A I g e m e e n ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5294. DBANKWET. Aankondiging. wegeD en voetpaden met de kimstwerken. Donderdag 29 April 1909. 49e Jaargang. Buitenland. FEUILLET0N. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,321/J en yoor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bp alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente HOEK brengen ter kennis van belanghebbenden dat te beginnen op 7 Nlei 1909 van wege de gemeente eene algemneene op nettling zal worden gehouden van de Hoek, den 23 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Het lot van den Sultan. De strijd om Konstantinopel heeft opnieuw bewezen dat de tijd van het oude regime in Turkije voorgoed voorbij is. Elf dagen, van 13 tot 24 April, hebben de oud-Turken nog eens de macht in handen gehad en al hun moord- zucht botgevierd om onder een fellen aanval van de nieuwe heerschers totaal te bezwijken. Alle macht is den j'ong-Turken in banden ge- vallen de regeering van 13 April heeft't bewind reeds overgegeven en voorloopig heerscht Schef- ket-pasja als onbeperkt dictator. De Sultan is een gevangene. Zijn lot zal spoedig beslist zijn. Hij vertoefde in het Yildiz-paleis en is door zijn hovelingen zoo goed als verlaten. Toen de toestand ernstig werd nam de heele hofstaat in de grootste verwarring de vluchtadjudanten, secretarissen, tallooze bedienden namen de wijk. Het heirleger van parasieten was in een oogwenk verdwenen en de Sultan bleef met zeer weinige getrouwen achter. Het Yildiz-paleis, dat tot nu toe als een vesting bewaakt en volkomen ontoegankelijk was, staat nu voor jan en alleman open. De Salonikers bekommeren zich voor- i) ■*-— In de uitgestrekte wildernissen, die zich westelijk van de Mississippi, door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika uitstrekken is aan de rechterzijde van den Arkansas, eene door Franschen gegrondveste kolonie gelegen, Libreville genaamd. Door hooge sterke palis- saden omringd maakt Libreville op den bezoe- ker den indruk van een fort. De groote toegangs- poort aan de noordzijde, wordt slechts voor de bewonei^ der kolonie geopend, eene voorzorg, die geenszins overdreven te noemen is. De kolonie toch lag onmiddellij k aan degrenzen van het grond- gebied der lndianen, en in denaburige woudenhad- den de strijdlustige stammen der Apaches der Choctaws, die elkander voortdurend beoorloog- den, hunne wigwams opgeslagen. Al waren er in langen tijd geen twisten tusschen de kolonisten en de Roodhuiden ontstaan, toch verzuimden eerstgenoemden geenzins de noodige voorzorg- maatregelen te nemen daar ze wisten welk lot hun te wachten stond als een tier stammen zich, vroeger of later, sterk genoeg Zou achten, om de kolonie te overvallen. De prairie voor de kolonie strekt zich in het oosten en noorden loopig niet om den Sultan. Zij willen in de eerste plaats de orde herstellen en later met hem afrekenen. Het onderzoek naar de muiterij zal zeer streng zijn. Zondag is men al begonnen met de wegzending van het ontwapende garnizoen. Duizend man zijn naar de kazematten van Hademkoj gebracht. De tweede akte van 't politieke dramade onttroning van den sultan, zal nu weldra be ginnen. De ^nationale vergadering" zal in deze beslissen. In parlementaire kringen ver- wacht men stellig de afzetting van Abdoel 11 amidmen spreekt reeds van een nieuwen grootvizier, die door den nieuwen Sultan zal benoemd worden. De softas, aanhangers van het oude regime, tot den geesteiijken stand behoorend, hebben uit de moskee van Sulian Ahmed op de Mace- doniscbe troepen geschoten. Een groot aantal softas werd omgebracht. De moskee zal opnieuw gewijd moeten worden. Omtrent de verovering der kazernes in de Pera-wijk, verklaarde een boofdoffieier, dat de intelligente Salonikers de overwinning moesten behalen op ruwheid en domheid. Tegen de groote I axim-kazerne werden 114 granaten afgevuurd op een afstaud van 600 M. Elk schot was een treffer. De uitwerking van 't moderne Krupp- sche geschut was vreeselijk. Geheele muur- brokken werden uit het solide gebouw geslagen. De bommeu drongen door tot in 't Hamidie- hospilaal, waar 3 zieken werden gedood. Het totaal aantal dooden en gewonden wordt op 2000 man geschat. 500 Macedoniers zijn in den strijd gebleven. Na de overgaaf van de kazernes en van Yildiz werden de troepen van den sultan ontwapend en opgesloten. Onder hen bevinden zich vele uit den soldatenstand voortgekomen officieren en hodschas. Een correspondent van de Daily Chronicle" beeft een bezoek aan het Yildiz-paleis gebracht. Men- doesj-pasja, de bevelbebber van de lijfwacht van den sultan, verklaarde zich overgegeven te hebben op bevel van den sultan. Abdoel Hamid beloofde in zijn paleis te blijven om hem aan die belofte te berinneren heeft men een torpedo- boot voor Yildiz gestationneerd. De geregelde troepen uit Saloniki werden vergezeld door vrijwilligers, die echter geen deel namen aan 't gevecht. 't Waren groepen Boelgaarsche, Macedonische en Albaneesche vrijwilligers, een dappere, maar ruwe en woeste bende, sommigen met schapevellen om de beenen, anderen blootsvoets. Er zijn grijsaards en jongens van 14 a 15 jaar bij. De toestand te Konstantinopel. Eergistermorgen bad de stad bijna weer haar normaal aanzien. De winkels waren geopend uit als een onmetelijk groen tapijt. Daar, waar de nijvere kolonist de bij 1 in eeuwenoude woud- reuzen geslagen had, ziet men nu welige velden. De bewoners van Libreville waren dan ook binnen weinige jaren welgestelde lieden ge- worden. De kleine bevolking bestond hoofd- zakelijk uit Iranschen doch langzamerhand hadden er zich ook lieden van andere nationaliteit gevestigd, zonder dat zulks afbreuk deed aan de heerschende eendracht. Die eendracht nu was het fondameut van de door blanken en roodhuiden geeerbiedigde macht der kolonie. Op zekeren laten namiddag zat de poortwachter Pierre Arval naar gewoonte zijn pijp te rooken voor het kleine blokhuis door hem en zijne fa- milie bewoond. Pierre Arval was een oude knaap, die zoowat overal in de wereld geweest was en zelfs beweerde verscheidene veldslagen meegemaakt te hebben, wat echter niemand ge- loofde. Dit belette echter niet, dat bij onver- poosd geweldige verhalen van veldslagen ten beste gaf en steeds een dankbaar voikje in de jeugd van Libreville vond. Ook nu weder zat bij over zijn ingebeelde heldendaden na te denken toen een luid kloppen tegen de poort hem aan zijn plicht herinnerde. Volgens gewoonte keek hij eerst even door eene kleine opening in de palissaden, doch in plaats van de poort te openen, bekeek hjj den pei soon die toegang wenschte, met onbeschaam- en de plaatselyke gemeenschapsmiddelen her- steld. In een proclamatie heeft maarschalk Schef- ket-pasja gezegd, dat hij gekomen is om den aanslag op de Grondwet te verijdelen en de sjeriat te bevestigen. Hij geeft een uiteen- zetting van de door het leger uitgevoerde ope- raties en voegde daaraan toe Thans zijn alle kazernes, militaire instellingen en posten bezet. De orde is hersteld en maatregelen ter be- scherming zijn genomen. De bevolking en den staatsambtenaren wordt verzocht den arbeid te hervatteu, zoo niet, dan zullen zij overeenkomstig de voorschriften der wetten behandeld worden. De nationale vergadering zal een besluit nemen betreffende afzetting van den Sultan. De regeeringsbureaux waren geopend. Dat Schefket-pasja wel degelijk dictator is blijkt hieruit dat hij aan de nationale vergadering liet weten in staat te zijn de besluilen dier vergadering ten uitvoer te leggen. Volgens een Turksch blad zijn 1140 slacbt- offers begraven. De trams vervoerden stapels lijken naar de kerkhoven. De held van den dag is Enver-bey die de aanval op de kazernes en tegen Yildiz heeft uitgevoerd. Als militair attache aau't Turksche gezantschap te Berlijn verbonden, snelde hij bij 't eerste teeken naar Saloniki. Hij voerde de voorhoede van 't vrijheidsleger aan. Een dagblad-correspondent trof majoor Enver, de Turksche Napoleon, Zondag aan te midden van zijn staf in de Taxim-kazerne. Hij leidde het opruimingswerk na het bloedige gevecht. Enver is een 30jarig, kranig officier. Hij ontkende dat er 'n militaire dictatuur is ingesteld. Per- soonlijk had by den aanval tegen Taxim geleid. Het garnizoen scheen zich te willen overgeven, maar toen Moektar-bey en 15 soldaten de ka- zerne naderden werden zij alien doodgeschoten. Dit verraad deed onze woede ten top sty gen, vertelde Enver. Kanonnen werden in stelling gebracht en een hevig gevecht volgde, waar- in de onzen 7 officieren en 100 man verloren. Volgens de ./Frankf. Ztg." zijn Enver-bey en Nazim-pasja bij den Sultan geweest om hem te overreden afstand te doen. Abdoel Hamid zou den wensch geuit hebben zich als //vergeten burger" op 't eiland Cyprus terug te trekken. Naar men uit 's Gravenhage meldt, heeft bij het bepalen der namen van den te verwachten Prins of Prinses de gedachte voorgezeten dat in de eerste plaats de historische namen uit het Huis van Oranje zullen herleven en daarnevens slechts die der allernaaste bloedverwanten. de niewsgierigheid aan. Yoor hem stond een Iudiaan van zeldzaam geevenredigden lichaams- bouw en mannelyk schoone gelaatstrekken. Het eenvoudige katoenen jachthemd werd door een rijk versierde lederen gordel omvat, waarin een tomahawk en een scalpeermes hingen. Andere wapens droeg hij niet. Het lauge, ravenzwarte haar hing los over zijn naakte schouders en de beenen waren in donkere mocassins gehuld. De Roodhuid liet zich eeu oogenblik het onderzoekend aanstareu van den oude welgevallen, doch eiudelijk begon het hem te vervelen, op bijna bevelenden toon zeide hij in't Fransch //Het bleekgezicht opene de poort." z/Denk je dat ik mal ben," antwoordde de oude poortwachter nijdig, //daar komt me zoo'n mijn- heer Roodhuid op eens uit de lucht vallen en wil zich zoo maar zonder complimenten bij fatsoenlijke Christenmenschen indringen. Eerst moet ik weten, vriendje, wat je hier komt doen. Nu, heb je je tong verloren, roode spitsboef, geef je geen antwoord, ook goed, dan kan je tot den jongsten dag buiten blijven staan, wanneer de duivel jou en jou stamgenooten zal komen halen, zoo zeker als ik Pierre Arval heet. Begrepen Op al deze scheldwoorden gaf de Indiaaan geen antwoord doch er kwam een medelijdend'e trek op zijn gelaat. Toen de oude zijn be- groetingsrede uitgesproken had trok hij het hoofd TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Yoortgezet wordt de behandeling van de interpellatie-Duymaer van Twist, omtrent het kon. besluit betreffende de keuring van vee en vleesch. De Minister van Landbouw, den interpellant beantwoordende, wyst er op dat het doel van de wet omtrent de keuring is, de zorg voor een behoorlijke markt van ons vleesch, een groot algemeen belang, waarbij niet te veel gelet kan worden op mogelyke benadeeling van kleinere belangen. De Minister erkent, dat er wellicht schaduw- zijden aan de uitvoering der wet zijn verbonden maar een nieuwe wet is nooit dadelijk in alle volmaaktheid uit te voeren, en men zal door overgangsmaatregelen geleidelijk tot een goed resultaat moeten komen. Het bestreden kon. besluit was vastgesteld in overleg met de belanghebbenden. Van bureaucratie was bij de directie van den Land bouw niet veel te bemerken. En er*was dan ook eigenlijk geen reden om het minimum te verlagen voor keuringen op onbepaalde tijden. Dat was voor de regeling van personeel en controle niet anders te doen. Maar de Minister wyst er op, dat het nieuwe kon. besluit den weg opent om te komen niet alleen tot verlaging van het dagminimum, doch ook van maand en jaarminimum. Ook verscbikking van dagen voor de keuring zou mogelijk zijn. Na repliek van den iuterpellant en van den Minister, betoogt de heer Smeenge, dat het verkeerd was geweest het kon. besluit van 26 Maart uit te lokken, dat dan ook door dat van 12 April werd gevolgd, dat ten aanzien der mini- mumbetaling verbetering bracht. Hy betwijfelt eenigermate of het departement volkomen op de hoogte was van de betrokken belangen. Z. i. behoorde de bestaande toestand nog eenige maanden te worden bestendigd. Spreker betoogt verder dat, al is het be- vorderen van een goede markt voor ons vleesch een groot algemeen belang, toch gezorgd dient te worden dat de winst niet uitsluitend kome in de zakken van de groote slachterijen. Ook de heer Hugeuholtz zet uiteen dat het kleinbedrijf in deze niet mag geschaad worden, en dat het voorschrift van vaste dagen en vaste uren voor de keuring, en de eisch omtrent het uurloon, een ongelijke concurrentie schept. De heer Reyne, van meening dat de heer Duymaer van Twist een overdreven voorstelling heeft gegeven, verdedigt de regeling, gelijk zij door den Minister is gegeven. De heer Van Wichen acht het keurings- minimum niet te hoog voor groote, doch wel voor kleine slachterijen. De heer Van Citters geeft in overweging om bij ontstentenis van den aangewezen keurmeester, terug met het vaste voornemen den Roodhuid, wiens groote kalmte hem uit zijn humeur bracht, stilletjes buiten te laten staan. Dit scheen den Indiaan echter niet naar genoegen te zijn, daar hy met zijn tomahawk krachtig op de poort begon te bonzen. Sprakeloos van woede. schoof nu de poort wachter de zware dwarsbalken ter zijde en zonder veel complimenten wrong de Indiaan zich door de opening, duwde de oude poort wachter op zijde en snelde de vrij breede straat tusschen de blokhuizen in. Nu sloeg Pierre zich voor het voorhoofd. //Wel ver- duiveld" mompelde hy, //daar heb ik weer een domme streek uitgehaald, want het is een tamme Roodhuid, de Choctaw-hoofdman, //de Zittende Stier," die waarschynlijk een bezoek by onzen dokter wil brengen. Heidaar mijnheer de Zittende Stier, wacht een oogenblik, ik heb u niet herkend Hij hoort mij niet meer, ik zal hem later wel eens zeggen, dat ik't zoo kwaad niet meende." Terwijl de poortwachter zich deze zelfverwijten maakte, liep de Zittende Stier, met grooten spoed, naar het midden der kolonie en trad een eenvoudig maar stevig ge- bouwd blokhuis binnen. (Wordt vervolgd.) COl'RAST. l»i« III ml vt-rsoli ij n< WbhiiiIbi;., Woensdag- en Vrydagavond, ni«|fez»n<lerd op Feestilagea. bij de Firina I*. J. VJ# OK 8AXOK <e 1*er Weozen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 12, 1® lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek- schrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein van CLARA COLETA NOENS, wed® Th. C. L. Bruggemam, van beroep herbergierster, wonende te Ter Neuzen, voor het rechtervoorlokaal van het perceel plaatselijk gemerkt 4 en gelegen aan de Vlooswijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 27 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1