A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VEEMARKT vao Zeeowscti-Beigiselie Paapilco No. 5289. Zaterdag 17 April 1909. Bekendmaking\ MARKT Gemengde berichten. 499 Jaar^ang. AXEL. Maandag- den 19 April a. s. eene PAARDENMARKT Buitenland. ABONNEMENT: Per drie niaanden binnen Ter Nenzen j 1,Franco per post: oor Nederiand f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/s en voor bet overige Buitenland f 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ZEM^STIE] IBILAJD. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de ouders of verzorgers, die hunne kinderen of pupilleD op 3 Mei a. s. op de openbare lagere school alhier wenschen te zenden, zich daartoe tot en met 30 dezer bij het hoofd dpr school kunnen aanmelden. Kinderen, die in den loop van dit jaar zes jaren oud zijn of worden, worden toegelaten. Hoek, den 5 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TE Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op eene VEEMARKT zal worden gehouden, aan- vang nemende des voormiddags teniien ure. Axel, den 6 Maart 1909. Burgemeester"en Wethouders voornoemd, J. BUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. t e AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij deze bekend, dat op Oonderdag G RTei a. s., zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags te tlen ure. Axel, 3 April 1990. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De omwenieling in Turkije. Aan degebeurtenissen te Konstantinopel liggen oorzaken van godsdienstigen aard ten grondslag het welslagen van den opstand is hieraan toe te schrijven dat de Turken het doordringen der West-Europeesche begrippen metleedeoogen zagen. De reactie, die op den eersten vrijheids- roes moest volgen, isgekomen In de proclamaties van het nieuwe bewind is herstel van den ouden godsdienst, van de heilige rechten der Muzel- mannen schering en inslag. De jong-Turken schijnen te dier zake wat al te radikaal te werk gegaan te zijn. Maar niet alleen binnenlandsche, ook buitenlandsche invloeden zijn in 't spel ge- weest. le Weenen is men overtuigd dat Enge- land en Rusland krachtig achter de schermen gewerkt hebben aan den val der jong-Turken. Over t algemeen zien de mogendheden liever een innerlijk verdeeld Turkije dan een vast- aaneengesloten rijk dat vermoedelijk zijn eigen belangen in het Oosten zou bevorderen ten koste van de belangen dier mogendheden. Men her- innert zich dat Engeland en Rusland kort voor t uitbreken van de jong-Turksche omwenteling, midden Juli vorig jaar, een gemeenschappelijk program vau hervormingen badden vastgesteid. Toen echter de grondwet in Turkije werd af- gekondigd, moest't Engelsch-Russische program opgeborgen worden, maar 'tschijnt dat in de eerste plaats Engeland de liberale partij in Tur kije met geld steunde om de nationalistische jong-Turken te dwarsboomeu en't aan testuren op decentralisatie. Een in afzonderlijke, zich- zelibesturende staten verdeeld Turkije is voor de Engelsche belangen in het Oosten 't voor- deeligst. Maar de verwachte lange rust-periode in het Turksche rijk schijnt na de tegen-om- wenteliug van heden nog niet aangebroken. Het heeft er meer van dat de Oostersche kwestie in haar oud gevaarlijk stadium is teruggekeerd. Gevaarlijk in zoover dat zjj 'n bedreiging is voor de rust in Europa. Over het verloop van den soldaten-opstand blijven de berichten tegenstrijdig. Vaststaat dat het geheele garnizoen van Konstantinopel tegen de jong-Turken te velde trok. Zij be- legerdea bet parlementsgebouw, hielden de ver- keerswegen van Stamboel naar Pera bezet. De artillerie, wier bouding nog twijfelachtig was, sloot zich bij den opstand aan en betoogde voor het paleis van den Sultan. Deze verscheen aan een venster, sprak hen toe als /rMijne kinderen" en beloofde hun eischen te zullen inwilligen. Hij gebood bun rustig te blijven. Bij de straatgevechten op Dinsdag zijn ruim 100 dooden en gewonden gevalleu. Vele jong- Turksche officieren werden mishandeld, gedood of gewond. Anderen zijn gevangen gezet of houden zich verborgen. Er werden eergister nog gewelddadigheden gepleegd. Wat zal de houding van de overige troepen zijn De soldaten te Saloniki en Monastir, de hoofdzetel der jong-Turken, gaven in Juli 1908 blijk van groote aanhankelijkbeid aan de jong-Turksche beweging. Het 2e legerkorps te Adrianopel heeft zich bij den opstand aange- sloten, terwijl de troepen uit Saloniki gereed staan voor hun jong-Turksche helden in Me bres te springen. De officieren zonden naar het jong- Turksche comite in de hoofdstad bericht dat zij naar Konstantinopel op weg waren. Maar 't nieuwe bewind heeft maatregelen genomen om een bloedige botsing aldaar te voorkomeu. Een oorlogschip is naar Saloniki gezonden om de over zee komende troepen tegen te houden, desnoods met geweld. Voorloopig is de rust hersteld. Gister hadden geen gevechten plaats. De onderdruk- king van de jong-Turken is reeds in vollen gang. Hun bladen /Tannin" en ,/Schoerai- Oemet" verschenen gister niet en hebben waar- schijnlijk geheel de uitgifte gestaakt. Te Adrianopel is het jong-Turksche comite ont- bonden. In de samenstelling van het nieuwe kabinet is al heel spoedig verandering gekomen. Tewfik-pasja werd grootvizier, Edhem-pasja, minister van oorlog, Zia-ecj-din, sjeik-ul-islam. Gister-middag had de installatie plaats. Er was 'n groote menigte op de been. Maar men verwacht dat spoedig de twee popuiaire stnats- lieden Kiamil en Nazim-pasja weer aan't roer zullen komen. Tewfik en Edhem zijn beiden mannen van het ancien-regime, de eerste was Minister van Buitenlandsche Zaken, de ander was opper- bevelhebber van het leger tijdens deu oorlog met Griekenland. Het //Ber. Tagebl." heeft van een attache aan het Turksche gezantschap vernomen dat het geen omwenteling, maar slechts een oproer geldt De troepen uit Adrianopel en de marine zullen de jong-Turken trouw blijven en een bloedige bestraffing van de opstandelingen is te voorzien. Te Konstantinopel is zeer strenge censuur ingesteld. Verschillende berichtgevers te Konstantinopel zijn 't er over eens dat de liberalen door de reactionairen op sleeptouw zijn genomen. De redactie wordt steeds machtiger. In de Kamer waren eergister slechts 60 afgevaardigden aanwezig. Israael Kemal, een der leiders der liberale Unie, werd tot voor- zitter gekozen. Achmed Riza en andere leden van het jong-Turksche comite zijn gevlucht. Onder de slachtoffers van den opstand is Nazim-bey, Minister van Justitie, die bij ver- gissing werd doodgeschoten, daar men hem aanzag voor Ali Riza, den Oorlogsminister uit het oude^ kabinet. Voorts Sadik-pasja en tal van jong-Turksche officieren en soldaten. De Minister van Marine werd gewond. BOELGERIJE tracht van de troebelen in Turkije te profiteeren door zijn onaf hankelijkheid erkend te krijgen buiten Turkije om. De Boelgaarsche regeering zou. om haar eisch kracht bij te zetten, wederom bevel hebben gegeven het leger op voet van oorlog te brengen. TER NEUZEN, 16 April 1909. In de week van 7 tot en met 13 April 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 10 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te St. Annaland, 1 te Eede, 1 te Hoofdplaat, 1 te Kruiningen, 2 te Middel- burg, 3 te Vlissingen en 1 te Wolphaartsdijk 12 van diphtheritis, waarvan 4 te Kerkwerve, 3 te Ter Neuzen, 1 te Stoppeldijk, 1 te Vlissingen en 3 te Zierikzee. Volgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen is de betonniug van het Nauw van Bath als volgt gewijzigd a. de roode lichtboei No. 33 is verlegd op ongeveer51° 22' 58" N.b. en 0,J 43 21 W.I. (4° 9',7 O.l. van Greenwich); b. de zwarte lichtboei No. 43 is verlegd op ongeveer 51° 23' 21" N.b. en 0° 42 56 W.l. (4° 10',1 O.l. van Greenwich) c. de roode lichtboei No. 38 i3 nu genummerd No. 37 en verlegd op ongeveer: 51° 23' 47" N.b. en 0° 41' 32" W.l. (4° 11', 5 O.l. van Greenwich); de spitse ton No. 37 is opgenomen. d. op de vroegere plaats van de roode licht boei No. 38 (ongeveer: 51° 23' 42" N.b. en 0° 41' 5" W.l.) is een spitse ton gelegd, gemerkt No. 38. Zoo spoedig mogelijk zullen de roode eu witte sectoren der lage lichten van Rilland en Reigersbergsehe Polder dienovereenkomstiggewijzigd worden. Biervliet. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte is na her- haalde oproepingen een sollicitatie ingekomen. Aldaar kreeg een zieke de vorige week te middernacht ongenoodigde visite. Door het wijd geopend raam kwaru een katuil binnengevlogen. Het verdwaalde dier was misschien evenveel ontsteld als de kranke. De nachtroofvogel verdween een heelen tijd later op dezelfde wijze door het raam. Goes. Voor de vacature van lid der Prov. Staten van Zeeland in dit district, wegens het overlijden van den heer B. M. den Boer (anti-rev.) zal, naar wij verneroen, van katholieke zijde een candidaat worden gesteld, welke door de anti-revolutionairen gesteund zal worden. RECHTSZAKEN. Arroudissements-Beclitbaiik te Middclburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 16 April de volgende vonnissen uitgesproken P. D. v. G., oud 43 j., voerman te St. Jan- steen, thans gedetineerd in het huis van be waring te Middelburg, is wegens bedriegelijke baukbreuk veroordeeld tot6maanden gevangenis- straf met inminderingbrenging van het voor loopig arrest. G. E. I., oud 21 j., arbeider, wonende te Sas van Gent, thans in garnizoen te Vlissingen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 6 weken gevang. R. F. v. H., oud 36 j., arbeider te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. C. H., oud 23 j., arbeider te Aardenburg, is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevang. L. M. B., oud 22 j., huisvrouw van D. v. H.; zonder beroep te Westdorpe, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevang. L. A. B., oud 21 j., landbouwersknecht te Oostburg, is wegens belemmeren handeling ambtenaar veroordeeld tot 20 boete of 20 dagen hecht. M. P. v. E., oud 22 j., koopman te Axel, is wegens mishandeling van een dier in het openbaar, veroordeeld tot f 10 boete ot 10 dagen hecht. C. d. R., oud 18 j., werkman te Koewacht, beklaagd van het aanvanden van iemands eer en goeden naam, is vrijgesproken. Een knaapje onder Bleiswijk, werd bp bet spelen met pijl en boog door een pijl juist in het oog getroffen. Te Rotterdam werd gecon- stateerd, dat het gewonde oog verloren is. Tijdens de markt te Purmerend lag Dinsdag de motorboot „Rapido II", behoorende aan de heeren Te Winkel Oomes te Amsterdam, in het Kanaal. Plotseling brak, door een oubekende oorzaak, brand uit in de macbinekamer, en eenige oogenblikken later had een hevige gas- ontploffing plaats in de tank met petroleum, vergezeld van een hooge vuurzuil en een dikke rookkolom. De brandweer slaagde er in, bet vuur te blnsschen. De schade bepaalt zich tot de macbinekamer en het stuurtoestel. 't Schip is verzekerd. Zondag vischte een schipper nit het Haringvliet te Rotterdam een portefeuille op, die, behalve verschillende papieren ten name vau den notaris Versluys te Leiden, ook twee spaarbankboekjes van de Leidsche spaarbank bevatte, Op een van de spaarbankboekjes staat een bedrag van f 4500 ingeschreven. Naar aanleiding hiervan werd een onderzoek ingesteld en is gebleken, dat een kantoorlooper, te Leiden in dienst bij genoemden notaris, is gevlucht met medeneming van een bedrag van J 1000 van diens kantoor en de opgevischte portefeuille. De voortvluchtige kantoorlooper heeft zich op een van de stoomschepen van de Batavierlijn naar Londen ingescheept. De portefeuille, die de papieren bevatte, voor hem van geeu waarde, werd weggeworpen. Te Rijsenburg kwam Dinsdag een ongeval voor, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen De heer L. uit Amsterdam was eenige dagen geleden op zijn villa te Rijsenburg aangekomen om zooals gewoonlijk daar met zijn familie de zomermaanden door te brengen. Een doove hond dreigde onder de Oosterstoomtram te ge- raken en de heer. L., dit ziende, wilde het dier redden, doch viel daarbi] zelf tusscher. de rails, terwijl de tram in voile vaart naderde. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zich eensklaps om te draaien, waardoor zpu beenen buiten de rails geraakten doch hij kreeg een hevigen stoot van de locomotief tegen hoofd en schouder, waardoor aan het hoofd een gapende wond ontstond. De gewonde bleef eenige oogenblikken bewusteloos liggen, doch kon later, gesteund door een paar voorbijgangers, naar zijn woning gaan, waar terstond geneeskun- dige hulp werd ingeroepen van den heer Groot, arts te Driebergen, die de verwondingen niet levensgevaarlijk achtte. In den Londenschen /Loo' (den dierentuin) is een schildpad gestorven, die 250 jaar oud was. Er is er nu pog een, die 200 jaren telt. - Door speculeeren in tarwe is de New-\ ork- sche beursfirma Ennis en Stoppanie failliet ver- klaard met een schuldentotaal van 3J/a millioen, waartegenover 1 millioen actief staat. Een voormalig tramkoetsier, Potts, zal binnenkort te Londen debuteeren als opera-tenor. Nog niet lang,,geleden deed hij dienst op een paardentram te Wakefield, waar een rijke dame lady Gaskell, zijn zangerstalent ontdekte. Een groep rijke Londenaars betaalde de zarigstudies en de ex-koetsier stelde zijn beschermers niet te leur, daar men verwacht dat hij een der sterren van de Engelsche opera worden zal. Aan den Doel bij Antwerpen ligt nu in quarantaine de Engelsche stoomboot Rubens, waarop drie leden der bemanning een zachten vorm van pest hebben. Het schip kwam van San Nicolas in Argeutinie. TEB SEII/jESSCHE (MEANT. ■lit bind verschijnt tlKBiidnii-. lVoetiHdng- en Vrijdngnvond. «itge,»nderd op Kee.tdngeo. bij de rirn.n l» J. VA* te Ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1