No. 5298. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 8 Mei 1909. 0MDE1 Bi BOQBIOTDIH. Predikbeurten. Landbouwberichten. 49e Jaargang. FEUILLETON. Sluiskil. Het alom bekende en zoo geroemde zanggezelscbap van Maria-Hoorbeke (Belgie) zal met Hemelvaartsdag alhier in de Ned-Herv. kerk eene uitvoering geven met begeleiding van muziek. Zaamslag, 6 Mei, By de hoofdcommissie voor de feestviering albier is ingekomen ongeveer f 670. Als men hier bijvoegt hetgeen iedere buurtcommissie ter bescbikking heeft, dan komt men minstens tot een bedrag van f 1100. De toebereidselen voor het feest zijn reeds in vollen gang. Moge het weer ons gunstig zijn, daar anders zeer veel moeite te vergeefs gedaan zou zijn. Axel, 5 Mei. Op de heden alhier gehouden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden waren slechts 20 stuks aangebracht. Er was weinig handel. Prijzen werden besteed van 800 tot 1200 francs. Koewaclit. In de omstreken dezer gemeente onder Moerbeke, Klein-Sinay en Sinay worden uitgestrekte veldeu met teenwilgen aangetroifen. Deze teenwilgen, hier wijmen genoemd, worden gebruikt voor het maken van manden. Jaarlijks worden duizenden teenen gepeld, gedroogd en dan naar Duitschland en Engeland verzonden. Dit jaar echter zal er geen verzending kunnen plants hebben. De wijmen worden aangevallen door duizenden kleine gevlengelde insecten, die niet alleen de bladeren, maar ook het hout opvreten en daardoor de teenen onbruikbaar maken. Door het ongunstig, koude weder van verleden week zijn er vele gedooddoeh mocht de plaag voortduren dan zal men genoodzaakt zijn het planten en kweeken van teenwilgen op te geven. St. Jansteen. Over een paar dagen hebben dieven acht stuks eenden ontvreemd in de nabijbeid van het erf en eigendom van den landbouwer A. Aerts alhier. Men is den dader of daders nog niet op 't spoor kunnen komen. Zondag 9 Mei 1909. Men scbryft ons In onze grensdorpen wordt het geheele jaar door een levendige handel in kippeneieren ge- dreven. Dagelijks komen Belgische kooplieden, die van de eene hofstede naar de andere rijden en al de eieren opkoopen, die ze machtig kunnen worden. Met heele manden en kisten trekken zij 's avonds de grenzen over. Ook personen nit deze streken koopen eieren op voor handelaars uit Antwerpen, Brussel en Luik. Van lieverlede neemt de handel in eieren in belangrijkheid toe. Belgie koopt jaarlijks 190 a 200 mill, eieren in den vreemde, het verbruik in Engeland stygt jaarlijks met 100 millioen, terwijl de Duitsche, doch vooral de Fransche steden meer en meer eieren vragen. Volop gelegenheid dus om de eieren van de hand te doen. En dank het fliuk optreden van de Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en Tamme Konijnenteelt (V. P. N.), die reeds meer dan 8000 leden telt, begint men zich in ons land ook meer op de hoenderteelt en den eierhandel toe te leggen. Vooral onze eierhandel met Belgie is voor uit- breiding vatbaar. Van de 190 a 200 millioen eieren toch, die Belgie jaarlijks invoert, komen slechts 20 a 25 mill, uit ons land, die dan nog meest door Belgische kooplieden in onze grens dorpen worden opgehaald. De overige moet Belgie krijgen uit het verafgelegen Rusland, Italie, ja zelfs Bulgarye. Nederland speelt dus nog een zeer ondergeschikte rol in den eierhandel met Belgie. Dit zou echter, zoo wij ons daarop wilden toeieggen, veel beter kunnen worden. Belgie, dat zoo graag ons vee en onze boter koopt, zou voorzeker volgaarne zich van onze 'eieren voorzien, vooral omdat de verzendings- kosten heel wat minder zouden bedragen dan die welke uit Rusland, Italie en Bulgarye moeten komen. Onze landbouwers zouden zich slechts meer op de hoenderteelt moeten toeieggen. Waarom zouden zij niet kunnen doen als onze zuidelijke naburen Tal van Belgische boeren hebben 100 tot 200 kippen op het erf rondloopen. in de omstreken van Thielt zijn er zelfs ver- schillende met 6 tot 700 stuks. Nu men op vele boerderijen, vooral in het land van Hulst, door de samenwerkende melkerijen, ontheven is van de melk- en boterbereiding zou de boerin dage lijks toch wel een uurtje kunnen besteden aan kippen en eieren. En dan door cooperatie den afzet vergemakkelijken. Een goed voorbeeld kunnen wij nemen aan Denemarken. Dit land, dat slechts 2% millioen inwoners telt, heeft zich eerst meester gemaakt van de Londensche botermarkt en heeft het daarna in enkele jaren zoo ver gebracht in den verkoop van eieren, dat het alle andere landen in dien handel is voorbij gestreefd. 20.000 landbouwers hebben zich daar in bonden vereenigd tot samenverkoop van eieren. Elken vierden dag worden de eieren door de leden in een lokaal geleverd. Daar worden ze ernstig gekeurd, gewogen, ingeschreven en in- gepakt. leder lid teekeut zijue eieren met een stempel, voorzien van twee naamletters, beweeg- baar weekcijfer en titel der vereeniging. Ieder lid is verplicht alleen versche eieren van uit- stekende kwaliteit te leveren. De eerste over- treding wordt gestraft met eene boete van 8,50, de tweede met 7,Deze strengheid boezemt de kooplieden vertrouwen in, het is een waarborg, dat slechts uitstekende waar wordt afgeleverd. Ook in deze streken, waar vele boerenbonden bestaan, was een dergelyke eierhandel tot stand te brengen. Gelijk men thans op vele plaatsen gekomen is tot samenverkoop van boter, zou men ook gemakkelijk kunnen geraken tot ge- zamenlijke verzending van eieren. Belgie vraagt, zooals wij gezien hebben, jaarlijks meer en meer eieren, zoo zelfs dat de kooplieden ze aan onze boerderijen zelve komen afhalen. Kon men door bonden tot gezamelijke verzending komen, dan zou er heel wat meer geld gemaakt worden. Op de Belgische markten wordt toch geregeld 5 a 7y2 ct. per 13 stuks meer betaald dan de Belgische kooplieden aan onze landbouwers geven. Nog een enkel woord over de verzending. Yoor Belgie en Frankrijk geschiedt die per 1000 stuks, ge- pakt in maud of kist, welke aan de binnenzijde met kussens van kaf voorzien is, De eieren worden verpakt in kort stroo. Alles moet zeer TWJEIEilD^ BLAD. Buitenland. Castro en Venezuela. Het gerucht van een tegen-omwenteling in Venezuela ten gunste van Castro, blijkt onwaar te zijn. Dr. Paul, die te Parijs vertoeft, ontving van den Venezolaanschen Minister van Buitenlandsche Zakeu bericht, dat in de geheele republiek volmaakte vrede heerschte. Volgens een Venezolaansch consul, die dezer dagen uit Venezuela in Frankrijk terugkeerde, denkt men er in zijn land niet aan om Castro terug te roepen. Castro, zoo meent deze consul, maakt zich belachelijk. Het geheele land is tegen hem. Indien er een omwenteling uitbrak, zou die spoedig door de regeering onderdrukt worden. Aan de //Matin" verklaarde Dr. Paul, //dat de bevolking en het leger in Venezuela vol- komen vertrouwen stellen in de regeering van generaal Gomez. Het is een ongerijmdheid te beweren, dat Castro in Venezuela nog een aan- hang heeft. Ik herhaal, dat het zoogenaamde telegram een bedenksel is of een grap." Het proces, dat Castro van plan was de Fransche regeering aaH te doen, zal wel met een sisser afloopen. Bij had weliswaar eerst het plan te kennen gegeven om wegens zijn z/brutale verdrijving" van Martinique van de Franscbe regeering een schadevergoeding te eischen van5 millioen gulden, maar later heeft hij zich bedacht en toen den advokaat Menard opgedragen voor hem een uitgebreid advies op te stellen en van dat advies zal hij laten afhangen, welke stappen hij verder zal doen. Castro schijnt er intusschen voor te willen zorgen, dat hij voortdurend het onderwerp van het gesprek blijft. Kort geleden gat hij te kennen in zijn land, //desnoods met geweld", terug te keeren. Maar nu heeft hij aan een Spaansch blad meegedeeld, dat zijn politieke rol is uitgespeeld en dat hij te San Sebastiaan zal blijven. Naar Venezuela keert hij niet terug, tenzij buiteugewone omstandigheden hem daar- toe nopen. Voorloopig houdt echter Uncle Sam" een oog in 'tzeil. De vrees voor een protectoraat, door de Vereenigde Staten over Venezuela in te stellen, zit er te Caracas zoodanig in, dat men een woelwater als Castro best missen kan. ENGELAND. In het Britsche Lagerhuis werd de begrootings- behandeling voortgezet. Tegenover de protectio- nistische oppositie verdedigde Minister Asquith het vrijhandelstelsel. Er is, zoo betoogde hij, geen laud waarin het kapitaal minder aan de kansen van veruietiging of onzekerheid zal zyn blootgesteld, dan in het vrijhandels-Groot- Britannie, nadat Lloyd George's voorstellen zullen zijn ten uitvoer gelegd." Een motie, waarbij het recht op thee op de tegenwoordige hoogte wordt gehandhaafd, werd met 332 tegen 179 stemmen aangenomen. In antwoord op een vraag heeft Asquith meegedeeld, dat de regeering stappen heeft ge daan om de organisatie voor de luchtscheepvaart in een bevredigender positie te plaatsen. De arbeid betreffende het ontwerpen en vervaardigen van bestuurbare lucbtschepen en vliegtoestellen is opgedragen aan de departementen van Marine en Oorlog. Het werk zal overigens een weten- schappelijk karakter dragen het nationale natuurkundige laboratorium zal een afdeeling inrichten voor proefondervindelijke onderzoe- kingen, geleid door een commissie van weten- schappelijke mannen van naam. //Toen de zon gistermorgen vroeg uit de zee opsteeg," zoo ving de Zittende Stier aan, maakte ik mij op naar den wigwam van den blanken hoofdman. Den weg herwaarts heeft de Zittende Stier alleen afgelegd, maar den terugweg wenscht hij, in gezelschap van zijn blanken broeder, af te leggen. In het dorp der Choetaws zitten de krijgslieden en de hoofden van andere stamraen om het vuur, en houden raadsvergadering maar het licht van Manitoe's geest bestraalt hen niet. De mond mijner krijgslieden zal gesloten blijven, totdat de Zittende Stier en de blanke hoofdman verschijnen zullen. Dan moet mijn broeder spreken en de Choc- taws zullen handelen naar zijue woorden." Charles Larnon keek den spreker met de uiterste verbazing aan. De Choetaws wensehten hem bij het raadsvuur te zien, om zijn raad in te winnen, dat streed tegen alle zeden en gewoonten der here Roodhuiden en kon slechts verklaard worden door het onbegrensde vertrouwen, dat ze in hem stelden. Maar over welke zaken moesten de Choetaws dan wel beraadslagen, dat zelfs de hoofdlieden van vreemde Asquith voegde er nog aan toe, dat er ge- zorgd is voor de benoodigde fondsen om het werk zonder uitstel ten uitvoer te kunnen leggen. Een in het Lagerhuis gehouden bijeenkomst van parlementsleden heeft een permanente commissie van 25 leden benoemd om met de regeering samen te werken in de organisatie der luchtverdediging van het land. TER NEUZEN, 7 Mei 1909. Ter civiele terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg van Woensdag j.l. is de heer J. A. P. Geill, burgemeester van Ter Neuzen, beeedigd als kantonrecbter-plaats- vervanger aldaar. Bij een organisatie en dislocatie van het leger is o. a. bepaald Eene compagnie van een der regimenten vesting-artillerie komt in garnizoen te Ter Neuzen. De 4de compagnie van het 4de regiment vesting-artillerie, thans te 's Gravenhage in garnizoen, wordt daartoe overgebracht naar Ter Neuzen. In verband hiermede wordt de 6e compagnie van betzelfde regiment, thans te Den Helder in garnizoen, overgebracht naar 's Gravenhage. De overgang van de 4e compagnie van het 4e regiment vesting-artillerie naar Ter Neuzen en van de 6e compagnie van genoemd regiment naar 's Gravenhage, zal plaats hebben op 16 Augustus a. s. De indeeling der viermaanders, bestemd voor het 2e bataljon 3« reg. inf. te Middelburg, zal, voor wat de provincie Zeeland betreft, plaats hebben op 17 Mei a. s. te Middelburg, 19 Mei te Ter Neuzen en 21 Mei te Tholen. Gisteren werd naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht C. v. G., oud 31 jaren, werkman, geboren te Koewacht, wonende te Stekene, verdacht van verduistering van een rij wiel. Door Gedep. Staten van Zeeland is vast- gesteld de lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks directe belastingen in deze provincie voor het jaar 1909. De bevolking der provincie bedraagt 216,295, het aantal hoogstaangeslagenen 144. Het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid is f 436,67. Op de lijst komen voor de volgende in woners van Zeeuwsch-VlaanderenE. Bonte te Aardenburg, I. de Bruijne Iz. te Oostburg, P. de Bruijne Iz. te Cadzand, E. A. Calon te IJzendijke, K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, J. Dieleman Petrusz. te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, C. P. J. Dierick te Koewacbt, P. Dregmans te Axel, E. B. Dumoleyn te Hontenisse, J. Erasmus te Cadzand, L. de Feijter te Axel, J. M. de Graaff te Aardenburg, H. G. Hammacher te Groede, J. F. Hennequin te Sluis, Mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg, F. van Hoeve te Axel, F. C. O. M. Hombach te Hulst, J. de Hullu te Cadzand, J. Huyssen Johsz. te Ter Neuzen, C. J. de Kerf te St. Jan steen, P. de Kerf te St. Jansteen, A. Koster te Axel, C. P. Lenshoek te Breskens, 1. Luteijn Sr. te Zuidzande, H. L. J. Maertens te Hulst, I. Risseeuw Az. te Oostburg, I. Risseeuw Iz. te Oostburg, J. Risseeuw Iz. te IJzendijke, J. Risseeuw l.Az. te Zuidzande, J. Risseeuw Iz. te Cadzand, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, A. Th. Rottier te St. Jansteen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, J. F. Temmerman te IJzendijke, P. F. Thomaes te Hoofdplaat, K. Tol, te Breskens, J. Vogelvanger te Hulst, C. van Waes te Westdorpe, G. Wieland te Ter Neuzen en H. H. M. Wauters te Hulst. stammen er bij tegenwoordig waren Hij wist dat het volkomen nutteloos zou zijn het op- perhoofd te vragen wat bet onderwerp dier beraadslagingen was, en hij moest eenvoudig besluiten om mee te gaan of niet. Het laatste kwam hem echter niet raadzaam voor, daar de vriendschap van den machtigen stam der Choe taws voor de geleidelijke outwikkeling der kolonie van onsehatbare waarde was, en voorts moesten het ongetwyfeld zaken van het hoogste gewicht zijn, waaromtrent de Indianen tot geen resultant konden komen. Er achter te komen van welken aard die zaken waren, was misschien voor Libreville van groot belang. De dokter nam daarom spoedig een besluit en deelde het opperhoofd mede, dat hij bereid was hem naar zijn dorp te vergezellen. Eene onmiskenbare uitdrukking van blijdschap en dankbaarheid was op het gelaat van den Choctaw te lezen. Hij mompelde eenige woorden van dank en maakte aanstalten om zich te verwijderen. ,/Wilt ge den nacht niet hier doorbrengen vroeg de Franschman. //De Zittende Stier dankt zijn blanke broeder voor zijn aanbod," was het kalme antwoord, z/maar waarom zal een Choctaws-hoofdman zich in een blokhuis begraven, evenals een laffe Apachen-Indiaan Een krijgsman slaapt het liefst op den zachten grond in het woud zijn dak is het gebladerte der boomen en de met sterren bezaaide hemel, waar Manitoe zijn eeuwige jacbtgronden heeft. Morgenvroeg echter, nog voor dat de eerste zonnestraal het gebladerte kleurt, zal de Zittende Stier weder hier zijn om den blanken hoofdman te begeleiden naar de wigwams der Choetaws." Hij nam zijn tomahawk op, groette den Fransch man vriendelijk en verdween in de avond- schemering. II De Zittende Stier hield woord. Nauwelijks waren de schaduwcn van den nacht verdwenen, toen hij weder in de kolonie verscheen en ditmaal haastte de poortwachter zich hem toegaug te verleeneu. Charles Larnon had nog des avonds aan de kolonisten medegedeeld, dat hij eenige dagen afwezig zou zijn en de heer Bouleau, de ziel- verzorger der kleine gemeente, zooals zulks meer gebeurde, het bestuur der loopende zaken op zich zou nemen. Toen het Choctaw-opper- hoofd zich vertoonde, vond hij den dokter dan ook geheel reisvaardig. Hij had zijn lederen wambuis aangetrokken en droeg Indiaansche mocassins in plaats van hooge laarzen. Over zijue schouders hing een voortreffelijke twee- loops-buks en voorts droeg hij een revolver en een jachtmes. De beide wandelaars liepen rustig in de frissche morgenlucht voort en legden reeds in de morgenuren een flink eind af. De hoofd man was zoo bedaard en stilzwijgend, als het een opperhoofd der Choetaws paste. Op de vele vragen, die de Franschman tot hem richtte, antwoordde hij beleefd doch kortaf. De kleurrijke prairie, die zich als een gebloemd tapijt van oneindige afmeting voor hunne voeten uitstrekte, en den dokter menigen uitroep van bewondering ontloktc, liet den zoon der wilder- nis volkomen koud. Des namiddags, toen de zon gevoelig begon te branden, sloegen de wandelaars een zijwaarts gelegen boscb in, waar eene aangename koelte heerschte. De eiken en verschillende andere boomen verspreidden een bedwelmenden geur. Er heerschte diepe stilte in deze verheven schoone natuur. Reusachtige slingerplanten bedekten 't geboomte tot aan de kruinen en slechts schaarsch drong een zonne straal door het dichte dak van bladeren. Toen de beide wandelaars gedurende eenige uren hun weg over den met mos bedekten grond hadden voortgezet, begon de maag van onzen Franschman naar eenig voedsel te verlangen, waarvan hij zijn metgezel kennis gaf. Hij vleide zich neder en maakte aanstalten, om uit zijn weitasch een stuk gerookt vleesch voor den dag halen. De Zittende Stier zeide echter op zyn gewone lakonieke manier //Laat mijn broeder geduldig zyn." (Wordt vervolgd.) Hervorinde berk. Ter Neuaen. 9 n. en 2 u., Ds. A. Tiinmerman. Sluiskil. A 9 u., geen dienst. Axel. 9 u, leeskerk e» 2 n., Ds. J B. T. Hugenhohz. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Iloek. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz van Axel en 2 a., geen dienst. Sas van Gent. 9} u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Ilnlst. 10 a., Ds. De Boer. (ilerefornieertle Herken. Ter Nemen. 9 n. en 2 n., Ds. A Roorda van Oude Pekela. Axel A. 9 u. en 2 u., Ds. R. W. Huizing v. Koudekerke a. d. Rijn. II. 9 n. en 2 u., Ds. Bok van Andel. Zaamslag A. 9 u. en 2 u., Ds. R. Hamming. r R. 9 n. 2 n., Ds. M. Uijtenhoudt. Hoek. 9 u en 2 u., dhr. W. L. Korfker, Theol. Cand. te Zaandam. Gerefifrnieerde gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 a. en n., Ds. A. Janse. Ond-d.ereformeertle gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Nenzen. 9 u., 2 n. en 5J n., leeskerk. Lekaal „l<:i)en-lfi»6zer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 5J n., dhr. J. J. Kense.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5