Predikbeurten. Donderdag 20 Mei 1909 (Hemelyaartsdag). Gemengde berichten. H. een onzer bekende schilders heeft opgedragen ran het historisch moraeDt der aangifte vande geboorte der Prinses bij den Burgerlijken Stand, een schilderij te vervaardigen. Het hoofdcomite voor de inzameling van gelden voor het geschenk van Indie, heeft een kennisgeving ontvangen, dat H. M. het bedrag, in Indie verzameld, bestemd wii zien voor een liefdadigheidsinstelling in IndiS, en wel voor een leprozengesticht. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Achterstandsontwerpen. De heeren Goeman Borgesius en Van Dedem hebben bij amendement voorgesteld in het eerste lid van art. Ill van achterstandsontwerp 2, in plaats van de woorden ,/leden der rechterlijke macht, op den dag der in-werkiug-treding dezer wet den Ieeftijd van 65jaren bereikt hebbende," te lezen »Leden der rechterlijke macht, die voor het leven zijn benoemd en op den dag der in-werking-treding dezer wet den Ieeftijd van 05 jaren hebben bereikt," en voorts het tweede lid van het artikel te doen vervallen. Het voorstel tot heropening der beraadslaging over het voorstel-Lohman (reglement van orde) wordt zonder stemming goedgekeurd. De heer Lohman meent dat de Kamer nu vrij was om over het bestreden artikel te beraad- slagen, en dus gebruik mag maken van zijn recht om het artikel, volgens hetwelk de ver- gaderingen te 1 uur zouden aanvangen, in te trekken. Dit punt hangt eenigermate samen met de rechten der Jeden van de nieuwe Kamer en spreker neernt dus het bestreden artikel terug. (Instemming.) De eindstemming over het voorstel-Lohman wordt aangehouden tot den namiddag. Aan de orde is nu de beraadslaging over de aanvulling van de Tiendwet. De heer Van Sasse van Ysselt juicht het ontwerp toe als een poging om tiendrecht- kwesties met de belaughebbenden in der minne te regelen en af te wikkelen. Het doel van het ontwerp zal stellig worden bereikt. Spreker vraagt voor de tiendplichtigen mach- tigiug tot inzage van de opbrengst der tiend- pachten bij de ontvangers der registratie. De Minister van Landbouw antwoordt, dat de geheele regeling der formaliteiten bleef als zij was, doch ook hij verwacht veel goeds van de nieuwe bepalingen omtrent minnelijken afkoop. Het departement zal een nieuwe handleiding daartoe in het licht geven. De opgaven omtrent de pacht gaven geen voldoende maatstaf voor de juiste waarde van het tiendrechtde pacht- opbreugst hing van toevallige omstandigheden af. Bij de behandeling der artikelen wordt een amendement-Van Sasse van Ysselt door den Minister bestreden. Op 's Ministers verzoek wordt de discussie er over geschorst, omdat de Kamer op een zoo plotseling in het debat ge- worpen denkbeeld haar oordeel niet zal kunnen bepalen. Achterstandsontwerpen. De heer Goeman Borgesius verdedigt een amendement om alleen de rechterlijke ambtenaren en niet de ambtenaren van het 0. M. en de griffiers in de gunstige pensioensbepaling te doen deelen. De heer Smeenge vraagt de gunstige bepa lingen omtrent pensioen te doen gelden voor wie wegens zielsziekte ontslag moeten nemen. De Minister van Justitie vreest dat de ambte naren van het 0. M. scbaars zullen worden en dat de besten zullen pogen een plaats bij de zittende magistratuur te verwerven, zoo hun het pensioenvoorrecht niet wordt verleend. Hij bestrijdt deswege het, amendement Borgesius en beantwoordt de vraag van den heer Smeenge outkennend. Na replieken verklaart de heer Loeff dat de commissie van voorbereiding eenparig tegen het amendement is en wordt het amendement verworpen met 37 tegen 17 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aangenomen wordt het wetsontwerp tot ver- hooging van hoofdstuk IV voor 1909, in verband met de heden aangenomen //achterstandswetten". Bij het wetsontwerp tot verhoogingderlndische begrooting voor 1'909 (diverse onderwerpen) worden door de heeren Van De venter en Ter Laan verschillende bedenkingen geopperd tegen de benoeming van den heer Colijn totadviseur voor de buitenbezittingen. De Minister deelt mee, dat de heer Colijn zich tevreden stelt met 3 of 4 maanden verlof en bij zijn verkiezing tot lid der Tweede Kamer waarschijnlijk zal vervangen worden door den adj.-adviseur. Wordt de heer Colijn Kamerlid, dan zal hij f 5100 verlofstraktement genieten, of 5000 wachtgeld. De onderafdeeling, op deze zaak betrekking hebbende, wordt aange nomen met 37 tegen 24 stemmen. Bij de onderafdeeling subsidien aan bijzondere middelbare scbolen, houdt de heer Van Deventer een pleidooi voor een zoo krachtig mogelijk neutraal onderwijs in Indie. Wijziging reglement van orde. Het voorstel Lohman tot wijziging van het reglement van orde, wordt zonder stemming goedgekeurd. Bij de hervatting daarna van de discussie over de wijziging van de Tiendwet, trekt de heer Van Sasse van Ysselt zijn amendement in, waarna het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Hierop wordt weder hervat de discussie over de wijziging van de ludische begrooting. Tegenover de stelling van den heer Van Deventer, dat er geen beter middel tot bestrijding van den Islam is dan neutraal onderwijs, voert de heer De Visser aan dat in het Christendom, dat in zich zelve het krachtigst het beginsel van verdraagzaamheid en humaniteit draagt, het beste bestrijdingsmiddel van den Islam is gelegen. De vergadering wordt verdaagd tot heden- avond 8 uur. TER NEUZEN, 19 Mei 1909. Bij bevelschrift der arrondissements-recht- bank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en last tot in- structie in de zaak van P. J. M., oud 28 jaren, geboren en wonende te Sluis, tlians gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, be- klaagd van poging tot doodslag, gepleegd tegen zijn echtgenoote in den naeht van 13 op 14 Mei j. 1. te Sluis. Axel, 18 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Beoostenblij benoorden werd besloten aan de Gemeente Zaamslag n/4 bij te dragen in de kosten voor de verharding van den Pouckenpolderschen dijk. Axel. Aangenomen het beroep bij de Ger. Kerk A alhier, door Ds. J. H. Lammertsma te Tholen. Koewaclit. Toen de boschwachter van rnevr. Jooris Zondagnamiddag op zijne gewone ronde was, bemerkte hij op de hoogte van het Konings- veld onder de gemeente Stekene, in de nabijheid dezer gemeente een hevigeu rook. Naderbp gekomen zag hij, dat de bosschen bij de zooge- naamde Keizersdreef in voile vlam stonden. Aanstonds liep hij om hulp en met vereende krachten was men het vuur weldra meester. De boschwachter ging bij het blusschingswerk zoo onverschrokken te werk, dat hij bijna het slacht- offer van zijn plicht werd. Op zeker oogen- blik namelijk viel hij, door den rook verstikt, te midden in de vlammen, doch kon nog bijtijds door zijne broeders gered worden. Kwaadwil- ligheid moet deoorzaak van dezen boschbrand zijn. Dinsdag vierden Ch. Martens en echtge* noote op het Zand alhier hun gouden bruiloft; De buren hadden gemeend, dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. 's Morgens haalden zij in een prachtig rjjtuig het gouden echtpaar af, terwijl hen door een meisje van een der buren namens alien een schoone bloemen- mand werd overhandigd. Daarna reden de ju- bilarissen, de familie en de buren ter kerk waar een plechtige H. Mis werd gezongen om God te danken. Na de kerkelijke diensten werd ten huize van den heer A. v. Hove het ontbijt gebruikt, waarna men huiswaarts reed. In den huiselijken kring werd het feest verder voortgezet. 's Avonds bracht de fanfare maat- schappij ,/De Eendracbt" aan het gouden echt paar eene serenade. RECHTSZASCEN. Voor de rechtbank te Utrecht werd Maandag behandeld de zaak tegen den 75jarigen baron Van H. van K., beklaagd van de bekende ver- duistering door middel van een brief, door hem aan Mr. Rink gezonden. De beklaagde verklaarde niet te weten hoe het komt dat het geld uit den brief verdwenea was. In bijzjjn van zijn dochter had hij twee bankbiljetten van 1000 in den bewusten brief gedaan. Hij heeft bij het dichtmaken van den brief geen lijm gebruikt daar de lakken vol doende waren. Hoe de brief opengemaakt en weer dicht gelijmd was, weet hi] niet. Positief ontkende hij al wat hem was ten laste gelegd. Na verhoor van verschillende getuigen werd door den ambtenaar van het O. M. ter zake van oplichting een gevangenisstraf van zes maanden gevorderd. In zijn requisitoir wees de ambtenaar er op dat iedereen het hem kwalijk heeft aangerekend, dat bekl. niet in hechtenis genomen is. Spreker is daarvoor alleen aan zijn chef verantwoording schuldig, doch wilde wel verklaren, dat hij geen enkel oogenblik de noodzakelijkheid ge- voeld heeft om hiertoe over te gaan. Men moet zich ook vrij maken van de vrees, uit- gekreten te worden voor te zijn een ambtenaar van eene klasse-justitie. Men wordt, indien men zich door die vrees laat leiden, wreed. Bekl. is een man van 75 jaren en zijn daad heeft geen schade veroorzaakt. Spreker vond dus geen reden tot inhechtenisneming over te gaan. De verdediger Mr. P. G. H. Dop, pleitte vrij- spraak, op grond dat het feit, aan bekl. ten laste gelegd, niet is bewezen. Mocht de recht bank daarentegen van oordeel zijn, dat dit feit wel is bewezen, dan zal z. i. ontslag van rechts- vervolging moeten volgen op grond: 1°. dat er geen goed afgegeven is in den zin der wet2°. dat er geen kunstgrepen gebezigd zijn in den zin der wet3». dat er geen bewegen tot af- gifte, in den zin der wet, heeft plaats gehad. De uitspraak werd bepaald op 24 dezer. De kautonreehter te Medemblik heeft Maan dag het tegen den bekenden kwakzalver Eilers te Oegstgeest uitgesproken vonnis van 2 maanden hechtenis, vernietigd, en, na gedaan verzet opnieuw rechtdoende, hem, overeenkom- stig den oorspronkelijken eiscb van het O. M., wegens het onbevoegd uitoefenen der genees- kunde veroordeeld tot 2 malen 2 maanden hechtenis. De moordenaar P. van Swieten, die Vrij- dagochtend te Rotterdam een man dood stak, had bij de geboorte van Prinses Juliana gratie gekregen. Hij had toen nog 9 maanden ge vangenisstraf te ondergaan. Maandagnacht is ingebroken in de pastorie van de R. K. kerk te lJmuiden. Vermist wordt tafelzilver en geld. Dader(s) onbekend. Juist 10 dagen geleden had ook een brutale inbraak terzelfder hoogte plaats, waarvan de daders ook nog niet ontdekt zijn. De vorige week had op het examen voor onderwijzer te Leeuwarden een der adspiranten in het geheel 25 punten, waarvan nog 5 voor schrijven. Men moet op zijn minst 63 punten halen om te slagen. Zoo'n laag aantal herin- nerde zich de commissie niet, tot nog toe was 33 het record. De adspirant was opgeleid door een sehoolhoofd. Maandag is ontdekt dat de ontslagen direc- teur der Bouwmaatschappij „Sloterdijk" aan den Overtoom te Amsterdam met ruim 3000 van de Maatschappij spoorloos is verdweneu. Van den diefstal is aangifte gedaan bij de politie, die hem thans zoekt. De man heeft een vrouw en vijf jeudige kinderen te Sloten achtergelaten. Toen de trein, welke te 9.55 uur te Amsterdam aan de Weesperpoort uit Bazel aankomt, het station gisterenmorgen naderde, bemerkte de ma chinist dat de rem niet voldoende werkte. Met een flinke vaart kwam dan ook de locomotief tegen het stootblok opgereden. De locomotief kwam op de zich naar boven buigende rails een eindje de hoogte in te staan, zoodat de voorste wielen boven de eindpunten van de rails uit- staken. De lantaarns werden vernield, bet stootblok zelf door den schok geheel tot splinters geslagen, terwijl het hek dat zich achter het stootblok bevindt aanzienlijke schade bekwam. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren en is de materieele schade niet eens aanzienlijk. Op 30 April, 's morgens te 7 uur, gelijk- tijdig met Prinses Juliana, werd te Tiel geboren Hendrik van Mourik. H. M. de Koningin, hier- mede in kennis gesteld, heeft den jongen wereldburger een spaarbankboekje geschonken, waarop 25 gestort was. De fabrieksarbeider Jan Dekker te Hilver- sum heeft Maandag den dag gevierd waarop hij voor 75 jaar als 9jarige jongen in dienst trad bij de firma Tijmen de Wit, tapijtfabrikanten aldaar. Des morgens kwam de firmant, H. de Wit hem mededeelen, dat hij voortaan niet meer behoeft te werken en toch zijn loon zal ontvangen. Des middags werd den jubilaris ten huize van zpn patroon door den burgemeester van Hil- versum de eere-medalje van Oranje-Nassau in zilver op de borst gespeld, hem door H. M. de Koningin op dezen gedenkwaardigen dag geschonken. Des avonds bracht het harmonie- korps Wilhelmina" Dekker een serenade. Een hoefsmid als tandarts Een Amsterdammer schrijft aan het Nieuws dat hij dezer dagen met vele anderen getuige was hoe bij een hoefsmid een paard ,,een kies werd getrokken." Een klem werd het dier in den bek gezet, de smid zette een staaf of beitel tegen den tand of kies, en een smidsjongen sloeg er net zoolang met een hamer tegen tot ze er uit was Een veearts was er natuurlijk niet bij en men behoeft zeker niet te vragen welke gruwelijke pijn het arme dier bij deze mishan- deling werd gedaan en wat er gebeurd zou zpn als bij de //operatie" de beitel was uitge- schoteh. Men meldt uit Zeeland Voor eenigen tijd meldde de Ned. Sport, dat hazen en konijnen goede zwemmers zijn, maar dat zij hun zwemkunst niet gebruiken, zoodra er hier of daar overstrooming is. In 1906 waren wij in de gelegenheid waar te nemen, dat de hazen bij het invloeien van de polders werkelijk hals over kop naar hooger gelegen punten vluchtten, waar zij bij tientallen bijeen kwamen, en men hoeft niet te vragen hoe de zwartrokken zijn reeds in nood verkeerende, werden aangevallen door kraaien. De vloed steeg hooger en de dieren kwamen erbarmelijk om ofze trachtten te zwemmen, kon door ons niet meer worden opgemerkt, omdat wij juist meer te doen hadden, dan op hazen te letten. Ongetwijfeld is evenwel, dat wij vele malen hazen zich zagen redden al zwemmende van de hoog gelegen schorren, als de vloed buitengewoon hoog kwam, maar misschien hadden deze, gewoon te wisselen om te laveien op schor en poldergrond, meer terreinkennis en konden zij, niet verschrikt door het water, gemakkelijk den zeedjjk bereiken, zoodat het denkbeeld om te ontkomen aan een hen achtervolgenden vijand, in casu het water, wel degelijk bij de hazen is doorgedrongen, en dat dit ontkomingsmiddel is hun zwemkunst. Te Musselkauaal, gem. Onstwedde, is het zoontje van den kleermaker Leyser onder een goederentramwagen geraakt en kort er op over- leden. Maandagmiddag is uit het kanaal te Mun- sterscheveld, gem. Emmen, het lijk opgevischt van den arbeider B. K. aldaar, die sedert den vorigen avond werd vermist. Hoe de man te water is geraakt is onbekend. Lemoine, de zoogenaamde diamantenfabri- kant die er in slaagde groote geldsommen af te troggelen aan den heer Wernher, een der beheerders van die diamantenmaatschappij De Beers, verscheen Maandag voor de rechtbank der Seine te Parijs. Men weet dat hij den 2 Februari laatstleden bij verstek veroordeeld werd tot lOjaargevan- genis en 3000 frank boete, en daartegen is hij na zijn arrestatie in verzet gekomen. Vroeger was hij voor valschheid in geschrifte reeds veroordeeld, door het assisenhof der Seine, tot 4 jaar gevangenis. Lemoine hield nu voor de rechthank vol dat zijn proefnemingen wel degelijk ernstig waren, maar hoe zijn methode precies was, weigerde hij eerst te zeggen. Hij gaf later echter een teekening van de toestelleu die hij noodig had, en gaf een verklaring van zijn methode waar- voor, naar hij zei, slechts ijzervijlsel, suikerkool en kwikzilver noodig waren. De behandeling werd verdaagd tot 4 Juni. Die tijd was noodig, beweerde Lemoine om aan de geleerden gelegenheid te geven een uitspraak te doen over de waarde van zijn uitvinding. Te Bedorrolo verkochten twee boeren Zaterdag het vleesch van een os, dien zij zeiden bij ongeluk gedood te zijn. Door de goed- koopte aangelokt, kochten vele personen van dit vleesch, maar alien die ervan gegeten had den, vertoonden weldra teekenen van vergiftiging en ondanks alle zorgen, zijn er twee hunner bezweken. Men hoopt de anderen te redden. Het onderzoek bewees dat het dier, waaryan het vleesch voortkwam, aan een besmettelijke ziekte bezweken was. Het hof van assisen van Marne heeft een inbreker veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid en twintig jaar verbod van verblijf. Deze in breker is een merkwaardig man, clown van beroep. Hij is een Hongaar die zich inaertijd aan Barnum en Baily had verhuurd en daar den kost verdiende met het maken van hooge sprongen. Orieth, zooals hij beet, kon muien van een meter of vier vijf zonder hulpmiddelen overklimmen. Dat talent meende hij beter te kunnen gebruiken wanneer hij inbreker werd. Want hij was niet alleen een springer maar ook in andere opzichten was hij een begaafd man. In 'topenbreken van sloten en brand- kasten had hij geen meerderen. Te Chalons is hij in een nacht zes keer ingebroken. Nota- rissen, deurwaarders, huizen waar spaarbanken en andere bankinstellingen zijn gevestigd, die hadden bij hem de voorkeur. Toen hij, verleden jaar, in hechtenis genomen was, werd' hp opgesloten in een nauwe binnen- plaats, omringd van muren van vijf meter lioog. Daar sprong hij overheen. Over een naburig dak zou hij ontvluchten, toen hij betrapt werd. Hij sprong toen in zijn binnenplaats terug. Hi] heeft, preventief, steeds met boeien aan gezeten. Te Washington speelt de zoon van den president der republiek Nicaragua, Alfonso Zelaya, in een klein theatertje, waar men voor 25 dollarcenten in de stalles zit, op de piano en zijn vrouw verkoopt entree-kaarten aan de deur. Zij is een Amerikaansch meisje van een goede maar arme familie. En vader president verzet zich tegen dit huwelpk en weigert verder zpn zoon jaargeld te geven. Wil deze van zpn vrouw scheiden, dan kan hij geld en een goede Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Slaiskil. Geen dienst. Axel. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz en 's avonds 5} u., zanguitv. Maria Hoorebeke. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u Ds. E. Baams. Gereforineerde Uerken, Ter Nenzen. 9 n., Ds. L. Bouma van Middelburg. Axel A. 2 n., Ds. R. Hamming van Zaamslag. H. Geen dienst. Hoek. 9 u., Ds. Pol van Vlissingen. Caerefornieertle Cemrenle (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Janse. Ouil-Caerefursneertlte gemeenle (Vlooswijkslraat) Ter Neuzen. 9 u, Ds. M. Ruben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2