A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dinsdag 30 Maart 1909. 49e Jaargang. SCHQOLGELD. Belasting op het honden ¥an Honden. Buitenland. BLIJDE VERWACHTING. Binnenland. BBBSTB ELAD. R0EIB00T (ankeraak) ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,321/3 en voor het overige Buitenland 1,65. Men abonneert zich bij alle Boekhande- iaars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De BURGEMEESTER KTRAND- VONDER te Zaamslag roept rechthebbenden op een aldaar opgevischte op, zich bij hem te vervoegen. Zaamslag, 27 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, WORTMAN. De vredespartij in Servie doet al het mogelijke om een dreigenden oorlog met 't ovevmachtige Oostenrijk af te wenden. Een eerste vereischte daarvoor is, dat alle oorlogselementen in het binnen land worden onschadelijk gemaakt. De berichten doen zien dat thans afgerekend wordt met den oorlogszuchtigen Kroonprins George. Deze jonge man, bekend om zyn hartstochtelijke redevoeringen ten gunste van den strijd met Oostenrijk, is een ruwe klant, over wien buiten- landsche bladen bij na ongeloofljjke verhaler. wisten op te disschen. Zoo werd er verteld dat hjj sol- daten als levende schietschijven liet dienst doen en bij zulke gelegenheid had hij een soldaat met een revolver doodgeschoten. Een dergelijk ge- val zou thans een eind hebben gemaakt aan de politieke rol, die de kroonprins te kwader ure speelde. De vorige week werd in het zieken- huis te Belgrado opgenomen zekere Kelakowics, een bediende van den Kroonprins. De man had zware inwendige kwetsuren bekomen en stierf kort daarop. De onafhankelijke bladen vertelden nu dat de man door den Kroonprins mishan- deld, letterlijk doodgetrapt wasIn de om- geving van den Kroonprins werd zulks aanstonds tegengesproken Kolakowics was van de trappen gevallen, heette 't. De lijkschouwing bracht aan t licht dat de bediende een breuk had. Hoe dit zij, de man was dood en de onafhankelijke radikale bladen beschuldigen terecht of ten on- recbte den Kroonprins van moord. Reeds lang gingen geruekten van groote on- eenigbeid tusschen Koning Peter en zijn oudsten zoon. In den konak te Belgrado kwam't meer- malen tot heftige tooneelen tusschen vader en zoon. Onlangs zou George zijn vader 't vol- gende hebben toegevoegd ,/Ik deel de meening van 't geheele volk en zal het verdedigen omdat ik zijn toekomstige Koning ben. De meening van een onoprecht Minister als Milowanowitsj, kan ik slechts diep verachten." Men - wete dat laatstgenoemde, Minister van Buitenlandsche Zaken, met Koning Peter de krachtigste handhavers van den vrede zijn. En deze zijn er thans in geslaagd den Kroonprins den grooten mond te snoeren. Na de laatste voorvallen zou Koning Peter besloten hebben zijn oudsten zoon van troonsopvolging uit te sluiten en als zijn opvolger aan te wijzen zijn tweeden zoon, den 20jarigen Prins Alexander. Na lange strenge vorst suist weer een zachte wind En roept in 'tkaal geboomt en op den leegen akker De sluimerende kiem eens nieuwen levens wakker: Het lieflijkst jaargetij begint. De wreevle winter wijkt, zijn woeste horde vliedt, De grauwe neevlendrom, de tros der gure vlagen, By 't klimmen van de zon, die uit heur gouden wagen Heur zegeryke schichten schiet. Het beekje stuwt weer vrij zijn zilvren golQes voort 't Yerbrak in 'teind de boei, die 't maanden lang moest torsen, En 't meldt de blijde maar aan 't domlend koor der vorschen En 't slapend vlotgras aan zyn boord. //Triomfde wreedaard zwichtde lente zegepraalt Ontwaaktverryst't seizoen der vreugde is gekomen 1" Zoo klinkt het overal, in beemd en bosch en stroomen, Opnieuw van koestrend licht bestraald. Het boschviooltje beurt het schuchter kopje omhoog. Nu sckatert op het dak het vroolijk volk der spreeuwen, En hoort men over 't veld den vluggen kievit schreeuwen, Die van het zuid weer herwaarts toog. De wakkre hennenschaar vervuh den hoenderhof Met luid gekakelbonte duivenvluchten zwieren In wijde kringen, en de drokke musschen tieren In 't wilgenhout, dat ruigt van lof. Op d'adem van het west ontplooit de wolkenvloot Heur witte zeilen, breed en statigmalsche druppen, Gezwinde dansers, die in reien nederhuppen, Ontlast zij mildlijk in den schoot Der wachtende aard, bereid, om zestig-, honderdvoud, Zoodra Sint Jacob weer den maaierstroep zal wenken, In diep gebogen halm het zaad terug te schenken, Dat noeste vlijt haar toevertrouwt. Op blanke vleuglen zweeft de hoop de dreven door, En waar heur slagpen ruischt, daar trilt de lucht van zangen, Daar roert zich wederom, wat adem heeft ontvangen De blijdschap volgt heur schittrend spoor. Ook in het hart der natie glanst het licht der hodp Zal 't volk van Nederland zijn innigst zielsverlangen, Vervuld zien als natuur met luister is onihangen, Zijn juichtoon daveren door Euroop Zal de oude Oranjetronk, nu 't Haagsche bosch zich tooit, Weer met een frissche plant Oud-Hollands tuin verrjjken, Die in de zon des heils vol glorie eens zal prijken, Met de eelste gaven overstrooid Moge uit den kloeken tak, die van het Baltisch strand Hierheeu verplaatst werd en met Willems twijg verbonden, Een rijsje spruiten, als nog nergens werd gevonden, Tot zegen van het vaderland. N Wanneer 't bevallig kroost van Flora ons verheugt, Dan groeie ook bij den troon een loot, als nooit te voren In Neerlands Koningshof de oogen mocht bekoren, Tot aller onuitspreekbre vreugd. O telg der hope 1 kracht en schoonheid zij uw deel, De storm des tegenspoeds ontzie uw stam en wortel, Geen plettrend onweer sla uw fiere kruin te mortel Of ruk' uw bloesem van den steel. Uw breede, forsche kroon, belomre 't gansche rijk, En in uw schaduw ruste liefde naast vertrouwen In schuts uws loovers moge vrede een woning bouwen, Die voor geen buldervlaag bezwijk'. Teh Neuzen, Maart 1909. F. YAN DIXHOORN. Maar zal de Kroonprins vrij willig afstand doen De vreemde geschiedenis met den plotseling overleden knecht is daartoe de aanleiding Gister heeft de Kroonprins een brief gezonden aan den Minister-president, waarin hij kennis geeft dat hij liever afstand doet van zijn rechtea op den troon, dan verdacht te worden van moord. Hij wil een jaar buitenslands gaan reizen. Het Ministerie kwam aanstonds onder leiding van den Koning eenige uren bijeen om over de kwestie te beraadslagen. Vandaag zal de Skoepsjtina met de besluiten in kennis gesteld worden. De sensationeele troonsafstand veroorzaakte heel wat beroering te Belgrado. In diplomatieke kringen verwacbt men dat die afstand niet zal worden aangenomen. De bewering is niet ongerymd dat de regeering, in overeenstemming met den Koning, den Prins gedwongen heelt tot dit besluit, om 't mogelijk te maken, dat het conflict met Oostenrijk op een vreedzame wijze opgelost wordt. Zonder twyfel wordt met 't aftreden van Kroonprins George een belangrijke oorlogs- factor uitgeschakeld. De oorlogspartij, aan wier hoofd de Minister van Oorlog, generaal Zinkowitsj staat, lijdt een onherstelbaar verlies, maar de vrede zal er slechts wel bij varen. Biilow's meerderheid in den Duitschen Rijks- dag, het zg. conservatief-liberale blok, wordt door de belastingpolitiek op een harde proef gesteld. Ontelbare malen is deze vrij zonder- linge partij-groepeering bijna uiteengevallen, maar steeds weer bygespijkerd, een illustratie voor 't bekende gezegde dat krakende wagens lang duren. Toch zouden thans de dagen van 't fameuse blok geteld zijn en er is een logischer partij-combinatie in de maak, die van conser- vatieven en klerikalen. De Duitsche financien behoeven, zooals bekend, een duurzame versterking. De regeering stelde een reeks meerendeels indirekte belastingen voor, waarmee de financieele Rijksdagcommissie zich thans onledig houdt, tot een bedrag van bijna 300 millioen gulden. Enkele van die belastingen, o.a. de erfenisbelasting, de adver tentie- en elektriciteitsbelastingen, zijn verworpen, met de conservatief-liberale combinatie is de regeering dus lang niet zeker aan de noodige millioenen te komen. Vandaar de pogingen om het doel langs een anderen weg te bereiken en de Duitsche kranten staan dan ook vol crisis- geruchten. In de genoemde Rijksdagcommissie ver- klaarde Normann, leider der conservatieven, dat zijn partij van een samengaan met de vrij- zinnigen had afgezien en besloten bad tecoaliseeren met de agrariers, de rijkspartij en bet centrum. Sommige bladen beweren dat Normann bedoelde alleen de thans in bespreking zijnde brandewijn- belasting met iedere meerderheid door te zetten, als de liberalen weigerden. De konservatieve bladen weten te berichten dat de rijkskanselier z/desnoods" ook met de nieuwe coalitie zal re- geeren. Maar voorloopig doet Biilow nog alle moeite om het oude blok weer aaneen te smeden. De Engelsche gezant te Weenen heeft gister aan Minister Aerenthal een nieuw voorstel gedaan, ten gunste van een vreedzame oplossing van het geschil met Servie. Reuter meldt dat dit laatste voorstel een oorlog als onmogelijk bescbouwt tenzij Oostenrijk niet vooraf tot oorlog be sloten heeft. In de Fransche Kamer diende de oud-minister Delcasse een motie in, om een commissie van onderzoek in-zake de marine te benoemen. De marine blijft nog een der zwakke punten van de radikale politiek en daarom ricbtte de sluwe oud-minister zijn aanval thans op die zijde. Minister Picard aanvaardde de commissie, mits zij den minister zelf niet controleert en niet beknibbelt op het verleende krediet van 15 millioen. Clemenceau zei, dat de onrust over de marine voortspruit uit persoonlijke eerzucht. Delcasse's motie, die geen vertrouwen in de regeering inhield, werd met 316 tegen 267 stemmen verworpen. De Ministerieele verkla- ringen werden met 150 stemmen meerderheid goedgekeurd. Er werd een commissie van 33 leden ingesteld. Gisteren werd te Middelburg een druk be- zochte vergadering gehouden van de Vereeniging SEUZENSCHE 01 tt A IT. Dit bln<t verscliijnt VlwnmlnK-, Woen§dBR. en Vrijdagnvond, nfl|trzonder<l op FeeridageP. bij de Flrm» P. J._ te Ter Weuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NECZEN brengen ter kennis dat liet kohier van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze geraeente over het le kwartaal 1909, in afsehrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 29 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMaN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEDZEN brengen ter kennis, dat het kohier van de belasting op het houden van Honden No. 1. in deze gemeente, voor 1909 in afsehrift, gedurende vijf maanden, op de secre tarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is neder gelegd. Ter Neuzen, 29 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 1