A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Bekendmaking1. I- No. 5292. Zaterda^c 24 April 1909. 49e Jaargang. Binnenland. Landbouwberichten. Gemengde berichten. ZEZEaZE^SOTIE] B3LAD. aankondigingen van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde Lijn Walzoorden-Hansweert eene PAARDENMARKT ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brieyenbushouders. Telefooa No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. vau 1 Mei 1900 tot nadore aankondigiug. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend. dat de ouders of verzorgers, die hunne kinderen of pupilleD op 3 Mei a. s. op de openbare lagere school alhier wenschen te zenden, zich daartoe tot en met 30 dezeP bij het hoofd der school kunneu aanmelden. Kinderen, die in den loop van dit jaar zes jaren oud zijn of worden, worden toegelaten. Hoek, den 5 April 1909. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. t e AXEL,. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij deze bekend, dat op Dondepdag 6 Mei a. s., zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags te tien ure. Axel, 3 April 1990. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Drankwet. Op de vraag van den heer Van Doorn ofde Regeering voornemens is een wetsvoorstel aan- h an gig te maken tot intrekking of wijziging van art. 67 der Drankwet of dat zij meent, dat het nut dezer bepaling opweegt tegeu het on- gerief, dat die bepaling voor het reizend publiek zal teweeg brengen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat de Re geering niet voornemens is een wetsvoorstel aanhangig te maken tet intrekking of wijziging van art. 67 van de Drankwet, dewijl tot' reactie tegen de tot stand gekomen wettelijke regeling in deze geene aanleiding bestaat. TER NEUZEN, 23 April 1909. In 1909 de week van 14 tot en met 20 April zyu in Zeeland voorgekomen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea te Rilland-Bath 6 van roodvonk, waarvan 1 te Arnemuiden, 2 te Middelburg, 2 te Stavenisse en 1 te Wemel- dinge; 4 van diphtheritis, waarvan 1 te St. Jansteen, 2 te Ter Neuzen en 1 te Zierikzee. In de maand Maart 1909 is in Zeeland geen enkel geval van besmettelijke veeziekte voorgekomen. Ylestdorpe. Ten huize van Aug. Pujjlaert hield de Boerenleenbank hare gewone jaarlijksche algemeene vergadering. Aan het verslag om- trent de werking der bank gedureude 1908 ontleenen wij In het afgeloopen jaar werd met inbegrip der bijgeschreven rente ingelegd 27280,876 en terugbetaald f 17756,65. Het saldo der spaargeldeu steeg daardoor tot f 33020,82°. Aan'nieuwe voorschotten werd 1125 ver- strekt, terwijl 5199,80 werd afgelost. Op 31 Dec. j.I. had de bank nog 23455,20 aan voorschotten uitstaan. Bij de Oooperatieve Centrale Bank te Eind hoven werd gedeponeerd 25665,93 en terug- gevraagd 12363,47, waardoor het debet dat op 1 Januari 1908 7095,73 bedroeg, ver- anderde in een credit ad 6206,73. Aan de leden werd 867,88 in loopende rekening uit- gegeven en 910,terugontvangen, zoodat bier het debet, dat bij het begin van 1908 5,07 bedroeg steeg tot 47,19. Gedurende 1908 waren de ontvangsten der bank 1241,89 en de uitgaven 1026,10, zoodat er een zuivere winst gemaakt werd vau f 215,79 daardoor steeg het reservefonds tot 331.01°. Het aantal leden was op 31 Dec. j.I. 39. De rekening werd in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 50080,49 goedgekeurd, eveneens de balans in passief en actief met 33399,03. De totale omzet was in het af geloopen jaar f 100,160,98. Verder werden herbenoemd de heerTh. H. P. Daelman als directeur, de heeren C. J. Staal en Aug. Puijlaert als bestuursleden, de Zeereerw. heer J. D. Kriellaars, als lid van den Raad van Toezicht en de heer J. F. Peuleman als kassier. In de plaats van wijlen den heer L. van Waes werd als bestuurslid gekozen de heer Rich. Kieboom. Het salaris van den kassier werd op f 100 bepaald met uitzicht op verhooging, als de bloei der bank dit vordert en gedoogt. W estdorpe. Zondagavond j.I. schijnt alhier een zeker ieraand zoo erg veel aan Bacchus te hebbeu geofferd, dat, toen hij buiten de berberg op straat kwam waarschijnlijk in de meening heeft verkeerd, dat bij voor zijn bed stood althans Maandagiuorgen werd op den publieken weg gevonden een volledig kostuum, pet, schoenen en kousen. Van wie de goederen afkomstig zijn bleef tot heden een raadsel. De Rijksveldwachter heeft de kleeren gehaald en in bewaring genomen. Boschkapelle. Lazen we onlangs dat in verschillende streken het jachtveld dit jaar zeer slecht van hazen zou zijn voorzien, onder deze gemeente is dat zeker niet bet geval. Talrijke langooren ziet men bier rondloopen. Op een akker onder Luntershoek telde men er dezer dagen 14 bijeen. Ook patrijzen ziet men hier zeker zooveel als op andere jaren. Hengsttlijk. Bij de publieke verkooping van den landbouw-inspan van den heer P. de Jonghe alhier werden voor het vee zeer hooge prijzen besteed. Een 4jarige merrie, dik van veulen bracbt 690 op een 5jarige ruin 580 een jaar- ling hengst niet minder dan 295 en een kalfkoe 260. Bij deze prijzen moeten nog 12^5 onkosten worden gerekend. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 April de volgende vonnissen uitgesproken A. N., oud 35 j., muzikant te Bergen op Zoom, thans gedetineerd te Middelburg, is wegens ontucbtige handelingen met een kind (gepleegd te Ter Neuzen) veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met mindering van het voor- arrest. R. F. v. H., oud 36 j., werkman te St. Jan steen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevang. S. F. L., oud 74 j., timmeriiian te IJzeudijke, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevang. ij. P. K., oud 58 j., tijman te Ter Neuzen, is wegens overtreding drankwet veroordeeld tot 3 dagen hecht. -|- 1 jaar Rijkswerkinrichting, met bevestiging van het vonnis van den kanton- rechter te Ter Neuzen. P. d. F., oud 32 j., herbergier te Ter Neuzen, is wegens overtreding drankwet veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht., met gedeeltelijke bevestiging van het vonnis van den kanton- reohter te Ter Neuzen. J. F. K., oud 44 j., agent bij den Provincialen stoombootdienst te Ter Neuzen, beklaagd van overtreding der Jachtwet, is vrijgesproken, met vernietigiug van het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen. Sinds eenige dagen worden in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen enkele partijtjes vlas gele- verd tegen 7 tot 13 francs per 100 KG. naar kwaliteitmeer dan 13 francs is voor de puikste waar niet te bedingen. Duizenden kilogrammen zitten nog onverkocht in de schuren, terwijl het nieuwe vlas overal zoo flink voor den dag komt, dat in de aan- staande week het wieden zal beginnen. Er is dit jaar heel wat minder vlas uitgezaaid dan verleden jaar. AcEit menscben verdronken. Omtrent de schipbreuk bij Lemmer, waarvan we reeds melding maakten, vernemen we nog het volgende Het verongelukte tjalkscheepje //De Hoop", was met zand en grint bestemd voor de firma Averson en De Vrries te Steeuwijk, die de aannemers zijn van den Noord-Ooster Lokaal- Spoorweg. 15 April zijn 3 scheepjes, waaronder dat van het ongelukkige gezin, voor rekening van de firma H. J. den Breejen Jzn. ait Nij- megen vertrokken. Het scheepje was zeer waarschijnlijk niet meer zeewaardig, althans niet bestemd voor zulk een stormweder als Dinsdagnaclit. De //Heerenveen" vertrok om halftien uit de haven, doch keerde reeds kwart voor elf terug. Men vond het scheepje, dat waarschijnlijk een wrakke schuit was, in zinkenden toestand. Alle pogingen werden in het werk gesteld om de ongelukkige, in doodsaiigst verkeerende opvaren- den te redden, doch de bemanning van de //Heerenveen" zag de kinderen, waarvan de jongste een halt jaar, de oudste tien was voor haar oogen verdrinken. Om kwart voor elf keerde de Heerenveen" in de haven terug. De lijken zijn nog niet aangespoeld. Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt moeilijk te zeggen. Het scheepje zonk in een enkei oogenblik naar de diepte. Onder zeer slechte oinstandigheden had schipper Dinkla de reis aanvaard. Hij had verkeerden wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rnkwind sloeg de roef waarin de vrouw en de kinderen, overboord, de schipper kwam nabij het bootje dat achter het schip voer, terecht, en greep zich aan het touw vast. In dezen toestand zag hij zijn vrouw en zijn zes kinderen een voor een door den rukwind over boord werpen en naar de diepte zinken. Eenige schippers, waaronder schipper Van Tijzelen, ontdekten het gevaar en kwamen nader, zij wierpen den loods, De Vries uit Kampen, nog een lijn toe. De Vries, die zich zwemmende boven water had gehouden en raede de vrouw en kinderen had zien verdrinken, greep uitge- put vau vermoeienis de lijn. Van Tijzelen riep hem nog toe vol te houden, doch de ongelukkige volkomen uitgeput, riep terug „lk laat maar los, ik kan het niet meer houden." Toen zonk het achtste slachtoffer voor de oogen van Van Tijzelen naar de diepte. Het laatst had men nog het kiudje van 21/, jaar zien drijven. Dinkla zelf werd tenslotte door de ^Heerenveen" opgepikt. Hij verklaarde tenminste dit kan men uit de woorden, die de ongelukkige, radelooze man uit, opmaken, dat er niet eens de tijd was om de noodvlag hijschen. Hij is zoolang bij een scheepsb vrachter te De Lemmer binnengebracht. Hij is sprakeloos van ontzetting en wan hoop. Dinkla behoorde tot de armste der schippers en moest zelfs in den afgeloopen winter bedeeld worden. Thans is de ongelukkige zijn vrouw, zijn kinderen, zijn schip, ja, alles kwijt. Men zag hem wezenloos met den kanton rechter door de straten van het stille stadje loopen. Een ooggetuige vertelt in de Tel. het volgende Toen het stoomschip //Heerenveen" van de Holland-Friesland lijn, gisterochtend om kwart voor tien uit De Lemmer vertrok en een kwartier buiten de haven was, merkte het, dat het houten tjalkschip van den schipper Terwispel van Groningen, in nood verkeerde. De zeilen fladderden aan de punt van den mast. Toen men dichterbij kwam was het schip reeds ge- zonken, alleen de mast stak nog boven water. Op de golven dobberde een leege sloep, waaraan een man zich met een arm vastgeklemd hield. De //Heerenveen" draaide bij, zoodat de sloep langs bakboordztjde kwam te liggen. De stuurman begaf zich in de sloep, trok de schipper uit het water en liet hem met touwen aan boord hijschen. De man verkeerde in een deerniswaardigen toestand eu riep voortdurend, dat zijn vrouw en zes kinderen, alsook de loods, zich nog aan boord bevonden. De loods hing in het want, vrouw en kinderen waren reeds omgekomen en bij het zinken met de roef weggespoeld. De oudste der kinderen was 9, het jongste 2 jaar oud. De schipper, een man van middelbaren leef- tijd, was geheel radeloos. Voortdurend moest men hem vasthouden, daar hij anders over boord zou zijn gesprongen. Toen hij later een beetje gekalmeerd was, zeide hij, dat hij het geen vijf minuten langer had kunnen volhouden bij de sloep Aan boord van de //Heerenveen" was de consternatie natuurlijk groot. De boot keerde naar De Lemmer terug, om er den schipper, die in deze plaats familie heeft, aan wal te zetten, en kwam daardoor twee uur te laat hier aan. Ook een visschersboot uit De Lemmer kwam nog te hulp en deed vergeefsche pogingen om den loods te redden, door hem een haak toe te steken en touwen uit te gooien. Door vermoeienis overmand moest de onge lukkige echter loslaten en zonk in de diepte weg. De loods, De Vries, was te Kampen woon- achtig. Hij vyerd door den schipper zeer geprezen. Omtrent de oorzaak van de ramp valt nog niets met beslistheid te verklaren. De schipper verkeerde nog te zeer onder den indruk van het voorgevallene, dan dat men hem met vragen lastig kan vallen. Of de lijken der slachtotfers reeds gevonden zijn, is onbekend. Aan boord van de //Heerenveen" zag men 'tlijk van een der kinderen drijven de hooge zee maakte opvisschen echter onmogelyk. Het moet nogal gespookt hebbeu op de Zuiderzee, en het is mogelijk dat de ramp te wijten vale aan een zoogenaamden vliegenden storm, die de schippe'rs plotseling overvalt en hen als het ware machteloos doet staan. 2000 vermist Het Utr. Dbl. bevat uitvoerige mededeelingen over een geval te Utrecht, betreffende het ver- missen van 2000 uit een aangeteekenden brief, welke eenige maanden geleden vandaar naar Den Haag was verzonden, met waarde-aangifte van 2000. Bij het openen had de geadresseerde (de oud-minister Mr. P. Rink) niets anders daarin gevonden dan een los velletje papier. De justitie stelde een onderzoek in het eerste vermoeden, dat iemand van het posterijenper- soneel den brief had geopend en f 2000 er uit genomen, werd na zorgvuldig onderzoek opge- geven. Vooreerst wijl het gewicht 12 gram SECZEKSCHE C01IRA5T ||H lilutl veraclsijnt llaandaK-, Woenndag. en l'rijdagavund, nit|(ezonderd op feesldagen. T»»J dB firina J» fjllt IB K IlIHE <e Ter leuieo. b'J'l ■mil acnA ~7T De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere ondernemers van voor het pnbliek toegankelijke bedrijven, dat van af heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, den 21 April 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1