Gemengde berichten. Telegrafische berichten. van Direcfceuren en Commiezen der Posterijen en Telegrafie uit de lnspectie Zeeland, terwijl ruim 200 sympathiebetuigingen inkwamen. De volgende motie werd met algemeene stem- men aangenomen //De vergadering van Directeuren en Commiezen in de provincie Zeeland op den 28 Maart 1909 in het Schuttershof te Middelburg bijeen, spreekt hare afkeuring uit over de gezagondermijnende bouding der klerken in zake de ingediende wets- ontwerpen en beveelt met vertrouwen hare be- langen aan, by Regeering en Volksvertegen- woordiging, opdat de lang toegezegde ennoodig geoordeelde lotsverbetering eindelijk tot stand kome." De candidaatstelling, stemming en herstem- ming voor een lid der Provinciale Staten in bet district Goes, vacature B. M. den Boer zijn door Ged. Staten bepaald respectievelijk op Vrijdag 23 April, Dinsdagen 4 en 18 Mei a. s. De gemeenteraad te Domburg, beeft be- sloten, samen te werken met de Vereeniging tot bevordering van de belangen =der badplaats Domburg, om een blij vende hulde op te richten aan de nagedacbtenis van wijlen Dr. Mezger. De raad bgsloot tevens, pogingen aan te wenden, dat Dr. tV. Mezger de plaats van wijlen zijn vader hier zal innemen. In verband met de mossel- en oestercul- tuur zyn Vrijdag door den heer Heyeman, van Bergen op Zoom, met een rijksvaartuig ver- schillende waterproeven genomen en wel op de volgende plaatsen in het Dokkumerdiep, tijdens bet afstroomen van de sluis, dus by vermenging van zout en zoet waterbuiten voor het Dok kumerdiep, bij opkomenden vloed bjj de ton Babbelaar, binnen de sluizen van de Dokkumer Nieuwe Zijlen, die van Hunsingoo, die van de provincie Groningen en die van Friesland. De Holiandsch-Belgische verstandhouding. Men is half-ambtelijkovereengekomen, volgens bet schijnt, tusschen Holland en Belgie over bet vraagstuk der wederzijdscbe geldigbeid der von- nissen in beide landen. Volgens het door de commissie vastgestelde opstel, zal een Belgisch makelaar, voor een Hollander, handelende in Belgie, dezen Hollander verbinden alsof hij zelf in Belgie woonde. Anderzijds zal een Belg die in Belgie vonnis gekregen heefl tegen een Hollander dezen recht- streeks in Holland doen aanhouden zonder het exequatur van het vonnis af te wachten. Aldus zullen een hoop lange en kostelyke pleegvormen vermeden wordeu. De half-ambtelijke basis tot verstandhouding aldus vastgesteld zijnde, zullen de officieele onderhandelingen weldra begonnen worden en ongetwijfeld snel tot een goeden uitslag komen. (Nieuwe Gazet), TER NEUZEN, 29 Maart 1909. De beer J. B. Ridderikhoff beeft de be- noeming tot onderwijzer met verpliehte taalakte aan school B alhier aangenomen. In het //Hotel Oentraal" alhier werd Vrijdagavond eene vergadering gehouden van de afdeeling der vereeniging //Volksonderwijs". De aftredende bestuursleden, de heeren J. P. de Cooker en J. Renskers, werden herbenoemd. Goedgekeurd werd de rekeningvan den penning- meester, welke een nadeelig slot opleverde, tengevolge de subsidien, verleend voor het aanleggen der electrische verlichting in het gebouw der vereeniging u Vereenigde Handwerks- lieden" en een scboolreisje van de 2 hoogste klassen der openbare scholen, benevens het houden van 2 spreekbeurten. In verband daarmee werd voor dit jaar voor- loopig afgezien van bet laten vervullen eener spreekbeurt. Besloten werd bij bet gemeentebestuur pogingen aan te wenden voor het gemakkelijker toelaten en gemakkelijker en billijker regelen der betaling van schoolgeld voor kinderen van schippers die hier tijdelijk vertoeven, terwijl tevens pogingen zullen aangewend worden om de stoornis op te heffen, die het onderwijs onder- vindt door dat dikwjjls vele kinderen voor den aflowp van dbn schooltijd de Schooraroexdii ver- laten, om aan vader //koffie te brengen". Door een nauwlettend toezicht is dat euvel reeds zeer veel verminderd, doch er werd betoogd dat dit met eenigen goeden wil gebeel kan ver- dwijnen, wanneer het namiddag schaftuur, door de ploegen voor wie daartegen geen overwegend bezwaar is, een half uur later, nl. van half vijf tot 5 uur wordt gesteld. Dan zou geen enkel kind vo6r den afloop de school behoeven te verlaten. Zondag j.l. speelde de Ter Neuzensche voetbaivereeniging //Hercules" alhier een wed- strijd tegen de Vlissingsche club //V. F. C." Met de rust was de stand 22. In de tweede speelhelft wist V. F. C. nog driemaal te doelpunten waardoor zij welverdiend met 52 doelpunten overwon. Zaterdag werd alhier in na te melden woonhuis door den notaris Van der Moer, voor de erven Jacob Donze en Adriana Dieleman, in het openbaar verkochteen woonhuis met toebehooren en erf, aan den dijk van den Zuid- landpolder, (buurt Catspolder) gemeente Ter Neuzen, groot 86 centiaren. Hiervoor werden koopers Pieter Scheele te Zaamslag en Willem Smallegang te Ter Neuzen voor 300. Aan de N. V. scheepsbouwwerf //Zeeland" te Hansweert is opgedragen den bouw van een stalen sleepkast voor den heer C. Bakker te Sliedrecht. Omtrent het in ons vorig nommer gemeld ongeluk, schrijft men nader uit Breskens aan de' M. Ct. Vrijdag vertrok schipper J. de Koster met vrouw en zwager, den 17jarigen Paulus Braud, uit Breskens, om met het gunstige tij naar Ter Neuzen te varen. Even buiten de haven moest de laatste den schoot vieren. Hij deed dit echter niet op de wijze, zooals de schipper hem als het voorzichtigst aanraadde, en bij den hevigen wind kreeg hij zulk een hevigen schok dat hij overboord sloeg. Zijn zuster zag hem nog eenige oogenblikken met d« schuimendfe golven worstelen, maar- toen hetj'Schip^ndelijk stil lag, was van den drenkeling niels meer te bespeuren. Op het hijschen der noodvlag, werden in db haven oogenblikkelijk twee hoogaartsen bemand om hulp te brengen. Het was echter hoogst gevaarlijk bij den hevigen storm het vaartuig te naderen en er verbinding mee te krygen. Aan de eene hoogaarts, waarop zich o. a. de vader van den drenkeling bevond, gelukte het dan ook niet, maar aan de andere, die der Van den HeuveTs, wel. Met levensgevaar wisten zich twee der mannen aan boord der tjalk te werken, waarna deze naar Hoofdplaat koers zette, daar het schip onmogelijk op die plaats kon blijven liggen. Met groote moeite keerden de hoogaartsen weder in de haven terug. De wakkere mannen, wien het gelukte de zoo noodige hulp aan te brengen, en waaronder er waren die in September in even hevigen storm hulp aan Belgische visschers brachten, zijn Jacobus, Piet, Joost en Jan van den Heuvel en B. Vermeulen, alien leden der Bergingmaatschappij te Breskens. Vrijdag kwam een der leden van het bestuur der Reddingsmaatschappij te Cadzand, Waar een proeve met de reddingboot zou worden genomen. Uit de haven vertrekken, dat ging wel, doch door de branding heenkomen bleek onmogelijk. Daarop werd de boot met een span paarden zoover mogelijk in zee gebracht, waarna de roeiers er in plaats namen. Doch nauwelijks gezeten, kreeg de boot een verkeerde zee, waardoor de inzittenden in het water tuimelden. Gelukkig kwamen alien er met een nat pak af. De proef was hiermee geeindigd Sas vau Gent. Zaterdagmiddag voer een sleepboot met eenige schepen komende van Gent, door de oude sluis. Het ledige houten waal- schip Abonir gezagvoerder G. Willeras van Antwerpen liep met groote vaart op het sluis- hoofd, waardoor de geheele voorsteven werd ingedrukt. Het schip bestemd naar Duitschlafld kon de reis niet voortzetten, en bleef hier liggen in afwachting van orders om naar Belgie terug te gaan ter reparatie. Koewacht. Zondagnamiddag had in het lokaal van den heer Ch. Swartelee alhier een al gemeene vergadering plaats van de eere-, contri- bueerende- en werkende leden der fanfare-maat- schappij »De Eendracht." Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er van het vorige jaar een batig saldo was van 42.96. Op voorstel van het bestuur werd met 17 tegen 12 stemmen aangenomen de contributie der contribueerende leden van 2.50 te brengen op 3. Tot le ondervoorzitter werd gekozen in plaats van wijlen den heer H. D. IJsebaert, de heer C. de Blieck, thans 2e ondervoorzitter en tot 2e ondervoorzitter de heer H. Bonte. Herkozen werdeu de bestuursleden de heeren H. Plasschaert, J. Boddaert, J oh. Kips, Adolf v. d. Vijver en Fr. van Overloop. Met het oog op de blijde verwachting is besloten dat het muzifekgezelsch.ajf eejVtfhndOtLagj door de gemeente maken en bij den burgemeester, als vertegenwoordiger der Koningin, eene sere nade brengen zal. Mocht de blijde tijding na 6 uur 's avonds aankomen, dan zal de muzikale op- tocht den volgenden dag plaats hebben. Ten verzoeke van de kinderen Steeuaert en krachtens verleend rechterlijk bevel werd V rijdagnamiddag ten overstaan van notaris Dregmans te Axel ten huize van den heer E. de Vleeschouwer alhier verkocht een woonhuis met aanhoorigheden en het recht van erfpacht voor onbepaalden tijd op den daarbij behoorenden grond, groot 6 aren en 80 centiaren. Kooper werd J. Sturms alhier voor de som van 310 gulden. Donderdagtnorgen is de aan toevallen lijdende l6jarige zoon van den arbeider R. N., in De Wilp (Gr.) in de hoofdvaart aldaar geraakt en verdronken. Het zoontje van C. V. te Oudenbosch, dat zich Donderdagavond in een onbewaakt oogen- blik op den molenberg van C. d. V. waagde, werd dooreen wiek van dengraanmolen getroffen. Het kind was onmiddellijk dood. Yanwege de Holl. MU van Landbouw wordt morgen op de Veemarkt te Rotterdam de jaarlijksche Paaschvee-tentoonstelling ge houden. Uit de provincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant zullen fraaie exemplaren te zien zijn, kolossale ossen en koeien. Ook goed aanfokvee en beste paarden. Een bijzonderheid is dat er geen barrels mogen get.apt worden en vooruit reeds de te vailen mest is verkocht. Een loterij met weinig prijzen is aan deze tentoonstelling wederom verbonden. Lenteboden Onder de gemeente Goedereede is het geroep van den kikvorsch, den Zeeuwschen nachtegaal, vernomen. isitoos 9now.sy ii'Abu ,i De politie in Den Haag heeft een man aangehouden, die valsche dubbeltjes uitgaf in een winkel aan den Zuid-Oost-Buitensingel aldaar. Hij werd overgebracht naar het politie- bureau aan het HuyggBSjfark en daar in ver- hoor genomen, terwijl in zijn woning aan de Wateringsche straat huiszoeking werd gedaan. Een aantal valsche kwartjes en dubbeltjes werden daarbij gevonden, evenals de stempels, die gebruikt waren voor het vervaardigen vau de valsche muntstukken. De aangehoudene is ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. v De bewijzen tegen hem waren zoo overwel- digend, dat een volledige bekentenis wel volgen moest. De aangehoudene is lood- en zinkwerker van beroep, ongehuwd en woonde alieen op de kamer, waar de overtuigingsstukken werden in beslag genomen. Bij den gearresteerden valsche munter werd een brief gevonden waarin de naam van een Amsterdammer werd genoemd, die met den aangehoudene in betrekking zou staan en die de politie aanleiding gat, om meer vau den aard dier betrekking te willen weten. Daarom werd een Haagsch politie-inspecteur naar Amsterdam gezonden, die met behulp van de Amsterdamsche politie de woning van den bedoelden persoon te weten kwam. Ook hier volgde huiszoeking en werd een volledige valsche munters-installatie gevonden. Daarop werd de Amsterdamsche makker van den te s Hage in het huis van bewaring opgesloten valscbe mun ter eveneens gearresteerd en ter beschikking van de justitie .gesteld. De Haagsche politie heeft dus met de arrestatie van den Donderdag aangehouden vervaardiger en uitgever van valsche munten een goeden slag geslagen. Dezer dagen overleed te Zuidhorn iemand, die den wenscb had te kennen gegeven na zyn overlijden niet te worden ontkleed. Aan zyn wensch werd niet voldaan in zijn kleeren were een som van f 550 gevonden. In het overdekte badhuis op den Heiligen weg te Amsterdam heeft Vrijdagmiddag een zeer brutale diefstal plaats gehad. Een der //bezoekers heeft, in plaats zijn heil in het water te gaan zoeken, een bezoek gebracht aan vijf kamertjes. Een aantal gouden horloges met kettingen heeft de dief weten te bemaehtigen, terwijl hij uit een der jassen een portefeuille met een aanzienlijk bedrag aan bankpapier gestolen heeft. Zijn sigualement, is vaag bekend. Men heeft vermoeden op een 30jarig bezoeker. De benadeelden stelden onmiddellijk de recherche van het politiebureau op het binge met het geval in kenuis. Deze stelt een uit gebreid onderzoek in. Te Amsterdam zijn aangehouden de twee vermoedelijke daders van de kerkdiefstallen te Roermond. Het zijn een 23jarige timmerman te Amsterdam en een 21jarige korporaal- torpedonsaker bij de Kon. Ned. Marine, te Amsterdam in garnizoen. Onder een grooten toeloop van volk werden zij te Roermond, waarheen zij waren vervoerd, naar de gevangenis overgebracht. De in de kathedrale kerk opengebroken offer blokken zijn in beslag genomen, alsmede lief nog in bezit van den timmerman zijnde brum leeren handtaschje, dat verschillende inbrekers- werktuigen inhield en dat de persoon, die in de kathedraal te Roermond door den daar werkenden kunstsmid gezien werd, by zich gedragen moet hebben. Vermoed wordt dat de politie met deze aan - houding een flinken slag geslagen heeft; de onlanos te Utrecht, Breda en Hilversum ge- pleegde kerkdiefstallen wordeu met dezen lvoer- mondschen in verband gebracht. Het justitieel onderzoek is thans in vollen gang- De zoon van den landbouwer D. H. te Doezum (Gr.), werd Donderdag door een trap van een paard zoodanig inwendig verwond, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. C. D., die op Den Dam te Amsterdam een moordaanslag op zyn meisje en daarna zichzelf trachtte te dooden is uit het gasthuis ontslagen. Vrijdagmiddag is hij per rijtuig van het gasthuis naar het huis van bewaring overgebracht. Het meisje is geheel opgeknapt en zal binnenkort ook uit het ziekenhuis worden ontslagen. Bij een kruidenier op de Raamgracht te Amsterdam werden dezer dagen door een juffrouw z.g. hoestballetjes gekocht. Kort nadat zij de balletjes had gebruikt, werd zij zeer ernstig on gesteld. Onmiddellijk moest zij naar het gast- luis worden vervoerd, waar de maag werd uitgepompt. De justitie liet beslag op de ver- moedelijk ondeugdelijke waar leggen en (heeft een scheikundig onderzoek gelast. Een aardig denkbeeld heeft het bestuur van de Nuts-spaarbank van Meerkerk en Ameide (bij Gorinchem) gehad. Het heeft besloten, een spaarboekje met f 10 uit te reiken aan elk kind, dat in Meerkerk en Ameide zal worden geboren op denzelfden dag als het prinsje of prinsesje. Het bestuur zal 'x, durven wij hier bijvoegen, heel aangenaam vinden, als velen dat voorbeeld volgen. Aan de stoomoliefabriek //De Toekomst" van de firma Bloemendaal en Laante Wormerveer had de nachtchef A. Siekerman het ongeluk met zijn rechterhand, waarvan een der vingers met een doekje was omwonden, in aanraking te komen met een rad van de wringmachine. Het doekje werd gegrepen met het gevolg, dat de arm werd meegesleurd en vreeselijk verminkt. De ongelukkige werd naar het Gemeentezieken- huis overgebracht, waar hem de arm moest afgezet worden. Een 74jarig man te Marseille heeft zijn 72jarige minnares, die hem verlaten had en weigerde het samenleven te hervatteu, een doodelijken messteek toegebracht. Ondanks haar wonde, kon de vrouw haar aanrander naar buiten duwen en van den trap werpen, waardoor hy een diepe wonde aan het voorhoofd bekwam. Naar we in het Hand. v. Antw. lezen, beschikt het Belgisch schoolschip De Smet de Nayer sedert eenige weken slechts over twee officiereneen commandant en een luitenant. De twee andere officieren hebben het schip verlaten, om dienst te neraen bij de koopvaaidij- vloot. Tot hiertoe is men er niet in geslaagd geschikte plaatsvervaugers voor hen te vinden. De reden hiervan zal wel moeten^ gezocht worden in de omstandigheid, dat zij die als zoodanig in aanmerking wenscheu te komen, zich voor een langen tennijn moeten verbinden. Wijl er, met het oog daarop, slechts weinig bevordering in rang voor de ondergeschikte officieren te wachten is, is het te begrijpen, dat er zich slechts weinig of geen liefhebbers voor die betrekking aaubieden, temeer daar bij de handelsvloot de vooruitgang betrekkelijk vlug gaat. Wat nu de leerliugen betreft, deelt het blad nog mee dat hun aantal steeds kleiner wordt. Het vindt het ook begrijpelijk dat een jonge- lino, in wiens aderen jong zeemansbloed vloeit liever een ietwat avontuurlijk leven leidt, dan rustig, methodisch voor zijn vak te worden opgeleid. Vandaar, zoo veronderstelt het, wel- licht ook, dat onze noordelijke naburen geen enkel schoolschip bezitten. Het Seeambt te Hamburg heeft verklaard dat de aanvaring tusschen het Haraburgsch zeilschip ,/Margretha" en de Noorsche stoomboot /Mascot", waarbij kapitein Wohlers zijn vrouw en kind en zes man van de bemanning ver- dronken, te wyten is aan de f/Mascot, wijl deze, het zeilschip achteroploopende stoomboot zoo dicht het aan stuurboord opgemerkte hek- licht van het zeilschip, op onvoorzichtige wyze genaderd is, dat een manoeuvre van het geen vaart hebbende zeilschip bij den schralen wind voldoende was om gevaar voor aanvaring te doen ontstaan. - De nieuwe president der Vereenigde Staten Taft, legt het op het Witte Huis een beefce breeder aan dan zyn voorganger Hij heeft onlangs maar eventjes 4o0 led^u van het parlement, met hun vrouwen en doch- ters op receptie ontvangen. Dat belooft bepaald een nieuw tijdperk van weelde te zullen worden voor senatoren en afgevaardigdeu en voor hunne beminnelijke wederhelften. Onder 'het bestuur van Roosevelt kwamen er slechts weinige leden der wetgevende vergade- ringen tegelijk bij den president, uitgezQuderd bij gelegenheid van de officieele wmterrecephe. Twintig was anders het hoogste getal. Middelburg, 29 Maart. Hedenmorgen waren wh in de gelegenheid het geschenk te bezichtigen door de Zeeuwsclie vrouwen aan H.M. de Komngm aangeboden. Het bestaat, zooals onze lezere zich wel zullen herinneren, uit een kinderwagen fflet toebehooren. De wagen is terwijl bet garnituur verzilverd isop den wagen komen een paar kroonties en het wapen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 2