A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5293. Dinsdajj 27 April 1909. 49e Jaargang. A A N KOWDIGI N G. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoen No. 2 5. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ZEJZEOSSITIElJ Is eon militaire dictatuur in Turkjje op korast Maarschalk Schefket-pasja, Moektarpasja en andere jong-Turkscke boofdofficieren zijn thans te San Stefano aangekoinen en de opmarsch van het comite-leger naar Konstantinopel zou gisteravond begonnen zijn. Makridego, een dorp, halfweg Stefano en de muren van Konstanti nopel, is bezet. Verwacht werd dat 's nachts de aanval op Yildiz Kiosk zou beginnen, gevolgd door bezetting van Pera. Eenmaal binnen Kon stantinopel zal de staat van beleg worden afge- kondigd. Het romp-parlement te San Stefano zal terugkeeren en nieuwe wetten betreffende vrijheid van drukpers en van vereeniging uit- vaardigen. De paleiswacht wordt vervangen door een divisie der Macedonische troepen. Wanneer de voorloopige regeering er niet in slaagt den toestand te beheerschen zal een militaire dictatuur worden ingesteld. De berichten uit Konstantinopel wijzen op meeningsverschillen tusscben den bevelhebber van het insluitingsleger en het romp-parlement, dat permanent te San Stefano zitting houdt. De generaals zouden 'teens zijn geworden om den Sultan op deu troon te handhaven, terwijl de Kamer met den sjeick-oel- Islam onderhandelt om de afzetting van Abdoel Ilamid te ver- krijgeu. In een proclamatie zegt Schefket-pasja dat den muiters van Konstantinopel, die berouw toonen en zich onderwerpen, vergiffenis zal geschonken worden. Zij, die de rebellie voort- zetten, worden zonder genade gestraft. In die proclamatie wordt ontkend dat 't doel van het leger is den Sultan te onttronen. Van de werkzaamheid van de //nationale ver- gadering' te San Stefano wordt weinig belang- wekkends bekend. Vrijdag werden in de Kamer telegram men voorgelezen die door de provincies waren afgezonden en protesten inhielden tegen liet kabinet Tewfik. De Kamer zond een telegram naar de Walis in Klein-Azie, waarin maat- regelen werden opgesomd ter voorkoming van nieuwe onlusten. Getwijfeld wordt aan de wettigheid van het voorstel tot afzetting van den Sultan, dat door 150 afgevaardigden werd aangenomen. Het plechtige feelamlik, het Vrijdagsche gebed is te Konstantinopel, zonder vermeldenswaardig voorval, op de gebruikelijke wijze verloopen. Dit wijst er op dat de positie van den Sultan nog niet zoo wankel is, als somuiige berichten zouden doen gelooven. Van belang is hierbij een bericht van de //Statupa", volgens hetwelk de mogendheden van plan zjjn, indien noodig, troepen op Turksch gebied te landen. Dit besluit is ter kennis van het jong-Turksche comite gebracht en daaruit is de voorzichtige houding van de jong-Turken te verklaren. Eon bericht in een lurksck blad volgens hetwelk de Sultan aan Oostenrijk aanbood Macedonie door troepen te bezetten, werd door Minister Rifaat-pasja gelogenstraft. De Armenische gruwelen in Klein-Azie zouden nog steeds niet gedaan zyn. In het district n lochie houden de moordparfijen aan. De jevo ing vlucht in alle richtingen. In Syrie heerscht opwinding, hoewel daar nog geen moorden gepleegd werden. Te Marasj is de orde hersteld. In de Spaansche Kamer ging 'c Vrijdag stormachtig toe bij bespreking van het beweerde marine-schandaal. Uit het officieel rapport over de ondervraging van kolonel Macias, den besckuldiger, bleek dat Macias tot twee malen toe weigerde aan te geven waaruit de plichtsverzaking der regeering blijkt en het bewijs voor de bij de Kamer in- gestelde aanklacht te putten is. Macias wil alleen spreken als zijn vrijheid van handelen hem teruggegeven is en voor de Kamer. De Kamer verwierp hierop het voorstel der liberalen om een commissie van onderzuek te benoemen. De Russische-Engelsche tusschenkomst in Perzie gaat inderdaad invloed uitoefenen op het verloop van den burgeroorlog. De gezanten van Engeland en Rusland verlangden, tijdens een audientie op Donderdag, van den Sjah am- nestie voor alle nationalisten, voor bestuurs- hervormingen, verbanning van de hofpartij, speciaal van den oorlogs-Minister Babadoer, en waarborg voor wederinstelling van deGrondwet. De aanhangige leening wordt van de vervulling dier eischen afhankelijk gesteld, in het andere geval wordt de Sjah aan zijn lot overgelaten. De Sjah vroeg enkele dagen bedenktijd. De kommandant van de regeeringstroepen te labriz, maakte van den wapenstilstan'd gebruik om enkele stellingen van nationalisten te be zetten. De vertegenwoordigers van Engeland en Rusland protesteerden tegen deze schennis van 't volkenrecht. De correspondent van de //Daily News" te Tabriz meldt, dat de stad aan een vreeselijken hongersnood ten prooi is. De Europeesche consulaten zjjn door een uitgehongerde menigte belegerd. Het Russische consulaat wordt door 50 kozakken verdedigd, de overige consulaten zyn onbeschermd. Hoewel er weinig kans is op behoud der stad, willen de nationalisten liever van honger sterven, dan zich gewonnen geven. Een rondzendtelegram van Rusland aan de mogendheden deelt mee dat een Russische troepenafdeeling naar Tabriz is vertrokken ter bescherming der vreemdelingen. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat^let bij herhaling is voorgekomen, dat vrouwen en meisjes, die hunne diensten aan een in de na- bijheid van Parijs gevestigd Nederlander hadden verhuurd, plotseling met geheele ot gedeeltelijke inhouding van het haar toekomend salaris en zonder de toegezegde vergoeding voor de terug- reis naar Nederland werden weggezonden. Nadere mondelinge inlichtingen kunnen be langhebbenden desgewenscht bekomen aan de tweede afdeeling van het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken. Bij het hoofdbestuur der schippersvereeni- ging Schuttevaer is ingekomen een schrijven van Gedeputeerde Staten van Friesland, blijkens het welk het bij herhaling voorkomt, dat stoom- en raotorschepen #fti van de Friesche havens binnen- loopen, om, hetzij door Friesland naar Groningen of Duitschland te varen of in Friesland een ladnig te lossen, zonder dat zij van de bij hetprovin- ciaal huisboudeljjk politiereglement voorge- schreven verguuning voor het bevaren van"de provinciale wateren voorzien zijn. Zij worden alsdan niet op de kanalen toegelaten,' doch bij overlegging van den meetbrief wordt aan de gezagvoeders van wege Gedeputeerde Staten steeds met den meesten spoed de vereischte vergunning uitgereikt. Is dus aan het bezwaar "van het ontbreken van een vergunning tegemoet te koraen, niet te verhelpen is het bezwaar, dat hun stoom- of motorschepen vaak te groote afmetingen hebbeu, om de plaats te bereiken, waar zij hun lading moeten lossen. De pro vinciale kanalen zijn in drie klassen ingedeeld naar gelang van hun diepte en breedte en voor de afmetingen van de stoom- en motorschepen, die de kanalen van de onderscheidene klassen wenschen te bevaren, zijn zekere maxima gesteld in het belang van de schipperij zelve. Alleen in bijzondere gevallen kan van deze regeling worden afgeweken. Het geval, dat een gezagvoerder met een te groot vaartuig aan een der Friesche havens aankomt en op grond dat hij van het bestaan der beperkende bepalingen geen kennis droeg, verzocbt te worden binnengelaten of toegelaten op een vaarwater, waarvoor zijn vaartuig te groote afmetingen bezit, wordt niet als een bijzonder geval aangemerkt. Opdat de schippers afdoende en tijdig, dus voordat zij zich naar Friesland begeven, op de hoogte worden gebracht van bedoelde regeling, hebben Gedeputeerde Staten de aandacht er op gevestigd, met verzoek de bedoelde bepalingen op doeltreffende wijze onder de aandacht der schippers te brengen. Voorts heeft de inspecteur van het loods- wezen in het 4de en 5de district er op ge- wezen, dat het in den laatsten tijd evenals aan het einde van het vorige jaar tijdens het bieten- vervoer wederom herhaaldelijk voorkomt, dat de lichtboeien in de vaarwaters van genoemde districten en wel voornamelijk op Krammer en Volkerak belangrijk beschadigd worden, door daartegen aanvarende schepen. Hij roept de tusschenkomst van het hoofdbestuur in, om te trachten de schipperij ernstig te waarschuwen zulks na te laten. TER NEUZEN, 26 April 1909. Door Gedep. Staten van Zeeland is be- noemd tot opzichter van deu Provincialen W^terstaat, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Mulder, de heer A. Salome, bureelambtenaar le klasse, te Ter Neuzen, wien als standplaats is aangewezen Breskens. Met ingang van 1 Mei zijn in Zeeland verplaatstde rijksklerk 2e klasse bij de be- lastingen G. J. Schuurink van de inspectie Ter Neuzen naar de inspectie Hilversum de kom- mies te water le klasse D. van Poeije van Vlissingen (haven) naar Ter Neuzen, en de kommies 3e klasse A. I. Cambier, van Sas van Gent naar Baarle-Nassan (dorp). Gedurende de eerste drie maanden zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aau- gekomen om aldaar te lossen of te laden Januari 26 18 s., 3 ij., 2 h., 2 k., 1 e. 54520 26 14 s., 5 ij., 3 k., 2 ch.cl., 1 h., 1 h~ 57550 Maart 22 13 s 2 ij., 2 k., 2 e., 2 ch.cl., 1 1. 51515 74 163585 In deze kolom beteekenen de letters s. stuk- goederen, ij. ijzer, k. hout, k. kolen, e. erts, ch.cl. china- clay, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 17, in Februari 19, in Maart 20, totaal 56 zeeschepen. Gedurende de eerste 3 maanden van het vorig jaar kwamen alhier binnen met bestemming voor onze haven 119 zeil- en stoomschepen, met een bruto-inhoud van 289,062 M3., terwijl van hier naar zee uitvoeren 96 schepen. Bestemd voor Gent kwamen alhier gedurende de 3 eerste maanden van dit jaar binnen 282 zeil- en stoomschepen, met een bruto-inhoud van 694,369 M8., terwijl komende van Gent zijn uitgevaren 299 schepen. Over denzelfden tijd van het vorig jaar kwamen binnen 282 zeil- en stoomschepen, metende 745,914 M3. terwijl uitvoeren 290 schepen. Zaterdagnamiddag vertrok de Justitie van Middelburg naar Vlissingen in verband met een aldaar uitgebroken begin van brand bij den barbier en koffiehuishouder W. A. K., in de St. Jacobstraat aldaar. Nadat door de Justitie eeuige getuigen en genoemde K. waren gehoord, is laatstgenoemde in voorloopige hechtenis ge- Domen en naar het huis van bewaring te Middel burg overgebracht, als verdacht van opzettelijke brandstichtiug. Sluiskil. Vrijdagavoud 11. had hier een ongeluk plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. De landbouwer A. de Feijter, van Hoek, reed met zijn ledigen wagen, bespannen met een paard, door Sluiskil. Bij hem zat zijn driejarig zoontje. Het paard werd schichtig door een hem voorbij- snorrende stoomfiets, sloeg op hoi en kwam in botsing met de met goederen geladen kar van den vrachtrijder Van den Bergen, uit Axel. De schok was zoo groot, dat de dissel van den wagen door een vat boter drong, het paard van den vrachtrijder omversloeg, het tuig brak en zoodoende den vrachtrijder heel wat schade bezorgde. Erger was het met den landbouwer De F. gesteld. Hoewel hij het paard, door stevig de leidsels vast te houden, tot staan wilde brengen, gelukte hem zulks niet. Hij en zijn kind werden van den heen en weer slingerenden wagen geworpen en overreden. Bij een der bewoners binnengedragen werd direct genees- kundige hulp ingeroepen. Het kind had geen letsel bekomen, doch hem was het been gebroken. Nadat door den geneesheer het been in een gips- verband gelegd was, werd hij naar Hoek ver- voerd. Ook lijdt De F. veel schade aan het tuig, dat geheel stuk was. Zaamslag, 26 April. Heden werden door tusschenkomst van de afdeeling Volksonderwijs den leerlingen van de openbare scholen in deze gemeente eenige genotvolle uren verschaft, door het bijwonen van eene voorstelliug in de op het marktplein alhier staande tent van den heer C. HuijgeiisJanvier waarin bioscoopver- tooningen werden gegeven. Door de verschillende slagers alhier is aan den raad een adres gericht om het daar- heen te willen leiden, dat voortaan aan niet- slagers de bevoegdheid worde ontzegd, om anders dan in wettige slachtplaatsen hunne varkens te slachten welke tot uitverkoop dienen. Zaamslag, 26 April. Vrijdag werd alhier door het bestuur van de ealamiteuze Margaretha-, Kleine Iluissens- en Eendragtpolders aanbesteed het uitvoeren van aarde- en kramwerken totdijks- verbetering aan bovengenoemde polders (raming 17020). Zooals wij reeds in het vorig nummer meldden werd hiervoor het minst ingeschreven door den heer J. de Bree Fz. alhier, voor de som van 12,785, aan wien het werk, behoudens nadere goedkeuring, is gegund. Verder werd ingeschreven door de heeren R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 17500, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor f 17500, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 17200, J. Wolfert te Hoek voor 16900, De Jonge te Middelburg voor 16880, A. Geluk te Tholen voor 16800, L. van de Velde te Bruinisse voor f 16536, A. Karelse te Borssele voor f 16400, J. F. Adriaansens te Walsoorden voor f 16300, A. van Gemst te Woensdrecht voor 16200, A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 16089, J. Pijpelink te Ter Neuzen voor f 15740, J. van Drongelen te Hoek voor 15680, G. Vlot te lersekendam voor 15320, P. van Gemst te Rilland voor 15000, L. M. Geluk te Tholen voor 15000. Axel, 26 April. Zondagnamiddag hield Ds. R. van de Karnp, predikant bij de Ger. kerk B alhier, zijue afscheidsrede naar aanleiding van Johannes 11 vers 8 en 9. Een talrijke sehare, waaronder ook velen uit de omliggende plaatsen, vulde het kerkgebouw. Tot predikant bij de Ger. kerk A alhier, is beroepen Ds. Lammertsma te Tholen. Philippine. Verledeu jaar in den zomev heeft de zangvereeniging //Oefening baart Kunst" van haren voorzitter, den- heer G. Voerman, in het schaar bij Wemeldinge als proef een perceel mosselbank ten geschenke gekregen. Hierop hebben zij 600 ton Zuiderzeesche mosselen ge- zaaid. Zaterdag j.l. is dat perceel verkocht voor f 450, zoodat de vereeniging daardoor eene winst van 150 heeft gemaakt. Sas van Gent. Tijdens een hevig onweder dat Zsrterdagnamiddag hier woedde, sloeg de bliksem op de woning van H. Geeraert, staande TEB SEIIMSCHE COIRAIT. l»it Mad verscliijm Vunrnltty-. lToensdag- en Vrijdagravond, nllKrionderil op Feenli)ai;en. l»ij de FIrmn P. J. VAf OK »t- Ter Kenien. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter kennis van beTanghebbenden, dat na den 17 Mei 1909 van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de wegen\en voetpaden met de knnstwerken. Ter Neuzen, 26 April 1999. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Maand. Getal Geladen met: M3. inhoud bruto Februari

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1