Ter Neuzsnsche Courant QIBIS SI EOODIUIDEH. Donderdag 13 Mei 1909. No. 5300. TWEBDB BLAD. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. YEBKLEZLNG Tweede Kamer der Staten-Generaal. Opgaven van Candidaten, De grondwet in Perzie. De jong-Perzen hebben het voorbeeld van de jong-Turken gevolgd. Voor de tweede maal is de autocratie in Perzie omver geworpen en een liberaal bewind ingesteld. Maar de zaken in Perzie hebben 'n ander verloop gehad. De pressie door Engeland en Rusland op den Sjah uitgeoefend, heeft goede uitwerking gehad de wind waait uit den vrij/.innigen lioek Een libe raal kabinet is gevormd, politieke misdadigers zijn in vrijheid gesteld, de troepen die Tabriz belegerden zijn teruggeroepen. Saad-ed-Dowleh, een van de bekende staatslieden, heeft een nieuw kabinet gevormd, waarvan Nassir-el-Mulk, thans verbannen naar Europa, Eerste Minister is. Saad wordt Minister van Buitenlandsche Zaken. Te Tabriz is men niet voldaan. Door de voordeelen, die de nationalisten te Resjt, Ispahan en Kaswin behaalden, stellen zij hooger eischen. De nieuw verleende grondwet wordt afgekeurd en herstel geeischt van de eerste grondwet. De nationalisten te Tabriz denken er niet aan de wapens neer te leggen. De Russische kolonel Liachoff verklaardde aan de //Times" dat er in de hoofdstad wan- ordelijkheden dreigen. De bezetting bestaat uit 750 kazakken en 5000 man geregelde troepen met 6 kanonnen. Je hebt mooi praten, opperhoofd", raompelde Charles, terwijl hij met tegenzin opstond, ,/maar dat stilt mijn honger niet. Hoe lang moet dat vervloekte loopen nog duren Ik ben doodmoe!" Niettemin volgde hij het snel voortloopende opperhoofd, dat met in het oogvallende opmerk- zaamheid den grond bekeek. Plotseling bleef hij staan en bracht zijn wijs- vinger aan den mond, als een aanwijzing om voorziehtig te zijn, ,,waarom wii mijn broeder dat droge vleeseh eten zeide hij fluisterend. z/Laat hij zijn geweer nemen en het daarheen richten, daar is versch vleeseh te krijgen." De dokter volgde met zijn blikken de richting waar de hoofdman hem wees. Gedurende eenige oogenblikken zag hij niefs bijzonders, maar eindelyk scheen het hem, alsof zich, op twintig schreden afstands, iets tusschen het geboomte bewoog toen hoorde hij een licht geritsel en vertoonde zieh een prachtig hert. Het was duidelijk merkbaar, dat het dier wantrouwen koesterde, want het keek met zijn heldere oogen wantrouwend om zich heen. //Schiet 1" fluisterde de Indiaan bijna onhoor- baar. Op dit oogenblik echter, maakte het kolossale dier eene plotselinge beweging van schrik en ging met geweldige sprongen op de vlucht, doch zonderling genoeg juist in de richting waar de twee mannen stonden. Dat DUITSCHLAND. Te Berlijn is Zaterdag een merkwaardig man overleden, de geheimraad Fritz v. Holstein, die vooral ten tijde van Bismarck achter de diplomatieke schermen 'n groote macht uit- oefende. In de laatste jaren, tijdens de Marokko- politiek, trad v. Holstein meer op den voorgrond. Hij is in het Depart, van Buitenlandsche Zaken de ziel geweest van het krasse optreden tegen Frankrijk. Naar zijn invloed en positie in dat Depart, was hij de aangewezen man om, na Bismarck's dood, staatssecretaris te worden, om ook de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor datgene wat feitelijk op zijn advies in de buiten landsche politiek geschiedde. Maar steeds be- dankte hij voor zulk 'n bevordering. Holstein had 'n ziekelijke angst om in 't voile licht te treden, hij was daarbij onverschillig voor eere- teekenen, rang en titels. De scherpzinnige en ervaren staatsman wenschte niets anders dan arbeid en invloed. Zijn rang was eerste advi- seur aan de politieke afdeeling van Buitenlandsche Zaken. In werkelijkheid was hij na Bismarck's aftreden de leider van de Duitsche wereldpolitiek en wist zich onder de wisselende rijkskanseliers en Ministers te handhaven. De //Frankf. Ztg." kenschetst Holstein aldus: //Hij was'nregeerings- persoon, die elk groot politiek vraagstuk be- handelde en zijn invloed deed gelden bij de benoeming van hooge ambtenaren. En waar hij steeds op den achtergrond bleef, 'n eenzaam leven leidde, werd hij in de latere jaren 'n mystieke persoonlijkheid, wier karakter en be- teekenis dikwijls overschat werd en wier hand men ook daar meende te ontdekken, waar zij toevallig niet was." TUR&iJE. De plechtige inhuldiging van Sultan Moham med van Turkije heeft gister plaats gehad. Bij de ceremonien behoorde de omgording met het Osmaansche zwaard. Er was veel publiek op de been en een groote militaire macht bewaakte den weg, van het Oude Serail naar de Ejoeb. De jong-Turksche leiders Enver en Niazi en generaal Schefket werden luide toegejuicht. De plechtigheid was echter veel minder grootsch dan onder de vorige Sultans. In plaats van in een gala-jacht, ging de Sultan op een stoom- bootje naar de Ejoeb-moskee, waar hij werd ontvangen door Ministers en hoofdofficieren, den sjeick-oel-Islam, den grooten Tsjeledi en tal van imans. De hoogepriester hing Moham med V het zwaard om en na 't houden van gebeden,-keerde de nieuwe Sultan een uur later naar zijn paleis terug, na ook voor de Fatih- moskee gebeden te hebben verricht. De jong-Turken vervolgen de reactionairen waar zij kunnen. Uit Nowi-beezar en Tetovo en andere Macedonische districten zijn reactio nairen te Konstantinopel aangebracht. Eergis- ter zijn nog 1700 soldaten gevankelijk naar Saloniki vervoerd. De meesten zullen dwang- arbeid verrichten bij 't aar.leggen van openbare werken in Macedonie. Onze Koningin heeft Maandag voor het eerst gedurende korten tijd, het bed mogen verlaten. Ilet stadje Oranje (Orange) in Frankrijk, heeft, en wel door tusschenkomst van den ge- zant der Fransche Republiek in Den Haag, ook zijn gelukwenschen aangeboden aan het Konink- lijk echtpaar met de geboorte van de Oranjetelg. De feestviering in de residentie ter viering van de geboorte van Prinses Juliana is Maan dag schitterend geweest. had de Franschman niet verwacht, en het eerste oogenblik was hij, die als goed schutter in de kolonie bekend stond, zoo verbluft, dat hij blindelings vuurde, en wel beide schoten ter- stond na elkander. De werking was terstond merkbaar. Het hert dat de Zittende Stier met opgeheven tomahawk opwachtte maakte rechts omkeert en vluchtte in tegenovergestelde richting. De beide kogels hadden het dier slechls licht verwond. Ongetwijfeld zou het hert voor goed verdwenen zijn, indien niet plotseling, door een onverwacht voorval, de zaak een geheel ander verloop had genomen. Op het beslissende oogen blik namelijk viel er een schot uit het bosch, aan de linkerzijde. Het dier deed een vertwij- felden sprong en zonk toen levenloos op den grond. Oaarop trad een man van kolossalen lichaamsbouw uit het bosch naar voren en richtte zijn schreden naar de plaats, waar de twee mannen stonden. Het Choctaw-opperhoofd vprdween plotseling toen hij hem zag naderen. Met begrijpelijke nieuwsgierigheid bekeek Charles Larnon den vreemdeling. De man droeg het lederen gewaad der Trappers van het YVesten en een breedgerande hoed be- schaduwde zijn gebruind gelaat. Het schitteren der staalblauwe oogen gaf grond om te gelooven dat hij over een groote mate van persooulijken moed beschikken kon, zijn gestalte was van buitengewone lengte. Deze Hercules moest ongetwijfeld een geweldige lichaamskracht be- zitten. Hy zwaaide met zijn zware buks als ware het een stroohalm. Het meest opvallende in de kleeding van dezen zonderlingen man was een vreemdsoortig sieraad dat hij om den Koningin Emma reed 's middags met klein gevolg uit om de versieringen te bezichtigen. Toen zij 's avonds van het Paleis naar hare woning reed werd zij met warmte begroet. Mevrouw De Marees van Swinderen en de Minister van Buitenlandsche Zaken hielden receptie, die druk bezocht werdook Prins Hendrik verscheen daar. De illuminatie was buitengewoon en de lichtstoet was een waar succes. De Prins heeft 's avonds een rondrit gemaakt en werd overal hartelijk toegejuicht. TER NEUZEN, 12 Mei 1909. De volgende telegrammen werden gisteren alhier ontvangen BURGEMEESTER, Neuzen. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Konink- lijke Hoogheid de Prins laten u alien voor gelukwenschen danken. Adjudant SCH1MMELPENNINCK. SCHEELE, Voorzitter Oranjevereeniging. Hare Majesteit de Koningin laat U alien voor gelukwenschen danken. Get. Adjudant, VAN TUIJLL. TIMMERMAN, predikant Hervormde Gemeente. Hare Majesteit de Koningin laat U alien voor gelukwenschen bedanken. Adjudant DUMONCEAU. KERSTENS, pastoor. Hare Majesteit de Koningin laat U alien voor gelukwenschen bedanken. Adjudant DUMONCEAU. Donderdag a.s. zullen de postbestellingen van 2 uur en die van 8 uur 's avonds, met het oog op de feesten, niet plaats hebben. Eene bestelling zal plaats hebben na aankomst der boot van 5 ure. Op de Huisvlijttentoonstelling te Middel- burg is onze stadgenoot de heer A. A. Gue- quierre een mooie bekroning toegekend, nl. de medaille van H. M. de Koningin en een eereprijs in de afdeeling smeed- en drijfwerk, voor een stoommachine, gekoppeld aan een brandspuit. Dit is de hoogste bekroning op deze tentoon- slelling. Maandagmiddag kwam met veel haast by I. H., alhier, de persoon M. G., van Zaamslag (Othene), die mededeelde dat hij zijn portemon- naie thuis had laten liggen en nu geen geld had om met den trein naar Axel te kunneD. De vrouw van I. H. geen argwaan koesterende gaf hem f 2,50 daar zij op dat oogenblik geen kleiuer geldstuk had. G. zal hiermede wel in zijn schik geweest zijn, want haastig verwijderde hij zieh daarna. Een oogenblik later kwam een der buren bij vrouw H., welke G. daar had gezien, en vroeg of zij aan dien persoon soms geld had gegeven, waarop zij een bevestigend antwoord kreeg. //Nu daar kan je dan naar fluiten," zeide zij, //want G. is een persoon die niet te vertrouwen is." Vrouw H. bedacht zich geen oogenblik en ging G. achterna teneinde haar geld terug te eischen maar de vogel was gevlogen. Toen bleef er niets anders over dan de vrouw van G. met het geval in kennis te stellen en haar om terugbetaling te verzoeken, waarvoor de man naar Zaamslag peddelde. Deze had echter bij vrouw G. geen gunstig onthaal en met de mededeeling dat haar man sedert enkele dagen //uit" was en hij heelemaal niet in Axel zijn moest en dat zij zich van de han- hals droeg. Het was een soort van halsband bestaande uit de aaneengeregen klauwen van het vreeselijkste der wilde dieren, die de wouden van Noord-Amerika bewonen, van den grauwen of grizzleybeer. Uit het aantal dier klauwen kon men afleiden, hoeveel dezer vreeselijke roofdieren hij geveld had. Door de lndianen werd hij daarom //berendooder" genoemd. z/Gelukkige jacht," klouk het met forsche basstem uit den mond van den vreemdeling, in zuiver Fransch, terwijl hij den dokter zijn hand reikte. z/lk wensch u hetzelfde," antwoorde Charles Larnon, terwijl hij de hand van den vreemdeling drukte. //Ge zijt Franschman, niet waar?" z/Zeker, mijnheer Larnon 1" z/Wat weet je wie ik ben z/NatuurlijkIk woon slechts een half uur afstands van Libreville, in een blokhuis. De lndianen noemen mij //berendooder", daar ze beweren, dat ik er den meesten slag van heb om die roofdieren te vellen. Ik laat mij echter op dien by naam niets voorstaan, anders zou ik wel in de streken gebleven zijn waar nog beren te vinden zijn. In deze streken heb ik sedert jaren geen beer gezien. Mijn echte eerlijke naam is Jan Houdance. Het zou mij verwon- deren als u een dier namen nooit had hooren noemen z/lnderdaad," antwoorde de dokter, en in den toon waarop hy dat woord uitsprak, klonk een zekere stroefheid, ,/ja, ik herinner mij dat de kolonisten wel eeus over u spraken." z/Dan was mijn vermoeden toch juist," her- nam Jan Houdance, terwijl hy zich naast het delingen van haar man niets aantrok, kon H. buiswaarts keeren zonder geld, zoodat het zeer waarschijnlijk is dat de f 2,50 voor altijd voor H. verloren zijn. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is, met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot bureel-ambtenaar der 2e klasse in dienst van den Provincialeu Waterstaat, de heer A. de .Jonge Az., thans teekenaar bij den Provincialen Waterstaat in Drenthe, te Assen. Hij wordt werkzaam gesteld op het bureau van den ia- genieur te Ter Neuzen. Te Breskens werd gisteren in de directie- keet aan de Nieuwe-sluis door het bestuurder waterkeering van het calam. waterschap Oud- en Jong Breskens aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1910, van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooiing- en paalwerken aan de waterkeering van bovenge- noemd waterschap. Raming 6064. Minste inschrijver was de heer J. Jansen te Ter Neuzen, voor f 5878,50. Bij kon. besluit zijn herbenoemdtot burgemeester van Sas van Gent deheerP. Wauters en tot burgemeester van Graauw de heer P. A. Baart. De heer J. P. van de Sande, vroeger buiten gewoon opzichter van den waterstaat te Heusden, thans te Breskens, is aangesteld als opzichter 2e klasse van Exploitatie Weg en Werken der Semarang-Cheribon Spoorweg-Maatschappij, onderdeel der Ned.-Ind. Spoorweg-Maatschappij. Hoek. Op het tweetal bij de Geref. kerk alhier zijn geplaatst Ds. W. de Jong van Dalfsen en de heer W. L. Korfker van Zaandam. Axel, 12 Mei. Door de marechaussee werd gisteren alhier gearresteerd en gevankelijk naar Middelburg gevoerd zekere J. v. d. S., die in Belgie gevangeuisstraf moest ondergaan en zich sedert eenigen tijd alhier metterwoon had gevestigd. Zijn uitlevering was door de Belgische re- geering gevraagd. Hij is door het gerechtshof te Gent wegeus misbruik van vertrouwen ver- oordeeld tot 4 en 9 maanden gevangenisstraf. Ifoewacht. Maandagavond omstreeks 10 uur ontstond er door onbekende oorzaak brand uit in de woning van M. Srnet, wonende in de Koestraat alhier. A1 de bewoners waren weg, alleen een jongen was thuis en die kon zich, zooals hy verklaarde, slechts met veel moeite redden. Het geheele huis met aangrenzend schuurtje met al wat er in was, werd een prooi der vlammen. Ook het schuurtje van C. IJsebaert vatte vuur en brandde geheel af. Een varken, en een lOtal kippen kwamen in de vlammen om. Slechts met inspanning van alle krachten bleef de woning van C. IJsebaert gespaard. Alles is verzekerd. Dinsdagmorgen werd hier eene openbare vergadering van den gemeenteraad gehouden ter bespreking van het schoolfeest ter eere van de geboorte van Prinses Juliana. Besloten werd de kinderen der scholen op kosten der gemeente op a. s. Donderdag te onthalen op chocolademelk met krentenkoeken en de verdere regeling over te laten aan de hoofden der scholen, zoodat Donderdag een feestdag zal zijn voor de schoolkinderen. St. Jansteeu. Maandagnamiddag sloeg in de kom der gemeente het paard op hoi van den veekoopman S. v. Duijse. De knecht die steeds nog zijn zweep hanteerde, maakte het dier zoo driftig dat het aan den grossier Valhier omver sloeg. De voerman (knecht) met nog twee in ^tj|£[^|£_zittende--knaapjes tuimelden over het doode dier op het mos neervleide, „ea men heeft mij beschreven als een lomp, zwaarmoedig persoon, die geheel in afzondering leeft, en alle toenadering ontwijkt. Is het niet zoo z/lk moet toegeven, dat ge juist onderricht zijt omtrent betgeen de menschen van u denken." z/Daartoe is geen groote mate van scherp- zinnigheid noodig. Als men zich niet met de menschen iulaat, haten ze u, maar dat is mij totaal onverschillig: van oudsher ben ik er aan gewend zoo te leven als mij goeddunkt en aan het geklets van anderen stoor ik mij niet, zoolang men mij niet te na komt." Met stijgende verbazing hoorde Charles Lar non den pelsjager aan. Diens manier van spreken was zoo origineel dat Charles betreurde niet vroeger kennis met hem gemaakt te hebben doch diens zelfbewuste optreden hinderde den jongen Franschman en hij besloot dat een weinig te matigen. „Eene zaak schijnt u echter onbe- kend te zijn, mijn beste leeuwendooder, of hoe ge heeten moogt." ffEn die is z/Dat men u, wegens uwe menschenschuwe manieren voor een misdadiger houdt, voor een ontvluchte tuchthuisboef, of zoo iets." z/Ziedaar in ieder geval iets dat ik nog niet wist, merkte de jager zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken op. Dit maakte den jongen Franschman verlegen, om op een ander onderwerp te komen, begon hij over het hert te praten. //Juist," zeide Houdance, //wij zouden het voor- naamste vergeten, het hert is natuurlijk z/Uw eigendom," viel de dokter hem in de rede, VAN VOOR DE De Burgemeester der gemeente TERNEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag dm 1 Juni aanslaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in bet Kiesdistrict Oostburg, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags negen tot dea namiddags vier uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Oostburg (boofdplaats van het Kiesdistrict) kunneu worden ingeleverd als bedoeld in art. 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voor- letters en de woonplaats van den candidaat en ondcr- teekend zijn door tm minste veertig kiezers, bevoegd tot deelueming aan deze verkiezing. De inleveriug dezer opgaven moet geschieden per- soonlijk door 66n of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kail daarbij tegen- woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van oritvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 14 Mei 1909 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in berinnering art. 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in art. 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van bandteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twitit'ig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft bij, die wetende dat bij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 13 Mei 1909. De Burgemeester voornoomd, J. A. P. GE1LL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5