A I g e m e e n N i e u w s- en Advertentieblad Z e e u voor sch-Vlaanderen. GEMEENTERAAD. Nationale Militie. No. 5304. Zaterdas: 22 Mei 1909. 49e Jaargang. By MPECTIE van VERLOFGANGERS. Gemengde berichten. Binnenland Landbouwberichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Voor Amerika f 1,321/J en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushonders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de Van pry3 slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend IKIIEIE^STIE BLAD. VERKIEZ1NG J. K. DE EASIER, Opgsven van CandicSaten, Ilet boofdbestuur van de Vereeniging van Christelyke onderwijzers(-essen) heeft zich tot II. M. gewend met de vraag, of de Christelyke onderwijzers Haar als geschenk voor de jong- geboren Prinses een Bijbel mogen aanhieden. Het antwoord luidde, dat H. M. zeer ge- voelig is voor de aanbieding en den Bijbel gaarne zal aanvaarden. De Times publiceert, zoo meldt Renter, een schrijven van H. M. de Koningin aan de Neder- landsche vrouweu in Engeland, waarin H. M. goedkeurt het plan om hetgeen overblijft na den aankoop van het geschenk voor Prinses Juliana te besteden voor een fonds voor Neder- landsche herstellenden in Engeland. TER NEUZEN, 21 Mei 1909. Men schrijft ons Uit de lijst van officieele personen, iustellin- gen en vereenigingeu op land- en tuinbouw- gebied dezer dagen door het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel gepubliceerd, blijkt dat op 1 Januari 1.1. in Zeeland, waren 7 vereenigingeu op tuinbouwgebied te samen tellende 1471 leden, n.l. 2 afdeelingen van de Nederlandsche maatscbappij voor tuinbouw en plantkunde met 89 leden, 2 afdeelingen van de algemeene vereeniging van bloembollencultuur met 51 leden en 3 zellstandige locale tuinbouw- vereenigingen namelyk te Goes, Middelburg en Oostburg, te samen met 1331 leden. Te Axel, te Hnlst en te Oostburg beslaat eene afdeeling van de vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij en taurine konijnenteelt. Op gebied van landbouvv zijn in Zeeland niet minder dan 99 vereenigingen of afdeelingen te zamen met 9512 leden. Daaronder zijn 71 zellstandige dorpsvereenigingen met 5284 leden die zich voornamelyk ten doel stellen het ge- zamenlijk aankoopen van kunstmeststoffen. De Maatscbappij tot bevordering van Landbouwen Veeteelt in Zeeland telt op bet oogenblik 2910 leden verdeeld in 9 afdeelingen. De afdeeling Axel telt 393 leden, Hulst 230 en Oostburg 590. De R.-K. boerenbond van Zeeuwseh- Vlaanderen (oostelijk deel) telt 1015 leden verdeeld in 15 afdeelingen. Lamswaarde beeft de meeste leden eu wel 116, dan volgen St. Jan- steen met 95, Clinge met 94 en Koewacht met 90. De minste beeft Axel nl. 35. De christ,e- lijke boerenbond van Zeeuwsch-Vlaauderen (westelijk deel) heeft 4 afdeelingen met 303 1 'Jen en wel Aardenburg met 74 leden, Eede met 91, Oostburg met 54 en IJzendijke met 84 leden. In het vorige jaar zijn in Zeeuwsch-Vlaan- deren gehouden 12 landbouwwintercursussen en 2 tunibouwcursussen. De landbouwwinter cursussen werden gegeven te Axel, Cliuge, Hoek, Honteuisse, St. Jansteen, Koewaebt Nieuw- Namen, Oostburg, Ter Neuzen, Westdorpe IJzendijke en Zaaraslag. De tuinbouweursus- sen te Hulst en te Oostburg. Te Hulst werden de lessen gegeven door den beer F. C. Zonne- vijlle te Axel, te Oostburg door den heer I. J. Steenhart Pzn aldaar. Westdorpe. In de vergadering der ingelanden van den Canisvlietpolder was de rekening en verantwoording als volgt De ontvangsten gedurende het dienstjaar 1908/09 bedroegen 9417,68, de uitgaven 8225,91, goed slot 1191,77. De begrooting voor 1909/10 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 10,400,50. Het dijkgeschot werd vastgesteld voor de lste klas op 4,50, tweede klas op 3,00 en de derde klas op 1,50. Benoemingen hebben niet plaats gehad. Op deze vergadering werd het feit in herin- nering gebracht dat de heeren C. van aes en D. B. van Acker, respectievelijk als dijkgraaf en gezworene, het bestuur van genoemden polder gedurende 25 jaar in handen hadden. Door den hoogwelgeb. heer Baron Collot d'Escury werd eene schoone toespraak aan de jubilarissen gehonden, waarin spreker bet vele nut schetste dat zij gedurende die 25 jaren, ten goede van den polder tot stand hebben gebracht. Hij bracht o.a. in herinnering dat tijdens bun bestuur 15000 meters wegen zijn verhard, waarmede nog steeds wordt voortgegaan, en verscheidene straten zijn beplant, terwijl de lasten voor de ingelanden niet zullen vermeer- deren, doch op het punt staan om steeds te verminderen. Door spreker werd de beer dijk graaf een pracbtig geschenk aangeboden in naam der ingelanden, bestaande in een scheepje van alboid, terwijl de gezworene, de heer Van Acker een verguld zilvereu herinneringsmedaille ont- ving. Te dezer gelegenheid werd bet volgende telegram aan H. M. de Koningin verzonden Ingelanden van den Canisvlietpolder, waarin gronden van H. M. zijn gelegen, vergaderd op heden, zoo Nederlanden als Belgen, zenden, op voorstel dezer laatsten, warme gelukwenschen aan Uwe Majesteit ter gelegenheid der geboorte van Px-inses Juliana. Verder werd de dag aan een gemeenschappelijk diner genoegelijk dooi'gebracht. Ook aan tafel waren versierxngen exx decoratxes aangebxacht ter herinnering aan het jubileum. Ter Hole, 20 Mei. Hedenmiddag is in de zaal vaxr den beer Kips bet nieuwe vaandel oxithuld der fanfare wExelsior" Het vaandel, in pracbtig bruin fluweel met gouden letters en versierselen, kan met de schoonste uit den om- trek wedijveren. Na zeer toegejuichte redevoeringen, deed men een muzikale wandeling naar ,/Molenhoek waarna een schoon concert werd gegeven. Begrijpelijkerwijze was ook door het mooie weder, heel wat belangsteilend publiek op de been. it aan i eft of patent kali Bedrog met het keuringsmerk Een piiar z.g. slagers te Middelburg hebben een slechten streek uitgehnald. Ze slachtten een goed kalf en lieten bet keuren, zoodat op bet vleesch het goedkeuringsmerk werd gedrukt. Dat vleesch was door hen aan een slager aldaar verkocht. Doch zy wai-en ook in het bezxt van vleesch, afkomstig' van een gestorven kalf, drukten dit op de stempels van bet goedgekeurde, waardoor deze eenigszins overzetten en leverdeu het slechte vleesch aan den slager. Deze wien de kwaliteit verdacht voorkwam, wendde zich tot de keurmeesters van vee en vleesch, die bet bedrog ontdekten. Gelukkig, want het vleesch was bedorven en gevaarlyk voor de gebruikers De Haagsche brievenbesteller, die bij de jongste gemeenteraadsverkieziug een aantal oproepingskaarten voor die verkiezing veiduister- de (verbrandde), is bij vonnis van de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 7 dagen gevange- nisstraf. Te Baarn beeft een 27jarige timmermans- knecht, Dinsdagavond een moordaanslag ge- pleegd op zijne vrouw, met wie hij in onmin leefde. Daarna heeft hij met een revolver een 4tal scboten op zichzelf gelost. De vrouw werd slechts licht gewond de dader, die zich zelf zwaar verwondde, is naar Utrecht over- gebracbt. De ecbtgenoote van den beer v. T. te Steenbergen verslikte zich aan een stukje vleesch. Onder hevige benauwdheden is zij even later gestorven. Te Rozendaal is op klaarlichten dag inge- broken bij den heer C. Cochx, op den Nispen- schenweg. Door verbreking van een ruit aan de achterzijde der woning is men bixinenge- drongeu en heeft men het geheele huis over- hoop gehaald. Hun buit is echter schiaal geweest, ongeveer 12 in geld en een paar sieraden. Zij hebben echter verscliillende voor werpen bescbadigd. Daders tot heden onbekeud. Een lljarig meisje, dat reeds wegens verschillende diefstallen met de politie in aan- raking is geweest, was Maandagavond met haar 6jarig zusje het ouderlijk huis in Den Haag ontloopen. De ouders deden aangifte bij ue politie, vreezend dat huii oudste dochtertje gevolg zou geven aan haar dreigemerxt, dat zij haar zusje zou verdrinken. flit dreigenxent had zij al tegeuover haar ouders geuit, toen deze haar gedreigd hadden met opzending naar een gesticht. De politie stelde dadelijk een onderzoek in en trof de kinderen Dinsdagochtend op den strandboulevard te Scheveuingen aan. Veel goeds hadden zij sedert zij gedesei'teerd waren niet uitgevoerd. Door insluiping in verschillende huizen hadden de kinderen zich geld verschaft en daarmede waren zij inkoopen gaan doen, zoowat van alleseen lamp, petroleum, een broodmes, brood, poppen, euz. enz. Met een en ander hadden zij een in aanbouw zijnd huis betrokken, maar 's morgens bij de komst van de werklieden gingen de kleine avonturiersters aan den haal met achterlatiug van de gekochte voorwerpen, welke later door de politie tegenover welke het oudste meisje een zeer brutale houding aannam in beslag werden genoraen. Ult blad verscliijnt 1Saainl»s-, Wnenaila|(. en Vrljdagavond, uitgeionderd Feentdagen. »>ij «le VOOR DEN De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 8 Juni aanstaande, zal plaals hebben de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ontslaan door de ontalag- name van den heer dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeieverd als bedoeld in art. 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor- letters en de woonplaats van den candidaat en onder- teekend zijn door ten minste een en dertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en beboo- rende tot het district, waarvoor de candidaatetelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden per- soonlijk door den of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen- woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter secretarie der Gemeente koeteloos verkrijgbaar, van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengl hierbij in herinncring art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Hijdie eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, »wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van //personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de »verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl vzonder die handteekeningen geen voldoend aanlal voor ,/eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met »gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene »geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. »Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat ,/hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, „eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, vbedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 21 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. uitrustingstnkken, hem bij zij 11 vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekjeen van zijn verlofpas Am. 125, 120 en 127 6e. de verlofganger is aan de militaire rechtspleging en tucbt onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, welken het onderzoek voor den Militie- commissaris dunrt en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is Art. 117 7e. behoudens het bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te onderguan in de naastbij gelcgen provoost of bet naastbij zijnde huis van bewaring door den Militie-coinmissari9 worden opgelegd aan den verlofganger a. die zonder geldige redenen niet bij het onder- zoek versehijnt; b. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 127 ver- melde voorwerpen C. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden d. die kleeding- en uitrustingstukken, aan een ander bekoorende, als de zijue vertoont (Art. 128); 8e. onverminderd de straf, in art. 128 vermeld, is de verlotganger verplicht, op de daartoe door den Militie-commissaris te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 127 voorgeschreven wijze, voor hem te verscliijneu om te worden onderzocht. (Art. 130) 9e. de verlofganger die zich bij herhaling scbuldig maakt aan het feit, sub 4e van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomslig art. 130 voor den Miltie- commissaris versehijnt, of aldaar verschenen zijnde in het goval verkeert sub 2e en 3e van art 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogsterfn'emaandengehouden. De dunr van dezen dienst wordt door <len Minister van Oorlog bepaald Art. 131). Ter Nenzen, 21 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. VV. S J. DIELEMaN, Secretarie. Wethouders van de Gemeente roepen bij deze op at de in deze ge- 4e. 5e. Burgemeester TER NEUZEN meente zich bemndendeverlofganger's der militie te land, met uitzondering van de hieronder genoemden, om op SBnterituig tit .Buni litntt, des voormiddags te uren, voor het gemeentehuis te Ter Neuzen tegen- woordig te zijn ten einde overeenkomstig art. 125 der Militiewet 1901 door den Militie-commissaris te worden onderzocht maken bekend dat aan de inspectie niet wordt deel- genomen door hen die le. dit jaar om andere redenen dan voor straf onder de wapens zijn geweest; 2e. dit jaar voor helhalingsoefeningen moeten opkomen tie. van den werkelijken dienst onthever of in het genot zijn van uitstel van eerste oefening; van de lichting van 1901 in dit jaar naar de Laudweer overgaande verlofgangers van de huzaren, de bereden artillerie en het corps torpe- disten gaan niet over tot de Landweer, zoodat alle deze wet aan het onderzoek moeten deelnemen een verbiritenis hebben aangegaan als adspirant- militie-officier of bij de spoorwegafdeeling van de genietroepen en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Militiewet le. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene Art. 120; de verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, teneinde de/.e zijn verlofpas voor gezien teekene Art. 121 de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van oorlog, niet langer dan gedurende drie achtereenvolyende maanden buiten 's lands begeven Arl. 123; de verlofganger, die dearth 120,121ofl23 nietnaleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedu rende ten hoogste twee maanden gehonden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog Art. 124. de verlofganger, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commissaris te worden onderzocht, versehijnt bij het onderzoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en 2e. 3e. 4e. 5e. Dat zijn stellig de meesl algemeene gebruikelijke kalimeststoffen. In 't onlangs door ons besproken boekje van kapelaan Roes lezen we aldus »Gij gaat naar het pakhuis of naar een handelaaren zegt ik kom kali te kort. Dan zal men u vragen, wat wilt gij hebben kainiet of patentkali Doch wat moet nu uw antwoord zijn Gij staat verlegen P Welnu, laten we u dan een weinig belpen Zoo ge 'teens met een kalibemesting op aardappelen wilt beproeven, neem dan beslist patentkali. In kainiet zitten behulve kaliutn Ook nog stoffen, die voor aard appelen niet scbijnen te dcugen. Ook op het zetmeel gchalte er van oefenen ze geen gunstigeu invloed uit, Alzoo voor aardappelen patentkali. Met patentkali wei ke men ook in tuinen en boomgaarden. En verder bij granen, als men in den herfst verzuimde kainiet uit te VVaar men vroegtijdig z'n kalimest uitstrooide daar kan men gerust kainiet nemen (behalve bij aardappels, die voigens veler ervaring patentkali moeten hebben). En verder geve men liever kainiet aan wortel- en knolgewassen Die schijnen er nog wel zoo oankbaar voor te zijn als voor andere kalimeststoffen. Doch uieii verstrekke ook hier de kainiet liefst eenigen tijd voordat 't zaad aan den grond wordt toevertrouwd. Met deze enkele grepen kan wellickt memgeen nn zelf 't antwoord geven op de vraag Kainiet of patent kali

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1