Gemengde berichten. HandeSsberichten. In deze vergadering werd de rekening van den penningmeester goedgekeurd. Deze bedroeg in ontvangsten 4248,28 in uitgaaf 4229,747. alzoo een goed slot van 18,537s. Als we ons goed herinneren is dit de eerste jaarrekening die met een voordeelig saldo slnit, wat bepaald voor deze nuttige vereeniging een bemoedigend verschijnsel mag genoemd worden. Door een toevallige omstandigheid kon bet te- kort van het vorig jaar met een bedrag van J 159 worden verminderd, zoodat. het algeheel tekort nu nog bedraagt 715,337 Ter voorziening in de vacature ontstaau door het overlijden van den heer T. van Borssum Waalkes werd tot bestuurslid benoemd de heer Mr. M. P. Sipkes. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek dat het aantal verpleegden bedroeg 33 met 734 verpleegdagen, tegen 33 met 82 verpleegdagen in het jaar tevoren. 18 patienten verbleven na eene operatie korter ot langer in de inrichting. Het meerendeel der verpleegden verliet de inrichting genezen. Aan de aanvragen van de geneesheeren, om in de wijken door eene verpleegster hulp te doen verleenen, kon, evenals vorige jaren, worden voldaan. Voor rekening van het bekende dames-comite konden 5 patienten in de inrichting worden geholpen, met 86 verpleegdagen. Naar het comite mededeelt, zullen de genees heeren te Ter Neuzen over een gelijk aantal gratis verpleegdagen als in 1908 mogen beschikken. V an het overlijden van de bestuursleden, de heeren M. Verbrugge en T. van Borssum Waalkes Sr. wordt met leedwezen melding gemaakt. Door het Ministerie van Binuenlandsche zaken is met de vereeniging een overeenkomst aange- gaan voor het verplegen van besmettelijke zieken, in de ziekenbarak van het Rijkterwijl met den oor-, neus- en keelarts, Dr. J. C. Henkes te Middelburg, een contract werd aangegaan voor het houden van spreekuren in het ziekenhuis. Het aantal leden bedroeg 360, tegen 358 in het vorig jaar. Door de gemeentebesturen van Ter Neuzen en Axel werd over het jaar 1908 eene subsidie verleend, gelijk aan die van het voorafgaande jaar, terwijl het gemeentebestuur van Hoek berichtte, dat de subsidie voor het jaar 1908 toegestaan, niet meer werd bestendigd. lngevolge vroeger gehouden besprekingen stelde het bestuur voor te trachten in de orn- liggende gemeenten sub-comite's te vormen, welk voorstel werd aaugenomen. Prov. blad no. 45 bevat een circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland, houdende bepaling van de aflevering der man- schappen, die bestemd zijn in dit jaar ter inlijving bij de militie te worden opgeroepen. Die aflevering zal geschieden van hen die tusschen 16 en 31 Mei moeten opkomen te Middelburg 17, te Vlissingen 18, te Ter Neuzen 19 en te Tholen 21 Mei; en van hen die tusschen 16 en 30 September moeten opkomen te Middelburg 20, te Vlis singen 21, te Ter Neuzen 22 en te Tholen 23 September. Met ingang van 16 April a. s. zijn be noemd tot Rijksklerk 3e klasse bij de belastingen A. A. S. de Mul ten kantore te Sas van Gent en F. P. de Meyer ten kantore te Hulst. De centrale anti-revolutionaire kiesver- eeniging ,/Nederland en Oranje", in het district Wiuschoten, heeft met algemeene stemmen can- didaat gesteld den heer J. F. Heemskerk, rijks- betaalmeester te Groningen, vroeger te Sas van Gent. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft o. m. benoemd tot kweekeling bij de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middel burg W. J. Kouwe te Reti-anchement, A. J. de Ligny te Schoondijke, A. B. Perduijn te Zuid- zande, C. H. J. F. Pannekoek te Overslag, P. lA. Stofberg te Sluis, L. A, Versprille te Water- andkerkje en A. J. de Voldere te Retranchement. Hoek. Bij de Geref. kerk alhier is tot predi- kant beroepen de heer A. Schippers predikant te Maasdijk. Axel. Bedankt voor het beroep bij de Ger. Kerk A alhier door Ds. H. M. P. de Walle te Scharnegoutum (Fr.). St. Jansteen, 5 Aril. Zaterdagvoormiddag kreeg het 8jarig zoontje van C. V. met zulk geweld een steen tegen't oog dat men voor 't behoud ervan vreest. Tegen den 18jarigeu dader zekere A. v. D. is proces-verbaal opge- maakt. Koewacht. Vrijdag werd alhier eene open- bare vergadering van den gemeenteraad ge houden waarop alle leden tegen woordig waren behalve de heer E. de Vleeschouwer. Op verzoek van den voorzitter gaf de secre taris lezing van de volgende iugekomen stukken: a. Brief van Gedep. Staten met goedkeuring j gemeenterekening over 1907. b. Brief van Gedep. Staten, met mededee- ling dat de goedkeuring van de gemeentebe- grooting over 1909 verdaagd is tot 1 Juli a. s. Beide worden voor kennisgeving aangenomen. c. Brief van de commissie, die zich gevormd heeft om te bewerken, dat lijn C van het door de IJzendijksche stoomtram-maatschappjj ont- worpen stoomtramnet in Oostelijk en Westeljjk Zeeuwsch-Vlaanderen, tegelijk worde aangelegd met lijn A met verzoek adhaesie te betuigen bij de Provinciale Staten van Zeeland aan een daartoe iugediend adres. Wordt besloten geen adhaesie te betuigen, omdat deze gemeente ge- heel buiten het tramnet gelaten is. d. Adres van de Handelsvereeniging te Vlissingen aan den raad van Vlissingen tot oprichting van een Handelsschool, met verzoek om adhaesie wordt na eenige discussie aange- houden tot de volgende vergadering. e. Rekening en verantwoording gezondheids- commissie te Hulst over 1908 wordt goedge keurd voor zoover het aandeel van deze gemeente in de kosten bedraagt. Door Burg. eD Weth. wordt overgelegd het proces-verbaal van de kasopnetning op 19 Maart 1.1. In kas was 103.29. Door Burg, en Weth. wordt overgelegd het verslag van den toestand der gemeente over 1908. Na lezing van dit uitgebreid verslag wordt het voor kennisgeving aangenomen. Alsnu komt aan de orde benoeming van een deurwaarder voor de plaatselijke belastingen in plaats van Th. Celiaert, die naar elders ver- trokken is. Er hadden zich 7 sollicitanten aangemeld. Benoemd werd B. C. Bruggeinan alhier. Voor benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim was door Burg, en Weth. de volgende lijst (alphabetis) van aanbeveling opgemaaktA. J. Baert, B. O. Bruggeman en P. Vercouteren. Wordt benoemd P. Vercouteren. Wordt besloten af- en overschrijviug te ver leenen op de begrooting van 1908 betrelfende de post over ieermiddelen aan de openbare scholen en ontsinettiug ziekenhuis. Ten slotte werd aangenomen aan Alph. van Mossevelde een stuk gemeentegrond, gelegeu achter het gemeentehuis, voorloopig in gebruik te geven en over den verkoop met Gedep. Staten in onderhandeling te treden. Zaterdag zijn de drie voornaamste leden der dievenbende, die het vorige jaar deze streken onveilig maakte, voor de raadkamer te Gent verschenen, welke het aanhoudingsmandaat tegen hen bekrachtigd heeft. Zij worden beschuldigd van inbraak met mishandeling bij gebr. De Bock op den Ruiter in de nabijheid dezer ge-> meente, van diefstal met inbraak onder de gemeente Axel, alsmede van verschillende dief- stallen te Stekene. De zaak zal gedeeltelijk voor de recbtbauk te Gent en gedeeltelijk voor die van Dender-, monde behandeld worden. i Voor Belgische rekening worden hier contracten afgesloten voor de levering van fabrieksaardappelen tegen den volgende n oogst. Het plautgoed wordt door de fabriek geleverd. Betaald wordt fr. 3,50 per 100 kilogram van het land geleverd. Geplant moet worden de aardappelsoort bekend onder den naam van ,/Paul Kruger", die een groot beschot moet geven. Hulst, 5 April. Heden werd alhier door den notaris T. C. Daey Ouwens, in het hotel »De Graanbeurs", ten verzoeke van Gedep. Staten van Zeeland geveild a. Het tolhuis en erf, aan den weg van Ter Neuzen naar Axel, groot 1,20 aren. Hiervan werd kooper mej. wed. P. van Hoeve voor 1210. b. Het tolhuis en erf, aan den weg van Walsoorden naar Hulst, te Rustwat, groot 42 centiaren. Hiervan werd kooper de heer Jules Vogel- vanger voor 190. c. De afbraak van het tolhuis aan den weg van Walsoorden naar Hulst, op den dijk tusschen den Noorddijk en den Mariapolder. Deze werd verkocht voor 170. d. De losse voorwerpen behoorende bij de drie tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axel werden verkocht voor 9,50 en bij de drie tollen op den weg van Walsoorden naar Hulst voor 15,50. Behoudens nadere goedkeuring gegund aan de hoogste bieders. Te Winterswijk is op een diepte van 460 M. een dikke zoutlaag aaugeboord. Naar de meening van deskundigen is men bijna zeker weldra steenkolen te zullen vinden. Aan de Koninginnesluis te Vreeswijkge- raakte de 23jarige schippersknecht J. P. met zijn been in een staaldraad verward, terwijl het schip in vollen gang was, voortgestuwd door hevigen wind, met het noodlottig gevolg, dat het been hem uit het lichaam werd gerukt. De man was onmiddellijk dood. -- Een landbouwer uit Boertange ontdekte eenigen tijd geleden een vossenhol. Het werd uitgegraven en thans bevint moeder vos zich met zeven jonge vosjes in een kelder. De vossenfamilie heeft daar heel wat bekijks. Ten einde den overlast te bestrijden, ver- oorzaakt door talrijke ratten, die de riolen en de Binnen-Dieze te 's Hertogenbosch bevolken, heeft de gezondheidscommissie besloten om van af heden een premie van 5 cent uit te loven voor elke doode rat. In de jongste nachten zijn door agenten van de poiitiehondenbrigade te 's Gravenhage herbaaldelijk personen bekeurd voor 't vangen van spreeuwen met slagnetten in het lage hout in den omtrek van den Waalsdorperweg. De honden bewijzen daarbij uitstekende diensten zij doorkruisen het hout en verraden door blaifen de aanwezigheid der stroopers, die zonder deze hulp voor de agenten door de duisternis niet waarneembaar zijn. Spreeuwen zijn door de wet beschermde vogels. In dezen tijd van het jaar houden zi] zich bij vluchten van honderden's nachts in het lage hout op en zijn daar met de hand te grijpeu. In 'Nederiand zou, volgens een becijfering van de Londensehe Standard voor ougeveer675 millioen gulden aan Russische staatsfondseu zijn Te Leiden is een kellner, die zijn afge- waaiden hoed wilde grypen, voorover in een gracht geraakt. Bewusteloos daaruit opgehaald, werd de man overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hi) spoedig daarna is overleden zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd. Hij was 56 jaren oud, gehuwd en had een talrijk gezin. Hij was ruim 30 jaren in dezelfde zaak, Zomerzorg, in dienstbetrekking. Vrijdag zijn te 's Gravenhage in de Maliebaan opgesteld de stukken geschut, be stemd tot het lossen der miuuutschoten ter aankondiging van de vervulling der blijde ver- wachting. De stukken, een drietal snelvuurkanonnen met een munitiewagen, zijn geplaatst aan den ingang van de Maliebaan bij de Boschbrug, met de monden gekeerd naar het achtergedeelte van de Maliebaan. Een schildwacht der veld-artillerie bewaakt het geschut. Een waarschuwing aan huismoeders. Geemailleerde pannen, tegenwoordig zoo alge- meen in de keuken gebruikt, zijn wel eens gedoodverfd als de schuldigen, die de nieuwer- wetsche ziekte der blindedarmontsteking op haar geweten hebben. Men heeft ul. het meer dan vroeger voorkomen van die kwaal in verband gebracht met het email, dat schilfers zou achterlaten in de spijzen, die dan de ontstekiug zouden veroorzaken. Dat vonnis is, voor zoover wy weten, in hooger beroep niet bekrachtigd, zegt 't N. v. d. D.maar op een ander gevaar, dat het gebruik van geemailleerde pannen aankleeft, mag wel eens met nadruk gewezen worden. In den laatsten tijd vooral kwamen aan den Gezondheidsdienst te Amsterdam verschillende gevallen ter oore van ziekteverschijnselen, wier oorzaak niet zoo dadelijk kon worden opgespoord. De patienten klaagden over onpasselijkheid, stoornissen in de spijsvertering e. d. Soms werden heele gezinnen ziek en natuurlijk viel het eerste vermoeden op het gebruikte voedsel. Dat was echter niet de oorzaak toen men ging onderzoeken in welk vaatwerk het eten bereid was, bleek dat de fout daar lag. In al de gevallen waren gerepareerde emailpannen ge bruikt en de wijze waarop de reparatie was geschied, moest als de oorzaak van de ziekte aangemerkt worden. Als na langdurig gebruik email vaatwerk gaten vertoout of de bodem raakt los, dan wordt het voorwerp naar den loodgieter gebracht die 't herstelt. Dat geschiedt dan meestal door 't aanbrengen van een nieuwen, gegalvaniseerd- ijzeren bodem. Gagalvaniseerd jjzer is.... ijzer met een laag zink er over. Wie uit zulk een pan eet, stelt zich dus bloot aan zink- vergiftiging ziedaar de oorzaak van de ziekte verschijnselen. 't Komt ook wel voor dat een lekke pan met lood wordt dichtgesoldeerd en dat veroorzaakt loodvergiftiging wat natuurlijk nog erger is. De beste raad, dien wij huismoeders kunnen geven, is :email-pannen, alszij stuk zijn, eenvoudig weg te werpen. Om behoorlijk hersteld te wor den zouden zij naar de fabriek terug moeten en een bewerking ondergaan, waarvan de kosten wellicht gelijk staan met die van een nieuwe pan. Men spiegele zich dus aan het gebeurde en niet meer met de pannen naar den loodgieter. Aan boord van het transatlantische stoom- schip 'Teutonic" van de Withe Star lijn, is een meisje op zonderlinge wijze door een schot gewond. De 3e klasse passagiers waren op het dek, na het middagmaal, toen zij werden opgeschrikt door den knal van een schot, gevolgd door kermen en schreeuwen. Het schot bleek te komen uit de hut van een Mexicaanscheu passagier, die, naar men algemeen geloolde, eene groote som gelds naar Europa bracht. Die hut was vol rook, maar er was geen mensch te zien. Het gekerm kwam uit de aaugrenzende hut, waar een Noorsch meisje lag, dat door een kogel in den hals was getroffen. Men vermoedt, dat een dief in de bagage van den Mexicaan naar geld of kostbaarheden heeft ge- zocht, dat een daar verborgen revolver bij toe- val is afgegaan en dat de kogel, door het beschot heen, het meisje in de hut daarnaast heeft ge wond. De kogel werd door den scheepsdokter verwijderd en de toestand der gewonde is niet bedenkelijk. De schuldigen konden niet ontdekt worden. Er werden een paar passagiers verdacbt, maar er waren geene bewijzen voor bun schuld. De 14jarige zoon van een echtpaar in het Pruisische dorp Teehentus heeft 6 maan- den lang zich in een kleerkast verscholen ge houden. Omstreeks een halt jaar geleden had hij een rijwiel gestolen en sinds dien tijd was hij spoorloos verdwenen. De ouders beweerden dat hij te Berlijn bij familie was, maar alle nasporingen der politie in de hoofdstad bleven vruchteloos. De gendarmerie op het dorp be- dacht tenslotte, dat de langgezochte zich mis- schien nog wel in het ouderlijke huis kon be- vinden. Er werd een huiszoeking gedaan en de jongen werd uit een kleerkast voor den dag gehaald. Sedert maanden was hij met geen water of zeep in aanraking geweest en zijn haar hiug in lange lokken neer op zijn schouders. De veelbelovende knaap en zijn broeder, die van medeplichtigheid aan den diefstal verdacht wordt, zijn voorloopig in het hnis van bewaring opgeborgen. De driemaster Jules Henry" die te Mar seille vernield is door ontplofliug was geladen met petroleum. Juisc zou de expert van bet bureau Veritas met twee beambten overgaan tot een onderzoek van het ruim, en was het ruim geopend, toen de ontplofliDg plaats had. Het bovengedeelte van het schip sloeg uit elkander de bouten werden losgerukt, de masten braken en sloegen in zee. De personen, die getuigen waren van dit scbriktooueel zagen, doodelijk verschrikt, raeuschelijke lichaamsdeelen de lucht invliegeu en toen op de zee en de kaden neervallen in ean kring van meer dan 500 M. Zoo hevig was de ontploffing, dat de slag op meer dan 5 K. M. afstands werd gehoord. Toen men eenigszins bekomen was van den eersten schrik, werd dadelijk de reddingsarbeid begonnen, waarbij de brandweer en vrywilligers uit de stad de behulpzame hand boden. De gewon- den werden met buitengewone voorzichtigheid op baren gelegd en naar de ziekenhuizen vervoerd, terwijl de uit elkander geslagen lichaamsdeelen zooveel mogelijk bij elkaar werden gevoegd, ten einde de identiteit der omgekomenen te kunnen vaslstetlen. Voor zoover men kan nagaan, zijn er 9 personen bij de ramp om het leven gekomen. De toestand van de gekwetsten is nog steeds zorgelijk. Rotterdam, 5 April. Binnenl. Granen. Tarwe en Haver iets lager in prijs. Rogge onveranderd. Gerst kleine aanvoer. Boonen en Erwten als voren. Meel vast, met weinig handel. Men noteertZeeuwsche Tarwe goede per hectol. /8,25 a /9,50 mindere 7,50 a 8,— Tarwe per 100 kilo J 10,40 a 11,25 en daar boven Rogge per hectol. 5,75 a 6,25; Wintergerst /5,30 a/5,75; Zomergerst/5,20 a 5,50; Chevalier 6,50 a 6,75 Gerst per 100 kilo 8,— a /9,25. Chevalier 9,50 a 10,25 en extra daarboven Haver 7,40 a 8,20 en per hectol. lange 3,70 a 4,— dikke 4.50 a 5,Paardenboonen /7,50 a 7,80 Witte Boonen 13,— a 13,50; Bruine Boonen 11,50 a f 13,mindere g,a 10,— Kookerwten 10,50 a 11,50; Voedersoorten 7,a /7,50; Kanariezaad f 6,50 a 6,75 per hectol. en per 100 kilo 10,a 10,50. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 225 a 260 Rogge per 2100 kilo Helena 190 Stettiner 165 a 168 Gerst Zwarte Zee f 145 Amerik. Mais f 155 h 108 Odessa 150 Donau 153 per 2000 kilo Haver 7,25 a 8,- per 100 kilo. Meel. Prima inlandseh j 15,25 a J 15,7o le soort 14,25 a 14,75 Zeeuwsche Tarwe- bloem 15,50 a 15,75Prima Belgisch f 15,25 a 15,75 le soort 14,25 a 14,75 prima Dui'tsch 14,25 a 14,50le soort f I4ta 14,25 extra puik Hongaarsch V 21a 23,prima Amerik. patent 15,50 a 16,50 le soort 14,25 a /15,— 2e soort Bakers f 13,25 a f 13,75 Inl. en Duitsche Roggebloetn 10,25 a 11,50 per 100 kilo. Runderprijzen 60 a 70; Stieren 54 a 60; Kalveren 85 a 100; Schapen 44 a 50 Varkens 44 a 48 cents, per kilo. M e 1 k k o e i e n 140 a 245 Kalfkoeien 150 a 275; Vaarzen /llO a/150; Stieren 95 a 185 vette kalveren 52 a 90 fokkalveren 15 a 22 Pinken /7o a /90 nuchtere kalveren /6a/ 13 Biggen /7a 14 per stuk. Aardappelen. Brielsche kraten 4,40 a f 4,50 Zeeuwsche jammen 3,— a J 3,25 Zeeuwsche bonten 3,- a/3,20 Geldersche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2