ssrpr:i.rtvss h meifgde berichten. Predikbeurten. Telegrafische berichten. Zondag 28 Maart 1909. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ^^dt^r^ r af Ter Neuzen of van af de losplaats aan den Kleine Huissenspolder van 300,000 stuks straat- keien en 5490 strekkende meters Doorniksche kantsteen, naar aan te wijzen wegen in dien polder, benevens het uitladen van deze materialen en het uithalen van een deel der grindbedekking in de te bestraten wegen. Voor het vervoer van af Ter Neuzen werd het minst ingeschreven door W. en M. Loof te Ter Neuzen voor 1,25 per 1000 Kg. Voor het vervoer van af de haven aan den Kleine Huissenspolder van 5400 meters Door niksche kantsteen werd het minst ingeschreven door C. Herrebout en L. de Putter te Zaamslag voor f 0,087a Per strekkende meter. Voor het uitlossen der keien werd het minst ingschreven door M. de Doelder Dz. voor /0,597a per 1000 stuks; voor de kantsteen werd aannemer A. de Vos en E. Frederiksen voor 60, per massa en voor het uithakken der grindbedekking schreef het laagst in C. L. Stallaert te Hoschkapelle voor 0,11 per loopende meter. Er waren 52 inschrijvingen. Alles werd gegund. Sas van Gent, 26 Maart. Gisteren middag werd de 18jarige zoon van A. Genetello alhier, werkzaara in de spiegelglasfabriek, getroffen door een vallende poutrelle, waardoor hem een der beenen op twee plaatsen gebroken werd. Dokter Mabilde van Selzaete verleende spoedig heel- kundige hulp, waarna de ongelukkige naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Koewucht. In de maand Juli van het vorige jaar werd hier op het Belgisch gedeelte door de politie aangehouden de hier aan de grens zeer bekende veesmokkelaar Henri de V., in de wan- deling bekend onder den naam van ,/De Roode Vos". V. verzette zich toen hevig tegen deze arrestatie, sloeg en stampte de gerechtsdienaars en schold hen uit voor al, wat leelijk was. V. wise later te ontsnappen en vluchtte naar Neder- land, waar hij ook nog eene rekening met de justitie te vereflenen had en ingerekend werd. Deze week werd voor de rechtbank te Dender- monde de zaak van bovenbedoelde arrestatie behandeld. De V. werd wegens verzet tegen de politie en beleediging veroordeeld tot 10 maanden gevangnisstraf en 200 frank boete of 2 maanden hechtenia, terwijl hij wegens mis- handeling van een gendarm te Exaerde op 19 April 1908 veroordeeld werd tot 9 maanden gevangenisstraf. Zijne onmiddellijke inhechtenis- neming werd bevolen. Daar De V. thans, /onder de groote paraplu" te Breda zit, zal de Belgische justitie nog wat geduld moeten hebben. De heer Ch. L. Coone alhier kreeg Woens- dag bericht, dat hij geslaagd was voor het examen van rijksambtenaar bij de belastingeu. Voor de 120 plaatsen, die vacant waren hadden zich een duizendtal liefhebbers aangemeld. Donderdagnamiddag werd ten huize van de heer E. de Vleeschouwer op het Zand alhier eene buitengewone vergadering gehouden van de paardenverzekering genaamd ;/Steunt Elkan- der". Een 40tal landbouwers woonden de ver gadering bij. Aan de orde was vaststelling van het nieuwe reglement, dat artikel na artikel besproken en behandeld werd. Aangenomen werd, dat de verzekerde paarden minstens 3 maanden oud moeten zijn en geen hoogere waarde mogen bezitten dan 600 gulden. Bepaald werd dat bij sterfte 70 pC't. van de verzekerde waarde zal worden uitbetaald, terwijl een voorstel van den heer J. Kips om 75 pCt. te betalen met 20 tegen 19 stemmen werd verworpen. De premie werd vastgesteld op 1 pCt. der verzekerde waarde. Bij een eventueel te kort in de kas zal ditaangevuld worden door het heffen ran een hoofdelijken omslag. Het nieuwe reglement, bestaande uit 25 artikelen, wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd op kosten der vereeniging het reglement te laten drukken en aan ieder lid der vereeniging een exemplaar ter hand te stellen. Hervnnnile Herk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 n„ Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9J u., dhr. H. J. v. d. Ouden. Axel. 9$ u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag. 9 u., Ds. G. van Dis en 2 u., Ds. G. van Dis H. Doop. Hoek. 9 n. en 2 u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9J u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hulst, 10 u., Ds. De Boer. Uereformeerde Herken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. Brinkman van Beilen. Axel A. Zaamslag A H. Hoek. 9 u. en 2 u., leeskerk. 9 u. en 2 u., Ds. J. v d. Kamp. 9 u. en 2 u„ Ds. R. Hamming. 9 u. en 2 u., Ds. M. Uijtenhoudt. 9 n. en 2 u., leeskerk. Geretttrmeerde genieeiite (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5^ u., leeskerk. Oud-Gererorineerde geineente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en fi 1 u., leeskerk. Isokaal „E:ben-llaCzer" (Kerkholaai). Ter Neuzen. 5} u., dhr. J. J Kense. Onlangs hebben wij een bericht opgenomen over een man te Haarlem die, uit vrees voor inbrekers, den spaarpot in de kachel had gezet, welke kachel later door zijn vrouw werd aau- gemaakt en waarbij de inhoud van den spaarpot (zilvergeld) versmolt tot een grooten klomp. De man heeft toen dien klomp zilver, welke voor hem aan guldens een veel grooter bedrag vertegenwoordigde dan deszelfs waarde als oud- zilver, naar 's Rijks munt gezonden, en dezer dagen is hem bericht geworden, dat hij ten zijnent heeft te verwachten een postwissel, een bedrag vermeldend, 't welk zijne verwachting zelfs eenigermate overtreft, en waardoor hij dus geen de minste schade van de onaangename vergissing ondervindt. Woensdagmorgen werd te Gouda uit het water aan de Turfmarkt opgehaald het lijk van de wed. v. W. Vier kinderen blijven hulp- behoeveud achter. Op den Warberg ouder Roozendaal is Dinsdag eenvierjarig zoontje van den landbouwer N. W. in een waterput gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Een veehouder te Diemen vond Maandag- morgen in zijn stal een zijner paarden met opengereten lijf dood liggen, terwijl de stier, die in den stal stond, los rondliep. De stier was losgebroken en had 't met bet paard te kwaad gekregen. Naar uit Dordrecht wordt gemeld, houdt de correspondentiestroom voor den exploitant der //Orcolin Compagnie", den aangehouden Lamberty, nog steeds aan. Er komen bij de autoriteiten zelfs brieven uit Oost-Siberie. Zij zijn langer dan een maand onderweg geweest. Ook uit Roemenie komt correspondentie. Te Bergen op Zoom is Woensdagmorgen in de Grebbe gevonden het lijk van den sedert eenige dagen in dienst getreden milicien W.J. M. van de afdeeling veld-art. aldaar. De dokters constateerden, dat de man reeds geruimen tijd dood was. Bjj het avondappel van Dinsdagavond had M. ontbroken. Een half-idiote zoon van een gezin in Smallingerland heeft dezer dagen rattekruid in de bry gedaan. De hoeveelheid is gelukkig gering geweest, want geen van alien, die er van aten, had er ernstige .gevolgen van. De inspecteur van politie Lucas te Den Haag deed Dinsdagmiddag met eenige agenten een inval in een winkel van huishoudelijke artikelen op den hoek van het Achterom en het Kissemstraatje, waar, naar hem ter oore was gekomen, behalve borstels ook borrels werden verkocht. Nadat de heer Lucas met zijn raannen was binnengegaan, doorzocht hij het huis van onder tot boven. terwijl een post voor de beide toe- gangen van de woning er voor waakte, dat onderwyl drank naar buiten werd gedragen. Toen de inspecteur naar de bovenverdieping wilde gaan, omdat hij vermoedde, dat daar de verboden waar verborgen werd, wilde de bewouer zekere K., die reeds meermalen wegens Drank wetovertreding werd veroordeeld, dit beletten, door den toegang tot de trap te versperren Hy werd echter door den politiedienaar van de trap weggetrokken en aan een der agenten overgegeven. Boven werd dan ook een groote hoeveelheid sterkedrank gevonden, deels in de keuken op een plank, deels in een kamer verborgen in een groote kist. In beslag werd genomen een vijfliterkruik bijna geheel gevuld met jeuever een aantal flesschen en kruiken met sterkedrank eenige flesschen bier en flacons elixer, zoomede eenige voorwerpen, benoodigd voor den verkoop van sterkendrank bij de maat en per glas. K. beweerde, dat hij al dien drank in voor- raad had voor eigen gebruik, doch de inspecteur Lucas herinnerde hem er aan, dat hij nog geen half uur geleden aan iemand een glas jenever had verkocht en zei hem, dat hij dus van deze bewering niets geloofde en de in beslag genomen dranken zou laten overbrengen naar het politie- bureau aan de Riviervischmarkt. Een en ander werd dan ook op een handwagentje geladen en door een agent in burgerkleeding, onder den toeloop van een vrij groote volksmeuigte die zich in het Achterom en het Kissemstraatje had opgesteld, overgebracht. Men meldt aan Het Vad. Een verschrikkelijk geval heeft zich in de gemeente Roon voorgedaan. Bij dat dorp woont op een villa mevrouw wed. Den HollanderSaar- loos met zoon en dochter. Op eenigen afstand op een kleine boerderij woont de niet bemiddelde boer A. van den H. die een zoon heeft. Die zoon meende dat juffrouw Den H. een voor hem passende partij was, waarom hij dan ook een aanzoek om haar hand deed. Mevrouw en juffrouw Den H. dachten er anders over en lieten de brieven onbeantwoord. Toen volgde een dreigbrief om 10,000, waarin de mede deeling, dat wanneer niet binnen bepaalden tijc aan die vraag zou voldaan worden, er iets anders zou gebeuren. Dat andere is ook ge beurd. By mevrouw Den H. werd een post pakket bezorgd, afgegeven aan het postkantoor te Barendrecht. De juffrouw wilde het openen maar de moeder, ziende dat het adres van de- zelfde hand was als de brieven, verbood dat Ze wilde hoogstens toestaan dat het in de tuin stuk geschoten werd. Toen het in den tuin gegooid werd, hoorden ze dadelijk een hevigen knal. De rijks veld wach ter Rodenburg, die ge- roepen werd, opende het en bevond dat er in zat een met scherp geladen revolver, waarvan de haan was overgehaald. Daaraan was een touwtje zoodanig bevestigd, dat bij openen van het pakket het schot moest afgaan. De rijks- veldwachter nam alles in beslag en arresteerde den jongen Van den H. Deze werd naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht en daar herkend als de persoon die het pakket aan het kantoor te Barendrecht heeft afgegeven. Door de justitie uit Rotterdam werd een huiszoeking gedaan ten huize van v. d. H. te Roon en ook de vader werd gearresteerd als verdacht medeplichtig te zijn; bij zou de adressen hebben gesehreven. Ook de fiets, waarop v. d. H. van Roon naar 3arendrecht is gereden, is in beslag genomen. Vervalsching van oesters. Dezer dagen werd gemeld, dat de oesters van Ostende en Marelles, die men door een bijzoudere verple- ging een zeer gewilde groene kleur kan doen verkrijgen. vervalscht worden door in bet zee- water azijnzuur-koper op te lossen door deze handeling worden de dieren geheel groen, ter wijl bij de speciaal gekweekte alleen de baarden of tracheen die kleur aannemen. De »ver- valschte" oesters, welke dan als echte groen baarden in den handel komen, zijn dus voor de echte oester-kenners wel te onderscheiden van de echte maar vele consumenten zijn nleek" en eten maar wat onder valsche vlag wordt opgedischt. Een gevolg is evenwel, dat de gebruiker ziek wordt en zich vergiftigingsverschijnselen vertoonen, zooal8 eenigen tijd geleden door prof, laillars werd geconstateerd. Wie nu evenwel denkt, dat dit bedrog eerst van den laatsteu tijd dagteekent, vergist zich sterk, want er wordt een geval medegedeeld, dat in 1713 een gezant van een der vreemde vorsten aan talrijke gasten een maaltijd gaf, waarbij ook oesters werden opgedischt. Zij waren klein en groen van kleur, werden voor Engelsche oesters gehouden en Groenpatjes genoemd. Allen die er van aten werden ziek en later bleek, dat de verkooper gewone en onvolwassen oesters met kopergroen had ge- kieurd, om ze het aanzien van werkelijke Groen patjes te geven. Trouwens voorheen werden de oesters met schepen uit Engeland in Holland gebracht, o. a. in de Zeeuwsche Stroomen ge- durende eenigen tijd in oesterputten ffge3chuurd voordat zij /,geslagen" werden, d. i. in het zee- water gelegd en vervolgens in tonuen ter ver- zending gekuipt, men zegt tot in Keulen en Frankfort toe. Er wordt op gewezen dat de reis, die de bestuurbare ballon ^Zeppelin 1" V rijdag in de buurt van Friedricbshafen heeft gedaan, merk- waardig is geweest om het groote aantal men- schen, dat bet aan boord had 26 in het geheel. Zooveel passagiers waren er nooit mee geweest. Ondanks dat groote doode gewicht, hield het luchtschip zich uitstekend. Te Miilheid-Styrum werden Vrijdaginhet ziekenhuis gebracht de vrouw en vier kinderen van een aan den drank verslaafden Hollandsihen arbeider, die den hongerdood nabij waren. De vrouw is van uitputting gestorven de kinderen hoopt men in het leven te houden. Op een sleepboot in de haven van Hamburg ontplofte Dinsdagmiddag de stoomketel. De machinist werd gedood, de stoker gewond, een dekknecht werd overboord geslagen en verdrouk. Deze week is te Rome een ijzingwekkende ontdekking gedaan. Eenigen tijd geleden had een heer, wiens gangen zich hulden in een waas van geheimzinigheid, en die zeide Russisch onderdaan te- zijn, kamers in een pension ge nomen. Op 27 Februari kwamen tweejonge Russen hem een bezoek brengen en bleven eenigen tijd in zijn kamer. Bij bun vertrek zeiden zij tegen den pensionhouder, dat zij met hun vrieud een uitstapje zouden gaan maken in buurt van Rome, tlii keerde evenwel niet terug en toen de pension houder ongerust werd waarschuwde hij de politie die een onderzoek instelde. Men vond op de kamer een grooten koffer, die den Rus toebe- hoorde. Nadat de koffer was opengebroken, vond men daarin het lijk van den ongelukkige. Men gelooft, dat hij gecbloroformeerd is, alvorens te zijn gedood. Opmerkelijk was, dat het lijk vol- strekt geen lucht afgaf en evenmin uiterlijke sporen van geweld vertoonde, zoodat men nog niet weet op welke wijze hij gedood is. Men tast in het duister omtrent naam en herkomst van het slachtoffer. Verondersteld wordt echter, dat het hier een Russisch spion of politieman betreft, en dat de moordenaais nihilistische wraak-engelen zijn- Zelfs is de meening al geopperd, dat men hier misschien met den befaamden Azew te maken heeft. Latere berichten melden, dat de vermooide groot, blond, knap en naar alien schijn ongeveer 30 jaar was. Azew kan het dus bezwaaihjk geweest zijn, want die is kort, zwart, dik en buitengewoon leelyk. De laatste maal, dat men den geheimzinmgen Rus in leven gezien heeft, was hy in gezelschap van een Duitscher. Hij zeide Wladimir Romanow te heeten. Volgens de Nieuwe Gazet vermindert nog altijd het aantal afgetakelde schepen in de haven van Antwerpen niet. In de nieuwe dokken liggen er nu 21. Daar er plaats te kort is, liggen die schepen soms met vijf naast elkaar. 's Gravenhage, 26 Maart. Tweede Kamer. Door den heer tlelsdingen werd aangekondigd eene interpellate over de regeling der werk- tijden aan de oorlogsinrichtingen aan de Herabrug. Bij bet voortgezet debat over de subsidieering van bijzondere Hoogere Burgerscbolen, betoogde de Minister Heemskerk, dat het ontwerp slechts beooo-t een meer normaal maken van de positie O dezer scholen. Hij stelde in het licht, dat de verwerping van het ontwerp niet bevorderlijk zou zijn aan het middelbaar onderwijs en de algemeene onder- wijsbelangen, aangezien het niet aangaat bij geldweigering voor bijzondere Hoogere Burger- scholen en gymnasia geld te vragen voornieuwe openbare Hoogere Burgerscbolen. Na aanneming van het ontwerp zal de Minister voorstellen doen tot opneming van leeraren aan de bijzoudere H. B. S. en gymnasia in het pensioenfonds. Voorstellen zijn in voorbereidingtot verleening van meerderen steun aan het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. De heer Ter Laan trok na deze mededeeling zijne motie in. Nadat gerepliceerd was, werd het algemeen debat gesloten. Vragendag. De Minister Heemskerk ant- woordde aan den heer Roodhuyzen dat bij Kon. besluit van 23 Maart j'. is bepaald, dat de onderwijzers bij de Rijksnormaallessen, die deze betrekking bekleedden na de inwerkingtreding van het Kon. besluit van 1881, zijn te be- schouwen als burgerlijke ambtenaren, die na verlies van betrekking aanspraak kunnen maken op wacbtgeld of pensioen. Vlissingen, 26 Maart. De gemeentcraad heeft heden het voorstel van Burg, en Weth. om in beginsel te besluiten tot de op ricliting van een handelsschool met 2jarige cursus de eerste dergelijke school in de provincie Zeeland aangenomen met 15 tegen 2 stemmen. Vergadering ran Donderdag 25 Maart 1909. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Van den Hoek, Dees, Moes, Wieland, Visser, Moggrd, De Masier, De Jager, Scheele, Lonsei, De Feyter en Van ds Ree. Afm-zig de heer Drost, wegens nitstedigheid Na opening der vergadering worden gelezen de notnlen der voorgaande, die worden goedgekenrd. Daama stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Ingekomen stukken. u. Een schrijven van den heer A. J. Klaassen, waarbij doze bericht de benoeming tot lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van den heer Couniou, waarbij deze bericht de benoeming tot lid der Commissie tot wiring v«» schoolverzuiui te Ter Neuzen, Sluiskil, aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. C. Een schrijven van den heer G. W. Versloot, waarbij deze bericht do benoeming tot lid der Commissie tot wermg van schoolverzuiui te Ter Neuzen (kom) aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. d, De Voorzitter deelt mede dat, blijkena door Burg, en Weth. ontvangen bericht, morgenavond in school C door den rij kslandbouwleoraar zal plaats hebben het onderzoek der loerliDgen die gedurende dezen winter aen lundbouw- cursus hebben gevolgd. Dit onderzoek is tevens eene open- bsre les en kan dus ook door de leden die er belang in stellen, worden bijgewoond. Aangenomen voor kennisgeving. e. De rekening der Gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, over 1908, waaruit ^'J^t dat ds ontvangsten bedroegen 2051,Oli, de ultgaven J 1528,58 dus eeu goed slot van 522,4AJ. Deze rekening zal worden gesteld in handen der commlssts voor het nazien der gemeenterekening. 2. Behandeling der verordening op het bouwen, sloopen em. De Voorzitter stelt aan de orde het behandelen der bouw- verordening en vraagt of een der leden over de voorgestelde wyzigingen of bestaande artikels algemeene beschonwingen wenscbt te houden. hoewel De heer De Masier vraagt wat de oorzauk d. in art 94 (oud) werd bepaald dat de verordemng p bouwen sloopen enz. kon worden aangehaald onder den naam i bouwverordening", toch steeds, ook in van Burg, en Weth. nitgaande stukken, de volledige titel der verordening wordt vermeld. Waarom dat omsluchtige, waar in de verordening zelf eene vorkorte schrijfwijze is voorgeschreyen T Do Voorzitter meent dat dit onwillekeung is geschied, ds vorkorte schrijfwij/.e is gemakkeiyker en daarop zal dan ook in het vervolg worden gelet. l)e heer Van de Ree wijst op andere gemeenten, in d« meeste luidt de titel der verordemng xngevolge art. 1 der WDe'gVoorzitter: Die naam zou voor onze verordening niet juist zgn daar er meer in geregeld wordt, dan art. 1 der WDeC Moeshnjik heb eene aanmerking op art. 59, dock An l In deze verordening wordt verstaan onder d. beOptDbgarrweg: .11. traten. trottoirs, steepen, kaden ateiren gangen, sloppeu, markten. piemen, wegen, lanen en pa'dra die! al of niet voor den publteken d.enst be- stemd, voor een ieder toegankelijk zijn. De Voorzitter deelt mede dat ingevolge aan Burg, en Weth. verstrek.e inlichtingen door henaan ntMet al'deTaarby een voorstel bevaUonde nadere ^77" ict .ens, en difU brug gesproken woidt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1909 | | pagina 6