te hervatten. De anarchistische stakingsbewpging is dus volkomen doodgeloopen. Zaterdag was er nog sprake van dat de kappersbedienden in massa zouden staken als een bewijs van solidariteit met de stakende postbeambten, of liever ex- postbeambten, want zij die staakten, zijn ont- slagen. Een paar honderd decoratieschilders, hoedenmakers, kopergieters en schrijnwerkers stonden gereed 't bijltje er bij neer te leggen, rnaar van een eenigszins belangrijke beweging was geen sprake. De arbeiders aan de licht- fabrieken, spoorwegraannen en andere werklieden in gemeente- en staatsdienst dachten niet aan meedoen met de mislukte staking. En nu heeft natuurlijk het bestuur van de confederation eieren voor zijn geld gekozen. Denachtmerrie der Parijzenaars is voorbij. De syndicalisten, de sabotage-predikers, hebben weer eens kunnen zien hoe gering hun aanhang onder de arbeiders- bevolking is op een oogenblik dat 't werkelijk gaat spannen. De Parijsehe strafrechter veroordeelde een stakenden brievenbesteller, die zijn dienstdoenden collega omverliep en den inhoud van zijn brieventasch over den grond wierp, tot 2 maanden gevangenis. Schefket-pasja, de Turksche generalissimus die bij 't- herstel der Grondwet dictator was, 1 ot hiertoe was de spreker op de algeraeen als gewoonte bij de Indianen aangenomen manier van spreken gekomen, toen de Zitlende Stier hem met een korte opmerking in de rede viel //De ooren van den blanken hoofdman zijn geopend, laat Hiakowa eindelijk ter zake komen." Een wrevelige trek vertoonde zich om Hiako- wa's gelaat doch hij veinsde de Zittende Stier's woorden vriendelijk op te nemen, terwijl hij vervolgde z/De Zittende Stier heeft juist gesproken, de blanke hoofdman wenscht te weten wat Hiakowa en het opperhoofd van hem verlangen. De blanke hoofdman hoore alzoo naar mijne woor den de Roodhuiden zijn zoolang door de bleek gezichten onderdrukt- geworden, daar ze onder- ling strijd voerden, doch als de Apacben en de Choctaws elkander de vriendschapshand reiken dun zal Manitoe hen weder goedguristig toe- lachen en hen vereeuigd over de gehate bleek- gezichten doen zegevieren. Wolventand, het bekende opperhoofd der Apachen, die in den jongsten opstand der Indianen een groote rol speelde, het opperhoofd mijns volks, liet aan alle stammen der Apachen boodschappen zenden, om ze tot een bloedigen opstand tegen de blanke indringers aan te sporen. Alle stammen hebben aan die oproeping voldaan, en duizenden krijgslieden wachten strijdvaardig zijne verdere heeft aan den //Herald"-correspondent verklaard dat de jong-Turken den constitutioneelen sultan de hand boveu 't hoofd zullen houden. De generaal zei verder, dat er nog tereeht- stellingen noodig waren, met name van soldaten die hun officieren hadden vermoord, maar de krijgsraad had reeds genade voor recht laten geldeu in het geval van soldaten, die konden bewijzen dat anderen hen geleid hadden. De Armenische moorden keurde Schefket- streng af en hij had bevelen gegeven om de schuldigen onverbiddelijk te straffen. Er waren maatrege- len g'enomen, die, naar hij hoopte, een herha- ling van dergelijke moorden, die Turkije te schande maken, zouden voorkomen. Tot twee m'alen toe verzekerde de generaal, dat het leger laatstelijk op eigen verantwoording had gehaudeld en niet op bevel van anderen. De hervorming van het land, dat erkende hij, komt het parlement toe, maar het leger voelt, dat zijn taak nog niet is afgeloopen en volgt de handelingen van het parlement met aandaeht. Te Adana is de staat van beleg afgekondigd. De troepen hebben last te vuren op al wie zich tegen de overbeid verzet. Dat 't de re geering ernst is met de beteugeling van den christeuhaat, blijkt hieruit, dat de bestraffing der moordenaars te Adana reeds begon, 150 terechtstellingen hadden plaats. Doordiekras- se strafoefening hoopt men den reactionairen een heilzamen schrik in te boezemen. Majoor Enver-bey, de Turksche natiouale held en een der kundigste jong-Turken, is naar Berlijn teruggekeerd, waar hij militair attache is. Men weet dat Enver op 't bericht van den reactionairen opstand van 13 April naar Turkije is gesneld en de voorhoede van 't bevrijdingsleger aanvoerde. De terechtstellingen en doodvonnissen in Rusland blijven voortduren, ondanks den schijn- baar kalmen toestand. Gedurende Maart jl. hebben de krijgsraden 142 personen ter dood veroordeeld, in Februari 122, in Januari 111. Dank zij echter de campagne tot afschaffing van de doodstraf door de vrijzinnige pers en de parlementaire oppositie, verminderde't aantal terechtstellingen. Terwijl er in Januari 107 menschen werden opgeknoopt, daalde dit aantal de volgende maand tot 76, in Maart tot 43 37 personen werden begenadigd, 62 anderen wachten nog op beslissing op hun gratie-verzoek. Voor de verschillende gouvernementeu zijn de cijfersIn Centraal-Rusland 26 terecht- bevelen. Niet alleen de Apachen, maar ook vele anderen zullen Wolventand op het oor- logspad volgen. Toen begaf Hiakowa zich naar het Choctaw-opperhoofd de Zittende Stier om hem als vriend te begroeten. En nu, groote hoofdman en toovenaar der bleekgezichten zeg aan de verzamelde Choctaw-opperhoofden, dat ze hun ouden wrok moeten vergeteu en met de Apachen moeten optrekken tegen de nederzet- tingen der bleekgezichten. Snel als een storm- wind en voor dat ze op tegenweer bedacht zijn, zullen we ze alien dooden en van hunne scalpen berooven. Vrouwen noch kinderen zullen ge- spaard worden en zij die overblijven zullen bleek van schrik uit het laud vluchteu en hunne broeders aan gene zijde van het groote water verhalen, dat de Roodhuiden weer meester in dit land zijn. Geen bleekgezicht zal het dan wagen over het groote water herwaarts te komen om op de jachtgronden der Roodhuiden te jagen of er zich een wigwam te bouwen. Ik heb gezegd." Hiakowa keek rond en zag met zelfvol- doening den indruk die zijn rede had gemaakt. Een zacht gemompel werd hoorbaar en menige vuist greep onwillekeurig naar den tomahawk bij de gedachte den blanke aan te vallen en weder de eenige eigenaars van het land te worden. Met eene korte beweging van de hand ge- bood de Zittende Stier stilte, en aller oogen waren op den Franschman gericht, van wiens uitspraak de Choctaws hunne deelneming aan den opstand afhankelijk maakten. stellingen op 79 doodvonnissen, Kaukasus 8 op 33; Polen 8 op 14; westelijke gouv. 1 op 13; Siberie 1 op 2; Baltische provincies 1 dood- vonnis. De terroristen maakten in Maart 155 slacht- offers, onder wie 44 regeeringsambtenaren, de rest waren rijke grondbezitters. Maar ook 't aantal zelfmoorden is schrikbarend en bedroeg voor Maart 331. Men meldt uit den Haag Met groote blijdschap zal algemeen vernomen worden dat de toestand van H. M. de Koningin blijkbaar zoo bij uitstek gunstig blijft, dat H. M. Zaterdagochtend eenigen tijd in den tuin van het Koninklijk Paleis heeft kunnen wandelen en daarua voor het eerst een korten rijtoer deed. Het prachtige zomerweder maakte dat ook Prinses Juliana sedert eenige dagen in den Paleistuin van de buitenlucht heeft mogen ge- nieten. TER NEUZEN, 24 Mei 1909. Op het Zomerfeest D. V. te houden op Dinsdag 1 Juni in den tuin van de Buiten-Societeit hopen de volgende sprekers het woord te voeren over de achter hun naam geplaatste onderwerpen, Ds. G. van Dis, vanZaamslag, ,/Openingswoord" Ds. Domela Nieuwenhuis, van Gent,//Wat de vaderen deden en de kinderen moeten doen." Ds. J. van den Berg, van Feijenoord, //Een gedenkwaardig jaar." Ds. J. van Petegem, van Groede, //Wat doet gij boven anderen Ds. A. Vermeer, van Ylissingen, //Aanmerkt de lelien des velds." Ds. M Uijtenhoudt, van Zaamslag, //Jezus Jongelingschap." Ds. E. Raams, van Hoek, //Slotwoord." Gisteren gaf het muziekgezelschap //De Yereenigde Werklieden" alhier in den tuin van den heer Joz. de Feijter het aangekondigde openbaar concert. Het weder werkte goed mede-; het was daai-- door een aangenaam zitje in den tuin, waarvan door velen gebruik gemaakt werd. Door het gezelschap werd ten genoege der hoorders een Charles Larnon was als door den bliksem getroffen. Een opstand der Indianen op die mededeeling was hij niet voorbereid. Het zou wel is waar voor de Amerikaansche troe pen eene gemakkelijke taak zijn den opstand te dempen maar wat kon er voor dien tijd gebeuren Zeker zoude dan reeds menige Iand- boeve verwoest, en de bewoners door de bloed- (jorstige Roodhuiden vermoord zijn. Over het antwoord, dat hij Hiakowa zou geven, aarzelde hij geen oogenblik. Het was in ieder geval zijn plicht de Indi anen van het onzinnige van hun voornemen te overtuigen en hen te waarschuwen. Dat kon hij trouwens uit voile overtuiging doen, want in de eerste plaats kon de uitslag van den oorlog zonder eenigen twijfel slechts nood- lottig voor de Indianen zijn, en voorts moest hij als hoofd der kolonie Libreville, die het eerst door de opstandelingen bedreigd kon worden voor het belang der kolonisten waken. z/Hoofdliedeu," sprak de Franschman na een pijnlijk stilzwijgen, dat vrij lang geduurd had, z/gij stelt een groot vertrouwen in mij, daar ge mij als raadsman in eene zoo moeilijke zaak kiest en ik hoop mij dat vertrouwen waardig te maken. Maak mij echter, als mijne rede geeiudigd zal zijn, geen verwijt over mijn openhartigheid, ook dan, als mijn antwoord zoodanig uitvalt, dat het niet strookt met het- geen gij wenscht. Hiakowa heeft beweerd, dat de schepper der wereld, die gij Manitoe noemt, ieder menschelijk ras een stuk land aangewezen had, waar geen menschen van een ander ras zich mochtcn vestigen. Dat is niet waarManitoe uitgebreid programma uitgevoerd, terwijl, naar wij vernemen, het financieel resultaat van dit concert voor de vereeniging ook niet onbevredi- gend is. Tot directeuren van de te Hulst opgerichte naamlooze vennootschap Cultnurmaatschappij Tjiagra Plantations, zijn benoemd de heeren J. F. A. M. van Waesberghe te Hulst en Mr. E. Beautlier te Grez-Doiceau (Belgie). Met de nieuwe stoomboot //Zeeland van den prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde werd Zaterdag nog een proeftocht gemaakt en wel naar Antwerpen. Deze tocht werd medegemaakt door den Com- missaris der Koningin en de leden van Ged. Staten. Om kwart over negen is de //Zeeland" van Vlissingen vertrokken. Toen de Zeeland" even buiten de haven was, werd de boot aangevaren door de //Zuid- Beveland", welk laatste schip wilde wijken voor een juist op de haven komende torpedoboot. De ,/Zuid-Beveland" liep hierdoor vrij be langrijke averij op aan den steven, terwijl de //Zeeland" niet noemenswaard beschadigd werd en dan ook de reis naar Antwerpen voort- zette. Door ingelanden van den polder Oud en Jong Breskens is, met 10 van de 14 stem men, tot ontvanger-griffier benoemd de heer H. eijk- man Jz. te Breskens. Verder verkregen de heeren P. H. Montenberg en J. Roggeband respectievelijk 3 stemmen en 1 stem. De heer J. H. Hennequin, ontvanger- griffier van de polders Tienhonderd en Zwarte deed Vrijdag te Cadzand zijn 659te rekening. Zeker wel een zeldzaamheid. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is de rood en zwart hori-i zontaal gestreepte kogelton No. 1 met liggend kruis van het Schaar van Kolijnsplaat verlegd op ongeveer51° 37' 18" N.b. en 1° 2 14" W.l. De stompe ton No. 4 en de spitse ton No. 2 van den Roompot zullen respectievelijk vervan- gen worden door een stompe ton No. 4 met afgeknotten kegel en een spitse ton No. 2 met bol. De tonnen van het Schaar van Onrust, Room- pot, zijn verlegd omtrent juiste ligging volgt heeft de aarde aan alle menschen in geljjke mate geschonken, zoodat een ieder zijn woning kan opslaan waar het hem bevalt. vToen de bleekgezichten zich zoo talrijk ver- meerderd hadden, dat ze niet meer op een stuk der aarde plaats konden vinden, bestegen zij hunne schepen en zochten nieuwe landen op. Ze kwamen bij uwe voorvaderen en werden opgenomen als vrienden. Waarom zouden ook de Indianen en bleekgezichten niet in vriend- schap met elkander kunnen leven Spoedig echter veranderde die vriendsehap uwer voor vaderen in haat en sedert vierhonderd jaar is die haatde oorzaak van al uw ongeluk, ja zells van uw ondergang. De bleekgezichten wilien rustigin uw laud leven, maar gij wildet de indringers niet dul- den en toen moesten ze voet voor voet uw grond overmeesteren. Aan beide zijden werden stroomen bloeds vergoten en ten slotte bebielden de bleek gezichten de overhand, daar zij de sterkeren en de meer ontwikkelden waren. Alle vroegere pogiugen van uw volk om door een algemeenen opstand het juk af te schudden zijn mislukt en slechts oorzaak van nieuwe nederlagen, nieuwe vernederingen geweest. En nu zoudt gij weder zulk een dwaasheid wiilen begaan Gelooft Hiakowa dan in ernst, dat de bleekgezichten geheel te verdrijven zijn Heett een uwer wel eens een der groote steden aan het strand gezien en de bewoners er van geteld Weet gij, dat tegen ieder uwer krijgslieden tien soldaten van het Staatsleger staan Kent gij de werkirig van het nieuwe geschut, waardoor een geheel leger der uwen binnen een paar uur vernietigd kan worden Neen, dat weet gij niet want als IKU ■lit biatl veracliijnt flAltltdnt;., WoeDsiiAR- en VrijdHtcavocd, oit(jrezon«.er«l op F'eestdnRen. bij de Finna 1". J. IIK SA1WOK te Ter Semen. Mi 1111 I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1