Tsr Houzsnschs Courant Zaterdag 1^ Mei 1909. No. 5301. T~W" ZED IE] TP SI IB ILiA-ZD. Binnenland. FEUILLETON. Voorbereidend milltair onderricht, Predikbeurten. Donderdag 20 Mei 1909 (HeraelYaartsdag). Landbouwberichten. Gemengde berichten. De oranjeforrnaatzegels by de geboorte van Prinses Juliana uifgegeven, zjjn reeds uit- verkocht, en worden thans weder de gewone zesrels verkocht TER NEUZEN, 14 Mei 1909. In de week van 5 tot en met 11 Mei 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 9 gevallen van roodvonk, waarvan 2 te Olinge, 1 te Eede, 1 te Koudekerke, 1 te St. Maartensdijk, 1 te Stavenisse en 3 te Zaamslag 4 van diphtheritis, waarvan 1 te Hoek, 2 te ler Neuzen en 1 te Zonnemaire. In de „Moniteur Beige" van Maandag 10 Mei wordt bekend gemaakt dat, te rekenen van 20 Mei a. s. bet invoeren van runderen en schapen, herkorastig uit Nederland en bestemd voor het slachthuis van Brugge, toegelaten is langs Brugge (via vaart van Ostende naar Brugge) op alle werkdagen van zonsopgang tot zons- oudergang, mits na voorafgaande verwittiging van 24 uren aan den heer Moulaert, veearts te Brugge, belast met het gezondbeidstoezicht. Sas van Gent, 13 Mei. Bij de heden ge- houden stemming voor een lid van den gemeen- teraad, vacature Versluijs, werden uitgebracht 179 stemmen, waarvan 97 op den heer H. F. Gross, 80 op den beer P. A. L. Nolson en 2 van onwaarde, zoodat gekozen is de beer II. F. Gross, directeur der cooperatieve suikerlabriek. Westdorpe. Mej. Ph. Boumans alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Wouw. Bosclikapelle. Eenigen tijd geleden meldden we, dat een drietal flinke polderjongens uit deze gemeente naar Stettin in Noord Duitschland waren vertrokken, om aldaar aan havenwerken te arbeiden. Hunne berichten luiden niet rooskleurig. Bijna geen eukele week bebben ze voile zes dagen kunnen werken, gemiddeld hoogstens vijf dagen, terwijl ze niet meer dan 40 pfennig of circa 24 ct. per uur konden verdienen. Het zeer dure leven in Duitschland in aan- merking nemende, begrijpt men gemakkelijk, dat zij niet veel over kunnen zenden tot onder- houd van hunne gezinnen. Koewacht. Dinsdag werd hier eene openbare vergadering van den gemeeuteraad gehouden, waarop alle leden tegen woordig waren. Voor- zitter was de heer C. P. J. Dierick, secretaris de heer Alph. de Blieck. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten met terugzending der begroot ng over 1909. Ged. Staten deelen mede, dat zij niet bereid zijn tot een hooger bedrag dan 2300 gulden aan H. M. de Koningin te adviseeren als buiten- gewone subsidie voor goede regeling van het lager onderwijs. Verzocht wordt de begrooting daarnaar te willen wijzigen. Algemeen betreurt men het, dat Ged. Staten geen vrijheid vinden tot een hooger bedrag te adviseeren. Volgens den Raad was er noodig 2750 en nu wordt slechts hoop gegeven op hoogstens f 2300. Burg, en Weth. stellen voor Ged. Staten te verzoeken wel hare medewerking te willen ver- leenen tot het verkrijgen van eene rijkssubsidie van minstens 2500. z/lk dank u van ganscher harte voor dit geschenk, mijuheer Houdance, ik moet u rond- uit bekennen, dat het mij veel genoegen doet kennis met u te maken, en als iemand in mijne tegenwoordigheid het waagt u te belasteren, zal bij het met mij te doen hebben." Ditmaal antwoordde Houdance niets. doch de dokter bemerkte duidelijk, dat deze woorden hem genoegen deden. ffHoe krijg ik echter het wild naar dekolonie?' vroeg Larnon den pelsjager. //Maak u daar niet bezwaard over", antwoordde deze, ,/ik draag het er op mijn schouders heen. Bij uwe terugkomst in de kolonie zult ge het daar vinden." De pelsjager sneed nu behendig het dier aan stukken, en reikte er Charles een van over. //Daarmede kunt gij en de Roodhuid uw honger stillen," zeide hij. //Gij schijnt dien snuiter veel vertrouwen te schenken, daar ge u in zijn gezelschap in het woud waagt. z/Ik heb hem eens een grooten dienst bewezen," antwoordde de dokter, //en sedert dien tijd is hij mij getrouw." »Dan hebt ge zeker niets van hem te vreezen, want het is nog nooit voorgekomen dat een Indiaan den plicht der dankbaarheid vergat." z/Waar zou hij nu zitten vroeg Larnon, terwijl hij overal rond keek. z/Ergens hier in de buurt, waar hij ons bespiedt. Hij blijft mij liever uit den weg, Dit wordt met algemeene stemmen goedge- keurd en de begrooting zal in dien zin gewijzigd worden. Alsnu komt aan de orde bespreking feest schoolkinderen. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten voor de kindeien van 6 tot 13jarigen leeftijd een schoolfeest te organiseeren en hen alsdan te onthalen op chocolademelk met krentenkoeken. De verdeie regeling wordt overgelaten aan den Burgemeester die daarotutrent in overleg zal treden met de hoofden van scholen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer worden benoemd voorzitter de heer C. Dierick, leden de heeren E. L Plasschaert en C. de Blieck, plaatsvervangers de overige leden van den Raad en tot leden van het stembureau voor de verkiezing gemeenteraadvoorzitter de heer C. Dierick, leden de heeren J. Pieters Th. Persijn en J. Kips, tot plaatsvervangers de overige leden van den Raad. De secretaris geeft op verzoek van den voor zitter lezing van een schrijven van Z.Exc. den Commissaris der Koningin waarin wordt aan- gedrongen op eene betere bezoldiging der gemeenteveldwachters in Zeeland Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten met hetoogopden ongunstigen financieelen toestand der gemeente de zaak te laten rusten tot bij de vaststelling der begrooting voor het jaar 1910. Wijl thans niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt, wordt de openbare vergadering gesloten. Donderdag was het een feestdag voor de leerlingen der openbare scholen en die der bijzondere meisjesschool in deze gemeente. Reeds lang voor 9 uur 's morgens waren alien present, in hun Zondagspakje en met oranje versierd, niet om te leeren maar om pret te maken en eens lekker te smullen. De onderwijzers deelden hen met een enkel woord mede, waarom deze feestdag werd gegeven n 1. om het heugelijk feit te vieren, dat een nieuwe telg uit het Huis van Oranje was geboren. Ter eere van het Prinsesje werd nu menig lied gezongen waarna met vlaggen en wiuipels een optocht gehouden werd. Bij terugkomst in de school vond men de tafel gedekt en na het zingen van een paar liederen begon de maaitijd. Dat de kinderen zich te goed deden aan de lekkere chocolade melk en de heerlijke krentenkoeken behoeft natuurlijk niet gezegd te worden. Een woord van dank voor de leden van onzen gemeenteraad, die circa 500 kinderen een vroolijken dag hebben bezorgd. Ingevolge het bepaalde in de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden voor den D16" Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar infanterie of vestiug- artillerie in garnizoen ligt bij den corn- mandeerende-ofScier der infanterie of der vesting-artillerie b. in de overige plaatsen bij den burge- meester der gemeente. Bedoelde commandeerende-offieieren en burge- meesters zendeu voor of op 1 Juli aan den inspecteur der infanterie een staat in, vermel- dende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden inspecteur na daar hij weet, dat ik niet op hem en zijne stamgenooten gesteld ben. Als ik echter twist met u kreeg, zou hij u onmiddellijk ter hulp Snellen en trachtten mij met zijn tomahawk den schedel te verpietteren. z/Haat ge den Indiaan?" //Zoo innig, dat ik er geen gewetensbezwaar van maken zou, ze alien een voor een met den kolf van mijn buks naar de eeuwige jachtgron- den hunner vaderen te zenden." De stem van den jager klonk, bij het uit- spreken dezer woorden, ruw en dreigend, doch hij scheen zich liever niet verder over dit on- derwerp te willen uitlaten. Charles Larnon nam nu afscheid van zijn nieuwen bekende. Reeds na enkele schreden ufgelegd te hebben, kon hij de verzoeking niet weerstaan nog even om te kijken. De pelsjager stond nog op dezelfde plaats in gedachten ver- zonken op zijn lange buks te leunen. Toen hij zag dat Larnon omkeek nam hij zijn hoed af en knikte hem vriendelijk toe. Het Choctaw opperhoofd kwam nu ook weder te voorschijn en de beide wandelaars zetten hun tocht voort. Na een half uur loopens be- reikten zij den zoom van het woud en maakten een vuur aan, om het hertenvleesch te braden. Met de aan die landen eigene snelheid volgde na een korte schemering opeens de stikdonkere nacht. De Zittende Stier had het noodige hout gehaald om het vuur gedurende den nacht aan te houden als weermiddel tegen roofdieren. Charles Larnon strekte zich in het grasuitom te gaan slapen, terwijl 't Choctaw opperhoofd de wacht hield. ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toege laten, zullen worden afgewezen, tenzij de be- langhebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. beginc, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken, op de noodzakelijkheid zich daartoe voor 1 Juni a. s. aan te melden, terwijl wij tevens in herinnering brengen, dat gelijke aan melding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. Zondag 16 Mei 1909. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De recbthank heeft in-hare zitting van 14 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. P. F. d. G., oud 18 j.. schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. d. V., oud 19 jlandbouwersknecht te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevang. F. d'H., oud 54 j., leurder te St. Jansteen, is wegens beleediging van een ambtenaar ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. Door de Vereenigiug van Fabrikanten van en Handelaars in Hulpmeststoffen en Voederstoffen en de Rijkslandbouwproefstations is opgemaakt en aan de Vereeniging vau Koopers onder Al gemeene Handelsvoorwaarden voorgesteld een ontwerp omtrent //Algemeene Handelsvoorwaar den," geldende bi) koop en verkoop van Voeder- H1 Middernackt was lang voorbij, toen de jonge Franschman outwaakte. Door den slaap ver- sterkt sprong hij op en spoorde het opperhoofd aan, zich ook eenige uren rust te gunuen, ter wijl hij wacht zou houden. Zonder een woord te spreken trok de Zittende Stier den deken over het lijf en verzonk weldra in een diepen slaap. De voile maan stond helder aan den nachtelijken hemel en in het vale, onzekere licht, dat de maan en de sterren verspreidden, scheen de onatzienbare prairie eene verzamel- plaats van spoken. De nachtlucht was gevoelig koud, huiverend wierp de Franschman een blok hout op het vuur en traehtte zich door heen en weer te loopen te verwarmen. Het was doodstil en slechts bij onregelmatige tusschen- poozen hoorde men in de verte het klagende lang gerekte gejank van een hongerige prairie- wolf. De heuvels der prairie, die in zekere mate als voorloopers beschouwd konden worden van het gebergte, dat zich noordelijkuitstrekte, wierpen spitse schaduwen van reusachtige af- ruetingen op de prairie en ook juist op het vuur der beide mannen. De heuvel die deze schaduw veroorzaakte, lag op ongeveer dertig schreden afstand. De Franschman zat in het vuur te staren en het kwam hem voor alsof die schaduw sedert eenige minuten in voortdurende schokkende beweging was. Van seconde tot seconde werd de schaduw grooter en bedekte den geheelen oratrek van het vuur. Larnon keek bij af- wisseling naar het vuur en naar den hemel. stoffen, Hulpmeststoffen en Chemische Hulp- stoffen voor Land- en Tuinbouw, en//Arbitrage Voorschriften", geldende voor geschillen bij zaken, afgesloten op voornoemde Algemeene Handelsvoorwaarden. Uit Venendaal meldt men aan //t N. v. d. D." De heer A. d. Kl., secretaris dezer gemeente, heeft bij den officier van justitie een klacht ingediend tegen den heer v. d. W., burgemeester, die hem, secretaris, zou hebben beleedigd door hem te verwijten, dat hij een afzetter was en afzetterij pleegde, omdat de ambtenaar zegel- en legesgelden liet betalen van door B. en W. verleende beschikkingen op verzoeken om //ver- gunning". Men deelt aan het Hbld. mede Afgaande op het medelijden der menschen met het treurig drama, dat voor een paar weken in de Zuiderzee is afgespeeld, maken enkele individuen misbruik van den oproep in de dagbladen gedaan ten behoeve der nagelaten betrekkingen door den heer J. H. Bergmann, secretaris van de schippersvereeniging //Schutte- vaer". Zij laten een lijst circuleeren, voorzien van bekende namen op philantropisch gebied, waarop groote bedragen geteekend zijn en de handteekeningen juist nagemaakt. Toevallig werd dit feit ontdekt, doordat een inwoner van Weesp de lijst met een bedrag van 25 gulden rechtstreeks naar Amsterdam stuurde met de bemerking, dat het geld liever per post gezonden werd dan aan loopers mede- gegeven. Door dezen verstandigenen voorzich- tigen maatregel is de oplichting ontdekt. Men zij dus gewaarschuwd voor dergelijke praktijken. Volgens de recherche zijn het vermoedelijk nieuwe trues vau bij den handel bekende op- lichters. Ten overvloede zij nog meegedeeld, dat voor bovengenoemd doel geen lijsten zijn rondgezonden. De politie te Delft nam twee valsche guldenstukken, in beslag, welke den beeldenaar van Koning Willem 11 dragen, maar waarop jaartal en randschrift ontbreken. Te Rotterdam heeft Dinsdagavond een onbekend man, in een onbewaakt oogenblik, gebruik makende van eene korte afwezigheid van den ambtenaar van het plaatskaarten-bureau van het station Beurs, een greep gedaan door het geopend loket van dat bureau en ongeveer 300 aan bankpapier en specie gestolen. Te St. Amandsberg wandelde Dinsdag avond een dame in het veld, toen zij bij het zien van een hond die twee kinderen wilde aanvallen, zoo hevig schrikte dat zij op den groud viel en, ondanks alle zorgen, een half uur later bezweek. Een stad met gouden huizen, gouden bestrating, gouden plafonds, is iets buitenge- woons. Toch bestaat die stad, en nog voor kort stelde zij hoegenaamd geen eer in die schitterende oorspronkelijkheid. Twee eeuwen geieden werd deze stad gesticht op het terrein van verlaten goudmijnen, en voor haar opbouw had zij gebruik gemaakt van alien z/afval" der onderneming. Toentertijd wist men uit de mineralen nog niet alles te halen, wat er in zat, zooals thans. Beneden een zeker ge- halte, werden zij als onbruikbaar weggeworpen. Maar de chemie en de vindingrijkheid van den nieuwen tijd zijn er in geslaagd, het kost- bare metaal af te scheiden uit de veracbtelyke steenen, die onze voorouders wegwierpen. Hoe kon het mogelijk zijn dat die schaduw in beweging was. Dat was toch in tegenspraak met alle natuurwetten. De dokter spitste zijn ooren en keek argwanend naar den heuvel. Hoort wat was dat Het klonk als een krassend geluid van den heuvel en het was of het schaduwbeeld van een reusachtig dier zich op de door de maan verliehte prairie afspiegelde. Charlos Larnon dacht er over om het opper hoofd te wekken en hem het resultaat zijner waarnemingen mede te deelen. Doch neen Waarom zou hij den vermoeiden man in zijn slaap storen. Het was aan te nemen, dat dit merkwaardige zich bewegende schaduwbeeld een natuurlijk, hoewel hem onbekend verschijnsel was. De wildernis bevat zooveel geheimzinnigs Hij besloot dus de zaak te laten zooals ze was, keek een anderen kant op, doch hij kon de gedachte er aan niet van zich afzetten, nam eindelijk zijn buks in de hand en kroop door het lange gras voorzichtig naar den heuvel toe. Het kon immers mogelijk zijn dat hongerige prairiewolven zich aan den voet van den heuvel in het gras verscholen hadden, aangelokt door het schijnsel van het vuur. Het lossen van een geweerschot zou in dat geval voldoende zijn om de lafhartige dieren te verjagen. Toen Lavnon zoo voorzichtig mogelijk de helft van den weg afgelegd had, drang het krassend geluid opnieuw in zijn ooren, maar nu duidelijker, alsof zich een levend wezen door het gras voortbewoog. Nu kwam voor heteerst de gedachte bij hem op, dat er menschen, misschien vijanden, in het gras verscholen waren. (Wordt vervolgd.) VAN O Ifervormile lAerlt. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Da. A. Timmerman. Sluiskil. 2 n., Ds. H. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., dhr. R. v. Groniugen hulpprediker te Brussel. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (■ererorraeerde IterUen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. E. H. Boersina v. Weiaum. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. P. H. de Jonge v. Sleeuwijk. R. 9 u. en 2 u., Ds. Van Rheenen v. Reitsum. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. H. 9 u. 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. A. Scheele v. Veere. Iiiereforiiieerde gemeenle (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., dhr. J. Fraanje, leerend ouderl. te Goes. Ouil-f.ereforineerile gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Isokaal „Kben-HaezerM (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J udhr. J. J. Kense. Ter Neuzen. Sluiskil. Zaamslag. Hervormile IterU. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Geen dienst. 9 u. en 2 u., Ds. Q. van Dis. (■ereFormeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 n., Ds. L. Bouma van Middelburg. Axel A. 6 u„ Ds. R. Hamming van Zaamslag. Hoek. 9 u., Ds. Pol van Vlissingen. Clereforiiieerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Janse. Ouii-Gereformeerde gemeenle (Vlooswijkstraat^ Ter Neuzen. 9 a, Ds. M. Ruben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5