Tgt NsuzsnschG Courant Dinsdag 18 Mei 1909. No. 5302. Gemengde berichten. Het heelkundige Instituut te Jumet bij Charleroi. rp^TTTIIEjIPIEIl BXjA-IP- TER NEUZEN, 17 Mei 1909. Uit Sluis worden de volgeade byzoader- heden gemeld over hat daar voorgevallen droevig Vriidag is ons stille stadje in rep en roer gebracht door eene vreeselijke gebeurtenis. Lr woont een zekere P. Merk, van beroep landbouwersknecht, gehuwd met een zekere F. Dit huwelijk schijnt niet een van de gelukkigste te zijn, althans over het gedrag der vrouw woidt niet met lof gesproken. M. is, zooals boven gezegd, landbouwersknecht en blijft bij zijn baas slanen. De gewoonte is dat zulke mannen maar eens of een paar maal per week thuis komen. Nu was hij Donderdagavond thuis gekomen om afscheid te nemen van een broeder die y"Bdag- morgen vroeg naar Amenka zQii vertrekken en is htj dien nacht bij zijn vronw thuis gebleven. Wat er toen tusschen de echtelieden is vooi- gevallen is nog niet opgehelderd, maar afgaande op de gegevens zal haar gedrag wel het ondei- werp geweest zijn. Naar wij vernamen va t er op dezen man en vader mets aan te mei ken. Vriidagmorgen omstreeks half 4 schijnt de man radeloos te zijn geworden en heeft hij het ontzet- tende besluit genomen eerst zijn vrouw en dan zich zelven te doodeu. Daartoe heeft hij een revolver genomen en heeft op zyn vrouw twee schoten afgevuurd, waarvan een kogel m haai voorhoofd en de andere in haar hals terecht is gekomen. Daarna van meening zijnde dat zijn vrouw reeds zou zpn overleden, heeft hij het wapen eerst tegen zijn voorhoofd afgedrukt en een tweede sehot op zijde van den strot in den hals. De toestand der vrouw is wanhopig, het is den dokter nog niet mogen gelukken de kogels bij haar te verwijderen, terwijl de toestand van deu man niet direct levensgevaarlyk genoemd wordt. zoodat men hoopt dat hij in het leven zal blijven. De kogel in zijn voorhoofd is er uitgehaald, die in zijn hals nog met. Verder vernamen wy nog, dat het bjang dochtertje op het leven is opgestaan en van ancrst de deur is uitgeloopen naar haar groot- vader, aan wien zij een onsamenhangeud ver- haal deed van wat er was voorgevallen. Hierop is de man naar de woning gegaan en by zijn binnenkomen zag hij wat er geschied was, man en vrouw lagen te baden in hun bloed. Dadelijk snelde hij om Dr. Brand en ga hij kennis by de marechaussee. Geneesheer en politie waren spoedig ter plaatse, welke beiden verbonden en later per brancard naar het gasthuis lieten overbrengen, alwaar ze nu beiden verpleegd worden. Dat het geval den geheelen dag druk be- sproken werd, laat zich begrijpen en deze ge- sprekken zijn geen lofuitingen aan de vrouw. De justitie uit Middelburg arnveerde reeds Vrijdagmiddag te half vier uur te bluis om een onderzoek in te stellen. Tegenover de politie heeft de man verklaard dat hp het vaste voornemen had om zjjn vrouw te dooden en dan zelfmoord te plegen. Boschkapelle. Het gouden huwelijksfeest van het echtpaar J. de Bakker-de Witte is met opgewektheid gevierd. in een versierd rijtuig werden de jubilanssen naar de kerk gereden, waar een H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen, waarna zy naar de woning van hun zoon werden gebracht, waar zij het grootste deel van den dag doorbrachten. Telkens waren ze begeleid door hunne famihe- leden, de leden der feestcommissie, strooiende bruidjes, de leden der fietsclub en meer wiel- rijders, alien met versierde velo s en vele be- langstellenden. De kom der gemeente was mooi versierd met groen en eerebogen aan hunne woning was een mooie versiering aangebracht evenals aan de woning van enkele ingezetenen. Na den middag werden te hunner eere fiets- spelen gehouden, die veel volk, ook uit om- liggende gemeenten, lokten. Den ganschen dag donderde het geschut. Door de feestcommissie was voor de brave oudjes ruim 130 gecollecteerd, welk bedrag geheel aan hen ten goede komt. Nieuw-Namen, 16 Mei. Hedennamiddag circa half twee uur, ontstond brand op de boerderij van den landbouwer Frans van Boven te Clinge (Hollandsch). De woning met inboedel, schuur met mhoud, stallen, wagenhuis, twee strooschelven en de landbouwgereedschappen verbrandden. Daar de vlammen zoo fel om zich been grepen, viel er aan redden niet te denken, zoodat niets dan twee kalvers zijn gered. Een paard, twee koeien, een rund, een kalf en een hond, alle aan een touw of ketting vastgemaakt, k warn en in de vlammen om. Een koe, welke binnen 15 dagen zou kalveren, bekwam zoodanige zware brandwonden, dat ze stond te rillen van pijn. Een kistje met geld, geborgen in een kast der woning, is vermoedelpk verbrand. Doordat de wind zuidelijk was, bleef de daar- naast oostelijk liggende boerderij voor den brand De gemeente-brandspuit van Clinge was bij den brand aanwezig, doch kon weimg tot blussching bijdragen. De boerderij, roerende goederen en vee, waren nog al laag verzekerd zoodat de assu- rantie maar gedeeltelijk de schade dekt. Oorzaak tot op heden onbekend, doch is het met onmogelijk, dat het door aldaar spelende kindereu bp de strooschelven is aangestoken. Groote plannen. - In den nacht voor het Oranjefeest heeft de Rotterdamsche llaad het voorstel van Burg, en Weth. aangenomen om aan de Gedempte Coolvest naast deu Doele het nieuwe Stadhuis en het meuwe Postkantoor te bouwen. Slechts twee leden, de heeren v. d. Pols en v. d. Hoeven waren wegens de enorme uitgaven tegen het groote plan. De perceelen aan het Haagsche Veer zpn met in de ont- eigening begrepen. Ook is nog met uitgemaakt om het oude Raadhuis aan de Hoogstraat af te breken. Over den verkeersweg naar het Noorden wordt later beslist. Op den weg tusschen Schiedam en Rotter dam geraakte de heer C. Tuyl, die met zpn motorfiets voor een paar kindereu wilde uit- wijken, tusschen twee wagons van de R. E. iML. Ernstic, maar niet doodelijk, aan het hoofd gewond. °is hij door de tram opgenomen en naar Schiedam vervoerd, waar bij ter verpleging in het ziekenhuis is opgenomen. Op de steenbakkerij //De Meierp ondei Gestel, is Woensdag onder het opvoeren van leem een der werklieden onder een wagen ge- raakt en daaronder levenloos opgenomen. De 40jarige man laat een weduwe met vier kindereu onverzorgd achter. Een vervolging. Naar men verneemt, wordt reeds geruimen tijd door de justitie te 's Gravenhage een instructie gevoerd tegen ver- schillende houders van huizen, waarin aan jeug- dige meisjes gelegenheid werd gegeven ontmoe- tingen te hebben met heeren, tegen wie door de betrokken ouders op grond van artikel 24o Wetboek van Strafrecht klachten moeten zpn ingediend. Ook bij den auditeur-militair aldaar zou een dergelijke klacht in behandeling zpn. Naar men weet, is door den secretaris dier gemeente een aanklacht tegen den burge- meester van Venendaal ingesteld. Nader wordt daarover gemeld De burgemeester heeft in een veigadenng van B. en W. den secretaris verzocht, in het vervolg geen beschikkingen van B. en W. meer op zegel af te geven, die bp de wet uitdrukkelpk zijn vrijgesteld, „anders ging hij den menschen noodeloos geld afzetten". Daargelaten of de uitdrukking voldoende grond is voor een klacht, komt ook in aanmerking de plaats, waar zy werd gebruiktwant de Gemeentewet bepaalt uitdrukkelpk ,/dat de leden van den Gemeenteraad en van het college van B. en W. niet gerechtelpk vervolgbaar zpn wegens de stem^ of meening, door hen in de vergadering geuit". Een tournee, die wij dezer dagen in Belgie maakten, bracht ons ook in het eenvoudige, vriendelpke dorpje Jumet. Reeds meermalen hadden wp de voortreile- lijke inrichting hooren roemen van het daar gevestigde heelkundige instituut, waarvan de zeer bekwame docter Dogniaux de directeur-eigenaar is en wat bestuurd wordt door de zusters van barmhartigheid. Overtuigd van de welwillendheid en de gast- vrijheid van de bewoners van het schoone Bel gie namen wp de vrijbeid eens te trachten de bekende inrichting van den heer Dogmaux nader te leeren kennen. Het is hier de plaats te erkennen, dat wij door een der zusters on- middelljjk met de meeste hoflelpkheid werden ontvangen en bij den directeur werden aange- diend, die ons verzoek onmiddellpk met de meeste welwillendheid inwilligde. A.an een der andere zusters werd opgedragen ons eens in deze inrichting rond te leiden en wij overdrpven niet wanneer wp beweren, dat alles wat wp hier zagen ons den indruk heeft gegeven, dat wp hier te doen hebben met een in«telling die behoort tot de eerste in Europa en beantwoordt aan het meest mogeljjke comfort. Het fraaie, breede en hooge gebouw, mede een bewijs van fraaie bouwkunst en goeden smaak van den bekwamen eigenaar, is omgeven door een fraai park van circa 2 H. A., gebeel ommuurd en hooggelegen en heeft men van uit de verschillenae kamers der patieuten, een liefelijk panorama op een werkzameenaangename streek, waarover het mooie land van Belgie in zoo ruime mate beschikt, terwijl eveneens een zeer fraaie solarium (wintertuin) aan het instituut is verbonden ten dienste der zieken. De meest volmaakte zindelijkheid heerscht in ieder lokaal van deze inrichting waarvan een gedeelte uitsluitend voor vrouwelijke patienten is afgezonderd, terwpl alles wat ons getoond werd, beantwoordt aan de meest strenge eischen, die aan het modern comfort gesteld kunuen worden. Alles wat wij zagen tot in de kleinste bp- zonderheden, heeft ons overtuigd, dat door den stichter van zjjn instituut vooraf een zeer ern- stige studie is gemaakt, want alles is tot in de kleinste bijzonderhaden uitnemend verzorgd en gaarne nemen wij aan, dat volgens het advies van bevoegde autoriteiten, de kliniek van di. Dogniaux, in haar soort inderdaad een model- inrichting is. Elke zieke zal erkennen, dat alles wordt aangewend om het verblijf hier zoo aangenaam mogelijk te maken, waartoe zeer zeker de liefe- ljjke behandeling der zusters het hare bijdraagt en waarvoor het ons past hier nogmaals een woord van dank te uiten. Het voedsel voor de zieken maakt een onder- werp van voortdurende studie van den heer Dogniaux uit, zoodat ook in dit opzicht getracht wordt, iedereen te bevredigen. Na de zusters bedankt te hebben, voor hare welwillende inlichtingen, werden wij nog enkele oogenblikken in het kabinet van doctei Dog niaux genoodigd, waarby hij ons mededeelde, dat zijne inrichting in hoofdzaak hare vermaard- heid heeft te danken aan de behandeling der navolgende ziekten Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk, Mismaaktheid der ledematen Horrelvoeten, Genu-Valgum, enz. VrouwenziektenBreuken, Afwijkingen, Ge- zwellen, enz. en als bewijs van den goeden naam, die dr. Dog niaux als specialiteit dezer ziekten heeft, is zeer zeker het feit van gewicht, dat in het jaar 1908 door hem niet minder dan 1143 operation zjjn verricht, een cijfer wat wellicht door geen ander nog werd bereikt en wat dan ook zeer zeker een chirurgisch record kan worden genoemd. Waar ook in ons land zeer zeker velen zpn, die aan een der bovenbedoelde ziekten lijdende zijn en waarschijnlijk reeds meermalen getracht hebben daarvoor genezing te vinden, hebben wij gemeend goed te doen door in dit beiichtje, met een enkel woord eens op de voortreflelijke inrichting van dr. Dogniaux te wijzen. Zijne diepe en ernstige studie en de hoflelpk heid waarmee hij ons ontving, geven hem recht van ons te verwachten, dat wij hem op deze wijze dankzeggen en hem steunen in zijn streven, in het belang der lijdende menschheid. Jumet is zeer gemakkelijk en in korten tijd te bereiken en ligt aan de lijn Brussel Charleroi. Per spoor gaat men tot Roux en is het Instituut ongeveer in een kwartier te bereiken dooi nauw- keurig den weg te volgen, die aangegeven is op een kaartje, wat de heer Dogniaux gaarne bereid is te zenden aan elken belanghebbende, terwijl hij bovendien gaarne te alien tijde verdere gegevens zal verstrekken. Gemeenteraad van Ter Neuzen. 1. Ingekomen stukken. VAN Dit schrijven zal worden gesteld in handen van het be trokken college, met verzoek ter yoorziening in de vacature eene aanbeveling van 2 personen in te zenden. c. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 30 April 1909, waarbij de goedkenring wordt bericht van het raadsbesluit van 15 April 1.1. tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1908. Aangenomen voor kennisgeving. Vergadering van Woensdag 12 Mei 1909. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Van den Hoek, Dees, Rtoes, Wieland, Visser, Moggre, De Jager, Lensen, Drost, De Feijter en Van de Ree. Afwezig de heer Scheele. Na"opening^der vergadering worden gelezen de notnlen der vooraaande, welke worden goedgekeurd. De Voorzitter: Alvorens met de behandeling der agenda aan te vangen, wensch ik een woord te wij den aan deheuge- lijke gebeurtenis die heeft plaats gehad. Den 30 April hebben wij het heugelijke bericht ontvangen, dat H. M. onze geeerbiedigde Koningin van eene dochter is bevallen Over- eenkomstig de te voren door den Baad gegeven machtiging, heb ik na ontvangst van dat bericht, namens den Raaden de ingezetenen der gemeente een telegram van gelukwensching aan H. M. de Koningin verzonden, waarop gisteren eene dankbetuiging is ingekomen. Ik kan niet nalaten thans nog even te memoreeren de be teekenis van die hengelijke gebeurtenis, en het gelnk dat aan Nederlaud daarb\j te beurt is gevallen. De vooruitzichten, wat het lot zou worden yan het Door luchlig stamhuis van Oranje waren toch onbestemd, maar thins is de twiifel weggenomcn en de troonopvolging door dat stamhuis r'rzekerd.al zal het afhangen van de omstan- diu-heid of H. M. nog meermalen de moedervreugde za smaken, dat de thans geboren Prinses Juliana ook eenmaal de troo'nopvolgster zal worden. Heel Nederland is thans verheugd en ook in het bulten- land heeft men met belangstelling de bl\jde gebeurtenis ver- Zooals bij alien bekend is, maakt ook Ter Neuzen zich thans op, om morgen die hengelijke gebeurtenis feestelyk te Ik stel thans voor om door een krachtig applaus blijk te te geven dat ook de Raad met die algemeene verheuging mSDeltieden geven door applaus blijk van instemming met het gesprokene. De Voorzitter schorst hierna de openbare vergadering, die overgaat in eene zitting met gesloten deuren. Nadat de vergadering weder openbaar is geworden stelt de Voorzitter aan de orde a. Een schrijven van J. C. de Masier, waarin deze be richt dat hij wegens z\jn vertrek naar Tiel met 1 Mei 1.1. ophoudt lid van den Raad te zijn. I)e Voorzitter wenscht hier een woord van knlde uit te spreken jegens den heer De Masier, die tijdens zijn lidmaat- schap van den Kaad getoond heeft dat de belangen der ge meente hem zeer ter harte gingen, en die aan de bevordering daarvan veel heeft medegewerkt, en die ook als lid van verschillende commissien blijk gaf den lust te bezitten de zaken nanwgezet te behandelen. Het vertrek van den heer De Masier is zeker voor de gemeente een verlies, en spreker meent dan ook dat de leden zeker met hem zullen instemmen, wanneer hij den wensch uitspreekt dat het dezen in zyne nieuwe standplaats wel moge gaan en Ter Neuzen ook aldaar steeds in zijne herinnering zal blijven voortleven. Met applaus geeft de Raad blijk met deze woorden in te stemmen. b. Een schrijven van J. C. de Masier, waarbij deze be richt met 1 Mei 1.1. ontslag te nemen als lid der plaatseluke commissie van toezicht op het lager onderwijs. ,1Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, dd. 30 April 1909, waarbij wordt bericht de goedkenring der gemeente- begrooting voor 1909, onder opmerking dat op de bfl de begrooting ingezonden specifieke staat der erfpachten de veranderingen niet zijn aangeduid. Nadat de Voorzitter heeft medegedeeid dat alle wijzigingen daarin bij de inzending der begrooting nog niet konden worden aangebracht, doch dit thans kan geschieden, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. e. Missives van Gedep. Staten van Zeeland, dd. 16 April 1909, waarnevens worden toegezondcn beschikkingen van dat college op reclames tegen den hoofdelijken omslag, waarbij J. J. Clepkens wordt teruggebracht naar de 27e klasse en C. van der Hooft naar de 32e klasse. Aangenomen voor kennisgeving. ff. Een schrijven van Gedep. Staten van Zeeland, dd, 30 April 1909, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbesluit van 15 April, no. 9, tot nitgifte van grond in erfpacht. Aangenomen voor kennisgeving. K He begrooting van ontvangsten en uitgaven der Gezond- heidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, voor het jaar 1910 op een eindcijfer vnn J 1867,57Iletaandcel door de gemeente Ter Neuzen bij te dragen, is nitgetrokken op 334,77f. J Deze begrooting zal worden gesteld in handen der com missie voor het nazien der begrootingen voor 1910. Is. De rekening en verantwoording der commissie voor de Nieuwjaarsbedeelingen gedurende den winter 1908/09. De ontvangsten hebben bedragen f 939,50, de uitgaven f 911,19, zoodat er een goed slot is van f 28,31. Deze rekening is door 2 leden der commissie nagezien en accoord bevonden. De Voorzitter stelt voor de commissie dank te betnigen voor hare vooral dezen winter zorgzame bemoeiingen, tot leniging van den nood der armen. Z. h. s. aldus besloten. i. Een schrijven van P. Platteenw, te Ter Nenzen, waarin deze te kennen geeft, dat het door hem bij schrijven aan Burg, en Weth. van 12 Febr. 1909, aan dat college gedaan verzoek tot het mogen plaatsen van een heining, als aficheiding van den Stationsweg en het gedeelle van het perceel sectie C no. 4358, en tevens het ter plaatse verlagen van het trottoir, bij beslnit van Burg, en Weth. van 22 Febr. 1.1. voorloopig is geweigerd, om reden bedoelde grond nog in beheer en onderhoud is bij de gemeente Ter Neuzen dat het voor hem zeer bezwarend is, nog langer te moeten wachten met het maken van een oprit naar zijn erf, nabij zijne kalkloods dat naar zijn meening het verlagen van het trottoir met in verband staat, betrekkelijk het beheer en onderhond van bedoelden grond. Redenen waarom hij Burg, en Weth. beleefd verzoekt, aan hem voorloopig alleen vergunning te verleenen tot het verlagen van het trottoir, zooals dat op de bij zijn schrijven van 12 Febr. gevoegde teekening is aangegeven. De Voorzitter deelt mede, dat de grond die adressant wenscht af te sluiten, aan het Departement van Oorlog behoort, doch by de gemeente in gebruik en onderhoud is. Burg, en Weth. zouden het echter daarheen wenschen te leiden, dat adressant het hoekje, dat voor de gemeente toch van geen nut is, van Oorlog in erfpacht vraagt en verder over afscheiding enz. met dat Departement onderhandelt. Het is gewenscht dat daar een afscheiding langs den Stations weg gemaakl wordt, want het is daar een gevaarlijk punt. De heer Moes beaamt dat, maar merkt op dat, als Platteeuw voor dat deel een heining zet, er toch nog een deel open blijft aan het begin van den weg. De VoorzitterPlatteeuw zou de heining moeten plaatsen van af zijn pakhuis tot aan den duiker, terwijl de gemeente het overige deel, ongeveer eene lengte van 20 M. zou af- siuiten daarvoor staan gelden op de begrooting uitgelrokken. De heer Moggre vraagt of er geen mogelijkheid bestaat adressant op een gemakkelijker manier te helpen. Zou het terrein hem niet alvast tijdelijk kunnen worden overgedragen Als hij het aan het departement van Oorlog moet vrngen, gaat er weer een heele tijd mede heen, eer er antwoord op zijn verzoek komt. De Voorzitter meent dat het de zaak veel vereenvoudigen zal, als hij kan meedeelen, dat de gemeenteraad hem toe- stemming geeft tot het overnemen van den grond. De heer Van den Hoek wijst er op, dat de Raad niet kan handelen overeenkomstig het voorstel van den heer Moggrd, daar de gemeente het terrein zoo maar niet aan een ander in gebruik mag geven. De heer Moggre vraagt of er dan geen ander middel is, om adressant voorloopig te helpen. Het is er spreker slechts om te doen tijdverlies te voorkomen. De Voorzitter ziet geen ander middel, dan dat Platteeuw zich met een verzoek tot Oorlog wendt en zich voor afslui- ting enz. de noodige vergunning van dat Departement ver- zekert. Dat is toch ook voor hem geen bezwaar, daar h\j reeds meer grond in erfpacht heeft. De heer Van de Ree: Zouden we hem niet voorloopig kunnen toestaan dat hek te plaatsen De VoorzitterIk weet niet of dat mag, ik durf daarop goen pertinent antwoord geven. De heer Dees is ook tegen het geven eener voorloopige vergunning, want als iets er eenmaal staat, staat het er. Alsnn wordt met algemeene stemmen goedgevonden dat aan adressant zal worden te kennen gegeven, dat hij voor deze zaak met het Departement van Oorlog in onderhandeling behoort te treden en dat de gemeente het bij zijn terrein gelegen hoekje, dat bij haar van dat Departement in gebruik is, eventueel wil afstaan. j, Een adres van J. Wolfert, aannemer te Hoek, welke verzoekt hem vergunning te willen verleenen om den grond die er teveel is aan bastion VI en VII alhier, in de sloot aan school C te mogen brengen en een gedeelte in de ge- meentehaven, en hem, indien het de moeite waard blykt, in verband met de hoeveelheid, te willen toestaan het aan- leggen van een kipspoor, voor het vervoer van den grond. De Voorzitter legt in verband met dit adres over eene teekening van de gemeentehaven, waarop is aangegeven welk deel aan de gemeente en welk deel aan het departement van Oorlog behoort, aan de gemeente behoort de scheeps- timmerwert en het daartegen grenzend deel der haven. Burg, en Weth. stellen nu voor over te gaan tot het dampen van het aan de gemeente behoorende deel der haven en tot opheffing der scheepstimmerwerf, terwijl verder wordt voor- gesteld ontheffing te vragen van de huur voor het terrein der kanthelling, daar deze dan ook zal komen te vervallen. De heer Drost vraagt of het voorstel van Burg, en Weth. niet verder gaat dan tot eene gedeeltelyko demping der haven. Hij wenscht algeheele demping en vreest, dat, wanneer men thans besluit tot demping van een deel, men later niet tot demping van het geheel komen zal. De Voorzitter antwoordt dat het voorstel van Burg, en Weth. niet verder gaat dan tot demping aan de lyn welke op de teekening, die hen is overgelegd, is aangegeven. Over het andere deel der haven mag de gemeente zonder toestemming van Oorlog niet beschikken. De heer Wieland is er voor, om met het dempen een aan- vang te maken. Wolfert heeft thans grond om er in to brengen, er kan voorts puin in worden gestort, ook kan er vuilnis in uitgestort worden en geschiedt het dempen op eene goedkoope wijze, misschien duurt het dan wel een jaar of drie, doch kan het in twee jaar geschieden, dan heeft hij het nog liever. De heer Drost stelt voor om in priocipe te besluiten tot demping der geheele haven, inmiddels te beginnen met het deel waarover de gemeente kan beschikken, en by het depar-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5