Gemengde berichten. TER NEUZEN, 31 Maart 1909. Bjj Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directie belastiugen enz. te Ter Neuzen, de heer J. Mulder, thans te Leeuwarden. Bij ministerieel besluit is benoemd tot kweekeliug Han de Rijkskweekschool voor onder- wjjzers te Deventer de jongeheer D. W. F. Rommel te Ter Neuzen. Gisteravond werd alhier door de muziek- vereeniging „De Volharding", directeur de heer F. Andrews, in het Hotel des Pays- Bas" eene soiree gegeven, die goed bezocht was. De opgekomenen behoefden zich den gang niet te beklagen. Door het orkest werden op verdiensteljjke wijze verschillende muzieknum- mers uitgevoerd, die, om de wijze waarop dit gesehiedde, algemeen werden ^oegejuicht. Na de pauze werd opgevoerdc/Eene vrouw op schildwacht", operette in 1 bedrijf. Met groote belangstelling werd deze opvoering ge- volgd en het applaus dat aan het eind de op- tredende dames en heeren ten deel viel, was wel verdiend. Verschillende rollen werden bepaald goed vervuld en het gebeel amuseerde de aanwezigen uitstekend. Ook de daarna vertoonde groepen, waarvan de laatste eene hulde aan de symphonievereeni- ging, meer bepaaldelijk eene aan den directeur, ten doel had, slaagde uitstekend. Eea geanimeerd bal, onder leiding van den balletmeester den heer Gaaze, uit Vlissingen, hield een groot deel van het gezelschap nog geruimen tijd bijeen. Door het bestuur der jjsclub »Ter Neuzen" werd heden alhier voor den tijd van 4 jaren verpaeht, het grasgewas van het terreinder baan. Hiervan werd bij opbod pachter de vorige pachter, de heer P. de Feijter Jacz., voor 96 per jaar. De vorige pachtsom bedroeg 40 per jaar. Na eene kortstondige ziekte is te Klooster- zande overleden de heer P. J. van Braband, secretaris der gemeente Hontenisse. Voor die gemeente is dit afsterven een verlies, dat door velen zal worden gevoeld, daar de heer Van Braband veler vraagbaak was en steeds wel- willend hen die zjjne hulp en raad inriepen terzjjde stond. Hij volgde in Sept. 1884 zjjn vader als secretaris der gemeente op en was nog slechts 54 jaren. De overledene was ook sinds jaren de ijverige directeur van het harmonie- gezelschap te Hontenisse. Voorts was hij in verschillende andere openbare betrekkingen werkzaam. Wij vernemen dat de heer Jhr. Mr. E. A. 0. de Casembroot, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middelburg, die door de vrjj-liberale kiesvereeniging jrde Grondwet" te Vlissingen, tot candidaat in het district Middelburg is ge- steld, zich bereid verklaard heeft deze candidatuur te aanvaarden. Gisteren kwam in de woning van den arbeider L. van Mossevelde, uabjj de Axelsche Sassing een haas binnenloopen, die eerst het kanaal was overgezwommen. De langoor bleef in de woning rustig zitten, ook toen de vrouw des huizes de deur dicht deed. Toen men den haas binnen de 4 muren opgesloten had, werden korte metten met hem gemaakt. Hij is thans opgepeuzeld. Bij de aanbesteding van een woonhuis voor den heer D. C. J. van Rompu te Hulst, was slechts een biljet ingeleverd door den heer A. v. d. Walle aldaar voor f 12.180. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen zal omstreeks 5 April 1909 op het baken met schijf, op den O.-kant der schorren van Saaftinge, op ongeveer51° 21' 48" N.b. en Oo 39' 46" W.l. (4« 13',3 0.1. van Greenwich), een rood vast licht met ver- duisteringen ontstoken wordenhet licht zal elke 20 sec. 2 rnaal zichtbaar zijn, als volgt helder 14 sec., duister 2 sec., helder 2 sec., duister 2 sec. Zaamslag. In eene Maandagavond alhier ge- houden vergadering is opgericht eene liberale kiesvereeniging wier bemoeiingen zich zullen uitstrekken tot de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten. Besloten werd zich aan te sluiten bij de Oentrale Liberale Kiesvereeniging in Oosteljjk Zeeuwsch- Vlaanderen. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren P. 0. de Moor, Jan de Bruijne, M. C. Casteleijn, J. F. Dees en P. J. Wort man. Axel, 30 Maart. Gister had alhier een on- geluk plaats, dat betrekkelijk nog al goed is afgeloopen. De gebroeders W. en C. Dieleman hadden het ongeluk, dat ze met hun bespannen wagen in de spiegelruit van den winkel der gebr. Claessens terecht kwamen, waardoor de ruit geheel werd verbrjjzeld. Paard en geleiders bekwamen hierbij gelukkig geen letsel. Axel. Tot rijksklerk ter standplaats inspectie- kantoor Zutfen is met ingang van 1 April a. s. benoemd de heer L. A. Vink van Axel. Axel. Onder voorzitterschap van den heer B. van Rujjven had Maandagavond eene goed bezocbte vergadering plaats, waarin aan de reeds bestaande regelingscommissie (reeds vroeger medegedeeld) nog een 12tal dames en een 15tal heeren werden toegevoegd. Werd besloten dat de dames inzameling van gelden zouden doen binnen en de heeren buiten de kom der gemeente. Het doel van het te houden feest bij de geboorte van den Oranjetelg is le den schoolkinderen een onvergeteljjken dag te bezorgen en 2e aan de behoeftigen eene feestgave uit te reiken. Het uit te voeren programma werd vastgesteld als volgt: Op den dag waarop de bljjde tjjding ons bereikt, luiden der klokken en 's avonds muzikale wandeling door de stad van de beide muziekgezelschappen. Op den dag van het feestdat op Dinsdag of Donderdag zal worden gehouden le. Van 7% tot 8 ure voormiddag luiden alle torenklokken. 2e. Om 10% ure voormiddag muzikale wandeling van beide muziekgezelschappen door de stad; 3e. Om 1 ure's namiddags zingen van feest- liederen door pi. m. 1000 schoolkinderen met begeleiding van de muziek. 4e. Om 2 ure 's namiddags onthaal van de schoolkinderen, bij goed weer zal zulks plaats hebben op eene weide, bij ongunstig weer in hunne scholen. 5e. Om 3% ure uitvoering van de vereeni- ging Volksweerbaarheid. 6e. Om 6 ure tot 7% ure concert op de kiosk op het marktplein door 2 muziekver- eenigingen. 7e. Om 8 ure lichtstoet door de gemeente. Uit de voorbereiding blijkt, dat Axel op waar- dige wijze feest zal vieren. Koevracht. Voor een 14 dagen stierf alhier na een korte ziekte het 9jarig doehtertje van J. H. Volgens den dokter was het kind over leden aan hersen-ontsteking. De alwetende »men" wist echter te vertellen, dat het kind op de bijzondere zusterschool op het Belgisch gedeelte dezer gemeente geslagen was en dat het ten- gevolge van die mishandeling wel overleden kon zijn. De politie die deze geruchten ook ver- nam, ging op onderzoek uit en hoorde verschil lende kinderen uit de klasse van de onderwijzeres. Het gevolg hiervan was, dat Dinsdagnamiddag op last der justititie van Middelburg en in tegenwoordigheid van het parket van Gent op het kerkhof op het Belgisch gedeelte alhier de opgraving plaats had van het kinderlijkje. Twee wetsdokters deden de lijkopeniug en nu bleek, dat het meisje overleden was aan pleuris. Naar wij vernemen had de onderwijzeres het kind zelfs niet aangeraakt. Bij een vechtpartij heeft Zondagavond te Veendam F., een schipper W. zoodanig in den arm gesneden, dat deze nog 's nachts naar bet Academisch Ziekenhuis te Groningen is vervoerd moeten worden. Men vreest voor zijn leven. De landbouwer J. Gr. Czn., in de Scher- meer, gemeente Oudorp, die Zaterdag 20 dezer door de stoomtram aan den Omval nabij Alkmaar aangereden en aan het hoofd zwaar verwond werd, is Zondag aan de gevolgen in het gemeente- ziekenhuis te Alkmaar overleden. Honderden verdrongen zich Zondagavond voor het gebouw van het Leger des Heils, aan de Prinsengracht, in Den Haag, waar de ex- anarchist Kloosterman een rede hield over zjjne bekeering van het *anarchisme tot het Christen dom." De zaal was geheel bezet. De politie zorgde buiten voor de handhaving der orde. Te Zaandam zijn Zondag drie Amster- dammers, tusschen 20 en 30 jaar oud, van wie een voormalig kassierslooper, een tweede hout- zager en een derde losse werkman, die bezig waren met de verspreiding van opruiende ge- schritten, o. a. van een boekje getiteld #De Practische Anarchist", door de politie gearres- teerd. Bij de nadering der politie werden de nog in voorraad zjjnde boekjes vlug door hen in de Zaan geworpen, waaruit evenwel eenige exemplaren als overtuigingsstukken werden op- gevischt. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, werden de drie personen weer op vrije voeten gesteld. Men verneemt, dat door de politie te Amster dam een breedvoerig onderzoek wordt ingesteld naar de verspreiders en uitgevers van deze mis- dadige lectuur. De schuldigen zullen wegens aansporing tot misdrijf (moord) vervolgd worden. Reeds is gebleken, dat n De Practische Anar chist" te Amsterdam door andere colporteurs verspreid is dan door het drietal, dat te Zaan dam gearresteerd werd. Te Bergen op Zoom is het lijk vau eene alleenwonende juffrouw, die sedert een paar dagen niet door de buren was gezien, in den regenbak van hare woning gevonden. Een ernstig onge uk is Maandagmorgen ge- beurd in de Kerkstraat bij de Leidschegracht te Amsterdam. Een 16jarige meubelmakers- knecht zou in perceel no. 13 een kast ophijschen en wiide daartoe een katrol met touw aan den hjjschbalk baken. Bij het reiken naar den haak boog hij zich te ver voorover, zoodat hij het evenwicht verloor en uit de zolderverdieping van het hooge huis voorover op straat viel. Hevig bloedende en deerlijk aan het hoofd verwond werd de arme jongen, die nog eenig teeken van leven gaf, door de ontstelde buren opgenomen en naar een apotheek in de Leidsche- straat gebracht. Van daar werd hij met de automobiel van den geneeskundigen dienst, die spoedig ter plaatse was, naar het Binnen-Gast- huis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek de jongen reeds te zijn overleden. De politie te Delft is er in geslaagd de daders aan te houden van den onlangs gepleeg- den diefstal van petten. Uit een winkel in de Trompetstraat werd nl. bij nacht de winkel- etalage nagenoeg leeg gestolen. Het zijn twee bekenden der justitie. Op een deel van het gestolene is beslag gelegd. P. J. G., korporaal-torpedomaker bij de Kon. Ned. marine te Amsterdam, een der twee verdachten van de te Roermond gepleegde kerk- diefstalleu, is Maandagnamiddag uit de gevan- genis ontslagen. Zijn ontslag is gebaseerd op het feit, dat G. in den morgen van den dag, waarop na twaalf uur de diefstalleu werden gepleegd, naar Amsterdam vertrokken is. In de grensplaats Bocholt was een kelner uit het hotel Gerboulet Zondag bezig een schiet- wapen te onderzoeken. Het wapen ging af, waardoor de man zoodanig werd getroffen dat de dood onmiddellijk volgde. Naar De Tijd mededeelt, heeft de R. K Boerenbond te Wijlre in Limburg de volgende motie aangenomen De leden van den Boerenbond van Wijlre gehoord de uiteenzetting in de vergadering van 25 Maart 1909 overtuigd, dat voor goed een einde moet koraen aan de beruchte tractaties met drank voor en en op de verkiezingsdagen overtuigd, dat daartoe ook en vooral de goede wil der kiezers zelfs noodzakelijk is willen in alien ernst, op die dagen niet meer getracteerd zijn door of vauwege de candidaten en zullen, zoo noodig, de tractaties niet meer aannemen, maar afwijzen met verontwaardiging vertrouwen, dat alle bonden, waar het wensche- lijk is, eenzelfde besluit zullen nemen en open- baarmaken, en gaan over tot de orde van den dag. Zondagochtend reed dokter B., uit H alsteren, te paard langs de boorden der Schelde. Nabij Oud-Bergvliet schjjnt zijn paard schichtigge- worden te zijn; hij is van zijn paard gevallen, waarbij hij met het hoofd op den grond terecht kwam, althans in deze houding werd Dr. B. door een wielrijder gevonden. Deze hielp hem rechtzitten waarbij Dr. B. nog teekenen van leven gaf. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp constateerde echter den dood. Het lijk is naar het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom gebracht. Het paard werd grazende in de nabij heid gevonden. Het comite tot steun van werkloozen te Amsterdam, die van uitkeering en werk vauwege de commisie uit de burgerij zjjn uitgesloten, is opgeheven, nu ook de burger-commissie haar werkzaamheden heeft beeindigd. De laatste levensdagen van dit comite, dat gevestigd was Roozenstraat 135 en welks be- stuurders bezoldigd werden van het geld, dat voor de werkloozen inkwam, zjjn wel treurig geweest. Er waren 1200 pakjes tabak ingekomen voor de werkloozen en een 60tal van deze pakjes werden door het comite uitgereikt. De rest is verdwenen Zaterdag waren weder eenige collectanten voor het comite op het pad. Het comite kreeg 's avonds de bussen terug, opengebrokeu, leeg Tegen gistermorgen elf uur had het comite een vergadering voor werkloozen belegd in het lokaal De Jong op den Achterburgwal. Het comite kwam pas tegen twaalven. Men had er eerst over gedacht de weinige werkloozen, die opgekomen waren, maar in den steelr te laten, omdat er zelfs geen geld was om de zaalhuur te betalen. In deze vergadering werd het comite ontbonden en een commissie benoemd om de boeken na te kijken. Vermoedeljjk zal er een nieuw comite gevormd worden met een meer uitgebreiden werkkringniet alleen steun aan werkloozen, maar ook middelen beramen tot opheffing der werkloosheid. Uit de vergadering werd door Wagenaarhet denkbeeld aan de hand gedaan om eenvoudig weg te nemen wat men noodig had. Werd men dan opgepakt, dau moesten vrouw en kinderen zich ook maar aan het bureau aanmelden, want, zoo redeneerde Wagenaar de vrouw is immers verplicht den man te volgen (N. v. N.) Dinsdagmorgen werd door den molenaars- kr.echt S. van Eenennaam, bij het Vlissingsch Bolwerk te Middelburg uit de vest gehaald de achttienjarige B., die er zelf ingeloopen was. De redder moest zich daartoe tot aan het middel in het water begeven en slaagde er toen in den drenkeling, die geen pogingen deed om zijn redding te vergeraakkeljjken, naar zich toe te trekken. Eenige toegeschoten personen brachten den jongen tot het bewustzjju. Na bij een der ora- wonenden in huis opgenomen en verzorgd te zjjn, werd hij naar zijn woning op den Slee- perssingel gehracht. Als reden van zjjn daad gaf B. op zonder werk te zijn en daarom niet te durven thuiskomen. (M. Ct.) Te Winschoten is naar het huis van bt, waring gebracht de 16jarige dienstbode Chr. W., van Bellingwolde, die bekende brand gesticht te hebben in het cafe Groen, aldaar. Een eigenaardige schijf. De late luite- nant B. Mulder, te Groningen in garnizoen, heeft, naar men van daar aan de ,/Leeuwarder Courant" meldt, een schijf uitgevonden voor het schieten op korte afstanden, waardoor de ambitie in het schieten bjj onze jeugdige soldaten niet weinig zal worden verhoogd. Een solied kasteel is bezet door vijanden van ijzer en staal, die verdwjjnen zoodra zjj getroffen worden. Voor de ramen komen tel- kens verdedigers in aauslaghouding, die ook omtuimelen, als zjj geraakt worden. Door goed gemikte schoten komt de vlag met het roode kruis uit een der kamers te voorschijn, kan de kruitkamer in brand worden geschoten, de deur worden geopend en daarna wordt de comman dant, die dan om den hoek kijkt, neergelegd, waarna de vjjandeljjke vlag gestreken en de witte, ten teeken van overgave, geheschen wordt. Eindelijk, door een laatsten treffer, verscbijnen de leden van ons Vorstelijk Huis voor de ramen en het rood, wit, blauw boven op het kasteel. Het geheel is solide, hoogst eenvoudig en zeer practisch in het gebruik, ook voor vrjj- willige schietvereenigingen. Een kolenwerker te Rotterdam, een jong- mensch van 24 jaar, kreeg Zondagmiddag in zijn woning twist met zjjn meisje, een 17jarige dienstbode. De kolenwerker, die onder den in- vloed van sterken drank verkeerde, ging haar daarbij te Ijjf, waarop zij de woning ontvluchtte. Hij achterhaalde haar in de Van der Hilststraat, greep het meisje bjj bet haar en sleurde haar daaraan naar de een 25 meter verder gelegen Aelbrechtskade, waar hij haar in de Delfshaven- sche Schie wierp. Zelf sprong hij er bij en trachtte het meisje onder water te houden. Eenige lieden, die de beestachtige handelingen van den kolenwerker zagen, sprongeu toe en rukten hem van het meisje, dat al veel water had binnengekregen, af, waarop zjj in een huis in de buurt werd hinnengebracht. Daar werd haar hulp verleend en is zij van droge kleeding voorzien. Het meisje, zoo ruw mishandeld en in het gelaat niet onbelangrjjk verwond, is in zooverre van den schrik en het doorgestane bekomen, dat gevaar voor haar leven is geweken. De dader is gearresteerd. In de" havenbuurt van Havanna zijnMaandag aanlegsteigers, op3lagpakhuizen, spoorwegloodsen enz. door brand vernield. De brand ontstond op de terreinen van den Havanna-spoorweg. Er zjjn ook heel wat houten schepen verbrand. De Duitsche stoomboot Helgoland, die aan kade lag, werd zwaar beschadigd. Er woei tijdens den brand een storm. Uit de berichten, die wjj over den brand onder de oogen kregen, valt niet af te leiden of het vu'ur gebluscht is. De schade bedroeg Maandagavond reeds een millioen Neder- landsch. Een der nieuwste nieuwigheden die uit Amerika worden bericht is een brandkast die alleen open kan gaan door de stem van den eigenaar. 't Is het werk van een uitvinder te Denver, in Colorado. In de deur der brandkast is, in plaats van een sleutelgat, een mondstuk en om de kast te opeuen moet de eigenaar op een veer drukken, die een phonograafcylinder in beweging brengt en dan in het mondstuk het bepaalde woord spreken, dat op dien cylinder staat. De trillingen van de stem die het sesams- woord spreekt moeten volmaakt overeenkomen met de stem trillingen die op den cylinder staan gegrift anders zal de brandkast niet opengaan. Te Berlijn begon het proces tegen de „bankiers" Friedberg en Bohn, beklaagd van bedrog en opliehterijen op groote schaal. Fried berg, thans 30 jaar, ging als 19jarig jong- mensch naar Berlijn en richtte een hypotheek- bank op. Hij wist zijn bank tot bloei te bren- gen en gaf daarbij een krant uit, de ^raadgever op de geldmarkt", die duizenden lezers telde. In dit financieele blad liet Friedberg minder- waardige fondsen aanprjjzen, waardoor hij voor al in de provincies klanten voor groote bedragen oplichtte. De effek ten orders werden op slot niet uitgevoerd. maar het geld verdween in de bodemlooze zakken der zwendelaars. Ook sticht- tcn zjj in Augustus 1906 een automobiel-centrale, omdat auto's toen zeer in de mode waren, en aan verkoop en reparaties goed geld te verdienen was. Een jaar later bedroeg bet kapitaal van deze ,/naamlooze vennootschap" reeds 600.000, maar de zaak werkte met verlies. Totaal te kort is 2 millioen, daartegenover staat slechts een actief van enkele tienduizenden. Beide „bankiers" leidden een leventje vau vrooljjken Frans en verbrasten in dollen overmoed 't geld dat de goegemeente hen toeverti£uwde. Toen de bom barstte gingen zjj er van door, maar werden spoedig achter slot gezet. In het proces zjjn 153 getuigen opgeroepen. Dertien jaar heeft Epping horest, een bosch ten N. van Londen, zjjn kluizenaar ge- had. Hjj sliep daar zomer en winter in de open lucht, met kranten als zjjn voornaamste bedekking. Zjjn eten bedelde hjj in de stad. Dertien jaar geleden was hjj klerk te Londen. Op een goeden dag thuis komende, vond hjj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2