A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 5290. Dinsdag; 20 April 1909. 49e Jaargang. Lokken van werklieden naar Duitschland. BEVOLKINGSREGISTERS. Buitenland. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,321/s en yoor het overige Baitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoen No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. i De omwenteling in Turkije. Te Konstantinopel heerscbte Vrjjdag rust. De zaken, die dea vorigen dag nog stagnatie ondervonden, waren weer levendiger. De selam- lik, het Vrijdagsche gebed, werd door den Sultan in de moskee verricht. De Sultan werd luide toegejuicht. In de moskee deed een priester een gebed, waarbij hij den zegen over den sultan, bet sjeriat, de Grondwet en het welzijn van het land inriep. De Sultan gaf in een audientie aan zijn Ministers de plechtige verzekering dat hij de Grondwet zal handhaven. Het bericht van den moord op Ali Naki bey, bevelhebber van den kruiser //Assari-Tewfik," wordt bevestigd. Toen hij bevel gaf de kanonnen op het sultanspaleis te richten en te schieten, weigerden de mutrozen 't bevel op te volgen. Zij grepen den kommandant en sleepten hem naar Yildiz. De Sultan kwara voor't venster. De matrozen vertelden hem 't geval en hij gaf bevel den gevangene naar de wacbt te brengen, waar hij, volgens het sjeriat-recht, ter dood veroordeeld zou worden. Tegelijkertijd hief de Sultan in een opwelling van medelijden, de handen omhoog. De soldaten beschouwden dit als 't sein voor de terdoodbrenging en maakten den officier met bajonetsteken af. Het ijjk werd aan een boom bij de moskee opgehangen. De Sultan moet van het balkon af het gruwe- lijke schouwspel schreiende hebben aangezien. De officieren van de vloot zyn alien jong- Turksch gezind. Zij zullen ontwapend worden. Jong-Turksche ambtenaren hebben hun posten in den steek gelaten. De toestand te Saloniki. De berichten uit Saloniki, de zetel van het jong-Turksche comite, luiden niet geruststellend. Het comite is ijverig in de weer om de ge- moederen tegen de nieuwe regeering op te zetten. In vliegende blaadjes wordt de afzetting van den Sultan geeischt en de republiek uit- geroepen. Het plan om met de trouwgebleven troepen naar Konstantinopel op te rukken, is reeds ten deele uitgevoerd. Er zijn reeds bataljons ep weg naar de hoofdstad. Er zijn maatregelen genomen om spoedig 40 bataljons samen te trekken. Het centrale comite der jong-Turken zond een krachtig gesteld ultimatum naar het paleis. Te Saloniki heerscht levendige veront- waardiging over den staatsgreep in de hoofdstad. Dit alle groote steden in Macedonia en Albanie komen berichten, dat men het nieuwe kabinet niet erkentmen is gereed krachtige maatregelen te nemen en op Konstantinopel aan te rukken. Naar verluidt stelt Opper- Albanie 20,000 man ter beschikking van de leiders der beweging. Te Saloniki komen de vrijwilligers van alle kanten opdagen, 30,000 zijn er in Macedonie vereenigd. De jong-Turken schijnen dus werkelijk van plan hun mannetjes te verzamelen om te Konstanti nopel de wet te gaan voorschrijven. Dan loopt 't uit op een burgeroorlog. Dit Konstantinopel zijn geestelijken naar Macedonie vertrokken, om ook daar een reaktio- naire beweging in 't leven te roepen. Van den binnenlandschen toestand is overigens nog weinig bekend. Het 2e legerkorps zou al niet meer aan de zijde der jong-Turken staan, want op t bevel van 't comite dat het legercorps te Adrianopel tegen de hoofdstad zou oprukken, antwoordde de bevelhebber dat zulks onmogelijk was, met 't oog op de twijfelachtige houding dier troepen. De wederopleving van den Muzelmanschen godsdienstzin gaat steeds vergezeld door moorden op Armeniers. Te Adana en Mersina, twee steden in Klein- Azie, zijn de Mohammedanen weer losgetrokken op de Christen-bevolking. Een groot aantal Armeniers werd gedood. De troepen waren niet in staat de moordpartij te voorkomen. De consuls te Adana hebben dringend om de hulp van oorlogsschepen geseind. Een interventie van mogendheden zou te wachten zjjn, omdat men een oog in t zeil wenscht te houden voor de komende ge- beurtenissen. Volgens de /Liberie" zal Frankrijk een af- deeling kruisers naar de Turksche wateren zenden, ter beschikking van de gezanten. Twee gepantserde kruisers zouden uit Toulon ver- trekken. De uitzending van Oostenrijksche schepen wordt tegengesproken, een vereenigde vlootbetooging te Stamboel staat niet op 't program. De nieuwe regeering heeft aan de Engelsche regeering verklaard plan te hebben dezelfde buitenlandsche politiek te blijven voeren. Wat 't binnenland aangaat, zullen de constitutioneele instellingen ontwikkeld, vrede en orde gehand- haafd worden, alle onlusten zullen door strenge toepassing van de wet onderdrukt worden bij het parlement zullen wetgevende maatregelen tot herstel van de financien en hervorming van verschillende takken van bestuur worden in- gediend. De vereeniging van oelemas heeft tot de Kamer en de natie een proclamatie gericht, waarin gezegd wordt dat het grondwetteljjk regeeringsstelsel geen inbreuk maakt op het sjeriat. De oelemas en de natie stellen ten voile vertrouwen in de volksvertegenwoordigers, met uitzondering van de vluchtelingen, die als landverraders worden beschouwd. Boelgarije zal geen profijt trekken van de troebelen in Turkije, maar een vredelievende houding blijven aannemen. De bladen te Sofia vallen de regeering heftig aan, omdat zij geen plan heeft op een gunstig oogenblik Turkije den oorlog te verklaren. De mogendheden beijveren zich sterk om de geschillen tusschen Turkije en Boelgarije opge- lost en Boelgarije als koninkrijk erkend te krjjgen. De raad van deinterparlementaireunie, Vrjjdag- middag in het Senaatsgebouw te Brussel bijeen- gekomen, heeft besloten Brussel in plaats van 's Gravenhage tot zetel te kiezen. Het besluit werd voorloopig genomen. Deinterparlementaire raad heeft tot vast secretaris aangewezen Lange, secretaris van het Nobelcomite te Ohristiania, die te Brussel zal verblijf houden. De benoeming geschiedde op verzoek van de Engelsche groep. Belgie, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Nederland, Zweden, Oostenrijk-Hongarije en Roemenie zijn door een twintigtal afgevaardigden vertegenwoordigd. Verschillende mogendheden hebben ook hun aandeel in de vorming van bet conferentiekapitaal vastgesteld. Duitschland draagt 1750 gulden bij, Oostenrijk 1500, Hongarije 1500, Belgie 1000, Denemarken 500, Frankrijk 3500,Engeland 3500, Nederland 1000, Zwitserland 500, de Vereenigde Staten 7500. De andere mogend heden hebben nog geen bedrag vastgesteld. Ons land was vertegenwoordigd door de heeren Tydeman, lid der Tweede Kamer, en Van der Does de Willebois, lid der Eerste Kamer. De Nationale Oranjebond //Wat ook vail', trouw staat pal", die het initiatief heeft ge nomen om na de heugelijke gebeurtenis eene gedenkplaat te doen verschijnen, waarschuwt dat anderen op unfaire wijze misbruik maken van den naam van haar blad ^De Oranjevaan", voor het aanbieden van een minderwaardige, niet eens speciaal voor deze gelegenheid ver- vaardigde plaat. Op de proefexemplaren van den Bond staat Ditgave De Oranjevaan, Maandblad van den Nat. Oranjebond". TER NEUZEN, 19 April 1909. De 33ste jaardag van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden werd heden alhier herdacht door het uitsteken der nationale vlag van de openbare en een groot aantal particuliere ge- bouwen. De verwachting van velen, dat het dundoek heden ook ter eere eener andere ge beurtenis zou wapperen, is tot hiertoe nog niet vervuld. Voor de vacante betrekking van politie- agent alhier hebben zich 18 sollicitanten aan- gemeld. Naar wij vernemen is de boordvoorziening van het kanaal van Walcheren, 24 Maart j.i. aanbesteed, gegund aan den heer J. deBreeFz. alhier, opvolger van den minsten inschrijver. De vrjjzinnige kiesvereeniging te Oostburg heeft in de gisteren gehouden vergadering met 58 van de 73 stemmen, waaronder 7 bianco, tot candidaat voor de Tweede Kamer in het district Oostburg gesteld de heer G. A. Vorster- man van Oyen te Aardenburg, die zich bereid verklaard heeft deze candidatuur te aanvaarden. Door de Vrijzinnige Centrale Kiesvereeni ging in het district Goes is, ter voorziening in de vacature in de Provinciale Staten, ontstaan door het overlijden van den heer De Boer, gekozen de heer Walter Kakebeeke. Tot candidaat voor de Provinciale Staten in de vacature-De Boer is door Roomsch Katholieken en Anti-revolutionairen te Goes gesteld, de heer Mr. J. Stieger, advocaat en procureur aldaar. Blijkens resolutie van den Minister van Financien wordt Sas van Gent gerangschikt onder de geraeenten waar particulier entrepot voor ruwe suiker kan worden opgericht. Aan de N. V. werf //Zeeland" te Hansweert is opgedragen de levering van een stalen sleep- kaan, met een draagvermogen van pi. m. 780 ton, voor rekening van den heer Heinrich Schulz te Miltenberg a/d Main. Op de Schelde is de volgende wijziging in de betonning aangebracht a. het roode drijfbaken No. 48 iiivervangen door eene roode lichtboei, gemerkt No. 48 toonende een rood schitterlicht, elke 10 sec. zichtbaar gedurende 7 sec.ligging ongeveer 51° 20' 9" N.b. en 0° 36' 55" W.l. (4° 16' 9" O.l. van Greenwich) b. de zwarte stOmpe ton No. 57 is vervangen door eene zwarte lichtboei, gemerkt No. 57, toonende een wit schitterlicht elke 10 sec. zichtbaar gedurende 7 sec.; ligging ongeveer: 51° 18' 10" N.b. en 0U 36' 8" W.l. (4° 16' 56" O.l. van Greenwich) c. de zwarte stompe ton No. 61 is vervangen door eene zwarte lichtboei, gemerkt No. 61, toonende een wit schitterlicht, elke 10 sec. zichtbaar gedurende 7 sec.liggingongeveer 51° 15' 47" N.b. en 0° 35' 8" W.l. (49 17' 56" O.l. van Greenwich.) JEen wedstrijd met woordenwisseling geeindigd. Door de voetbalvereeniging ,/Volharding" te Vlissingen zijn, ter herdenking van haar vijfjarig bestaan, serie-wedstrijden uitgeschreven. Tot de eerste ronde van die wedstrijden waren alleen toegelaten E. M. M. I van Vlissingen en Olympia 1 van Middelburg, terwijl als prijs was uitgeloofd een zilveren medaille. Tevens was voor ieder der spelers van het overwinnend elftal een bronzen kruis beschikbaar gesteld. Besloten was dat de beide clubs tweemaal tegen elkaar moesten spelen, eenmaal te Middel burg en eenmaal te Vlissingen. Zondag 11 April had de eerste wedstrijd plaats te Middelburg. Deze werd gewonnen door Olympia met 10. Gisteren (Zondag) speelden de clubs te Vlissingen. Nadat voor de rust alleen E. M. M. een doelpunt had gemaakt, maakt Olympia even na de rust een punt. Daar de spelers van E. M. M. meenden dat dit punt niet geldig was, ontstond hevige woordenwisseling, waarop de Middelburgers weigerden verder te spelen en deze dus waarschijnlijkmet 6 0 hebben verloren. Aan E. M. M. zal dus wel de medaille en de kruisjes worden toegekend. Axel, 19 April. Op Zondag 25 April a.s. des n.m. 2 uur zal Ds. R. van de Ramp, predi- kant bij de Geref. kerk B alhier, zijn afscheids- rede houden. TER SEE/iESSCBE COERMT. Bit bind versebljnt Hlnandag-, Woenndnic. en Vrijdagavond, aitgeionderd op Fee.tdaKpn. bij de Flrma B*. J. VAX 1>K SUBK «e Ter Xeuzen. De Bargemeester van TER NEUZEN gezien decircu- laires van den heer Commissarig der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waarnit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door deberichtenin denieuws- bladen of door daartoe uitgezonden agenten, goms met vergtrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitsch land ten belioeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, mpakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden ig, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan ofzelf of door tusechenkomgtvan den Burgemeester hunner woonplaatg zich te wenden tot den Nederlandgchen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 17 April 1909. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op het Koninblijk besluit van den 27 Juli 1887 (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters, bepalende ondermeer het volgende Artikel 2. Zij die uit eene Nederlandsche kolonie, eene over- zeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaatg overbrengen in eene gemeente binnen het Rijk, doen hiervan eene verklaring aan het gemeentebestuur, vergezeld van het gebruikelijbe getuigschrift voor hen die uit de kolonien of bezittingen, van een paspoork of reis- of verblijfpas of andere door de politie deugde- lijke erkende bewijsetukken voor heh die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ££ne maand na hun aankomst in de gemeente. Art. 3. De kenniggeving in het vorige artikel vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de bevolkings registers te worden ingeschreven. Art. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaatg binnen het Rijk verlaten om die over te brengen naar eene Neder landsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente, welke zij verlaten. Art. 5. Zij die hunne werkelijke woonplaatg uit eene ge meente van het Rijk naar eene andere gemeente overbrengen, doen hiervan eerie verklaring aan het bestuur der gemeente, die zij verlaten en waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven met opgaaf der gemeente, waar zij wenschen zich te vestigen. Zij ontvangen een bosteloos vgetuigschrift van ver- andering van werkelijke woonplaats." Art. 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woonplaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen £ene maand na hunne aankomst eene verklaring aan het gemeentebe stuur, met overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel vermeld. Art. 7. ^oofd van een liuisgezin geeft uiterlijk binnen eene maand kennis aan het gemeentebestuur van ieder lid dat in het liuisgezin wordt opgenomen, of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kenniggeving geldt art. 3. Dezelfde kenniggeving geschiedt floor afzonderlijk levende pereonen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichteneninrichtingen, niet staande onder bestuur of toezicht van hetopenbaar gezag, waar personen, onder eenig bestuur samen wonen, geven maandelijks aan het gemeentebestuur kennis,van alle personen, die in de samenwoniug zijn opgenomen of daarvan zijn nitgetreden. De verplichting vervalt, wanneer laugs een anderen weg de vereischte kenniggeving voor het bevolkingsre gister gedaan is. Art. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de bevolkingsregisters in te vullen. Art. 9. irp2Vefiret'in^ f'ei bepalingen van dit besluit wordt V rll met hechtenis van ten hoogste veertien daqen ol geldboete van ten hoogste honderd gulden. Maken de ingezetenen op het vorenstaande opmerk zaam met dringende aanbeveling om de daarin vervatte verplichtingen stipt na te komen, teneinde zich voor de toepassing der bedreigde straffen te vrijwaren. Gedaan te Ter Neuzen, den 17 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1