A I g e m e e n Ni8uws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. No- 5299. GEHilHTEBA&D. Dinsda^ 11 Mei 1909. 49e Jaargang. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1, Iranco per post Nederland 1,10. Voor Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/, en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zicb bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De strijd tusschen de Franscbe post- en telegraafbeam bten en de regeering is opnieuw ontbrand. Na de groote staking hebben de auarchistische elementen in den P. T. T. de gemoederen warm gehouden en weten te be- werken dat de vereeniging in een zuivere vak- vereeniging werd veranderd. De beteekenis hiervan is dat de post- en telegraafmannen onverpoosd den strijd zullen voeren tegen de regeering. De onderstaatssecretaris van post en telegraaf, de heer Simyan, de schrik der syndicalisten, verklaarde dat de regeering die vakvereeniging nooit zou erkennen. De regeering neemt maatregelen tegen het wassend verzet, zooveel mogelijk worden de leiders onschadelijk gemaakt, o. a. is Pauron, secretaris van den ljjnwerkersbond, geschorst, omdat hij zonder verlof den dienst had ver- zuimd. In 't geheel is tegen 70 beambten een diseiplinair onderzoek gaande. Het conflict is opnieuw uitgebroken, maar juist de heftigheid duidt op een spoedige beslissing. Aan de zijde der werklieden dringt men aan op onmiddellijke staking. In een vergadering, door honderden post- en telegraafmannen bijgewoond, hield Pauron een felle rede tegen de regeeringsmaatregelen. Hij verzocht //de kameraden" op hun hoede te zijn. z/Morgen", zoo zei hij, //zal de strijd hevig zijn. Op een gegeven oogenblik zullen we de regeering ter verantwoording roepen." En ditmaal zal het een beslissende strijd worden Want Pauron verklaarde verder dat volledige voldoening moet worden gegeven en ook moet Simyan ontslag nemen, alvorens het werk zal worden hervat. Een afzonderlijke vergadering van telegraaf- beambten besloot in beginsel tot de algemeene staking. De datum zal vastgesteld worden door het hoofdbestuur. Men tracht ook de spoorweg- beambten in het conflict te betrekken. Op een vergadering van spoorwegmannen werd de wensch geuit dat bij een staking vooral de spoorarbeiders //hun plicht zouden vervullen". Deze woorden lokteu stormachtigen bijval uit en van alle zijden werd geroepen //Wij alien zullen u steunen Ook in de provincie is de agitatie aan 'tgroeien. Te Grenoble, Toulouse, Narbonne en Lyon is men ijverig voor een staking in de weer. De regeering schijnt zeker te zijn het s'aatc gezag ongeschokt te kunnen handhaveu. Dage- lijks worden nieuwe maatregelen getrofleu om het verzet in de kiem te smoren. Men rekent er in regeeringskringen voorts op dat niet alle beambten zich door het nieuwe syndicaat op sleeptouw laten nemen. De socialisten zeggen dat de regeering den strijd uitlokt, omdat zij zich sterk gemaakt heeft. De publieke opinie zal, zoo kort na de ellende der eerste poststaking, zeker den stakers niet gunstig gezind zijn Allemaal factoreu die een nieuwe staking aan de post een zeer twijfelachtig succes voorspellen In Fraukrijk staat, mits geen van beide par- tijen blutt, een groote strijd te wachten, waarbij het syndicalisme waarschijnlijk hevige klappen zal krijgen. In verband met de dreigende staking heeft Minister Clemenceau een beroep gedaan op de medewerking van den postduivenbond om den dienst door middel van trouwe duiven te onder- houden. De voorzitter heeft den Minister de hulp der vereeniging met 165,00) postduiven toegezegd. Tienduizend kooplieden en industrieelen te Lyon besloten, ingeval de staking uitbreekt. zelf een postdienst te organiseeren. Zij zullen hun bedienden ter bescbikking stellen van de post- directie, die zal zorgen voor de correspondentie met Parijs, de groote steden en de grensplaat- sen. ook Behalve de aangesloten kooplieden, zullen zij wier brieven van een extra-zegel zijn voorzien van dezen noodmaatregel kunnen profi teered—Draadlooze telegraafstations op den Eiffeltoren en te Fourvieres zullen den tele- graafdienst met Parijs en de kusten onderhouden. De /Temps" meldt dat de procureur der republiek het nieuwe postsyndicaat zal vervol- gen als een onwettige vereeniging. Tusschen de langzamerhand zeer geslonken klerikale meerderheid der Belgische Earner en den Minister van Oorlog Hellebaut is een con flict ontstaan, dat wel eens de aanleiding zou iunnen zijn voor den val van het ministerie. Sedert geruimen tijd is de militaire kwestie 'n onderwerp van beftigen strijd. De liberale en socialistische Kamerleden staau de invoering van algemeenen dienstplicht voor, maar de klerikalen wenschen het oude stelsel van loting plaatsvervanging te handhaven. In het midden van Juui zal nu het wetsvoorstel van Minister Hellebaut tot invoering van alge meenen dienstplicht, in de Katner in behandeling komen. Maar de klerikalen hebben beslist verktaard, dat zij dit ontwerp zullen verwerpen. Onder de jongere leden van de rechterzijde openbaart zich 'n strooming om de zoo noodige hervorming niet tegen te houden, omdat geble- ken is dat het vrijwilligerstelsel niet voldoet. Minister-president Schollaert heeft oflicieel verklaard zijn ambtgenoot van Oorlog te zullen steunen en met hem te zullen blijven staau of te vallen. De klerikalen zullen dus hebben te kiezen tusschen den val van het kabinet, dat zij steeds hebben gestennd of de aanneming van het hervormingsvoorstel, dat zij tot dusver zoo vinnig hebben bestreden. De Minister van Financien maakt bekend, dat, voor zoover in de plaatsen alwaar een betaal- meesterskantoor gevestigd is, de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana feestelijk wordt ge- vierd, die kantoren op den dag der feestviering zullen gesloten zijn, behalve voor alsdan ver- vallende en ter betaling aangeboden wordende wissels. (Stct.) De Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebestnren en Kamers van Koophandel van de havensteden en aan verschillende orga- nisaties van werkgevers en arbeiders in Amsterdam en Rotterdam, een schema doen toekomen van een wettelijke regeling, die Z.Exc. zich voorstelt in te dienen, ten einde de misbruiken, die zich bij het laden en lossfta van zeeschepen voor- doen, zooveel mogelijk te keeren. Krachtens dit schema zullen drieerlei belangen behartigd worden 1. de arbeidsduur zal beperkt worden 2. de veiligkeid der werklieden zal zooveel mogelijk worden bevorderd 3. misbruiken in het uitbetalen van loon doordat de geloste hoeveelheden niet overeen- stemmen met die, waarnaar bet loon wordt uitbetaald, zullen geweerd worden. TER NEUZEN, 10 Mei 1909. In de op Woensdag a. s., des namiddags te half drie ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukketiverzoek J. W olfert ver- gunning bergen grond in gemeentehaven enz. idem bewoners 2e De Feijterstraat om straat- verlichtingidem P. J. Gijsel ontheffing art. 28 bouwverordeningidem wede P. Versluijs om eene jaarlijksehe toelage voorstel intrekken verordening hefling loon ruimen privaatputten enzidem dempeu sloot bij terrein school C benoemen stembureau verkiezing lid Tweede Kamer der Staten Gerieraal. Blijkens de verspreide biljetten is het Prinsessefeest alhier definitief bepaald op a. s. Donderdag 13 dezer. Tegen eene verandering in den datum, in verband met andere feesten I, de omgevirig, verzetten zich verschillende kiemmende bezwaren. Evenwel, uit hetgeen in de vergadering der commissie van jl. Vrijdag bleek, belooft het feest veel. Er was weinig tijd van voorbereiding, maar zij, die met een vast doel voor oogen aan de opluistering van dit feest wilden medewerken, hebben nog wel den noodigen tijd weten te vinden om met bunne plannen klaar te komen. Als eerste nummer is op het programma behouden bedeeling der armen. Vervolgens zal te half tien ure op de Markt eene muziek- en zanguitvoering plaats hebben, waaraan, benevens de verschillende plaatselijke vereenigingen, de schoolkinderen zullen meedoen. Deze laatsten wacht daarna, vanwege de feestcommissie eene versnapering. De muziek- en zanggezelschap- pen zullen daarna eenige nummers uitvoereu, waarna op het ruime voetbalveld de volksspelen plaats hebben. De met dit deel van het feest belaste commissie heeft zich goed van hare taak gekweten, door verschillende nieuwe spelen op het programma te brengen. Te 12 ure heeft op de bovenzaal van het Hotel de Commerce" een matinee plaats van de muziekvereeniging //De Volharding". Te 3 ure heeft een groote optocht plaats. Deze optocht zal voor onze plaats zeker eene verrassing bieden. Behalve de verschillende ver eenigingen en particulieren die daaraau deel- ueuieu, zal van der, stoet deelmaken eene histo- rische groep, uit een tijdperk van het begin der geschiedenis van het Oranjehuis. Lerst laat is het initiatief voor dat doel spontaan ontstaan, doch het is met zeer veel ijver doorge- zet, zoodat reeds jl. Zaterdag de plannen daarvoor konden worden vastgesteld. De groep belooft een glanspunt van den stoet uit te maken en van verschillende zijden werd met ditdenkbeeld voile instemming betuigd. Ter vergadering van rijdag werd medege- deeld dat het totaal der ingekomen lijsten van bijdragen een totaal ontvangsten aanwees van 630. Van enkele wijken moesten de lijsten nog inkomen, zoodat genoemd bedrag hooger zal komen. Onder enthusiasme werd vernomen dat het commissielid, de heer E. H., dien dag te Gent ongeveer fr. 100 als bijdrage in onze feestviering had ontvangen. Voor den lic-htstoet, die des avonds te 8 ure zal worden gehouden is ook veel animo, en ook deze belooft weer iets interessants te zullen bieden. Mogen ook weer en wind medewerken aan het welslagen van ons feest. Door de firma John P. Best is aan den burgemeester voor eene particuliere bedeeling aan° armen een bedrag ter hand gesteld van 5 guinjes 63). Op het tweetal voor de Geref. kerk alhier zijn geplaatst Ds. J. Koppe te Bunsehoten en Di. J. Vogelaar te Groningen. De Zondag gespeelde voetbalwedstrijd tusschen de vereenigingen D. O. S. van Kloos- terzande en Hercules van Ter Neuzen, eindigde met 60 in het voordeel van Hercules, welke met 10 man speelde. Vrijdag had alhier de onderhandsche aanbesteding plaats voor het sloopen van het perceel no. 103 aan de Noordstraat en het ter plaatse bouwen van een nieuw woonhuis, voor den heer J. Wiskerke, alhier. lliervoor werd als volgt ingeschreven Yoor het metselwerk door D. de Smidt voor 2250, J. v. d. Velden voor /2150, H. v. d. Velden voor 2149, J. Kolijn voor 18S6. Gegund. Voor het timmerwerk door: I. P. Oasteleijn voor 1760, P. L. Boogaard voor 1725, J. A. Meertens voor f 1425. Gegund. Voor het ijzerwerk door: J. Harte voor 110, A. Dhaeze voor 102, J. G. Verlinde Wz. voor 98. Gegund. Voor het loodgieterswerk doorWed. D. J. Guequierre voor 255, A. Dhaeze voor 248. Gegund. verfwerk doorJ. de Voor het glas- en Zeeuw voor 294. Gisteravond is de spits //Louisa 1, schipper Ed. van Hove, van Gent, bij het binnenslepen der haven alhier door den stroom op den West- havendam gedreven en blijven zitten. Het schip, dat met grind geladen was, bleef bij laagwater voor een deel vlot, wat oorzaak was dat het geheel is verbogen, terwijl door het binnendringen der steenen van den haveudam verschillende lekken zijn ontstaan. Schip en lading zijn geassureerd. Gisterennamiddag werd ontdekt dat een der pijlers van de brug der genie, over de eerste vestinggracht, in de richtiug van den Axelschen weg, brand had gevat. Spoedig na het ontdekken was de brand, met eenige emmers water, door een knecht der genie gebluscht. Vermoedelijk hebben eenige kinderen een hoop vuil, die ter plaatse was neergeworpen, in brand gestoken en heeft daardoor ook de paal van een der pijlers brand gevat. Wij ontvingen het programma der op morgen, Dinsdag te houden feesten te Zaamslag waaromtrent wij reeds een en ander meedeelden. Wij willen daaromtrent nog melden dat des namiddags een groote optocht wordt gehouden des avonds een lichtstoet, terwijl ook een groot vuurwerk zal worden afgestoken. Een en ander zal zeker ook de aandacht en belangstelling van de inwoners van omliggende gemeenten wekken. Tot tijdelijk hulptelegrafist te Amsterdam is aangesteld de heer K. de Jonge te Hoek, leerling van 'tinstituut van Linschoten te Vlis- singen. Zaterdag j.l. is naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht J. C. d. K. oud 38 jaren, commissionnair, geboren en wonen- de te Hulst, verdacht van het plegen van on- zedelijke handelingen met een meisje beneden de 16 jaren. Slniskil. Vrijdag a. s. zal er alhier feest ge- vierd worden. Daarvoor is ongeveer 188 ge- collecteerd. Het programma van het feest is ook opgemaakt. Om niet te veel uit de school te klappen, zal ik na afloop van het feest, ver- slag er van geven. Zaamslag. Op de verkooping van den boeren- inspan der Erven Riemens, in den Groote Huis- senspolder, rukte zich eene koe los, die werd voorgebracht. In haar woesten ren nam zij een meisje op de horens, dat omhoog werd geslingerd en zoo op den grond smakte, dat het bloed haar uit den mond kwam. Axel. Ds. Schouten, predikant bij de Ger. Kerk B te Bolues heeft voor het beroep naar die gemeente alhier, bedankt. Sas van Gent, 10 Mei. Hedennamiddag is het feest voor alle schoolkinderen. Het plein van school A is daarvoor in feestdos. Ver schillende kinderspellen zullen plaats hebben, als mastklimmen, zakloopen, kikkertje rijden enz., tot zelfs het aloude Hollandsche Jan Klaassenspel zien we er vertegenwoordigd. Daarna worden de kinderen flink onthaald. Gisteren vergaderdeu op het gemeentekuis afgevaardigden der verschillende hier bestaande co'rperaties ter bespreking feestviering, op a. s. Zondag. Alle vereenigingen besloten tot deel- neming aan een te vormen optocht, waarvooi prijzen zullen worden uitgeloofd. Alles is reeds druk in de weer tot gereedmaking van praal- wagens enz. Men schrijft ons uit Middelburg: Zondagmiddag ontstond twist in het cafe van W. bij het station. Zekere A. B. sloeg met zijn recbterpols door een ruit, tengevolge waar- van hij zijn pols ernstig verwondde. Bovendien liep hij een vrij diepe wond onder het linkeroog op, waardoor zooveel bloedverlies ontstond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat B. eerst was verbonden moest liij onmid- dellijk per brancard naar het gasthuis worden overgebracht. SEE COERAST Uit bind verscfiijnt ilHandag-, W«enstl»s- en Vrijrinigavomlultgeionderil op FeeatdawenTbiTde Kiro.o P. J. Vi« Da Burgemeester der gemeente TEB NEUZEN maakt bekond, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is beiegd tegen Wornsdag den is m ci lOilU, des namiddags te ure. Ter Neuaen, den 10 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1