Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 10 April 1909. 49« Jaargang. No. 5287. Buitenland. Binneniand. Predikbeurten. Zondag il April 1909 (le Paaschdag). Maandag 12 April 1909 (2e Paaschdag). Het is den Minister van Buitenlandsche Zaken bekend geworden, dat in den laatsten tyd door in Rusland wonende personen aan buitenlanders, waaronder ook Nederlanders, aan- biedingen zijn gedaan om goud ver beneden de waarde te verkoopeu. In verband hiermede brengt de Minister ter algemeene kennis, dat het gewenscht is om, alvorens met bedoelde personen zich b.v. noemende Otto Ringeuberg of V. A. Schmehl, in verbinding te treden, in- lichtingen bij zjjn departement in te winnen. RECHTSZAKEN. Dinsdag 13 April 1909. Do bestuurbare balloiis, de luchtkruisers, zooals ze met militairen term genoemd worden wekken meer en meer de belangstelling van de Oorlogsministers. De Frausche Minister van Oorlog heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een bestuurbaren ballon, die dienst zal kunnen doen voor militaire doeleinden. Deze ballon moet aan de volgende miuimum-eiachen voldoen lo. een vlucht van 50 K.M. peruur gedurende 15 uren met 6 passagiers van een gemiddeld gewieht van 75 kilo 2o. een vlucht van 2000 M. hoogte, terwiji 3o. de geheele inhoud van den ballon niet meer mag zjjn dan 0500 kub. M., lengte 90 M., hoogte 20 M. en middellijn 13 M. Frankrjjk staat op 't gebied van de militaire luchtvaart bij Duitschland ten achter. Tegen- over de 6 Duitsche luchtkruisers kan Frankrijk er maar 2 stelien. Drie zijn in aanbouw. Frankrijk moet er alles op zetten, zei een Fransch officier, om een even sterke luchtvloot te hebben als Duitschland en ltalie. In het Lagerhuis werd dezer dagen te ken- men gegeven dat Engeland ook ten aanzien van de luehtvioten, den tweemachtstandaard moest volgen, nl. een luchtvloot bouwen, sterker dan die van twee andere mogendheden te zamen. De Britsche luchtvaartvereeniging zamelt geld in om een /Zeppelin" te bouwen, die aan het laud zal geschouken worden. Ook ten aanzien van een Duitschen inval „per luchtschip" houden jingo-bladen als Daily Maill", de zenuwachtigheid van de Britten gaande. Het blad zegt dat 't Duitsche legerbestuur bommen laat vervaardigen om uit luchtschepen te werpen en daarmee oorlogsschepen, dokken en gebou- wen te vernielen. En daarbjj komt dat lucht schepen op 2000 M. hoogte zeer moeiljjk te raken zijn met geweren en kanonnen. bir Hiram Maxim verklaarde daaromtrent jrGjj kunt 10,000 schoten lossen, voordat de kans bestaat eenmaal het luchtschip op groote hoogte te treffen. Maar gij stelt daarbij uw eigen troepen en gebouwen bloot aan 10,000 kogels, want die bljjven niet in de lucht hangen De reis van Keizer Wilhelm naar Korfoe, waar hij in 't paleis Achilleion zijn zomerva- cantie zal doorbrengen, geeft aanleiding tot geruchten van vorstenontmoetingen. Vaststaat dat de Keizer tijdens zjjn reis door ltalie een ontmoeting zal hebben met Koning Victor Emanuel, waar en wanneer is echter niet bekend. Sommigen zeggen half April te Venetie, anderen meenen dat de ontmoeting te Brindisi zal plaats hebben. Geruchten van een ontmoeting op Korfoe, tusschen Koning Edward en den Keizer worden te Londen van gezaghebbende zijde tegengesproken. Maar onmogelijk lijkt 't niet, dat beide vorsten tjjdens hun kruistocht in de Middelandsche zee, hier of daar een samenkomst znllen hebben. Inzake den Perzischen burgeroorlog doen geruchten van Europeesche tusschenkomst de rondte. De toestand is voor den Sjah allesbe- halve rooskleurig, daar de opstand steeds grooter uitbreiding verkrjjgt en een aanval van de nationalisten op Teheran vandaag of morgen te wachten is. De Sjah zint op raaatregeleu om 't met den gevaarljjken opstand uit te maken en volgens Russische berichten heeft hij den Duitschen generaal-instructeur Von der Goltz uitgenoodigd zich aan het hoofd der regeeringstroepen te stelien. Gemeld werd tevens dat het tot stand komen eener in Duitsch land te plaatsen leening zou afhangen van de ioor v. d. Goltz te verkrijgen resultaten. Op hun beurt hebben de nationalisten te labnz hulp van vreemdelingen verkregen een Amerikaansch en een Engelsch officier oefenen aldaar de vrjjwilligers. De stad Tabriz, moedig verdedigd door de nationalisten, is aan een honger- snood ten prooi. Eigenaardig is dat de natio nalisten iu de overige deelen des rijks hun bedreigde kameraden niet te hulp komen. Vol gens den vTimes"-eorrespont staat een groote tragedie voor de deur. Houdt de stad het uit tegen de troepen van den sjah, dan zullen duizenden van lionger omkomen, terwiji in het tegenovergestelde geval zeker tienduizenden zullen worden vermoord door de bloeddorstige overwinnaars. De nationalisten zouden ditmaal een fortuintje te boekeu hebben de aanvoerder van de re geeringstroepen, Ai'u-ed-Dowleh, werd door een nationalist met een bom gedood. Minister Grey heeft in het Lagerhuis zjjn meening gezegd over de resultatenvan de ou- angs te Londen gehouden conferentie voor het zeeoorlogsrecht. Grey ei kende dat, hoeveel Engeland ook ge- wonnen heeft als onzijdige, Engeland dit mogelijk te duur zou moeten betalen als het verkregen was door de opoffering van de rechten vau oorlogvoevende. Er is maar een zaak, waariu Grey voort van ons gezegd kan worden, dat wjj iets verloren hebben en dat *as in het prjjsgeven der leer vau ouafgebroken reis met betrekking tot de voorwaarden van •ontrabande, terwiji de voorstellen der Engelsche afgevaardigden in de belangrjjke kwestie van de blokkademacht aangenomen zijn. Hij achtte 't resultaat der conferentie een grooten stap voor- waarts in de richting van arbitrage. (Stct.) TER NEUZEN, 9 April 1909. In een vorig nummer plaatsten wjj een aan een ander blad ontleend bericht, omtrent eene door den Minister van Binnenlandsche zaken voorgenomen wijzigiug van art. 8 der drankwet, bepalende dat de vergunning geldt voor de omschreven lokaliteit, en dat omtrent deze wjjziging het gevoelen van Gedep. Staten is ingewonnen. Men maakt er ons op attent, dat dit bericht geheel op een misverstand moet berusten, daar in art. 8 in het geheel geen sprake is van eene omschrijving der lokaliteiten, terwiji uit de bepalingen der cegenwoordige wet reeds voort- vloeit, dat de vergunning geldt voor de lokali- teiten, omschreven in den vergunningsbrief door Burg, en Weth. afgegeven. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie bljjkt, zal de muziekvereeniging jDe Volharding" alhier op aanstaanden Woens- dag eene uitvoering geven tegen entree, waarvan het batig slot zal bestemd zjjn voor de alge meene armen. O.m. zal met medewerking van eenige dames en heeren opgevoerd worden de operette Eene vrouw op schildwacht" waar van wjj dezer dagen, bjj gelegenheid van het laatste concert voor de leden, de welgeslaagde uitvoering konden vermelden. Verder bevat het programma verschillende muziekstukken voor het symphonie-orkest. Zij die er heen gaan steunen dus niet alleen een goed doel, maar zullen zich zeker ook goed amuseeren. Naar wjj vernemen zal, buiten bezwaar der ontvangen entre'egelden, na afloop bal worden gehouden. In de Geref. kerk alhier zal, zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, op a. s. Woensdag en Donderdags daarna te Zaamslag door Prof. L. Lindeboom van de Theol. school te Kampen, eene lezing worden gehouden in het belang van de medische faculteit aan de Vrjje Universiteit. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed eenige onderhoudswerken der ge- meente, gedurende het jaar 1909. Voor het eerste perceel, werken in de kom, werd ingeschreven door de heeren A. van Dujjse voor f 248, A. Casteleyn voor 240, A. Guilliet voor 238 en O. F. C. de Pauw voor 189. Voor het tweede perceel (werken te Sluiskil) werd alleen ingeschreven door den heer A. Kooman voor f 180. Woensdagavond werd te Middelburg ge houden de algemeene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. Met leedwezen werd door den secretaris in hetjaar- verslag melding gemaakt van het overlijden van Dr. J. C. de Man, die meer dan 63 jaar lid was en in verschillende bestuursbetrekkiugen het genootschap trouw diende. Tot leden van het genootschap werd o. m. benoemd de heer J. J. van Leeuwen, inge- nieur van den Provincialen VVaterstaat te Ter Neuzen. A oor de ouderwetsche kamer kwamen in een bril, geschonken door den heer F. Verlinde te Ter Neuzen, terwjjl verder het kabinet o. m. een zoogenaamde grafzuil voor prof. J. Ballot ontving, geschonken door J. OostdijkteZaamslag. Jhr. R. R. L. de Muralt, ingenieur van het waterschap bchouwen, die door de vereenigde vrjjzinnigen in het kiesdistrict Hontenisse can- didaat is gesteld voor de Tweede Kamer, heeft de hem aangebodene candidatuur aanvaard. - De vrjjzinnig-democratische kiesvereeniging te Middelburg heeft Woensdagavond tot defini- candidaat gesteld den heer Herman Snijders] Zooals uit de advertentie in ditnummerbljjkt wordt a. s. Zondag, Maandag en Dinsdag eene tentoonstelling gehouden, in de A rabachtsschool te Hulst van de werkstukken en teekeningen der leerlingen van de Ambachts- en Avond- vakteekenschool te Hulst. Wjj werden reeds welwillend in de gelegenheid gesteld een k'ykje te nemen in de verschillende zalen, waar de teekeningen aan de muren zijn opgehangen en de werkstukken reeds zjjn uit gestald, ofschoon men hier en daar nog bezig was met een en ander te rangschikken. Wat er te zien is, is bepaald een kijkje waard, er is veel en velerlei op het gebied van het timmer-, smids- of schildersvak dat onze belang stelling gaande maukt. De tentoonstelling geeft thans een volledig overzicbt, omtrent de resultaten van het daar gegeven onderwjjs, daar thans verschillende leerlingen, zooals uit ons volgend nummer ver- moedeljjk zal bljjken, na met goed gevolg den cursus te hebben gevolgd, gediplomeerd de school sullen verlaten. Zijn de teekeningen der leerlingen, van af de eerste beginselen tot die der verst gevorderden het bekjjken waard, niet minder is dat het geval met de verschillende werkstukken, die ook doen zien hoe met eenvoudige voorwerpen wordt be- gonnen, om te eindigen met groote, ingewik- kelde stukken, zooals die in de praktjjk voor- komen. Op bet gebied van het timmervak wordt het oog getroffen door verschillende voor werpen, die bepaald kmnnen strekken tot ver- siering der huiskamer, heel net en accuraat afgewerkt, en waarvan uit de verstrekte inlich- tingen bljjkt dat die meermalen door zeer jeug- dige leerlingen zjjn vervaardigd. Maar ook voor de smidsafdeeling is belang stelling allerminst misplaatst. Men ziet hier in de omgeving de smids over het algemeen in hun ruw of grofwerk, terwjjl fijuer werk, sierijzers enz., meestal uit fabrieken enz. worden betrokken. In de schilderzaal der ambachts- school is thans echter een collectie werkstukken byeengebracht, die doet zien, dat uit de hand ook zeer fijne voorwerpen in ijzer kunnen ge- smeed worden, terwjjl ook het grofwerk niet vergeten wordt. Bovenal wordt het oog aangenaam getroffen door de voorwerpen, waarbij de schilders de timmerlieden of smeden zijn te hulp gekomen. Lit de samenwerkiug der verschillende vakken zijn zeer sierljjke voorwerpen ontstaan, waarvan verschillende bestemd zijn als prjjs voor de te houden verloting, waarvoor reeds een groot aantal loten zjjn geplaatst. Onze indrukken van het bezoek aan de ambachtsschool samenvattende, meenen wij alien een kijkje, gedurende de Paaschdagen, te kunnen aanbevelen. Door den kapitein der marechaussde, de heer G. J. P. A. Thomson, die naar Breda is overgeplaatst, werd gisteren op de binnenplaats der marechausseekazerne te Vlissingen, afscheid genomen van de commandauten en manschappen in dit district, waartoe verschillenden naar Vlissingen waren overgekomen. Namens hen werd de vertrekkende kapitein toegesproken door den wachtineester Uijterschout, van de brigade te Vlissingen, en dank betuigd voor de steeds van hem ondervonden steun, terwjjl hij de leden van dit district tevens aan- beval in den steun van den nieuw optredenden eerste luitenant, den heer Piekema. Aan den heer Thomson werd als blijk van hoogachting een bureaustoel en een rijstok met zilver gemonteerd, geschonken, terwiji daarbij een album werd gevoegd, bevattende de namen der schenkers, al de marechaussde's uit het ge heele district. Kapitein Thomson verklaarde gaarneditsouve- nir te aanvaarden en hij betuigde biervoor zjjn harteljjken dank en bracbt dank aan den wacht- weester Uy terschout voor zjjn vriendelijke woorden. Steeds heeft de heer Thomson met groot genoegen het commando over het district Zeeland waargenomen vooral ook omdat de leden van het korps Kon. marechaussee blijk hebben gegeven ten voile voor hun taak be- rekend te zjjn. Steeds kon hij op zijn man schappen vertrouwen en hij zal dan ook altijd de aangenaamste herinneringen bewaren aan de jaren dat bij met het bevel over dit district was belast. Hjj eiudigde met de beste wenschen uit te spreken voor al de manschappen van het district Zeeland en hunne gezinnen. ervolgens werd nog het woord gevoerd door den nieuwbenoemden commandant, den len luitenant Piekema, die gaarne het commando aauvaardde over dit district, vooral waar hem uit de woorden van kapitein Thomson zoo overtuigend gebleken is dat de manschappen van dit district den goeden naam van het wapen der Kon. marechaussee hoog houden. Hjj hoopte op dezelfde aangename wijze met de leden saam te kunnen werken als de nu vertrekkende commandant heeft gedaan en gaf de verzekering dat hjj steeds bereid zal ge- vonden worden om datgene te doen wat deze samenwerking kan bevorderen. Men schrijft ons Wekeljjks worden via Ostende een groot aantal geslachte varkens, zoogenaamde Engelsch- mans naar Londen gezonden. Ook uit deze streken gaan heel wat varkens van 70 tot 100 kilogram via Ostende naar Engeland. In den laatsten tjjd zjjn er klachten gekomen over het vleesch en een streng onderzoek is bevolen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat al het vleesch eerst te Ostende en later nog eens te Londen gekeurd wordt door daarvoor aangestelde vee- artsen. Yerleden week werden van <><ine lading te Ostende 32 en te Londen 14 varkens afge- keurddus 46 op eene zendiug. Naar wjj vernemen, wordt er in Engeland geinompeld, dat de varkens iu Belgie lijdende zjjn aan tuber- culose en bestaat er zelfs kans, dat de invoer van versch vleesch uit Belgie verboden wordt. Deze week is door een mosselvisscher van Clinge, op de Westerschelde met het kornet een zalm van 4 pond gevangen. Deze visschen vertoonen zich zeer zelden in de Zeeuwsche wateren. Woensdag werd door den gemeente-veld- wachter van Clinge gearresteerd zekere Ch. L. H., voddenkoopman aldaar, die zijne ongeveer 16jarige stiefdochter en zjjn broeder die haar te hulp kwam, met een met 6 scherpe patronen geladen revolver bedreigde. De gemeente-veldwachter kwam even na het feit ter plaatse en nam H. in verzekerde bewaring. Onder strenge bewaking is deze gisteren naar Middelburg getransporteerd. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is het aangekondigderootfe taste licht met verduisteringenop den O.-kant der scborren van Saaftinge, ontstoken. Hulst. Naar wij met zekerheid vernemen zullen door notaris H. A. van Dalsum alhier in verschillende gemeenten van O. Z-Vlaanderen en Zuid-Beveland leziugen worden gehouden ter aanbeveling zijner candidatuur voor het lidmaat- schap der Tweede Kamer, voor 't kiesdistrict Hontenisse. Ook zullen door genoemde notaris desbetreffen- de brochures op groote schaal worden verspreid. Middelburg. In een Donderdagnamiddag alhier gehouden vergadering der Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging is als defi- nitief candidaat voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Middelburg gekozen de heer J. H. Blum, lid van Gedepu- teerde Staten van Zeeland, te Middelburg. Dit geschiedde met 323 stem men. Op de heeren Mr. A. A. de Veer en L. H. Bouma waren resp. 38 en 17 stemmen uitgebracht. Door den officier van justitie bij de ar- rondissement-rechtbank te Middelburg is eas- satie aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank van den 2 April j.l. waarbijI. de F., oud 48 jaar, bierhuishouder te Ter Neuzen, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, wegens drankwetovertreding, met vernietiging van het vonnis van eersten aanleg, werd ont- slagen van rechtsvervolging. Hervorinde Itrrk, Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. SluUkil. 9 u., dhr. H. J. ran den Oadea. Axel. u. e» 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 a., Ds. G. v. Dis, H. Avondm. en 3 a., Ds. G. ran Dis. Hoek. 9 n„ Ds. E. Baams, H. Avondm. en 2 n., Ds. E. Raams, Dankzegging, Doop en collecte voor de Utrechtsche Zendingsvereeniging. Sas van Gent. 9} a., Ds. H. Akersloot van Honten Boos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. (sereformeerde Herken. Ter Nenzen. 9 u. en 2 n., de Hooggeleerde Heer Processor A. G. Honig van Kampen. Axel A. 9 a. en 2 u., dhr. Jansen, Theol. candidaat. It 9 n. en 2 a., Ds. R. v. d. Kanip. Zaamslag A. 9 u. eu 2 u„ Ds. R. Hamming. r H. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhondt. Hoek. 9 a. en 2 a., leeskerk. <«ereforiiit-«rtle geineenle (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 n. eu 5} u., Ds. A. Janse. Uud-Gereformeerde gemeente (Vlooswijkstraat), Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 6$ u., Ds. M. Ruben. ■sikual „Kt»en-lfa£zer*' (Kerklioflaan). Ter Neuzen. 6 u., dhr. Verboom van Goes. Hervorinde SAerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Tnmuermaa. Des avonds vau 66J uur, den dag, waarop de blijde tijding ons bereikt van de geboorte van een Prius of Prinses, zal in de Herv. Kerk een dank en gebedstond gehouden worden. Sluiskil. geen dienst. Axel. 9} u., Ds. J. B. T. Hugenholu. Zaamslag. 9 nDs. G. van Dis. iloek. 9 u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Herken, Ter Neuzen. 9 n. de Hooggeleerde Heer Professor A. G. Honig van Kampen. Axel A. 9 u. dhr. Jansen Theol. candidaat. II. 9 u„ Ds. R. v. d. Kamp en 5 Ds. E. Schouten van Bolnes. Zaamslag A. 9 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 11 geen dienst. (.ereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., Ds. A. Janse. Oiid-GereForineerde gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u Ds. M. Ruben. Lokaal lletliel. Ter Neusen. 2 u., Ds. Hijmane vau Koudekerke, Ned. Tentzending

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5