Gemengde berichten. Ds. Sehouten, predikant bij de Geref. kerk B te Bolaes is alhier als zoodanig be- roepen. - Heden werd alhier voor de eerste maal een voorjaarsveemarkt gehouden. De aanvoer was niet grootslechts een 30 stuks koornvee was ter markt gebracht. 00r een beroep als predikant bp de Geref. kerk A alhier is door den kerkeraad het volgende alphabetisch tweetal opgemaakt Ds. De Boer van Grijpskerk (Groningen) en Ds. Lammertsma van Tholen. Koowaclit. Zondagnamiddag had ten huize van A. van Hove alhiter de gewone jaarlijksche vergadering plaats van de Cooperatieve Boeren- leenbank. Een groot aantal leden waren tegen woordig. De kassier gaf lezing van een uitge- breid verslag over de werkzaamheden der Bank in het vorig jaar. Daaruit bleek, dat de Bank tegenwoordig telt 105 leden. Op 1 Januari 1909 bedroeg het spaargeld 27615,81, aan voorschotten waren verstrekt 30825,59. Bij deCentrale Bank te Utrecht wasgeleend 4269,37. De winst bedroeg f 44,34, welke in het reserve- tonds gestort werd, dat daardoor steeg tot 257,83. 8 De rekening en balans over 1908 werd door den kassier aangeboden. Een commissie van dne leden bestaande uit de heeren Ph. Baert, P. L. Kips en P. F. de Roover werden benoemd voor het nazien der rekening. Deze commissie adviseerde na onderzoek de rekening goed te keuren. Daarna werd de rekening met alge- meene stem men geedgekeurd. Daarna kwam aan de orde herziening van het huishoudelijk reglement. De verschillende ar- tikelen werden besproken en daarna in stemming gebracht. De rente der spaargelden werd vast- gesteld op 3'/2 percent, die der voorschotten op 41/2 percent. De heer A. de Dauw werd her- kozen als bestuurslid en de heer C. Dierick als lid van den Raad van Toezicht. Oostburg. Vanwege de stoomtrammaat- schappij Breskens Maldeghem zijn opmetingen gedaan voor den aanleg van een zijlijn van Oostburg naar Zuidzande en Cadzand. Het voornemen bestaat deze lijn nog dit jaar aan te leggen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Reclitbauk te Middelburg. Jachtovertreding. Voor bovengenoemde rechtbank werd Vrijdag behandeld de zaak van J. F. K., 43 jaar, agent bij den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, te Ter Neuzen, die door den kantonrechter aldaar wegens jachtovertreding was veroordeeld tot twee geldboeten, elk van f 10, subs. 4 dagen hechtenis, tegen welk von- nis beklaagde appel had aangeteekend. In deze zaak waren 5 getuigen gedagvaard. Als verdediger trad op Mr. P. Dieleman. Getuige C. Klaassen, inspecteur van politie te Ter Neuzen, surveilleerde 1 Januari jl. bij de Oosthaven, hoorde een schot, zag een vlucht rogels opvliegen en klom toen den dijk op. Hij zag toen op het water een bootje, waarin gezeten waren twee bestellers van den stoom bootdienst en beklaagde. Getuige gelastte beklaagde naar den wal te komen, waaraan deze echter niet voldeed. Daarop vroeg hij een der bestellers naar den wal te roeien, wat beklaagde, naar gebleken is, Verbood. Beklaagde erkende, desgevraagd, geschoten te hebben, echter niet op waterwild. Hij Ioste het schot met een soort buks, op het water. Daar bij was het, volgens beklaagde mistig, waardoor het hem niet mogelijk was de slik- ken te zien. Getuige Klaassen deelde nog mede, door den kantonrechter gemachtigd te zijn te ver- klaren, dat deze ook reeds eenmaal beklaagde had gesnapt, toen hp bezig was met schieten. Getuige A. J. van Minnen, een der bestellers, die in het bootje zat, hoorde het schot vallen en zag toen dat de beklaagde het geweer met de kolf op de knie liet rusten. De loop was gericht in de richting van de slikken. Op een vraag van den officier van justitie Mr. J. J. Carsten, zeide getuige dat beklaagde hem gelast had den misthoorn te nemen en met hem mee naar buiten te gaan. Getuige De Pauw, die ook in 't bootje zat, had, toen het schot gevallen was, de vogels zien vliegen. Hp wist echter niet of ze van de slikken opvlogen. Verder verklaarde hij niet gezien te hebben dat beklaagde schootwel keek hij ora toen het schot gevallen was, en zag toen beklaagde met het geweer zitten. De volgende getuige, F. de Blaaij, was door den verdediger gedagvaard in verband met de geruchten omtrent het uitoefenen van pressie door beklaagde op de getuigen Van Minuen en De Pauw. Beklaagde had zich door die praatjes belee- digd gevoeld en nu De Blaaij laten dagvaarden. Deze moet gehoord hebben dat beklaagde tegen bedoelde getuigen gezegd heeft//Spreekt de waarheid, liegt er niet om want de zaak is veel te klein en dat zou je je brood kunnen kosten." Getuige verklaarde dit gehoord te hebben. De laatste getuige, ter ontlasting, J. Wes- terbeeke, had, toen de zitting van het kan- tongerecht te Ter Neuzen, waarin K. terecht- stond, was afgeloopen, een gesprek aangehoord tusschen beklaagde en Van Minnen. Beklaagde zeide dat het nog al gespannen had en voegde er tevens aan toe, dat de ge tuigen als't. ware gedwongen werden onwaarlieid te spreken. Beklaagde verwijderde zich. Van Minnen zeide het laatste eveneens tegen getuige en voegde er -nog aan toe dat beklaagde er bij hem meer- malen op aangedrongen had de waarheid te spreken. Beklaagde, nog eens gehoord, verklaarde niet op waterwild geschoten te hebben, louter en alleen in 't wilde weg. Hij had niet de minste bedoeling op vogels te schieten. De president trok de waarheid van deze ver- klaring in twijfel. De ambtenaar van het O. M. achtte de ver- klaring van beklaagde, zonder doel te hebben geschoten, niet aannemelijk. Verder heeft niemand beklaagde zien schieteri. Beklaagde is ten laste gelegd het schieten op waterwild. Nu hebben twee getuigen verklaard dat zij zeemeeuwen hebben zien opvliegen. Deze vogels worden niet gerekend te behooren tot waterwild. In verband met deze verklaringen en die van de andere getuigen achtte de ambtenaar van het O. M. het ten laste gelegdehet schieten op waterwild, niet bewezen. Verder meende hij, wegens een onjuistheid, vernietiging te moeten vragen van het vonnis van den kantonrechter. Ten slotte requireerde hij vrijspraak van beklaagde. De verdediger, zich refereerende aan het requisitoir van den officier van justitie, hield nog een kort pleidooi waarin hij wees op de z. i. tegenstrijdige verklaringen, door enkele getuigen afgelegd. Ook trachtte hij aannemelijk te maken het beweren van beklaagde, dat hij zonder doel schoot. Deze is een goed scherpsch utter, zoodat het z, i. zeer te begrijpen is, dat hij op Nieuw- jaarsdag de lust gevoelde eens te gaan schieten. Pleiter verklaarde met vertrouwen de nit- spraak van de rechtbank tegemoet te zien. Uitspraak 23 April a. s. (Midd. Ct.) Groote plannen. In de laatste zitting van den Rotterdamschen Raad hebben Burg, en Weth. den Raad voorgesteld hen te machtigen het noodige te verrichten tot het verkrijgen van een wet tot onteigening van alle perceelen ten zuiden van de Doelen, begrensd door de Cool- vest, het gedempte Doel water, Haagsche Veer, Raamstraat, Zandstraat en Hofstraat, ten einde op dezen grond te stichten een nieuw Stadhuis en een Post- en Telegraafkantoor met het Iront naar de Coolvest, welke gedempt zal worden. De perceelen aan de Raamstraat maken hoofd- zakelijk deel uit van de z. g. Jodenbuurt. Circa 10.000 ingezetenen wonen daar in stegen en sloppen op en naast elkander, terwijl de nabijzijnde Zandstraat berucht is door hare danshuizen en kroegen. Voor deze bevolking zal het moeilijk zijn zich in andere deelen der stad te vestigen maar de beschaving zal er bij winnen. Het tweede plan zal even kostbaar zijn. Het oude Stadhuis aan de Hoogstraat zal nl. worden afgebroken, terwijl de tegenoverliggende huizen aan de Hoogstraat en Steiger worden onteigend, eveneens afgebroken om te dienen voor een breeden verkeersweg van Beursplein naar Boter- sloot. In ruil voor den grond van het Postkantoo zal de gemeente krijgen het tegenwoordige Post- en Telegraafkantoor aan het Beursplein, hetwelk misschien tot Museum zal dienen of verzinken in den Noordblaak, waardoor het Beursplein grooter wordt. Dan rest nog over de Keizerstraat, die ook meer verbreed moet worden. Andere gemeenten zouden nog denken aan den rouwkoop van perceelen op het einde der Hoogstraat gekocht voor een nieuw stadhuis Rotterdam staat evenwel bij kapitalisten goed aangeschreven. Een leening van een milliarc is licht voor dit doel uit te schrijven. De politie te 's Gravenhage heeft ge- arresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld iemand, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bij art. 247 Wetboek van Strafrecht. De aangehoudene was met een 19jarig en een 15jarig meisje uit rijden gegaan, bad met beiden verschillende koffiehuizen bezocht, met het gevolg dat de beide meisjes beschonken werden. De 19jarige werd door den man in het Haagsche Bosch achtergelaten, waarna hij zich met de jongste naar een verdacht huis begaf. Een politieagent trof het oudste meisje 's nachts slapende aan op de plaats, waar zij was achtergelaten, nam haar mee naar het politiebureau en zoo kwam alles uit. Toen de ambtenaar van den waterstaat H. te Doornenburg Donderdagmiddag met zijn ar- beiders op de Waal voer, viel het op dat de roeiboot zoo zwaar trokbij onderzoek bleek toen, dat aet lijk van een 14jarig meisje, dat verleden Woensdag verdronk, aan het roer vast zat. Een winkelier in Nieuwolda ontving uit Kalamazoo (Noord-Amerika) een brief van een vrouw, die hem verzocht haar zijn adres te zenden. Zij wenschte een oude schuld, groot /ll, voor haar vertrek naar Amerika bij den winkelier gemaakt, te voldoen. De man was de geheele zaak reeds vergeten en had al de streep door de schuld gehaald. Donderdagmiddag is er brand uitgebroken in den polder de Muggenwaard bij Werkendam in het vroegere huis van den pachter, waar thans de knecht woont. Terwijl diens vrouw zich even verwijderde, trok een tweejarig kind het bran- dende petroleumtoestel om. Alles stond in een oogenblik in lichte laaie. De moeder redde zich en haar kind dwars door de vlammen heen. Aan blusschen viel niet te denken. Eenig huis- raad werd nog buiten gebracht en het vee werd behouden. Alles was tegen brandschade ver- zekerd. Schipper R., van het graanschip//Toeval- ligheid", liggende in de Maas bij het Maasstation te Rotterdam ontdekte Vrijdagnacht onraad aan boord en zag drie kerels wegvluchten in een roeiboot. Met een jachtgeweer loste hij drie schoten op de nachtelijke indringers, en twee der mannen, bekenden van de politie, werden door hagelkorrels ernstig getroffen. Een had een schot in de borst en een in de kin gekregen de ander was aan den elleboog getroffen. De toestand van den eersten is vrij ernstig en beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. De derde werd later in arrest gesteld. In het gangboord van het graauscbip waren reeds 13 zakken met rogge door de dieven ge- vuld, verder werden er nog twee leege zakken en een ernmer gevonden. In een vergadering der kiesvereeniging te Ommelanderwijk. gemeente Veendam, was aan de orde het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad. Algemeen was men van oordeel, dat een dokter geen lid van den raad moest zijn, ^aangezieu men de verstrooidheid der doktoren niet moest bevorderen, waarmee menschenlevens in gevaar konden komen." Voor de rechtbank te Antwerpen werd Donderdag een eigenaardig geval behandeld. Een heer had tijdens de Carnavaldagen een liefje aan de hand gekregen dat hem zoo liefelijk behandelde dat hjj eenige oogenblikken later zijn portefeuille kwijt was. Hij slaagde er echter in het liefje te achterhalen en toen zij op het politiebureau onderzocht werd, bleek het tot ieders verwondering dat het een jongen was in meisjeskleeren. Dit vrouwelijke jongmensch is nu tot 2 jaar gevaugenis veroordeeld, met onmiddellijke aanhouding. Hij was al meer veroordeeld. Een verdwenen luchtreiziger. Men ver- keert in ongerustheid over het lot van den luchtreiziger Bellamy, die met de //Daily Chronicle" te Londen opsteeg en van wien sedert niets is vernomen. De Engelsche oorlog- schepen op de Noordzee en de kustwacht hebben bevel gekregen oplettend uit te kijken. Men vreest, dat Bellamy in de Noordzee is neerge- komen, en de kans, dat hij door een schip zou zijn opgepikt, wordt steeds geringer. Maan- dag der vorige week toch is hij opgestegen, en de schepen die toen passeerden, hebben rueest hun havens reeds bereikt. Mogeljjk is nog dat de ballon in de moerassen nabij het eiland Sheppey neer gedaald is en dat Bellamy daar zonder hulp gewond ligt. Graancrisis. Ook in kringen, waar men gewoonlijk niet let op de gebeurtemssen in den graanhandel, dringt het nu door, dat het op de graanmarkt sterk gist. De bakkers in Belgie hebben reeds het brood een cent per kilo opgeslagen. De prijs van het graan is sedert November stijgend, en in de laatste dagen is de ongeiust- heid op de markt nog grooter geworden eener- zijds door de speculates van een financieele g'roep te Chicago, aan wiens hoofd de heer Patten staat, die enorme voorraden heeft opge- kocht en anderzijds door een tekort op de Argentijnsche markt. Een goede mop. De heer Adolphe R klerk bij een architect te i'arijs, houdt ei van, zijn medemenschen te verrassen met het produceeren van uien, die vaak van een zeer slechten srnaak zijn zijn laatste mop kon hem weleens leelijk opbreken. Adolphe was jarig en er had een familie dineetje plaats. Aan 't dessert stond mevrouw R. elegant op en reikte haar man een etui over, waarin een verrukkelijk gouden horloge, dat de maankwartieren, de dagen, de uren en vijfde seconden aangaf. De tatelronde zat paf in jaloersche verbazing. Maar Adolphe R. nam het woord Je hebt er, die sabels, bajonetten of naalden inslikken Ik eet horloges En met een snel gebaar liet hij het koste- lijke stuk verdwijnen, welk doen beantwoord werd door een merg en been doorsnijdende gil mevrouw R. was in zwijm gevallen. Men haalt een dokter. Het gansche huis is in opschudding. Kaas, pudding, sinaasappelen, koffie en pousjes worden in den steek gelaten. De arts dient azijn en zout toe. Men verhaalt hem de aanleiding van het flauw vallen. De arts wordt wit.. Maar dat is buitengewoon ernstig, zegt hij tot den horlogeslikker. Daar kunt u aan dood gaan En de man der wetenschap beveelt den on- voorzichtige onmiddellijk naar een vlak bij ge- legen ziekenhuis te brengen. Daar vergaderden zich dokters, oppassers, assistenten voor zjjn bed, met rimpelig voor- lioofd en peinzende gelaten. Ten slotte, na zwaar geconsulteer, besluit men oyer te gaan tot operatie. Maar op 't oogenblik, dat het vlijmscherpe lancet te voorschijn worrit gehaald, zegt mjjnheer Adolphe met vriendelijken glim- lach, terwijl hij het horloge te voorschijn haalt Ik had 't verstopt. Een goede mop, nietwaar De dokters vonden de mop niet goed en zij willen den simulant aanklagen. Vervalschte foankbiljetten, De Belgische Nationale Bank heeft een be- richt rondgezonden, om het publiek te waai- schuwen tegen een nieuwsoortige vervalsching van bankbriefjes. De vervalschers gaan op de volgende wqze te werk Zij snijden van een briefje van duizend francs een reepje van een centimeter in de breedte dat eerste briefje is dus een centimeter tekort. Van een tweede briefje snijden zij een reepje van twee centimers en plakken het eerste reepje van een centimer aan de rest van bet tweede biljet; van een derde briefje snijden zij een reepje van drie centimeters en plakken er dan dat aan van twee centimeters enz., op die ruanier winnen zij telkens een centimeter en na op die wijze twintig briefjes behandeld te hebben zijn zij in 't bezit van een een en twintigste zij hebben dus een briefje gewonnen. Dat bedrog is echter gemakkelijk te^ ontdek- ken als men een weinig opletbij particulieren zou het moeilijk zijn zulk een briefje uit te geven, maar het is wat anders in de bauken waar heele pakjes bankbiljetten in eens in be- taling worden gegeven. De bedienden zullen natuurlijk nu weer de biljetten een voor een moeten nazien. 't Zal voldoende zijn om hen te doen opletten tegen verder bedrog. De heer De Lantsheere, bestuurder der Na tionale Bank, over de kwestie dier vervalschte briefjes ondervraagd, heeft gezegd dat de bank die briefjes niet zal uitbetalen. Ze zijn alien vervalscbt, zeide de heer De Lantsheere, dus geen enkel heeft nog waarde. Het Hand. v. Antw. komt tegen dezeopvat- ting op, daar dan de bank telkens het bedrag van 20 dergeljjke biljetten zou winnen ten na- deele van particulieren. Het blad geeft in overweging op ieder zoodanig behandeld biljet het een en twintigste deel van 20,000 trcs. af te trekken en het dus te betalen met 952,38 frcs. Sedert jaren woonde op een zolderkamer der Jolystraat te Brussel een 70jarige grijsaard die in de diepste ellende scheen te verkeeien. Hij vertelde dat hij moest leven van hetgeen hem geschonken werd door zijn kinderen. De man was sedert twee dagen niet meer gezien geworden, en de voornaamste huurder ging toen op zijne deur aankloppen. Daar er geen antwoord kwam, deed luj de deur openbreken. De ouderling lag op een armzalig bed uitgestrekthij gaf maar wemig teeken van leven meer, en moest opmiddellfjk naar het gemeentegasthuis gedragen worden. De politie deed een huiszoeking in de kamer en vond er in een bloemzak 104 kilo's nikkel- stukjes, papieren die eene storting in de bank van 1700 frank aanduidden, eene som van ver- scheidene duizend frank in bankbriefjes en tal- rijke obligaties. De politie heeft deze som in verzekerde be waring gebracht. De toestand van den ouder ling is onrustwekkend. Het boogschieten is tegenwoordig aan de orde van de dag bij de Brusselsche straatjongens. Dit spel wordt zoowel in de straten als op de onbebonwde gronden gespeeld, en als doel der knapen dienen de voorbijgangers en raeest de kolossale hoeden der dames. Dinsdag nammdag mikte een knaap op de Gemeenteplaats te Elsene, naar den hoed eener dame en de pyl trot haar op het voorhoofd. De vrouw viel bewusteloos neer en voorbijgangers moesten haar nasi e commissariaat dragen, waar een geneesheer haar kwam verzorgen. Vervolgens werd het slacht- ofier per rijtuig naar hare woning gevoeid.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2