Predikbeurten. Donderdag 20 Mei 1909 (Hemelyaartsdag). Gemengde berichten. voorstelde, was niet groot, maar de costumes van hen die er aan deelnamen, geleverd door den heer De Gruyter, van Gent, waren fraai, en maakten een schoon effect, waaraan de grimeering van den heer Matthieu te Gent ook veel bijdroeg. Voorop ging een vaandrig. Daarop volgde Prins Frederik Hendrik te paard, gevolgd door eenige edelen. Daarna reden eenige magistraten in een rijtuig achter den Prins. Vervolgens kregen we den wagen der Walzen- molen, een korenmolen met draaiende wieken was daarop geplaatst, met eene in voile werking zijnde bakkerij, waar reuzenbrooden waren gebakken. Nu volgde het damesgezelschap, //Eendracht maakt macht", de wagen van den schapenhandel, de afd. Sas van Gent van den Bond van Staats- pensionneering, de werkliedenverzekering „Helpt elkander" en het muziekgezelschap //De ver- broedering". Er heerschte een aangename, gezellige toon. Jammer was het voor het feestvierende Sas van Gent, dat de Oranjezon zoo sporadisch te voorschijn kwam. Na den middag was het reeds na te gaan, dat er tegen den avond ge- vaar dreigde. Eerst leek het, dat alles nogal schikken zou, maar na den stoet begon de regen te vallen, en werden de druppels steeds talrijker en grooter. Dit was met het oog op lichtstoet en vuurwerk een groote tegenslag. Hoe later het werd, des te meer bleek, dat daarvan giste- ren niets kon terechtkomen. Het vuurwerk werd uitgesteld tot Maandag, de lichtstoet tot a. s. Donderdagavond (Hemel- vaartsdag). Koewacht. Zaterdag en Zondagmorgen liep hier eene vrouw rond, die aan verschillende personen vroeg om geld te wisselen, liefst geldstukken van zeker jaartal. Steeds was zij er op uit om de vrouw des huizes door een praatje in den kelder of in de achterplaats te krijgen. Daar *de vrouw" pruimde en nu en dan een pijpje rookte, vermoedt men, dat het een man was in vrouwenkleederen gestoken. Zij spreekt vloeiend Fransch en lust graag een borreltje. De politie schijnt nog geen termen gevonden te hebben haar in te rekenen. Daar zij waar schijnlijk ook omliggendegemeenten zalbezoeken, zij men op zijne hoede. Nieuw Namen. De wegens majesteitschennis vervolgde persoon is niet zekere W., doch E. v. d. V. P. J. van Zwieten, nu eens varensgezel, dan weder glazenwasscher ol los werkman, veelal bij naeht langs de straat, allerongunstigst bij de politie bekend en gevreesd door hen met wie bij omgaat, kwam Vrijdagnaeht omstreeks twee uur naar zijn huis in de Peperstraat te Rotterdam. Daar woont hij samen met een vrouw, die, zooals. een bovenbewoonster hem inlichtte, op dat oogenblik niet thuis was. Die bovenbewoonster kwam even daarna met een Engelschen zeeman de straat op, waar de ketelbikkersbaas M. Beuvers, wonende in de Tolhuislaan, op dien zeeman wachtte, ingevolge afspraak, om dan samen huiswaarts te keeren. Nu had Van Zwieten, die al den geheelen dag met allerlei moorddadige plannen rondgeloopen had en vermoedelijk opgewonden was, omdat hij de vrouw, waarmede hij leeft, niet thuis vond, niet veel goeds in den zin. Dit althans ineende ook de vrouw die boven hem woonde en die zich daarop op de straat voor Beuvers plaatste. Maar zonder daartoe eenige aanleiding te hebben, haalde Van Zwieten een scherp geslepen slagersmes te voorschijn en stak dit, over de vrouw heenreikende, den niets kwaads vermoedenden ketelbikkersbaas in de borst ter hoogte van het hart. De gewonde man deed nog eenige passen, zakte toen op de straat in elkander en bleek bij aankomst in het ziekenhuis waarheen men hem bracht, reeds overleden. De dader, die na het plegen van den moord wegliep, werd een half uur later in de Zandstraat gearresteerd. Op den weg naar het politie- bureau in de Pauwensteeg, wilde het publiek, dat in drommen, uit de Zandstraat kwam op- zetten, den moordenaar te lijf. Een hevig gevecht outstond op de Korte Hoogstraat en de politie had de grootste moeite om Van Zwieten uit de handen van het zeer opgewonden publiek te houden. Een agent van politie, die op den grond viel, kreeg eenige trappen op het rechtberbeen. Toen loste de brigadier Spreeuw een revolver- schot in de lucht en dit gaf eenigszins ruimte. Eindelijk kwamen zij met Van Zwieten in de Pauwensteeg aan. Zijn hoofd vertoonde de sporen van de verschillende trappen en schop- pen, die hij, ondanks alle pogingen der politie om hem te beschermen, had opgeloopen. Van Zwieten is voorloopig in het bureau in de Pauwensteeg opgesloten. Het Prinsesse-feest is te Rotterdam 1.1. Vrijdag in alle opzichteu goed geslaagd. Het weder werkte mede om de illuminatie des avonds zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Van heinde en verre was een groote menigte op de been, alien Oranje-gezind. Zaterdagavond werd op verschillende plaatsen de illuminatie herhaald, ook van de Stads- gebouwen. Vrijdag 1.1. vervoerde de tram 170,000 per sonen. Het feest had ook zijn sckaduwzijde. Zakkenrollers en inbrekers maakten van de ge- legenheid gebruik hun slag te slaan. Ook een paar ongelukken zijn te betreuren. O. a. is bg Beukelsdijk een man gevonden, wiens beide beenen door een trein waren afgereden. De dood was reeds ingetreden. In het drukst van het feestgewoel werd een brand gebluscht in de Keerweerlaan. Ontzettend. Te Rotterdam was ver- leden week de 18jarige stoker Van E. in de machinekamer van een kolenschip bezig met het nazien van den transportband. Plotseling schoof de band vooruit, waardoor E. met hoofd kwam tusschen den rand en een rad, waardoor het hoofd letterlijk van den romp werd afge- geslagen. Hoewel de machine dadelijk was stop gezet, kon het onheil niet meer verhinderd worden. Onder alle feestvieringen in verscheidqne plaatsen munlte vooral uit die van de Hern- hutters te Zeist, 1.1. Maandag. Deze begon des avonds met een feest-predicatie in de kerk en toen de schare uit de kerk kwam was het groote zuster- en broederplein op ouderwetsche manier verlicht, terwijl de Harmonie Koraal- muziek en het Oude Wilhelmus uitvoerde. Kranig De examen-commissie voor de akte lager ouderwijs heeft te's Gravenhage een candidaat toegelaten van 29jaar. Hij is petro- leumventer en heeft in anderhalf jaar tusschen de petroleumdruppeltjes door zonder eenige hulp van anderen zich voor het examen voorbereid. Ten postkantore te Steenbergen is een valsche rijksdaalder ontvangen en verschillende valsche kwartjes. Op het gezicht is de rijks daalder moeielyk te onderscheiden van de echte, alleen het gewicht is belangrijk minder. Een misdrijf tegen de veiligheid van den Staat. Het Hbl. meldt Dezer dagen is te Amsterdam op verzoek van de militaire overheid door de politie aldaar gearresteerd een sergeant van de genie, in gar- nizoen liggende te Utrecht, die eenigen tijd werk- zaam was ten Bureele der Genie te Amsterdam. Hij is na zijn aanhouding in verzekerde be waring in een der kazernes gesteld, onder ver- denking van het plegen van een feit, strafbaar gesteld in het u Wetboek van militair strafrecht", titel I, ,/Misdrijven tegen de Veiligheid van den Staat" en wel waarschijnlijk te brengen onder artikel 66, luidende //De militair, die opzettelijk hetzij een be- scheid, bericht of inlichting omtrent eenig middel van verdediging, waarvan hij weet, dat de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, bekend maakt aan een ander dan die daarmede uit den aard zijner betrekking bekend mag zyn, hetzij eenig tot het krijgs- materieel behoorend voorwerp waarvan hij weet dat de samenstelling in het belang van den Staat geheim moet blijven, overgeeft aan een ander dan die het uit den aard zijner betrekking in handen mag hebben, hetzij toelaat dat zoodanig persoon zulk een bescheid, bericht of inlichting verkrijgt of zulk een voorwerp in handen krijgt, hetzij bij die verkrijging behulpzaam is, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste acht jaren." De zaak, waarvan de stukken en processen- verbaal door den plaatselijken commandant reeds aan den auditeur-militair te Haarlem scbijnen te zijn opgezonden, komt hierop neer De genie-sergeant in kwestie, ongehuwd en van goed gedrag, heeft zich schriftelijk in ver- binding gesteld met de Duitsche Ambassade te 's Gravenhage. Hij leverde weliswaar nietaan- stonds stukken, doch verklaarde zich in zijn brieven bereid en in staat, om belangrijke stukken, onze defensie rakende met name stukken betrekking hebbende op ons inundatie-stelsel te leveren. De ambassade is, na eenig beraad, niet op het voorstel iugegaan, doch heeft de zaak in handen van onze militaire autoriteiten gegeven. Deze stelde zich in verbinding met onze politie en op handige manier, doch zonder veel moeite, wist deze den briefschrijver in handen te krijgen. De sergeant correspondeerde n.l. met ver- zwijging van zijn naam, en liet zijn brieven onder een letter aan een der Amsterdamsche kiosken adresseeren. Toen men na correspon dence tot een mondeling onderhoud was be- sloten zou de zoogenaamde vertegenwoordiger der Duitsche Ambassade een Duitsch sprekende Amsterdamsche rechercheur, die quasi uit Brussel naar de hoofdstad kwam, doch in Haarlem in den trein was gestapt aan het Gentraal Station den briefschrijver ontmoeten de laatste was natuurlijk in politiek. Het onderhoud werd gevoerd in //Cafe de Bisschop" op den Dam. De rechercheur bracht in zijn onderzoek den sergeant aanstonds het misdadige van het voor- genomen verraad onder het oog, doch deze ver zekerde herhaaldelijk, dat zijn plan vast stond, om een aantal belangrijke stukken te leveren. Hij beweerde uit wraak te handelen hij was n.i. hardhoorend en verwachtte het volgend jaar zijn ontslag uit den dienst te zullen krijgen. Dat had hem ontstemd. Bovendien wenschte hij zich geld te verschaffen om, eenmaal uit den dienst, een handel te kunnen beginuen. Toen 's mans boos opzet en halsstarrigheid voldoende gebleken waren, maakte de rechercheur zich bekend en arresteerde den verrader. Hij werd onmiddellijk, na voor de militaire autoriteiten te zijn gebracht, in arrest gesteld. Hij bekende volledig, toonde zich als een ge- broken man, en bevindt zich nu onder genees- kundige observatie, aangezien hij zich zeer op gewonden aanstelt. Uit het voorgaande blijkt, dat hij zich ver moedelijk nog niet in het bezit van belangrijke stukken gesteld heeft, doch wel het voornemen had, zich die te verschaffen. Waarschijnlijk had hij zich dan door diefstal daarvan in bezit moeten stellen. Alle stukken van eenig belang, die overdag behandeld worden, dikwijls om door de sergeant-schrijvers uitgewerkt, of ge- copieerd te worden, gaan 's avonds in de brandkast. In het bezit van den sergeant zijn geen stukken gevonden. Doch het feit, zoo het valt onder art. 66, is als poging reeds stratbaar. Evenwel de aard van de vervolging, door den Auditeur Militair in te stellen, is nog niet bekend. Het is een hoogst ernstig geval, zooals zich bij menschen-heugenis in ons leger niet heeft voorgedaan. De kracht van adverteeven. Te New-York verscheen eenigen tijd geleden in de groote bladen de volgende advertentie Zendt mij een dollar James Smith 41144 A straat. Waarom men mijnheer Smith den dollar sturen zou, zeide hij niet. Enkele dagen later adverteerde hij weer //Zendt mij nu toch eindelijk uw dollar En tegen het einde der week stelde hij dit ultimatum »De laatste gelegenheidZendt mij nu uw dollar, want morgenmiddag na drie uur wordt hi) niet meer aangenomen Reporters belegerden het bureau van den heer Smith, maar hemzelf kreeg men niet te zien, ook kwam men niets nieuws over hem te weten, niet eens waarin hij handel dreef. In het portaal zat alleen een jong machine- schrijfstertje, dat verklaarde, dat men mijnheer Smith niet spreken kon, doch dat zij gemachtigd was den dollar aan te nemen. Waarvoor de dollar was, wilde zij niet zeggen. De zaak werd weldra opgehelderd. Mijnheer Smith had op een vroolijk dineetje gewed, dat hij wel 1000 New-Yorkers een dollar kon afzetten. zonder dat hij over de bestemming er van ook maar de geringste inlicbtingen gaf. En gelijk had hij, want er kwamen meer dan 1200 dollars binnen. En Smith verklaarde, toen hij de som aan een hospitaal gaf,/Wan- neer men me vier weken tijd gegeven had, zou ik tien keer deze som bij elkaar hebben gekregen. Een advertentie, die handig opgesteld is en telkens weer geplaatst wordt, hypnotiseert de menschen. ze kunnen haar niet weerstaan, zelfs al vermoeden ze wel, dat het oplichting is. Voor sommige afstanden heeft de Fransche spoorwegmaatschappij coupe's voor kleine kinderen laten inrichten. Ze zijn slechts bestemd voor reizigers die kinderen tot vier jaar bij zich hebbenin de coupe is een klein kooktoestel dat in heet water-behoeften voorziet en het de moeders mogelijk maakt soep of melk warm te maken. De reizigers worden daardoor in 't vervolg van het geschreeuw der kleine kinderen bevrijd. De laatste nieuwigheid in de millionairs- wereld te New York moet zijn, dat men elkaar diners geeft, waarbij het gebruik van vorken, messen en lepels absoluut verboden is De gasten moeten alles met hun vingers naar den mond brengen. Het menu is er op inge- richtgrootendeels geroosterde sneedjes brood, met allerlei beerlijks belegd, kleine eoteletten met een uitstekend been, dat als handvat dienst doet, allerlei soorten koek en soep, die in kleine kommetjes wordt opgediend en aan den mond worden gezet. De koffie moet, nadat er suiker is in gedaan met den vinger worden omgeroerd. De sehatten van den onttroonden Turk- schen Sultan Abdoel Hamid zijn reeds gedeeltelijk in de staatskas gestort. De ,/Standard"-corres- pondent geeft't volgende relaas van de huiszoe- kiug op Yildiz Kiosk, 'tSultanspaleis. Allereerst werden de particuliere vertrekken van Abdoel Hamid doorsnuffeld. In zijn slaapkamer vond men 'n klein, smal bed, dat zelfs in een ziekenhuis van den tweeden rang als onbruikbaar zou bescbouwd worden. In de aangrenzende kamers vond men in twee kasten wissels op de groote ban ken het totaal bedrag is nog niet bekend gemaakt. Voorts werd beslag gelegd op 5 laden vol edelgesteenteu, meest ongeslepen, die een reusachtige som vertegenwoordigen. In dezelfde kamer bevond zich ook 'n kleine reis- tasch waarin l]/3 millioen aan Turksch bank- papier zat. Waarschijnlijk had Abdoel Hamid deze reis- tasch klaargelegd, in de hoop ze bij zijn afzet- ting te kunnen iueenemen. Op een sofa lag een paarlensnoer van een waarde van bijna J/, millioen gulden. Een naburig vertrek was ge- heel als werkplaats ingericht. Er stond een draaibank, een schaafbank en timmermansge- reedschap Abdoel Hamid beoefende het meu- belmaken. In deze werkplaats vond men ook groote geldsommen. Twee ruw getimmerde kasten bevatten niet minder dan 3 millioen aan bankpapier, in een buffetlade werden enkele zijden zakken gevonden met 1.3 millioen gulden. In andere vertrekken vond men 3 geldkisten, die stevig gesloten waren en waarin vermoede lijk nog grootere sommen. zich bevinden. In de vrouwenvertrekken wijst de groote wanorde op een overhaaste vlucht. De vrouwen hadden tevergeefs beproefd een deel harer ju- weelen mee te nemen, maar in de verwarring waren de handtaschen achtergeblevenalle be vatten goud, zilver en juweelen. Overal in het paleis vond men sigarettenkokers, tabakdoozen, handspiegels, haarborstels, wandelstokken en dozjjnen andere weelde-voorwerpeu, alle met kostbare edelsteenen versierd. Alles werd zorg- vuldig bijeenverzameld en naar het departement van Oorlog gebracht. De gevonden sehatten, tot-nog-toe ruim 6 millioen totaal, zullen in't openbaar verkocht en de opbrengst in de staats kas gestort worden. Men vermoedt dat verdere nasporingen tot de ontdekking van rijk gevulde schatkamers en geheime geldbergplaatsen leiden zal. In het Roemeeusche dorp Darmanestie stierf dezer dagen Simon Mazilu, een boer, die den buitengewoon hoogen leeftijd van 125 jaren bereikte. Op zijn sterfbed legde de grijsaard de be- kentenis af dat hij op 25jarigen leeftijd, dus een eeuw geleden op de Hongaarsche grens nabij 't dorp Fojana zijn meisje vermoord had. Mazilu schetste de misdaad in bijzonderheden, vertelde dat hij het meisje met een bijl doodsloeg en verbrand had. In den nacht van Donderdag op Vrijdag had tusschen de stations Rufach en Herlisheim een ernstig spoorwegongeluk plaats. Door nog onbekende oorzaak sprong de ketel der loco- motief van een goederentrein, met het gevolg dat de voorste wagens ontspoorden en over het aangrenzende spoor vielen, juist toen daarop de sneltrein Bazel—Keulen naderde. Deze reed op de omgevallen goederenwagens, ontspoorde eveneens en beide treinen geraakten in brand. Het vuur, door den sterken Noordenwind aan- gewakkerd, vernielde den geheelen sneltrein en den goederentrein voor ongeveer 1js. De ma chinist en stoker van den sneltrein, een post- conducteur, een reiziger en de stoker van den goederentrein zijn gedood, 4 reizigers werden ernstig en 8 licht gewoud, terwijl nog 3 trein- beambteu eveneens licht gewond zijn. De on- gedeerd gebleveu reizigers redden zich door uit de vensters van den slaapwagen te springen. Op telegrafisch bericht naar Kolmar kwam van daar een extra-trein met geneesheereu en ver- bandmiddelen en met dien trein werden gewonden en ongedeerden naar Kolmar gebracht, vauwaar laatstbedoelden hun reis voortzetten. Een Noor, Hovland, vertoonde bij een voordracht in Melsomvik voor overheidsperso- nen en persmannen een toestel, waarmede bij die gelegenheid over een afstand van 20 K.M. telegrammen werden gewisseld tusschen het dooi den uitvinder ingerichte station en eeu der stations van de Noorsche marine in Tjomo, welke telegrammen aankwamen al naar men wenschte in gewoon, gedrukt of geheim sclirift. Hovland liet bij de proeven zien hoe men bet geheimhouden der telegrammen door zijn stelsel volstrekt kan verzekeren en hoe gemakke- lijk de gewone teekens automatisch in geheime schriftteekens kunnen worden omgezet. Met behulp van een tabulator, die als bij een gewone schrijfmachine is ingericht, worden de teekens de ruimte ingezonden. Donderdag namiddag slaagde een opge- slotene van de gevangenis Cherche Midi te Parys erin een staaf door te zagen. Hij stak er een Hervormde Herk. Ter Neuzen. 9 a. en 2 a., Ds. A. Titnmerman. Sluiakil. Geen dienat. Axel. 9 a., Ds. J. B. T. Hugenholtz en 's avonds 5) u., zanguitv. Maria Hoorebeke. Zaamslag. 9 n. en 2 a., Ds. G. van Dia. Hoek. 9 n. en 2 u., Da. E. Raama. Gereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u., Da. L. Bouma van Middelburg. Axel A. 2 a., Da. R. Hamming van Zaam8lag. r U. Geen dienat. Hoek. 9 a., Da. Pol van Vlisaingen. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkatraat). Ter Neazen. 9 a. en 2 u., Ds. A. Janae. Ond-Uereformeerde gemeente (Vlooswijkatraat) Ter Neazen. 9 a., Da. M. Rnben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2