A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI-a anderen. 5302. Dinsdap: 18 Mei 1909. 49e Jaargang. Aankondiging. wegen en voetpaden met dt kunstwerkeo. Binnenland. OBDZB DB EO0DIUI1II. F E UILLETOlT ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen Nederland 1,10. het overige Buitenland taar«, Pbstdirecteuren Telefoon No. 2 5. j 1,Franco per post: Voor Voir Belgie 1,40. Voor Amerika./ 1,32*/, en voor f 1,65. Men abonneerjj ".ich Brievenbushouders. b"%lle Boekbande- ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. BBEKSIS BLAD. Burgemeesteren Wetbouders van ZAAMSLAG, brengen ter algemeene kennis, dat, te beginnen op WoensMag 26 Mei 1900, vansvege de ge- meente een allgemeene opneming van -de zal worden fan advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ■i gehouden van fle dr Zaamslag, 17 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. M. DE JONGE, Wetbouder. Rijkspostspaarbank. De Minister van Waterstaat deelt in eene nota naar aanleiding van het verslag over bet aanhangige wetsontwerp tot wijziging en aan- vulling der wet op de Rijkspostspaarbank mede, dat het tijdstip, waarop andere belangnjker wijzigingen in die wet aan de orde zullen worden gesteld, nog niet is te bepaleu. Voor de gewenschte wijziging der bepalingen betreffende de wijze van belegging der gelden van de Rijkspostspaarbank is het overleg tusscben de departementen van Waterstaat en Financien nog gaande. Alvorens zijne meening omtrent de invoering van een cheque en girodienst te doen kennen, meent de Minister in het bezit te moeten zijn van het daaromtrent gevraagd advies van het Departement van Landbouw. Het is hem niet mogelijk thans ter zake verdere mededeelingen te doen. Of bij invoering van den postcheque- en girodienst deze aan de Rijkspostspaarbank zal worden verbonden, is geenszins zeker. Aan den wensch om voor den spaarbankdienst in de postkantoren afzonderlijke loketten in te richten, zal bezwaarlijk algemeen zijn te voldoen. TER NEUZEN, 17 Mei 1909. Door Z. M. den Koning van Belgie is de heer John Williamson Johnston F. R. G. S. van de firma Little Johnston, reeders en expediteurs te Londen en Ter Neuzen, benoemd tot Ridder in de Orde van de Kroon. Bij de Geref. kerk alhier is tot predikant beroepen Ds. J. Vogelaar te Groningen. Hedennamiddag is met de nieuwe stoom- boot „Zeeland" van den Provincialen stoomboot- dienst een proeftocht gehouden, die werd bijge- 6) Ecu plotseling gevoel van vrees greep hem aan, het zou hem veel waard zijn, als hij zich weder bij het vuur bevonden had en hij ver- wenschte zijne onbezouuenbeid die hem misschien in eene gevaarlijke positie gebracht had. Zonder dat zijn argwaan meer voedsel kreeg, bereikte hij het vuur weder. Hij herademde gernstgesteld en richtte zijne blikken naar de plaats waar het Choctaw opperhoofd zooeven nog lag te slapen -- die plaats was ledig de Indiaan was spoorloos verdwenen Een ontzettende angst maakte zich van den jongen man meester bij het bewustzijn dat hij tegenover een hem onbekend vreeselijkgevaar stond. Hij beheerschte echter spoedig dat gevoel en plotseling besloot hij met uitdagende vastbeslotenheid dat onbe- kende gevaar onder de oogen te zien hij sprong op en riep met luider stemrue den naam van het opperhoofd. Nu begon er beweging te komen en nit het gras traden twee mannelijke gestalten te voor- schijn die zich bliksemsnel op hem wierpen. Met een enkelen blik bemerkte hij, dat het burg "cottimissie van toezicht uit Ged. Stateufulela'direSteur, den heer Van Renterghem, benevens yeptedjenwoordigers der werf waar het stobtri's&hijj gebouwd is. Het stoom- schip volde67l~jiitmuntend. Eerst werd door- gestoomd -^ta/r Walsoorden en Hansweert. Daarna tej*f^ langs den Zuid-Bevelandschen wal tot aan Borssele, waarna koers gezet werd naar onze haven, waar de //Zeeland", gevoerd door kapt. Rooseveldt, voor de eerste maal binuen- stoom. De: ot is van hetzelfde type als de »Wester- SchelUu," doch 1 M. langer en 40 c. M. breeder. Wij werden uitgenoodigd een vlurhtig kijkje te nemen, daar de stoomboot weer terstond moest vertrekken, en hadden gelegenheid daarbij op te merken dat alles keurig is ingericht, overeenkomstig de inrichting van de „Wester- Schelde." Alleen valt aan te stippen dat een rookkajuit 2e klasse is uitgespaard in een der stuurkasten, (welke op de andere booten ontbreekt) terwijl in de benedenkajuit het rooken is verboden. Gecontrafcteerd was een vaart van 13 mijlen, terwijl het stoomschip heden 14,35 liep en ook het kolenverbruik geringer was dan de gecontracteerde hoeveelbeid. Op de Huisvlijttentoonstelling te Middel- is o.m. nog bekroond onze stadgenoote mej. Trijutje de Vries, die eene bronzen medaille ontving voor een door haar ingezonden sprei en een 2e prijs voor een met sigarenbandjes beplakt theeblad. Nluiskil. Vrijdag j.l. heeft Sluiskil de geboorte van Prinses Juliana ter dege gevierd. Van alle huizen wapperde de vlag, hier en daar had men versieringen aan de gevels aangebracht, een nette eereboog was geplaatst en dicht bij het station had men een fraai versierde kiosk opgericht. Dit alles gaf aan Sluiskil een pitto- resk gezicht. 's Morgens werd het feest ge- opend met het losbranden van kanonnen op verschillende plaatsen. Dat kanongebulder hoorde men met tusschenpoozen tot's avonds toe. Om een uur 's middags werd de stoet opgesteld om een optocht te houden door gansch Sluiskil. Die stoet werd geopend door een eerewacht van 12 ponny's. Daarop volgden het muziek- gezelschap van Sluiskil, „Geduld Overwint", de kroonsters, een wagen, waarop onderscheidene ambachten werden uitgeoefend, de schoolkinde- ren met hunne onderwijzers, de Duivensocie- teit, eenige gekroonde fietsen, enz. enz. Voor- al de eerewacht trok ieders aandacht en vormde wel het mooiste deel van den stoet. Er werd dan ook een kiekje van de eerewacht genomen. De schoolkinderen werden rnim onthaald op chocolade, koelcen, sinaasappelen en muisjes. Onder het zingen van toepasselijke liederen en Indianen waren. De aanwezigheid van het ge vaar gaf hem zijn vollen persoonlijken moed terug. Drie schreden terugwijkend en zijn buks bij den loop te vatten was het werk van een oogenblik. Met reuzenkracht gezwaaid, verplet- terde de zware, met ijzer beslagen kolf den schedel van den eersten aanvaller. Zonder een kreet te niten viel hij neder. Bijna gelijktijdig dat de Franschman den doodelijken slag toe- bracht, sprong eeu derde gestalte van den grond op, wierp zich op den tweeden aanvaller en stak dien zijn jachtmes in de keel, zoodat hij rochelend ter aarde stortte. Nu herkende de Franschman zijn redder in den nood het was het Choctaw opperhoofd met het bebloede mes in de hand stiet hij den oorlogskreet der Choctaws uit die luide over de prairie weerklonk. Dit was het sein tot een werkelijk helsch tafereel. Aan den voet van den heuveJ werd het woelig, en alsof ze uit den grond opdoken, vertoonden zich een aantal donkere gestalten, die den oorlogskreet der Choctaws met dien der Apacheu beantwoordden. Het was duidelijk dat zij beproefd hadden in de schaduw van den heuvel onbemerkt het vuur te bereiken en den slapende verradelijk te overvallen. De beiden kondschappers was dit echter slecht bekomen. Aan den oorlogskreet van het opper hoofd bemerkten de Apachen, dat zij met den vroolijke muziek der fanfare, trok ,de stoet door Sluiskil. Nadat op de kiosk eenige V ader- landsche liederen gespeeld waren werd hij ont- bonden. Daarop volgden verschillende volksspelen, o. a ringsteken voor wielrijders- en rijdsters, tonnetjekruipen, schaartjeknippen en mastklim- men. Bepaald mooie prijzen waren daarbij te behalen, waarvoor een groot getal mededingers zich hadden aaugegeven. Bij het niastklimmen verwierven le pr. J. Tatenhove, 2e pr. F. Dierickx, 3e pr. C. Broeck- hoven, 4e pr. A. van Troost, 5e pr. J. F. Dierickx, 6e pr. P. Jansen, 7e pr. C. Drabbe en 8e pr. F. Jacobs. Bij het schaartjeknippen le pr. P. van Tatenhove, 2e pr. A. Broeckhoven, 3e pr. M. Dierickx, 4« pr. C. de Ridder, 5e pr. A. de Visser, 6e pr. D. Jansen, 7e pr. J. Broeckhoven, 8e pr. L. Jansen, 9e pr. S. Dubbeldam, 10e pr. F. de Ridder, lle pr. E. Obrie. Bij het wielrijden le pr. P. Pilaet, 2e pr. J. Risseeuw, 3e pr. R. Verhelst, 4e P. Fermont, 5® pr. J. Waeijenberg, 6e pr. B. de Ridder, 7e pr. E. Smies, en de volgende meisjes, le pr. F. Kielman, 2e pr. A. Waeijenberg, 3« pr. J. Faas, 4e pr. C. Fermont, en 5e pr. P. van Hoeve. Voor de mooist gekroonde fiets kregen C. Fermont le en J. Smies 2e prijs. Bij het tonnetje kruipen ontvingen le pr. K. Scheele, 2e pr. F. Scheele, 3e pr. P. van D.ongelen, 4e pr. B de Ridder, 5c pr. J. Boude- wijnse, 6e pr. K. Hamelink, 7e E. Schelstrate, 8e pr. J. van Doeselaar, 9e pr. Jac. van Doese- laar, 10e pr. P. Dierickx, lle B. Nederlof, 12e CI. de Ridder. Het feest, dat tot middernacht duurde, werd door geen enkele wanklank gestoord. Een woord van dank mag niet ontbreken aan de feestcommissie voor al hare moeite en inspan- ning om dit feest, dat bij velen in't geheugen zal blijven, te doen slagen. 's Avonds gaf de fanfare nog eenige num- mers ten beste op de verlichte kiosk. lloek. De geboorte van Prinses Juliana is alhier gevierd door een feest den schoolkinderen bereid. Deze werden Vrijdag onthaald op ver- verschingen, waarna een optocht werd gehouden, opgeluisterd door het muziekgezelschap, terwijl op het schoolplein voor hen verschillende spelen werden georganiseerd. Een en ander verschafte hun veel genoegen. Vergezeld van het muziekgezelschap werd door hen des avonds een iichtstoet gehouden, die goed slaagde. Sas van Gent, 16 Mei De dag van heden was door onze gemeentenaren bestemd voor het vieren van het heugelijke feest der geboorte van Prinses Juliana. Reeds in den vroegen macntigeu en dapperen Zittende Stier le doen hadden. Dreigend, met hunne wapens zwaaiend, nader- den zij de beide vrienden. Deze hadden intusschen niet stil gezeten. Terstond na den dood der twee Apachen maakten zij rechts omkeert teneinde het woud te bereiken. Gelukte hun dat, dan konden ze zich als gered beschouwen. Zij waren er echter nauwelijks tien schreden van verwijderd, toen de roode duivels van twee kanten kwamen opdagen om hun den terugtocht af te snijden. Nu werd het een strijd op leven en dood. De eerste Apache die naderbij kwam, werd door den Zittende Stier met een houw van zijn tomahawk geveld. De anderen wekeu on- willekeurig terug, en onze vrienden wonnen weder eenig terrein. Een op luiden, toornigen toon uitgesproken bevel van het opperhoofd der Apachen spoorde zijne krijgers opnieuw aan. Ze lieten den Franschman voor een oogenblik ongemoeid en wierpen zich alien als op commando op het Choctaw opperhoofd die daardoor in een uiterst kritieken toestand geraakte. Hiervan maakte de dokter gebruik om het woud te bereiken. Hij sprong achter eenig struikgewas en schoot de lading van zijn buks naar de plek, waar de vijanden het dichtst opeen gepakt stonden. morgen werd het feest geopend door het gebuldei n het kanon. In den voormiddag gaven onze muziekgezel- schappen op de Veemarkt een concert. Des namiddags begonnen de vreemdelingen meer en meer binnen onze gemeente saam te komen. Daartoe droeg zeker bij den goeden naam dien onze gemeente op het gebied van feestvieren geniet, rnaar ook vooral lokte het programma van den stoet velen tot een bezoek uit. Op het bepaalde uur trok de stoet van uit de Stationsstraat door de gemeente. Zij maakte allerwege de belangstelling gaande van de talrijke toesehouwers. Zij werd geopend met 2 marechaussee s te paard. Een feest openeu met een paar flink geschoolde ruiters, is eene weelde, die niet elke plaats zich kan veroorloven. Al is het ook niet juist noodig om ruiters een stoet te doen voorafgaau ter voorkoming van gedrang, zooals wij dezer dagen in een feestprogramma lazen, een tweetal flinke ruiters ter inleiding van een stoet, maakt effect. Daarop volgde het muziekgezelschap ,/De vereenigde Vrienden". Vervolgens de societeit ,/Harmonie", de duivenmaatschappij /-De Vrede" met een wagen die smaakvol was ingericht, de Vrouwenclub, de handboogmaatschappij fcst. Sebastiaan", waarna statig in den stoet voort- schreed de gymnastiekvereeniging //T. H. O. R. De jeugdige gymnasten, maakten in hun flink kleedend costuum een goed figuur. Dit was ook het geval met de groep her- derinnen, die op de vorengenoemde groep van meerendeels jongelui volgde. Zeer werd ook onze aandacht getrokken door den nukomenden praalwagen ;/Feeenhulde aan het Vorstenhuis". De feeen waren in grooten getale op den keurig versierden wagen aan- wezig. Hierna kwamen in den stoet de leerlingen der openbare en bijzondere scholen, waarna in den optocht reed een versierde wagender coopera- tieve suikerfabriek, waarop een aantal jonge dames. Daarop volgde de Sas van Gentsche fiets- club. Moge het ook zijn dat de door hen gevormde groep niet bepaald uitmuntte door artistieke uitvoering van een of ander denkbeeld of motief, te constateeren valt dat vele deel- nemers hun uiterste best hadden gedaan om hun wiel in een schoon feestkleed te steken, en dat pogen verdiend zeker een woord van lof. Op den nu volgenderr wagen »Arbeid Adelt" kregen we te zien hoe een groep fraai uitge- doste jonge dames den arbeid verstaan. Men zag daar naaienmet de machine, wasschen, stoppen, breien strijken enz. en zeker zullen de dames die daarmede belast zijn, ook desge- vraagd nog wel eens in een omliggende plaats hunne bedrevenheid willen uiten. Verder kregen we in dien stoet te zien, eene groep, die een historisch feit in herinnering bracht, n. 1. de intocht van Prins Frederik Hendrik in het jaar 1476. De club van Buffalo Bill, die deze groep IV. De smartkreten der gewonden smolten sainen met het woedende gebrul der anderen. Een half dozijn der krijgers wierp zich op den buik in het lange gras en kroop naar de plaats waar de Franschman stond. Dit zou hun ongetwij- feld gelukt zijn als het gras hooger geweest ware doch het was tengevolge van een prairie- brand slechts een halven meter hoog, zoodat Charles een oog kon houden op hunne reusachtige bewegingen. Hij zocht een geschikt mikpunt en schoot de tweede lading een der Roodhuiden door het hoofd. De smartkreet dien hij uitte was het sein voor de vijf anderen, om naar de prairie terug te keeren, daar ze inzagen, dat ze een zekeren dood tegemoet gingen, als ze hunne door de maan beschenen lichamen aan de kogels blootstelden van den in het bosch verscholen blanke. (Wordt vervolgd.) m ZKVSfHE (01 RUT. Dit blad versehijnt VfanntlnK- en VriJdHKavond, lit^ezonder,! Fee9«d»«en. bij de Flrma 1-. J. VAX WIS NA»D« te Ter %e..zen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1