A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. VEEIARKT DHA1TKWET. Bekendmaking. No. 5287. Zaterdap: 10 April 1909. Lantjbouwberichten. Gemengde berichten. 49e Jaargang. BBSSTB BIjAD. Wegens het Paaschfeest zal a.s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. Afsluiting riool. AXE Xj_ Maandag den 19 April a.s. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f l,321/s en voor bet overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbusbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. T e 1 e f o on No. 2 5. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de ouders of verzorgers, die hunne kinderen of pupillen op 3 Mei a. s. op de openbare lagere school albier wenschen te zenden, zich daartoe tot eu met 30 dezer bij het hoofd der school kunnen aanmelden. Kinderen, die in den loop van dit jaar zes jaren oud zjjn of worden, worden toegelaten. Hoek, den 5 April 1909. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TE Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op eene VEEMARKT zal worden gebouden, aan- vang nemende des voormiddags ten tien ui*e. Axel, den 6 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 9 April 1909. In de week van 31 Maart tot en met 6 April 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 13 gevallen van roodvonk, waarvan 3 te St. Anna- land, 1 te Breskens, 3 te St. Maartensdijk, 1 te Rilland-Bath, 1 te Stavenisse, 3 te Vlis- singen en 1 te Wolphaartsdijk1 van diphthe- ritis te Zierikzee. Koevuiclit. Woensdag werd alhier de gewone jaarmarkt gehouden voor paarden en ander vee. Aaugevoerd waren 27 paarden, 113 stuks hoornvee en 20 varkens. Mede dank het gunstige weder was er veel volk op de been. Onk waren er vele kooplieden, die een groot aantai runderen tegen goede prijzen opkoehten. Vooral vet vee was zeer gezocht. Onder he* spelen der fanfare werden de volgende premien uitgereiktVoor het meest in waarde zijnde werkpaard van 3 tot 6 jaar oud aan de wed. De Viieg'ner te Moerbeke, voor het schoonste veulen nog zijne melktanden hebbende, aan de wed. J. Suy te Moerbeke, voor het schoonste veulen geboren in 1903 aan P. van Duijze te St. Grilles, voor de schoonste baatgevende of kaifdragende koe, D'e prys, 11. Vergauweu te St. Jansieen, 2e prijs, E. L. Plasschaert alhier, voor de schoonste kaifdragende vaars aan V. Poppe alhier, voor den vetsten os aan E. Dierick alhier, voor de vetste vaars aan de wed. De Blieck alhier, voor het grootste getal paarden van 6en eigenaar ter markt gebracht aan de wed. De Vliegher te Moerbeke, voor het grootste getal hoornvee F. d'Hooghe te Hulst, voor het grootste getal varkens Ch. JansenS te Moerbeke en voor het grootste getal hoornvee ter markt gekocht C. Verbist te Zuiddorpe. Onder de eigenaars van de aanwezige en niet geprimeerde paarden werden nog 7 premien verloot. -- Woensdagnamiddag stond A. B. in een herberg juist op de grens heel wat drukte te maken, toen de gendarmen binnentraden en hem mededeelden, dat zij vanwege de justitie bevel gekregen hadden hern in hechtenis te nemen. Aanstonds werd hij in het arrestanten- lokaal opgesloten en later onder goed geleide per rijtuig naar Moerbeke vervoerd. Men wil hebben, dat door de Nederlandsche justitie zjjne uitlevering gevraagd is wegens dietstal van aardappelen te Ter Neuzen en beleediging van de politie alhier. Door de Belgische politie is weer een persoon in hechtenis genomen, die verdacht wordt deelgenomen te hebben aan den bekenden diefstal met mishandeling op de Ruijter in de nabijheid dezer gemeente bij de gebr. De Bock door de beruchte Klampersbende. Het is een zekere F. Deze week is de justitie van Dender- monde met den verdachte bij De Bock geweest. Naar wij vernemen, heeft F. alles bekend. Nog een lid der bende moet voortvluchtig zijn, weet men die te snappen, dan is het stelletje com- pleet, het is juist een dozijn. Hiilst, 7 April. Zaterdag j.l. werd in de oude teekenzaal alhier het eindexamen der leer- lingen van den tuinbouweursus ten overstaan van den heer J. Caninan, rijkstuinbouwleeraar te Teteringen, afgenomen. De cursus stond onder leiding van den heer F. C. Zonnevijlle, tuinbouw- leeraar te Axel, die het gedeelte tuinbouw- onderwijs gaf eu de heer Lefebre, landbou wleeraar, eveneens te Axel, die het scheikundig gedeelte onderwees. Hoewel aanvankelijk het getal op- gegeven leerliugen dertien bedroeg waren er bij het eindexamen maar vier candidaten, welke ge- diplomeerd werden n.l. Joseph A. van de Walle, Wouterus de Koning, D. Wentzler en P. An- thonis. Na afloop van het examen nam de heer Camman het woord en weuschte de pas gediplo- meerden geluk met de bekomen onderscheiding. Hij zeide overtuigd te zijn (en zulks bleek uit het examen) dat alien goed hadden geprofiteerd van de lessen. Het speet hem dat zoo weinigen den cursus hadden blijven volgen. Hij kou niet begrijpen hoe het mogelijk was dat de boom- kweekers hier zoo weinig hun eigen belang begrepen. (Misschien zijn ze volgens hun eigen meening reeds bekwaam genoeg Immers (zeide de spreker) thans hebt ge een duidelijker inzicht op uw werk, nu weet ge het hoe en waarom. Ge moogt er fier op gaan dat ge volhard hebt. Ga voort op den ingeslagen weg, en dat uw werk steeds een studie zjj in uw vak en getuigen dat ge hier uw tyd nuttig besteed hebt. Ook de heeren Zonnevijlle en Lefebre bracht hij hulde en hetoogde dat hem gebleken is dat beiden een solied en degeljjk ouderwijs hebben gegeven. De heer Zonnevijlle dank'te en den beer Camman en den heer H. IVauters, die namens het gemeentebestuur aanwezig was. beiden voor de belangsteiling en bracht eveneens hulde en dank aan het gemeentebestuur voor de welwillendheid, waarmede zjj een verlicht en verwarmd lokaal gedurende dien tijd heeft afge- staan. Nog werd een woord van dank door een der leerlingen aan al de betrokken autoriteiten toe- gebracht. Hiermede is dan de eerste (hopen wi] niet de laatste) tuinbouweursus in Hulst afgeloopen, en moge zij de vruchten afwerpen welke er van mogen verwacht worden. Nil het land meer bewerkbaar wordt zijn v£le landbouwers in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren verplicht perceelen winterkoren om te ploegen, die te veel door vocht en koude hebben geleden Ook de weilanden vertoonen de nadeelige gevolgen van het langdurige ongunstige weer het weinige gras staat dor en rossig zeer ten nadeele van den veehouder, die bij de schaarschte van veevoeder, zijn vee nog langer dan gewoon- lijk in den stal moet houden. Klaverakkers staau er ook niet goed bij om toch, als de tijd er is, voldoende klavers voor zijne dieren te hebben, betaalde dezer dagen een landbou wer niet minder dan f 125 per gemet voor een tamelijk goed perceel, en strooide er nog voor circa f 15 per gemet kunstraest over. Te Roosendaal is Dinsdag aanbesteed den bovenbouw van de Cooperatieve Beetwortel- suikerfabriek te Dinteloord. Het werk is op- gedragen aan den heer J. Lindenberg te Weinel- dinge, voor desom van f 159.800, met een eersten opleveringstermijn van 60 dagen. Het geheele werk moet in 140 dagen geleverd worden. Te Hillegom had een ernstig ongeluk plaats Onder de passagiers van een van Leiden komende tram bevond zich n.l. de vrouw van den heer A. Griekspoor, wonende aan de kunst- zandsteenfabriek op de grens van deze gemeente. Volgens verklaring van medepassagiers had zij den conducteur verzocht bij de fabriek te stoppen, doch blijkbaar had hij dit vergeten de tram reed tenminste in vollen vaart door mej. Griek spoor, ziende dat zij haar huis voorbijreed, sprong nit de tram, waardoor zij zoodanig kwam te vallen, dat zij voor dood werd opge- uomen. Een inmiddels ontboden geneesheer constateerde een zware hersenschudding. J. v. S. te Wageningen vertelt in De Levende Natunr van April over *Een geduldige Tuinfluiter" //Men heeft mij dikwijls verteld dat vogel- nesten zoo licht te verstoren waren, ik heb echter in bet vorige voorjaar het tegendeel ondervonden. Ik liep met een kleinen jongen door het kreupelhout en plotseling kwam hij opgetogen met een nestje aangedragen. Het was van een tuinfluiter en er zaten 3 eieren in. Ik nam het hem dadelijk af, doch hij was niet te bewegen de eieren, die hij er al uitgenomen had, terug te geveu. Ik zette 't nestje op dezelfde plaats terug, in de hoop dat het vogeltje het nog betrekkeu zou. Veel hoop had ik niet, doch den volgenden dag lag er weer een eitje in en toen ik een paar weken later weer eens terug kwam zat er een nest jongen in. Dit is toch, dunkt mij, wel een bewijs, dat de vogels niet zoo ligt le verstoren zijn." De bijen hebben 't hard te verantwoorden in dit langdurige koude voorjaar. In Drenthe zijn de korven, die in den herfst te licht waren om een langen winter te doorstaan, meerendeels uitgestorven, ten gevolge van gebrek aan konig. De zwaardere hebben 't er beter afgebrachtdeze konden beter de noodige warmte ontwikkelen en hadden bij voldoenden voorraad honig minder te lijden. Van enkele kleine imkers is de geheele stal uitgestorven. De iuwoners van Maasbommel hebben in den laatsten tyd veel te lijden van baldadig- heden van tot nu toe onbekend gebleven personen. In eenige dagen tijds werden 15 diefstallen met braak gepleegd bij acht personen, w. o. ge- meente-secretaris, wethouder en veldwachter, werden ruiten stuk gegooid men wierp voor 'n goede 60 gulden koren van den loswal in de Maasmaaide 's nachts uit wraak voor ruim 40 gulden onrijp koren af; stak een booimijt in brand boorde gaten in roeibooten en liet ze zinken. Ten nadeele van een beroepsvisscher werd voor ongeveer f 2000 aan visehnetten vernietigd. Wegens ontdekte onregelmatigheden is de brievengaarder en polderontvanger K., te Ravens- waay, voortvluchtig. Gisteren is beslag op zijn bezittingen gelegd. Men zegt, dat zijn iamilie het tekort dekte. Terwijl de ouders op het land werkzaam waren, speelden gisteren te Aalten drie kinderen in de schuur met lucifers. Daardoor is brand ontstaan en twee der kleinen, oud drie en vier jaar, zijn verbrand. Het audere kind is er nog uitgekropen. Schuur en huis gingen in de vlammen op. Door het instorten van een balkon is gisteren te Hannover een lljarig rneisje ge- dood. Een ander rneisje werd ernstig verwond. Een Aprilgrap. Een jongedame te Wolgast, in Pommeren, schreef op een brief- kaart aan een vriendin in een naburig dorp, dat er te Wolgast een bestuurbaar luchtschip neergekomen was, dat 's avonds weer zou op- stijgen. Als de vriendin dat zien won, moest ze met den middagtrein komen. De brieven gaarder in het dorp, gewoou op zijn geraak alle briefkaarten te lezen, die in het dorp aan- kotnen of van daar verzonden worden, nam ook van den inhoud van deze briefkaart kennis en schynt daarvan mededeeling gedaan te hebben aan zoowat ht heele dorp. Althans honderden uit het dorp trokken 's namiddags per trein, per rijtuig of per fiets naar Wolgast, om daar te ervaren, dat zy het slacbtofter waren geworden van een Aprilgrap en van de nieuws- gierigbeid van den brievengaarder. Een jonge vrouw te Parijs, die zich wilde wreken op haar ontrouwen vriend, een jeugdigen brigadier bij de huzaren, wierp bij vergissing diens makker, die denzelfden rang bekleedt, een hoeveelbeid vitriool in het gelaat. De man zal zijn oog moeten missen en is voor zijn leven mismaakt. Op den tram van Oostende naar Blanken- berghe stonden twee broertjes van 13 en 9 jaar. Van den oudsten jongen woei de hoed af. Hij sprong van het platform om dien op te rapen terwijl de tram in voile snelbeid vQortreed. maar hij botste tegen een trolleypaal en bleel bewusteloos liggen. Zijn broer deed den tram stoppen en suelde den gevallene ter hulp. Maar daar de tram middelerwijl doorgereden was, moest hij de hulp van een voorbijkomenden automobielrijder inroepen, om den gekwetste naar 't gasthuis te brengen, waar de knaap kort nadien, in tegenwoordigheid zyner moeder, overleed. Te Oxford ontdekte men Maandag dat de winkel van een kruidenier zoolung gesloten bleet. Een bloedverwant draaide de kliuk van de deur om eu deze ging open hij riep, maar niemand verscheen. Op een in het oog loopende plaats achter den winkel lag een briefje, waarop het volgende te lezen stond //Gelief mej. X. te verwittigen." Zyn onderzoek voortzettend, vond hij het lijk van een der kinderen, het jongste. De negenjarige knaap lag met afgesneden keel op den groud. De dadelijk gewaarschuwde politie vond in de eefkamer het oudste elfjarig kind liggen. insgelijks met afgesneden keel. Daarna vond men de vrouw in denzelfden toestand en eindelijk den man, liggende op bet bed en schijnbaar slapende. Geen spoor van strijd was ergens te bemerken, niets was verzet, geen meubel was opengebroken. Men had dus hoogstwaar- schijnlijk te doen met een huiselijk drama. Daar het gevonden briefje van de hand van de vrouw is, moet zij dus dien viervoudigen moord gepleegd hebben, denkelijk in een aanval van zinneloosheid. lI/iBKSCHE COIIRAIT. Hit bind verseliljnt WoeDndag. en Vri<d8gavond, aitgezomlerd np Keesidagrn. bij de Finnn P. J. 89B<, W.tXm1. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat, aangezien aan het gemeenieriool wcrkzaamheden worden verricht eu het water niet kan worden afgevoerd, bet tot nadere opzegging verboden is de straten, binnenplaatsen enz. te achuren en dat een ieder verzocht wordt zoo weinig mogelijk huis- en 9poelwater in het riool te laten loopen. Ter Neuzen, 8 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Dranfewet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van JaCOBA ADR1ANA WIELAND, echtgenoote van Piktpe CoRsEirs Bat., zonder beroep, woncnde te Ter Neuzen in het linker beneden voorlokaal van het perceel plaatselijk geraerkt 1 en gelegen aan de Steen- kamplaan. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van het veriof Bchrifteiijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 8 April 1909. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELE1IAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1