Gemengde berichten. Brandspiritus, Telegrafische berichten. den burgemeester, die daar met het bestuur der Oranje-vereeniging aanwezig was. Na het uit- voeren van het Volkslied werd daar door ge- noemde vereenigingen uitgevoerd de feestmarsch //Ons Yorstenhuis", waarna de voorzitter van de zangvereeniging, de heer J. K. Kolijn, de tolk was van de aanwezigen, om te ge'tuigen van de belangstelling en vreugde met de blijde gebeurtenis. ervolgens werd door de zangvereeniging een feestlied gezongen. De burgemeester, memoreerde de beteekenis van dezen dag voor het Nederlandsche volk, dankte voor de ovatie. Vervolgens werd de burgemeester gecompli- menteerd door den voorzitter van de chr. muziek- vereeniging 0 Excelsior" wien hij in gepaste woor den daarvoor dankte. Genoemde muziekver- eeniging, die zich, evenals de Ter Neuzensche Eerewacht bij deze ovatie had aangesioten voerde alsnu een marsch uit, waarna, ondanks den regen een tocht door de straten aanving, die, naar het voornemen was, kort zou zijn. Daar het inmiddels droog werd, duurde de stoet langer dan men voornemens was. Te ongeveer 10 ure werd deze op de Markt ont- bonden, na een woord van dank van den eere- voorzitter der Oranje-vereeniging, den heer Geill, en het uitvoeren van het //Wilhelmus" door de aanwezige vereenigingen. In verschillende lokaliteiten werd het feest nog eenige uren voortgezet. Zaterdagavond werd op initiatief der Oranje- vereeniging een algemeene vergadering gehouden van ingezetenen, in het //Hotel de Commerce". Deze vergadering was druk bezocht. De heer P. J. Scheele, voorzitter der Oranje- vereeniging opende de bijeenkomst en gaf de verdere leiding over aan den Eere-Voorzitter, den heer Geill, doch verzocht eerst den opge- komenen, te zingen het //Wilhelmus van Nas- souwe dat op zijn verzoek werd geaccom- pagueerd door den heer J. Donze Jr. Nadat hieraan spontaan voldaan was, wijdde de heer Geill, eenige woorden aan de beteeke nis der geboorte der Prinses, wat met alge meene hoera's werd begroet. Onder algemeene instemming werd besloten op 13 dezer eene nadere feestviering te orga- niseeren. AIs eerste nummer op het voorloopig pro- gramma komt voor armen-bedeeling. Verder muziek- en zanguitvoering, met medewerking der schoolkinderen, volksspelen, optocht en des avonds lichtstoet. Eenige aanwezigen maakten hunne mede werking afhankelijk van de vraag of dien avond al- of niet gelegenheid zou worden gegeven voor dansmuziek. De vergadering bleek zich met eene beant- woordiug dier vraag niet te willen inlaten, aasgezien dit eene zaak betreft waarover de burgemeester te beslissen heeft. Deze kwestie bleef buiten bespreking nadat ten slotte de heer Geill, sprekende als burge meester, verklaard had, dat men er gerust op kon zijn, dat hij geen stoornis in het feest zou brengen. Na bespreking van enkele details werden diegenen die het bestuur der Oranje- vereeniging wilden terzijde staan, aismede de afgevaardigden van vereenigingen die wenschen uiede te werken aan de uitvoering van het feestprogramma, uitgenoodigd tot eene nadere vergadering op morgen Dinsdagvond 8 ure, in het //Hotel Standaert". Na het zingen van eenige Yolksliederen werd de vergadering gesloten. In de vergadering werd nog mededeeling ge- daan van de door het bestuur der Oranjevereeni- ging van H. M. Koningin-Moederontvangen dank- betuiging voor de Vrijdag verzonden felicitatie. Naar wij vernemen is ter gelegenheid der geboorte van Prinses Juliana door den heer Johnston te Londen, van de firma Little Johnston, als blijk van ingenomenheid met die gebeurtenis aan den burgemeester alhier een be- drag van 100 ter hand gesteld, om hiervan eene particuliere bedeeling aan armen te houden. Ds. H. M. Meijering, predikant bij de Geref. gemeente te Katwijk ad. Rijn heeft voor het beroep naar die gemeente alhier, bedaukt. De agent van politie L. van Koeveringen, alhier, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot rijksveldwachter, ter standplaats Biggekerke. De laatste dagen der vorige week waren voor de drukkerswereld, voor zooverre die bij couranten betrokken waren, spannend en druk. Niettemin had men ook op onze drukkerij het oog gevestigd op nog iets anders dan de »blijde gebeurtenis." Het was n. 1. Zaterdag 1 Mei 25 jaar geleden dat de familie P. J. van de Sande in deze zaak was opgetreden. Herdenkende de belangstelling die door de firmanten reeds bij verschillende jubile's van het personeel was betoond, meende het personeel, ondanks de groote drukte, ook dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan Van de drukkerij werd des mor- gens de vlag uitgestoken, terwijl het kantoor in alle stilte werd versierd. In den voormiddag werd het werk eenigen tijd stop gezet en verscheen de familie Yan de Sande op uitnoodiging der bedienden in de drukkerij, waar zij door den redacteur dercourant, den heer Harte, in 1884 jongste bediende, namens alien werd toegesproken en hartelijkgefeliciteerd. Gememoreerd werd het leed, maar vooral het vele lief dat in de verloopen kwarteeuw door patroon en bedienden is gedeeld, en hoe, ondanks con- currentie de zaak der firma Van de Sande, zoowel als de door haar uitgegeven Ter Neuzensche Courant, in Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds een eerste plaats bekleeden, terwijl ook gewezen werd op de bekroning van dat 25jarig tijdperk, door de het vorig jaar te beurt gevallen konink- ljjke onderscheiding, tot het mogen voeren van het koninkljke wapen. Met den wensch dat de zaak ook in het volgend tijdperk moge bloeien, tot voldoening der firmanten en tot welzijn van het personeel, eindigde spreker, aankondigende dat tegelegener- tijd een souvenir aan dezen heugelijken gedenkdag zal worden aangeboden. De wed. Van de Sande, hierna het woord nemende, dankte voor de gesproken woorden, en vooral voor de wijze waarop de bedienden •fceeds hebben getoond voor de belangen der zaak pal te staan. Tot viering van deze gebeurtenis bood zij den bedienden met hunne echtgenooten of ver- loofden een plezierreis aan, die op door hente kiezen dag en naar plaats ter keuze zal plaats hebben. Deze mededeeling werd met hoera's begroet. Hierna vorderden de belangen van de ver- langend naar aflevering van hunne bestellingen uitziende clienteele weer onze zorg. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. C. Vroegop was in dienst getreden als onderwijzer in school A. In dien tijd mocht genoemde heer velen, die reeds eene positie in de maatschappij bekleeden, onder zijne leerlingen tellen. De collega's van school A lieten dien dag niet onopgemerkt voorbijgaan en boden den jubilaris een souvenir aan. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de kruidenierszaak, thaus firma wed. A. H. Donze, van eigenaar veranderde. Tevens was sedert 25 jaar bij die firma in dienst N. Haak. De firmanten lieten dien dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgaan. Nevens hunne gelukwenscben, in gepaste bewoordingen, werd hem als blijk van waardeering eene enve- loppe met inhoud overhandigd. In alle kerken en kapellen van het Bisdom Breda zal a.s. Zondag een plechtig Te Deum gezongen worden tot dankzegging voor de ge- lukkige geboorte van de Prinses. Bovendien zullen tot en met 15 Mei a.s. alle dagen na de kerkelijke diensten gebeden gehouden worden tot spoedig herstel van Hare Majesteit en tot bestendig welzijn van de Prinses. Zaterdag is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, A. B., 59 jaar, gepensionneerd Oost-Indisch militair, zonder be- kende woon- of verbljjfplaats hier te lande, vroeger te Ter Neuzen, beklaagd van diefstal, tegen wien bij beschikking der arrondissements rechtbank te Middelburg rechtsingang met last tot instructie en gevangenneming was verleend, en wiens uit- levering aan de Belgische regeering was verzocht. Zaamslag, 3 Mei. Door de commissie van feestviering is bepaald, dat het feest zal plaats hebben op 11 Mei a. s., te beginnen om 81/4 uur in den voormiddag. Met klokgelui zal het feest worden geopend. Op het programma komt onder meer voor Opening van het feest door den edelachtbaren heer Burgemeester met een toespraak vanaf de pui van het gemeentehuis. Toespraken door de Predikauten in de Nederlandsch Her- vormde kerk. Bedeeling der armen. De kin- deren aan de buitenscholen afhalen met rijtuigen. Optocht om 1 ure. Gekroonde fietsen. Ring- rijden te paard. Ring- en plankrijden met rijwielen. Uitreiken van een gedenkplaat aan de schoolkinderen. Versieriug van het dorp en verlichting. Van 78 ure des avonds concert. Van 810 illuminatie. Vuurwerk om 9 ure. Het muziekgezelschap van Stoppeldijk zal wor den uitgenoodigd. Afgaande op het programma is een bezoek op dien dag aan onze gemeente, de moeite overvol waard. Philippine, 't Was Vrijdag in den vroegen morgen. Velen alhier liepen droomerig larigs de straten. Hier en daar stonden enkele mau- nen bij elkander te praten over 't weer, over 't varen en ook over de verwachting van het Koninklijk Huis. Maar terwijl velen aan't werk en anderen zoo droomerig bij elkander staan wordt het half acht. Daar komt iemand op straat en deelt aan een troepje kinderen Oranje- biljetten uit, nij gaat verder, steekt er hier en daar een onder de deur en schijnt haast te hebben. Wat kan dat zijn en de troepjes gaan uiteen om ook zoo een biljet te ontvangen. 't Is een bulletin van de Ter Neuzensche Courant en deze bevat de blijde tijding dat eene Prinses aan het Kouinklijke Hof is geboren. Zoo is dan aller wensch vervuld en evenals in deze dagen na een langdurige regenbui de heerlijke zon eensklaps hare heldere en verkwikkende straien van tusschen de donkere wolken schiet, alzoo wordt ook een mensch aangedaan als hij zijn hoogste wensch ziet vervuld. Iedereen geraakte door die tijding in eene andere stem ming. Sommigen konden hunne oogen niet gelooven en trokken de schouders op, en wilden liever het officieele bericht afwachten. Anderen, minder Thomas, staken terstond hunne vlaggen uit. Eerst om elf uur werden de ongeloovige Thomassen door het officieele bericht overtuigd. Van elk huis, van elk vaartuig en ook van beide kerken woei nu weldra de nationale driekleur. Ondertusschen waren burgemeester en raads- leden vergaderd en ontvingen de gelukweUschen van vele notabelen. De burgemeester zond ter- stoud een telegram van gelukwensching aan de Vorstelijke ouders en de fanfare Willen is kunnen" benevens de zangvereeniging //Oefening baart kunst" brachten een aubade voor het gemeentehuis aan's Koningins vertegenwoordiger in de gemeente. Deze laatste stelde aan beide vereenigingen een geschenk in geld ter hand om den dag verder genoeglijk met hare werkende lende te kunnen doorbrengen. Koewaclil. Vrijdagmorgen heerschte hier eene groote vreugde, toen, dank de activiteit van de Ter Neuzensche courant, de blijde tijding bekend werd van de geboorte van eene Prinses. Om half negen hingen reeds overal de vlaggen, behalve bij eenigen, die nog geen geloof durfden hechten aan het blijde nieuws en wachtten op het regeeringstelegram, dat eerst om 11 uur arriveerde. De schoolkinderen openden het feest door het zingen van natioDale liederen en het aanheffen van //Lang zal zij leven". In den namiddag had eene buiteugewone zitting van den Raad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren, behalve de heer Jac. Pieters wegens ziekte, en al de gemeente ambteuaren. De Voorzitter, de heer C. P. J. Dierick, opende onder een toe- passelijke aanspraak de vergadering en gaf lezing van het regeeringstelegram. Hij stelde voor een glas te driuken op het bestendig welzijn van het Prinsesje en het spoedig herstel van H. M. de Koningin. Daarna werd de eerewijn aangeboden. Met algemeene stemmen werd besloten een telegram van gelukwensching te zenden aan H. M. Alsnu kwam in behandeling het onthalen der schoolkinderen. Het bleek, dat men alge- meen er voor was de leerlingen op gemeente- kosten te onthalen doch men zag eenigszins op tegen de kosten. De onderwijzers waren van meening, dat 50 gulden voldoende waren. Besloten werd de zaak in nadere overweging te nemen daar juist de fanfare maatschappij aankwam om een serenade te brengen. Na het spelen van een paar nationale liederen, werd een muzikale wandeling gemaakt door het dorp. Tot laat in den avond bleef men gezellig bjjeen. Door Z. D. H. den bisschop van Breda is de ZeerEerw. heer A. C. C. van der Maden, sinds 1901 pastoor dezer parochie, benoemd tot pastoor te Hoeven. Velen zullen met ons den ijverigen en vriendelijken pastoor noode zien vertrekken. Brandspiritus. Op 11 Mei a. s. treedt het Koninklijk Besluit van 30 November 1908 (Staatsblad no. 346) in werking, waarbij de wijze van verkoop van brandspiritus in het klein is geregeld. Vanaf dit tijdstip wordt het artikel groen gekleurd en mag niet anders dan in gecapsuleerde of met lak overtrokken kruiken en flesschen van minstens 7 deciliter inhoud verkocht worden. Op de flesschen en kruiken moet een etiquette geplakt worden van b.v. den volgenden inhoud Naam van den verkooper. gevaarlijk bij inwendig gebruik. Woonplaats van den verkooper. De letters mogen niet kleiner zijn dan 5 m.M. Deze maatregel wordt door de Regeering voorgeschreven om hetdrinken van brandspiritus, dat veel voorkomt, krachtig tegen te gaan. Alzoo een zeer aanbevelenswaardig besluit, dat naar wij hopen, gunstige gevolgen hebben zal. Verleden week Zondag had de socialistische leider Victor Grayson twee vergaderingen belegd te Rochdale. Tusschen beide vergaderingen gaf hij in de socialistische club een tea waar een iegelijk welkom was. Daar liet zich aan den heer Grayson voorstellen the honourable Charles Lister, zoon van lord Ribblesdale, die des leiders hart won door zijn sociaal-democra- tische neigiugen en vooral door zijn toezegging van geldelijken steun, die de afdeeling der partij te Rochdale best kon gebruiken. Spoedig waren beide heeren op den besten voet. Arm in arm togen de socialistische leider en zijn adellijke bewonderaar naar de tweede vergadering, waar de heer Grayson //zijn vriepd Lister" aan het bestuur voorstelde. In zijn toespraak vlocht hij eeu opmerking in over den aanhang dien het socialisme won, ook in adellijke kringen, en waarlijk de heer Lister beantwoordde aan de hoogst gestemde verwachtingen. Hij gaf een redevoerinkje ten beste over de werkloosheid, waarin hij den vergaderden op het hart bond, dat zij alles te winnen en alleen maar ketens te verliezen hebben, en zelfs de hoop uitsprak, dat de dag zou komen //waarop de Britsche aristocratie die werkloos is en al- toos werkloos is geweest, door de straten van Londen zou trekken metden strijdkreet: //Vloek over uw liefdadigheid wij willen werk". Het gehoor was in den zevenden hemel, Grayson drukte zijn vriend geroerd de hand. Maar achteraf blijkt, dat hi] het slachtoffer is geworden van een smakelooze grap. De gewaande Charles Lister, was niet the honourable Charles Lister, zoon van lord Ribblesdale, maar een onbekende, die misbruik gemaakt heeft van de omstandigheid, dat de heer Lister te Rochdale onbekend is. De verslagen van de vergaderingen stelden den werkelijken heer Lister in kennis met het misbruik, dat van zijn naam is gemaakt, en zoo kwam het uit. Te Oresa in de Spaansche provincie Orense had de bisschop bevolen dat een hoogaltaar in een beroemde oude kloosterklerk, van groote kunsthistorische beteekenis, zou worden afge- broken. De bewoners van het dorp boden tegenstand, waarop de bisschop gendarmerie te hulp riep. Er ontstond een gevecht in de straten, waarbij tien personen gedood en velen gewond werden. Het gerucht verspreidde zich snel in den omtrek, boeren kwamen van alle kanten opzetten en sloegen het beleg voor het dorp. Dit is thans door militairen bezet. De bisschop vluchtte naar een verafgelegen vrouwenklooster, om zich aan de woede des volks te onttrekken. Toen de gezellen van een bakkerp te St. Petersburg aan den arbeid wilden gaan, misten zij hun kameraad, die als deegmaker een uur vroeger dan de overigeu was begonnen. Zij zagen bij onderzoek, dat er een paar beenen uit een deegtrog staken en toen zij het lichaam er uittrokken, herkenden zij hun vermisten kameraad. De man was reeds dood. Een trein uit Brugge naar Roeselare is op een 200tal meters van het station ontspoord en daardoor gebotst tegen een locomotief welke op een naburig spoor stond. De stoker had de gelukkige gejjachte den stoom los te laten en de rem te sluiten zoo redde hij het leven van honderde.n menscben de machinist van den trein werd door het geweld van den schok uit de locomotief geslingerd en lag geheel verbrand, verpletterd onder den as der laatste twee wielen der machine. Een treinwachter bekwara zware hoofdwonden en klaagde over inwendige kneu- zingen. De herbouw van Messina en Reggio di Calabria. De Minister heeft, bij koninklijk besluit, een verordening afgekondigd op het bouwen van huizen in de streken van Zuid-ltalie, die door de jongste aardbeving zijn bezocht. Er wordt niet, zooals men aanvankelijk had verwacht, een bepaald type van huizen vast- gesteld, maar het bouwen is aan vaste regelen gebonden, die ten doel hebben den huizen en gebouwen meer weerstandsvermogen te ver- zekeren. Zoo worden als regel geen huizen toegelaten van hooger dan 10 meter en 2 ver- diepingen, met inbegrip van het benedenhuis. Als uitzondering zal men ook hoogere ge bouwen mogen zetten, maar daartoe zal machtiging van een raad van bouwkundigen noodig zijn, die voor den bouw van hoogere huizen bijzondere voorschriften zal geven. Voorts moet de hoogte der huizen in verhouding staan tot de breedte der straten. Deze is voor de steden bepaald op een minimum van 3^3 meter en voor de dorpen van 2 meter. Wat den bouw zelf betreft, moet als materiaal ge- bruikt worden bout, ijzer en gewapend betou. Het gewone metselen met kalk is verboden. De Duitsche luitenant Graetz heeft zijn autotocht dwars door Afrika volbracht. Zaterdag bereikte hij Windhoek in Duitsch- Zuidwest-Afrika, nadat hij in bet voorjaar van 1908 zijn reis in Daressalam in Duitsch-Oost- Afrika begonnen was ruim een jaar duurde dus zijn moeilijke rit door deze vrijwel onbekende streken. He resultaat is negatief dat de auto nog niet voor centraal Afrika deugt. Het is er heel iets anders als de Gobi woestijn in Azie, die er zoo geschikt voor bleek. 's Gravenhage, 3 Mei. Officieel bulletin. De toestand van Hare Majesteit de Koningin en van de Prinses laat niets te wenschen over. Prof. Dr. KOUWER. Dr. ROESSINGH. INGEZONDEN STUKKEN. Mynheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik een bescheiden plaatsje in uw veel- gelezen blad. Bii voorbaat miin hartelijken dank. In het no. van 'Zaterdag 1 Mei 1909 van de Axelsche Courant kwam een ingezonden stuk voor van ,b,en Axelaar", met een aanval op uw blad. Nu met. datik Uw blad verdedigen wil, daar acht ik U ze.f mans

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2