i 1 i1 A I y e m e e n en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinsdag; 4 Mei 1909. 49J Jaar^ang. iacht en Visscherij. Voorbereidend Militair Onderricht. Kamer van Koophande! en Fabrieken Openbare Vergadpring De geboorte der Prinses. De blijde gebeurtenis. A B 0 N N E M Per drie maanden binnen Ter Neuzen j Nederland 1,10- Voor Belgie 1,40 E N T 1,Franco per post Voor Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V, en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van- advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Vct, 1 lot 4 reo-els f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Rr directe ojgaaf L driemaal plaatsing derzellde advertentie wordt de priis sleclits tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. te Ter* Neuzen. op Dinsdag den 4 Mei 1900, 's nam. 8 uur. De Voorzitter A. 0. LENSEN. De Secretaris, H. J. VOOREN. Het officieel bulletin yan Zaterdagmorgen 9 uur luidde De toestand van Hare Majesteit de Koningin en van de Prinses is alleszins bevredigend. De nacht yerliep zeer rustig. Prof. Dr. KOUWER. Dr. ROESS1NGH. De nsmen der Prinses. De namen der Prinses zijn Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje- Nassau, Hertogin van Mecklenburg. Zaterdag is de jonge Prinses in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven. Uit de namen blijkt dat de Prinses is genoemd naar hare beide grootmoedersde Koningin- Moeder en de Groothertogin Marie van Mecklen burg en naar hare Moeder. Het is de bedoeling van het Koninklijk Ouderpaar geweest, door daaraan den naam Louise toe te voegen, de nagedachtenis te eeren van Louise de Coligny, de echtgeuoote van Willem den Zwijger, terwijl de Prinses den roep-naam Juliana zal dragen ter eere der nagedachtenis van de zoo hoogstaande en uit- nemende moeder der Stamvaders van de beide takken van het Huis van Oranje-Nassau, gravin Juliana van Nassau geboren Gravin van Stol- berg. Omtrent de geboorte-aangifte wij het volgende der Prinses vernemen Nadat wethouder De Wilde met den chef der afdeeling van den burgerlijken stand, den heer Meys en de beide Minister-getuigen in de zaal waren aangekomen, verscheeu er Z. K. H. de Prins, vergezeld van kapitein Jhr. Van Suchtelen, zijn adjudant. Z. K. H. begon met ieder der vier heeren de hand te dvukken, zeg- gende f/lk ben toch zoo hartelijk verheugd." Onmiddellijk daarop werd de Prinses binnen- gebracht. Een pleegzuster droeg het kindje, dat door Z. ,K. H. eerst aan den wethouder, daarna aan de getuigen werd vertoond. Ver- volgens las de heer Meys den inhoud der geboorteakte voor, welke daarna door partijen werd onderteekend. De wethouder, de heer De Wilde, achtte zijne ambtelijke taak hiermede nog niet afgeloopen. Hem werd vergund een enkel woord te zeggen. De heer De Wilde dan zeide tot den Prins dat het een hooge eer voor den burgerlijken stand van 's Gruvenbage was om in zjne registers te mogen zien aangeteekend het vorstelijk kind, dat zoolang door het Neder- landsche volk verbeid werd. De wethouder zeide te hopen dat dit vorstelijk kind tot in lengte van jaren onder de levenden in de registers van den burgerlijken stand moge zijn aange teekend, tot vreugde van het Koninklijk Huis en tot Heil en zegen van het dierbaar vader- land. Onder hartelijke dankzegging voor dezen wensch drukte de Prins den wethouder de hand. De inschrijving van het heugelijke geboortefeest was hiermede volbracht. De akte van geboorte van de Prinses is als volgt opgemaakt lleden, den eersten Mei, negentien honderd en negen, heeft Zijne Koninklijke floogheid, Hendrik Wladimir Albrecbt Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, heer van de landen Rostock en Stav- gard, enzoovoorts, enzoovoorts, oud 33 jaren, aan mij, Hubertus de Wilde, riddev in de Orde van Oranje Nassau, wethouder-ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente's Graven- bage, te kennen gegeven en verklaard in tegen- woordigheid van meester Antonins Petrus Lau rentinus Nelissen, oud zeven en vijftig jaren, ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw, Minister van Justitie, en van joukheer meester Reneke de Marees van Swinderen, oud acht en veertig jaren, ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw, Minister van Buiteu- landsche Zaken, beiden wonende alhier, dat het Kind aan ons voorgesteld wordende en hetwelk is van het vrouwelijk geslacht, geboren is in het Koninklijk Paleis, gelegen in het Noord- einde, nummer acht en zestig, binnen deze ge meente, op Vrijdag den dertigsten April des jaars negentienhonderd en negen, des voormid dags ten 6,50 uremitsgaders dat hetzelfde Kind, genaamd Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, Her togin van Mecklenburg, eene dochter is van hem, Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden Schwerin en Ratzeburg, graaf van Schwerin, heer van de landen Rostock en Stargard, enzoovoorts en van Zijne Konink lijke Gemalinne, Hare Majesteit Wilhelmina Helena Paulina Maria. Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enzoovoorts, enzoovoorts, beiden resideerende te 's Gravenhage heb ik, ambte- naar van den burgerlijken stand der gemeente 's Gravenhage, daarvan ten Paleize bovenbedoeld deze akte opgemaakt, die door Zijne Koninklijke Hoogheid, de beide getuigen en mij, na voor- lezing is onderteekend. De heer G. Simons, verslaggever van //De Telegraaf" had te Berlijn een onderhoud met den rijkskanselier, Furst Von Biilow en schrijft daaromtrent FSsr'st Von DalScw's wocrden c^eip de „blijde y®feeus»tenSs". Als vroegere Berlijnsche correspondent van //De Telegraaf' heb ik den lezers van ons blad zoo dik- werf het uiterlijk vanFiirstVon Biilow beschreven, dat ik slechts oude-woorden herhalen zou, ging ik het thans weer doen. De rijkskanselier ziet er uitrauntend uit. 'tis, of hij, sinds Novem ber 1907, toen ik hem voor 't laatst zag jeugdigev en gezonder is geworden. Zijn hand- druk is krachtig, zijn stem monter en opgewekt, zijn gang als vroeger, veerkrachtig. z/Ilet doet mij genoegen, dat een der grootste Hollandscbe biaden, op dit oogenblik, zijn cor respondent naar mij stuurt. Laat ik beginnen met u en uw volk geluk te wenschen. Ik ben zelf zoo blij, dat uw lieve Koningin dit moeder- geluk deelacbtig is geworden. Bijzonder heeft 't mij getroffen hoewel wij het toch wel alien wisten hoe verknocht het Hollandsche volk is aan het Huis der Oranje vorsten, en hoe heel uw natie de blijde verwachting heeft mee geleefd. uw de een ''Men dweept bij u met de geschiedems. Gh zijt een volk, dat niet vergeet, dat eerbied heeft voor het oude en hoog houdt wat uw roemnjke helden gewrocht hebben. Neen, zei de voist giimlachend, ,/het Hollandsche volk vergeet met En wat het mooiste is: steeds opmeuw geeit het bewijzen van veerkracht, van nieuw leven. „Gij leeft voort in uwe geschiedeni3 een historisch volk. »lk vind de liefde van u, Nedevlanders, voor hooggeeerde Koningin een der diepst gaan- feiten van deze twintigste eeuw. Gij zijt voorbeeld voor alle beschaafde volkeren. Ik luisterde en zweeg, toen ik den rijkskan selier zoo over mijn Vorstin, zoo over mijn Nederlanders lioorde spreken. k Had wel ,hoeva 1" kunnen uitroepen, nu een man als deze grooce Duitsche staatsman, die zooveel wereld-gebeurtenissen mee heeft gemaakt, met zoo'n hooge achting over het naburige volk sprak. Maar als journalist, nietwaar, moest ik toch iets gewichtigs vragen, iets, dat alle Hollan ders, zonder uitzondering, thans het meest moest z,Durchlaucbt," vroeg ik, ,/is het u niet be- kend, dat wij in Nederland nogal eens angstig hebben uitgekeken naar onzen steeds grooter wordenden buurman Zou het, nu de blijde ver wachting een blijde gebeurtenis geworden is, niet goed zijn, om den Nederlanders eens open- lijl. te zeggen, hoe gij over de verhouding tusschen die twee landen denkt De rijkskanselier luisterde aandachtig toe met een klein weinig verwondering. Hij glimlachte niet meer, zijn gelaat stond heel ernstig, toen hij woordelijk het volgende zei ',/Zeker! 'ik heb ook dikwijls genoeg onzin- nigheden over een optreden van het Duitsche rjjk gelezen en moeten aanhooren. Ik kan u ten stelligste verzekeren, dat nooit een Duitscher met een beetje vernuft er over gedacht heeft, Holland te annexeeren. De gedachte alleen is absoluut krankzinnig. Nooit zei de vorst kortaf. //Wij, Duitschers, verlangen alien om met uw volk in de grootste vriendschap te leven. Wij kennen alien uw roemrijke geschiedeuis, houden van dat kleine, maar onbevreesde volk. En wat men ook zeggen of schrijven mag, om ons van baatzucht te betiehten, weetdat Duitsch- land er niet aan denkt, om de onafkaukelijkheid van het Nederlandsclie volk te belagen. z/Wij vereeren uw Koningin zoo mogelijk nog meer en zonder eenige bijgedachte sinds Hare Majesteit een Duitschen hertog waardig heeft gekeurd met Haar te huwen. Dit zijn banden, die de volkeren binden kunnen. En zoo ik hoor heeft de Prins Gemaal het hart der Nederlanders gewonnen. Hare Majesteit de Koningin is, zooals gij weet, een groote Vriendin van Keizer Wilhelm. Alles te zaarn, ligt het toch voor de hand, dat wij, Duitschers, niet anders kunnen zijn, dan de vrienden der Hollanders. z/Wij kennen uw inannen van kunsten en wetenschappen. Gij kent de onzen. Uw land staat wijd open voor al het goede en toch blijft gij conservatief, uw goede instellingen getrouw. Zoo doen wij ook.. Holland heeft door de eeuwen heen bewezen een staat te zijn, waar vrede en vooi spoed en welvaart heerscheu. En niet met meelij, maar met hooge achting eeren wij uw land." z/Bent u wel eens in Holland geweest, Durch- laucht z/Tot mijn spijt ben ik er nooit geweest. Ik moot het met schaamte bekennen. Maar 't is miju stellige plan, om zoo spoedig mogelijk uw land te bezoeken. Ik heb er zoo dikwijls naar verlangdals ik's zomers in Norderney zit, kan ik bijna de duinen van Holland zien. Maar ik wil er heen ik moet dat mooie Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en al die andere bekende stedeu leeren kennen. Ik reis zoo weiuig," zuchtte de rijkskanselier. #Stelt u het maar niet te lang uit, Durch- ,/Ik moet uw land, uw volk leeren kennen. Men geniet zoo, wanneer men in het land, de bakermat der kunstenaars is geweest de prachtigste kunstschatten leert kennen. Als jk dezen zomer tijd kan vinden we zullen Daar buiten in den Wij zwegen beiden. lichtgroenen tuin kwetterden de vogels, de zon lachte tusschen twee donkere wolken over de bloesemeude boomen in den tuin. Ik was op- gestaan schat de minuten van den rijkskan selier hooger dan die van John D. en Pieipont Morgan en die vragen 380 dollar per mi- nuut- ,/Vaarwelen geiukkige reis," zei de rijks kanselier. ,/Groet uw volk en wensch het nog- maals geluk met het Koninginne-Kinden laat ons hopen. dat uw lieve Koningin spoedig hersteld zal zijn." Nog een handdruk en ik nam afscheid van een der beminnelijkste en tegelijk grootste mannen van Duitschland. Volk van NederlandAan u heb ik myn hart verpand Laat ons nog blijer en vjijei feestvieren, laten de vlaggen hooger wapperen laat ons //Wilhelmus" schallen over de goud- groene weiden van Dollart tot fechelde, ,van Oost naar WestMaar weet, dat ook uw buien, de Duitschers, met bun Keizer en bun kanselier met even groote vreugde aan u w vreugde deelnemen. laucht. De reis is zoo kort in 10 uur van Berlijn naar Amsterdamen men kent u in Holland Daar heeft de Hollandsche pers wel voor gezorgd TER NEUZEN, 3 Mei 1909. Wanneer ooit, dan schieten thans onze krachten tekort en is ook onze plaatsruimte voor geen duizendste deel toereikend, om zells met enkele woorden volledig weer te geven het vreugde- betoon dat allerwege in den lande heerschte, ter gelegenheid van de geboorte der Prinses Juliana. Zooals we reeds in ons vorig nummer schreven het was eene wereldgebeurtenis. Ook in het buitenland werd door de daar vertoevende Nederlanders en met ons land en vorstenhuis sympathiseerende bevolking gefeest. En hoe't in Nederland was. Wij kunnen onzen lezers met beter zeggen danmeet het enthusiasme af, naar dat 't welk gij in uwe eigen woonplaats kondet waarnemen. Van zelf waren, in verband met het zielental der bevolking, de betoogingen meer of minder grootsch. Vast staat, dat zoowel de kleine als de groote plaatsen ongeveer terzelfder tijd de blijde mare vernamen, dank zij de uitnemende maatregelen die door den telegraafdienst genomen waren, om de pers, voor zoover deze hare maatregelen genomen had, ter wille te zijn en te helpen. Ook wij kunnen daarvan getuigen, waar, blijkens onze genomen maatregelen, dank zij de viugheid der telegrafisten ten kantore alhier, onze lasthebbers in de aangrenzende gemeenten onze bulletins reeds tcrzeifdev tijd konden ver- spreiden als de bulletins te dezer plaatse werden rondgebracht. Wij hebben omtrent de feestviering alhier reeds een en auder medegedeeld en ook onze correspondenten uit de omgeving hebben van' enkele plaatsen melding gemaakt. Zooals het hier en daar was, ging het ook elders. Vooral iu de hoofdplaatsen, met name de residentie en de hootdstad, was de geestdrift buitengewoon. Onze telegrammen in het vorig nummer gewaag- den daarvan reeds. Wat Ter Neuzen betreft, daaromtrent moeten wij nog aanstippen dat verschilleude winkels terstond met eeue toepasselijke etalage prijkten. Gedurende den geheelen Vrijdag was er, on- danks het bui'ige weer, veel enthusiasme. Des avonds was door de Oranjevereeniging een optocht door de stad georganiseerd. Ondanks den regen had deze plaats. Van die gelegenheid werd door het muziekgezelsehap #De Vereenigde Werklieden" en de zangver- eeniging //Geduld Overwint" gebruik gemaakt om voor de pui van het stadhuis eene ovatie te brengen aan den vertegenwoordiger der Vorstin, bij de Kirmtt I*. J Hit blad vea-scliijnt iRuandaif. juumnwii^aKKiizw, WoensdaK- en VrijiS»|sr»voi««l. Milgemnderil Feeitdagen. VAM OK gAKBE te Ter Hemen. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt door deze ter kennis van de belanghebbenden in deze ge- meente dat op de werkdagen in Mei 1909 van des voormiddags 9, tot des namiddags ten 6 ure, op de gemeente-secretarie alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jacht- en Vischakten, alsmede aanvragen terbe.koming van kostelooze vergnnningen tot uitoefening der Visscherij met 66u vischtuig voor het aanstaande seizoen 1909/1910. Ter Neuzen, 3 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot "24jarigen leeftijd in deze gemeente, die in den aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, dat zij zich daartoe voer B Jsini a s., moeten aanmelden ter gemeente- secretarie, alwaar nadere inlichtingen zijn te bekomen. Ter Neuzen, 3 Mei 1909. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. o o inlprp^^PPrPB zien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1