Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag Mei 1909. 49° iaargang. fFuTlleton. No. 5304. TWEIBDE BIiAD. TEK NECZEN, 21 Mel 1909. De verkiezing voor een lid van den Gemeen- teraad ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer Ue Masier, is door Burg, en Weth. bepaald op 8 Juni, de stemming zal plaats hebben op 18 de herstem- ming zoo noodig op 29 Juni. Na de voltooiing der nienwe kanaalwerken hadden velen gehoopt, dat de oostelijke kanaal- dijk, van de verharde Blikstraat naar de spoor- brng te Sluiskil, de kortste verbinding voor voertuigen naar het station, zou verhard zijn geworden. Die verwachting is niet vervuld, tot groot ongerief van velen. Naar aanleiding daarvan is blijkens achterstaande advertentie bij den heer A. Brakman te Sluiskil, een adres aan den Minister van Waterstaat ter teekeniug ge- legd, waarin op verharding van den weg langs den oostelijken kanaaldijk wordt aangedrongen. We vernemen dat de kans om dit te ver- krijgen groot is, waarom wij belanghebbenden dringend aanraden dit adres met hun hand- teekening te steunen. Mogelijk dat ook de gemeenteraad, overtuigd van het belang van dezen verkeersweg, op eigen initiatief de pogingen door particulieren bij den Minister aangewend, zal willen steunen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, betreffende bet aanstaanden Zondag te geveu entree-concert door het Muziekgezel- schap //De Yereenigde Werklieden". Waar daaruit weer blijkt dat de vereeniging voor de zoo noodige versterking harer middelen, de kleintjes niet versmaadt, zullen zeker velen zich genoopt gevoelen het concert te bezoeken, waar- door zij zicbzelt muzikaal genot verschaffen, en het muziekgezelschap, dat steeds zoo flink weet op treden tot genoegen der ingezetenen, steunen. Ook wijzen wij de jongelui op de bij dat gezelschap bestaande gelegenheid tot opleiding voor de muziek. Het heeft lang geduurd eer men iets van den uiterlijken strijd bemerkte die in het district Oostburg voor de verkiezing van de Tweede Kamer zal gevoerd worden. Blijkens achter staande advertentie zal a. s. Woensdag alhier voor de centrale liberate kiesvereeniging optreden de heer Jhr. De Muralt, van Zierikzee. Naar wij vernemen zal in de Pioksterweek alhier optreden vanwege de centrale anti- revolutionaire kiesvereeniging de heer Diepen- horst, professor aan de Vrije Universiteit, en zal de heer Vorsterman van Oyen, de candidaat der vrijzinnigen in dit district, die week in verschillende plaatsen van dit deel van Zeeuwsch- Ylaanderen optreden. Bet Zomerfeest van de verschillende Christelijke veree ligingen alhier,1 zal, naar wij vernemen, weder op den derden Pinksterdag worden gehouden, in den tuin van //De Buiten- societeit." Gisteren werd alhier in het gebouw der vereeniging ;/Vereenigde Handwerkslieden" de gewone jaarlijksclie tentoonstelling gehouden van teekeningen, door de leerlingen van den van wege die vereeniging gegeven vakcursus. XJit de teekeningen, zoowel op het gebied van bouwkundig als van vakteekenen, die langs de wanden van het lokaal waren gehangen, bleek weder van vooruitgang en goeden ijver der leerlingen die den cursus volgden. Velen kwamen gedurende den loop van den dag een kijkje nemen. Voor aanmoediging der leerlingen waren door het bestuur weder prijzen uitgeloofd ul. 2 voor elke der 4 klassen. Na afloop der tentoonstelling werden die prijzen door den directeur van den cursus, den heer M. Eijke, uitgereikt. Deze sprak daarbij zijne voldoening uit over de resultaten die de afgeloopen cursus weer had opgeleverd en waarvan bleek uit hetgeen gisteren in het gebouw te zien was. Hij dankte de onderwijzers voor hunne toewijding en spoorde de leerlingen aan om ook voor het vervolg hun best te doen en te trachten zooveel mogelijk partij te trekken van het genoten onderwijs. De prijzen, bestaande in teekenbehoeften en gereedsch'appen, werden toegekend aan r le klasseJoh. Koevoets H pr., M. Lansen A. Dees le pr., M. van Doeselaar Op dit oogenblik tocb kreeg de dokter een even ouverwachte als onverklaarbare hulp. De knal van een geweerschot liet zicb hooren de Apache liet het mes uit de hand vallen en zonk doodelijk getroffen neder. Dit schot redde ook het Ohoctaw-opperhoofd het leven. Meer dan tien Apachen hingen hem op het lijf, zoodat hij bijna weerloos was. Het onverwachte schot deed de Apachen schrikken zoodat de Zittende Stier de hand die de tomahawk omvat hield vrij kreeg. Met eenige krachtige houwen be- vrijdde hij zich en met een paar kloeke sprougen schaarde hij zich aan de zijde van den Frausch- man. Geen der Apachen maakte aanstalten de beide mannen opnieuw aan te vallen alien staarden sprakeloos naar den kant vanwaar het schot gevallen was. In de blikken der Apachen was grenzelooze augst te lezen, doeh in die van het Ohoctaw-opperhoofd onteugelbare haat. De Franschman meende zijn oogen niet te kunnen vertrouwen bij den aanblik van Op den vlakken top van den naburigen heuvel stond eene mannelijke gestalte neen eene spookachtige gedaante. In de hand hield de onbekende de nog rookende buks. Hij moest van buitengewone lengte zijn, in het maanlicht scheen dat teu minste zoo. In zijne kleeding was niets buitengewoons, maar in zijn gelaat zocht men tevergeefs naar een spoor van men- 2e pr. 2e klasse 2e pr. 3e klasse. D. Kayser, van Zaamslag, le pr., W. Nieuwelink, van Hoek, 2e pr. 4e klasse A. Schirris le pr., J. Rijuberg 2e pr De leerlingen achter wier naam geen woon- plaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. Gisteren speelde de voetbalvereeniging //Hercules" een wedstrijd tegen D. 0. S." uit Vlissingen. Om ruiin 2 uur wordt begonnen en blijkt al spoedig dat //Hercules" eenigszins sterker is, hoewel zij van de vele haar geboden kansen geen practisch gebruik weet te makeu. ,/D. 0. S." wordt een strafschop toegekend die echter door den doelverdediger wordt ge- weerd. De rust gaat in met 00. Bij de hervatting van het spel komt //Hercules goed' samenspelend vlak bij het doel en eindelijk gaat de bal tusschen de palen door. Op eenige uitvallen na, is het spel geheel in handen (lees voeten) van de Ter Neuzensche club, welke nog tweemaal weet te doelpunteu. Zoo eindigt de wedstrijd met 30 in bet yoordeel van //Hercules". Naar we vernemen is door de marechaus see alhier proces-verbaal opgemaakt tegen enkele personen in deze gemeente, wegens over- treding der Zondagswet, in verband met het uitvoeren van openbaren arbeid op Zondag. In een gehucht in de omgeving doet het gerucht de rondte dat daar eene vrouw plot- seling zou overleden ziju na het gebruik van kwakzalversraiddelen, die bij een //wonder' dok ter in Belgie zouden zijn gehaald Naar we vernemen belooft het tweede Internationaal Concours Hippique, te houden op den derden Pinksterdag, te Axel, zeer interessant te zullen zijn. Met uitzondering van een tweetal afdeelingen, waarvoor weinig ambitie is, hebben zich zeer talrijk deelnemers voor de verschillende wedstrijden opgegeven,* waaronder velen uit Belgie. Vooral voor de afdeeling harddraven, zoowel voor koud- als warmbloedpaarden, is de deelname groot. De justitie uit Middelburg vergezeld van een dokter bevonden zich beden te Sluis ten einde een gerechtelijke doodschouw te verrichten op het lijk van de vrouw van P. J. M., die aldaar in den nacht van 13 op 14 Mei jl. door haar man met twee revolverschoten is gewond en die gisteren is overleden. Sluiskil, 21 Mei. 'tWas gisteren voor onseen genoeglijken morgen in de Ned. llerv. Kerk alhier. Toen het bij de Regelings-commissie bekend werd, dat de Christel. zangvereeniging //De Ylaamsche Olijfberg" van Maria Hoorebeke schelijke trekken. Het was een bleek grijzend doodshoofd, waaruit een paar vurige oogen schitterdeu. De onbekende legde zijn geweer op schouder en verdween toen stil aan de andere zijde van den heuvel. Hier en daar hieven enkele Apachen liet hoofd op en ten slotte sprongen.ze alien op doch men hoorde niets anders dan den bijna gefluisterden kreet//de Booze Geest f de Booze Geest Eenige der dappersten liepen eindelijk naar den heuvel toe en na korte beraadslaging be- klommen zij dien doch er was geen spoor van het zonderlinge wezen te ontdekken. Sprakeloos keken de zouen der wildernis elkander aan en weder klonk het zacht en beteekenisvol, met schuwen eerbied van hunne lippen //de Booze Geestde Booze Geest Een luid geschreeuw riep hen bij hunne overige stamgenooten, die, nu het gebeimzin- nige wezen verdwenen was, zich opnieuw op hunne tegenstanders wilden werpen, die met groote dapperheid een tienvoudige meerderheid weerstaan hadden. Het Choctaw-opperhoold eu de Franschman echter hadden van het gunstige oogenblik gebruik gemaakt en waren in de diepe duisternis van liet woud verdwenen. Het was des avonds zeer druk in het Jndia- nendorp waarvan de Zittende Stier opperhoofd was. Des namiddags was hij in gezelschap van //den blanken lioofdman" aangekomen en met gejuich ontvangen, Twee uur later bevond Charles Larnon zich met de andere krijgslieden bij het raads- vuur. op Hemelvaartsdag des avonds te Axel zingen zou, stelde zij aanstond's pogingen in het werk om dat gezelschap op zijn doortocht ook in Sluiskil te doen verwijlen en dientengevolge had den we gisteren in den voormiddag het voorrecht de Vlaamsche zangers en zangeressen in ons kerkgebouw te mogen beluisteren. 'tWas goed bezethetvriendelijkkerkgebouwtje, dat reeds bij de eerste intrede een aangename indruk raaakt, we vonden er ook nog vrienden uit Ter Neuzen, Hoek, Zaamslag en Axel, die voor het eerst, of bij vernieuwing deze zangers en zangeressen, van wien we op hun verschillende tockten in andere streken, zooveel goeds hadden gehoord, wilden hooren. Nadat door alien Ps. 118 1 en door het koor een ^gebed" was gezongen, opende de heer H.. J. van den Ouden de samenkomst met gebed en een toespraak waarin hij Ds. Chrispeels, den directeur en het koor een hartelijk welkom heette. Daarna werden achtereenvolgens de verschil lende DUmmers van het programma gezongen. Under een ademlooze stilte werden ze aangehoord en 't was den aanwezigen aan te zien dat ze genoten. Om des tijds wille moest het programma be- kort worden, doch wat we het laatst kregen, was het niet minst goede, vooral no. 17 0 heb toch lief, die God u heeft gegeven zoolang u God' met haar vereent enz. Een sopraan-solo bracbt de aanwezigen onder den indruk en toen dadelijk daarop die lieve kleine soliste no 27 met begeleiding van het orgel zong Ween lieve moeder niet al te zeer enz., zagen we in menig oog een traan glinsteren. 't Was dan ook welverdiend en zeker uit naam van alien, het woord van dank dat de heer H. J. van den Ouden het koor bracht voor al het goede en schoone dat het ten gehoore had gebracht. Ds. Chrispeels sloot daarna de samenkomst met dankzegging. Als een bewijs dat er genoten was mag zeker wel worden vermeld dat de collecte onder de pi. m. 200 aanwezigen gehouden, ruim f 27 opbracht. Hoek, 21 Mei. Het wielrijderfeest, door de club ,/Nooit Genoeg" alhier, uitgeschreven tegen 29 Juni (St. Pieter) a. s., belooft een feest te zijn dat al de voorgaande zal overtreffen. Het steeds toenemend succes dat de wielrijders- feesten hadden, deed de club //Nooit Genoeg eer doende aan haren naam, het besluit neraen daaraan ditmaal eene zeer groote uitbreiding te geven. Een aantal muziek- en zanggezel- schappen werden uitgenoodigd om ons feest te komen opluisteren. bij welke uitnoodiging werd te kennen gegeven dat niet, zooals bij vele festivals de gewoonte is, premien zouden worden verloot, doch elke vereeniging een vaste premie van 25 zou ontvangen. Het pogen der club om een aantal gezel- schappen in het dorp waar de bloeiende Zuid- Nederlandsche rij wielfabriek der Gebr. Kaan is gevestigd bijeen te brengen, is dan ook uitne- mend geslaagd. De medewerking is toegezegd door 13gezel- schappen, nl. //Elk naar zijn Krachten teHoek, z/De Vereenigde Werklieden" van ler Neuzen, z,De Volhardiug" van Zaamslag, //De Verbroe- dering" van Sas van Gent, //St. Cecilia" van Stop- peldijk, //Harmonie" van Biervliet, //Willen is Kunnen" van Philippine, ,/Weldoen door Yer- maak" van Clinge, //Eikels worden Boomen van Westdorpe, /,Vlug en Blij" van Assenede, z/Geduld Overwint" van Sluiskil en //Ons Ge noegen" van Zuiddorpe, alien muzekgezelschap- pen en het zanggezelschap //Oefeuing baart Kunst" van Philippine. Was op andere jaren het bezoek aan ons dorp druk, te verwachten is het, dat het dit jaar enorm zal zijn, waarom de club er ook op rekent dat de neringdoende ingezetenen alles wat mogelijk is zullen aanwenden, om de vreem- delingen alhier eene goede ontvangst te bereiden, en dat zij op dat drukke bezoek berekend zullen zijn. Naar we vernemen bestaat het voornemen onder de deelnemers aan de verschillende wed strijden om hooge geldprijzen, ea de deelneem- sters aan den dames-wedstrijd om fraaie luxe voorwerpen, een lOtal rijwielen te verloten, wanneer daarvoor de noodige Kon. vergunning kan worden verkregen. i} Komt St. Pieter dus niet ,/met zijn gieter, dan zal de 29ste Juni alhier eene drukto brengen zooals we dat nimmer te voren aanschouwden. Zaamslag, 21 Mei. Tot predikant aan kerk A te Olst, Overijssel, is beroepen^ de heer N. Trenning, candidaat V. U., thans te Zaamslag. Axel. Gisteravond gaf de Christelijke zang vereeniging //De Vlaamsche Olijfberg van Maria Hoorebeke alhier in de Ned. Herv. kerk eene uitvoering, die door een overgroote menigte werd bijgewoond, zoowel uit deze gemeente, als uit de omliggende plaatsen. Het koor heeft den naam, die het zich in deze streek heeft weten te verwerven. in eere gehouden. Ofschoon reeds te 5 ure uit Hoorebeke over Gent naar Sluiskil vertrokken, waar in den voormiddag reeds een uitvoering werd gegeven, wisten de zangers en zangeressen zich uitstekend van hunne zware taak te kwijten en was het slechts bij uitzondering te hooren, dat men een beetje te veel had geeischt. Naar men ons meedeelde, waren bovendien enkele solisten niet vrij van verkoudheid, wat natuurlijk een zuivere stem niet ten goede komt. Maar' ondanks dat alles, hebben we genoten en durven we gerust zeggen dat in Axel zoo iets nog niet gehoord is. Er ging dan ook oij het verlaten der kerk maar een roep, die zei het was prachtig. Bij afwisseling werd het woord gevoerd door den voorganger der gemeente, Ds. Hugenholtz, Ds. Chrispeels, predikant te Maria Hoorebeke en den heer Parmentier evangelist te Brussel. Aangenaam was het (ook voor het kerkbe- stuur), dat alles zich in de beste orde wist te schikken en geenerlei wanklank werd gehoord. Met een //tot weerziens" nam men heden- middag afscheid van de loge s, die welwillend door particulieren met rijtuigen naar Sluiskil werden vervoerd. De collecte bracht ongeveer 7.0 op, terwyl voor de programma's 111,60 is ontvangen. Sas vail Gent. Donderdag was het weer een echte feestdag voor onze gemeente. Reeds in den namiddag werd de feeststemming er in ge bracht, door het muziekgezelschap //De er- broedering" dat eeu muzikale wandeling_ door de gemeente maakte. Des avonds om uui bracht het muziekgezelschap //De Yereenigde Vrienden" een ovatie aan het nieuw gekozen raadslid, den heer H. Gross. Omstreeks 8 uur werd een aanvang gemaakt met de illuminatie, die met den prachtigen lichtstoet, gevormd door al de deelnemende vereenigingen aan den optocht van Zondag, en welke om 8ll? uur uittrok, onze gemeente als een zee van licht deed aanzien. De Franschman zat naast de Zittende Stier op een dierenhuid gehurkt en wachtte nieuws- gierig op de dingen die komen zouden. Stflzwijgend en somber zaten de Roodhuiden in een kring. In het midden brandde het raadsvuur, dat een onaangenamen walm door de kleine ruimte verspreidde en de gebronsde gelaatstrekken der krijgslieden fantastisch verlichtte. Terwyl de vredespijp onder waardig stilzwij- gen werd aaugestoken, had de Franschman ruimschoots gelegenheid de aanwezigen goed op te nemen. Zijn vermoeden, dat de Choctaws over gewichtige zaken te beraadslagen hadden, kreeg nieuw voedsel, toen hij verscheidene opperhoofden van verafgelegen Choctawstammen bemerkte. Plotseling bleven zijn blikken rnsten op een tegenover hem zittenden krijgsmau, naar diens rijke uitrusting te oordeelen een man van aanzien, doch die oumogelijk tot den stam der Choctaws kon behooren. Zijn lange vederen haartooisel was toch eeu kenteeken, dat hij tot den stam der Apachen-Indianen behoorde. De nieuwsgihrigkeid van den Franschman werd daardoor hoe langer zoo meer geprikkeld. Hoe kwam toch een doodsvijand der Choctaws in hunne raadsvergadering Onwillekeurig keek hij den Zittende Stier aan, doch op diens gelaat was slechts koele terughouding te lezen. Charles Larnon had moeite den tegenzin te bestrijden, dien de aau- wezigheid van eeu stamgenoot der struikroovers in hem opwekte, die hem in den afgeloopen nacht naar het leven gestaan hadden. Het Apacken-opperhoofd scheen echter van den ver- raderlijkeu aanval niets te weten, anders zou hij niet zoo bedaard bij het vuur zijner doods- vijandeu zitten. Waarschijnlijk was die euvel- daad dus zonder zijn voorkennis gepleegd en dit temperde de opwelling van haat, dien de Franschman bij den eersten aanblik tegen hem had opgevat. Toen de pijp de rondte gedaan had, namen eindelijk de beraadslagingen een aanvang. De Zittende Stier stond op en terwijl de dokter nog vast en doordnugend op het Apachen- opperhoofd staarde, begou hij aldus ,/Hier is mijn blanke broeder, een groot ge- neesheer der bleehgezichten en hoofdman der kolonie, die den naam van Libreville draagt. De Choctaws buigen met eerbied het hoofd voor hem en ook de Apachen zullen zeker wel van de tooverkracht des blanken hoofdmans gehoord hebben. Tweemaal twee dagen en even zooveel nachten geleden kwam het Apachen- opperhoofd Hiakowa in dit dorp en fluisteide zachtkens woorden in de ooren mijner krijgs lieden, woorden die zoeter klonken dan het gezang van de lijster en mijne krygslieden luisterden gaarne naar hem. Ze vroegen hun opperhoofd de Zittende Stier: Wat moeten wy doen Doch de Zittende Stier bleet stom, want zijne oogen waren met blindheid gestagen en ze konden niet lezen in het hart van het Apachen-opperhoofd. loen maakte de Zittende Stier zich op naar de wigwam van den blanken hoofdman en hij zond boodschappen naar de dorpen der Choctaws om de opperhoofden ter beraadslaging op te roepen. Hier is nu mijn blanke broeder en hier zijn de opperhoofden -i J.jurw lit hi—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5