k1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. Op Lev-en en Dood. No. 3285. POL I TIE. Dinsdair fi April 1909. 49e Jaargang. Buitenland. FEUILLET ON Binnenland. ABONNEMENT: Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave E^uldebiijk aan H. M. de Koningin. Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,—Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32V, en yoor net. overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij aile Boekhande- laars, Fostdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: an 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij direete opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Feeafdageii. bij de Firma P. a. VAM Te 1ER NELZEN konit vacant de betrek- king van agent van politie waaraan verbonden is eene jaarwedde van 500,— met zes twee- jaarljjksche verboogingen van 25,eene jaarlijksche toelage voor kleeding van f 75, en eene toelage ineens voor eerste uitrustine van 15,—. Sollicitanten, niet ouder dan 30 jaar en minstens lang 1,75 M., kunnen hunne eigen- handig op zegel geschreven verzoekschriften inzenden aan den Burgemeester voor 15 April 1909. F In het verzoekschrift moeten ook worden vermeld naam en voornamen (voluit), datum van geboorte, tegenwoordige en vroegere woonplaatsen en betrekkingen, godsdienstige gezindte en burgerlijke staat van den sollicitant. Voor de sollicitanten zal de Burgemeester op de gemeente-secretarie tespreken zijn Zater- dag 17 April 1909, voormiddags tusschen 10b' en 12 uur. Ter Neuzen, 3 April 1909. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. OK 8ASBE «e Ter Xriiien. De gisting in bet Servische leger heeft volgens den Weenschen berichtgever van 't »Berl. Tagebl." een bedenkelijke afmeting aungenomen. Vele garnizoonen hebben telegram men van protest gezonden en de officieren houden geheime vergaderingen, waarbij, naar men zegt, de vroegere kroonprins de hand in het spel zou hebben. Men vreest, dat hij plotseling een xnilitaire diktatuur zou kunnen instellen. Te Nisj. Kroensjewac en Kragoejewac zou een wijdvertakte samenspanning van officieren ontdekt zijn, die de onttroning van het re- geeringshuis ten doel had. Te Nisj zijn 11, te Kragoejewac 8 officieren in hechtenis ge- nomen. De officieren van de ruiterij te Kraljewo hebben geweigerd, zich bij de saruenzweerders aan te sluiten, daar zij wel de onttroning van Koning Peter, maar ook de uitroeping van prins Alexander tot Koning voorstaan. Men beweert, dat Koning Peter misschien vioeger afstand zal doen dan hij tot nu toe zelf geloofd heeft. De gewezen Kroonprins van Servie is Woensdag morgen incognito te Berlijn aangekomen en van daar naar Petersburg gereisd. Servie houdt zijn belofte van ontwapening. Donderdag zijn de ingelijfde reservisten naar huis gezonden. Een Hongaarsch blad bevestigt, dat Servie zich volledig zal ontwapenen. De Ministerraad heeft de uitnoodiging van Oostenrijk om deel te nemen aan de onderhandelingen over het handelsverdrag aangenomen. Het Sei vise he oorlogsgebrul eiudigt dus werke- lijk als in een operette er vallen geen dooden. In de Russiscbe Doema werden bij de behande- ling der oorlogsbegrooting heftige debatten ge- houden. legeu Duitschland werden vooral door sprekers der rechterzijde verwijten gericht. Goetsjkof, leider van de Oktobristen, die 't totaal der begrootiug, 641 millioen ghl., goed- keuide, betoogde dat Rusland dagen van nationalen rouw doormaakt en deed een beroep op aller steun. Poeritsjkewitsj sprak van nati onalen smuad en beleediging die Rusland trof. De Oostenrjjksche gezant berichtte onlangs aan zijn legeering, dat Rusland militair machteloos was. loen begon 'n reeks uittartingen, die eindigden met hi soort ultimatum aan Rusland. Graaf Bobrinski wees op den sterken Duifschen invloed in West-Rusland, maar voorspelde dat eenmaal de tijd zal komen, dat Rusland gesteund door zijn Slavische broeders, afrekening zal houdeu. Markof, uiterste rechterzijde, kriti- seerde het Fransche leger, en 't opnemen van de .loden daarin. Het leger van den bondge- noot was, volgens Markof, een faktor, waarmee niemand meer rekening hield. Een storm van verontwaardiging brak op alle banken los wegens beleediging van 't Fransche leger werd Markof tot de orde geroepen. Een talrijk publiek wooude de zitting bij, in de hofloge zaten de grootvorsten Nicola j en oergms. De Doema is verdaagd tot 20 dezer. 51) - //Wij drieen, gij, uw man en ik, blijven hier, tot de dokter en de adjunct, die Mizka kan roepen. hier zullen zijn, wij kunnen dan be wijzen het geld niet te hebben aangeraakt." ,/Zooveel geld Hij is mij meer dan vijf- honderd gulden schuldig en heeft zooveel geld riep vrouw Franzka, die haar oogen maar niet van de bankbiljecten kon afwenden, doch op mijn aandringen sloot zij de lade en riep Mizka, om haar te gelasten naar den adjunct en den dokter te loopen en beiden te verzoeken zoo spoedig tnogelijk bij den professor in de ,/Gouden Druit te komen. Wij hadden niet lang te wachten de dokter kwam het eerst, Mizka was hem op straat tegen gekomen. Ik trok hem in een hoek der kamer en deelde hem fluisterend mede, wat er in de bovenste lade der kast lag. Hij werd bijna gek van vreugde. „Wij hebben hem jubelde hjj, van plezie/ springende. Eerst toen hij bemerkte dat vrouw Franzka en haar man hem verbaasd aankeken zij dachten bepaald dat hij gek was geworden werd hij kalm en het zich vertellen, dat ik ook een boodschap naar den adjunct gestuurd had. //Gij hebt juist gehandeld," zeide hij, #hem moeten wij thans alles vertellen. Thans, nu zoo duidelijk bewijzen voor de scbuld des rechters bestaan, kan en moet hij handelen. Naar de Zw. Ot. verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsehe Zaken aan de Commissarissen der Koningin in de verschillende piovincien beiicht, dat wanneer de verwachte heugelijke gebeurtenis mocht vallen op een Zondag of op Goeden Vrijdag, het niet de wensch Ian. o-. ,Mi de Koniugi" is- dat op die dagen teesteujkheden zullen plaats hebben. Hij is een -eerlijk en moedig man. Ik weet dat ik mij in hem niet vergis. Hij zal de belofte vervullen, die hij eens aan de kleine Anna heeft gegeven! Daar komt hij reeds, ik hoor hem komen De adjunct trad binnen. Hij scheen verbaasd in mijn kamer nog den dokter, den waard en de waardin te vinden.. Vrouw Franzka ijlde hem te gemoet. Zij had zoolang gezwegen thans moest zij haar hart uitstorten. In de slavische taal, waarvan ik geen letter verstond, wendue zy zich tot den adjunct, die opmerkzaam naar haar woorden luisterde. Ik wilde haar met in de rede vallen, want uit haar gebaren begreep ik dat zij van den vondst in de oude kast vertelde. I erwijl vrouw Franzka vertelde, betrok het gr ant van den adjunct. Toen zij uitgepraat had, gaf zj] hem den sleutel der kast en zich toen tot mij wendende, zeide hij ernstig Vrouw Franzka heeft mij de mededeeling ge- daan van den zeldzamen vondst in deze kast. Alvorens zelf te zien wacht ik uw mededeelingen, professor. Ik zet op den voorgrond dat <nj mij hier met geroepen hebt als uw bevrienden gast aan de stamtafel in de „Gouden Druif," maar i 'J m0en rechterlijken amb- tenaar gedurende de afwezigheid des districts- rechter; ik zal dus uwe mededeelingen niet als vriendschappelijk, doch als officiee! moeten be- schouwen. - Vrouw Franzka, gi, zult met uw man in een andere kamer wachfen totik vernomen heb, wat de professor mij te zeggen heeft. Ik wps er u op, dat ge tegen niemand luister I goed, tegen niemand een woord van den vondst Naar men verneemt is bij den Minister van Binnenlandsehe Zaken in overweging, wijzi- ging te brengen in het eerste lid van art. 8 der drankwet, bepalende dat de vergunniDg uit- drukkelijk geldt voor de daarin vermelde lokali- teit, en dat hierover het gevoelen van de Gedeputeerde Staten der onderscheidene pro- vincieii is gevraagd. Waar zijn de muntjes Op 1 April hadden er l'/a millioen munt- biljetten ingeleverd moeten zijn en herhaalde- lijk is er gewaarschuwd, dat wie verzuimde de oude papiertjes in te leveren, na dien datum slechts waardelooze stukken zou hebben. Desniettegenstaande zijn er nog 43,073 stuk ken in eircnlatie Wordt de wet van 31 December 1903 ge- liandliaafd, dan zijn de gezamenlijke bezitters dezer biljetten bijna een half millioen gulden kwijt en de schatkist ontvangt ongevraagd een voordeeltje tot hetzelfde bedrag. Voor een Minister van Financien is dit een zeer verleidelijk iets. Evenwel de heer Kolk- man wil ook nu nog de nalatige bezitters ter wille zijn. Denkelijk zijn het meestal weinig ontwikirelde, spaarzieke menschjes, die de oude papiertjes weggesloten houden en geen kennis dragen van het hun dreigend verlies. Daarom heeft hij, bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend, om den fatalen termijn van inwisse- ling tot 1 October te verschuiven. ernioedelijk zullen er ook dan nog wel muntbiljetteu aebterblijven, maar men zal dan gerechtigrl wezen om aan te nemen, dat ze niet meer bestaan en op alle mogelijke wijzen zjjn vernietigd, ofwel bewaard worden om later als autiquiteiten te dienen. De ondervinding leert, dat er ook vele Staats- scbuldpapieren nooit terechtkomen en dat vooral hij uitlotingen heel wat prijzen ten eeuwigen dage blijyen zitten. Dat echter de gezamenlijke inwoners van ons land bijna een half millioen gulden als tusschen vinger en duim laten wegglijden zal menigeen met verrassing hebben vernomen TER NEUZEN, 5 April 1909. Het Comite voor het geschenk aan H. M. de Koningin, mocht het volgende telegram ontvangen //Voor den zooeven door mij ontvangen fraaien moogt zeggen. Gij stelt u aan een zware verant- woordelijkheid bloot, wanneer ge dit bevel niet opvolgt. Wacht, tot ik u laat roepen. Ik zal u en uw man spoedig nogmaals in verhoor nemen en ge zult dan uwe verklaring moeten beeedigen. Ga thans. Wenscht ge ook dat de dokter zal heengaan, professor z/Neen, integendeel, in zijue tegenwoordigheid wil ik mijn mededeelingen doen. Hij zal het- geen ik u te zeggen heb, kunnen aanvullen." Ik wachtte tot de waard en de waardin zich teruggetrokken hadden, en mij toen tot den adjunct wendende, zeide ik z/U, mijnheer de adjunct, heeft op den dag, toen de ongelukkige oude man vermoord werd, zijn dochter de plicht opgelegd, den moordenaar op te sporen en aan het gerecht over te leveren. Ik was getuige van de woorden vol vertwijfeliug, die het jonge meisje uitte en van de belofte, die gij, wel is waar niet in woorden, doch stil- zwijgend nflegdet. Thans herinner ik u aan die belofte." ii k Zal mijn plicht doen. De schuldige, wie hij ook zijn moge, zal de straf niet ontgaan, als hem de schuld kan bewezen worden." //Ik zal u dat bewijs leveren, zoo duidelijk, zoo onwederlegbaar, dat geen twijfel kan overblijven. Luister Het was niet moeilijk in korte, doch duidelijke woorden den adjunct de feiten mede te deelen, die bewijzen tegen den moordenaar waren hoe hij mij bedrogen had, verdenking tegen Franz Schorn, zelfs tegen de schoone Anna had op- gewekt, om ten slotte te vertellen van die oude kast. Ik besloot met de woorden en sierlijk uitgerusten kinderwagen, betuig ik het comite der Zeeuwsche vrouwen en alle geefsters mijn warmen dank. Ik ben diep getroffen door de gevoelens van genegenheid en verknochtheid welke mij opnieuw op zoo ondubbelzinuige wijze betoond worden. Ik heb met groote ingenomenheid kennis genomen van het voornemen een deel van het geschenk te besteden voor de verzorging van kinderen wier ouders of voogden uit de voogdij ontheven of ontzet zijn. WILHELMINA." Voor het beroep naar de Geref. kerk alhier is door Ds. G. H. A. van der Vegte, predikaut te Urk, bedankt. Met ingang van 16 dezer is te Vlissingen benoemd tot agent van politie 3e klasse E. Tange te Ter Neuzen. Met de leiding der schietoefeningen tot verhoogiug van's lands weerkracht te Ter Neuzen wordt belast de le luitenaut Van Altena. Tot roeier bij het Belgische loodswezen te Vlissingen is benoemd de roeier J. Deckmijn, te Ter Neuzen, terwijl alhier tot roeier is be noemd J. Deley, thans in dienst te Ostende. Onder groote deelneming had alhier jl. Zaterdag de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. de Bree Fz., bestuurslid der vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Ter Neuzen. De baar werd door een talrijke schaar van familie, vrienden en belangstellenden gevolgd. Bij de geopende groeve werd de overledene namens den kerkeraad herdacht door Ds. T. Oegema van Hoogeveen, terwijl de heer J. A. Klaassen den overledene herdacht als een ijverig bestuurslid der Vereeniging voor Chr. school- onderwijs, en door den heer P. Faas, namens de Zeeuwsche zendingsvereeniging aan de verdien- sten van den overledene jegens die vereeniging een waardeerend woord werd gesproken. Zondag j.l. speelde de voetbalvereeniging //Hercules" een oefenwedstrijd tegen een elftal der alhier in garnizoen liggende militairen welke tot uitslag had dat u Hercules" overwon met 73 doelpunten. Stand met de rust was 4^—2. De vorige week werd in het //Hotel des Pays-Bas" alhier de gewone jaarlijksche ver- gaderiug gehouden van de //Vereeniging tot ziekenverzorging" te Ter Neuzen. De opkomst der leden was gering. »Dit is de reeks bewijzen, die ik u geef, en thans eisch ik van u, dat ge krachtens uw ambt den waren moordenaar aan het gerecht te Lai bach zult overleveren, opdat de onschuldige geen uur langer dan noodig de smaadvolle boeien zal dragen." z/U legt mij een zware, vreeselijke verant- woording op," zeide de adjunct met een diepen zucht, //doch ik zal mij daaraan niet onttrekken. Wat gij mij thans hebt medegedeeld, bevestigt een vreeselijk vermoeden, dat ik reeds van den dag van den moord met mij omdroeg. Ik heb nooit aan Schorn's scluild geloofd, steeds de verdenking tegen den rechter gekoesterd, doch ik mocht dit vermoeden niet uiten, daar ik daarvoor niet het minste bewijs had. Ook thans nog draag ik eene vreeselijke verantwoording als ik op treed tegen mijn chef, als ik hem laat arresteeren en naar Laibach brengen, toch zal het gebeuren, zoodra hij hedenavond uit Gorz terugkeert. Den dag zal ik gebruiken om alle bewijzen na te gaan, die ge mij hebt mede gedeeld de getuigen, u zelf, juffrouw Anna Pollenz, den waard en de waardin zal ik ver- hooreu en alsdan de akten en de met bloed bevlekte kleedingstukken en bankbiljetten naar Laibach zenden. Dan moet de officier van justitie zijn plicht doen, ik ga met de arrestatie van mijn chef al buiten mijn ambt. Ik zal Hij brak op eens af. Een rijtuig ratelde door de nauwe straat en hield voor het huis stil. De dokter liep haastig naar het raara. //De rechter riep hij, whij is juist uitgestapt en het huis ingegaan 1" (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1