Ter Neuzensche Courant Donderdag 8 April 1909. No. 5286. TWBBDB BIjAD. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. TEIl NEUZEN, 7 April 1909. Door den agent van den Prov. stoombool- dienst Koevoets is bij den officier van j ustitie te Middelburg een klacht ingediend wegens be- leediging tegen den inspecteur van politie K alhier. De gemeentebesturen van Zeeland zijn door Gedeputeerde Staten onzer provincie uit genoodigd vo6r 15 April a.s. in te zenden op gaveu betreffeude de aanstelling van schoolartsen, onder overlegging van een exemplaar van de verordening, waarbij de schoolartsen zijn iuge- steld, van eventueele nadere instructie en van eventueel uitgebrachte verslagen. Met name worden antwoorden verlangd op de vrageu hoeveel schoolartsen zijn aangesteld en sedert wanneer of zij enkel voor de openbare scholen zijn aangesteld of zij zich uitsluitend aan hun taak als schoolarts wjjden hoe groot hunne bezoldiging iswelke hunne bemoeiingen zijn en hoe die, ook in hunne verhouding tot de onderwijzers, zijn geregeld en welke in het algemeen de ervaringen zijn, die door en met het inedisch sehooltoezieht zijn opgedaan in het bijzonder ook met betrekking tot de tuberculose. Volgens de lijst, opgemaakt door den hoofdinspecteur van de volksgezondbeid, waren op 1 Januari 11. in 56 van de llOgemeenten in Zeeland gevestigd 105 artsen en geneeskun- digeu, in 25 gemeenten 36 vroedvrouwen, in 6 gemeenten 19 apothekers en in 3 gemeenten 5 tandartsen, 51 gemeenten waren geheel zonder medische en verloskundige hulp. Roeien. De studentenwedstrijd Gent Amsterdam zal voor de eerste maal gehouden worden op het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, op 6 Juni. De Gentsche studentenploeg zal bestaan uit vijf roeiers van de Royal Sport en drie van de Royal CJlub. Mournont, van de Royal Club, zal slag zijn. In tegen woordigheid van het schepen- college en een aantal gemeenteraadsleden van Gent werd Maandagmorgen in de zaal van den gemeenteraad een herinneringsmedalje geschon- ken aan den kapitein van het zeilschip »Queen Victoria", het eerste groote zeilschip, dat recht- streeks de haven van Gent is binnengevaren, zonder te lichten. Een mooi bod. De heer Benner, stoom- carousselhouder te Gorichem, heett zich tot den gemeenteraad van Groningen gewend met het verzoek. voor de som van f 5500 per jaar, ge- durende de jaren 1911, '12 '13, de plaats voor een stoomcaroussel op de kermis te mogen pachten. De dochter van een echtpaar aan het Oosterpark te Amsterdam krabde dezer dagen, bij ongeluk, een puistje open dat zij op een der wangen had. Thans is zjj tengevolge van bloedvergiftiging in het Burgerziekenhuis over- leden. Zondagmiddag omstreeks half 6 kwam de tijdelijk te Tiel verblyvende familie ten B. met haar auto in een kalrn gangetje uit den Ouden Tielweg rjjden, toen de 19jarige A. M. K. uit de Plantage kwam fietsen. Hij kon de auto niet zien naderen en hoorde haar, oudanks het getoeter, bljjkbaar ook niet aankoraen en zoo gebeurde het dat hij tusschen de wielen van het zware voertuig geraakte. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch eenige minuten na het ongeluk stierf K. De stuurder heett, naar men verneemt, geen schuld aan 't gebeurde. Tegen de nonvlinders. Gedurende den hroedtyd der vogels zullen de uitgestr&Vls bosschen van baron Van Tuyll van Serooskerken onder Heeze (N.-B.) voor kinderen zonder geleide gesloten worden, teneinde het uithalen van de vogelnesten te voorkomen, waardoor in vorige jaren de vogelbevolking in de bosschen verminderde. Dit wordt van groot gevaar geacht ook met het oog op de nonvlinderplaag, die het vorige jaar zoo hevig in de Brabantsche bosschen gewoed heeft en waarvan een herhaling staat te vreezen. Door meer vogelbescherming zal het kwaad natuurlijk beter worden bestreden. Het zal zelfs verboden zyn, de nesten van kraaien uit te halen, die in groote kolonies de bosschen bevolken. Hook, 6 April. Heden werd alhier in het logement „'s Lands Welvaren" door het Bestuur van den Koudepolder aanbesteed, het verhoogeu en verzwaren van den zeedijk van bovenge- noemde polder over eene lengte van 656 M. Hiervoor werd als volgt ingeschreven door: R. Verschelling te Ter Neuzen voor 3678, F. Lantsheer te Hoek voor f 2499, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 2370, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 2320, J. Wolfert te Hoek voor 2250, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 2170, J. de Meester te Hoek voor f 2063, P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor 1890, J. van Drongelen te Hoek voor 1849. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Zaamslag, 6 April. Zaterdag 1.1. werd alhier ten verzoeke van den heer A. de Visser door den gemeente-bouwkundige M. Riemens aanbe steed het bouwen van een woonhuis. Voor het timmerwerk werd ingeschreven door: D. VV. F. Kaijser voor f 407, P. J. Wisse yoor f 398, D. Galle voor f 397, P. Duijvestein voor f 395, C. H. H. Wisse voor 371, A. Lensen voor f 357 en Gebr. Stoffels voor 346,50. Voor het metselwerk, L. de Visser voor f 469, W. Romeijnsen voor 418, J. H. Houg voor 415, en A. van Fraeijenhove voor f 407, Gegund aan de laagste inschrijvers. De 40jarige S. G., gehuwd, bediende in een ijzerwinkel te V lissingeu, kreeg voor eenige dagen een splinter in zijn duim. Daar kwam bloedvergiftiging bij en thans is hij aan de ge- volgen overleden. Een lijstr van wanbetalers. Een winkelier in de gemeente Hoogkerk had voor zijn winkelraam een papier gehangen, waarop stond Waarschuwing. Lijst van wan betalers" en dan volgden de namen. Een der personen, door die lijst als zoodanig bekend gemaakt, achtte zich beleedigd en diende een klacht in, zoodat de winkelier voor de recht- bank te Groningen heeft terechtgestaan wegens eenvoudige beleediging. De eisch luidde f 5 boete, maar de rechtbank sprak hem vrij de officier van justitie ging in hooger beroep, maar het gerechtshof te Leeuwarden heeft nu het vrijsprekend vonnis bevestigd. Zondagmiddag ging te Nijmegen het ge- rucht, dat J. een revolver en patronen had gekocht, met het doel zijn te Gendt woonachtig meisje van 't leven te berooven. De Nijmeegsche politie, wie dit ter oore kwam, arresteerde den man op de Waalkade, toen hij op de boot naar Gendt zou gaan. Hij was werkelijk in het bezit van een nieuwe, revolver, geladen met zes scherpe patronen. Te Urkhoven, tusschen Nuenen en Gel- drop, zijn Zondagmiddag 6 kapitale boerderijen, met stallingen, schuren en liooibergen, een prooi der vlammen geworden. Het gelukte den bewoners de levende have te redden. Een 5tal landbouwers zijn verzekerd. Ter gelegenheid van het 25jarig jubileum van een der patroous der Utrechtsche loodwit- fabriek aan de Hoogelanden te Utrecht, was er Donderdag feest in de tabriek. Omstreeks 2 uur werd de feestvreugde op droeve wijze ver- stoord. Een 50jarig oppassend werkman viel van een steenen trap in de fabriek, met het gevolg, dat de ongelukkigevoor dood bleef liggen. Naar de Limb. Koerier verneemt, hebben de verschillende colleges van regenten over de strafgevangenissen, benevens de rechtbanken, desgevraagd adviezen doen toekomen aan het departement van Justitie omtrent gedetineerden, die eventueel bij gelegenheid van de blijde gebeurtenis in ons Vorstenhuis voor algeheele of gedeeltelyke vermindering van straftijd in aanmerking zouden komen. De adviezen moesten voor 1 April het depar tement van Justitie hebben bereikt. Het schijnt den wensch van H. M. de Koningin te zijn, dat vele gevangenen geheel of gedeel- telijk zullen worden begenadigd. De 20jarige boerenknecht D. Rienstra, uit Hommerts, in dienst bij den veehouder J. Kiestra, te Follega, geraakte in de Follegastervaart overboord. De brugwachter van de ffrimbrug zag den jongeling in de diepte verdwijnen, maar was niet in staat hulp te verleenen, daar de brug moest worden vastgezet, wijl de tram in aantocht was. Eenige oogenblikken later werd het lijk van den ongelukkige opgehaald. In een in aanbouw zijnde villa te Bingen, heeft een zware granieten vensterbank een stelling doen instorten, waaronder 7 werklieden bedolven werden. Twee jeugdige arbeiders waren - op slag dood, de een werd door den steen totaal verpletterd. Drie anderen werden zwaar gewond en 2 bekwamen lichte kwetsuren. Het gerecht stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Toen Zaterdagavond een vrouw in de Lange Ridderstraat te Antwerpen een schop kolen op de kachel wierp, had een geweldige ontploffing plaats. De kachel vloog aan stukken en bijna al de meubeltjes, die in de keuken stonden, werden verbrijzeld of erg beschadigd. l)e vrouw had over het geheele lichaam kwetsuren en men moest haar naar het Sint- Elisabethgasthuis overbrengen. De wonden zijn, alhoewel erg, niet doodelijk. Wat een wonder mag heeten Geen der drie aanwezige kinderen werd gekwetst. De brandweer moest ook ter plaatse komea, want een begin van brand was door de bran- dende kolen veroorzaakt. Over de oorzaak dezer ontploffing weet men niet veel te zeggen. Een der vermoedens is dat een der kinderen, die met hun moeder vodden rapen, iets in de kolen heeft geworpen, dat hij van de straat had meegebrachf. Een gruwelijke roofmoord werd Zaterdag in den omtrek van Celle gepleegd. Een schoen- makersvrouw, die inkoopen zou doen in de stad, werd onderweg door een individu aange- vallen en doodgestoken. Het gelaat der vrouw was door messteken onkenbaar toegetakeld Roof was oorzaak der misdaad. Het geld dat de vrouw bjj zich had, ongeveer twee gulden, werd door den dader meegenomen. Een Grieksche sponsenvisscher werd te bfax op de kust van Tunis, door een haai aangevallen, die hem het rechterbeen afbeet De visscher was spoedig dood. Een luchtballon, te St. Cloud, bij Parijs, opgestegen met drie luchtreizigers, twee heeren en een dame, werd door den oostenwind naar zee gedreven. Beproefd werd op het strand te Coutainville tot landen, maar het anker vond geen houvast in het zand. De luchtschippers klommen in 't netwerk en wilden, om snel te dalen, het ballonomhulsel opensnijden, maar, voortgestuwd door den krachtigen wind, vielen zp, op 500 Meters van de kust in zee. Een visscherschuit kon beide heeren redden, maar de dame, mej. Masson uit Parijs, verdronk. Sedert eenige weken reeds bewaakten de agenten van den fiscus het huis rue de la Pro vince Nord 128 te Antwerpen, in Januari ge- huurd door K., uit Zutfen. Geregeld outving hij saccharine en suiker uit Holland. Zaterdagnamiddag werd een inval gedaan door de heeren Haeck, provinciaal inspecteur der directe belastingen, invoerrecbten en accijn- zen, Christof, controleur, Durieux, onder-con- troleur, I^eblond, commies en Ruth, advocaat, benevens de adjuuct-commissaris van politie De Wandeleir en eenige agenten. In het acbterhuis werd een distilleerderij in voile werking ontdekt. Men vond er kisten met het opschrift //Motor-Naphta", waarin de jenever werd overgegoten. K. en zijn helper, H. K. uit Amsterdam, werden gearresteerd. Volgens het eerste onderzoek van den fiscus werden dagelijks ongeveer 150 liter alcohol bereid. De vlucht van een woekeraar. Maan dagmorgen verspreidde zich in beurskringen te Weenen het grucht, dat de financier Fritz Reicher, die in heel de stad bekend was als de „koning der woekeraars," sedert 10 dagen was verdwen„en. Hij bewoonde in de Mayfedergasse zijn eigen vorstelijk ingericht huis en had daar ook zijn kantoor gevestigd. Al jarenlang was hij de geldschieter van de hoogere en hoogste aristocratie en ook speculeerde hij aan de beurs waar hij in de laatste weken, naar men zegt, 3 millioen kronen raoet verloren hebben. Tien dagen geleden vertrok hij nit Weenen, onder voorwendsel, dat hij voor zijn genoegeu naar Abbazia ging, maar daar is bjj niet aangekomen en ook de mededeeling zijner familie, -dat hij te Nizza ziek ligt, is niet bevestigd. Hij heeft onder allerlei voorwendsels den grooten bank- instellingen bedragen afhandig gemaakt, die in de millioenen Joopen. De schuldenlast, dien hij heeft nagelaten, is nog niet nauwkeurig vastgesteld, men spreekt meest van 8 millioen, maar geloofc ook, dat ziin verplichtingen tot een hoogte van 15 millioen kronen zullen stijgen. Reicher was ook bebeerder van de nalateuschap van zijn broeder Selig Reicher die ongeveer 2 millioen kronen bedroeg. Dit kapitaal moet hij zijn schoonzuster en haar 2 kinderen hebben afgezet. Ook het aanzienlijk vermogen van zjjn zoon die te Berlijn als dokter is gevestigd, heeft hij te eigen bate verbruikt. In de laatste dagen trachtte hij, door bemiddeling van een wissel- agent, een leening van 1 millioen te sluiten tegen 12 pCt., maar die zaak kwam niet tot stand. Aan een bekende Weener bank ontving hij 75,000 kr., op een wissel, geaccepteerd door een aristocraat, maar die wissel is nu gebleken valsch te zijn. Ook vervalschte hij een wissel met den naam van een zijner familie- leden en ontving daarop 250,000 kronen. Men vermoedt dat hij naar Amefika is gevlncht. De Saturday Eveningpost vertelt van een muilezel, die twintig jaar geleden een koper- mijn ontdekte, welke rnijn sindsdien reeds 11 millioen dollar aan dividend opbracht. September 1885 verschenen, na lange om- zwervingen in de bergen van Idaho, de oude prospector N. S. Kellog in Murray. Daar haalde hij eenige vrienden, die hem vroeger al ondersteund hadden, over hem nog een keer een beetje geld te leenen. Den volgenden dag trok bij wederom de bergen in, in gezel- schap van een anderen prospector, die ook altijd ongelukkig geweest was. Niet ver van de stad vonden zij een onbe- heerden ezel, een broodmager, onooglijk dier. Zij laadden hun have op het beest en vervolg- den hun tocht. Toen zij den volgenden dag middagpauze hielden, bonden ze den ezel aan een boom. Het dier werd erg door vliegen geplaagd, en toen een bijzonder boosaardig insekt zijn angel in het diereulijf dreef, maakte het geduldige grauwtje eeu sprong, dat er vonken onder de hoeven opstoven. Kellog zag het toevalhg, kwam naderbij en ontdekte tot zijn onbeschrijfelijke vreugde, dat een ertsader was jlootgelegd. De Bunher Hill enSullivan-mjjnen waren gevonden Weldra ontspon zich een proces om het be- zitsrecht, daar de eigenaar van den ezel een derde deel reclameerde. De eerste rechter be- sliste, dat inderdaad de mjjn gevonden was door den ezel. Er werd hooger beroep aangeteekend, maar voor het nieuwe proces kwam men tot een vergelijk, waarbij aan den eigenaar van den ezel 50,000 dollar werd betaald. Een sehildersatelier te Berljjn is het tooneel geweest van een opwindend gevecht. De schilder was van plan de slangentemster Madiah Sourith met een slang in zijn artelier te schildereu. De dame, een Kaukasische, ver- scheen des morgens met een bediende, die in een groote kist de meer dan 4 meter lange boa constrictor meebracht. Het dier, dat op het gezicht van het atelier in de war geraakte, ichtte zich, zoodra het uit zijn gevangenis bevrjjd werd, op en greep den bediende°aan. Aan de temster gelukte het echter het dier weer te kalmeeren en de zitting begon. De dame bield daarbij de slang boven haar hoofd en lette op alle bewegingen van het dier. I lotseling rukte de slang zich los en verdween bliksemsnel achter een gordijn. Ten slotte ge lukte het den schilder, zijn knie op den kop van het woedende dier te drukken, terwijl de bediende het bjj den staart vasthield. De temster moest vervolgens met een schaar het lichaam van den slang van het geheel vernielde gordijn bevrijden, waarna het ten slotte gelukte het dier weer in zijn kooi terug te brengen. We zouden er de voorkeur aan geven zoo'n sckilderpartij te doen plaats hebben achter glas, of de slang en de juffrouw, of wij zelf. ZKETUDINUKN. Van 5 tot en met 6 April. an 5 tot en met 6 April werden langs de Oostsluizen alhier 44 binnenvaartuicren op en 37 afgeschut; door de Westsl. 7 op- en 3 afgeschut. Positie der Stoomschepen. VAN neuggtflijk. Geboorten. 24 Maart. Alonisius Jo- sephiis, Z. van Petrm Franciei Compiet en van Maria de Bakker. 28 Maart. Alphonsus Hypolitua, z. van Petrus Johannes Beck en van Rosalia JLauwens. Overlijden. 20 Maart. Salotnoo Riemens, oud 4i.,i. van Jan en van Cornelia de Ruijter. HnntenUse, Geboorten. 2 Maart. Julma Laurentina. d van Pieter l olfliet en van Anna Maria Daalraan. Louisa Maria, d. van Jan Francies Pauwels en van Mathilda Pauwels. Josephus J ranciscus, z. van Alphonsius van Damme en van Ooleta Rosalia Taalman. 5 Maart. Elisabeth Cathurim d. vanI I etms Francies de Waal en van Apollonia Warrens. I Maart. Mathilda Emelia, d. van Eduardus van Damme en van Emelia Catharina de Schepper. 11 Maart. Rosalia in 'si Eduardus van Kerkboven en van Maria van der Hool't! 17 Maart. Bertha Judoca, d. van Petrus Manuaart en van Paulina de Blok. 18 Maart. Rosalia Philomena, d. van Leonardus Moreus en van Catharina de Blok. 19 Maart. Anna Johanna, d. van Charles Ludovicus Seij en van Anna Maria Set]. 20 Maart. Petrus Augustinus, z. van Jan i rancies de Waal en van Rosalia Paulina de Bruijn. 21 Maart. Adrianus Marinus, z. van Johannes Cornells Sorber en van Anna Tanneke Frar.se. 22 Maart. Rudolph Josephus. z. van Petrus Alphonsus de Rijk en van Maria Stoel. 24 -laart. Anna Maria Catharina en Maria Anna Aline, dochters nt" ■A!,ou13"" Josephus de Nijs en van Bertha Augusta Pharailda van de Vijvor. 25 Maart. Josephus Petrus, z. van Johannes .Jacobus Bleijenberg en van Anna Catharina van Overmeeren. 28 Maart. Jozef Eduard z van Pieter Jo hannes Asselman en van Louisa Maria de Winter. 29 Alaart. Jauna Adriana, d. van Jacobus Dieleman eD van Elisabeth Pieternella de Bokx. 30 Maart. Johannes Albertus, z. van Petrus Johannes Baart en van Rosalia van Ileese. 31 Maart. Josephus Franciscus, z. Fan Johannes Francies Burin en van Angelina Maria van Kerkhoven. Rosalia Paulina, d. van Petrus van lleese en van Rosalia Burm. Overhjden. 1 Maart. Maria Louisa Hulsliout, oud 1 j d van Josephus en van Paulina Goosseu. 2 Maart. Amalia van Immerseel, ond 67 j., wed. van Petrus Johannes du Bois. a Maari. Anna Catharina Eggermont, oud 82 j., id. 6 Maart Anna Catharina Vermaren, oud 77 j., wed. van Franciscus Josephus Cabooter. 8 Maart. Theodoor Cornelia Vereeeken, ^n,, aVn®' g' VaD EuX°nia Po'lliet. 10 Maart. Constan- rr Alpho^us van Braband, oud 46 j„ echtg van Maria Uit den Hof. 12 Maart. Alphonsus Seraphinus Sloot, oud J., I. van Aloijsius en van Lndovica de Gijsel. 16 Maart. £mda\ae; °ad,7a2 j- jd 21 Mlan' J°8ePhu9 SfltlnV J"' Z- van JosePh Adriaan Marie en van Serapbina Wolftelaar. Petronella Bauwens. oud 81 j. wed. van Petrus van Kerckhoven. 28 Maart. Petrus Mahu', oud va/'mlh' J"' V,an, ,Anna Catharina Engels. Petrus Judoca. an Braband oud o4 j. ecbtg. van Melania Judoca Hermans. AndHeTsen. Barbanna Staa1' oud 81 j- ech>8- Jacobus VLAG. NAAM M». Van en naar. Lading. Noor. 8.8. Deen. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. idem t'oor Ter Weuzen I Dag 1787 IGoole Voor Gent i kolen stnkg. idem hout stukg. idem creosoot Klampenborg 5032 Windau Mersey 8570 Goole Alf 3193 Christians. Tadorna 3730 Manchester Ronan 3891 Leith Voor lelzaetei Eng. ach. Coaltar 621 |Groningen s.s. HARALD in lossing te West Hartlepool, s.s. JENNY van Algiers naar Stockton on Tees passeerde 1 dezer (Gibraltar. s.s. RICHARD wordt heden te Algiers verwacht. s.s. ELISABETH vertrok 3 dezer van Algiers naar Middlesbro on Tees. s.s. HELENA vertrekt heden van Algiers naar Stockton on Tees. s.s. MAGDALEN A te Stockton on Tees te water gelaten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 5