Gemengde berichten. den districts-veearts de bevoegdheid te verleenen de keuring te verrichten. Na repliek van den Minister en eenige andere replieken wordt de interpellatie gesloten. Daarna komt in behandeling de Schepenwet, strekkende om, door het uitoefenen van toezicht op schepen en sebepelingen, zooveel doenlijk scheepsrampen te voorkomen. De beer Plate klaagt, dat het wetsontwerp te veel omvat, en een breede schaar van amb- teuaren zal noodig maken. Aan het ontwerp ontbreekt een op gezonden grondslag steunend toezieht. Daarbij komt het zoo menigmaal op het terrein van ons zeerecht, ja, daarmee in botsing, dat spreker het betreurt dat het depar- tement van Justitie buiten het ontwerp is ge- laten, bij hetwelk het meer tehuis behoort dan bij Landbouw. Het ontwerp is, naar sprekers overtuiging, te centralizeerend, wil alles te een- vormig regelen en beheerschen, en die hoofd- fout is door amendeering niet te verbeteren. Spreker doet verder uitkomen dat schepen van vreemde nationaliteit op bedenkelijke wijze in de regeling betrokken werden hij vreesde verder dat niet voldoende degelijk bekwame ambtenaren te vinden zullen zjjn om de tech- nische, zoo moeilyke wet, toe te passen. Sprekers neiging om zijn stem aan het ont werp te geven is niet groot, al wilde hij nu reeds zijn stem niet vastleggen. De heer Mees bestrijdt, als ongegrond, het verwijt van den heer Plate, dat de voorgedragen regeling te uniform zou zijn. De heer Schaper noemt het beschamend dat dit wetsontwerp moest worden ontworpen en waarschijnlijk ook tot stand zal komen onder pressie van het buitenland. De zaak van de dusgenaarade ^drijvende doodkisten" staat nog ieder helder voor den geest. Het ontwerp gaat spreker nog niet ver genoeg, in plaats dat het te veel omvattend is. TER NEUZEN, 28 April 1909. De heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten alhier, heeft eene verguld zilveren me- daille beschikbaar gesteld voor den van wege de Kon. Scherpschuttersvereeniging te Vlissingen te houden nationalen schietwedstrijd. In de commissie van advies over de spoorwegdienstregelingen voor het tijdvak 1 Mei 1909 tot 30 April 1910 is onder anderen be- noemd tot lid de heer J. A. van Rompu, lid van Gedep. Staten, te Ter Neuzen. Door den burgemeester alhier is benoemd tot politieagent de heer D. J. Hoekstra, te Middelburg, zulks met ingang van 1 Mei a. s. In de gisteravond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging //De Vrijheid" werden herkozen als bescuurslid de heeren J. de Feijter Jacz. en J. A. Donze. Tot afgevaardigde naar het Centraal Bestuur werd in eene bestaande vacature gekozen de heer M. de Jonge. Van den heer J. 0. de Masier was een schrijven ingekomen houdende mededeeling dat hij wegens vertrek naar elders ontslag neemt als lid en bestuurslid der vereeniging. Besloten werd aan genoemden heer een schrijven te zenden, waarin hem dank wordt betuigd voor het goede dat door hem als raadslid in het belang der gemeente is verricht en voor hetgeen door hem is gedaan ter bevordering van de vrijzinnige beginselen. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de onderhandelingen dezerzijds met het bestuur der Centrale liberale kiesvereeniging in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en dat de heer Mr. P. C. J. Hennequin, aangezocht om zich weder ver- kiesbaar te stellen, om gezondheidsredenen ver- klaarde genoodzaakt te zijn zich terug te trekken. Besloten werd aan den heer Hennequin dank te betuigen voor hetgeen door hem tijdens zijn lidmaatschap van de Tweede Earner in het belang van zjjn district en meer bepaaldelijk voor deze omgeving is gedaan. Met leedwezen werd geconstateerd dat de kiesvereeniging te Oostburg is afgeweken van de besproken regeling der candidaatstelling, waardoor de vereenigingen aan deze zijde van den Braakman ook gelegenheid zouden hebben gehad van hunne wenschen bij de candidaatstelling te doen blijken, wat door het terstond stellen van een definitieven candidaat onmogelijk isgeworden. Met algemeene instemming werd een woord van protest tegen die handelwijze uitgesproken. Niettemin werd in het licht gesteld, dat, w^re de voorgenomen regeling gevolgd, het eindresultaat, blijkens de bestaande strooming onder de leden der aangesloten vereenigingen, toch hetzelfde zou geweest zijn dan thans, daar men qlgemeen den heer G. A. Vorsterman van Oyen thans den aangewezen man acht, om het district Oostburg te vertegenwoordigen. Nadat was besloten onder de huidige om- standigheden terstond tot definitieve candidaat stelling over te gaan, werd met algemeene stemmen op 2 na de heer Vorsterman van Oyen voornoemd, candidaat gesteld. Met een opwekkend woord aan de leden om al het mogelijke aan te wenden voor het wel- slagen dezer candidatuur, werd de vergadering gesloten. In de heden alhier gehouden vergadering van het Bestuur der Centrale liberale kiesver eeniging in het voormalig Ve district, bleek uit de ingekomen mededeelingen dat door de kiesvereeniging te Ter Neuzen met bijna algemeene stemmen was gekozen tot candidaat voor de a. s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer de heer G. A. Vorsterman van Oyen. Door de liberale kiesvereeniging te Axel was genoemde heer candidaat gesteld met algemeene stemmen, terwijl door de vereeniging te Zaam- slag met algemeene stemmen op 1 na besloten was de candidatuur van den heer Vosterman van Oyen te steunen. Deze heer is dus thans ook geproclameerd als candidaat der liberale centrale dezerzijds den Braakman. Tijdens het hevig on weder dat gisteren boven deze gemeente woedde sloeg de bliksem op den schoorsteen van het woonhuis bewooud door F. Schirris in de Tholensstraat. De vonk sloeg verder juist boven de scheidingsmuur tusschen dit en het woonhuis bewoond door den Belg. sloeproeier Montigny eenige i^jien pannen ran het dak, terwijl ook het dakb'esfbBdc eenigs$hs versplinterd werd, Langs de afvoerpijp voor regenwater naar den regenbak schijnt de vonk verder zijn weg te hebben genomen naar den regenbak, die op verschillende plaatsen is ge- barsten. Behalve de kalkbrokken op de zolders der beide woningen en de verbrjjzelde dakpan- nen, werd aan de huizen geen schade toege- bracht. De thuis zijnde vrouwen kwamen met den schrik vrij. Bij het onweder van Zaterdag is de bliksem gestagen op den afleider van de thans onbewoond zijnde, vroeger door den heer Stuurman bewoonde opzichterskeet langs het kanaal. Aan het ge- bouw werd geen schade toegebracht. Ook een boom, staande op het erf van den landbouwer G. Dees te Hoek, werd getrotfen. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot naturalisatie van P. J. Lannoye, landbouwer te Aardenburg, geboren te Dudzeele (Belgie) en A. de Belier, landbouwer te West- dorpe, geboren te Moerbeke (Belgie). Bij Kon. besl. van 26 dezer is aan Jhr. H. A. Wttewaal van Stoetwegen, op zijn veG- zoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Oostburg, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. j Roek. Ds. Schippers van Maasdjjk heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. kerk alhier. Sas van Gent. In de Maandag gehouden raads vergadering, waren afwezig de heeren Malotaux, Pauwels en Verslujjs. De notuleq der vorige vergadering werden voorgelezen ep goedgekeurd. Het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger werd voor kennis- geving aangenomen. Een schrijven van den heer Versluijs, houdende bericht van zijn ontslagname als lid van den Raad werd medegedeeld. De burgemeester als voorzitter van den raad geeft zjjn leedwezen hierover te kennen, daar de beer Versluijs een der getrouwste comparanten was ter vergadering en hij veel goeds tot stand hielp brengen. Hij drukt den wensch uit, dat het den heer Ver sluijs en zijn familie in het verdere leven goed moge gaan. Nadat bij stemming eenige wijzi- ging gebracht was in het personeel der stem- bureaux, werd door den voorzitter nog kennis gegeven dat Dinsdagnamiddag in de openbare school A een schoolexamen zou plaats hebben der leerlingen, waarbij de raadsleden werden uitgenoodigd tegenwoordig te zijn. Dinsdagnamiddag geraakte de kolenkoop- man G. de Nocker alhier met kar en paard in de vrij diepe waterleiding aan het station. Door toegesnelde hulp der daar aanwezige vee- drijvers werd het paard ongedeerd op het droge gebracht. De voerman kwam er met een nat bemodderd pak al, doch zal nog al wat schade lijden aan de gebroken kar. Een sraokkelaar wilde dezer dagen een partij sigaren Belgie binnensmokkelen, en vroeg daarvoor de hulp van een kostganger van den herbergier Van Weijnsberghe op den Stuiver alhier. Des avonds ging men met de tO.OOO sigaren op pad, doch Slaagde "kmrae men middernacht met de waar terug, die ge- borgen werd in het stalletje van v. W. Aldus de verklaring van den smokkelaar en zijn helper, doch toen den volgenden dag v. W. op zoek ging naar de sigaren, was er geen spoor meer van te vinden. Van deze geheimzinnige verdwijning is door den smokkelaar kennis ge geven bij de politie alhier, die reeds een onder- zoek instelde. Hoofdplaat. Tot gemeente-ontvanger is be noemd de heer R. L. J. Pateer, zulks in plaats van den heer E. A. Pateer, aan wien op verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag is ver leend. Oostburg. Aan den heer Jhr. H. A. Wttwaal van Stoetwegen, die als inspecteur der belas- tingen met 1 Mei naar Rotterdam is overge- plaatst, is door alle ambtenaren uit dit district een fraaie fotografie aangeboden, waarop alle ambtenaren in de inspectie Oostburg voorkomen. Met een hartelijk woord van dank werd dit souvenir door den heer Van Stoetwegen aanvaard. Niet alledaagsch De 84jarige H. v. Rossum, te Stad aan't Haringvliet, die heden zijn 60jarige echtver- eeniging met Johanna de Graaf herdenkt is zoo kras, dat hij door handenarbeid nog geheel in het onderhoud van zijn gezin voorziet Nader bericht men uit Boskoop omtrent het gezin dat in bewusteloozen toestand werd gevonde'n, dat alle personen weder zijn bijge- komen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bewusteloosheid ontstaan is door het inademen van kolendamp uit een vulkachel. - Maandagmiddag is bij het spoelen van goed in de Berkel te Zutphen Jansje F., 25 jaar oud, voorover gevallen en verdronken. Zij zou de volgende week huwen. Maandag is aan het garnizoen te's Graven- hage ebiPorder uitgevaardigd, dat de manschappen did dltgingen, hiih pompon ol kwast bij zich moesten steken, om die, bij een mogelijk ver- nemen der blijde tijding, onmiddellijk op sjako of kepi te kunnen steken. De Enkhuizer Ct. deelt de volgende anecdote mee, meegedeeld door een journalist, die voor het Koninklijk Paleis op wacht stond. Een Haagsch journalist, wien wij vroeger of het niet vervelend was, zoo'n paar uur schil- deren voor het Paleis (de heeren wisselen elkaar nacht en dag af) verklaarde ons, dat zulks erg meeviel. /,.Je ziet van alles, mijnheer, als je de oogen maar open houdt," was het antwoord. En zoo vertelde hij ons onder meer het volgende Op een morgen om 7 uur komt Prins Hendrik uit het Palies (aan het Hof geldt namelijk nog altijd de oud vaderlandsche leuze (//Vroeg op en vroeg naar bed") om Zijn gewone ochtendwan- deling voor het ontbijt te doen. De Prins is in zeer eenvoudig ochtendtoilet en rookt zijn pijp. Een werkman, die naar karwei gaat, merkt, dat zijn pijp uit is en vraagt //mijnheer" om vuur. De Prins, blijkbaar blij, dat Hij niet herkend is, trekt wat hard aan, de werkman doet ook zijn best en kan zich weldra ver- heugen over het feit, dat zijn pijp opperbest aan is. Met een //dank je, mijnheer" en een z/tot je dienst, vriend" nemen de beide rookers van elkaar afscheid. Aardig tafereeltje, geheel passende in het kader van den grooten eenvoud van ons Koninklijk Huis. Men meldt uit den Haag De heer S. passeerde Maandagnamiddag om- streeks vijf uur met zijn auto den Leidschen straatweg en vond daar, naast een rijwiel waarvan de voorvork gebroken was, in bewusteloozen toestand een 17jarigen jongen liggen, zwaar gewond aan hoofd en handen. Hij legde den knaap in de auto en reed daarop ijlings naar den politiepost aan het Bezuidenhout tegenover de Gerard-Reynstraat. Daar werd telefonisch de hulp ingeroepen van Dr. Van der Worp, die den zwaar verwonde een voorloopig verband aanlegde en vervolgens naar het ziekenhuis deed overbrengen, waar geconstateerd werd, dat dejongeraan waarschijulijkeenschedelbreuk heeft. Ook Dinsdag was hij nog niet tot bewustzijn gekomen, zoodat men nog geen zekerheid heeft gekregen, of de fiets is gebroken door een aan- rijding dan wel dat, gelijk meer gebeurd is, de vork van de fiets brak wegens de onvoldoende constructie van het frame. De heer A. H. van Lonkhuijzen, lid van den gemeenteraad van Wageningen, heeft bij den officier van justitie te Arnhem een aan- klacht ingediend tegen den wethouder, den heer Od. Bergacker, wegens beleediging in de open- bare raads vergadering van Donderdag, waar de heer B., sprekend met den voorzitter en wij/.end op den heer L., zou gezegd hebben ,/Hij is altijd een schobbejak geweest" Men meldt uit Barneveld Dat kleine oorzaken vaak groote gevolgen kunnen hebben, "werd hier dezer dagen opnieuw bewaarheid. De landbouwer en- winkelier G. K., te Zwartebroek, onder deze gemeente, was namelijk aan een schuldinvorderingmaat- Schappij, wegens achterstallige contributie, onge- veer 10 schuldig, waarom de landbouwer, op verzoek dezer maatschappij, failliet werd ver- klaard. Ten einde den iuboedel bij verkoop een redelijken prys te doen opbrengen, werd besloten alles naar Amersfoort over te brengen. Met dit doel had zich acht dagen geleden dan ook de deurwaarder, voorzien van wagen en paard en bijgestaan door een drietal rijksveld- wachters, derwaarts begeven. Om echter het huis van den gefailleerde te kunnen bereiken, moest men over het erf van een der buren, en hier nu hadden zich tal van personen ge- posteerd, die den deurwaarder den coegang weigerden. Gewapend met stokken en bijlen nam de menigte weldra zoo'n dreigende hou- ding aan, dat men zich verplicht zag onver- riohterzake terug te keeren. Zaterdag echter had de deurwaarder, in tegenwoordigheid van den curator in het faillissement, zich opnieuw derwaarts begeven, thans gesteund door 15 met karabijn en revolver gewapende rijksveldwach- ters, teneinde in staat te zijn eventueel verzet dadelijk den kop te kunnen indrukken. Thans was echter van verzet geen sprake. Toen men evenwel de woning van K. binnentrad, bleek dat alles, niettegenstaande het verzegeld ge weest was, was verdwenen. Natuurlijk is nu tegen den bewoner, die tot zegelbewaarder was aangesteld, procesverbaal opgemaakt. Te Schiedam had Maandag in de distil- leerderij van de firma W. Hasekamp Co. een ernstig ongeval plaats. Terwijl eenige aldaar werkzaam zijnde jongens in den schafttijd aan 't stoeien waren op en over ledige spiritus- fusten, wierp een der jongens een brandende lucifer in een der vaten, met het gevolg dat het vat met een vreeselijke knal uit elkaar gestagen werd en de zich daarop bevindende jongen, de 17jarige G., een eind de hoogte in werd geslingerd en daarop meer dood dan levend op den grond terecht kwam. In bewusteloozen toestand werd hij per brancard naar het stads- ziekenhuis vervoerd. Te Hilversum hebben dieven zich Maan- dagnacht door insnijding van een ruit toegang verschaft tot een winkel in de St. Anna,straa(. Gestolen werden verschillende eetwaren en een bedrag aan geld. Sedert eenige dagen wordt bij het korps rijdende artillerie te Arnhem vermist de wacht- meester R. Hij is vermoedelijk gedeserteerd met medenemiug van eenig geld, dat hij in zijn functie van menagemeester van de onder- officieren onder zijn berusting had. Te Delfzijl is het tienjarig zoontje van E. B. onder een beladen steen wagen geraakt. Het kind was onmiddellijk dood. De aardbevingen. Hoewel door de jougste aardbevingen het geheele Iberische schiereiland is getroffen, heeft Portugal het 't zwaarst te verautwoorden gehad. Het ergst geteisterd is blijkbaar de streek aan den benedenloop van den Taag. De bericht- gever van de Koln. Ztg. te Lissabon seint nog o. a. het volgende over de ramp #Bij Ajam- buja (aan den rechteroever van den Taag, tegen over Salvaterra) begint de verwoeste streek. Reeds hier zijn vele huizen gescheurd, daken en gevels ingestort. Achter Mugem (aan den linkeroever) begint het eigenlijk gebied van de ramp. Te Salvaterra is geen huis onbeschadigd. Toch is het grootste gedeelte nog bewoonbaar. Hier zijn twee dooden gevonden. Benavente biedt een troosteloozen aanblik, als van een gebombardeerde stad. Geen huis is bewoon baar. Heele straten zijn onbagaanbaar. De bevolking van de geheele streek,.ongeveer 6000 menschen, is dakloos. Daarbij was de nacht zeer koud en zijn weer nieuwe aardschokken waargenomen. Overal heersrht wanhoop. De hulp is uitstekend. Militairen, vrijwilligers en de brandweer van Lissabon verdier.en alien lof. De laatste werkt reeds 42 uur zonder rust of voeding, want zij deelt haar levensmiddelen met de bevolking. De houding van het volk is bewonderens- waardig. Geen bedelarij of diefstal komen voor, rustig worden alle maatregelen genomen. De bevingen waren ditmaal van vulkanischen aard. Uit talrijke scheuren in den bodem kwam heet water, rook en zwavelachtige stof te voor- schijn. De bladen verschenen Maandag met een rouwrand en openen inschrijvingen voor een //nationals colleete". De Koning begaf zich Zaterdag met den Minister van openbare werken naar de plaats des onheils. De Ministerraad is bijeengekomen ondervoor- zitterschap van den Koning. Besloten werd een bijzonderen dienst te organiseeren voor hulp en voeding van de slachtoffers van de aardbevingen. Men is met het bouwen van barakken be- gonnen op initiatief des Konings. Een groote commissie zal worden gevormd voor het in- zamelen van giften en verleening van hulp. Uit Madrid wordt gemeld, dat in Torbes in de provincie Lugo, onder de mis, het koor der kerk instortte. Men vond 2 dooden, 8 ster- venden en 25 gewonden. Te Cardiff is aan de haven een zware locomotief gesprongen. Er was iets niet in orde aan en eenige arbeiders waren bezig het het vuur uit te halen. Door de ontploffing werden drie man op slag gedood en drie andere gewond. De zware stu1 ken van de locomotief werden heinde en ver weggeslingerd. Krachtige maatregelen neemt de politie te New-York tegen automobilisten die de ver- ordening op het rijden overtreden. Vroeger reden ziy geregeld door als een politieagent hen wilde aanhouden, maar thans heeft de politie het recht gekregen in zulk een geval van haar revolver gebruik te maken. Dank zij dezen maatregel werden op een dag 21 woeste auto mobilisten bekeurd. Een jaar geleden werd te Gent de dieren- temmer Haverman deerlijk gekwetst door een zijner leeuwen, in het Nieuwe Circus. Na weken lang zwaar ziek geweest te zijn, ver- pleegd door zijn ouden vader, hernam Haver man" in Duitscb/and zijn kunsttoeren. Vrijdag bij een vertooning te Reiflenberg, werd hij aaigevallen door den zelfden leeuw die heni te Gent zulke kwetsuren toebracht. Het dier was onder onheilspellend gegrom

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2