A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 0p Leven en Dood. No, 5283. Donderdair 1 April 1909. Buitenland. Binnenland. 49e Jaargang. FEPILLETOK, 49) ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen j 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,321/2 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- laars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Telefoon No. 2 5. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. In den Duitscken Rijksdag begon Maandag de behandeling van de kanseliersbegrooting en prins Biilow kwam aanstonds uit den hoek met een groote redevoering over de buiten- landsche poiitiek. Hi) herinnerde aan het bezoek van het Eugelsche koningspaar, aan de Marokko-overeenkomst met Frankrijk. Duitsch- land heeft geen politieke belangen in Marokko en na de zekerheid te hebben verkregen voor zijn handelsvrijheid zal Duitschland met Frank rijk samenwerken aan den beschavingsarbeid in Marokko. Meer aandacht was er voor Billow's ver- klaringen over de Balkanpolitiek. Krachtig trad Biilow in 't krijt voor het verbond met Oostenrijk. Hij wees 't verwijt af, dat Duitsch land de zaak van Oostenrijk met al te grooten ijver had gesteund, maar desteun aan Oostenrijk is een Duitsch belang. Bismarck heeft in 1888 ge- zegd Een staat als Oostenrijb-Hongarije zal, wanneer men hem in den steek laat, afhandig ge- maakt worden en zich aansluiten bij den tegeu- stander van een onbetrouwbaar verbond. Had- den wij Oostenrijk niet ondersteund, dan zouden wij spoedig tegenover dezelfde groepeering van mogendheden staan, als waarvoor Oosten rijk zou hebben moeten wijken (herhaalde teekenen van instemming). Met die groepeering van mogendheden be- d°elde Biilow de Triple EntenteFrankrijk, Engeland en Rusland. Eigenaardig was dat Biilow slechts van den eenen bondgenoot en niet van den tweeden (Italie) sprak. Een offi- cieele bevestiging dat het Drievoudig verbond nog maar in naam bestaat. De derde in't verboud Italie, neigt, zooals bekend, naar een bondge- nootschap met Frankrijk en Engeland. Oostenrijk heett in het oonflict met Servie, aldus ging Biilow verder, het recht aan zijn zijde. De formeele erkenning van de inlijving van Bosnie door de mogendheden, die het Berlijnsche traktaat hebben onderteekend, kan niet uitblijven. De instemming van Servie is niet noodig dezen eisch heeft Oostenrijk met recht van den aanvang af in elken vorm afgewezen. DeSer- viers hebben geen rechtsaanspraken ten deze. Servie heeft dus, volgens de Duitsche op- vatting, niets in te brengen. Omtrent den wedstrijd in scbepenbouw her innerde Biilow er aan, dat over een Duitsch- Engelsche overeenkomst betreffende omvang en kosten van de vlootprograms, tusschen in- vloedrijke Engelsche en Duitsche personen niet verbindende besprekingen zijn gehoudenmai mer ecbter is er van Engelsche zijde een Vrouw Franzka werd geroepen. Toen ik haar uitlegde, waartoe ik een dergelijk meubel noodig had, riep zij verheugd //Een kast, professor, daaraan is gemakkelijk te voldoen. In de slaapkamer van den distriet- rechter stant nog een oude, groote kast, met vier laden, mooi is zij wel niet, doch ruim genoeg. Als u wilt, kunt u die hier krijgen." Op de mooiheid kwam het niet aan, doch op de ruimte toch was het mij onaangenaam, dat die kast op de kamer des rechters stond, ik wilde van hem, onder deze omstandigheden, met den minsten dienst vragen. Ik zeide dit tot vrouw Franzka, doch zij autwoordde //De rechter gebruikt die oude kast nooit. vroeger deed hij er zijn waschgoed in, maar nu heeft hij een nieuwe heele mooie kast, die ik voor hem gekocht heb en in zijn zitkamer staat. De oude kast is heelemaal ledig. De lechter zal blij zijn, als zjj uit zijn slaapkamer is." //Doch de rechter is nog op reis, ge kunt hem thaus niet vragen die kast wen te nemen." //Dat is ook onnoodig Die kast behoort voorstel gcdaan, vaarop ambtelijke onderhande- l.ngen gebaseerd konden worden. Duitschland denkt er niet aan, in concurrentie met de Britsche zeemacht te treden. De Duitsche toerustingen ter zee zijn uitsluitend bestemd om onze ki/sten en onzeu handel te beschermen. z/Het program van vlootbouw is er in voile openbaarheid" zei Biilow, ,/wij hebben niets geheim te houden en niets te verbergen. Er bestaat geen plan om den aanbouw boven de wettelijke termijnen te versnellen. Alle daar- mede in strijd zijnde geruchten zjjn onjuist. Op zijn vroegst zullen wij in den herfst van 1912, zooals wettelijk is bepaald, 13 nieuwe groote schepen, waaronder 5 gepantserde kruisers, voor den dienst gereed hebbeu." Wat het ontwapeuingsdenkbeeld aanging. verklaarde Biilow nog steeds't zelfde standpunt als in 1906 in te nemen zoolang een bruikbare i grondslag voor onderhandelingen ontbreekt, zullen besprekingen over beperkiug van oorlogs- toerustingen geen resultaat opleveren. Na de gebruikelijke betuigingen van vredelievendheid drong de rijkskanselier ten slotte aan op ver- sterking van de //vriendschappelijke neigingen" tusschen Duitschland en Engeland, zoo dat er geen plaats meer zal zijn voor argwaan. Biilow s verklaringen bevatten weinig nieuws, gaandeweg was de zaal leeggeloopen en op slot heerscbte een slaperige stemming onder de Rijksdagledeu. Namens de socialisten bestreed Ledebour Duitschland's wedjjeren met Engeland in 't bouwen van oorlogsschepen. In zijn antwoord was Billow welsprekend en handig. Zijn verklaringen werden met groote meerderheid goedgekeurd. Oisteren zou het debat over de binnenlandsche poiitiek beginnen en komt de bloc-crisis op 't appel. Nog eenmaal, vermoedelijk voor 't laatst, zou Biilow al zijn redenaarstalent aan- wenden om de twistende blokpartijen te ver- zoenen. Of dit lukken zal Het is moeilijk te voorspellen, maar aan conservatieve zijde wordt de neiging tot samengaan met't centrum sterker en de vrijzinnige partijen gaan zich schrap zetten voor de erfenis- en tegen de brandewijubelasting. Het bekende Rijksdaglid Naumann schrijft in een artikel in 't //Tageblatt",/Het blok is voorbij, een nieuwe periode begint, waarin het parool is voor het liberalisme. En te Berlijn zingt men een nieuw liedje op een bekende wijs Blok is dood, Biilow ligt op sterven Maandag kwam in het Britsche Lagerhuis de motie van Balfour in bespreking, afkeuring uit- sprekend over de vlootpolitiek der liberalen. Grey, de Buitenland-Minister, gaf een volledig OTerzicht van den toestand op maritiem gebied mij, bovendien is de rechter mij nog geld ge noeg schuldig, hij kan er dus niets van zeggen als ik de oude kast die hij niet noodig heett, bii u brengen laat." Ik wilde nog eenige tegenwerpingen maken, doch vrouw Franzka, die doorzette, wat zij zich eens had voorgenomen, riep haar man eii knecht; deze werden naar de slaapkamer des rechters gestuurd om de kast te halen en reeds enkele minuten later stond aan den larigen, kalen muur mijner kamer een groote ouder- wetsche, volstrekt niet sierlijke, doch ruime zwartgeverfde kast met vier schuifladen. Daai staat de oude kast," zeide vrouw f ranzka tevreden, ^u behoeft u niet ongerust te maken, ik zal het wel met den rechter vinden. Toch wil ik nazien of er nog iets in de laden zit. Ik geloof wel van niet, doch als het t geval mocht zijn, leg ik het netjes boven in zijn nieuwe kast." Zij probeerde de bovenste lade uit te trekken aan bet koperen handvat, doch dat gelukte niet. z/Zonderling, zeide zij, //het hout moet uit- gezet zijn, zoodat de lade klemt." z,Misschien is zij gesloten," zeide ik. //Neen, zeker niet. De rechter sluit nooit zijn hasten, hij laat ze altijd open. Ik weet zelfs niet of hi] ooit een sleutel heeft gehad. Doch wij zullen dadelijk zien. i\ ij hebben in onze slaapkamer nog eene c* van de betrekkingen van Engeland met Duitschland. Er was zeide hij een voort- durende verbetering geweest in de Engelsch- Duitsche betrekkingen, sinds Algeciras, en er is alle hoop op goeden wil in de toekomst. Uitvoerig betoogde Grey, dat Engeland's oppermacht ter zee gehandhaaid blijftzoo 't noodig mocht blijken kon Engeland tegen April 1 913 26 Dreadnoughts hebben. DeMinister verklaarde den wedstrijd in oorlogstoerustingen to betreuren, maar Engeland alleen kan dien wedstrijd niet opgeven, als het zij 11 vrijheid en bestaan wenscht te handhaven. Balfour's motie kelderde met 353 tegen 135 stemmen. Ieren en arbeidersafgevaardigden stemden voor de regeering T W E E D E IC fVi E R. Vergadering van Dinsdag. Subsidieenug bijzondere H. B.-scholen. De behandeling van het wetsontwerp betref fende subsidieering van bijzondere hoogere burgerseholen wordt voortgezet. De heer Ter Laan lieht een amendement toe, strekkende om aan subsidie-verleening aan een bijz. H. B.-school te verbinden voorafgaande gi idkeuring door de Regeering van het leerplan, als waarborg dat het onderwijs, dat aan die in telling gegeven wordt, voldoende zij. Spreker iiannhaaft het amendement, ook al heeft de Minister het, bij het algemeen debat, onaan- nemelijk verklaard. Vervolgens verdedigt spreker een amendement tot opneming van de vakken schoonschrijven en gymnastiek onder de verplichte vakken, waardoor de verplichte vakken voor de bijzondere gesubsidieerde H. B.-scholen dezelfde worden als die der open bare. En eindelijk verdedigt deze afgevaardigde een derde amendement, strekkende om in elke klasse tenminste rlrie plaatsen beschikbaar te stellen voor kostelooze leerlingen, wier ouders of verzorgers aanuemelijk hebben gemaakt, dat ze 't schoolgeld niet kunnen betalen. De heer Van Asch van Wijck licht een amen dement toe om te laten vervallen den eisch, dat in elk der bij het leerplan aangegeven vakken gedurende ten minste het bij maatregel van bestuur vast te stellen getal uren per week onderwijs zal moeten worden gegeven. De heer Roodhuijzen verdedigt de goedkeuring van het leerplan, bestrijdt 't bovenbedoelde amenderaent-Van Asch van Wijck en acht onderwijs in schoonschrijven niet noodzakelijk. Kostelooze toelating van leerlingen, als de heer Ter Laan wil, acht spreker onbillijk. kast, precies als deze. Mijn man heeft den sleutel, wij zullen zien of die past." Zij sprak een paar woorden Slavisch tot haar man, deze haalde een ouderwetschen sleutel uit zijn zak en reikte haar dien over. De sleutel paste in het slot, dit draaide, vrouw Franszka kon nu zonder moeite de bovenste lade open t'ekken, zij keek er in, doch sprong dadelijk met een gil achteruit. »Groote goedheid riep zij de handen ineen slaande, //Wat is datEen hemd, een zorner- pan talon, een vest, een zij den zakdoek, alles met bloed bevlekt //En daar wie had gedacht dat de rechter zooveel geld heeft verborgen in een oude kast Een rilling ging mij door de leden. Daar lag het geld, dat de moordenaar van zijn slacht- offer had gestolen. Ik sprong op de sofa zonder te denken om mijn gekwetsten voet, stormde ik door de kamer, niet denkende om mijn pijn. J a, daar lag het gestolen geld Verscheidene pakketten bankbiljetten van honderd en vijftig gulden en daarnevens een pakket papieren van waardede bovenste stukken dier pakketten vertoonden donker bruine vlekken, de bloed- sporen van de gewonde hand des moordenaars, die niet had opgemerkt, dat hij ze met bloed bevlekte. In de oude kast waren de bewijzen van de schuld des moordenaars verborgen, de De heeren Bos en Ketelaar verdedigen het amendement-Ter Laan betreffende goedkeuring van het leerplan. De heer Van Wijnbergen bestrijdt het, daar hij voldoende waarborgen voor goed onderwijs aanwezig acht ook zonder die goedkeuring. De heer Verheij verdedigt krachtig de op neming van het gymnastiekonderwijs onder de leervakken. De vergadering gaat daarop in de afdeelingen. In een gecombineerde vergadering van kerk- voogden en de commissie van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen te Goes, is be- sloten tot herstelling en gedeeltelijke vernieuwing van het orgel en tot het maken eener galerij in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. De kosten worden op f 8500 geraamd. Kerkvoogden vragen nu aan de leden mach- tiging om voor die werken te gebruiken het door den verkoop van eigendommeu in 1907 verkregen bedrag van 3300 en verder van de ten name der gemeente ingeschreven kapitalen f 4400 nominaal 2pet. inschrijving tegelde te maken. Nafionale Tentoonstelling voor Huisvlijt. De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt, die onder den steun yan een eere-comite met Z. K. H. Prins Hendrik als eere-voorzitter en vanwege den Yolksbond tegen drankmisbruik in 1910 te 's Graveuhage zal worden gehouden, nadert meer en meer de voltooiing harer or- ganisatie. Thans zijn door het Dag. Bestuur der tentoonstelling in de meeste groote en kleine gemeenten van ons land, mannen en vrouwen van naam en invloed en ervaring op het gebied der huisvlijt, aangezocht gevvorden, om als correspondenten der tentoonstelling op te treden en de taak op zich te nemen om de belangstelling allerwegen aan te wakkeren, raad en inlichtingen te verschaffen en inzendiugen te verkrijgen, die op deze expositie van eene uitgezochte verzameling van voorwerpen van huisvlijt uit alle deelen des lands, plaats ver- dienen. In het geheel zijn niet minder dan ruim 300 correspondenten uitgenoodigd. Wel een bewijs hoe omvaugrijk deze organisatie is en hoe er in alien deele naar gestreefd wordt om de tentoonstelling nationaal te maken meer dan in naam alleen. In de laatste algemeene vergadering der Commissie werd een reglement voor de inzenders en tevens een gedetailleerd plan voor de ten toonstelling vastgesteid.\^ Zoodra de namen der correspondenten voor elke gemeente bekend zijn, zullen daaromtrent nadere mededeelingen volgen. met bloed bevlekte kleederen, die hij bij de daad had gedragen, ook den zakdoek, dien ik hem had teruggegeven. Had ik tot dusverre nog wel eens getwijfeld, thans was alle twijfel verdweuen Als een onverbreekbare keten schakelden zich thans de bewijzen voor de schuld des rechters aaneen. Ik zag hem, zijn moorddadig plan over- denkende, langs den rotsweg naar het verlaten huis gaan. llij wist, dat hij den ouden man alleen thuis zou treffen, dat had hij den vorigen dag reeds vernomen. Anna had hem in haar onschuld verteld, dat haar vader alleen thuis zou zijn. Hare mededeeling, dat de oude man een belangrijke som gelds met de post zou krijgen, had het moorddadig plan bij den gewetenloozen, steeds geldbehoevenden man doen rtjpen. Thans heeft hij het huis bereikt, niemand is hem op den zelden gebruikten weg tegen gekomen. Hij kijkt behoedzaam rond, geen mensch is in de buurt, die henfzou kunnen bespieden. Dat Anna hem gezien heeft, ver- moedt hij niet. Hij klopt aan, de oude opent hem de deur en laat hem in zijn kamer. Daar ontstaat dan een strijd om het leven, een strijd, waarbij de moordenaar zich aan de hand verwondt, waarin hij overwinnaar blijft. (Wordt vervolgd). MBit bln<l versrhijnt YlHanday-, Woeu§da^- en Vrijtla^avond, uit^xonderS! op Feesfda^en* l»ij de Firma P. J. WA!¥ 11E SANDE te Ter leuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1